Denní souhrn zpráv Zprávy

09-06-2012

Lékaři IKEM jako první na světě úspěšně nahradili srdce čerpadly

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli unikátní zákrok. Jako prvním na světě se jim podařilo úspěšně odoperovat pacientovi srdce se zhoubným nádorem a nahradit ho dvěma speciálními čerpadly na baterie. Sedmatřicetiletý muž žije bez srdečního svalu 70 dní a zotavuje se. Pokud se vše bude dobře vyvíjet, mohl by v budoucnu srdce dostat při transplantaci. ČTK to řekl profesor Jan Pirk, který zákrok se svým týmem provedl. O operaci informovala Mladá fronta Dnes. "Sedmatřicetiletému muži byl diagnostikován zhoubný nádor v srdci. Nešel odoperovat, prorůstal uprostřed srdce, nešířil se nikam, neměl žádné metastázy. Přemýšleli jsme, co udělat. Jediná možnost byla dát to srdíčko pryč a místo něj použít ta dvě čerpadla," řekl Pirk. Metodu před jeho týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Nebyli ale úspěšní. "Použili jsme to tak, jak oni to popsali. O něco jsme to vylepšili, takže to funguje," dodal Pirk. Rychle podle něj reagovala i zdravotní pojišťovna, která mimořádný zákrok schválila a hradí.

Lékaři po zákroku udržovali pacienta 17 dní v umělém spánku. Je zesláblý. Nyní rehabilituje a posiluje nohy. Učí se také zařízení, které má místo srdce, obsluhovat a měnit baterie. K nim je připojený a neustále je nosí v brašně s sebou. Na otázku, jak dlouho by člověk mohl bez srdce žít, zatím není odpověď.

Protipovodňové ochraně Litovle kladou překážky někteří obyvatelé

Spíše dílčí protipovodňová opatření plánuje letos udělat Povodí Moravy v Litovli na Olomoucku. Zahájení rozsáhlého projektu za 800 milionů korun, který má město ochránit až před stoletou vodou, totiž stále brání nesouhlas desítek vlastníků pozemků. Někteří obyvatelé také zhoršují odtokové poměry tím, že v blízkosti koryt staví nepovolené objekty či zakládají černé skládky. ČTK to sdělili zástupci Povodí Moravy i radnice. Podle starosty Litovle Zdeňka Potužáka (SNK) se problémy s nepovolenými stavbami táhnou již desítky let. "Lidé mají u ramen řeky zahrádky a v blízkosti toku si postavili zahradní chatky, přístřešky pro chov drobného zvířectva a podobně. Někde jsou dokonce i zděné chatky. Tento problém se v minulosti zanedbal. Stavební úřad bude spolu s vodohospodáři vyzývat k odstranění staveb," uvedl.

Mezi Miloticemi a Bruntálem vykolejil vlak, provoz je přerušen

Mezi Miloticemi a Bruntálem po nárazu do spadlého stromu vykolejil osobní vlak, v němž cestovalo včetně personálu devět lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati mezi Rýmařovem a Opavou je však přerušen. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Následkem srážky vykolejil první vůz vlaku oběma podvozky. Škoda byla odhadnuta na 630.000 korun. Mluvčí uvedl, že strojvedoucí sice použil rychlobrzdu, ale srážce se i přesto nepodařilo zabránit. Vlak do stromu narazil rychlostí přibližně 50 kilometrů za hodinu.

Prahou šel růžový pochod proti rakovině prsu, přišlo 17.000 lidí

Prahou se už podvanácté vydal takzvaný růžový pochod na podporu boje proti rakovině prsu. Zapojilo se do něj na 17.000 lidí. ČTK to řekl Michal Čech z pořadatelského týmu. Cílem charitativní akce je upozornit na rizika choroby, podpořit prevenci a přimět ženy zajít na vyšetření. Každoročně lékaři v Česku odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá. Vstupenkou na akci bylo i letos tričko, a to za 399 korun. Výtěžek z prodeje poputuje na prevenci, výzkum nemoci i podporu pacientek. Největší atrakcí průvodu se stalo několik hereček a zpěvaček, které jsou takzvanými ambasadorkami akce a boje proti rakovině prsu. Za předchozí ročníky se na boj s chorobou vybralo celkem 71 milionů korun.

