Denní souhrn zpráv Zprávy

04-06-2012

Poslanci zřejmě potvrdí stíhání Ratha pro podezření z korupce

Poslanci v úterý rozhodnou o trestním stíhání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), kterého policie obvinila z přijetí úplatku. Očekává se, že jeho stíhání v případu údajně zmanipulované zakázky na opravu buštěhradského zámku sněmovna potvrdí. Ratha dovezou na jednání policisté z vazební věznice v Litoměřicích. Ačkoli poslanec je ve vazbě i kvůli tomu, aby neovlivňoval svědky, politici jsou vesměs pro to, aby jednání bylo otevřené. Bude to poprvé, co poslance doprovodí na zasedání policejní eskorta. Bude sice v civilu, ale ozbrojená. Rathovo vystoupení na plénu povolila státní zástupkyně. Vazebně stíhaný poslanec by se měl účastnit pouze "svého" bodu. Rath prostřednictvím svých obhájců přitom žádal již dříve o to, aby mohl být na celé schůzi. Poslanci budou rozhodovat mimo jiné o církevních restitucích, o nižší valorizaci důchodů nebo o prováděcím zákonu k přímé volbě prezidenta.

Středočeští radní nechtějí skládat funkce

Středočeští krajští radní se rozhodli setrvat ve funkcích. K odchodu je vyzvaly opozice i vedení krajské ČSSD kvůli korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha. Klub zastupitelů ČSSD ale dnes ráno vyslovil radním podporu, nebudou ani dávat své funkce k dispozici, uvedl krajský náměstek Marcel Chládek (ČSSD). Novou středočeskou hejtmankou se dnes proti vůli pravicové opozice stala Zuzana Moravčíková (ČSSD), dosavadní krajská náměstkyně pro majetek. Obsadila uvolněné křeslo po Davidu Rathovi, který je vazebně stíhán kvůli přijetí úplatku.

Přemysl Sobotka a Pavol Paška: ČR ani Slovensko si nepřejí dramata v eurozóně

Přáním Česka a Slovenska je zklidnění situace v eurozóně, Praha ani Bratislava nechtějí žádná dramata, shodli se dnes předseda slovenského parlamentu Pavol Paška a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka v Praze. Ten řekl, že by nikoho nepotěšilo, kdyby členská země EU Řecko muselo euro opustit. "Ale realita může být během krátké doby úplně jiná než naše představy," uvedl Sobotka. Slovensko platí eurem, Česko naopak dosud platí vlastní měnou. "Je naší prioritou dostat eurozónu z problémů," zdůraznil Pavil Paška. "Jenom hlupáka by mohlo těšit, že budou narůstat problémy v eurozóně," dodal Přemysl Sobotka s tím, že její potíže mají návaznost i na ČR.

Odboráři nebudou chodit na tripartitu, vláda nepřijala požadavky

Odboráři se rozhodli, že nebudou dál chodit na tripartitu na jednání s vládou a zaměstnavateli. Kabinet totiž nevyšel vstříc jejich požadavkům, jejichž splněním podmiňovali svou účast na zasedání. Důchodovou reformu se vláda odložit nechystá a přípravy zákona o stávce také nezastaví. Po mimořádném jednání předsednictva tripartity to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Podle něj odboráři ale zůstanou v pracovních skupinách tripartity. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) postupují odbory jako chytrá horákyně. Předáci sice předložili požadavky, o nichž by chtěli diskutovat, ale současně oznámili, že na plénum tripartity chodit nebudou.

Odbory žádaly hlavně odklad důchodové reformy. Ta má lidem od příštího roku umožnit převést část odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle ČMKOS by tak penzijní soustava mohla přijít o víc než 20 miliard korun a na důchody by mohly chybět peníze. Kabinet ale uvedl, že reformy měly být hotové už dávno a další odsouvání by jen zhoršilo situaci.

