Denní souhrn zpráv Zprávy

20-06-2012

Sněmovna nedokončila schvalování církevních restitucí

Sněmovna ani po středečním dějství, které trvalo půldruhé hodiny, nedokončila schvalování zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Hlasování svými dlouhými kritickými projevy oddálila opozice. Komunisté si navíc vybrali přestávku na jednání své frakce, takže rozprava skončila ještě před očekávaným přerušením ve 14:00. Poslanci se k zákonu opět vrátí zřejmě tento pátek. ČSSD už předem oznámila, že chce dosáhnout odkladu schvalování na červencovou schůzi tak, aby se sněmovna k zákonu po očekávaném senátním vetu vrátila až v září. Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka uvedl, že v případě návratu své strany do vlády se budou snažit s církvemi dohodnout na snížení finanční kompenzace. Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Sněmovna zahájila třetí kolo schvalování zákona minulý pátek, kdy se do kritiky zákona a zejména katolické církve pustili především komunističtí poslanci.

Ministr Kalousek zlomil při hlasování ve sněmovně hlasovací kartu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zlomil ve sněmovně při hlasování o odročení jednání o církevních restitucích hlasovací kartu. Předsedající Lubomír Zaorálek (ČSSD) pak poslance nabádal, aby byli rozvážní. Kalousek dostal náhradní kartu, odklad schvalování restitucí do září nakonec opozice neprosadila. Při prvním hlasování poslanci návrh Vladimíra Koníčka (KSČM) podpořili. K mikrofonu ale přišel Kalousek. "Velmi prosím o prominutí, myslím si, že takový případ tady ještě nebyl. Nicméně byl jsem včas u svého hlasovacího zařízení a zlomila se mi hlasovací karta," řekl a pobavil tím sněmovnu. Zaorálek podotkl, že situaci viděl na vlastní oči. Vyzval pak poslance, aby i při emocionálních hlasováních postupovali s rozvahou a karty neničili. Hlasování se opakovalo, i podruhé opozice odklad schvalování restitucí prosadila. Rozhodnutí ale následně zpochybnila Lenka Kohoutová (ODS). Při třetím hlasování se koalici definitivně podařilo odročení zamítnout.

Výbor chce další údaje ke kauze Parkanové, zve ji na další schůzi

Sněmovní mandátový a imunitní výbor si vyžádal další informace k případu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), kterou chce policie stíhat kvůli nákupu vojenských armádních letadel CASA. Nynější místopředsedkyni sněmovny Parkanovou zve výbor na další jednání příští středu, aby mohla vysvětlit své stanovisko, řekl novinářům jeho předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Od policie chce výbor vyšetřovací spis, od úřadu vlády a ministerstev si vyžádal stanoviska Evropské komise a informace o obvyklé praxi při nákupu vojenské techniky a od Nejvyššího kontrolního úřadu závěr prověrky pořizování armádního materiálu, která se týkala i letounů CASA. Středečního jednání se chtěla účastnit poslankyně Jana Černochová (ODS). Členové výboru její účast ale v hlasování neodsouhlasili. Černochová to považuje za "naprosto skandální". Podle Sobotky nebývá obvyklé, aby se neveřejného jednání výboru účastnili i jiní poslanci. Člen výboru a předseda VV Radek John poznamenal, že o účast má zájem dalších 180 poslanců. Policie podezřívá Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Částka je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později. Parkanová tvrdí, že povinnost zadat externí znalecký posudek nevyplývá z žádného právního předpisu a odmítá, že by vládu uvedla v omyl. Ministerstvo obrany uvedlo, že jeho pracovníci vypracovali na nákup letounů CASA marketinkovou studii, jak je v těchto případech obvyklé. Za Parkanovou se postavily špičky TOP 09. Opozice naopak žádá, aby rezignovala.