Proti smlouvě ACTA infostánek, už ne demonstrace

Avizovaná demonstrace proti mezinárodní smlouvě ACTA, která podle svých odpůrců radikálně omezí svobodu šíření informací na internetu, se v Praze nesešla, o podmínkách smlouvy informoval jen stánek České pirátské strany ve Stromovce. Na Klárově, kde se měl konat protest aktivistů sdružených v hnutí Anonymous, byli vidět jen turisté, ženy v růžovém trousící se z tisícového pochodu proti rakovině prsu a u informačních stanů několik účastníků dlouhodobého protestu Occupy. Akcemi v Praze i v dalších městech se odpůrci smlouvy plánovali připojit k celoevropským protestům, které se však zřejmě také nekonaly.

Kontroverzní mezinárodní smlouva proti padělatelství rozvířila emoce zejména v únoru, kdy se proti ní v ČR i ve světě konaly masivní demonstrace a hackeři napadali různé oficiální servery. Mnoho zemí EU, včetně Česka, po protestech ratifikaci smlouvy pozastavilo. Od té doby podpora smlouvy mezi politiky slábne. Klíčový bude postoj evropského výboru pro mezinárodní obchod, který se ke smlouvě vyjádří 21. června.

Pražská muzejní noc pozvala zájemce do 65 objektů

Už podeváté otevřela pražská muzea a galerie dveře návštěvníkům v netradičních nočních hodinách. Do Pražské muzejní noci se zapojilo 39 institucí, které lidem zpřístupnily 65 objektů. Ve všech objektech ožily expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti přednáškami, koncerty, projekcemi a soutěžemi. Prohlídky jsou bezplatné, symbolické vstupné se platí pouze při návštěvě Národní kulturní památky Vyšehrad a Staroměstské mostecké věže. Vloni během této unikátní akce napočítali organizátoři z Národního muzea téměř 182.000 návštěvnických vstupů. V Praze tak vyvrcholí Festival muzejních nocí, do kterého se od 18. května postupně zapojil rekordní počet 270 muzeí, galerií, občanských sdružení a dalších kulturních organizací ze 140 měst.

V závěrečné sérii Zdivočelé země se objeví i Václav Havel

V závěrečné sérii pětačtyřicetidílného seriálu Zdivočelá země, který od poloviny 90. let do začátku letošního roku vznikal v produkci České televize, se na obrazovce objeví i bývalý prezident Václav Havel. Záběry s ním vznikly loni v březnu na Pražském hradě, uvedl v dnešním přímém přenosu pořadu Tobogan Českého rozhlasu režisér Hynek Bočan. Loni v prosinci Havel zemřel. Havel zahrál sám sebe ve scéně, kdy jako prezident přijímá skupinu válečných veteránů v čele s Martinem Dejdarem v roli bývalého pilota britského královského letectva Antonína Maděry. Seriál, jehož autorem je spisovatel Jiří Stránský, mapuje poválečnou historii republiky. Rámec příběhu se odehrává v 90. letech, kdy je nyní sedmačtyřicetiletému Dejdarovi v hlavní roli 75 let. Každé líčení proto trvalo čtyři hodiny.

V Plzni končí první dobročinný obchod; jeho výtěžek pomáhal Romům

Velká konkurence a vysoké náklady na provoz v centru Plzně ukončily po třech letech činnost prvního dobročinného obchodu na západě Čech, jehož výtěžek pomáhal Romům a sociálně slabým v okolí Toužimi na Karlovarsku. Večírek na rozloučenou bude 27. června, řekla ČTK vedoucí obchodu BUŤI Jana Nyergesová z neziskové organizace Český západ. Organizace deset let zprostředkovává zaměstnání, vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje doučování dětí, připravuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje je do života. Dobročinný obchod BUŤI byl otevřen s podporou Nadace ČEZ a Nadace Olgy Havlové v září 2009. Nabízel výrobky z chráněných dílen, od dobrovolníků a gurmánské speciality.

