Zprávy

Vláda schválila plán, jak bojovat proti drogám

Kabinet schválil národní strategii protidrogové politiky na dalších pět let. Materiál zpracoval ještě Josef Radimecký, nedávno odvolaný z funkce ředitele sekretariátu vládní protidrogové rady. Šéf rady, ministr Jaroslav Bureš do koncepce zasáhl jen dílčími úpravami. Základní pilíře strategie - prevence, léčba, snižování rizik a pokles dostupnosti drog - zachoval. Nová strategie si za hlavní cíle klade potírání organizovaného zločinu i distribuce drog a pokles užívání všech typů návykových látek. Materiál na léta 2001 až 2004 se soustředil na zastavení růstu konzumace drog a pokles počtu mladých experimentátorů i dostupnosti omamných látek, tedy také alkoholu a tabáku.

Vláda se chce v protidrogové politice mnohem více zaměřit na rizika užívání takzvaných lehkých drog, jako je marihuana nebo extáze. Ministři chtějí v preventivních programech upozorňovat především mladé lidi, že i experimentování s konopnými či syntetickými látkami je zdraví škodlivé a má i další nebezpečné důsledky pro uživatele drog, pro jeho okolí i celou společnost. Odborníci tvrdí, že protidrogová politika státu by se zásadně měnit neměla. Již delší dobu varují před přitvrzením kurzu, po němž volají zvláště vládní lidovci.

Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) patří Česká republika v Evropě k zemím, kde mají mladí nejvíce zkušeností s alkoholem, cigaretami i ilegálními drogami. Marihuanu ochutnalo 44 procent šestnáctiletých. Mezinárodní instituce ale hodnotí situaci v Česku příznivě. Podle šéfa Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktora Mravčíka ubývá v republice uživatelů heroinu a pervitinu i předávkování. Nízký je počet nakažení virem HIV a žloutenkou. Právě měkký přístup k užívání marihuany mezi mladistvými a nepořádek v účetnictví byl podle Bureše důvodem odchodu Radimeckého z funkce. Jeho nástupce zřejmě vzejde z výběrového řízení.

Prezident Václav Klaus podepsal nové zákony

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na rok 2005. Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem 83,6 miliardy korun. Příjmy státu mají činit 824,8 miliardy a výdaje 908,4 miliardy Kč. Vláda rozpočet označuje za reformní, opozice i ekonomové jej ale kritizují. Připomínají, že v rozpočtu není započtena úhrada ztráty České konsolidační agentury. Po jejím započtení by deficit stejně jako letos překročil 100 miliard korun.

Prezident podepsal i zákon o kolkování lihovin. Od července příštího roku budou muset výrobci a dovozci kolkovat všechny lahve s alkoholem, jež se budou prodávat v českých obchodech. Existující zásoby bez kolků mohou prodávat do konce příštího roku. Stát tak chce snížit až miliardové daňové úniky z prodeje alkoholu na černém trhu. Výrobci lihu i opozice se zákonem nesouhlasí. Kolkování lihovin pomůže podle ministra financí Bohuslava Sobotky omezit velikost šedé ekonomiky a ochrání spotřebitele před nekvalitním alkoholem. Odpůrci zákona však varují, že kolkování nesníží daňové úniky, ale jen zbytečně zatíží podnikatele a způsobí zdražení alkoholu.

EK uvedla, že ČR plní své rozpočtové závazky

Česká republika učinila zatím dostatečné kroky při snižování rozpočtového deficitu na konečná tři procenta HDP v roce 2008, takže se zachovala v souladu s pravidly a není momentálně potřeba jí činit žádná dodatečná doporučení, konstatovala ve středu Evropská komise. Ohledně Česka Evropská komise připomněla, že v souladu s národním konvergenčním programem doporučila českým úřadům srovnat deficit do roku 2008; do letošního 5. listopadu měly přijmout opatření, aby se v roce 2005 podařilo snížit schodek na 4,7 procenta HDP.

Vojáci základní služby opustili útvary, zemi brání profesionálové

Poslední necelé dvě tisícovky vojáků základní služby ve středu definitivně opustily 71 útvarů a zařízení v 35 posádkových městech. Česká republika jako jedna z prvních postkomunistických zemí ukončila povinnou vojenskou službu a obranu země svěřila plně do rukou profesionální armády. Po téměř 140 letech skončila povinná vojenská služba.

Ministr obrany Karel Kühnl se s vojáky základní služby symbolicky rozloučil na začátku prosince na Pražském hradě, poslední voják základní služby mu v úterý podal hlášení ve Strakonicích. Současně s odchodem vojáků základní služby končí civilní služba a těm, kteří ji vykonávají, se zbytek promíjí.

