Denní souhrn zpráv Zprávy

13-06-2012

Policie žádá o vydání poslankyně Vlasty Parkanové

Policie požádala o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání kvůli údajně předraženému nákupu letadel CASA. Podle policie nenechala v době, kdy byla ministryní obrany, udělat znalecký posudek k ověření ceny nakupovaných vojenských letounů CASA, jak požaduje zákon. Stát tak rozhodoval bez důležitého dokumentu. Přišel tím podle detektivů o 658 milionů korun. Exministryně je podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vlasta Parkanová tvrdí, že má svědomí čisté a že obvinění je absurdní. Sněmovna by o jejím vydání měla rozhodovat v červenci. Byla by již pátým členem sněmovny zvolené v roce 2010, který byl vydán ke stíhání. Koaliční TOP 09 považuje obvinění za nesmyslné a stojí stoprocentně za Vlastou Parkanovou. Zdůrazňuje, že o nákupu letadel CASA rozhodla celá tehdejší vláda Mirka Topolánka (ODS) jednomyslně. "To je poprvé, že bude někdo obžalován kvůli rozhodnutí vlády. Nesmysl," řekl šéf strany Karel Schwarzenberg. Sám prý bude hlasovat proti jejímu vydání.

Vláda schválila předdůchody, čerpat je bude možné od ledna

Vláda podle informací ČTK schválila pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. Pokud návrh schválí i sněmovna a Senát, bude je možné čerpat od ledna příštího roku. Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, bude zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod. Žádost budou moct zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu, k tomu budou muset mít naspořeno v doplňkovém spořícím systému. Předdůchody mají být výhodnější než současné předčasné odchody do penze. Jednou z podmínek získání předdůchodu je jeho minimální výše ve výši nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám. Na předdůchod by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Žadatelé ale budou moct využít i jiné úspory. Podle vlády by možnost mohli využít třeba nezaměstnaní starší lidé, kterým se nedaří najít práci.

Invalidům a mladým bez praxe se minimální mzda nebude krátit

Invalidním důchodcům a mladým pracovníkům bez praxe, kteří pobírají minimální mzdu, se výdělek od příštího roku nebude krátit. Vláda totiž podle informací ČTK schválila návrh nařízení z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, které omezení nejnižších výdělků zruší. Minimální mzda činí měsíčně 8000 korun, za hodinu je to 48,10 koruny. Firmy nyní mohou lidem od 18 do 21 let v jejich první práci půl roku dávat 90 procent částky. Mladistvým mohou platit 80 procent. Pracovník s invalidním důchodem prvního a druhého stupně může dostávat tři čtvrtiny nejnižšího výdělku. Invalida s důchodem třetího stupně a postižený mladistvý, který ale invalidní důchod nepobírá, si mohou vydělat polovinu minimální mzdy. Opatření mělo přispět k tomu, aby podniky a organizace lidi bez kvalifikace a praxe či s handicapem víc zaměstnávaly. Zrušení nižších sazeb minimální mzdy podle zprávy k návrhu upřednostňuje rovné podmínky před podporou zaměstnávání. Změna má bránit případné diskriminaci v odměňování.

Sněmovna schválila prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta

Sněmovna hladce schválila prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta. Poslanci přidali do vládní předlohy finanční limity na kampaně. Norma míří k posouzení do Senátu. V prvním kole by mohli kandidáti vydat podle schválené předlohy nejvýše 40 milionů korun, ve druhém ještě dalších až deset milionů. Museli by sestavit volební výbor, který by byl za financování kampaně zodpovědný. Peníze na propagaci by musely být na zvláštním účtu. V případě, že by si kandidát vyjednal slevu na svou reklamu, započítávala by se obvyklá cena. Zakázány by byly anonymní kampaně. Pozměňovací návrh o zavedení limitů na kampaně byl konzultován i se Senátem, v němž má většinu opoziční ČSSD. Sněmovna a Senát musí schválit volební normu ve stejném znění. Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná nynějším volbám do Senátu. Volebním okrskem však bude celá Česká republika. Případné druhé kolo, kam postoupí dva nejlepší kandidáti z kola prvního, pokud v něm žádný nedosáhne nadpoloviční většiny, by se mělo uskutečnit dva týdny po kole prvním.

