Denní souhrn zpráv Zprávy

22-06-2012

Premiéři V4 jsou pro to, aby řešení potíží v EU bylo dlouhodobé

Řešení potíží v eurozóně musí být dlouhodobé a nesmí narušit evropský jednotný trh a konkurenceschopnost, napsali z Prahy premiéři zemí visegrádské skupiny (V4) v dopise pro nejvyšší zástupce evropských institucí. Předsedové vlád se také vyslovili pro hluboké změny vedoucí k ozdravění financí. Zdůraznili také, že k diskusi o budoucnosti ekonomické a monetární unii musí být přizvány všichni členové EU. Dopis premiérů V4 je adresován prezidentovi EU Hermanovi Van Rompuyovi, šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi a předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi. "Dopis shrnuje naše společné klíčové priority," řekl premiér Petr Nečas. Předsedové Nečas, Fico, Viktor Orbán a Donald Dusk se sešli zhruba týden před dalším summitem EU. Sešli na závěr českého předsednictví V4. Premiéři V4 se také vyslovili se také pro pružnější využívání strukturálních fondů, mělo by podle nich být umožněno na národní úrovni do určité míry přesouvat prostředky. Speciální pozornost má být věnována oblastem výzkumu.

Sněmovna ani ve třetí etapě nedokončila církevní restituce

Sněmovna ani ve třetí etapě nedokončila schvalování zákona o církevních restitucích. Vrátí se k němu až v červenci. Rozhodla o tom na závěr své červnové schůze po tříhodinovém projednávání vládního návrhu, který vyplnili jeho často opakovanou kritikou zejména levicoví poslanci. Zástupci ČSSD, KSČM i VV také neúspěšně navrhovali odklad projednávání až do začátku září. Ukončením schůze, pro které byli i zástupci vládních stran, sněmovna fakticky vyhověla sociálním demokratům. Ti se rozhodli zdržovací taktikou přimět sněmovnu odložit schvalování až na příští schůzi tak, aby se poslanci k zákonu po očekávaném senátním vetu znovu vrátili až v září. Podle kuloárových informací prý už v červenci nebudou opoziční frakce bránit tomu, aby sněmovna zákony schvalovala i mimo vyhrazený termín, tedy ve středu a v pátek maximálně do 14:00.

ČSSD nabídla vládě spolupráci při obnovení čerpání dotací z EU

Sociální demokraté vyzvali vládní stany, aby problémy s čerpáním evropských dotací řešily spolu s opozicí. Úkolu by se měl ujmout krizový management, míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Vystoupením na tiskové konferenci reagoval na zprávu ministerstva pro místní rozvoj připravenou na úterní zasedání kabinetu, podle které může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun, pokud Evropská komise do konce roku neobnoví proplácení dotací. Zaorálek tvrdí, že podle propočtů ČSSD nemusí být 22 miliard korun konečných, ale suma může být mnohem vyšší. Problém s dotacemi je třeba podle ČSSD řešit rychle, jinak bude stát pouze dál sčítat rostoucí škody. Propadnout by mohly podle zprávy ministra Kamila Jankovského hlavně peníze z operačních programů Životní prostředí a Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Aktuální potíže tuzemských programů souvisí s pravidly EU, podle kterých je nutné do konce každého roku vyčerpat z fondů určitý objem peněz. Když to státní úředníci nestihnou, nevyčerpané peníze pro příslušný rok propadnou a vrátí se do unijního rozpočtu.

Kalousek se obává bankovní unie, může prý ohrozit finanční trh EU

Ministr financí Miroslav Kalousek se obává plánů na vznik bankovní unie v rámci EU, po níž volají v reakci na krizi někteří evropští politici, například šéf Evropské komise José Barroso. Podle českého ministra však není možné očekávat, že by se do ní zapojily všechny země. V tom případě prý bude hrozit konec jednotného finančního trhu v EU. O plánech na vznik bankovní unie, tedy o větší integraci bankovního sektoru, posílení regulace a změnách v oblasti pojistek a bankovních garancí, se budou bavit na summitu příští týden v Bruselu šéfové států a vlád zemí EU. Od této schůzky se ale podle Kalouska ještě nedají čekat konkrétní výsledky. Praha podle Kalouska bude usilovat, aby regulátoři v mateřských zemích bank i ty v místě sídla jejich dceřiných firem měly vyrovnané pravomoci.