Armáda bude mít v lednu zhruba 22.000 profesionálních vojáků. Dalších téměř 20.000 lidí budou tvořit občanští zaměstnanci. Kromě pravidelného vojska má Česká republika k dispozici ještě aktivní zálohy, které mají pomáhat hlavně při řešení nevojenských krizových situací. Ostatní občané budou do zbraně povoláni pouze v případě ohrožení státu nebo ve válečném stavu.

Do roku 2010 má vzniknout 864 chráněných lokalit Natura 2000

Kabinet premiéra Stanislava Grosse přijal návrh národního seznamu evropsky významných lokalit. Pokud ho schválí i Evropská komise, do roku 2010 podle seznamu vznikne na území Čech a Moravy 864 chráněných území evropského typu Natura 2000. Většina lokalit bude mít po vyhlášení charakter přírodní památky, a bude tak spadat pod nejmírnější stupeň ochrany. Více než polovina území nedosáhne rozlohy 20 hektarů. Půjde například o louky s vzácnou květenou, půdy obývané netopýry, části lesů a zámeckých parků. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek pokládá rozhodnutí vlády za jednoznačný úspěch. "Považuji to za výsledek pečlivého vyjednávání, kdy se podařilo vysvětlit, že je možné skloubit obojí - chránit unikátní přírodu a přitom zabezpečit potřebný rozvoj území. Splnili jsme tak jeden ze svých závazků vůči Evropské unii," uvedl ministr.

Evropsky významné lokality celkem pokryjí přibližně devět procent území státu a zhruba dvě třetiny z nich překrývají již existující chráněná území. Rozloha chráněných území v Česku se tak reálně zvýší asi o tři procenta území státu.

Rádio Svobodná Evropa se zatím nestěhuje

Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda bude budovu bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy využívat až do konce roku 2007. Poté se chystá přestěhovat do nového objektu na bezpečnějším místě. Předpokládá to smlouva, kterou schválil kabinet. Odkud bude Svobodná Evropa od roku 2008 vysílat, vláda zatím nezveřejnila. V úvahu přichází několik lokalit v hlavním městě. Stanice, kterou financují Spojené státy, vysílá v řadě jazyků do zemí, v nichž není dodržována svoboda slova. O jejím přesunu z centra Prahy se začalo jednat po teroristických útocích v USA v září 2001. Po nich byla u budovy zvýšena bezpečnostní opatření.

Nové hranice krajů jsou již vytýčené, cedule se posunou v lednu

Nové hranice mezi Vysočinou a Jihomoravským krajem, které se změní k 1. lednu odchodem 25 obcí na Moravu, jsou již vytýčené. Cestáři v lednu přesunou do "vnitrozemí" vrchoviny ještě informační cedule s logem kraje Vysočina. Ten předá jihomoravskému kraji 67 kilometrů silnic v účetní hodnotě 86 milionů korun. Složitější bude dojednání vlastnických změn pozemků pod silnicemi. Ze zákona by je kraj Vysočina mohl Jihomoravským prodat nebo i darovat. Kraje zatím řeší praktické záležitosti, prioritně byla domluvena údržba silnic. Majetkoprávní vypořádání detailů, či financování veškerých nákladů spojených se změnou hranic, budou řešit zastupitelé později. Například jen bodové vytýčení hranic ve formě katastrálního zaměření stálo kraj Vysočina 100.000 korun.

Ruské jednotky provedly razii v grozenském centru Člověka v tísni

Ruské bezpečnostní síly podnikly v noci na středu v čečenské metropoli Grozném razii v domě, jehož část má pronajatou česká humanitární organizace Člověk v tísni. Podle agentury ITAR-TASS byly ve sklepě domu nalezeny zbraně a tajná tiskárna na falešné dokumenty. Při akci byl jeden člověk zabit. Mrtvým je podle šéfa organizace Člověk v tísni Šimona Pánka bratr jedné z tamních zaměstnankyň organizace Isa Sakajev. Šéf české mise Marek Vozka řekl, že nikdo z českých občanů v době operace na místě nebyl a informace o zbraních a tiskárně jsou pro něj překvapením. Organizace Člověk v tísni se rozhodně staví za urychlené a důkladné vyšetření události. "Pokud byl objekt, kde probíhají humanitární aktivity na pomoc civilistům, zneužit, jde o zákeřnou činnost, která je nejen nebezpečná přímo, ale ohrožuje i bezpečnost humanitárních pracovníků a příjemců humanitárních služeb a pomoci," uvedla organizace ve svém prohlášení. V domě, v němž ruské jednotky provedly razii, provozovala společnost Člověk v tísni vzdělávací středisko pro ženy. Organizuje například kurzy angličtiny, šití či práce s počítačem.