Policejní odbory žádají Kalouska o omluvu a Nečase o zdrženlivost

Policejní odboráři žádají ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby se omluvil za výroky o policii, které nedávno použil v souvislosti s kauzou někdejší ministryně obrany a jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové. Premiéra Petra Nečase pak žádají ve vyjádřeních o policii o zdrženlivost. Ve dvou otevřených dopisech jim to napsal předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. Policie minulý týden požádala sněmovnu o vydání Parkanové kvůli kauze nákupu transportních letadel CASA pro armádu. Kalousek se své stranické kolegyně zastal, žádost o její vydání označil za policejní zvůli. Policejní odborář ministrovo vyjádření v dopise, na který upozornil server Lidovky.cz a který je spolu s dopisem Nečasovi přístupný na stránce odborového svazu, uvedl, že veřejné a neodůvodněné ostouzení policie nebo jednotlivého příslušníka není rozhodně nic, co by zvýšilo ministrovu prestiž u policistů. Policisté by prý Kalouskovi byli vděčni, kdyby je neposuzoval podle toho, zda předmětem trestního řízení je činnost opozičního nebo koaličního politika. Ministrova omluva by prý byla pro policisty milým překvapením. Kalousek na dopis už reagoval. "Ujistil jsem je, že za svými výroky stojím a nechtěl jsem urazit žádného poctivého policistu," řekl. Policistům také nabídl osobní setkání, na kterém chce věc vysvětlit. Nečasovi policejní odbory napsaly, že jeho slova o tom, že o obsazení vlády "nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků" jsou nepochopitelná. Mohou prý vyvolávat spekulace, že policii ovládá "jakási junta", která chce diktovat politický vývoj země. Nečas reagoval tím, že jeho výrok byl vytržen z kontextu.

Sněmovna šéfa NKÚ nevybrala, kandidátem byl jen Koníček z KSČM

Sněmovna podle očekávání nenavrhla žádného kandidáta na nového prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Na výběr měla jen komunistického poslance a bývalého předsedu sněmovního kontrolního výboru Vladimíra Koníčka. Strany vládní koalice ani ČSSD své adepty zatím nevybraly. Koníček podle předsedy sněmovní volební komise Petra Tluchoře (ODS) dostal v tajných volbách 55 z 144 možných hlasů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předem doporučoval o Koníčkovi v zájmu zkrácení volby hlasovat veřejně, sněmovna ale dala přednost tradičnímu způsobu výběru. Křeslo šéfa NKÚ je volné od letošního 20. února, kdy jej musel opustit kvůli pravomocnému odsouzení František Dohnal. Potrestán byl za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Úřad nyní prozatímně řídí jeho viceprezident a někdejší poslanec ČSSD Miloslav Kala.

John obhájil pozici šéfa VV, druhá skončila Klasnová

Radek John obhájil v elektronickém hlasování pozici předsedy Věcí veřejných. Získal 42 procent hlasů registrovaných příznivců strany, kteří se nazývají "véčkaři". Na druhé pozici se umístila dosavadní místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, která obdržela 40 procent všech hlasů. Johna a tým jeho místopředsedů, které si již před volbou vybral, musí ještě potvrdit sobotní celostátní konference, která se uskuteční ve Znojmě.

Za zneužití insolvenčního zákona k nekalému boji má hrozit pokuta

Za zneužití insolvenčního zákona k nekalému firemnímu boji má hrozit přinejmenším až stotisícová pokuta. Počítá s tím vládní novela, kterou sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Předloha má mimo jiné zabránit podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů na zdravé firmy s cílem poškodit jméno údajného dlužníka. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že podíl takovýchto návrhů se zvyšuje a novela by jim měla předcházet. Soud podle normy bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Pokud jej uzná bezdůvodným, zamítne ho a navrhovateli bude hrozit až stotisícová pokuta. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout. Poslanci Věcí veřejných podmínili podporu novely přijetím svých rozsáhlých úprav. Chtějí tak pomoci "zpřetrhat vazby mafiánských konkurzních skupin dlouhodobě parazitujících na insolvenčním systému", uvedl poslanec VV Michal Babák. Vláda novelu předložila v reakci na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží dotčeného soutěžícího vyřadit z dalšího konkurenčního boje v daném podnikatelském prostředí.