Věci veřejné v sobotu potvrdí Johna v pozici svého předsedy

Věci veřejné v sobotu potvrdí Radka Johna jako staronového předsedu strany. Zároveň by také měly schválit tým lidí, které si vybral na místopředsednické pozice. VV se kvůli tomu sejdou na celostátní konferenci, která se uskuteční ve znojemském hotelu Dukla. John vyšel jako vítěz již z třetí elektronické volby předsedy strany. V minulých letech vždy konference z pozice nejvyššího stranického orgánu bez problémů jeho pozici potvrdila. Letošní volba předsedy byla předčasná. Mandát Johna a zbylých členů vedení měl vypršet až příští rok. VV ale uspořádaly volbu poté, co stranu opustila část členů, kteří později založili nový parlamentní subjekt nazvaný LIDEM. John v internetové volbě obdržel od příznivců strany 42 procent všech hlasů, druhá Kateřina Klasnová 40 procent hlasů. Klasnová bude i nadále místopředsedkyní strany. Celostátní konference VV ve Znojmě začne v 11:00. Po úvodních projevech budou oficiálně vyhlášeny výsledky internetové přímé volby předsedy strany. Hlasování, které by mělo Johna v pozici staronového šéfa VV potvrdit, by se podle programu konference mělo uskutečnit po poledni.

ČSSD kvůli Rathovi ztratila část voličů, těží z toho KSČM

ČSSD kvůli kauze svého bývalého člena a středočeského hejtmana Davida Ratha, který je obviněn z přijetí úplatku, ztratila část voličské podpory, potvrdil aktuální průzkum agentury Median. Podle něj z toho těží KSČM. Mírně ale posílily také ODS a TOP 09, oznámila agentura s tím, že průzkum provedla ještě před zveřejněním snahy policie stíhat kvůli nákupu armádních letounů CASA bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09). ČSSD by podle volebního modelu agentury nyní sněmovní volby vyhrála se ziskem 26 procent hlasů, což je ale o 6,5 procentního bodu méně ve srovnání s květnovým průzkumem. KSČM by s 18 procenty zůstala třetí, i když by si o čtyři procentní body polepšila. Druhá by byla podle Medianu nadále ODS s 22,5 procenta hlasů, zlepšila se o dva procentní body. Průzkumu, který se uskutečnil v období od 17. května do 16. června, se zúčastnilo 936 respondentů s volebním právem.

Kraje žádají kvůli platům lékařů snížit peníze pojišťovnám

Rada Asociace krajů navrhuje sáhnout zdravotním pojišťovnám na provozní peníze, které dostávají podle vyhlášky z vybraného pojistného. Vede ji k tomu problém s pokrytím zvýšených mezd v nemocnicích, na které podle hejtmanů chybí přes půl miliardy korun. Hejtmani se na tom shodli na jednání v Přerově. Novou vyhlášku navrhne asociace ministru zdravotnictví. Ministerstvo podle mluvčího snížení provozních peněz zvažuje, ale až do budoucna a nesmí to ohrozit pojišťovny ani celý systém. Původně se měly lékařům, sestrám a další pracovníkům v nemocnicích zvednout letos příjmy o deset procent. Ministr Heger nakonec kvůli nepříznivé ekonomické situaci slíbil pro první pololetí 6,25 procenta, od července pak případně zbylých 3,75 procenta. Odboráři tvrdí, že zdravotníci víc nevydělávají. V boji za zvýšení platů se hodlají proto na podzim spojit lékaři zemí visegrádské čtyřky. Zřejmě v listopadu uspořádají společnou symbolickou akci, na niž naváže razantní a delší akce českých odborářů.