Na internetových stránkách lékařské komory najdou lidé kontakty na volné lékaře

Na webu České lékařské komory najdou lidé kontakty na volné lékaře. Na adrese www.lkcr.cz jsou ti, kteří mají volné kapacity, takže když se na ně pacienti obrátí, uspějí. V tom se liší od seznamů, jež mají na svých internetových stránkách zdravotní pojišťovny. V nich jsou všichni lékaři se smlouvou a ne vždy mohou přijmout nového pacienta. Komora podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha reaguje na požadavky občanů, kteří hledají lékaře konkrétní odbornosti ve svém regionu, nebo nejsou spokojeni s lékařem, ke kterému dosud chodili. Rath upozornil, že služba je zatím nová, lékaři se teprve registrují, zatím je jich v seznamu kolem 200. Rath předpokládá, že z 15 000 soukromých lékařů většina již má kapacity naplněné, ale tak 2 000 až 3 000 by se mohly do nabídky zapojit.

Soud Liznerovi zamítl obnovu nejznámější korupční aféry 90. let

Bývalý šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner neuspěl se žádostí o povolení obnovy svého procesu, nejznámější korupční aféry 90. let. Obvodní soud pro Prahu 7 neobjevil žádnou skutečnost, která by svědčila o tom, že byl odsouzen neprávem. Lizner proti verdiktu podal na místě stížnost. Lizner byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení. O dva roky dříve totiž převzal policií nastrčený osmimilionový úplatek.

Lizner byl v prosinci 1998 podmíněně propuštěn z věznice v Českých Budějovicích, kde včetně vazby strávil více než polovinu vyměřeného trestu. Stále trvá na nevině, a proto žádal nový proces, který by ho očistil. "Nevím, co bych měl (k rozsudku) dodat, zjevně v tomto státě nemám právo na spravedlivý soud," reagoval na dnešní verdikt. Hlavním trumfem Liznerovy žádosti o povolení obnovy procesu byl bývalý tajný policejní agent Ondřej Hoch, který soudu řekl, že se Lizner stal obětí policejní provokace. Podle dnešního rozhodnutí soudu však Hoch nebyl věrohodný svědek. "Já hodnotím jeho výpověď jako výpověď zhrzeného policisty, který musel odejít od policie," řekl soudce. Podle Hocha Liznerovo zatčení zmanipuloval podnikatel a policejní agent Luboš Sotona spolu s několika tehdejšími pracovníky ekonomické kontrarozvědky. Jedním z důvodů bylo podle Hocha to, že ji chtěl tehdejší prezident Václav Havel zrušit, neboť nevykazovala uspokojivé výsledky, ač přišla státní pokladnu na miliony korun.

Lizner poznamenal, že Sotona zůstává jediným svědkem, který proti němu svědčí. "Při jednání u doprovodného soudu se přímo konstatovalo, že Sotona je nevěrohodný svědek, zatímco v mém případě je (podle soudu) svědek maximálně věrohodný," postěžoval si mimo soudní síň novinářům. Sotona, který je nyní v několika jiných kauzách stíhán, tvrdí, že si na něm Lizner vynucoval úplatek. Policie šéfa Centra kuponové privatizace zatkla v říjnu 1994 v okamžiku, kdy si odnášel z restaurace Asia na pražské Letné kufřík s osmi miliony korun, jež připravila policie.

O 12 digitálních licencí usiluje 32 firem; podaly 50 žádostí

O tucet digitálních licencí, na něž vyhlásila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tendr, usiluje 32 společností. Rada obdržela celkem 50 žádostí na licencování celkem 38 programů, některé firmy totiž podaly na jeden program dvě přihlášky - pro digitální síť B i C. Do souboje o licenci se se čtyřmi novými programy pouští mimo jiné televize Nova, zpravodajská televize Z1 finanční skupiny J&T, Febio TV Fera Feniče, regionální televize i hudební či teleshoppingová stanice. Ještě před několika dny přitom média registrovala, že do tendru se nepřihlásil jediný zájemce; odvozovala z toho, že o licence není zájem. "V pondělí přišlo pět žádostí, dnes zbytek, předtím nic," shrnul ve středu předseda rady Petr Pospíchal. Zájemci tak čekali na poslední chvíli.

Digitální vysílání - v současné době zatím jen zkušební - by mělo lidem přinést lepší obraz, více kanálů a doplňkové služby, například možnost posílání mailů či více informací o vysílaných pořadech. Pro příjem digitálního vysílání je však nutný takzvaný set-top box, jehož cena nyní začíná zhruba na dvou až třech tisících korunách.

Na zkušební jízdu se vydal rychlovlak Pendolino

Z pražského Masarykova nádraží se ve středu vydal na zkušební jízdu s odbornou veřejností nový rychlovlak Českých drah Pendolino. Po testovací jízdě zahájí České dráhy 23. prosince zkušební provoz vlaku na pravidelných linkách Praha - Děčín. Zkušební provoz s cestujícími bude trvat několik měsíců. Vlak musí s cestujícími najezdit 50.000 kilometrů. Dráhy očekávají, že po vyřešení některých problémů s plněním norem pro elektromagnetické záření bude vlak na podzim příštího roku schválen do provozu a od prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, jej nasadí do mezinárodního provozu do Německa, Rakouska a na Slovensko. Souprava stejného typu vytvořila minulý měsíc tuzemský rychlostní rekord 237 kilometrů v hodině.

