Denní souhrn zpráv Zprávy

28-05-2012

Nečas ostře odmítl blokády ministerstev, které chystají odbory

Za násilné akce, které ztrácí demokratickou legitimitu a jsou za hranicí standardního fungování státu, premiér Petr Nečas (ODS) označil odboráři chystané blokády ministerstev, první má být už v úterý. Nečas to prohlásil po jednání výkonné rady ODS a dodal, že podobné akce jsou nepřijatelné, mohou vést k "ohrožení svobod". Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) minulý týden oznámili, že do prázdnin nevyhlásí na protest proti vládě a jejím reformám plánovanou stávku. Protesty podle nich ale budou dál pokračovat a to od úterý 29. května do 7. června blokádou pěti ministerstev. Sérii blokád zahájí odboráři a aktivisté happeningem před ministerstvy školství a kultury 29. května od 08:00 do 16:00. Zapojí se do něj studenti, učitelé i herci. U ministerstva práce se kritici reforem sejdou 31. května a u ministerstva zdravotnictví 4. června.

Policie obvinila exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka

Policie obvinila bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka. Viní jej z poškozování věřitele. Policie však zatím nemá potvrzené převzetí obvinění, řekla ČTK policejní mluvčí pro Prahu-západ Štěpánka Zatloukalová. Neuvedla však, jakého případu se stíhání týká. O Kocourka se v této souvislosti zajímá také protikorupční policie, která však zatím stále shromažďuje a vyhodnocuje dokumenty. Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, zahájila na začátku listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments (KI). O týden později se přitom na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý není jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila, napsal tehdy list. Pouze z nich vyplývá, že vše přišlo od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku. Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky.

Nečas čeká, že církevní restituce podpoří všichni poslanci ODS

Prioritou pro nejbližší měsíce je prosazení vyrovnání s církvemi, usnesla se výkonná rada ODS. Předseda strany a premiér Petr Nečas přitom čeká, že návrh podpoří všichni poslanci jeho strany. "Je to vládně a koaličně dohodnutý kompromis. I podle koaliční smlouvy vládně a koaličně dohodnutý kompromis dostává podporu od všech koaličních poslanců," řekl Nečas po jednání výkonné rady. Věří prý a vůbec nepochybuje, že všichni poslanci ODS se budou chovat zodpovědně. Sněmovna bude o restitucích hlasovat zřejmě na blížící se červnové schůzi. Podle usnesení vedení občanských demokratů restituce církevního majetku umožní uvolnit dlouhodobě zablokovaný majetek obcí a měst. "Postupně také umožní církvím, aby od státu plně převzaly financování platů duchovních," uvedla výkonná rada.

Ministr Schwarzenberg je k očekáváním sudetských Němců zdrženlivý

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se staví zdrženlivě k očekávání sudetských Němců na "výrazný průlom" ve vztazích s českou vládou. Prohlásil to v rozhovoru pro agenturu DPA. Schwarzenberg zároveň podotkl, že v posledních letech se v Česku zvýšilo povědomí o poválečném odsunu sudetských Němců z Československa. Naději na "velký krok" ve vztazích s Prahou vyjádřil o víkendu v Norimberku předák sudetských Němců Bernd Posselt. "Není mi jasné, co očekávají," reagoval na to Schwarzenberg. Připomněl, že už v roce 1990 vyjádřil tehdejší československý prezident Václav Havel lítost nad vyhnáním sudetských Němců. "Teď by to bylo jen opakování téhož," řekl ministr. Český ministr uvedl, že za důležitější považuje nyní skutečnou spolupráci sudetských Němců s Čechy.

