Denní souhrn zpráv Zprávy

14-06-2012

Parkanová by se měla podle ČSSD vzdát funkce místopředsedkyně sněmovny

Exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) by podle sociálních demokratů měla kvůli kauze nákupu armádních letounů CASA rezignovat na funkci místopředsedkyně sněmovny. Pokud by případ došel až k soudu, i na poslanecký mandát. Na tiskové konferenci to uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté podle něj zastávají názor, že by o kauze měl rozhodnout soud a okolnosti nákupu letadel i dalších armádních zakázek by měly být vyšetřeny. Jak poznamenal senátor ČSSD Jiří Dienstbier, v případě figuruje řada dalších lidí. Policie požádala sněmovnu o vydání Parkanové ve středu, podezřelá je ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku. Parkanová trvá na tom, že se při rozhodování o nákupu letadel ničeho nezákonného nedopustila. Stát ale podle detektivů přišel o 658 milionů korun, když Parkanová v době, kdy byla ministryní obrany, nenechala znaleckým posudkem ověřit cenu letounů. Pokud Parkanová odejde kvůli nákupu z politiky, mělo by ji podle ČSSD následovat šest současných ministrů, kteří byli i v Topolánkově vládě hlasující o obchodu. Jde například o premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Parkanová odmítla, že by při nákupu letounů uvedla vládu v omyl

Bývalá ministryně obrany a místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová zásadně odmítla, že by při jednání vlády o nákupu armádních letounů CASA uvedla kohokoli v omyl. Server Lidovky.cz napsal, že podle policie Parkanová uvedla tehdejší vládu v omyl tvrzením, že posudek na koupi letounů CASA udělá ministerstvo financí. Ministerstvo jí ale už předtím napsalo, že k tomu nemá oprávnění a posudek musí připravit ministerstvo obrany. Parkanová uvedla, že ministerstvo financí skutečně o posudek požádala, až po jednání kabinetu se dozvěděla, že jí úřad nevyhoví. Zdůraznila však, že její ministerstvo o žádný posudek žádat nemuselo. Podle právníků, které ČTK oslovila, je problém povinnosti nechat udělat znalecký posudek složitější. Advokát Jaroslav Ortman za rozhodující považuje to, zda požadovala takový dokument vláda. Tomáš Sokol upozornil, že pokud nikdy nebylo praxí vyžadovat v podobných případech posudky, pak není jasné, proč měla Parkanová porušit povinnost.

Před nákupem letounů byla udělána marketinková studie

Ministerstvo obrany uvedlo, že na nákup letounů CASA nechalo udělat marketinkovou studii, vypracovali ji pracovníci ministerstva. Na dotaz ČTK ministerstvo podotklo, že v případě zakázek, u kterých je využita výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek, marketingovou studii či studii proveditelnosti provádí a provádělo standardně. Policie chce stíhat kvůli údajně předraženému nákupu letounů bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Obrana detektivům předala všechny potřebné dokumenty k případu, uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Policie se podle něj na ministerstvo obrátila dříve, protože věc řeší už delší dobu. Podle neoficiálních informací je druhým obviněným v případu bývalý šéf resortní sekce vyzbrojování Jiří Staněk, který je údajně podepsán pod smlouvou. Policie se podle dostupných informací zajímá i o další zakázky - nákup obrněných pandurů či nákladních automobilů Tatra.

Krajský soud v Ústí ponechal obviněného poslance a bývalého hejtmana Ratha ve vazbě

Krajský soud v Ústí nad Labem ponechal obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha ve vazbě ze všech tří možných důvodů vazebního stíhání - kvůli obavě z ovlivňování svědků, z pokračování v trestné činnosti i z možného útěku. ČTK to sdělil jeho advokát Roman Jelínek. Ve vazebních věznicích podle dřívějšího vyjádření mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové zatím zůstává i dalších sedm Rathových spoluobviněných. Poslancovi obhájci nemají podle Jelínka doposud písemné rozhodnutí o zamítnutí stížnosti proti vazbě k dispozici.