Štědrý den bude na Staroměstském náměstí s primátorskou polévkou

Na Štědrý den bude na pražském Staroměstském náměstí i letos primátor nabízet rybí polévku. V pravé poledne ji začne pod dvacetimetrovým vánočním stromem zdarma kolemjdoucím nalévat primátor Pavel Bém. Polévka je určena nejen lidem bez domova, ale i kolemjdoucím Pražanům. Připraveno bude na 800 porcí. Polévka bude uvařena podle klasického štědrovečerního receptu. V minulých letech budila polévka zájem nejen bezdomovců a Pražanů, ale i cizinců, kteří Prahu o Vánocích v hojném počtu navštěvují.

Pro bezdomovce připravují charitativní organizace Armáda spásy a Naděje na Štědrý den také večeři. Podávat se bude v jejich střediscích po etapách celé odpoledne. Kromě tradičních jídel, ovoce a sladkostí dostanou i drobné dárky.

Katolických půlnočních bude v Praze kolem čtyřiceti

V metropoli se na Štědrý den uskuteční v katolických kostelech během dne, večera a noci na 120 bohoslužeb, z toho podle údajů pražského arcibiskupství čtyři desítky tradičních půlnočních začínajících skutečně až ve 24:00. V některých chrámech se mše konají i několikrát za den. Výjimkou nejsou ani obřady v jiném než v českém jazyce. Vedle latiny je to angličtina, italština a španělština. Další bohoslužby chystají v Praze 24. prosince na mnoha místech také ostatní křesťanská společenství; mezi nimi zejména Církev československá husitská organizuje půlnoční liturgie, a to i s tradiční Rybovou Českou mší vánoční.

Oprava památek v Ratibořicích by mohla stát 270 milionů korun

Oprava zchátralých památkových objektů v Ratibořicích na Náchodsku, které letos na podzim získal do svého vlastnictví opět stát, by podle hrubých odhadů mohla přijít přibližně na 270 milionů korun. V rozsáhlých objektech by měly vzniknout prostory pro kulturní akce, ale například i kongresové centrum, řekl ČTK ředitel pardubického územního pracoviště Národního památkového ústavu Jiří Švec. Památkáři již připravili žádost o podporu z fondů, které pro chudé regiony EU vypsalo Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Žadatelé z České republiky by z těchto prostředků mohli získat do roku 2009 až 3,3 miliardy korun. Pokud prostředky z fondu památkáři získají, zahájí příští rok přípravu projektu na rekonstrukci.

Stát odkoupil objekty od likvidátora společnosti Podzámčí podnikatele Františka Wolfa. Ten se o památky dlouhodobě nestaral a nechal je zchátrat. Budovy v Ratibořicích získal stát po druhé světové válce na základě Benešových dekretů a většinu z nich využívali zemědělci. V roce 1990 okresní národní výbor převedl za půl milionu korun areál na českoskalický Agropodnik, od něhož ho za více než dva miliony korun získala firma Ratis, kterou později ovládl Wolf. Druhá část objektů v Babiččině údolí, například Bělidlo, mlýn a zámek Ratibořice, patří státu. Jsou v pořádku a v sezoně přístupné veřejnosti.

Královna romské hudby Věra Bílá převzala zlatou desku

Romská zpěvačka Věra Bílá převzala na koncertě v Praze zlatou desku za 10.000 prodaných zvukových nosičů se svým v pořadí druhým albem Kale kalore. Vyšlo v roce 1998 a bylo označeno za čistý projev spontánního muzikantství. V původních moderních cikánských písničkách kapely Kale se zpívá o lásce, smutku i smrti. Producentkou desky byla nedávno zesnulá Zuzana Navarová, která Bílé kdysi pomohla na výsluní. "Toto album vyšlo i v USA a ve Francii. Vznikly z něj dva videoklipy, z nichž jeden byl zařazen na kompilaci v současnosti nejlepších videoklipů v Americe. Má název Paš o paňori (U vody)," řekl ČTK zpěvaččin manažer Jiří Smetana a podotkl, že texty jsou v čisté romštině.

Počasí

Ve čtvrtek čekáme zataženo až oblačno s občasným deštěm, místy mrznoucím, na horách déšť se sněhem. Teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů, na Moravě a ve Slezsku bude kolem nuly, na horách okolo 2 stupňů nad nulou. Čerstvý jihozápadní až západní vítr bude foukat rychlostí do 35, v nárazech a na horách kolem 70 km za hodinu.