U ministerstva zdravotnictví protestovalo proti reformě 50 lidí

Zhruba pět desítek lidí se sešlo dnes odpoledne před ministerstvem zdravotnictví, aby tu protestovali proti reformním krokům ministra Leoše Hegera (TOP 09). Kritizovali připlácení za nadstandard či vybraného lékaře i nižší než slibovaný růst platů zdravotníků. Ministr přišel s demonstranty diskutovat. Dnešní akce je součástí série takzvaných blokád ministerstev, kterou pořádají odbory a aktivisté z platformy Stop vládě.

EK začne proplácet Česku dotační výdaje nejdříve v září

Evropská komise (EK) začne Česku proplácet náklady na dotace z evropských fondů pravděpodobně nejdříve v září. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Peníze Brusel neproplácí od března kvůli nesrovnalostem v tuzemských dotačních programech. EK vytkla Česku hlavně problémy s kontrolou a auditem, zadáváním veřejných zakázek a fluktuací úředníků odpovědných za dotace. Akční plán má tyto problémy vyřešit. Česko na to dostalo čas do poloviny roku. EK bude následně zkoumat, nakolik se tuzemské úřady skutečně polepšily. Pokud by letos EK letos proplácení peněz neobnovila, znamenalo by to prohloubení schodku státního rozpočtu asi 100 miliard korun. To by se rovnalo navýšení deficitu státní pokladny zhruba na šest procent hrubého domácího produktu, uvedl nedávno premiér premiér Petr Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek to ale označil za "čistě hypotetické".

Ministerstva pozastavila dotační program Severozápad

Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad. Pochybení úředníků odpovědných za program nemusely být jen selháním jednotlivců, ale mohly mít systémový charakter, řekl dnes na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. V dotačním úřadu v Ústí nad Labem dnes začal audit Evropské komise. Pozastavení programu podle Jankovského bude v praxi znamenat, že úřad nebude například vyplácet dotace příjemcům nebo nebude nepřijímat nové projekty.

Ústecký dotační úřad je středem pozornosti poslední rok a čtvrt. V březnu 2011 policie zadržela Petra Kušnierze, předchůdce nynějšího ředitele dotačního úřadu Pavla Markvarta. Kušnierz nyní u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů. Už loni na jaře policie na úřadu zajišťovala dokumenty. V pátek 1. června pak úřad navštívili vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty ke čtyřem projektům. S čím je nynější vyšetřování spojeno, se jen spekuluje.

Vláda chce zachovat zelenou naftu do roku 2014, vratka však klesne

Vláda chce zachovat daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce až do roku 2014, v příštím roce se však vratka spotřební daně sníží ze současných 60 na 40 procent Novinářům to po dnešním jednání s Asociací soukromého zemědělství řekl premiér Petr Nečas. Kabinet přitom před dvěma týdny schválil úplné zrušení zelené nafty od příštího roku. "Naše dohoda spočívá tom, že zelená nafta skončí, nicméně bude zaveden přechodný mechanismus, který umožní v roce 2013 snížit procento vratky ze současných 60 procent na 40 procent," uvedl Nečas.

Antimonopolní úřad loni za chyby v zakázkách uložil pokuty za téměř 30 milionů korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni za chyby při zadávání veřejných zakázek uložil pokuty téměř za 30 milionů korun. Je to skoro třikrát více než v roce 2010. Uložil 89 pokut, o rok dříve 60. Vyplývá to ze statistik, které má ČTK k dispozici. ÚOHS v minulosti uváděl, že se pokuty za porušení zákona o veřejných zakázkách budou zvyšovat. Loni například sankcionoval půlmilionovou pokutou Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s. v tendru na vybavení a propojení rentgenových pracovišť nemocnic kraje. Stejnou pokutu dostalo i Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra za uzavření smlouvy na praní prádla a chemické čištění prádla bez zadávacího řízení. Antimonopolní úřad dostává každoročně stále více podnětů. Loni jich bylo 604, což je asi o sto více než v roce 2010. Více něž polovina podnětů se týkala možných kartelových dohod při zadávání veřejných zakázek.

