Denní souhrn zpráv Zprávy

15-05-2012

Prezident Klaus po rozhodnutí vlády zmocní velvyslankyni při EU Vicenovou podepsat irské záruky

Pokud vláda ve středu vysloví souhlas se sjednáním Protokolu o obavách irského lidu týkajících se lisabonské smlouvy, pověří prezident Václav Klaus neprodleně jeho podpisem českou velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. Klaus, který to uvedl v prohlášení pro média, doplnil, že pro obavy Irů z možných negativních důsledků lisabonské smlouvy má jako prezident pochopení. Připomněl, že český parlament zkomplikoval přijetí podobné výjimky pro ČR, kterou on sám prosazuje. Prezident v prohlášení, které ČTK poskytlo tiskové oddělení Hradu, zdůraznil, že i Česká republika si před svou ratifikací lisabonské smlouvy vyjednala dodatkový protokol, který garantuje nedotknutelnost poválečných majetkových poměrů. Českou výjimku, kterou Klaus prosazuje, odmítá opoziční ČSSD, která ji může zablokovat v Senátu. Vláda proto musela ustoupit od plánu nechat o výjimce hlasovat společně s přístupovými dokumenty Chorvatska. Ty Senát hladce potvrdil letos v březnu.

Policie obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha

Policie obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. V jeho rukou nalezla sedm milionů korun, řekla novinářům ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policisté začali již podle ní stíhat také další čtyři muže a tři ženy, které spolu s ním v pondělí zadrželi. V případu jde o podezření z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách. Zahájit trestní stíhání poslance umožňuje podle Bradáčové ústava v případě, že byl zadržen při páchání trestného činu či těsně poté. Souhlas s odevzdáním poslance soudu vydala v pondělí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda s konečnou platností stíhání připustí. Server Českápozice.cz uvedl, že byl poslanec dopaden při přebírání několikamilionového úplatku. V takovém případě by mu podle trestního zákoníku hrozilo až dvanáctileté vězení. Podle serveru Lidovky.cz policisté už od podzimu monitorovali Rathovy spolupracovníky, především odposlechy. Detektivové čekali až na okamžik, kdy se budou předávat úplatky. Jedním z příjemců byl údajně Rath. Mezi dalšími je prý také exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, uvedly Lidovky.cz. Ředitelku nemocnice policie zřejmě už odvezla osobním autem z jejího domu v Rudné u Prahy, vyšetřovatelé později odtud odvezli také několik pytlů zabavených věcí. Policie podezírá současně i šéfy minimálně dvou stavebních firem, jednou z nich je podle serveru i společnost Konstruktiva. policejní prezident Petr Lessy odmítli jakoukoli politizaci kauzy. Šéf policie pak vyzval politiky, aby přestali s nařčeními vůči detektivům. Podle serveru Lidovky.cz jsou předmětem zájmu detektivů tendry ve středočeských nemocnicích; skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku. Ministerstvo financí kvůli Rathovu zadržení pozastavilo certifikaci výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy. Bradáčová však naznačila, že se kauza týká i severních Čech.

Poslanci ČSSD podpoří dle Sobotky Rathovo vydání stíhání

Sociálnědemokratičtí poslanci budou ve sněmovně hlasovat pro vydání svého kolegy Davida Ratha trestnímu stíhání. Vyplývá to z vyjádření předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který ve sněmovně vede imunitní a mandátový výbor. Sobotka v Brně prohlásil, že v případě takto vážného obvinění a korupčního podezření si nedokáže představit jiný postup. Sobotka chce, aby Rath pozastavil i své členství v ČSSD. Když tak Rath sám neučiní, rozhodne o tom nejspíš v pátek předsednictvo ČSSD. Sobotka uvedl, že Rathovo chování je pro sociální demokracii "nepřijatelné, nepochopitelné a zcela jistě nemorální". Mluvil o vážném selhání, o to vážnějším, že Rath byl viditelným politikem.

