Denní souhrn zpráv Zprávy

20-05-2012

USA chtějí od spojenců peníze pro Afghánce, ČR připravena jednat

Spojené státy chtějí na summitu Severoatlantické aliance v Chicagu od spojenců příslib peněz pro afghánskou armádu. Odhadují, že bude potřeba kolem čtyř miliard dolarů (80 miliard korun) ročně. O finanční podpoře afghánské armádě je podle premiéra Petra Nečase připravena jednat i Česká republika. Na podrobnosti, jako je třeba konkrétní výše podpory, je ale příliš brzo, řekl ČTK a Českému rozhlasu v Chicagu. Veřejně zatím peníze, které by měly udržet současné afghánské vládní síly i po plánovaném stažení spojenců, přislíbily například Británie se 100 miliony dolarů ročně, Austrálie se stejnou částkou a Německo se 200 miliony dolarů ročně. Petr Nečas uvedl, že snahou Česka bude především dodržení závazků, jež má jako spojenecká země. V letošním roce tak Praha počítá s přítomností více než 600 českých vojáků v Afghánistánu. "Postupně po následující měsíce a roky budeme tento počet snižovat tak, aby západní spojenci byli schopni Afghánistán opustit. Ale za situace, kdy afghánské bezpečnostní síly budou schopny tu bezpečnostní situaci zvládnout vlastními silami. To samozřejmě znamená jistou finanční podporu a o té se bude jednat," uvedl český premiér. Spojenci by nicméně podle něj měli zavrhnout představu, že se ze zodpovědnosti v Afghánistánu "jakoby vyplatí". "Tím nemyslím Českou republiku, ale celé NATO. Že odtud rychle utečeme a budeme si myslet, že utišíme svědomí tím, že tam poskytneme peníze. To by byl koncept, který by podle mého názoru mohl vést k velmi tragickým výsledkům a tragickým následkům," uvedl Petr Nečas.

ČR chce po Kanadě zrušení víz, jinak může bránit její dohodě s EU

Kanada může z české strany očekávat problémy při jednání o své obchodní dohodě s Evropskou unií, pokud nezruší vízovou povinnost pro občany Česka. Po jednání s kanadským premiérem Stephenem Harperem na okraji chicagského summitu NATO to řekl český předseda vlády Petr Nečas. Kanada vízovou povinnost obnovila před třemi lety kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl z ČR. Otázka od té doby patří mezi palčivé téma vztahů obou zemí. "Jsme silní zastánci liberalizace obchodu a vytvoření zóny volného obchodu s Kanadou, USA, Japonskem, Jižní Koreou a dalšími oblastmi. Nicméně jsem považoval za svoji povinnost korektně informovat kanadského premiéra, že za situace, kdy tady není změna vízového režimu, tak se sjednání této dohody ze strany České republiky může setkávat s celou řadou problémů a potíží včetně potíží s ratifikací v parlamentu, které jsou z politických důvodů naprosto pochopitelné," uvedl Petr Nečas. Kanada s Evropskou unií zahájila rozhovory o hospodářské a obchodní dohodě v roce 2009. Smlouva by měla výrazně uvolnit vzájemnou výměnu zboží a služeb. Její přínos se odhaduje zhruba na desítky miliard eur ročně.

Premiér Nečas nechce snižovat počet policistů ani jejich tabulkové platy

Premiér Petr Nečas (ODS) nechce snižovat počet policistů ani jejich tabulkové platy. Vyjádřil se tak na jednání, na kterém se sešel s ministrem vnitra Janem Kubicem, se zástupci ministerstva spravedlnosti a s odbory, kde se hovořilo i o současné situaci ve sboru. ČTK to řekl předseda Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Milan Štěpánek a ČTK to potvrdil mluvčí vlády Michal Schuster. "Já jsem mu předestřel to, že současný stav, který je pod 39.000 policistů, je už hraniční a že už není možné, aby nadále policisté odcházeli," uvedl Milan Štěpánek. Podle něho se premiér vyjádřil v tom smyslu, že chce hledat úspory uvnitř policie, aby to nemělo dopad na přímý výkon služby. Policejní prezident Petr Lessy přitom nedávno ministrovi vnitra předložil návrh systemizace policie pro následující rok. Systemizace vymezuje počet policistů a mzdové prostředky na ně, které policejní prezidium považuje pro provoz policie za nezbytné. Vnitro by po doplnění o "počty příslušníků povolaných k plnění úkolů ministerstva vnitra" mělo materiál předložit vládě k rozhodnutí o tom, jaký objem prostředků a počet policistů bude mít sbor pro další rok k dispozici.