Do Kolína se sjeli příznivci dechovky na 49. Kmochův Kolín

Kolín se po roce opět proměnil v město dechovky. Průvodem účastníků s praporečníky a mažoretkami odpoledne začal 49. ročník mezinárodního hudebního festivalu Kmochův Kolín. Přehlídka vyvrcholí v neděli tradičním velkým koncertem na Karlově náměstí. "Letos se akce účastní 16 velkých dechových domácích orchestrů a šest zahraničních," řekla ČTK manažerka festivalu Jana Homolková. V závěrečném bloku nedělního "monstrkoncertu" podle ní vystoupí až 1200 muzikantů.

Carmen měla v Karlíně po více než třech stovkách repríz derniéru

Celkem 307 repríz se dočkal od světové premiéry v Praze v říjnu 2008 muzikál Franka Wildhorna, Normana Allena a Jacka Murphyho Carmen. V Hudebním divadle Karlín měl derniéru. Bez premiérových představení a generálek ho zhlédlo více než 262.000 diváků. Ti poslední zatleskali v zaplněném hledišti především Lucii Bílé, která od loňského března vystupovala bez alternace. Netajila, že jde o roli jejího srdce. "Tahle postava mě dostala temperamentem i nadšením. Hrdinka je provokativní, nebojí se, není to žádná chudinka a nakonec obětuje pro lásku všechno - jako já," řekla ČTK dříve zpěvačka, která byla za svůj výkon nominována na Thálii. V Karlíně nekončí, už v říjnu se tu objeví jako princezna Amneris v české verzi muzikálu Aida autorů Eltona Johna a Tima Rice. Do titulní role byla obsazena Dasha.

Z pardubického zámku šel slavnostní průvod Viléma z Pernštejna

Oslavy Pernštejnského roku v Pardubicích pokračovaly slavnostním průvodem družiny Viléma z Pernštejna a jeho ženy Johanky. Po poledni se vydal z pardubického zámku na Kunětickou horu, a to v doprovodu družiny kejklířů, urozených dam i rytířů. Do čela průvodu se zařadily dva historické kočáry, každý z nich táhli dva kladrubští bělouši. Dnešní akce je součástí bohatého programu v rámci Pernštejnského roku. Ten navázal na ukončený Rok rožmberský, oba jsou součástí projektu Svět české šlechty. Chce seznámit především laickou veřejnost s různými aspekty dějin šlechty, které není možné představit tradičními instalacemi na hradech a zámcích - tedy třeba s hospodařením, průmyslovým podnikáním, kultivací krajiny, politickým působením či kulturním mecenášstvím.

V Duchcově začaly Casanovské slavnosti

Představením hudební komedie Casanova a spodní prádlo začaly v Duchcově na Teplicku tradiční Casanovské slavnosti. Jsou zasvěcené vyhlášenému milovníkovi, který v 18. století na sklonku svého života na místním zámku žil. Slavnosti se letos konají bez ohledu na rekonstrukci, kterou bývalé sídlo rodu Valdštejnů prochází. Lákadlem letos budou i prohlídky zámecké expozice s novým interaktivním programem. Návštěvu výletníkům zpříjemní i nová zámecká kavárna, kde lidé budou moci ochutnat místní cukrovinky vytvořené podle zámeckých receptur.

Plzeňanům se koncem června po 22 letech otevře rozhledna Krkavec

Plzeňanům se koncem června po 22 letech otevře osmnáctimetrová rozhledna v lese na kopci Krkavec. Jde o kamennou stavbu vybudovanou ze sbírky občanů nedalekých Ledců v roce 1900. Z jejího ochozu je vidět celé město, Šumava, Přimda a při dobré viditelnosti i Alpy. Po Radyni s 560 metry nad mořem jde o druhý nejvyšší bod v okolí Plzně ve výšce 504 metrů, horní ochoz je v 524 metrech. Rozhledna se nyní opravuje, řekl ČTK Milan Gütter, šéf firmy GES-Electronics, která je majitelem věže. Rozhledna se otevře 26. června. Věž má dva ochozy, spodní nad korunami stromů, z horního je vidět na všechny světové strany; nevadí ani sousední telekomunikační stožár. "Jde o spojení historie s novou technikou," řekl Gütter. Turisté plánují otevřít občerstvení v sousední budově. Pod vrcholem vede cyklotrasa a přes kopec Svatojakubská cesta.