Bendl k Rathovi: Jde o nejvážnější incident v ČR od roku 1989

Zatčení středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha (ČSSD) je podle jeho předchůdce ve vedení regionu a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) od roku 1989 nejvážnější incident, neboť jde o přímé zatčení špičkového politika. Kraj to podle prohlášení Bendla připraví o peníze z EU. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v Praze novinářům řekl, že policie se v poslední době nevyhýbá vysoce postaveným. Je to podle něj velmi dobré znamení a symbol, že ČR se stává evropskou zemí. Bendl nechtěl zatčení příliš komentovat, neboť se o něj během zasedání ministrů zemědělství dozvěděl v Bruselu z tisku. "Je to bezesporu možná od roku 89 nejvážnější incident, protože je to přímé zatčení špičkového politika v České republice. To tady ještě doposud nebylo," podotkl nicméně. "Neumím si představit, že by snad policie mohla jen tak mírnixtýrnix zavřít poslance parlamentu," dodal s tím, že ho to vůbec netěší.

Školské odbory jednaly s Nečasem o škrtech, víc peněz nedostaly

O dopadech škrtů na školství jednaly s premiérem Petrem Nečasem (ODS) školské odbory. Podle nich kvůli letošnímu ušetření 2,5 miliardy učitelům i dalším pracovníkům klesly příjmy. Zmírnění úspor a víc peněz se jim s předsedou vlády ale vyjednat nepodařilo. ČTK to řekl předák školských odborů František Dobšík. Jeho odborový svaz je ve stávkové pohotovosti. Podle premiéra je možné finance uvolnit tehdy, až se ekonomice začne dařit lépe. Podle předáka odboráři upozorňovali nejen na dopady letošních škrtů, ale taky na chystané úspory pro příští dva roky. O rozpočtech na ně chtějí dál jednat. Do dvou týdnů by se mohli sejít s novým ministrem školství Petrem Fialou, dodal Dobšík. Příští jednání by se měla týkat i optimalizace sítě škol. Školské odbory jsou už několik týdnů ve stávkové pohotovosti. Svůj postup koordinují s konfederací odborových svazů, která by měla o dalších protivládních akcích jednat 22. května. Rozhodovat by měla i o případné generální stávce. Předsednictvo odborového svazu školství se pak mimořádně sejde 25. května, kdy se poradí o konkrétních krocích ve školství.

ODS chce, aby církve musely jednoznačně prokázat nárok na majetek

Občanští demokraté chtějí upravit vládní návrh majetkového vyrovnání s církvemi tak, aby při vydávání majetku musely církve jednoznačně prokázat, že ho původně vlastnily. Po jednání poslaneckého klubu ODS, který se věnoval speciálně otázce církevních restitucí, to řekl místopředseda poslanců ODS Marek Benda. Žádné zásadní změny, které by vyžadovaly nové jednání s církvemi, ale podle Bendy ODS nežádá. Také podle dalších poslanců ODS zatím církevní restituce v klubu nemají radikální odpůrce. Nynější verze návrhu obsahuje formulaci, podle níž při vydávání zemědělské nemovitosti církev připojí listinu nebo uvede důvody, z nichž vyplývá, že má na majetek nárok. Poslanec Boris Šťastný řekl, že na klubu zmínil možnost vázat vyplácení finanční náhrady církvím na růst HDP. Podle Jana Vidíma na klubu zazněly některé výhrady k vládnímu návrhu, nemyslí si ale, že by toto téma poslance ODS nakonec rozdělilo. Také vnitrostranický kritik Petr Tluchoř ČTK řekl, že debata na klubu byla věcná a poslanci si věc především vysvětlovali. O konečném postoji k církevním restitucím rozhodnou poslanci ODS až před červnovou schůzí, na níž by se o klíčovém vládním návrhu mělo hlasovat.

