Denní souhrn zpráv Zprávy

24-06-2012

Václav Klaus: Odsun Němců byl logickým vyústěním tragické kapitoly dějin

Odsun Němců z Československa po druhé světové válce byl logickým vyústěním tragické kapitoly českých dějin. Řekl to prezident České republiky Václav Klaus na vzpomínkové akci k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky německými nacisty. Pietního aktu se zúčastnilo několik tisíc lidí, výrazně více než při vzpomínkových akcích v minulých letech. "Již léta se po nás chce, abychom ve jménu všeobecného sbratřování se na hrůzy války zapomněli. Abychom se cítili stejnými viníky jako ti, kteří mají Ležáky, Lidice a spousty dalších hrůz na svědomí," řekl český prezident nad věnci u pomníku popravených obyvatel Ležáků. Podle Václava Klause "nacistický teror a fanatický odpor Němců" zničily dlouho a složitě budovanou důvěru mezi Čechy a Němci. "Zopakoval-li před měsícem předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Franz Pany, že je Václav Klaus nepřátelsky naladěn vůči Německu, rád bych mu odsud vzkázal, že to pravda není," řekl prezident. "Pouze nemohu, nechci a nesmím zapomenout, co se u nás, ale i na mnoha jiných místech Evropy v době druhé světové války dělo." Václav Klaus ovšem znovu ocenil krok německého prezidenta Joachima Gaucka, který na začátku června vyjádřil lítost nad vyhlazením Lidic a Ležáků nacisty. "Vážím si tohoto omluvného a vstřícného gesta, které z německé strany na podobné úrovni dosud nezaznělo. Prezident Gauck jím vyslal signál, že cestou do budoucnosti není kladení požadavků, nýbrž poučení se z historie a úcta k sousedům. Jen taková cesta může naše národy dovést ke šťastnější budoucnosti," uvedl na závěr svého proslovu u ležáckého pomníku.

Pietní vzpomínky na 52 vyvražděných obyvatel Ležáků se zúčastnila také Marie Jeřábková, jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. "Přijela jsem zpět v roce 1946. Uměla jsem jen německy. Dvě rodiny jsem měla a obě jsme přišla. Jak o vlastní rodiče, tak o rodiče v Německu," řekla TK Marie Jeřábková. Krátce před pietním aktem do Ležáků dorazila štafeta cyklistů a běžců ze 730 kilometrů vzdáleného Ravensbrücku v Německu, která odstartovala v pátek ráno. Trasa v první části štafety připomněla cestu lidických žen, které na konci války musely podstoupit pochod smrti do městečka Wesenburk a později pěšky dorazily zpátky do Čech. Poslední úsek štafety běžela světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Ministr Kalousek: Plánovaný deficit rozpočtu by neměl být překročen

Státní rozpočet by na konci roku neměl překročit schválený deficit 105 miliard korun. Na základě dosavadního vývoje to v nedělním diskusním pořadu České televize uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Rizikem pro ekonomiku ČR je však vývoj v eurozóně a problémy s čerpáním z fondů EU. Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 79 miliard korun z dubnových téměř 45 miliard. "Pokud nedojde k výraznému zhoršení v Evropě, nemám důvod se domnívat, že bychom nesplnili parametry státního rozpočtu a veřejných rozpočtů za letošní rok," uvedl ministr Kalousek. Konečný schodek by ale mohla ohrozit dvě rizika. "To jedno je, že nikdo z nás neví, co se zítra stane v eurozóně se Španělskem a podobně," řekl ministr. