Denní souhrn zpráv Zprávy

23-05-2012

Stíhaný poslanec Rath by mohl podle premiéra vystoupit na uzavřeném jednání sněmovny

Vazebně stíhaný poslanec David Rath by se ke svému případu mohl vyjádřit například na uzavřeném jednání sněmovny. Na dotaz novinářů to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Nezvyklou situaci podle něj bude muset řešit širší dohoda sněmovních stran. Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska rozhodne o okolnostech Rathova vystoupení sněmovna jako suverén. Ratha v úterý vyslechl sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jednomyslně poté sněmovně doporučil, aby potvrdila, že může být trestně stíhán. Rath se podle členů výboru nechce vzdát mandátu poslance a má zájem vystoupit ke své kauze před sněmovnou. Podle stanoviska Okresního soudu v Ústí nad Labem, který má kauzu na starosti, má Rath právo být přítomen na schůzi sněmovny o jeho vydání ke stíhání. Neměl by se ale účastnit jiných jednání a hlasování sněmovny. Ratha policisté zadrželi minulé pondělí s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Věci veřejné obnovily členství nepravomocně odsouzenému Bártovi

Nepravomocně odsouzený politik Vít Bárta je zpátky ve Věcech veřejných. Členství ve straně přerušil poté, co ho prvoinstanční soud odsoudil za korupci. Grémium VV mu členství v úterý obnovilo. Zároveň ho pověřilo koordinací odborných komisí dříve nejmenší koaliční strany, která po rozpadu skončila v opozici. Šéf strany Radek John zároveň grémiu oznámil, že bude opět kandidovat na předsedu. Bártův návrat do strany požadovaly krajské organizace. "Oficiální žádost vzešla od klubů Domažlicka, Třeboňska, moravských klubů a krajské rady středních Čech," uvedla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Bárta v České televizi řekl, že své nedávné rozhodnutí odejít z vysoké politiky nezměnil, ale když si členové VV přáli, aby se vrátil do strany, velmi rád prý uposlechl. Bárta budoval podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka VV jako korupční projekt a ukazuje se, že bez něj není s to existovat. Dodal, že ČSSD se korupční kauzou kolem středočeského hejtmana Davida Ratha, který údajně vzal sedmimilionový úplatek, umí vypořádat a dál bude také bojovat v parlamentě proti korupci prosazováním protikorupční legislativy.

Ministři schválili nové rozdělení daní, velká města dostanou méně

Příjmy většiny menších měst a obcí stoupnou, naopak velká města dostanou o 1,1 miliardy korun méně. Vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, informoval ČTK zdroj obeznámený s jednáním vlády. Koalice se na změnách v zákonu dohodla na počátku týdne a chce návrh schválit již na červnové schůzi poslanců. Zákon by měl platit od příštího roku. Praha by podle kompromisu, k němuž dospěly vládní strany ODS a TOP 09, měla přijít ročně o 650 milionů korun, Brno o 203 milionů, Ostrava o 158 milionů Kč a Plzeň o 90 milionů korun ročně. Původně chtělo ministerstvo financí snížit příjmy čtyřem největším městům o zhruba pět miliard korun. S tím ale ODS nesouhlasila. Mírně si pohorší i 378 úplně nejmenších obcí do 200 obyvatel, které mají velkou rozlohu. Výměra rozlohy obce, která je jedním z kritérií, se návrhem omezuje maximálně na plochu tři hektary na obyvatele. Menší obce a města dosud dostávaly v průměru 6800 korun na jednoho obyvatele. Změnou zákona by se to mělo zvýšit na zhruba 9000 korun.