Ministr Kalousek: Zvýšení DPH je definitivní, další vláda to nezmění

Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty je podle ministra financí Miroslava Kalouska definitivní. Ministr totiž nevěří tomu, že by jakákoliv následující vláda sazby DPH snížila. Miroslav Kalousek to uvedl na dnešním setkání s manažery organizovaném týdeníkem Euro. "Nemyslím si, že jakákoliv vláda bude snižovat DPH. Tomu prostě nevěřím, i když to bude v předvolebním boji tvrdit," uvedl ministr. Zároveň odmítl kritiku opozice, že současná vláda zvýšila bezprecedentně daně. Sněmovna 6. června v prvním čtení přes nesouhlas opozice podpořila vládní návrh na zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent a dalších úsporných rozpočtových změn. Opatření, která vláda předložila v jednom návrhu, mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta. Uvedené sazby DPH by měly platit v letech 2013 až 2015. Od roku 2016 by se sazby měly sjednotit na 17,5 procenta.

Senát navrhl zrušit povinný souhlas obou rodičů s léčbou dítěte

Senát navrhl zrušit kritizovaný povinný souhlas obou rodičů s léčbou dítěte. Učinil to v novele, kterou schválil a poté poslal k posouzení do sněmovny. Té doporučil, aby o předloze rozhodla ve zrychleném jednání. Souhlas obou rodičů zavedl nový reformní zákon o zdravotních službách, způsobil tím ale problémy rodinám i zdravotnickým zařízením. Získat souhlas v případech, kdy rodiče žijí odděleně, bylo mnohdy nemožné a komplikovalo to léčbu. Podle ČSSD, která zrušení v horní komoře navrhla, prý kvůli tomu bývají podpisy nepřítomného rodiče dokonce falšovány. Senátorská novela, kterou připravovaly Česká lékařská komora (ČLK) a Svaz pacientů, má též podle jejích autorů odstranit nejzákladnější byrokratické překážky. Zrušila by také povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou. Stavovské organizace by znovu mohly nahlížet do zdravotnické dokumentace, když by řešily stížnost na lékaře, zubaře a lékárníky. Upřesnit by se měla i formulace o použití omezovacích prostředků vůči pacientovi. Podle senátorů chce norma rovněž stanovit to, že dodatečné omezení pacienta ve volném pohybu nebo styku s vnějším světem se soudu neoznamuje, pokud s ním pacient předem nebo dodatečně ve lhůtě do 24 hodin vyslovil prokazatelně souhlas, nebo pokud k němu došlo na dobu kratší než osm hodin z terapeutických důvodů nebo pro zajištění bezpečnosti pacienta. Podobnou novelu nově předložil sněmovně také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) jako poslanec, a to spolu se zástupci ODS, VV a LIDEM. Sněmovna tak zřejmě bude oba návrhy projednávat souběžně.

ČSSD by chtěla na jaře 2013 vyvolat předčasné volby

Sociální demokracie by chtěla podle předsedy Bohuslava Sobotky vládu a vládní strany při podzimních krajských a senátních volbách natolik oslabit, aby mohla na jaře 2013 vyvolat předčasné volby do sněmovny. Sobotka to řekl ve videonahrávce na serveru www.cssd.cz, ve které hovoří o programové konferenci strany, která se sejde v sobotu v Hradci Králové. Volební manifest, který v neděli na svém zasedání příjme Ústřední výkonný výbor ČSSD a sociální demokraté ho na podzim předloží voličům, se nebude podle Sobotky týkat jen budoucnosti krajů, ale i budoucnosti celé republiky. Volby do krajských zastupitelstev budou také referendem o vládě premiéra Petra Nečase, uvedl. Evropští socialisté a sociální demokraté chtějí podle Sobotky změnit trend evropské hospodářské politiky, která byla zaměřena na plošné škrty a vedla k řadě problémů v evropských ekonomikách. Ukazuje se prý, že plošné škrty hospodářský růst nenastartují. Na programovou konferenci ČSSD do Hradce Králové proto přijede předseda socialistické frakce v Evropském parlamentu Hannes Swoboda. Sobotka ho považuje vedle slovenského premiéra a šéfa slovenských sociálních demokratů Roberta Fica za nejvýznamnějšího hosta konference.