Sněmovna upravila souběh rodičovské a příspěvku na péči

Společné čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči bude asi možné u dětí do čtyř let věku. Rodiče starších dětí do sedmi let věku by pobírali o 2000 korun vyšší příspěvek na péči. Platilo by to ale jen pro děti s těžšími postiženími ve třetím a čtvrtém stupni. Sněmovna tak na návrh koaličních poslanců upravila novelu opoziční ČSSD, kterou poslala k posouzení do Senátu. Možnost souběhu rodičovské a příspěvku na péči zrušila od ledna sociální reforma. Sociální demokraté v původní novele navrhli vrátit původní stav. Proti se postavila vláda, podle níž je v rozporu se záměry reformy. Obnovení souběžné výplaty příspěvku na péči a rodičovské žádala Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle ní rodiny od letošku rodiny, které se starají o handicapované děti, přišly o tisíce korun měsíčně. Zrušení současného čerpání postihlo údajně kolem 10.000 rodin. Se svými požadavky rada uspěla jen částečně. Požadovala totiž, aby 2000 korun navíc dostávaly děti s příspěvky na péči prvního stupně. Ty pobírají 3000 korun měsíčně. Ve třetím a čtvrtém stupni s těžkou a úplnou závislostí na pomoci dostávají 9000 a 12.000 korun.

Ministerstvo kultury eviduje 40 projektů na filmové pobídky

Ministerstvo kultury eviduje 40 projektů, které žádají příspěvek v rámci podpory filmového průmyslu. Celková částka, kterou pro ně na takzvané filmové pobídky vyčlenilo, je 339 milionů korun, uvádí se na internetové stránce ministerstva. Zamítnuto bylo 20 projektů žadatelů, kteří ministerstvo informovali, že jejich projekt se nebude v roce 2012 realizovat. Mezi zamítnutými projekty je také dalších 14 žádostí, na které už v rozpočtu programu pro letošní rok nejsou peníze. Jde o žádosti doručené po 9. únoru. Ministerstvo kultury předloží do konce června vládě vyhodnocení programu podpory filmového průmyslu za loňský rok. Zároveň bude chtít, aby se rozpočet programu v letošním roce navýšil. Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) v březnu mluvila o tom, že by chtěla na pobídky filmařům pro letošek dalších 500 milionů korun.

Podle memoranda se nebudou rušit lůžka, ale oddělení a nemocnice

Při restrukturalizaci lůžkového fondu nemocnic se nebudou rušit jednotlivá lůžka, ale celá oddělení a nemocnice. Vyplývá to z memoranda, které podepsalo ministerstvo zdravotnictví se všemi zdravotními pojišťovnami. Do 30. června zveřejní pojišťovny seznam nemocnic, se kterými se už na nové smlouvě dohodly. S ostatními budou jednání během léta a podzimu pokračovat. O podpisu memoranda informoval novináře náměstek ministra Petr Nosek. Konkrétní číslo počtu lůžek ke zrušení nechtěli zástupci ministerstva ani pojišťoven zveřejnit. Rámcově se podle nich počítá s poklesem počtu akutních lůžek zhruba o deset procent. Nosek připomněl dřívější vyhlášení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), že zrušeno by mělo být 10.000 lůžek, z nich 3000 už je uzavřeno. Podle memoranda podpoří ministerstvo změny v nemocniční síti v připravovaných legislativních normách, které upraví oblast smluv a úhrad za zdravotní služby, včetně parametrů dostupnosti těchto služeb. Pojišťovny loni všem nemocnicím vypověděly smlouvy, výpovědi vyprší na konci letošního roku. Nové smlouvy mají být platné od ledna 2013. U problematických zařízení by se vyjednávání mohlo protáhnout o šest měsíců, aby byl čas na dosažení dohody a zajištění péče v okolních nemocnicích.