Rada protestuje proti tomu, že by dávky neměly chodit složenkou

Národní rada osob se zdravotním postižením protestuje proti tomu, aby se příspěvky a dávky od státu přestaly posílat lidem složenkou a dostávali je jen na novou sociální kartu. Mnozí příjemci by se tak prý k penězům kvůli svému handicapu nemohli dostat. ČTK to řekl šéf rady Václav Krása. O zachování zasílání dávek složenkami jednal s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09). Na řešení se nedohodli. Sociální karty neboli sKarty, na které se budou dávky vyplácet, začnou úřady práce vydávat od července. Vyzkoušet je nejdřív chtějí asi na 5000 klientů. Podle odborářů budou lidé plastikové kartičky běžně dostávat od září, za čtyři měsíce by se jich měl rozdat milion. Ministerstvo práce na svém webu uvedlo, že peníze přijdou na účet k sKartě a handicapovaní si je budou moci vybrat z bankomatu či u obchodníka - cash back. S kartou se dá také platit. Částku bude možné převést i na vlastní bankovní účet, a to v úřadu práce či bankomatem. Proti novince se stavěla levice a odbory. Podle nich jsou karty výhodné jen pro banky. Rada postižených poukazuje třeba na to, že mnohým peníze od státu chodí na jejich bankovní účet a nyní budou mít k sKartě povinně ještě jiný. Z něj si pak budou dávku přeposílat na své konto. Radě vadí i to, že by spořitelna měla podle vyplácených dávek přehled třeba o zdravotním stavu klientů.

Při posuzování dostavby Temelína chybí konkrétní reaktor

Konkrétní typ reaktoru, posouzení začátku a konce palivového cyklu či přesné výpočty průběhu těžkých havárií chybějí kritikům v dokumentaci a posudku k dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Tyto výhrady vznesli účastníci veřejného projednávání vlivu dostavby elektrárny na životní prostředí. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ale není třeba znát konkrétní typ reaktoru, protože se posuzuje nejhorší z možných variant. Proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí podle ekologů předběhl proces přípravy projektu, je veden v době, kdy není znám konkrétní typ reaktoru a jeho vliv na životní prostředí. Dostavbu dvou reaktorových bloků dva dny před veřejným projednáváním podpořil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Mimo proces EIA hledá ČEZ dodavatele dostavby. Termín předložení nabídek byl stanoven na 2. července, vítěz by měl být znám do konce roku 2013. Dostavba Temelína by mohla začít v roce 2016. Náklady se odhadují na více než 200 mld. Kč.

Vládní výbor by mohl jednat o chlapci, kterým výtvarník maloval

Případem chlapce, kterého výtvarník v Praze použil jako "živý štětec", by se mohli příští týden zabývat experti z vládního výboru pro práva dítěte. Na jednání chce s kauzou přijít vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. O podání trestního oznámení či jiném postupu proti umělci či rodičům zatím neuvažovala. Podle reportáže televize Nova výtvarník Ondřej Brody nalil na svlečeného sedmiletého hocha barvu, poté ho otiskoval na zdi. Rodiče s tím souhlasili. Brody pomaloval pomocí hocha stěny jedné z galerií v centru Prahy. Přihlíželi tomu diváci. Zmocněnkyně chce případ nadnést příští čtvrtek na zasedání vládního výboru pro práva dítěte, který tvoří zástupci ministerstev, kanceláře ombudsmana, soudů a státních zastupitelství, Dětského krizového centra, Fondu ohrožených dětí, Bílého kruhu bezpečí a dalších organizací. Šimůnková prý bude usilovat o to, aby odborníci případně zvážili, co by bylo možné udělat, aby se podobným věcem v budoucnu zabránilo a "jen se na ně nekoukali v televizi".

Dělníci našli na Bruntálsku pumu z války, měla zničit most

Téměř 70 let ležela pod mostem na silnici mezi obcemi Bohušov a Matějovice na Bruntálsku bomba, připravená k vyhození mostu do povětří. Nevybuchlou válečnou munici našli tento týden dělníci při opravě mostu. Letecká puma německé výroby vážila asi 70 kilogramů. Dělníci ji objevili při odbagrování betonového pilíře. Pro pumu si přijela krajská pyrotechnická služba. Most spojuje břehy nevelké říčky, v jeho okolí nejsou žádná stavení, a tak při odstranění bomby nebylo nutné nikoho evakuovat.

V Brně skončilo hodnocení vín v soutěži Top 77 vín ČR.