Ministři odmítli plán přidat na zdravotní pojištění dětí či důchodců

Vláda odmítla návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterým chtěl zvýšit platby státu za jeho pojištěnce. Ministerstvo financí už dopředu označilo za nereálné, aby se na veřejné zdravotní pojištění dětí, důchodců či nezaměstnaných platba měsíčně zvýšila o 49 Kč na 772 korun. Hegerovo ministerstvo navrhovalo zvýšit vyměřovací základ pro rok 2013 na 5714 korun, oproti letošku by tak stoupl o 6,7 procenta. Systém by získal navíc téměř 3,6 miliardy a zmírnil by se tak dopad zvýšené daně z přidané hodnoty. Pojistné za státní pojištěnce naposledy stouplo k 1. lednu 2010.

Kabinet schválil návrh na jmenování Petra Pavla velitelem armády

Vláda schválila návrh ministerstva obrany na jmenování Petra Pavla novým náčelníkem generálního štábu. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas. Pavel by se měl funkce ujmout 1. července. Dosavadní náčelník štábu Vlastimil Picek pozici opustí o den dříve. Šéfa generálního štábu jmenuje na návrh vlády prezident, který je z titulu své funkce nejvyšším velitelem armády. "Je to špičkový důstojník armády s kvalitní velitelskou kariérou, člověk, který funkci zvládne s vysokou profesionalitou, má podporu vlády," řekl Petr Nečas. Vlastimilu Pickovi končí služební poměr v armádě 31. října. Ministr obrany navrhl jeho konec na štábu k poslednímu červnu, aby vznikl dostatečný prostor pro "předání a převzetí náročné funkce náčelníka generálního štábu," uvádí předkládací zpráva ministerstva.

Vláda schválila vznik Státního pozemkového úřadu

Vláda schválila zákon o vzniku Státního pozemkového úřadu, který má od příštího roku nahradit současný Pozemkový fond a síť pozemkových úřadů. Sdělil to premiér Petr Nečas s tím, že tento krok přinese obrovskou úsporu administrativních nákladů a agend. Nový úřad má od příštího roku nejen spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což nyní dělá fond, ale také vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. Tu v současnosti vykonává soustava pozemkových úřadů. Nový úřad bude moci finančně podporovat zemědělce, jak to činí Pozemkový fond. Proti tomu, aby příjmy budoucího úřadu mohl resort zemědělství používat na dotace pro zemědělce a rozvoj venkova, bylo původně ministerstvo financí. Za dobu své existence čerpalo české zemědělství a venkov z fondu zhruba 12 miliard korun, letos by to měla být zhruba miliarda Kč.

Kabinet přijal zákon umožňující zavést druhý pilíř reformy penzí

Návrh zákona o pojistném na důchodové spoření, který má umožnit zavedení druhého pilíře penzijní reformy od 1. ledna 2013, schválila vláda. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Návrh souvisí s odkladem zřízení jednotného inkasního místa o dva roky na 1. ledna 2015 a s právním přesměrováním plateb na daňovou správu. "Kvůli odkladu jednotného inkasního místa dochází k absenci nezbytně požadované individualizace plateb daní a veřejného pojistného, což je jedním z předpokladů fungování inkasa finančních prostředků pro důchodové spoření," uvedlo ministerstvo financí v návrhu. Podle MF předkládané návrhy vedle změn legislativně technického charakteru obsahují i z právního hlediska jiné uchopení nastaveného systému financování důchodového spoření.

Vláda schválila změny v daních, stoupne DPH a omezí se paušály

Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty (DPH) na 15 a 21 procent, omezí se výdajové paušály nebo se dočasně zruší stropy na zdravotní pojištění. Vláda schválila novely konkrétních daňových a dalších zákonů, informoval zdroj ČTK obeznámený s jednáním vlády. Zákony ruší rovněž zelenou naftu, kvůli které protestují zemědělci. Změny musí schválit ještě parlament a podepsat prezident. Opatření mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta a mají platit od roku 2013. Některá z nich by měla platit ale jen do roku 2015. Rámcově s návrhy souhlasila vláda již 11. dubna, nyní jsou změny předkládány jako novely konkrétních zákonů. Zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod podle návrhu neovlivní zboží a služby spadající do jednotlivých kategorií. Výjimkou budou některé zdravotní prostředky, u kterých požaduje přesun do základní sazby EU. Rovněž dětské pleny budou zdaněny vyšší sazbou, důvodem je opět požadavek EU.