Studenti: Největší problém ČR jsou Romové, nezaměstnost a politika

Největšími problémy České republiky jsou podle středoškoláků Romové, nezaměstnanost a politika. Ukázal to průzkum společnosti Člověk v tísni a agentury Millward Brown mezi 1100 studenty středních škol a učilišť. Stejný dotazník mladí lidé vyplňovali v roce 2009, nyní vyjádřili výrazně větší nespokojenost se svým životem. Jinak se podle autorů průzkumu životní styl mládeže příliš nezměnil. "Oproti roku 2009 došlo ve třech oblastech k významným posunům ve vnímání hlavních problémů na úrovni ČR: soužití s Romy, korupce a ekonomická situace. Mezi hlavní problémy nadále patří obraz politické reprezentace a nezaměstnanost," shrnuli autoři průzkumu. Hlavní příčiny problematického soužití s romskou menšinou vidí studenti především v neochotě Romů pracovat, projevech rasismu ze strany romské menšiny a neochotě Romů se vzdělávat. Polovina z nich přitom čerpá informace o Romech z médií, polovina od rodiny nebo kamarádů. "Vzorec pohledu studentů na Romy je možná ještě více rigidní, etnický a odmítavý než u dospělé populace," komentoval anketu sociolog Ivan Gabal.

Ve volném čase chodí středoškoláci víc do nákupních center než za kulturou. Nejčastěji se ale baví poslechem hudby a povídáním si s kamarády přes internet.

STEM: Podle 70 procent Čechů je diskriminace v ČR velkým problémem

Podle 70 procent Čechů je diskriminace v České republice velkým problémem. Podíl obyvatel Česka se stejným názorem od roku 2010 vzrostl zhruba o polovinu. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Za nejzávažnější považuje většina lidí znevýhodňování kvůli věku. Na druhé místo se s 18 procenty dostala diskriminace podle rasy a národnosti a na třetí se 14 procenty znevýhodňování kvůli zdravotnímu postižení. Průzkum prováděla agentura STEM v období od 12. do 21. května. Zúčastnilo se jej 975 obyvatel ČR starších 18 let.

Tržby automobilek v ČR loni stouply o 13 pct.na 800 miliard korun

Tržby tuzemských automobilek a jejich dodavatelů loni vzrostly o 13 procent na téměř 800 miliard korun. To je 22 procent celkových tržeb průmyslu. Na tiskové konferenci to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu. Tržby členských firem sdružení se loni zvýšily rovněž o 13 procent na 677,5 miliardy korun, což je nejvíce v historii. Zhruba 80 procent produkce výrobců automobilů a dílů směřovala do zahraničí. "Pozitivním trendem je loňský nárůst exportu do mimoevropských zemí asi o jednu třetinu. I když stále jsou a budou našimi hlavními zákazníky země EU, kam směřuje přes 80 procent dodávek, začíná se náš vývoz diverzifikovat. A to je dobrý signál, protože právě v mimoevropských zemích je největší růstový potenciál," uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Anglický název pražského letiště bude Václav Havel Airport Prague

Pražské ruzyňské letiště, které bude pojmenováno po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi, už zná svůj budoucí anglický název. Bude to Václav Havel Airport Prague, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí pražského letiště Eva Krejčí. Anglické jméno bylo oproti původnímu návrhu změněno. První verzi Prague Airport - Vaclav Havel odborníci kritizovali kvůli špatnému slovosledu. Český název bude Letiště Václava Havla Praha. Slavnostní akt pojmenování se uskuteční 5. října, tedy v den, kdy by Havel oslavil 76. narozeniny. Václav Havel zemřel loni v prosinci. O pojmenování mezinárodního vzdušného přístavu rozhodla vláda, podpořila to vdova Dagmar Havlová a Knihovna Václava Havla. Nápad má svoje příznivce i odpůrce. Podle nedávného průzkumu CVVV mezi lidmi převažovali kritici pojmenování.

Tomáš Pitr dostal tři roky vězení; dva už strávil ve vazbě

Pražský městský soud dnes udělil kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit tříletý trest ve věznici s dozorem. Do verdiktu mu započítal i jeden daňový delikt z roku 1994. Přitom téměř dva roky Tomáš Pitr už strávil ve vazbě. Ohledně dalších údajných daňových podvodů čeká Tomáše Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení. Soudní líčení doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Podnikatele v neprůstřelné vestě a s kuklou na hlavě přivedla do síně ozbrojená maskovaná eskorta vězeňské služby. Po příchodu do síně kuklu Tomáši Pitrovi sundali, vestu mu ponechali. Po dobu jednání u něj zůstala i ozbrojená ostraha.