Na opravu nádraží by ČD potřebovaly osm miliard, letos dají 122 milionů

Na opravy nádraží vydají České dráhy v letošním roce 122 milionů korun. Pokud by ale měl dopravce opravit všech asi 1200 výpravních budov, potřeboval by na to kolem osmi miliard korun, řekl ČTK mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský. Aktuálně pokračují rozsáhlejší rekonstrukce nádražních budov v Ústí nad Labem, Karlových Varech, Havlíčkově Brodě, v Kuřimi a Břeclavi. Nově rekonstruovaná budova plzeňského hlavního nádraží se pro veřejnost slavnostně otevřela ve středu. Kromě velkých oprav, jako je například ta v Plzni, vynaloží dráhy další peníze na provoz a běžnou údržbu budov. Za údržbu všech přibližně 7000 objektů vlastněných drahami ročně ČD utratí kolem jedné miliardy korun, dodal Šťáhlavský. Na závěrečnou fázi oprav čeká i hlavní nádraží v Praze. Po loňském dokončení přestavby hlavní haly na nákupní galerii ještě zbývá opravit historickou budovu s Fantovou kavárnou.

Jihočeský hejtman: rozšíření Temelína plně podporujeme

Jihočeský kraj podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) plně podporuje dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Věří, že jde o projekt bezpečný a rozšíření elektrárny bude významným přínosem pro zaměstnanost v regionu. Řekl to po jednání zastupitelů kraje s představiteli ČEZ k dostavbě elektrárny. Zároveň zopakoval požadavky kraje na modernizaci silniční sítě. Veřejné posuzování vlivu stavby na životní prostředí začne v pátek v Českých Budějovicích.

Záchranáři asi získají nárok na odchodné a dovolenou navíc

Záchranáři zřejmě získají nárok na odchodné. Základní odchodné by činilo jeden průměrný měsíční plat, nejvyšší jeho šestinásobek. Záchranářům by poslanecká předloha, kterou v prvním kole podpořila sněmovna, zajistila také týden dovolené navíc. Pokud bude novela zákoníku práce a zákona o zdravotnické záchranné službě schválena, bude znamenat asi zásah do rozpočtů krajů. Míří do zdravotnického výboru. Odchodné chtěli poslanci a po nich i senátoři včlenit do návrhu nového zákona o záchranné službě už loni. Nakonec se to ale nepodařilo. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tehdy slíbil, že úpravu předloží co nejdříve znovu. Nyní návrh za úřad podpořil.

U státních maturit propadlo 21,2 procenta žáků, 7000 se odvolalo

U státních maturit propadlo 21,2 procenta studentů, oproti loňsku stoupla neúspěšnost o 1,7 procentního bodu. Nejhorší výsledky jsou z matematiky. Celkové výsledky podle ministerstva zhoršili neúspěšní maturanti z loňska, kteří i letos často propadli. Proti výsledkům zkoušek se odvolalo 6942 maturantů, před rokem jich bylo jen 1414. Novinářům to řekl ministr školství Petr Fiala. Fiala ustavil odbornou skupinu, která má do července vyhodnotit chyby letošních zkoušek a navrhnout změny realizovatelné do příštího roku. Ve skupině zasedne například ředitel soukromého pražského gymnázia PORG Václav Klaus mladší, senátor a dlouhodobý kritik maturit Marcel Chládek nebo Ondřej Hausenblas z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Národní park bude u šumavské Modravy kvůli kůrovci opět kácet

Správa šumavského národního parku připustila, že i letos bude muset kvůli zamezení šíření kůrovce do lesů kácet některé napadené stromy v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. Loni tam aktivisté měsíc kácení blokovali. Zatím ale není jasné, kolik stromů by mělo pod pilami padnout. Situaci nyní vyhodnocují odborníci. Aktivisté oznámili, že mají v lesích hlídky a jsou v případě kácení připraveni opět místo blokovat.