ČSSD nesouhlasí se změnou DPH, chce daňovou progresi

Opoziční sociální demokraté nesouhlasí s rozhodnutém vlády zvýšit daň z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent a se zrušením zelené nafty. ČSSD navrhuje obnovení daňové progrese a zvýšení daní firmám. Strana o tom informovala v tiskové zprávě. ČSSD rovněž uvedla, že nesouhlasí se zavedením druhého pilíře důchodové reformy a chtěla by jeho zřízení odložit. "Naším řešením je stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní. Vyřešení rozpadu výběru daně od živnostníků. Odložení zavedení druhého pilíře penzijní reformy, aby se nezvyšoval už tak vysoký schodek důchodového účtu. Chceme zároveň zcela zrušit vládní tzv. daňovou reformu, která od roku 2015 sníží příjmy veřejného sektoru o 20 miliard ročně," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Plošné zvyšování DPH a zavádění druhého pilíře důchodového systému je podle ČSSD ve skutečnosti přiznáním, že pravicové reformy selhaly a vláda si s narůstajícím veřejným dluhem neví rady. ČSSD ve zprávě deklarovala, že v případě volebního úspěchu a vládní odpovědnosti je připravena zrušit druhý pilíř důchodového systému, zachovat sníženou sazbu DPH a upravit daňový systém tak, aby byl sociálně spravedlivější.

Zemědělci v celé zemi protestovali proti zrušení zvýhodněné nafty

Zemědělci na protest proti zrušení daňových úlev u nafty a zdanění vína blokovali na řadě míst dopravu. Přes 2000 vozidel asi dvě hodiny brzdilo provoz na 200 trasách ve 12 krajích. Účast byla větší, než organizátoři očekávali, řekl novinářům prezident Agrární komory Jan Veleba. Protesty se vyhnuly Praze, farmáři z Libereckého kraje se připojili jen manifestačně. Vláda zrušení takzvané zelené nafty schválila. Veleba proto nevyloučil, že ještě před začátkem žní, tedy v červnu, by proto protesty mohly pokračovat. Protest zaštítěný Agrární komorou podpořily také Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. Podle Veleby členové organizací reprezentují 80 procent českého zemědělství. Od protestu se distancovala Asociace soukromého zemědělství hájící menší rodinné farmy, které jsou v Česku v menšině. Krok vlády se však nelíbí ani jí. Přesto se k protestu řada drobných zemědělců, kteří jsou členy Agrární komory, také připojila. Premiér Petr Nečas uvedl, že je ještě ochoten s některými zemědělci o daňovém zvýhodnění nafty jednat.

Sněmovna by měla podle výboru schválit církevní restituce

Sněmovní ústavně-právní výbor hlasy koalice doporučil poslancům schválit církevní restituce. Poslanci podpořili změnu navrhovanou ODS, podle níž církve budou muset prokázat, že jim majetek patřil. Opoziční ČSSD neuspěla s návrhy, aby ze zákona vypadla finanční náhrada nebo aby mohl být církvím vracen jen majetek, který nejen vlastnily, ale také užívaly. Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Stát by měl podle vládního návrhu vyplácet církvím po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Po přechodném období 17 let by přestal financovat chod církví. Návrh ČSSD, aby církve musely vydávaný majetek nejen dříve vlastnit, ale i užívat, označila ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) za diskriminační. Pokud by byla vypuštěna finanční náhrada, církve by se podle koaličních zástupců soudily o další majetek. Naopak podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce vláda skutečně udělá 'historický počin'. "Další generace budou muset splácet desítky miliard," řekl. Výbor nepřijal ani další návrh ČSSD, podle kterého by nebyl od daně z příjmu osvobozen první prodej restituovaného majetku. Komunisté neúspěšně navrhovali, aby výbor doporučil zamítnutí předlohy.

Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové je opět ohrožena

Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové je opět ohrožena. Darovací smlouva z letošního ledna na poslední chybějící pozemek je neplatná a o nové dohodě s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvem dopravy nechce syn majitelky pozemku David Štros ani slyšet. Pro rodinu tento případ skončil lednovou dohodou. Platnost darovací smlouvy zpochybnilo ministerstvo financí, protože Štros prý neměl od matky plnou moc na darování pozemku, ale jen na jeho prodej. "Plná moc nebyla vystavena na prodej. Oni tu plnou moc měli týden předtím, než se to podepisovalo a ministerstvo dopravy proti tomu nic nenamítalo," uvedl Štros. Navíc podle něj komunikace s úřady vázne i nyní a po darování pozemku mu na sekretariátu ministra dopravy nikdo nebyl schopen říct, v jaké fázi se proces schválení darovací smlouvy na ministerstvu financí nachází. Podle generálního ředitele ŘSD Davida Čermáka ale Štros na dřívějším osobním setkání slíbil, že podepsanou plnou moc na darování ŘSD předá. Varianty dalšího postupu pro případ, že by další dohoda nebyla možná, zatím ŘSD podle Čermáka nezvažuje.

Policie navrhla obžalovat uprchlého Krejčíře a dalších deset lidí

Protikorupční policie navrhla po osmi letech obžalovat uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset lidí. Dozorová státní zástupkyně obdržela od policie v pondělí návrh na podání obžaloby a materiál v současnosti studuje. Podle dostupných informací případ souvisí s údajným zhruba třímiliardovým celním dluhem za dovoz ropných produktů a pokusem o podvod na státním podniku Čepro. V případě celního dluhu byl prý Krejčíř hlavou zločinného spolčení. Uprchlý podnikatel je také pravděpodobně obviněn z přípravy vraždy celníka. Policie i státní zastupitelství však odmítli komentovat právní kvalifikaci činu i to, čeho se případ týká. Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Podnikatel se poté usídlil se na Seychelských ostrovech. Později odjel do Jihoafrické republiky (JAR).

Za deset let přibylo v Česku případů týrání dětí, je jich pětkrát víc

V Česku přibývá každoročně případů týraných a zneužívaných dětí. Zatímco před deseti lety evidovali odborníci za rok kolem 1400 kauz, loni jich bylo už skoro pětkrát víc. Celkem se jich ve statistice objevilo 6642. Sdělila to ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Odvolala se na údaje ministerstva práce. "To číslo považujeme jen za vrcholek ledovce. Většina případů zůstane bohužel nerozkryta," uvedla Baudyšová. Podle ní společnost postupně hrubne, lidé jsou agresivnější a činy bývají drsnější. V roce 2010 podle nadace počet týraných a zneužívaných dětí dosáhl 1357. O rok později jich bylo 1406. Od roku 2003 do roku 2008 pak čísla kolísala, nepřekročila ale dvoutisícovou hranici. Od roku 2009 se k psychickému týrání přiřadilo i zanedbávání, takže odborníci řešili už 4447 případů. Loni se počet vyšplhal na 6642. Celkem od počátku tisíciletí úředníci zaznamenali 31.653 kauz. Podle šéfky nadace se zhruba dvě pětiny případů násilného týrání a zneužívání dětí odehrají v úplných rodinách a další víc než třetina v domácnostech bez otce.