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky, jelikož stáhl tamní žádost o azyl. Pražský vrchní soud ho poslal do vazby.

NSS: Rodičům, kteří nenechají dětem dát hexavakcínu, hrozí pokuta

Rodiče, kteří nenechají své dítě naočkovat takzvanou hexavakcínou, musejí počítat s možností peněžní sankce. Vyplývá to z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který nedávno vyhověl kasační stížnosti ministerstva zdravotnictví. Očkovací povinnost obecně stanovují zákony, podrobnosti upravuje ministerská vyhláška. Hexavakcína zahrnuje protilátky proti šesti vážným chorobám, například záškrtu, tetanu, dávivému kašli a přenosné dětské obrně. Očkování se v několika dávkách podrobují děti v prvním roce života.

NSS se konkrétně zabýval případem pětitisícové pokuty, kterou ministerstvo zdravotnictví udělilo rodičům neočkovaného děvčátka. Městský soud v Praze v srpnu 2010 sankci zrušil. Dospěl totiž k závěru, že porušení očkovací povinnosti v tomto případě nelze postihnout správním trestem. Nejvyšší správní soud ale koncem dubna vyhověl kasační stížnosti ministerstva a verdikt Městského soudu v Praze zrušil.

Lázně se rozhodly bojovat peticí proti změně úhrad lázeňské péče

Lázně se rozhodly bojovat peticí proti chystané vyhlášce ministerstva zdravotnictví o omezování úhrad lázeňské péče. Podle nich by to spolu s omezením rozsahu léčebných pobytů, které plně hradí zdravotní pojišťovny, vedlo v řadě lázeňským měst k nenávratné likvidaci péče s dopady na zaměstnanost a cestovní ruch. Lázně by kvůli chystanému nařízení mohly podle odhadů přijít až o 30 procent svých klientů, a tím o citelnou část příjmů. V Česku je 36 lázeňských měst. Ekonomka věnující se lázeňství Lena Mlejnková upozornila, že zdravotní pojišťovny dávají pouze 1,5 procenta svých nákladů na lázeňskou péči. Plně hrazený pobyt mělo v lázních pouze 13 procent českých pacientů, podotkla Mlejnková. Až 70 procent lidí, kteří by měli od pojišťoven proplacenu jen péči, lázeňský pobyt odmítají.

V Telči se chystá osmý ročník festivalu Arts&film 2012

Stodvaačtyřicet filmů z 32 evropských zemí bude letos usilovat o úspěch na osmém ročníku evropského filmového festivalu o umění Arts&film 2012 v Telči. Přehlídka se uskuteční 14. až 16. června. Letošními novinkami je rozšíření projekčních míst o přízemí radnice a větší otevření se přehlídky veřejnosti, sdělil ředitel festivalu Josef Schütz. "Soutěžní snímky jsou tradičně zaměřeny na výtvarné umění ve všech oblastech a oborech, architekturu, design, hudbu, literaturu a divadlo," uvedl Schütz. Součástí bude i letos přehlídka nejnovějších filmů studentů vysokých filmových škol. Tradičním hostem a zároveň garantem festivalu bude režisér Vojtěch Jasný.

V divadle Ponec dnes začne festival Tanec Praha

Galavečerem, na kterém se společně představí dvě desítky českých tanečníků, začne dnes v divadle Ponec festival Tanec Praha. Celý měsíc bude v metropoli uvádět inscenace tanečního a pohybového divadla za účasti souborů a tvůrců z celkem 11 zemí. Umělce a choreografy z Francie, Německa, Argentiny, Švédska, Británie, Izraele nebo Dánska budou hostit čtyři pražská divadla. Program doplní workshopy, filmy, přednášky a debaty s tanečníky a choreografy. Za vrchol festivalu pořadatelé považují švýcarský soubor Alias, který uvede 26. a 27. června v Hudebním divadle Karlín choreografii Sideways Rain.