Plzeňští památkáři vůbec poprvé zpřístupní hrad Přimdu veřejnosti

Poprvé zpřístupní Národní památkový ústav (NPÚ) veřejnosti zříceninu hradu Přimda, jednoho z nejstarších českých kamenných hradů a jednu z nejvýznamnějších památek hradní architektury. Odborníci tam začnou provádět v sobotu 23. června. Zpřístupnění národní kulturní památky je významné pro celé Tachovsko, řekl ČTK mluvčí plzeňského NPÚ David Růžička. Hrad bude otevřen do 30. září. Na Přimdu byl v minulých letech omezený vstup. V červenci 1989 se tam totiž sesunula část zdi a byli tam zasypáni tři dvanáctiletí chlapci, z nichž jeden na následky zranění zemřel.

Hrad Přimda, který stojí na vrcholu skalnatého hřebene v severní části Českého lesa na česko-německém pomezí, se stal národní kulturní památkou v březnu 1962 spolu s Karlštejnem, korunovačními klenoty, Národním divadlem a Vyšehradem. Šlo o první národní památku v Plzeňském kraji. Slavnostní zpřístupnění areálu zříceniny hradu Přimda pro veřejnost se uskuteční na bývalém nádvoří před věží 22. června od 11:00. Románský hrad byl založen ve 20. letech 12. století za vlády Vladislava I. Nejstarší písemný doklad o jeho existenci je v Kosmově kronice.

Studenti navrhli, jak zvýšit návštěvnost zámku Velké Březno

Budoucí manažeři navrhli, jak zvýšit návštěvnost zámku Velké Březno na Ústecku. Podle nich by měl využít své rodinné atmosféry, protože je nejmenším zámkem ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). V zámeckém parku navrhují hru Hledání pokladu hraběte Chotka, k němuž by cestu ukazovaly různé nápovědy. Dále navrhují pravidelné akce, prohlídky s průvodci v kostýmech nebo kvíz na zadní straně vstupenek. Podle jedné ze studentek Vysoké školy obchodní Kamily Teřlové jsou všechny návrhy propočteny a projednány s dodavateli a příslušnými orgány. Zámek je v Ústeckém kraji nejméně navštěvovanou památkou ve správě NPÚ. Loni přilákal 9901 návštěvníků. To je zhruba třetina návštěvnosti zámku v Ploskovicích, kam míří v Ústeckém kraji nejvíce turistů z památek ve správě ústavu.

Začala sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu

U hraničního potoka Ježová pod Svatým Tomášem začala 15. sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Přibližuje lidem historii transportu dříví ze Šumavy do Vídně. Dříví se sice z Rakouska do Čech plavilo, ale deštivé a chladné počasí zhatilo doprovodný program, o který se měl tentokrát postarat rakouský folklorní soubor Rohrbach. Podle rozkazu plavebního ředitele Hynka Hladíka bylo kanálem plaveno půl sáhu palivového dřeva. Plavci polena vhodili na hladinu na rakouském území, kde kanál křižuje hraniční potok Ježová (Iglbach), v Čechách pak deštěm promočení návštěvníci dříví za pomoci háků vytahovali z vody. Ukázky plavení dříví, které organizuje folklorní soubor Libín, každoročně navštěvuje kolem 10.000 lidí, především z Čech, Rakouska a Bavorska. Letošní program je na www.schw-kan.com.