ČSSD podpoří hlasování sněmovny o zbavení Davida Ratha imunity

ČSSD podpoří hlasování poslanecké sněmovny o zbavení exhejtmana Davida Ratha imunity. Kauzu jeho údajné korupce musí vyšetřit nezávislý soud, řekl v České televizi (ČT) předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka. David Rath podle něj musí z politiky úplně odejít, proto má rezignovat na svůj poslanecký mandát. Předseda ČSSD doufá, že se David Rath poslaneckého mandátu vzdá. Bývalý středočeský hejtman se podle něj musí hájit mimo politiku, z politiky musí "důsledně odejít". "A součástí důsledného odchodu z politiky je i rezignace na poslanecký mandát," uvedl Bohuslav Sobotka. Podle něj nemůže ČSSD či Poslanecká sněmovna hodnotit Rathovu vinu či nevinu, o tom má rozhodnout nezávislý soud. David Rath je ve vazbě v souvislosti s podezřením na braní úplatků. Měl být součástí skupiny obviněných, která podle policistů zmanipulovala zadání tendru na rekonstrukci buštěhradského zámku. Nechala prý upravit projekt financovaný z evropských fondů tak, aby se cena za opravy zvýšila o 46 milionů korun. David Rath s tím údajně souhlasil, policie ho dopadla se sedmimilionovým úplatkem.

Bohuslav Sobotka chystá změny stínové vlády

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chystá změny ve stínové vládě, tedy v sestavě politiků, kteří by se mohli po případném vítězství sociálních demokratů ve volbách stát ministry. V diskusním pořadu České televize řekl, že už má tři kandidáty, kteří by mohli nahradit stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha. Jedním k kandidátů je senátor ČSSD a známý český onkolog Jan Žaloudík, připustil Bohuslav Sobotka. O změně v sestavě vrcholných opozičních politiků údajně uvažoval už před Rathovou kauzou. S personálními opatřeními čekal na sobotní vyhlášení nominace senátora Jiřího Dienstbiera na Hrad. Se svými návrhy chce nejdříve seznámit stranické kolegy.

Richard Dolejš by podle Karolíny Peake měl složit funkci šéfa komise BIS

Poslanec ČSSD Richard Dolejš by měl podle vicepremiérky Karolíny Peake v souvislosti s politickou odpovědností za korupční kauzu exhejtmana Davida Ratha odejít z čela sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS). I když poslance, který je zároveň šéfem středočeské sociální demokracie, vedení ČSSD v sobotu vyzvalo k odstoupení ze stranické funkce, co se týče sněmovní práce za ním Bohuslav Sobotka stojí. "Nemám poznatky, že by byl zapojen do skandálu, který se týká možného předražování zakázek a korupčních podezření vůči Davidu Rathovi," uvedl Bohuslav Sobotka. Richard Dolejš podle něj vadí vládní koalici kvůli kauze odposlechů telefonátů mezi bývalým primátorem hlavního města Pavlem Bémem (ODS) a pražským lobbistou Romanem Janouškem.

Vojtěch Filip bude další čtyři roky předsedou KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip na stranickém sjezdu v Liberci obhájil ve druhém volebním kole funkci. Komunistům bude šéfovat další čtyři roky. Zvítězil nad místopředsedou strany Stanislavem Grospičem poměrem hlasů 275 ku 168. Delegáti spolu s ním zvolili prvního místopředsedu. Stal se jím bývalý poslanec Petr Šimůnek. Vojtěch Filip, který je považován za představitele většinového pragmatického křídla, při představování kandidátů hovořil jen krátce a odkázal na své předchozí proslovy. Podle sjezdových kuloárů zřejmě proto nevyhrál již v prvním volebním kole. K vítězství mu chybělo pět hlasů. "Myslím si, že těch 60 procent odevzdaných hlasů je mandát poměrně silný," řekl po zvolení. Dvoukolová volba podle něj ukazuje, že nároky členské základny na nové vedení budou mnohem vyšší, než byly dosud. O dalším směřování stranické politiky ale podle něj vypovídá především to, že delegáti bez problémů přijali všechny materiály předložené sjezdu.