Antonín Kratochvíl vystavuje v galerii Leica snímky s tématem domova

Černobílé snímky českého a v zahraničí proslaveného fotografa Antonína Kratochvíla vystavuje galerie Leica v Praze. Expozice se jmenuje Domovina a zahrnuje fotografie z různé doby a z mnoha míst světa i z České republiky. Svou vlast Kratochvíl jako velmi mladý opustil a celý život podle svých slov domov znovu hledá. Fotografie ukazují lidi ve chvílích, kdy o domov přicházejí, hledají nový nebo žádný nemají. Koncept výstavy je prací kurátora Scotta Thoda, premiéru měla v USA, kde Kratochvíl prožil většinu života.

V Pardubicích budou vystaveny originály Burianových ilustrací

Prohlédnout si malby známého výtvarníka Zdeňka Buriana si budou moci od čtvrtka návštěvníci Domu U Jonáše na pardubickém Pernštýnském náměstí. Východočeská galerie zde až do 2. září vystavuje unikátní soubor jeho ilustračních kvašů. Výstava nazvaná Výpravy za dobrodružstvím: Kvaše a oleje Zdeňka Buriana chce ukázat trochu opomíjenou část jeho díla. Díla pochází z léta budované soukromé pražské sbírky Jakuba Sluky, v takto ucelené podobě bude vystavena vůbec poprvé. Představené ilustrace vznikaly od 30. do poloviny 60. let. Výstava je doplněna cenným souborem olejových obálek knižních titulů převážně z nakladatelství Toužimský a Moravec a také soukromou sbírkou původních burianovských bibliofilií. Řadu vystavených kvašů a olejů tak mají návštěvníci výstavy možnost nalézt ještě v původní knižní podobě.

V Trutnově ve čtvrtek začne třetí ročník exteriérové výstavy soch

V Trutnově ve čtvrtek zahájí výstavu soch umístěných pod širým nebem. Díla Maria Kotrby, Tomáše Medka a Michala Trpáka budou v centru Trutnova k vidění až do 21. září. Na takzvané Dolní promenádě v centru Trutnova již od minulého týdne stojí téměř čtyřmetrová socha Maria Kotrby nazvaná Svatý Kryštof. Projekt venkovních expozic nazvaný Sochy ve městě se v Trutnově uskuteční letos potřetí. Vloni byly v trutnovských ulicích umístěné sochy Jaroslava Róny, o rok dříve 11 mužských bronzových figur od sochaře Michala Gabriela.

Na Soláni se chystá výstava Joži Uprky a dalších malířů

Výstava Joži Uprky a dalších malířů, kteří zachytili slavnou Jízdu králů, se chystá ve Zvonici Soláň u Velkých Karlovic na Vsetínsku. Výstava je součástí tradičních Malířských cest kolem Soláně, které se letos konají již 13. rokem. Návštěvníci na výstavě uvidí čtyři desítky děl Uprky, který se celý život věnoval slováckému venkovu a folkloru. Vystaveno bude také dalších dvacet děl jiných autorů s tématikou Jízdy králů.

Veletržní palác hostí tradiční výstavu diplomantů AVU

Tradiční výstava absolventů Akademie výtvarných umění začala ve Veletržním paláci v Praze. Výstava Diplomanti AVU 2012 představuje práce tentokrát 56 studentů malby, kresby, grafiky, sochařství, restaurátorských škol, architektury, konceptuální, monumentální a intermediální tvorby. Výstava v Malé dvoraně a pátém patře paláce potrvá do 1. srpna. V rámci doprovodného programu se v červenci ve výstavě uskuteční komentované prohlídky několika vedoucích ateliérů vždy s jeho studenty. První bude 10. července Tomáš Vaněk a studenti ateliéru Intermédiální tvorby III, o týden později profesorka ateliéru kresby Jitka Svobodová a 31. července asistent ateliéru Intermédiální tvorby II Pavel Humhal.