Náměstek MPO Martin Tlapa oznámil rezignaci na funkci

Dlouholetý náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa rezignuje k 31. květnu na svoji funkci. Rozhodnutí rezignovat Tlapa zdůvodnil jiným názorem na zajištění priorit resortu než má ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Tlapa na MPO řídí sekci Evropské unie a mezinárodní konkurenceschopnosti. Tlapa ČTK řekl, že dopis s rezignací už zaslal Kubovi. Důvody rezignace zatím nechtěl upřesnit a vyloučil, že by se rozhodl opustit funkci náměstka kvůli jiné pracovní nabídce. Náměstkem ministra průmyslu a obchodu byl Tlapa od 1. června 2004. Předtím zastával post generálního ředitele agentury pro podporu obchodu CzechTrade. Tlapa oznámil rezignaci krátce poté, co ministr Kuba v dubnu odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechTrade Ivana Jukla. Kuba se totiž s Juklem neshodl na mnoha bodech nové proexportní strategie na roky 2012 až 2020, kterou už schválila vláda.

Bárta se nemusí omluvit a platit Bendovi za slova o kmotrech

Bývalý předseda poslanců Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta se nemusí omluvit a zaplatit 100.000 korun někdejšímu šéfovi ústecké krajské sociální demokracie a podnikateli Petru Bendovi. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Změnil tak předchozí verdikt městského soudu z loňského října, který mu uložil povinnost se omluvit a zaplatit satisfakci. Rozhodnutí je pravomocné, je však možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Bárta loni označil Bendu za "slavného kmotra" ČSSD, který řídí vedení ústeckého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Benda se ohradil, že je to lež, a obrátil se na soud s žalobou kvůli zásahu do osobnostních práv. Výraz kmotr je podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu všeobecně srozumitelné označení pro osoby, které spojují byznys s politikou, případně mají neformální vliv na politickou stranu v určitém regionu. Nejde o výraz zcela neutrální, ale nelze jej považovat a priori za hanlivý.

Senát možná zmírní pravidla pro přednostní zisk krajského mandátu

Kandidátům na krajské zastupitele by už letos mohlo k dosažení mandátu stačit, pokud by dostali pět procent přednostních hlasů místo dosavadních deseti procent. Senátní ústavně-právní výbor tak jednomyslně doporučil doplnit vládní novelu volebních zákonů. Norma by měla upravit hranice senátních obvodů kvůli změnám v počtu obyvatel a umožnit lidem vybírat krajské zastupitele také mimo domovskou obec. Doplnění navrhl senátor ČSSD Miroslav Nenutil. Chce tak sjednotit pravidla takzvaného kroužkování na kandidátních listinách se zákonem o volbách do sněmovny, díky nimž se před dvěma lety do sněmovny dostali poslanečtí adepti ze zadních pozic na kandidátkách. Stejnou úpravu chystal i poslanec a místopředseda STAN Stanislav Polčák, ve sněmovně se ale do novely nedostala. Senát by měl o novele rozhodovat za týden. Pokud ji doplněnou vrátí sněmovně, poslanci by mohli o předloze znovu hlasovat na červnové schůzi. Krajské volby by se spolu se senátními měly konat patrně v říjnu, termín vyhlásí prezident Václav Klaus.

STEM: Desetina Čechů si myslí, že vláda bojuje proti korupci

Desetina Čechů si myslí, že vláda premiéra Petra Nečase (ODS) bojuje proti korupci, loni tento názor zastávala téměř pětina lidí. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu agentury STEM, které má ČTK k dispozici. Negativních odpovědí přibylo i mezi příznivci koaličních stran ODS a TOP 09. Více než dvě třetiny dotázaných si navíc myslí, že kabinetu nepřísluší označení vláda rozpočtové odpovědnosti, práva či boje proti korupci, které má v programovém prohlášení Průzkum prováděla agentura STEM v období od 18. do 29. dubna. Zúčastnilo se jej 1084 obyvatel České republiky starších 18 let.