V Třebíči si lidé připomněli 70. výročí židovských transportů

Pietním shromážděním u památníku před gymnáziem si desítky lidí v Třebíči připomněly 70.výročí odjezdu dvou válečných židovských transportů. Do koncentračního tábora Terezín v nich bylo v květnu 1942 odvlečeno skoro 1800 obyvatel židovské národnosti z širokého okolí, včetně Jihlavy. Podle oficiální statistiky se jich vrátilo 60, řekl při slavnosti Pavel Fried, předseda Židovské obce Brno. U památníku pak zazněla hebrejská modlitba za mrtvé. "Někteří se vrátili do svých domovů, jiní hledali po světě zbytky svých rodin," řekl Pavel Fried k dalšímu osudu přeživších. Sám jako třebíčský rodák patří mezi pamětníky transportů. "Když sem přišli Němci, bylo mě devět roků," uvedl. Měl to štěstí, že celou válku zůstal v Terezíně, protože ostatní většinou pokračovali do vyhlazovacích táborů. To se stalo i Friedově sestře, která už byla vdaná. "V Osvětimi byla zavražděna v plynové komoře 8. března 1944," řekl. Z početné rodiny se 72 členy se jich zachránilo šest. Po pietním shromáždění následovalo vzpomínkové setkání v Zadní synagoze. Otevřeli tam rovněž výstavu Židé v boji a odboji, která potrvá do 24. června.

Výročí atentátu na Heydricha připomene výstava v senátní zahradě

Okolnosti odbojářské operace Anthropoid i život v protektorátu Čechy a Morava přiblíží od příštího týdne výstava ve Valdštejnské zahradě, uspořádaná k 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Mapuje události od příchodu Heydricha do čela protektorátu až po represe, které následovaly po jeho zabití. Expozice má podle organizátorů připomenout, že atentát z 27. května 1942 byl nejvýznamnějším vystoupením českého odboje za druhé světové války a také jedním z nejdůležitějších odbojových činů v nacisty obsazené Evropě. Významný je také tím, že se na jeho přípravě a provedení podílely jak vojenský zahraniční, tak civilní domácí odboj. Výstavu bude tvořit přes šest desítek panelů s dobovými fotografiemi. Třetina expozice je věnována samotnému atentátu, který nakonec provedli v Británii vycvičení parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Dvě třetiny si všímají protektorátního života a okolností, které se k atentátu vztahují. Popisují politické a správní fungování protektorátu, represivní nacistický aparát, ale také všechny odbojové organizace. Výstava bude přístupná od 24. května do 15. července.

V češtině vyjde kniha vzpomínek Heydrichovy manželky

V češtině vyjde příští týden kniha vzpomínek Liny Heydrichové nazvaná Můj život s Reinhardem. Manželka někdejšího říšského protektora a jednoho z představitelů nacistické říše v něm líčí léta strávená v protektorátu jako nejkrásnější ve svém životě. Kniha vychází přesně 70 let po atentátu na Heydricha, který se stal osudovou postavou českých dějin. V Německu vyšla kniha prvně již v 70. letech pod názvem Můj život s válečným zločincem. Letos vyšla v reedici a v českém překladu ji poprvé vydává nakladatelství Toužimský & Moravec. Memoáry doprovází úvodní slovo Heydrichova syna Heidera, který na knihu vlastní autorská práva. Zahrnuje také komentář historika Jaroslava Čvančary a rozhovor s Heiderem Heydrichem. Kniha je doplněna o bohatou fotografickou přílohu z archivu rodiny Heydrichů, Jaroslava Čvančary i dalších včetně archivních snímků z ČTK. Mnoho z více než 180 fotografií je publikováno poprvé. Reinhard Heydrich byl jedním ze spolustrůjců holokaustu, za jeho éry se začal naplňovat tragický osud českých a moravských Židů. Zastupujícím říšským protektorem v Čechách a na Moravě byl osm měsíců a osm dní. Zanechal v českých dějinách krvavou stopu: jen za čtyři měsíce výjimečného stavu, který Reinhard Heydrich okamžitě vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo přes 2100 Čechů.