Chlapec z Břeclavi si útok vymyslel, zranění vznikla úrazem

Patnáctiletý chlapec z Břeclavi se nestal obětí brutálního útoku, jak původně vypověděl policistům. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si sám způsobil pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastické cviky. Útok si vymyslel, protože se bál matky. Dospěla k tomu policie při vyšetřování případu. Výsledek oznámil novinářům šéf vyšetřovatelů Luděk Blahák. Podle první výpovědi zbili chlapce tři útočníci. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady. Čtyři svědci na detektoru lži vypověděli, že hoch si zranění způsobil při pádu a následném nárazu do zábradlí. Původně svědci vypovídali jinak. Policisté zatím neupřesnili, zda proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké další právní kroky. Chlapec strávil v nemocnici asi dva týdny. Lékaři mu museli odebrat ledvinu, měl poraněná také játra a slezinu. Chlapcův zdravotní stav se postupně zlepšuje, po prázdninách se chce vrátit do školy. Podle původní výpovědi napadli chlapce tři muži, zřejmě Romové, protože jim nechtěl dát cigaretu. Později chlapec připustil, že Rom mohl být pouze jeden z pachatelů. Server iDnes.cz přišel také s hypotézou, že hoch prodal útočníkům nekvalitní marihuanu, což rodina ihned popřela.

Asociace Romů zváží právní kroky kvůli případu břeclavského hocha

Celostátní asociace Romů ČR zváží kvůli případu hocha z Břeclavi právní kroky. Chlapcovu matku také zřejmě požádá o veřejnou omluvu Romům. ČTK to řekl místopředseda asociace Stanislav Daniel. "Je jednoduché svést vše na Romy. Společnost na to slyší. Kdyby slyšela na zrzavé, šikmooké či jiné, tak se to bude házet na ně," uvedl Daniel. Podle něj by policie a úřady měly vyčíslit, kolik posílení hlídek, zásah těžkooděnců a další opatření stály. Měly by také zvážit, zda by chlapcova rodina neměla výdaje hradit. Vedení asociace by se mělo 1. června sejít s vládní zmocněnkyní pro lidská práva a jednat s ní o situaci Romů v Česku. Diskutovat s ní chce i o břeclavském případu.

Sudkova galerie vystavuje jeho snímky z pražských ostrovů

Fotografie Josefa Sudka, na kterých slavný fotograf zachycoval atmosféru pražských ostrovů na Vltavě, vystavuje Galerie Josefa Sudka na Úvoze. Výstavu nazvanou Z ostrovů připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum, které komorní galerijní prostor v bývalém Sudkově bytě provozuje. Potrvá do 9. září. Snímky pocházejí ze 40. až 60. let, kdy, jak připomíná kurátor výstavy Jan Mlčoch, řada českých fotografů volila dobrovolně, či z donucení exil. Jinak se zachoval Sudek (1896 až 1976), který volil cestu vnitřního exilu. Jedním z útočišť, kam se ze svého skromného ateliéru v těchto temných letech uchyloval, byly vltavské ostrovy. Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny, který od roku 1959 až do své smrti Sudek obýval. V letech 1978 až 1988 Uměleckoprůmyslové muzeum postupně získávalo podstatnou část umělcovy fotografické pozůstalosti. V roce 1989 převzalo muzeum byt do své správy a v roce 1995 tam zpřístupnilo fotografickou Galerii Josefa Sudka.

Shakespearovské slavnosti letos nabídnou v Brně pět her

Velké nádvoří hradu Špilberk se v létě potřinácté promění v kulisu tragédií i komedií dramatika Williama Shakespeara. Letní shakespearovské slavnosti tentokrát v Brně nabídnou pět inscenací, z nichž tři ještě zdejší publikum vidět nemohlo. Novinkou bude v Brně inscenace Richarda III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli, komedie Marná lásky snaha a slovenské představení Dvaja páni z Verony. Shakespearovské slavnosti v Brně potrvají od 20. července do 4. srpna. Nejprve jsou na programu všechny tři novinky. Na konci července dostanou diváci příležitost zhlédnout opět po roce také Zkrocení zlé ženy v režii Daniela Špinara. V srpnu se na nádvoří vrátí hit minulých sezon, Veselé paničky windsorské v hlavních rolích s Boleslavem Polívkou a Simonou Stašovou. Představení se kvůli počasí nikdy neruší předem, pořadatelé o konání rozhodují vždy až večer na místě. Slavnosti se v létě konají také v dalších českých a slovenských městech.