V Pardubicích demonstrovali kritici úprav Tyršových sadů

Kolem dvou stovek lidí se sešlo před pardubickou radnicí, aby dali najevo nesouhlas s plánovanou úpravou Tyršových sadů. Vadí jim jak rozsah chystaného kácení stromů a odstranění keřů, tak vysoká cena projektu. S revitalizací parku souhlasí, ale v mnohem menším rozsahu. Účastníci demonstrace instalovali na Pernštýnské náměstí figuríny s podobiznami primátorky a jejích náměstků. U každé z postav byl také ironicky uveden některý z výroků daného politika nebo posměšný slogan. Odpůrci se snažili přimět vedení města, aby rozsah projektu přehodnotilo. Odpůrci projektu již dosáhli toho, že oddálili kácení stromů. Těch mělo padnout asi 400, z toho na 200 muselo být vydáno povolení ke kácení. Kritici nyní vyčítají radnici, že náklady na vybavení parku jsou zbytečně vysoké. Celková cena projektu by měla dosáhnout až 90 milionů korun, většinu peněz tvoří evropské dotace. Oprava Tyršových sadů vzbuzuje emoce již delší dobu. Na protest vznikl kalendář aktů, konaly se happeningy a vzniklo několik petic s tisíci podpisy.

Školy mohou žádat o příspěvek na ozdravné pobyty dětí

Školy a kraje z regionů s horší kvalitou ovzduší mohou v příští zimní sezoně dostat od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) příspěvek na ozdravné pobyty dětí. Žádosti fond přijímá ode dneška do 20. června. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. SFŽP má na ozdravné pobyty vyhrazeno celkem 7,5 milionu korun, dalších pět přidal jeden z největších znečišťovatelů Moravskoslezského kraje - firma ArcelorMittal Ostrava. Ozdravné pobyty v délce deset až 15 dní se zaměřují na zlepšení zdravotního stavu a ekologickou výchovu dětí prvního stupně základních škol, zvlášť z Moravskoslezského kraje. Žádat ale mohou také školy z dalších lokalit s poškozeným ovzduším, třeba některé středočeské, jihomoravské, z Olomouckého, Zlínského a Ústeckého kraje.

Řidiče Smetanu převezla eskorta do olomoucké vazební věznice

Olomoucký řidič Roman Smetana si už svůj trest za pokreslení předvolebních reklam na autobusech odpykává v olomoucké vazební věznici. Eskorta jej sem převezla z věznice v Praze na Pankráci v úterý odpoledne. Do odpykání trestu mu zbývá téměř 11 týdnů. Zda si za mřížemi odbude celý trest, není jasné. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal minulý týden v jeho prospěch stížnost na porušení zákona. Nejvyšší soud do příštího čtvrtku rozhodne, zda mu trest bude přerušen, či nikoliv. Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku uvedl, že pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany, na protest proti politickým elitám. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 korun. Soud Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což udělal. Vedle toho si měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, ale to odmítl. Soudkyně mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Muž k výkonu nenastoupil, až v sobotu 21. dubna po odborářské demonstraci na Václavském náměstí v Praze se sám vydal policii. Za vyhýbání se nástupu do vězení mu nyní hrozí další stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Obvodní soud pro Prahu 7 uložil za únos a zbití disidenta Placáka dvěma bývalým příslušníkům StB nepodmíněné tresty

Obvodní soud pro Prahu 7 uložil za únos a zbití disidenta Petra Placáka dvěma bývalým příslušníkům Státní bezpečnosti (StB) nepodmíněné tresty, třetímu uložil trest podmíněný. Antonína Prchala a Ladislava Irovského, kteří údajně Placáka bili, soud poslal na 1,5 roku, respektive na rok do vězení. Petru Vrbickému, který jim dělal řidiče, uložil dvouletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Muži Placáka unesli, když v červnu 1989 protestoval proti kácení stromů v pražském parku Stromovka. Rozsudek je nepravomocný a je proti němu možné odvolání. Protestu ve Stromovce se účastnilo asi 30 demonstrantů včetně tehdy pětadvacetiletého Placáka. Na místě už na něj podle obžaloby číhali čtyři příslušníci StB, odvedli ho do auta a odvezli desítky kilometrů daleko do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku.Placáka údajně zbili také další den, když si přišel na služebnu pro zabavené věci. Policie se případem začala zabývat v roce 2007 na základě Placákova již třetího trestního oznámení. První oznámení na příslušníky StB podal Placák bezprostředně po napadení, druhé pak krátce po revoluci. Obě však podle něho vyzněla do ztracena.