Na Svět knihy věnovaný Rumunsku zavítalo méně lidí než loni

Veletrh Svět knihy navštívilo v Praze od čtvrtka zhruba 36.000 lidí, méně než v předchozím roce. ČTK to za pořadatele řekla Jana Chalupová. Letošní 18. ročník mezinárodního veletrhu pořadatelé věnovali rumunské literatuře. Zvláštní pozornosti se na Výstavišti v pražských Holešovicích dostalo také komiksu. Tvořivé dílny ocenily zvláště rodiny s dětmi. "Návštěvnost nebyla dramaticky nižší, nicméně na lidi zřejmě začíná doléhat ekonomická krize a zřejmě i krize společenská," řekla Chalupová. Na loňský ročník veletrhu zavítalo o asi 2000 návštěvníků víc. V průběhu letošním výstavních dnů podle Jany Chalupové lidé i méně nakupovali. "Na mnohé programy ale návštěvníci reagovali nadšeně," uvedla. Velké pozornosti se dostalo především spisovateli Felixu Francisovi, mladšímu synovi slavného spisovatele dostihových detektivek Dicka Francise. Mnoho návštěvníků přilákala autogramiáda prezidenta Václava Klause, který představil knihu Evropská integrace bez iluzí.

V Kunovicích se jela první Jízda králů po zápisu do UNESCO

První jízda králů od loňského listopadového zápisu na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO se jela v Kunovicích na Slovácku. Prvním chlapcem, který po této události usedl v ženském kroji na koně, aby doprovázen svou družinou projel městem, je desetiletý Jakub Machálek. Družina si pro krále přijela v 09:30 k domu jeho rodičů, o hodinu později žádala na náměstí Svobody o povolení jízdy městem starostku. Odpoledne pak krojovaný průvod brázdil ulice Kunovic. Městem zněly charakteristické 'vyvolávky', které se nevyhýbají aktuálním poměrům na radnici ani v celostátní politice. Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v Česku. Pochází z pohanských dob. Mladí chlapci tehdy soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Jízda králů se jezdí i ve třech dalších obcích Slovácka, ve Vlčnově, Hluku a ve Skoronicích na Hodonínsku. Nejslavnější je ta vlčnovská, která se jezdí každoročně. Letos se uskuteční týden po Jízdě králů v Kunovicích.

Festival v Hradci a Pardubicích nabídne 19 folklorních souborů

Celkem 19 souborů se představí divákům na 21. ročníku Folklorního festivalu Pardubice - Hradec Králové. Festival se uskuteční od 1. do 3. června, informovala ČTK Jaroslava Vajrauchová z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti. "Festival je přehlídkou souborů, jejichž činnost je zaměřena na zpracování a prezentaci lidového umění folklorního regionu Čechy," uvedla Vajrauchová. Na festivalu se představí soubory z Pardubic, Hradce Králové, Prahy či Chrudimi. "Jako hosté, tedy soubory z jiných folklorních regionů, vystoupí Cifra Uherské Hradiště, Postřekov z Postřekova, Malá Jasénka Vsetín, Skaličan ze Slovenska a Goralski soubor Janicki z Polska," uvedla Jaroslava Vajrauchová. Soubory se poprvé představí v pátek 1. června v rámci Pernštýnské noci v centru Pardubic. V sobotu vystoupí soubory na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové, v Klicperově divadle a večer se soubory setkají na Šrámkově statku v Pileticích. Poslední akcí folklorního festivalu bude v neděli odpoledne program nazvaný Rozmlouvání na zámku v Pardubicích.