Sporné elektronické zdravotní knížky IZIP končí

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) podle zdroje ČTK rozhodla o vypovězení smluv na elektronické zdravotní knížky se společností IZIP k 30. červnu. Podání výpovědi dala za úkol managementu VZP. Projekt by tak měl k 31. prosinci pro VZP skončit. Část radních podle zdroje před hlasováním odešla. Člen rady za ČSSD Michal Sojka ČTK řekl, že jsou pro ukončení spolupráce s IZIPem, nesouhlasili ale s tím, aby smlouvy byly vypovězeny dřív, než budou výsledky pilotního ověřování. Odešli proto před hlasováním, aby dali možnost ukončení smluv prohlasovat. Projekt IZIP se dostal na program na přání ministra Leoše Hegera (TOP 09). Dal svému náměstku Petru Noskovi jako členu správní rady za úkol navrhnout to. Heger se na ukončení projektu dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS). VZP do projektu za deset let dala kolem dvou miliard korun. I po vypovězení bude prý stát VZP ještě 85 milionů korun.

Stanjura: Sněmovna by kvůli Rathovi musela uzavřít celou schůzi

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura míní, že stíhaný exhejtman David Rath se - pokud mu to bude umožněno - zúčastní celé červnové schůze sněmovny. Jednání by podle něj přitom nemělo být uzavřené, aby nebyla dána příčina k nejrůznějším spekulacím. Šéf poslaneckého klubu po jednání výkonné rady ODS novinářům řekl, že otázku otevřeného či uzavřeného jednání nechá ODS na rozhodnutí jednotlivých členů klubu. Pro premiéra Petra Nečase to není fundamentální záležitostí, zda jednání bude uzavřené nebo otevřené.Státní zástupkyně Lenka Bradáčová v pátek uvedla, že krajské státní zastupitelství nemá problém povolit Rathovi eskortu. Rath, který je nyní obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku a ve vazbě v Litoměřicích, se tak zřejmě bude moci schůze sněmovny účastnit. Poslanci se sejdou 5. června. Sněmovní mandátový a imunitní výbor jednomyslně doporučil poslancům, aby Rathovo stíhání potvrdili.

Středočeský kraj ruší sporné zakázky za téměř dvě miliardy korun

Středočeský kraj po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha ruší problematické zakázky, dohromady za téměř dvě miliardy korun. Jde zejména o opravy silnic, ale také o zakázku na rekonstrukci buštěhradského zámku, kvůli které je Rath spolu s dalšími lidmi stíhán. Novinářům to řekl krajský náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD). Radní podle něj zrušili téměř dvě desítky tendrů na opravy silnic vyhlášených ještě v období, kdy bylo možné používat takzvané užší řízení. Totéž se týká plánované rekonstrukce buštěhradského zámku a dostavby domova důchodců v Uhlířských Janovicích - u každé z těchto soutěží šlo o zakázku za více než 200 milionů korun. V případě Buštěhradu podle budou pověřené hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) peníze přesměrovány jinam, soutěž na opravu domova pro seniory bude vyhlášena znovu. Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku, který má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Aktivisté Greenpeace chtějí být na těžní věži dolu Frenštát do úterního odpoledne

Dvanáct aktivistů Greenpeace vylezlo v pondělí ráno na těžní věže dolu ve Frenštátu pod Radhoštěm v Beskydech. Cílem akce je upozornit na nezodpovědné chování České republiky k problematice globálního oteplování a těžby fosilních paliv, řekl zástupce organizace Michal Komárek. Aktivisté jsou připraveni přečkat na věžích i noc na úterý. Společnost OKD tvrdí, že o budoucnosti frenštátského ložiska vedla s veřejností několik diskusí. Policie aktivisty vyzvala, aby z věží slezli. To odmítli. Zhruba v 07:00 vylezlo na každou ze dvou věží šest aktivistů. Kolem půl deváté rozvinuli obří transparenty s nápisy "Nechceme být uhelný skanzen" a "Zachraňme Arktidu, neničme Beskydy!". Podle Komárka na věžích chtějí zůstat až do úterního odpoledne, kdy organizace vydá další prohlášení a aktivisté by pak měli dobrovolně věže opustit.