Umělecká rada podpořila Koutovu výzvu k rezignaci šéfa FOK

Umělecká rada Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK podpořila šéfdirigenta Jiřího Kouta, který minulý týden vyzval k rezignaci ředitele orchestru Ilju Šmída. ČTK má vyjádření rady k dispozici. Dopis umělecké rady by se k orchestru měl dostat ve středu. Kout nesouhlasil se Šmídovým komentářem k řešení ekonomické situace orchestru, které zazněly v jedné z debat ve vysílání Českého rozhlasu. "Dozvěděl jsem se, že pan ředitel dokonce v přímém rozhlasovém přenosu řekl větu, která mě velice bolí a mrzí. To jest, že: 'Ať mu tedy řekne magistrát, jestli chce velký symfonický orchestr, nebo jestli to chce zmenšit na 60, nebo ještě menší," řekl ČTK Kout. Dodal, že podobné myšlenky by šéf orchestru neměl vyslovit. Šmíd tehdy argumentoval tím, že šlo pouze o provokativně položenou otázku. Předseda umělecké rady Vlastimil Mareš ale minulý týden ČTK řekl, že Šmíd podobné názory vyslovil již v minulosti a s radou a orchestrem se prý dohodl, že je už zveřejňovat nebude. Začátkem dubna doporučili pražští zastupitelé radnímu pro kulturu, aby se kvůli špatnému hospodaření vyměnilo vedení orchestru FOK a dalších dvou příspěvkových organizací. Zastupitelům se nelíbí, že vedení FOK neumí efektivně využít veřejné dotace. S tím ale Šmíd nesouhlasí.

Opera Národního divadla uvede koncert Pocta Richardu Wagnerovi

Opera Národního divadla uvede 18. a 20. května v historické budově Státní opery Praha koncert nazvaný Pocta Richardu Wagnerovi. Večer slavných scén z děl tohoto německého autora s orchestrem a sborem Státní opery řízeným britským dirigentem Janem Lathamem-Koenigem ozdobí jeden z nejvšestrannějších světových tenoristů Eduardo Villa. Koncert se uskuteční při příležitosti Mezinárodního kongresu Richarda Wagnera, který ve dnech 17. až 20. května bude hostit Praha.

Česko-americký spisovatel a ilustrátor Petr Sís převzal v Praze cenu Artis Bohemiae Amicis

Česko-americký spisovatel a ilustrátor Petr Sís převzal v Praze cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Ocenění udělují ministři kultury od roku 2000. Vyzdvihují tak práci významných osobností, které přispěly či přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. "Už jako děcko jsem měla ráda knížky a obdivovala spisovatele a ilustrátory. Vždycky jsem se chtěla setkat s někým, kdo to umí všechno najednou. A teď se mi to splnilo. Navíc právě on prolomil hranice a stal se svou tvorbou známým po celém světě," řekla o Sísovi ministryně kultury Alena Hanáková. Jeho knížky označila za křehké a něžné, podle Hanákové hodně vypovídají o svém tvůrci.