Přerovská galerie připomene éru světového a českého rocku

Prostory přerovské městské galerie obsadí od příštího čtvrtku ojedinělá výstava obalů gramodesek a dalších dobových rekvizit. Návštěvníci spatří téměř 300 originálních obalů vinylových nosičů, suvenýry z koncertů, autentické plakáty kapel, dobové koncertní vstupenky, ale i desítky let staré hudební magazíny nebo hudební aparaturu ze 70. let. Expozice Music made on vinyl si klade za cíl připomenout zlatou éru světového a českého rocku. V improvizovaný rockový klub se galerie přemění na příští dva měsíce. Výstava vychází ze soukromých sbírek přerovských nadšených sběratelů. "Jsme si dobře vědomi, že vytvořit v galerii autenticitu té doby není jednoduché. Dnes frčí výstavy zážitkové, soudobému návštěvníkovi už zdaleka nestačí jen jednostranný vjem. Proto hosty uvítá obří plakát Beatles na známém Abbey Road přechodu, jenž bude v 3D improvizaci součástí vstupu do galerie," řekla ČTK vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová. Podle autora projektu Karla Žurka má výstava lidem připomenout především atmosféru 60., 70. a 80. let minulého století, kdy lidé brali často rockovou hudbu i jako revoltu proti tehdejší ideologii. Ze stropů se tak nad příchozími budou vzduchem snášet desítky vinylových desek, ale i kytary, vlajky nebo trička s hudební tematikou. "Atmosféru doby umocníme poslechem dobových rockových hitů, promítáním videoklipů nebo prezentací hudebních filmů. Ze záměru jednoduché výstavy obalů desek postupně vyplynul náročný projekt plný doprovodných aktivit, protože všichni cílíme na to, aby se návštěvník na chvíli přenesl v čase a výstavu si co nejvěrohodněji užil," doplnila Lada Galová.

Na Slavnostech chřestu spotřebovali čtyři tuny "zeleniny králů"

Čtyři tuny "zeleniny králů" spotřebovali kuchaři při 18. slavnostech chřestu v Ivančicích na Brněnsku. Slavnosti s gastronomickým a zábavným programem každoročně připomínají místní starou pěstitelskou tradici. Z Ivančic se kdysi chřest dovážel až na vídeňský dvůr. Dnes jej pěstují hlavně drobní zahrádkáři, ale rodí se také plány na vybudování nové "chřestovny". Slavnosti začaly v pátek, o víkendu pořadatelé napočítali více než 6000 platících návštěvníků, další tisíce přišly už v pátek bez vstupného. Zájemci ochutnali desítky specialit z chřestu - od polévek přes hlavní jídla až po dezerty. Na začátku slavností si lidé mohli také nakoupit čerstvý chřest. Zásoby se ale díky velkému zájmu vyprodaly už v sobotu, řekla ČTK za pořadatele Anna Štětinová. Kuchaři ovšem pochoutky z chřestu připravovali až do neděle. Takzvanou "zeleninu králů" kombinovali s různými masy od pštrosího až po lososa. Chřest dobře zapadá do specialit různých národních kuchyní - kuchaři jej nabízeli s typicky českými pečenými vepřovými líčky, italským rizotem i v japonském suši. Oblíbená dezertní kombinace spojuje chřest s jahodami.

Ze sportu:

Čeští hokejisté porazili v zápase o třetí místo na mistrovství světa v Helsinkách Finsko 3:2 a stejně jako před rokem získali bronzové medaile. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika získali třetí cenný kov za sebou. Duel se šampiony z loňského roku rozhodli už v první třetině, ve které vstřelili všechny své branky.

Čeští hokejisté budou nakonec příští rok na mistrovství světa hrát v základní skupině ve Stockholmu se Švédskem, Kanadou, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Běloruskem a Slovinskem. Podle žebříčku mezinárodní federace IIHF měl být národní tým zařazen do druhé základní skupiny v Helsinkách, ale pořadatelé využili právo vyměnit jeden tým a rozhodli se přesunout Rusko do finské části šampionátu. Důvodem je snaha zlákat díky geografické poloze více fanoušků sborné. IIHF o tom informovala na tiskové konferenci v Helsinkách.