Centrum Č. Budějovic opět oživí monumentální sochařské objekty

Centrum Českých Budějovic v letní sezoně opět oživí několik monumentálních sochařských objektů. V galerii pod širým nebem od 26. června své práce představí šest výtvarníků napříč generacemi a sochařskými styly. Budou umístěné na náměstí a poblíže Sokolského ostrova. Pozornost ve slepém rameni Malše bude například poutat pětimetrová chobotnice Eliška. Pátý ročník tradiční sochařské výstavy Umění ve městě bude zahájen na náměstí Přemysla Otakara II. Stále platí, že sochy budou umisťovány jako dialog s architekturou, obyvateli a návštěvníky města. Výstavu uvede teoretička umění Karolína Peštová a hudbou doprovodí již tradičně Jakub Šafr a Swing trio Avalon.

Ve věku 79 let zemřela herečka Eva Klepáčová

Ve věku 79 let zemřela v pondělí po dlouhé nemoci herečka a moderátorka Eva Klepáčová. Zemřela v klidu ve spánku 18. června v noci v našem pražském bytě, řekl její manžel, herec a zpěvák Josef Zíma. Klepáčová působila 34 let v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově. Věnovala se také dabingu. Její nejznámější filmovou rolí byla postava Káči v adaptaci Drdovy pohádkové divadelní hry Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha.

Ze sportu:

Čtvrtfinále mistrovství Evropy mezi českými fotbalisty a Portugalskem bude ve čtvrtek ve Varšavě rozhodovat Howard Webb. Anglický sudí už na turnaji výběru trenéra Michala Bílka pískal úvodní utkání s Ruskem, které Češi prohráli 1:4. Kromě dva týdny starého zápasu s Ruskem mají čeští fotbalisté na policistu z Rotherhamu spíš příjemné vzpomínky. V říjnu 2007 pískal jejich duel evropské kvalifikace v Německu, kde tým kouče Karla Brücknera vyhrál senzačně 3:0. O tři roky později byl u jejich přípravného utkání v Dánsku při bezbrankové remíze.

Bookmakeři i tipující se domnívají, že čtvrteční čtvrtfinále evropského šampionátu proti Portugalsku bude pro české fotbalisty konečnou. Většina sázkařů si vsadila na soupeře z Pyrenejského poloostrova, kurzy na jeho výhru se momentálně pohybují okolo 1,75:1. Z osmi čtvrtfinalistů jsou Češi po dalším celku ze skupiny A Řecku druhým největším outsiderem.

Fotbalisté Olomouce si navzdory triumfu v Poháru České pošty v nadcházející sezoně předkolo Evropské ligy nezahrají. UEFA Sigmě na rok zakázala start v pohárech kvůli disciplinárnímu trestu od Fotbalové asociace ČR za účast v korupční aféře s Bohemians Praha.

Obhájkyně titulu Petra Kvitová bude ve Wimbledonu nasazena jako číslo čtyři podle svého postavení ve světovém žebříčku. Předloňský finalista Tomáš Berdych bude plnit roli turnajové šestky. Mezi nasazené se dostali z českých tenistů ještě Radek Štěpánek, Lucie Šafářová a Petra Cetkovská.

Lucie Šafářová a Klára Zakopalová postoupily na turnaji v Eastbourne v Británii do čtvrtfinále. Sedmá nasazená Šafářová si v druhém kole poradila s domácí Heather Watsonovou po setech 7:6, 6:1 a Zakopalová v českém duelu plném zvratů vyřadila Petru Cetkovskou výsledkem 6:1, 1:6 a 6:2.

Družstvo českých kordistů ve složení Jiří Beran, Jakub Ambrož, Martin Čapek a Richard Pokorný obsadilo na mistrovství Evropy v italském Legnanu šesté místo. Ve skupině o 5. až 8. místo porazili čeští šermíři Polsko 45:42 a v souboji o konečnou pátou pozici s Itálií vedli ještě v sedmém zápase z devíti o tři zásahy. Až výkon úřadujícího mistra světa Paola Pizza rozhodl o vítězství domácího týmu.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na východě území zpočátku zataženo a srážky četnější. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů, na jihovýchodě až 30 stupňů, v 1000 m na horách kolem 20 stupňů.

20-06-2012