V Brně skončilo hodnocení vín v soutěži Top 77 vín ČR. Jako jediná soutěž v ČR hodnotí soutěžící vína pouze nezávislí degustátoři, samotní vinaři mezi nimi nejsou. Výsledky organizátoři vyhlásí 6. září. Soutěž není omezená na jednotlivé ročníky, ale z 90 procent jsou v ní vína ročníku 2011. Soutěží 592 vzorků od 124 výrobců z Čech a Moravy. Loni dostalo pětihvězdičkové ocenění pro mimořádná vína pět vzorků. Dvě z nich získalo vinařství Livi. TOP 77 je nezávislá soutěž, kterou jako první v Česku uznalo ministerstvo zemědělství. Vybraná vína mohou být označena na lahvích nálepkou se symbolem TOP 77.

Plzeňské divadlo čeká Pygmalión, režíruje šéf činohry Juraj Deák

Jednu z nejslavnějších her anglického dramatika irského původu George Bernarda Shawa nastudovala plzeňská činohra. Komedii Pygmalión uvede poprvé v sobotu na scéně Komorního divadla, a to s Martinem Stránským a Markétou Frösslovou v hlavních rolích. Světoznámý příběh londýnského profesora Higginse a pouliční květinářky Lízy Doolittlové režíruje Juraj Deák, šéf plzeňské činohry.

Moravskému divadlu vzrostly tržby, diváků mu ale mírně ubylo

Olomouckému Moravskému divadlu vzrostly v končící divadelní sezoně tržby o půl milionu na 15 milionů korun. Nárůst se mu podařil přes mírný úbytek diváků, které vedení divadla vysvětluje dopady hospodářské krize, kvůli níž lidé šetří na výdajích za kulturu. Počet diváků divadlu meziročně klesl o necelých pět procent. I tak si ale vstupenky na přestavení koupilo podle ředitele zhruba 100.000 lidí. Moravské divadlo, které je příspěvkovou organizací radnice, uvedlo v končící sezoně celkem 11 premiér. V příští jich diváci uvidí 12. Mohou se těšit například na Čechovův Višňový sad, Gogolovu klasickou frašku Ženitba, balet Labutí jezero či muzikál Noc na Karlštejně.

Brněnská vila Tugendhat nabídne projekci slavného Kristiána

Film Kristián, v němž zazářil Oldřich Nový s Adinou Mandlovou, je tahákem i pro současného diváka. Dvě projekce tohoto pamětnického snímku se budou konat příští středu v brněnské funkcionalistické vile Tugendhat. Zájem o ně je velký. Lístky na Kristiána se vyprodaly za necelý den. V budoucnu by se promítání oblíbených prvorepublikových filmů mohlo ve vile konat pravidelně. Projekce se budou konat v technickém patře vily. Vilu letos její správa zpřístupnila veřejnosti po náročné rekonstrukci. Památková obnova začala v lednu 2010 a trvala zhruba dva roky. Náklady na restaurování dosáhly 174 milionů korun. Tugendhat je na seznamu památek UNESCO. Zájem o prohlídky vily je mimořádný.

Strážnický svátek folkloru o víkendu očekává 20.000 návštěvníků

Až 20.000 návštěvníků očekávají o víkendu pořadatelé Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku. Další tisíce lidí se zřejmě přijdou podívat na sobotní slavnostní průvod městem. Přehlídka oficiálně odstartovala ve čtvrtek, v pátek dopoledne začaly tvůrčí dílny pro děti. To hlavní je však na programu až o víkendu. Pořadatelé mají radost z předpovědi počasí, která na sobotu slibuje modrou oblohu. V areálu jsou přesto připravené úklidové čety, které v případě deště zasáhnou na plochách určených pro festivalové pořady. Ozdobou sobotního programu je soutěž mladých tanečníků verbuňku. Letos se kvalifikovalo 45 soutěžících ze Slovácka. Jejich klání pravidelně láká davy návštěvníků a návštěvnic. Programovou skladbu tvoří 34 pořadů. Z Česka se festivalu zúčastní přibližně 90 souborů a skupin a více než dvě desítky lidových řemeslníků. Ve festivalovém areálu se o zábavu návštěvníků postará 13 cimbálových muzik a pět dechových hudeb. Programovou zajímavostí je pořad Pomáhat a pálit, věnovaný pálenicím a pálence na moravsko-slovenském pomezí. Na programu je v sobotu v podvečer.

Malíř a grafik Jiří John má v rodné Třešti pamětní desku

Malíř, grafik a ilustrátor Jiří John má od pátku na svém rodném domě v Třešti na Jihlavsku pamětní desku. Byla odhalena na náměstí T. G. Masaryka v den 40. výročí Johnova úmrtí. V Schumpeterově domě byla zahájena výstava autorových grafik a olejů. Radnice uvažuje o tom, že by v budoucnu po slavném rodákovi pojmenovala jednu z ulic. Kamenná pamětní deska z mrákotínské žuly má rozměry 120 x 80 centimetrů. Většinu nákladů zaplatila Johnova manželka výtvarnice Adriena Šimotová, přispěla i radnice. Na výstavě v Schumpeterově domě návštěvníci uvidí více než dvě desítky Johnových děl. Většina grafik pochází ze 60. let minulého století. Výstava potrvá do 9. září.

V olomouckém Muzeu umění končí po letech stálá expozice

V olomouckém Muzeu umění končí po téměř deseti letech stálá expozice Dům milovníka umění, která návštěvníky provedla uměleckým děním na přelomu 19. a 20. století. Navštívilo ji bezmála 50.000 lidí. Naposledy si ji zájemci mohou prohlédnout v neděli, a to zdarma. Od října ji nahradí dlouhodobá expozice umění 19. století, která bude součástí projektu Od Tiziana k Warholovi, jímž si olomoucké muzeum připomíná 60 let své činnosti. Stálá expozice Dům milovníka umění se návštěvníkům otevřela v roce 2003 a jejím hlavním cílem byla prezentace bohatých muzejních sbírek. Představuje malířství, grafiku, sochařství, architekturu, nábytek, umělecké řemeslo, knižní kulturu, ale také poezii a filozofii střední Evropy mezi lety 1870 až 1919. Muzeum počítá s tím, že umění 19. století v prostorách Mansardy zůstane i po skončení výstavy Od Tiziana k Warholovi jako dlouhodobá expozice.

Plzeňští památkáři vůbec poprvé zpřístupnili hrad Přimdu lidem

Zřícenina hradu Přimda, jeden z nejstarších českých kamenných hradů a jedna z nejvýznamnějších památek románské hradní architektury, se poprvé zpřístupnila veřejnosti. Odborníci Národního památkového ústavu (NPÚ) začnou na národní kulturní památce provádět v sobotu. Zpřístupnění dominanty Českého lesa výrazně zvýší návštěvnost oblasti. Hrad bude otevřen do 30. září, vždy od úterý do neděle od 10:00 do 16:00. Vstupné bude 40 korun pro dospělého, 20 pro děti. Hrad je národní kulturní památkou od března 1962 spolu s Karlštejnem, korunovačními klenoty, Národním divadlem a Vyšehradem. Šlo o první národní památku v Plzeňském kraji. Přimda nyní upravuje trasu naučné stezky, která povede přes památku a rozšíří počet zastavení z 12 na 17.

Památkáři obnovili v zámku Bučovice knížecí zbrojnici

Památkáři obnovili v zámku v Bučovicích na Vyškovsku zbrojnici knížete Maxmiliána z Liechtensteinu (1578-1643), který proslul za třicetileté války jako vojenský velitel. Expozici tvoří více než 50 zbraní od mečů až po muškety. Mnohé jsou unikátní a dlouhá léta ležely v depozitářích. Návštěvníci ve zbrojnici naleznou například dělo, na němž je odlit erb rodu Dietrichsteinů. Jsou v ní i mohutné hradební pušky, které sloužily při obraně zámku v létě roku 1645, kdy Bučovice napadly švédské jednotky, obléhající nedaleké Brno. Součástí nové expozice jsou dva raně barokní pohřební štíty. Největší zbrojnici na moravských památkách má hrad Bítov na Znojemsku. Jde o zbrojnici chorvatského šlechtice Mikuláše Zrinského (1515-1566), který proslul v boji s Turky. Tvoří ji 2000 palných i sečných zbraní, štítů a brnění všeho druhu.