Tanec Praha letos představí soubory a tvůrce z jedenácti zemí

Na letošním festivalu Tanec Praha se divákům představí taneční soubory a tvůrci z jedenácti zemí světa. Jedna z nejdůležitějších tanečních událostí sezony se uskuteční od 4. do 29. června. Umělce a choreografy z Francie, Německa, Argentiny, Švédska, Anglie, Izraele nebo Dánska budou hostit čtyři pražská divadla. Program doplní workshopy, filmy, přednášky a debaty s tanečníky a choreografy. Festival zahájí netradiční experimentální večer s názvem Platforma v divadle Ponec. V tanečně-hudebně-světelné improvizaci se spojí 18 českých tanečníků, dva hudebníci a jeden světelný designér. Na závěr budou vyhlášeni vítězové festivalu Česká taneční platforma 2012. Mezi hlavní lákadla bude patřit švýcarský soubor Alias, který uvede 26. a 27. června v Hudebním divadle Karlín choreografii Sideways Rain. Diváci se mohou těšit i na vlámský soubor Ultima Vez s českou premiérou nejnovějšího představení Wima Vandekeybuse booty Looting, který vystoupí 28. a 29. června v Divadle Archa. Do Tance Praha se letos zapojí rekordní počet mimopražských scén - tančit se bude v deseti městech, mimo jiné například v Plzni, Brně, Českém Krumlově, Hradci Králové, Jihlavě, Olomouci či Ostravě.

V muzeu v Lounech začala výstava baleného cukru

V muzeu v Lounech začala výstava baleného cukru. Ukáže i šestnáctikilovou homoli, kterou vyrobili jako poslední v cukrovaru v Modřanech, a balené cukry z více než devadesátitisícové sbírky Miloslavy Žďárské z Prahy. Výstava, která potrvá do 5. srpna, představí i historii výroby cukru a cukrovarnictví na Lounsku. Na několika panelech přináší výstava také zajímavá fakta o historii výroby cukru z cukrové řepy. Například její obsah v kořeni řepy objevili už v roce 1605, první cukr z ní vyrobili v tehdejším Prusku v roce 1747.

Ze sportu:

Čeští hokejisté zvítězili na mistrovství světa ve Stockholmu nad Německem snadno 8:1, skončili v základní skupině B třetí a ve čtvrtfinále narazí ve čtvrtek od 20:15 na domácí Švédsko. Dvěma góly se na tom podílel útočník Petr Koukal, tři body za gól a dvě asistence zaznamenal David Krejčí. Český tým nastoupil bez odpočívajícího Nedvěda, zraněných Kašpara i Kutláka, ale už s uzdraveným bekem Němcem.

Hokejový brankář Tomáš Pöpperle bude v nadcházejících dvou sezonách hájit branku týmu HC Lev Praha. S vedením klubu KHL se dohodl na dvouleté smlouvě, kterou však bude možné podepsat až ve chvíli, kdy klub získá licenci a bude moci registrovat hráče v KHL.

Hokejisté pražského Lva, který bude v příští sezoně hrát v Kontinentální lize, podle všeho nebudou jako domácí zápasové prostředí využívat O2 arénu. Zástupci hokejového klubu nechtějí momentálně jednání komentovat. Lev nemá od vedení KHL udělenu licenci na nadcházející sezonu, proto nekomentuje ani informace o hráčích, kteří by měli v týmu působit. Prakticky jisté ale například je, že mužstvo budou trénovat Josef Jandač a Jiří Kalous. Lev měl v O2 aréně hrát pouze soutěžní zápasy, trénovat měl na ledě Sparty v Tipsport aréně v Holešovicích, kde by nyní teoreticky mohl hrát i KHL. Šéf Sparty Antonín Charouz již v minulosti uvedl, že si tento stav dovede představit.

Česká tenistka Petra Kvitová porazila na úvod turnaje v Římě Anastasii Pavljučenkovovou 7:5 a 6:4. Rusku ve druhém kole zdolala za dvě hodiny a další soupeřkou čtvrté hráčky světa bude vítězka duelu mezi Sofií Arvidssonovou ze Švédska a Soranou Cirsteaovou z Rumunska.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, k večeru ustávání srážek. Nejvyšší teploty 10 až 14 stupňů C., na východě a jihovýchodě Moravy až 16 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 6 stupňů C.

15-05-2012