Na festivalu Sborové slavnosti v Hradci Králové vystoupí osm souborů

Osm vokálních souborů a komorních sborů vystoupí na letošním ročníku mezinárodního festivalu Sborové slavnosti v Hradci Králové. Pěvci se divákům představí od 7. do 9. června na čtyřech koncertech na třech různých místech, informoval ČTK Richard Uhlíř z organizačního týmu festivalu. Sborové slavnosti zahájí 7. června koncert v hradecké filharmonii, kde se představí vybrané festivalového sbory a soubory.

Kampaň ministerstva zve výletníky do českých a moravských jeskyní

Pozvat veřejnost do 14 jeskyní, které jsou v Čechách a na Moravě přístupné, si klade za cíl dnes spuštěná kampaň ministerstva životního prostředí. Do konce měsíce nabídne v Praze výstavy, přednášky i soutěže. Do poloviny června bude možné zhlédnout prezentaci jeskyní v nákupním centru Eden. Od 19. června pak výstavu doprovodí venkovní expozice v parku na Karlově náměstí. Následovat bude od poloviny srpna do konce září výstava s názvem Světové dědictví v hloubkách Země na zámku Ctěnice. "Ročně jeskyně navštíví tisíce návštěvníků z celého světa. A pokud letos zamíří jejich krásu a originalitu objevovat i více českých turistů, bude cíl kampaně splněn," uvedl k zahájení kampaně ministr Tomáš Chalupa (ODS). Kromě výstav nabídne kampaň přednášky, například o přírodní výzdobě jeskyní či o zkušenostech z pobytu v jeskynní temnotě. Chybět nebude ani výklad o netopýrech žijících na území České republiky.

Speleologové zpřístupní spodní patro Sloupsko-šošůvských jeskyní

Speleologové v nejbližších týdnech zpřístupní spodní patro Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu. Naposledy si jej mohli turisté prohlédnout před asi 80 lety. Nová trasa bude určena pro fyzicky zdatné a starší deseti let. Na tři hodiny si zkusí práci jeskyňářů. ČTK to řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. V Moravském krasu je zpřístupněno pět jeskyní, včetně nejznámějších Punkevních, které jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Ve všech jsou chodníky, můstky a schodiště umožňující pohodlnou chůzi. Na nové trase, nazvané Po stopách Nagela, to bude jiné. Vydávat se na ni budou denně pouze dvě desetičlenné skupinky. Každý návštěvník musí mít pevnou obuv, dostane zapůjčenu helmu se svítilnou. Na trase bude osmimetrový Macošský žebřík. Kdysi si jej nechal ve Vítkovických železárnách vyrobit pro průzkum na dně Macochy badatel Karel Absolon. Žebřík je z několika kusů. Lze jej nastavit i tak, aby byl do oblouku. Komponenty se změní v jeden pevný kus po utažení šroubů.

Chebské dvorky zaplní už podesáté výstavy, koncerty i divadlo

Celkem 163 umělců ve 22 dvorech chebského historického centra čeká na návštěvníky desátého ročníku festivalu Chebské dvorky. Jeden z největších uměleckých festivalů v regionu začíná ve středu a potrvá do soboty. Nabídne výstavy, koncerty, divadelní představení i umělecké dílny, které si získaly oblibu v minulých ročnících, řekl dnes ČTK ředitel pořádající Galerie 4 Zbyněk Illek. Chebské dvorky každoročně navštíví až 15.000 lidí. Na většinu akcí je vstupné zdarma. Návštěvnost festivalu podle Illka nejvíce ovlivňuje počasí. "Zima nevadí, ale nesmí pršet," dodal.

Vlastivědné muzeum v Nymburku vystavuje sedmimetrový obraz Alfonse Muchy

Sedmimetrový obraz secesního malíře Alfonse Muchy vystavuje Vlastivědné muzeum v Nymburku. Nepříliš známý výtvarný unikát z roku 1935 nikdy neopustil Nymburk, dlouhá léta strávil srolovaný na půdě i v kotelně. Návštěvníci Nymburka jej mohou zhlédnout v národopisné expozici v bývalé synagoze. Dílo pojmenované "Podání Nymburka L.P. 1421 Bohu a pražanům" zobrazuje historickou událost před hradbami Nymburka v podobě výpravné divadelní scény. "Mucha obraz namaloval na objednávku Městské spořitelny v roce 1935, údajně stál milion tehdejších korun," řekl ČTK František Sýkora z nymburského muzea. "V roce 1960 začal vadit OV KSČ, která se v objektu usídlila. Byl proto srolován a skončil v kotelně i na půdě.