Poslanci schválili navzdory odporu opozice nižší růst důchodů

Sněmovna schválila navzdory odporu opozice vládní předlohu o nižším růstu důchodů. ČSSD a KSČM se nepodařilo prosadit zamítnutí novely o důchodovém pojištění, která nyní míří k posouzení do Senátu. Levice v něm má většinu a očekává se, že ji vetuje a vrátí zpět poslancům. Věcem veřejným se do normy nepodařilo vložit takzvanou mezigenerační solidaritu. Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Sněmovna schválila novelu, která zpřísňuje podmínky pro exekutory

Sněmovna schválila navzdory výtkám opozice novelu, která zpřísňuje podmínky pro činnost exekutorů. Dlužníci budou podle ní před podáním žaloby dostávat povinně výzvu, aby dluh dobrovolně zaplatili. Exekuce se budou v některých případech spojovat do jedné, čímž se dlužníkům sníží náklady. Neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři po dohodě s majitelem vracet na místo, odkud ji vzali. Předloha míří k posouzení do Senátu. Do novely občanského soudního řádu a exekučního řádu se na druhou stranu dostalo ustanovení, podle kterého by bylo možné zabavit řidičský průkaz neplatičům alimentů. Výjimku by tvořili motoristé, kteří průkaz potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky. Mezi věci, které by exekutoři naopak zabavovat nesměli, by měla nově patřit domácí zvířata, takzvaní domácí mazlíčci.

Sněmovna schválila novelu, která má podpořit pěstounství

Poslanci schválili novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která má snížit počet dětí v ústavech a naopak podpořit pěstounskou péči. Mimo jiné do ní vrátili odměny pro pěstouny z řad prarodičů. Předloha míří do Senátu. Opozice ji kritizovala. Není údajně kvalitní a vytváří z pěstounství trh. Zákon má podle ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) zajistit, aby děti vyrůstaly v co nejpřirozenějším prostředí, když selžou jejich biologické rodiny. Posílit se proto stát rozhodl pěstounskou péči. Ministr uvedl, že by se měl zajistit dostatek náhradních rodin na přechodnou dobu či natrvalo, aby děti nemusely končit v ústavech. Ministerstvo už dřív upřesnilo, že by pro první období bylo potřeba 300 až 500 profesionálních pěstounských rodin. Novela dávky pěstounské péče zvyšuje, a to na 8000 korun. Odměna pěstouna se bude nově posuzovat jako plat, což znamená, že pečující lidé budou důchodově pojištěni. Budou mít také nárok na odborné a odlehčovací služby.

Senát na návrh ČSSD opět odmítl vládě plány na snižování deficitu

Senát opětovně odmítl na návrh opoziční ČSSD vládní plány na snížení schodku veřejných financí v rámci aktualizovaného konvergenčního programu. Povedou prý jen ke stagnaci ekonomiky a propadu životní úrovně. Evropská komise program hodnotila pozitivně, oponovali zástupci ODS. "Senát nesouhlasí s konvergenčním programem České republiky jako celkem, neboť je přesvědčen, že v něm obsažené záměry takzvaných reforem povedou k další hospodářské stagnaci a polarizaci české společnosti, a tím i k propadu životní úrovně značné části občanů," ocitoval usnesení horní komory její předseda Milan Štěch (ČSSD). Už loni se horní komora ovládaná ČSSD usnesla na tom, že vládní reformy nezajistí naplnění cíle, kterým jsou vyrovnané rozpočty do roku 2016, a naopak povedou k hospodářské stagnaci.