Bendl: Na dorovnání plateb by letos mohlo jít 0,5 mld. Kč

Čeští zemědělci by letos na dorovnání přímých plateb mohli dostat kolem 500 milionů korun. Uvedl to ministr zemědělství Petr Bendl. Původní návrh státního rozpočtu nepočítal pro letošek za tímto účelem s žádnými prostředky. Dalších 200 milionů korun by zemědělci mohli získat z letošních příjmů Pozemkového fondu ČR. Zda resort skutečně peníze pro zemědělce získá bude podle Bendla záležet zejména na souhlasu ministerstva financí a následně sněmovny. Platba Top-Up je doplňkem k jednotné platbě na plochu zemědělské půdy (SAPS), která je základní agrární dotací. Jejím prostřednictvím mělo podle informací z loňského podzimu loni českým farmářům jít zhruba 16,5 miliardy korun, tedy o více než dvě miliardy korun meziročně více. Letos by částka měla vzrůst o další 2,4 miliardy Kč, řekl Bendl. Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. Úrovni dotací ve starých členských státech se tuzemští farmáři ale mohou přiblížit právě díky dorovnávacím platbám z národního rozpočtu.

Česko vyšlo ve srovnání mobilního volání hůř, než se uvádělo

Česko vychází v letošním srovnání cen mobilního volání v rámci zemí OECD hůř, než se uvádělo. Společnost Teligen, která mezinárodní srovnání zpracovává, počítala u ČR pro letošní rok s chybnými čísly. Vyplývá to ze zprávy Českého telekomunikačního úřadu. Z dříve zveřejněného srovnání se zdálo, že si Česko letos v únoru proti loňskému listopadu výrazně polepšilo a posunulo se ze špičky žebříčku nejdražších zemí blíže k mezinárodnímu průměru. Více než zlevnění u operátorů ale změně pomohla úprava metodiky OECD, která do spotřebních košů začala započítávat i nadstavbové balíčky operátorů. Minulý týden společnost Teligen poslala ČTÚ zprávu, že se spletla. Podle poslední revize žebříčku se Česko například u koše zahrnujícího 100 hovorů přepočteného podle parity kupní síly posunulo z loňského posledního místa na předposlední příčku. Dražší je volání pouze v Chile. Podobný posun byl i u nákladů na 300 hovorů. Předchozí chybný žebříček uváděl posun ČR z posledního 34. místa na 25. respektive 15. příčku.

Zásah hasičů v lese u Bzence skončí patrně v úterý ráno

Hasiči se začali po pěti dnech stahovat z lesů u Bzence na Hodonínsku, které zachvátil minulý čtvrtek požár. Zásah ukončí patrně v úterý ráno, řekl ČTK jejich mluvčí Jaroslav Haid. Oheň zničil porost patřící státnímu podniku Lesy ČR na 150 až 170 hektarech. Škody se odhadují na desítky milionů korun. Bzenecko již opustili slovenští hasiči, kteří pomáhali českým kolegům od soboty. Domů se vracejí i hasiči ze sousedních krajů. Požár u Bzence byl největším lesním požárem v republice za posledních 15 let. Událost si vyžádala zásah 1500 hasičů, kteří se průběžně střídali v boji s ohněm. Šlo o bezmála 250 profesionálních i dobrovolných jednotek. Plameny vyšlehly z dosud neznámých příčin v oblasti nazývané Moravská Sahara. Jde o vyprahlou oblast s navátými písky a lesy, v níž jsou požáry poměrně časté.

Na pražském Klárově zůstávají členové hnutí Okupujte

Aktivisté z hnutí Okupujte (Occupy) zůstávají na pražském Klárově i bez stanů a přístřešků. Noc na pondělí strávili pod širým nebem v blízkosti jediného petičního stanu, který jim po nedělním zásahu policie na prostranství zůstal. Park zatím opustit nehodlají. Počet obyvatel improvizovaného tábořiště je zhruba o polovinu menší. Nedělní zásah proti "okupantům" iniciovala městská část Praha 1, podle které protestující zneužili petičního práva tím, že v petičních stanech přespávali a na veřejném prostranství si vytvořili improvizované tábořiště. Členové hnutí Okupujte podle svých slov tábor postavili, aby v něm mohli s veřejností diskutovat o možnostech vytvoření spravedlivější společnosti, která by kladla větší důraz na přímou demokracii. Kromě petičních stanů na prostranství vystavěli i improvizovanou kuchyni s přenosným grilem. Podle aktivistů petici již podepsaly stovky lidí - petiční archy jako důkaz ale novinářům neposkytli.