Gripen: Splnili jsme 100 procent hodnoty offsetového programu

Konsorcium Gripen, které české armádě dodalo 14 stíhaček, do konce loňského roku vytvořilo v České republice offsetové projekty za 25,6 miliardy korun a s předstihem splnilo hodnotu svého celkového závazku. Dokončit ale ještě zbývá tzv. přímé offsety. ČTK to sdělil ředitel programu Gripen pro ČR Bengt Littke. Zpětné investice Gripenu do české ekonomiky měly podle uzavřené smlouvy v letech 2004 až 2014 dosáhnout 25,5 miliardy korun, což je zhruba 130 procent ceny pronájmu stíhacích letadel. Podle některých českých firem, které se na offsetech podílejí, však jde mnohdy o formální akt, protože by tyto obchody udělaly i bez zapojení Gripenu. Do offsetů byl započítán například vývoz elektrárenských generátorů firmy Brush SEM za zhruba 1,5 miliardy korun. Společnost Brush SEM však dodává veškeré generátory už od roku 2001 mateřské britské firmě FKI.

OS Kovo teď protivládní protesty nechystá, možná až na podzim

Vedení nejsilnějších tuzemských odborů Kovo další protesty proti vládním úsporným opatřením nechystá. Podle předsedy odborového svazu Josefa Středuly se ale nedají podobné akce vyloučit na podzim v reakci na sestavování nového státního rozpočtu. Letošní protivládní protesty daly podle šéfa odborů Kovo politikům jasný signál o tom, jaká mezi lidmi panuje nálada. Očekává, že se naštvanost lidí projeví při hlasování ve volbách. Odboráři se v Jihlavě také zabývali strategií před novým kolektivním vyjednáváním ve firmách. Výsledkem těchto jednání má být rámcová dohoda uzavřená se sdruženími zaměstnavatelů. Tato smlouva poslouží jako vodítko pro vyjednávání o mzdách v konkrétních podnicích, které začne nejdřív na podzim. Podle Středuly ale zatím nepadlo konkrétní doporučení o tom, jaký by měli odboráři pro příští rok požadovat nárůst mezd.

Rada seniorů zváží další protesty proti omezení růstu penzí

Rada seniorů ČR zváží další protesty proti omezení růstu penzí. Demonstrace by se mohly konat v září a říjnu v krajích. Vedení rady věří, že by protestní akce mohly postoj politiků k pomalejšímu zvyšování důchodů před krajskými a senátními volbami ještě ovlivnit. ČTK to řekl šéf rady seniorů Zdeněk Pernes. Pod důchodcovskou peticí proti snížení valorizace je zatím přes 23.100 podpisů. Organizátoři ji chtějí sněmovně předat 21. června. "Budeme seniory v krajích informovat o nižší valorizaci penzí. Možná se naším prostřednictvím krajské a senátní volby změní v celostátní téma," uvedl Zdeněk Pernes. V Česku žije přes 1,7 milionu lidí nad 65 let. Průměrná starobní penze dosáhla na konci března 10.740 korun. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí celkem 2,87 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Vláda se chystá od příštího roku přidávat důchodcům méně než dosud. Je to jeden ze škrtů, jimiž chce udržet schodky rozpočtu a dluh země nezvyšovat.

Začala oprava jízdáren v Lednici, přijde na půl miliardy

V Lednici na Břeclavsku začala dlouho připravovaná rekonstrukce jízdáren a koníren tamního vyhlášeného zámku. Přijde asi na půl miliardy, přičemž práce budou hotovy do října 2013. Objekt je značně zchátralý. Vznikne v něm multifunkční centrum pro pořádání výstav, společenských akcí a přednášek. Představitelé Jihomoravského kraje i Lednice odmítají, že by byl projekt předražený. Jízdárny a konírny jsou barokní stavbou známého stavitele Jana Fischera z Erlachu. Svojí rozlohou jsou větší než zámek a přezdívá se jim Palác koní. Jejich oprava se plánuje již sedm let. Obnoveny budou ze dvou třetin. Jedno z křídel budovy se opravovat nebude, protože jsou v něm nájemní byty. Některá média dávala do souvislosti obnovu lednických jízdáren s rekonstrukcí středočeského zámku Buštěhrad, která je spojena s korupční kauzou tamního bývalého hejtmana Davida Ratha. Uváděla přitom, že by předražení projektu mohlo být spojeno s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Ten v reakci na tyto informace obratem požádal ministerstva kultury a financí o kontrolu celého projektu.