Senát schválil plán zahraničních misí armády na další dva roky

Senát podle očekávání hladce schválil plán zahraničních misí českých vojáků v letech 2013 a 2014. Armáda počítá s omezováním účasti v Afghánistánu, přičemž bojový charakter mise se postupně změní na výcvikový. Vláda potřebovala pro uskutečnění plánu souhlas obou komor parlamentu, ve sněmovně jej získala už v úterý. "Operační prioritou pro ty následující dva roky zůstává Afghánistán, ale mění se charakter mise, protože končí pomalu ty bojové operace. A své úsilí hodláme napřít především do oblasti výcviku afghánské armády a policie," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Plán je podle něj realistický a odpovídá možnostem a závazkům ČR. Předseda senátního výboru pro obranu Jozef Regec (za ČSSD) ve shodě s ministrem Vondrou uvedl, že činnost českých vojáků v Afghánistánu byla a je vysoce ceněna spojenci a "přispívá k prestiži ČR". Jejich zkušenosti z mise by měly být náležitě využívány, dodal. Příští rok bude podle vládního plánu v Afghánistánu působit až 539 českých vojáků, v roce 2014 nejvýše 340, přičemž na sklonku přespříštího roku by jich mělo být už jen 150. Až 20 vojáků speciálních sil bude chránit český zastupitelský úřad v Kábulu.

Zemřel generál Robert Matula, výsadkář a bojovník proti nacismu

V Kanadě ve středu zemřel generál Robert Matula, který byl jedním ze dvou posledních žijících výsadkářů v protektorátu. Oznámil to v Senátu ministr obrany Alexandr Vondra. Senátoři v pietě věnované bojovníkovi proti nacismu drželi minutu ticha. Robert Matula byl členem parašutistické skupiny Wolfram, která byla v září 1944 vysazena v Beskydech a později působila i na Brněnsku. Ministr Vondra řekl, že Robertu Matulovi, rodákovi z Ostravy-Bartovic, bylo 94 let. Žil v kanadském městě Chemainus, kam emigroval v roce 1948. Posledním žijícím výsadkářem, který za války plnil úkoly v operacích organizovaných armádou a zpravodajstvím z Londýna, je tak nyní podle ministra Vondry Jaroslav Klemeš. Za války byl zařazen do skupiny s krycím názvem Platinum.

Soud zřejmě zamítl stížnosti na vazbu v Rathově korupční kauze

Obviněný poslanec David Rath a dalších sedm lidí zřejmě neuspěli se stížností na vazbu. Vyplývá to z vyjádření mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové, která nemá zprávu o jejich propuštění. Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl o jejich stížnostech na vazby v souvislosti s případem Davida Ratha, který je stíhán pro přijetí úplatku. Výsledek ale mluvčí soudu Irena Jeřábková neuvedla s odůvodněním, že o něm soud nesmí informovat dříve, než rozhodnutí doručí všem obviněným. Pokud by soud obviněným v jejich stížnosti vyhověl, podle Markéty Prunerové by byli co nejdříve propuštěni. Podobně se vyjádřil také obhájce Davida Ratha Adam Černý, podle jehož názoru jeho klient zůstává ve vazbě. Okresní soud v Ústí nad Labem poslal Davida Ratha do vazby 16. května, další obviněné o den později. O vazebním stíhání bývalého hejtmana za ČSSD rozhodl kvůli obavě z toho, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. Stížnosti na vazbu všichni obvinění podali minulý týden ke krajskému soudu. Policisté Ratha 14. května zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá, v první reakci uváděl, že si myslel, že v krabici je víno. Za přijetí úplatku mu hrozí až dvanáctileté vězení.

Ředitelství silnic a dálnic zrušilo většinu tendrů na projekty

Ředitelství silnic a dálnic zrušilo většinu tendrů na projekty a inženýrské práce pro přípravu staveb rychlostních silnic a dálnic. Celkem jde o 34 veřejných zakázek. ČTK to sdělila Andrea Volaříková z tiskového odboru ministerstva dopravy. Zakázky byly vypsány najedou a hrozilo, že výsledná cena bude vyšší, než kdyby tendry byly vypsány postupně. Součástí zakázek byly podle ministerstva balíky služeb na vypracování dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení, zadání staveb, dozor stavby a dalších činností zároveň, což v souhrnu nelze, protože jednotlivé etapy je třeba schvalovat postupně. Mezi zrušenými zakázkami je vypracování projektů k novým úsekům D3 spojujícím Prahu s Rakouskem, k částem pražského okruhu kolem Běchovic, Ruzyně a Suchdola a k dalším silničním obchvatům menších měst.