Hnízda sokolů na Šumavě hlídá strážní služba národního parku

Hnízdiště sokola stěhovavého hlídají v těchto dnech pracovníci Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Vzácný dravec, který hnízdí na sedmi místech v NP a CHKO Šumava, v těchto dnech připravuje svá mláďata na vylétnutí z hnízda. Jakýkoliv hluk může ptáky vyrušit a způsobit předčasné vylétnutí mláďat z hnízda. Pak by se stala snadnou kořistí pro predátory, protože už se nedokážou vrátit zpět do hnízda a zahynou, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek. Některá místa strážci parku hlídají nepřetržitě a vysvětlují turistům důvody omezeného vstupu. Pro sokola stěhovavého, který patří mezi kriticky ohrožené druhy, je Šumava historickou hnízdní oblastí.

Fotbalisté po vysoké prohře s Ruskem 1:4 nic nevzdávají

Čeští fotbalisté po porážce 1:4 od Ruska v zahajovacím duelu neskrývali velké zklamání, ale rozhodně nic nevzdávají. Připomněli, že psychickou odolnost už v minulosti několikrát prokázali. Proto věří, že po nejtěžší prohře na vrcholné akci zmobilizují síly a ve zbylých dvou zápasech skupiny A vybojují postup. "Jsme teď dole, ale máme před sebou ještě dva zápasy, na které se musíme soustředit. Tenhle zápas byl lekce. Musíme ho hodit za hlavu, ponaučit se z něj a zbylé dva zápasy zvládnout," řekl záložník Petr Jiráček. Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický si představoval návrat na velkou akci po šesti letech rozhodně jinak. Záložníka Arsenalu mrzelo, že český tým sborné triumf usnadnil chybami v defenzivě. Věří ale, že reprezentace má na to, aby se z porážky vzpamatovala, jako to ukázala v uplynulé kvalifikaci.

Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek považuje prohru 1:4 s Ruskem na začátek mistrovství Evropy za drtivou. Tým podle něj doplatil na hrubé chyby především v defenzivě. Bílek věří, že se mužstvo vzchopí a ve zbývajících zápasech skupiny A proti Řecku a Polsku ještě dokáže bojovat o postup do čtvrtfinále. Ruský tým je naopak po vysoké výhře v premiéře nadšený. Češi na velkém turnaji utrpěli nejtěžší porážku od mistrovství světa v Mexiku v roce 1970, kdy podlehli Brazílii také 1:4. Fotbalisté Polska na úvod mistrovství Evropy remizovali ve Varšavě s Řeckem 1:1. Oba týmy z "české" skupiny A dohrávaly zápas bez jednoho vyloučeného.

Zhruba tři tisíce fanoušků sledovaly na velkoplošné obrazovce na pražském Staroměstském náměstí úvodní utkání českých fotbalistů na mistrovství Evropy s Ruskem v polské Vratislavi. Akce se obešla bez větších konfliktů a zranění. Pouze v závěru zápasu, který ČR prohrálo 1:4, napadali dva čeští fanoušci turistu z Ruska. Rvačce ale zabránili poblíž stojící strážníci městské policie. Nicméně útočníci byli dále podle svědků události agresivní a zneškodnit se je podařilo až dalším policistům, kteří dorazili vzápětí. Oběma mužům nasadili pouta a odvezli je podle strážníků na policejní služebnu. Po skončení utkání se před obrazovkou radovaly skupinky ruských fanoušků, kteří mávali vlajkami, pokřikovali a fotili se. Další konflikty už policie nezaznamenala.

Další výsledky ze sportu

Biker Ondřej Cink se stal jako první český jezdec mistrem Evropy v cross country v kategorii do 23 let. Závod v Moskvě vyhrál o 14 sekund před Nizozemcem Michielem Van den Heijdenem. Jednadvacetiletý Cink, který se chystá na olympijské hry v Londýně, se prosadil na evropském šampionátu v třiadvacítkách na stupně vítězů na čtvrtý pokus. Loni v Dohňanech byl pátý více než minutu od medaile. Tentokrát však potvrdil roli favorita, do které ho pasovaly i dvě vítězství v závodech Světového poháru v belgickém Houffalize a v Novém Městě na Moravě. V závodě žen do 23 skončila Jitka Škarnitzlová desátá.