Městský soud v Praze rozhodl, že lékař Barták zůstane ve vazbě

Městský soud v Praze rozhodl, že lékař Jaroslav Barták, viněný ze sexuálního napadání svých asistentek, zůstane ve vazbě. Nepřijal písemný slib lékaře obviněného ze sedmi trestných činů ani peněžitou záruku. Předseda senátu Stanislav Králík rozhodnutí zdůvodnil obavou, že by se obviněný mohl vyhýbat trestnímu stíhání nebo trestnou činnost opakovat. Barták ani jeho obhájce se k rozhodnutí nevyjádřili. Spolumajitel modřanské kliniky, který se pyšnil kontakty s mnoha prominenty, byl obžalován ze znásilnění, sexuálního nátlaku, vydírání, nebezpečného vyhrožování, těžkého ublížení na zdraví, omezování osobní svobody a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Barták se hájí tím, že jeho asistentky měly sex ve smlouvě a šlo o prostitutky. Prý jde o spiknutí s cílem ho diskreditovat.

Janoušek nabídl sražené Vietnamce několikanásobné odškodění

Advokát lobbisty Romana Janouška Vít Široký začal vyjednávat o odškodnění pro ženu, kterou jeho klient podle policie srazil v opilosti. Zmocněnci poškozené Vietnamky Josefu Lžičařovi zaslal první návrh, který podle jeho slov odpovídá několikanásobku částky, kterou stanovili lékaři. Advokát Josef Lžičař potvrdil, že má od středečního večera návrh na odškodnění od obhájce Janouška Víta Širokého, odmítl ale upřesnit, kolik peněz lobbista nabízí. Samotné bodové hodnocení z motolské nemocnice podle něj zřejmě není konečné, protože sražená žena chodí na další vyšetření. Vít Široký také nechtěl výši nabídky upřesnit, podle něj se bude návrh ještě doplňovat. Uvedl pouze, že se jedná o sumu přesahující lékařské hodnocení. Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení. V případu chybí vyslechnout ještě dva svědky, poté by měla být provedena rekonstrukce činu. Postup policistů po nehodě vyvolal kritiku.

Aktivista Šinágl nevysoudil omluvu od Grebeníčka, jeho stížnost odmítl ÚS

Aktivista Jan Šinágl nevysoudil od bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka omluvu za výrok v politikově knize Hradba vzdoru. Šináglovu stížnost odmítl Ústavní soud, spor tak definitivně končí. Grebeníček v publikaci uvedl, že Šinágl v září 2007 napadl a zranil člena pořadatelské služby při setkání Konfederace politických vězňů na Svatém Hostýně. Šinágl ve stížnosti zopakoval, že výrok považuje za nepravdivý. Soudy podle něj nezohlednily výsledek přestupkového řízení, v němž se Šináglův podíl na zranění pořadatele neprokázal. Ústavní soudci ale žádné pochybení nezjistili. Šinágl žádal za výrok v knize omluvu. Jeho žalobu na ochranu osobnosti předloni zamítl Krajský soud v Brně a poté i Vrchní soud v Olomouci. Důvod k zásahu loni nenašel ani Nejvyšší soud. V roce 2008 naopak Šinágl po vleklém sporu a díky zásahu Nejvyššího soudu vybojoval omluvu od Grebeníčka za výrok, který o něm politik pronesl na prvomájové demonstraci komunistů. Šinágl na Letenské pláni 1. května 2005 hlasitě komentoval Grebeníčkův projev, na což politik reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." Policie pak Šinágla odvedla, protože podle ní narušoval povolené shromáždění.