Elektrárny Opatovice se chtějí bránit zastavení dodávek uhlí

Elektrárny Opatovice se chtějí všemi dostupnými prostředky bránit proti vypovězení smlouvy na dodávky uhlí od firmy Czech Coal. Sdělil to předseda dozorčí rady Mirek Topolánek. Elektrárny se hodlají obrátit na Energetický regulační úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo na ministerstvo průmyslu. Vyjednávají také o alternativních dodávkách uhlí, konkrétnější zdroje paliva zatím nechtěli představitelé společnosti uvést. Poslední uhlí přišlo do Opatovic v pátek. Před vypovězením smlouvy činily dodávky asi 6000 tun uhlí denně, což představovalo čtyři vlaky. Vypovězení smlouvy považuje dozorčí rada firmy za protiprávní. Elektrárna má zatím zásoby zhruba na tři měsíce provozu. Czech Coal uvedl, že je ochoten zajistit částečné dodávky uhlí, aby nebyla nijak ohrožena výroba tepla a teplé vody. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že majitel elektrárny, Energetický a průmyslový holding (EPH), firmě Czech Coal dluží 500 milionů korun.

Sněmovna asi navrhne ocenit mimo jiné Otakara Motejla a Jaroslava Holíka

Sněmovna možná navrhne prezidentu Václavu Klausovi udělit státní vyznamenání někdejšímu předsedovi Nejvyššího soudu a ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, architektovi Viktoru Rudišovi nebo chirurgovi Pavlu Pafkovi. Poslancům to doporučil jejich organizační výbor. Na seznamu je celkem 26 lidí. Otakara Motejla by mohla sněmovna navrhnout spolu s někdejšími politickými vězni Dagmar Šimkovou a Leo Žídkem na Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Medaili Za hrdinství výbor navrhl udělit čtyřem lidem, válečným veteránům Jaroslavu Klemešovi, Zdeňkovi Vltavskému a Pavolu Švecovi a odbojáři Karlu Nesnídalovi. Autora československého pavilonu na světové výstavě Expo 1970 Viktora Rudiše a Pavla Pafka poslanci asi navrhnou na Medaili Za zásluhy. Mezi 19 navrženými na toto ocenění by mohl být také například bývalý hokejista a trenér Jaroslav Holík.

O tisících maturitních odvoláních rozhodnou úředníci v krajích

Poslední slovo v případě tisíců maturitních odvolání budou mít krajští úředníci, posudek centra pro přípravu maturit Cermat pro ně není závazný. Bez ohledu na to, jak odvolání dopadne, si ale propadlíci musí do 25. června podat přihlášku k podzimním opravným zkouškám. ČTK to řekl mluvčí Cermatu Petr Habáň. Pracovnice školského odboru pražského magistrátu Eva Chlupová ale upozornila na to, že ve většině případů pro krajské úředníky bude názor centra směrodatný. Nejvíc stížností se sešlo kvůli slohu.

Hráz rybníka v Zachotíně je stabilizovaná, hladina se snižuje

Hráz rybníka Dolní Kladiny na Pelhřimovsku, kde se objevily další trhliny, se během středy podařilo stabilizovat. Třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity pro Kletečnou byl snížen na druhý stupeň vyžadující pohotovost. Na místě hlídkuje kolem 20 dobrovolných hasičů. Pokračuje odpouštění vody z rybníka a snižování hladiny. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. "Snižováním hladiny vody se také snižuje tlak na hráz, kterou se během dne podařilo zpevnit, takže se zdá, že by už měla vydržet," řekla Petra Musilová. Novým odtokem, který hasiči v hrázi otevřeli v úterý odpoledne pomocí těžké techniky, odtéká podle starosty Humpolce Jiřího Kučery kolem osmi metrů krychlových vody za sekundu. "Hladina klesla od úterý přibližně o metr," uvedl Jiří Kučera. V Kletečné hasiči preventivně naplnili dalších přibližně 300 pytlů pískem, které rozmístili na ohrožená místa v obci. Rybník Dolní Kladiny je jako mnoho dalších rybníků na Humpolecku majetkem církve, která s nimi však kvůli nedořešeným církevním restitucím nemůže disponovat. Rybníky proto spravuje stát prostřednictvím Pozemkového fondu.