Prostějovský challenger Czech Open vyhrál třetí nasazený německý tenista Florian Mayer, který ve finále zdolal trojnásobného vítěze turnaje Jana Hájka 7:6, 3:6, 7:6. Dramatická bitva trvala dvě hodiny a 25 minut a rozhodl ji až závěrečný tie-break, který vyhrál Mayer 7:3. Hájek, jenž zvítězil v Prostějově v letech 2006, 2009 a 2010, po páteční jasné výhře nad turnajovou dvojkou Radkem Štěpánkem vstoupil suverénně i do finále. Rychle získal náskok 3:0 a svého soupeře přehrával. Jenže Mayer se z počátečního útlumu brzy probral. Hájek se chystá v příštím týdnu na challenger v Košicích.

Běžec Pavel Maslák podruhé v sezoně zlepšil český rekord v běhu na 400 metrů. Na mítinku v Turíně zaběhl čas 45,17 sekundy a ze svého květnového výkonu na pražském Strahově ubral 14 setin. Maslák se zároveň posunul na páté místo letošních evropských tabulek. Jednadvacetiletý talent, který loni získal bronzovou medaili v běhu na 200 metrů na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě, potvrdil svůj přerod v elitního čtvrtkaře. Minulý měsíc vymazal prastarý rekord Karla Koláře z roku 1978.

Roman Šebrle je po prvním dnu vícebojařského mítinku v Kladně pátý se ziskem 4105 bodů a po dílčích nezdarech ve skoku do výšky a v běhu na 400 metrů se mu vzdaluje splnění limitu A na olympijské hry (8200). Na druhém místě přenocuje Adam Sebastian Helcelet, který dosud získal 4159 bodů a na vedoucího Kazacha Dmitrije Karpova ztrácí 89 bodů. V soutěži žen je Eliška Klučinová druhá a bojuje nejen o limit, ale má šanci i na český rekord.

Čeští volejbalisté porazili ve druhém zápase olympijské kvalifikace v Berlíně outsidera čtyřčlenného turnaje Indii 3:0 a udrželi si malou šanci na účast na hrách v Londýně. Aby o ni mohli ještě v neděli bojovat, potřebují, aby večer Kubánci prohráli s domácími Němci. Češi v pátek podlehli vicemistrům světa z Kuby 1:3. Start na olympijských hrách si v berlínské hale Maxe Schmelinga vybojuje pouze vítěz turnaje.

Čeští volejbalisté utrpěli v pátém zápase Evropské ligy první porážku. Na domácí půdě v Jablonci nad Nisou podlehl druhý reprezentační výběr Turecku 1:3. První český tým souběžně bojuje v Berlíně o účast na olympijských hrách. Omlazený výběr pod vedením Jindřicha Licka hrál s ofenzivně laděnými Turky dva sety rovnocennou partii, ale v dalším průběhu už byli hosté lepší. Na síti ubránili více míčů a měli výrazně vyšší úspěšnost v útoku.

Čeští házenkáři prohráli úvodní zápas o postup na mistrovství světa s Ruskem v Astrachani těsně 22:23, v poločase o jeden gól vedli (12:11). Odveta se uskuteční za týden v Pardubicích. Čeští házenkáři toužili uhrát solidní výsledek pro odvetu, což se jim podařilo. Šampionát bude hostit v lednu Španělsko, z 24 účastníků je zatím jistých jedenáct.

Český judista Pavel Petřikov skončil třetí v kategorii do 60 kilogramů na Světovém poháru v Lisabonu. V rozhodujícím zápase porazil Venezualana Javiera Guedeze. Turnaj vyhrál Rus Beslan Mudranov. Petřikov, který se nekvalifikoval na olympijské hry v Londýně, ve skupině po úvodní výhře prohrál s izraelským reprezentantem Arťomem Aršanským a musel do oprav. Tam oba souboje vyhrál a získal bronzovou medaili.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, od jihozápadu déšť nebo přeháňky, na východě místy i bouřky. Teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů Celsia.

09-06-2012