Tři jubilejní reprízy uvedou ve čtvrtek pražská divadla

Hned tři jubilejní reprízy uvedou ve čtvrtek pražská divadla. Už odpoledne se v Divadle u Valšů objeví 100. repríza představení hry držitele Pulitzerovy ceny Johna Patrika Manžel pro Opalu s Lubomírem Lipským, Květou Fialovou a Naďou Konvalinkovou. Luba Skořepová vystoupí večer v Rokoku v monodramatu César a Drana a ve stejném čase bude na jevišti Švandova divadla postopadesáté uvedena inscenace dánské komedie Kdo je tady ředitel? s Michalem Dlouhým v titulní roli.

Ve Vlčnově vrcholí přípravy na víkendovou Jízdu králů

Vlčnov se chystá na tradiční Jízdu králů, která se v obci uskuteční o víkendu. Pojede se poprvé poté, co byl tento lidový obyčej loni zapsán na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Její podobu ale kvůli tomu pořadatelé měnit nebudou. V rodinách krále a jeho družiny jsou v plném proudu přípravy, napilno mají i pracovníci obce. Slavnost začne v pátek v Galerii na Měšťance výstavou dokumentů posílaných do centrály UNESCO a soutěží o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. V sobotu pokračuje jarmarkem a předáním vlády králů.

Ze sportu:

Čeští tenisté mají na dosah postup do finále Světového poháru. Na antuce v Düsseldorfu korunovali ve čtyřhře výhru nad Američany 3:0 a ve čtvrtek a v pátek budou hrát proti Argentině o výhru v Červené skupině. V Modré skupině si to o finále rozdají domácí Němci a Srbové.

Post sportovního manažera ve fotbalovém Baníku Ostrava od června obsadí Radek Slončík. Osmatřicetiletý bývalý ostravský záložník se na Bazaly přesune ze sousední Karviné, kde funguje jako manažer místního druholigového MFK. Slončík, jenž s Baníkem vybojoval poslední mistrovský titul v roce 2004, zaujme místo sportovního manažera, které klub zavádí od nadcházející sezony. Sportovní záležitosti měl doposud na starosti generální manažer Verner Lička, jehož post byl však v průběhu jara zrušen a v klubu podle všeho definitivně skončí i sám Lička.

Fotbalisty pražské Slavie povede od nové sezony bývalý trenér české reprezentace Petr Rada, který opouští Teplice. Vedení severočeského klubu jeho odchod potvrdilo, na oplátku prý dostane nespecifikovanou finanční kompenzaci. Třiapadesátiletý kouč na slávistické lavičce vystřídá Martina Poustku. V pražském celku podepsal dvouletou smlouvu.

Už v plném složení trénují české basketbalistky v Harrachově na kvalifikaci o olympijské hry. Po úvodním soustředění v Lázních Bělohrad se k týmu připojila i kapitánka Hana Horáková, která se vrací do týmu po téměř dvou letech. Reprezentace zůstane v Harrachově do pátku. Po volném víkendu se tým přesune do Trutnova, kde už budou na programu první přípravná utkání s Portorikem.

Slovenský útočník Luboš Bartečko je dalším hráčem na tvořící se soupisce HC Lev Praha. Pětatřicetiletý mistr světa z roku 2002 hrál v minulé sezoně za popradského Lva, nyní podepsal smlouvu s jeho nástupcem v KHL a nováčkem soutěže. Klub, v jehož kádru už jsou další slovenští hokejisté Juraj Mikúš s Marcelem Hossou a doplní jej i Tomáš Surový.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Postupně polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů, v 1000 m na horách kolem 18 stupňů.

23-05-2012