V Česku je 844 stoletých a starších lidí - 716 žen a 128 mužů

V Česku žije přes osm stovek stoletých a ještě starších lidí. Je jich tak zhruba o pětinu víc než před dvěma lety. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) teď v červnu vyplácela důchod 716 ženám a 128 mužům, kterým je sto a více let. ČTK to sdělila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Podle ní se nejstarší žena Česka narodila v roce 1904, nejstarší muž o rok později. Po svých stých narozeninách dostávají obyvatelé ČR vyšší důchod. Zvedá se jim o 2000 korun. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči. Zvýšená penze pro stoleté se zavedla v roce 1969.

Výstava ukazuje Václava Havla v jeho státnické roli i při odpočinku

Václava Havla jako člověka, který se stal z disidenta prezidentem, rok po projevu na první legální demonstraci v Praze vystoupil v americkém Kongresu, procestoval jako hlava státu celý svět, ale nepřestal chodit do hospody a na rockový festival - tak ukazuje známého dramatika a politika výstava fotoreportérů ČTK. Stovku snímků z let 1988 až 2011 ode dneška hostí Staroměstská radnice v Praze, pro veřejnost se výstava otevře v pátek a potrvá do 6. července. ČTK má největší databázi snímků bývalého československého a později českého prezidenta, čítá na 14.000 fotografií. Její fotografové chtějí výstavou vzdát poctu prezidentovi a věnovat vzpomínku člověku, který formoval počátky novodobé demokracie v zemi. "Myšlenka na uspořádání výstavy vznikla záhy poté, co odezněly pietní akty po odchodu Václava Havla," řekl při prohlídce výstavy šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Kouteckého cenu získala Klára Řezníčková za dokument Trojmezí

Cenu Pavla Kouteckého spojenou s finanční částkou 100.000 korun získala v konkurenci 90 snímků Klára Řezníčková za dokument Trojmezí. Ocenění převzala v pražském Divadle Archa. Film zachycuje nejvýchodnější oblast České republiky, která ovlivnila historický vývoj i osudy místních lidí. Spolu s dalšími devíti nominovanými tituly bude uveden na přehlídce Dokumenu 20. a 21. června v kině Atlas. Porota ocenila poetické vyprávění historie zapomenutého a svérázného kraje. Odehrává se na česko-polsko-slovenském pomezí ve vesnicích Hrčava, Bukovec a Jaworzynce. "Dokument dobře využívá prostředků filmové řeči, poutavě líčí atmosféru pomalého zapomínání a mizení. Vzájemná rovnováha obrazu, hudby i tempa filmu umožňuje divákovi navázat s ojedinělým krajem téměř milostný vztah," uvedla za porotu Lenka Lovicarová. Trojmezí vznikalo pět let, sleduje příběhy rázovitých starousedlíků v průběhu čtyř ročních období.

Závěr komorního krumlovského festivalu bude k poctě Suka

Závěrečný koncert šestadvacátého ročníku Festivalu komorní hudby Český Krumlov se bude konat k poctě slavného houslisty Josefa Suka 7. července, v den prvního výročí jeho úmrtí. S Jihočeskou komorní filharmonií vystoupí housloví sólisté Gabriela Demeterová, Josef Špaček, Jan Mráček, kteří patří k výrazným talentům mladé české houslové generace, a violista Karel Untermüller. Festival začne 29. června a potrvá do 7. července.

Příští rok doprovodí Magdalenu Koženou poprvé v ČR Berlínská filharmonie

Mezzosopranistka Magdalena Kožená se českému publiku představí poprvé v doprovodu Berlínské filharmonie. Koncert, který bude řídit její manžel, šéfdirigent Simon Rattle, se uskuteční příští rok 1. května ve Španělském sále Pražského hradu. Jde o jeden z prvomájových koncertů pořádaných Berlínskými filharmoniky každoročně v jiné zemi, pro rok 2013 si vybrali Prahu, řekla v rozhovoru pro ČTK Magdalena Kožená, která přednese Biblické písně od Antonína Dvořáka. Čeští fanoušci se na oblíbenou pěvkyni mohou těšit i letos. Se souborem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem zazpívá 16. září ve Španělském sále Pražského hradu "hudební směs" od Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Na podzim ji čeká debut ve Vídeňské státní opeře v jedné z jejích nejoblíbenějších Mozartových rolí. K novým projektům patří také album Love and Longing (Láska a touha).