Do centra Rakovníku se postupně vrací opravený Mariánský sloup

Na Husovo náměstí v Rakovníku se po necelém roce postupně vrací Mariánský sloup, který restaurátoři rozebrali, protože se nakláněl a hrozilo jeho zřícení. Sloup je osazován a do dvou měsíců by na něm měli restaurátoři udělat poslední práce. Následovat ještě budou úpravy nejbližšího okolí památky, které bude nově vydlážděné.

Projekt La Ngonpo spojil žáky odlišných kultur - české a indické

Mostem mezi dvěma kulturami by měl být projekt La Ngonpo, do kterého se letos zapojily téměř dvě desítky českých a indických škol. Mezinárodní vzdělávací program, který spočívá v paralelní výuce podle stejných učebnic ve třídách vzdálených tisíce kilometrů, doplňuje putovní výstava a prázdninový pobyt dobrovolníků v indických vesnicích. Projekt vznikl před dvěma lety. Tehdy dvanácti až šestnáctiletí žáci ze čtyř českých základních škol začali spolupracovat se stejně starými vrstevníky ze dvou škol v indické části Himálají v oblasti Ladaku.

Ze sportu:

Zatímco v České republice takovou návštěvu občas přitáhne podprůměrné ligové utkání, v polské Vratislavi dorazily odhadem tři tisícovky fanoušků na první trénink národního týmu v dějišti mistrovství Evropy. Na stadionu místního klubu Slask si čeští reprezentanti užívali nebývalé pozornosti. Nechyběl mezi nimi ani kapitán Tomáš Rosický, který po problémech s lýtkem dnes poprvé před turnajem naplno trénoval. V pátek Češi vstoupí do turnaje duelem s Ruskem, 12. června je čeká Řecko a 16. června domácí Polsko.

Fotbaloví fanoušci mohou na Staroměstském náměstí v Praze zažít během června alespoň trochu atmosféry mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Během tří týdnů je čeká sledování zápasů na velkoplošné obrazovce a bohatý doprovodný program. Na náměstí vyroste fotbalová vesnice s pódiem a obří obrazovkou o rozměrech 7x5 metrů, na které budou k vidění všechny zápasy Eura. Fan Park začne fungovat 8. června, kdy vypukne šampionát zápasy Polsko - Řecko a Česká republika - Rusko.

Český tenista Tomáš Berdych vypadl na Roland Garros v osmifinále. Sedmý nasazený prohrál se světovou devítkou Juanem Martínem Del Potrem z Argentiny 6:7, 6:1, 3:6 a 5:7. Zápas na pařížské antuce začal v neděli večer, ale kvůli šeru byl po třech setech přerušen a dohrával se dnes.

České volejbalistky pod vedením nového trenéra Itala Carla Parisiho vyhrály úvodní turnaj skupiny C Evropské ligy. V závěrečném duelu dvou neporažených celků zdolaly až v tiebreaku po tuhém boji Nizozemsko 3:2. V utkání o třetí místo Řecko zdolalo Izrael 3:1. Druhý turnaj Evropské ligy je na programu od pátku do neděle v Nizozemsku.

Plážové volejbalistky Lenka Háječková a Hana Klapalová skončily na mistrovství Evropy stejně jako loni na čtvrtém místě. V utkání o bronz turnajové jedničky podlehly Španělkám Lilianě a Else Baquerizové 0:2.

Squashista Jan Koukal letos podruhé vyhrál turnaj na okruhu PSA. Po dubnovém triumfu v Istanbulu se radoval v brazilském Douradosu. Nejlepší český hráč porazil v nedělním finále Cerdil Open s dotací 10.000 dolarů domácího Rafaela Alarcona 3:1.

Pondělní počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

04-06-2012