Šumava kácí stromy u Pramenů Vltavy, ekologové protestují

Šumavský národní park zahájil kácení suchých stromů podél turistické stezky vedoucí k Pramenům Vltavy. Jde asi o stovku souší, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Kácení začalo v úterý. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že park měl kácet v jinou dobu. Práce podél stezky k Pramenům Vltavy, která je turisticky atraktivní lokalitou, povolila státní správa. Schválili ji odborníci z ministerstva životního prostředí, České inspekce životního prostředí a Správy Národního parku Šumava. Podle ředitele parku Jana Stráského jsou zásahy u cesty k Pramenům Vltavy nutné. Hrozí prý, že by suché stromy, které po orkánu Kyrill v roce 2007 napadl kůrovec, mohly na stezku spadnout.

Genetička Bohlen-Šlechtová převzala ocenění pro mladé vědce

Genetička Vendula Bohlen-Šlechtová v Praze převzala Prémii Otto Wichterleho a Cenu časopisu 21 století, obě jsou určené pro mladé vědecké pracovníky Akademie věd. První z uvedených cen dostala jako jedna z 19 vědců od Akademie věd. K tomuto ocenění patří prémie 270.000 korun. Cena časopisu 21. století, spojená s částkou 100.000 korun, je pak odměnou pro nejlepšího vědeckého premianta. Vědkyně patří podle návrhu na ocenění k nejmladším a velmi perspektivním pracovníkům Laboratoře genetiky ryb Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd. Genetiku ryb má Vendula Bohlen-Šlechtová nejen ve své pracovní náplni, ale bere ji i jako poslání. Tohoto vědeckého oboru se nedokázala vzdát ani nyní, kdy se stará o ročního synka.

Češi se učí od Němců, jak zlepšit cyklistiku ve městech

Německo patří v Evropě mezi země s nejlepšími podmínkami pro městskou cyklistiku. Kolo jako dopravní prostředek pro cestu do práce nebo do školy také využívá velká část německé populace, což je markantní rozdíl oproti Česku, které v cyklistické infrastruktuře za západem Evropy zaostává. Na čtyři desítky českých odborníků a obecních politiků si proto přijely "na vlastní pedály" vyzkoušet cyklotrasy v německých velkoměstech a inspirovat se tamními řešeními. Hlavní rozdíl je nicméně v uvažování úředníků, tvrdí iniciátor projektu a národní koordinátor rozvoje cyklodopravy Jaroslav Martinek. Účastníci první obdobné cykloexkurze se mohli tento týden seznámit s podmínkami v Drážďanech, Lipsku a v Berlíně. Všechna tři města poznal komunistický režim a po jeho pádu se, alespoň co se rozvoje cyklistiky týče, nacházela v podobné situaci jako tehdy česká města.

Handicapovaní tanečníci z Olomouce budou soutěžit v Los Angeles

V americkém Los Angeles představí na počátku července své umění olomoučtí handicapovaní tanečníci, kteří dlouhodobě spolupracují s občanským sdružením Balet Globa. S profesionálními tanečníky na mezinárodní soutěži zatančí například na hudbu ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka či skladatele Ennia Morriconeho. Do zahraničí se vydávají vůbec poprvé, řekla ČTK baletka a předsedkyně občanského sdružení Monika Globa, která se terapii psychobaletu věnuje zhruba deset let, občanské sdružení vzniklo oficiálně v roce 2006. Každoročně s lidmi se zdravotním handicapem včetně vozíčkářů připravuje představení Duše v pohybu, s nímž hostují na různých místech v Česku. Do Los Angeles se vydají čtyři zdravotně handicapovaní tanečníci, z toho jeden vozíčkář. Na soutěži se představí s tanečními ukázkami na volné téma. Monika Globa zatančí s vozíčkářem dvě dueta na hudbu Lary Fabian či na hudbu z filmu Piano. Další handicapovaní vystoupí ve skupinovém baletu. V USA budou zhruba deset dní.