Nábřeží Loučné v Litomyšli bude mít po opravě přírodní ráz

Nábřeží řeky Loučně v Litomyšli, které čeká oprava, si zachová přírodní ráz. O jeho podobě spolurozhodovali obyvatelé města na základě dotazníků, workshopů i výtvarné dílny pro děti. Jejich představy se stanou součástí architektonické studie. Oprava nábřeží má stát asi 30 milionů korun, dotací až 25 milionů se na ní bude podílet nadace Proměny. Obnova nábřeží řeky Loučné se připravuje od začátku letošního roku. Na příští rok je plánována architektonická soutěž na návrh řešení území. Opravené nábřeží se má otevřít na přelomu let 2015 a 2016. Nábřeží Loučné se má stát odpočinkovou rekreační plochou pro trávení volného času.

Štyrského obraz se v Londýně vydražil za 4,65 milionu korun

Obraz českého malíře Jindřicha Štyrského z roku 1921 se v aukční síni Christieús v Londýně vydražil za 145.250 liber (4,65 milionu korun), tedy za skoro trojnásobek odhadní ceny. Při aukci moderního umění si dobře vedla i díla Otty Gutfreunda, jehož plastika se prodala za 22.500 liber (720.000 korun). Neprodala se ani jedna ze čtyř koláží Jiřího Koláře. Koláž Karla Čapka byla z aukce stažena.

Ze sportu:

Vyřazení české fotbalové reprezentace ve čtvrtfinále mistrovství Evropy s Portugalskem sledovalo ve čtvrtek večer na sportovním kanále ČT4 988.000 dospělých diváků. Podíl přímého přenosu na celkovém publiku činil 28,8 procenta. V dosavadní sledovanosti zápasů šampionátu se přenos zařadil na druhé místo. Předstihlo ho zatím pouze sobotní vítězství českých reprezentantů nad domácím Polskem, na které se dívalo milion diváků nad 15 let. Výběr trenéra Michala Bílka s Portugalskem prohrál ve Varšavě 0:1. Český tým favoritovi vzdoroval až do 79. minuty, kdy o vítězství rozhodl hlavičkou Cristiano Ronaldo.

Český fotbalový reprezentant Theodor Gebre Selassie přestoupí z Liberce do německého celku Werder Brémy, kde se domluvil na čtyřleté smlouvě. Odchod pětadvacetiletého pravého beka potvrdil jeho agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest a také oba kluby. Definitivně bude přestup dokončen po zdravotní prohlídce.

Fotbalisté Mladé Boleslavi si zahrají druhé předkolo Evropské ligu. Do druhé nejprestižnější evropské pohárové soutěže se dostali místo Sigmy Olomouc, které navzdory triumfu v Poháru České pošty start nepovolila UEFA kvůli účasti v korupční aféře s Bohemians Praha. Pražská Sparta se zároveň posunula místo Olomouce ze druhého do třetího předkola.

Fotbalový brankář Zdeněk Zlámal přestoupil z italského Udine do Sigmy Olomouc, kde už v minulé sezoně hostoval. S hanáckým klubem podepsal tříletou smlouvu. Předseda představenstva olomouckého celku Josef Lébr uvedl, že jde o jeden z nejdražších přestupů v klubové historii. Finanční podmínky přestupu však neprozradil.

České házenkářky se v základní skupině prosincového mistrovství Evropy utkají s obhájkyněmi prvenství z Norska, Ukrajinou a domácím Srbskem. Rozhodlo o tom losování v Monaku.

Útočník Jaromír Jágr aspiruje na zisk jedenácté Zlaté hokejky pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony. Favoritem 44. ročníku tradiční ankety, jejíž vyhlášení se uskuteční v sobotu večer v karlovarském Grandhotelu Pupp, však není obhájce loňského prvenství, ale Patrik Eliáš z New Jersey. Mezi nominovanými hokejisty je osmička hráčů z NHL, po jediném zástupci mají extraliga (Petr Nedvěd) a Kontinentální liga (Roman Červenka). Slavnostní večer začne ve 21 hodin, přímým přenosem ho odvysílá ČT1.

A jaké bude v Česku počasí:

V sobotu bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů, v 1000 m na horách kolem 15 stupňů C.

22-06-2012