Hokejový kanonýr Milan Nový by při slavnostním ceremoniálu v helsinském hotelu Hilton uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Stal se 22. Čechem, kterému se dostalo této pocty. Spolu s šedesátiletým dvojnásobným mistrem světa vstoupili mezi legendy bývalí útočníci Raimo Helminen z Finska a Rus Pavel Bure, obránce Phil Housley z USA a kanadský trenér Andy Murray. Cenu Paula Loicqa za přínos mezinárodnímu hokeji převzal Kanaďan Kent Angus. Milan Nový na mezinárodní scéně sehrál celkem devět turnajů na mistrovství světa či olympijských hrách a z osmi si přivezl cenný kov. Vedle zlatých medailí ze světových šampionátů z let 1976 a 1977 ještě získal čtyřikrát stříbro a jednou bronz.

Kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický má drobné problémy s lýtkem a odcestuje na soustředění do Rakouska před evropským šampionátem až s denním zpožděním v pondělí. Kouč Michal Bílek kvůli tomu povolal na herní kemp plzeňského Vladimíra Daridu, který bude v přípravě plnit roli jakéhosi sparingpartnera. K týmu se později připojí také záložník Jaroslav Plašil, který ještě hraje francouzskou ligu, a čerstvý vítěz Ligy mistrů brankář Petr Čech.

Ještě než se rozeběhlo fotbalové mistrovství Evropy, má Česko už dva fotbalové týmy, které se staly mistry Evropy. Po novinářích, kteří své Euro v Polsku vyhráli koncem dubna, se totéž podařilo v obdobném turnaji i českým starostům. V pátek večer ve slezském městě Tychy zdolali ve finále Slováky 4:1. ČTK to řekl trenér týmu Josef Zoser. Český tým poskládaný ze starostů-fotbalistů hrajících vesměs krajské soutěže vyhrál všech šest zápasů 32:6.

Nejvýše nasazená Lucie Šafářová splnila roli favoritky a vyhrála tenisový turnaj ITF Sparta Prague Open. Světová dvaadvacítka zdolala ve finále turnajovou dvojku Kláru Zakopalovou 6:3 a 7:5. Na okruhu ITF se pětadvacetiletá Lucie Šafářová radovala z titulu ve dvouhře pošesté v kariéře a poprvé po sedmi letech. V prestižním seriálu WTA, který převážně hraje, zvítězila celkem čtyřikrát, ale naposledy již v roce 2008 ve Forest Hills.

Čeští bikeři Kateřina Nash a Jaroslav Kulhavý obsadili shodně druhou pozici v závodě Světového poháru v cross country v La Bresse. Mistr světa Jaroslav Kulhavý zopakoval ve Francii týden starý výsledek z Nového Města na Moravě, Kateřina Nash si dojela pro životní umístění v seriálu. Druhé místo bylo pro Kateřinu Nash nejlepším výsledkem v kariéře. Jejím maximem ve Světovém poháru byla opakovaně třetí příčka, kterou vybojovala i před týdnem na Vysočině.

Roman Kreuziger dojel osmý v horské 15. etapě Gira d'Italia a v průběžném pořadí se posunul o jednu příčku na pátou pozici. Před volným dnem se do vedení vrátil Španěl Joaquím Rodríguez, na něhož český cyklista ztrácí 1:27 minuty.

Triatlonista Filip Ospalý vyhrál potřetí za sebou závod Ironman Austria v St. Pöltenu. Na polovičních ironmanských tratích 1,9 km plavání, 90 km cyklistiky a 21,1 km běhu zvítězil s náskokem 39 sekund před Němcem Andreasem Raelertem. Bývalý mistr Evropy v olympijském triatlonu Filip Ospalý završil v Rakousku vítězný hattrick především díky druhému nejlepšímu výkonu v běhu, když závěrečný půlmaraton zvládl za 1:11:33. Po nezdaru na evropském šampionátu v Ejlatu, kde se pokusil zabojovat o účast na olympijských hrách, si šestatřicetiletý brněnský závodník připsal druhé vítězství za sebou. Na konci dubna vyhrál Ospalý triatlon v americkém St. Petersburgu, kde rovněž obhájil loňské prvenství.

Pondělní počasí v Česku:

Slunečno nebo polojasno, později oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

20-05-2012