V Praze bude světová konference o stárnutí

Praha se tento týden stane hlavním městem stáří a stárnutí. Od 29. května do 1. června se v českém hlavním městě totiž koná světová konference o stárnutí, na kterou přijede na 700 odborníků ze 63 zemí. Zaměří se na zaměstnávání starších lidí, jejich vzdělávání, přístup k péči či k moderním technologiím. Tématem 11. světové konference se stalo motto Stárnutí spojuje. V programu experti představí nejen nové metody péče či služby pro starší osoby, ale také se pokusí srovnat stáří v různých částech světa. Podle bývalé prezidentky IFA Irene Hoskinsové, která stála v čele organizace šest let, odborníci na pražské akci zhodnotí změny a pokrok ve zlepšování života starších lidí za posledních deset let.

Ve Zlíně naplno začal filmový festival, bude se věnovat Irsku

Ve Zlíně se naplno rozběhl mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Oficiálně jej zahájil irský snímek Já a Eliot režiséra Fintana Connolyho, který diváci viděli ve světové premiéře. Právě irské kinematografii je letošní ročník festivalu věnován. Na festivalu bude uvedeno 36 irských filmů, řekl ČTK umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Festival začal prvními projekcemi v neděli večer, potrvá do 3. června. "Irská mentalita je nám blízká, je to také malý národ, mají podobný způsob humoru, i když u Irů převažuje mytologická rovina, je to takové posmutněné, i ta krajina je hluboce zelená, to je to, co našeho diváka zajímá," poznamenal Koliha s tím, že do Zlína přijede například herečka a zpěvačka Maria Doyleová Kennedyová, která zazpívá před projekcí filmu Commitments. V každé porotě bude také člen z Irska, přijede několik delegací k irským filmům. Návštěvníci si mohou také užít irskou hudbu a tance, nebude chybět ani výstava fotografií zachycující Irsko. Letošní 52. ročník festivalu nabídne 247 filmů ze 48 zemí, z toho 115 v premiéře, 13 z nich dokonce ve světové premiéře. Na festivalu se tradičně vyhlašuje vítězný film v několika kategoriích, například nejlepší hraný film pro děti, animovaný film a evropský debut.

Lidovky.cz. Zemřel potomek šlechtického rodu Antonín Kinský

V Praze zemřel potomek slavného šlechtického rodu a restauratér Antonín Kinský, bylo mu 56 let. Serveru Lidovky.cz to potvrdili Kinského přátelé. Podle informací serveru Kinský zemřel po dlouhé nemoci ráno ve svém pražském bytě. Kinský vystudoval hotelovou školu a po celý život působil v hotelích a restauracích. Byl spolumajitelem několika pražských restaurací. Zůstal svobodný a koníčkem se mu stalo především cestování. Větev, ze které pochází, zůstala po roce 1948 v Československu a v době komunistického režimu zažila řadu represí.

Správu některých pražských památek zřejmě převezme muzeum

Správu Staroměstské radnice, Petřínské rozhledny a několika dalších památek zřejmě převezme Muzeum hlavního města Prahy. Návrhem se budou v úterý zabývat radní hlavního města, vyplývá to ze zveřejněného programu jednání. Památky nyní spadají pod správu Pražské informační služby (PIS), ta je pronajímá firmě ABL, kterou vlastní bratr nepravomocně odsouzeného poslance Věcí veřejných Víta Bárty. Radní by měli v úterý změnit zřizovací listiny muzea a PIS, jejichž součástí je mimo jiné to, které budovy mají tyto organizace na starosti a co je předmětem jejich činnosti. Se záměrem už dříve souhlasil kulturní výbor pražského zastupitelstva, kritizovali jej ale opoziční zastupitelé. Muzeum by podle ředitelky Zuzany Strnadové převedení památek uvítalo. Muzeum by do správy dostalo i zámek ve Ctěnicích, který PIS nemohla pronajmout ABL kvůli tomu, že do jeho opravy byly v minulosti investovány evropské dotace.