Nejvzácnější český rukopis Vyšehradský kodex bude mít faksimili

Pravděpodobně nejcennější rukopis ve sbírkách českého státu, Kodex vyšehradský, vznikne jako faksimile originálu. Rukopis z 11. století, který spočívá v trezorové místnosti Národní knihovny a není jisté, zda bude někdy ještě veřejně vystaven, si tak vážní zájemci budou moci pořídit i do soukromé knihovny. Firma, která faksimile vyrábí, jich většinou vydá jen omezený počet, podobné knihy vždy stojí několik set tisíc. Národní knihovna příští týden podepíše s firmou Tempus Libri smlouvu o zhotovení faksimile. Společnost v minulosti podobně zpracovala třeba Strahovský evangeliář, Velislavovu bibli, Knihu hodinek knížete Rohana nebo Bibli kutnohorskou.

Ze sportu:

Fotbalovou reprezentaci dál obchází nejistota, zda v klíčovém sobotním zápase o postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy s Polskem bude moci využít služeb kapitána Tomáše Rosického. Hráči vědí, jak citelná by jeho absence byla. Ale v pohotovosti jsou už i možní nástupci v sestavě. Byť prý budou do poslední chvíle věří, že stěžejní hráč národního týmu ustojí problémy s Achillovou šlachou, kterou si poranil při úterní výhře s Řeckem.

Svou poslední přípravu v aktivní kariéře zahájil liberecký fotbalista Jan Nezmar. Čtyřiatřicetiletý hráč, kterého kouč Jaroslav Šilhavý v uplynulém ročníku přeškolil z postu útočníka na stopera, se postupně chystá z trávníků přesunout do vedení severočeského klubu a tak si prý teď bude tréninky o to víc užívat. Sní o tom, že s mistrovským Slovanem vybojuje historický postup z předkol Ligy mistrů do základní skupiny.

Dukla Praha zahájila letní přípravu na prvoligovou sezonu i se třemi novými fotbalisty. S pražským celkem trénují záložník Tomáš Borek ze sestupujících Bohemians 1905, obránce Michal Hell z B-týmu Slavie a další bek Martin Hoffmann z juniorky Plzně. Do přípravy týmu z Julisky se naopak nezapojili stoper Ondřej Švejdík a záložník Marek Hanousek, kterým skončilo hostování ze Sparty Praha, respektive z Plzně.

Hokejisté Mladé Boleslavi, kteří budou v nadcházející sezoně usilovat o okamžitý návrat do extraligy, získali do týmu gólmana Vlastimila Lakosila. Ten by měl vytvořit brankářskou dvojici s Michalem Valentem. Lakosil se vrátí na české stadiony po více než šesti sezonách. V minulosti rodák z Uherského Hradiště oblékal několik let dres Třince. Následně působil na Slovensku a krátce také v Německu. Po extraligovém Martinu a Nitře byla jeho poslední zastávkou Skalica.

Pamětní deska připomínající osobnost tenisty a hokejisty Jaroslava Drobného byla odhalena na pražské Štvanici. V nejstarším českém tenisovém klubu kdysi vítěz Wimbledonu a Roland Garros trénoval. Drobného podobizna s nápisem, na kterém mimo jiné stojí, že na Štvanici žil a trénoval v letech 1925 až 1949, visí vedle vchodu na dvorec číslo jedna, který možná v budoucnosti rovněž ponese jeho jméno. Úspěchy sbíral Drobný za I. ČLTK v tenisu a zároveň i v hokeji. V reprezentačním dresu Československa se podílel na prvním titulu mistra světa v roce 1947.

A jaké bude v Česku počasí:

V pátek bude jasno až polojasno, nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů, v 1000 m na horách kolem 15 stupňů.

14-06-2012