Z břehu Vltavy byly vyzvednuty kvádry z Juditina a Karlova mostu

Z pražského břehu Vltavy byly vyzvednuty cenné kamenné kvádry, které pocházejí z Karlova mostu a také z původního Juditina mostu, který byl předchůdcem současného Karlova mostu. Kameny se v minulosti zřítily do řeky, z jejího dna byly vyloveny při poslední opravě Karlova mostu a jeho okolí. Kameny pak budou součástí výstavy nazvané "Staletí pod vodou. Juditin a Karlův most", která bude otevřena od 18. července do 4. listopadu. Juditin most byl postaven ve 12. století, zničen byl v roce 1342. "Jeho základy jsou dodnes ve Vltavě zachovány. Na dně se skrývá například asi 800 let starý dubový základový rošt," doplnil Šefců.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace trénink po výhře na mistrovství Evropy nad Řeckem 2:1 absolvovala bez kapitána Tomáše Rosického i brankáře Petra Čecha. Dva klíčoví hráči týmu byli v nemocnici na vyšetření, která však vyloučila vážnější zdravotní komplikace. Podle lékaře týmu Petra Krejčího existuje reálná vyhlídka, že oba stihnout sobotní klíčový zápas a přímý souboj o účast ve čtvrtfinále s Polskem. Tomáš Rosický má problémy s Achillovou šlachou a proti Řecku střídal už v poločase. Petr Čech, jehož chyba pomohla Řekům ke snížení, zápas dohrál, ale pak si stěžoval na bolesti v rameni.

Novým trenérem fotbalistů pražské Sparty se stal Vítězslav Lavička, který se ujal mužstva na středečním srazu na Strahově na startu letní přípravy. S vedením se dohodl na smlouvě na dobu neurčitou. Na Letnou se vrací po téměř čtyřech letech a vystřídal Martina Haška, jenž skončil po předposledním kole uplynulé sezony.

Českým tenistům se na turnaji na trávě v německém Halle dařilo. Tomáš Berdych porazil v utkání druhého kola Srba Viktora Troického hladce ve dvou setech 6:3 a 6:2, Radek Štěpánek zdolal Němce Cedrika-Marcela Stebeho dvakrát 6:4 a rovněž postoupil do čtvrtfinále. V cestě do semifinále mu stojí Rus Michail Južnyj.

Vladimir Isajčev vyhrál pátou etapu cyklistického závodu Kolem Švýcarska. Jezdec stáje Kaťuša uspěl v závěrečném spurtu v Gansingenu po úniku pětičlenné skupiny a vybojoval své první profesionální vítězství. Český reprezentant Roman Kreuziger projel cílem spolu s většinou závodníků na 56. místě a v průběžném hodnocení zůstal třetí.

Premiérový start nově se rodícího oficiálního českého reprezentačního týmu bude jednou z událostí závodu Světového poháru v inline bruslení, který se v sobotu 16. června pojede už potřetí v Ostravě. Na okruhu v Porubě nebudou chybět ani přední závodníci průběžného pořadí. Český národní tým vstoupí pod vedením trenéra Petra Lochmana do seriálu vůbec poprvé v historii. Muži ve složení Matěj Krupka, Filip Adlt, Richard Kudělásek a Matěj Pravda v Ostravě pojedou na svého lídra Ondřeje Suchého, který má v letošní sezoně výbornou formu i ambice prohnat nejlepší světové bruslaře. Na Hlavní třídě v Porubě se v sobotu představí přibližně na 150 elitních jezdců ze 14 zemí světa včetně Venezuely, Itálie, Nového Zélandu a Brazílie.

Čtvrteční počasí v Česku:

Oblačno s občasným deštěm. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

13-06-2012