Začal romský festival Khamoro, vystoupí Laffita a Nightwork

Koncerty, výstavy, divadelní představení i průvod městem v kostýmech nabídne letošní světový romský festival Khamoro, který začal v Praze. Na jeho 14. ročník se pořadatelé snaží přilákat i ty diváky, kteří se zatím o romskou kulturu nezajímali. Přivést je má třeba přehlídka známého návrháře Osmanyho Laffity či vystoupení skupiny Nightwork s romskými muzikanty. Přehlídku pořádá sdružení Slovo 21, v němž působí Romové či přistěhovalci. Podle producentky se festival snaží bojovat proti stereotypům i tím, že je profesionální. Letošní festival chce získat i nové diváky a příznivce. Přispět by k tomu měla přehlídka s názvem Corazon Gitano neboli Cikánské srdce, kterou vytvořil návrhář kubánského původu Osmany Laffita. Dalším magnetem pro nové publikum má být i populární skupina Nightwork, která se objeví na sobotním galakoncertu. Zazpívá si s ní romský muzikant Martin Svátek.

Na literárním maratonu se čte Viewegh, Šabach i Mňačko

Úryvky z děl českých a slovenských spisovatelů druhé poloviny 20. století začali v Praze předčítat lidé, kteří se zapojili do literárního maratonu Jazzové sekce. Tradiční nonstop čtení v sídle Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici se letos koná popatnácté. Po čtyřiadvacetihodinovém čtení v Praze se maraton přesune do Lysé nad Labem a slovenských Košic, aby se ve středu opět vrátil do hlavního města. Letos se bude československá literatura číst i v cizích jazycích. Kromě angličtiny to bude třeba běloruština, kyrgyzština nebo čínština. "Poslední den přijedou hosté z Košic, kteří budou číst zemplínštinou, což je dodnes živé východoslovenské nářečí" uvedl Srp. Nonstop čtení pořádá Jazzová sekce od roku 1998; tehdy ho věnovala americkému spisovateli Lawrenci Ferlinghettimu. V dalších ročnících se četlo například z díla Alexandra Solženicyna, Josefa Škvoreckého, Václava Havla či bratří Čapků. Vloni se předčítaly ukázky z díla autorů první poloviny 20. století.

Ze sportu:

Tenisté Tomáš Berdych a Petra Cetkovská postoupili do druhého kola French Open. Čtyřiadvacátá nasazená česká hráčka porazila Rumunku Simonu Halepovou 6:1 a 6:3. Sedmý nasazený Berdych zvítězil nad Izraelcem Dudim Selou 6:3, 6:4 a 6:1. Vypadla Iveta Benešová, která podlehla Rusce Naděždě Petrovové dvakrát 3:6.

Fotbalový brankář Petr Čech prodloužil smlouvu s londýnskou Chelsea až do června 2016. Reprezentační gólman to oznámil na tiskové konferenci v Praze. Jeho stávající kontrakt s čerstvým vítězem Ligy mistrů měl vypršet v roce 2013.

Trenér fotbalové jednadvacítky Jakub Dovalil se bude muset v nadcházejících zápasech evropské kvalifikace s Černou Horou a v Andoře obejít bez zraněného sparťana Tomáše Přikryla. Z původní nominace vypadl také Vladimír Darida, který odjede na Euro s reprezentačním A-týmem. Dovalil místo nich nepovolá náhradníky.

Gólman Antonín Buček je prvním hráčem, který v letní přestávce rozšíří kádr fotbalistů Baníku Ostrava. Osmadvacetiletý brankář v uplynulé sezoně hostoval v druholigovém Sokolově a nyní se vrací bojovat o místo na Bazaly.

Úterní počasí v Česku:

Bude polojasno. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia, na horách kolem 16 stupňů.

28-05-2012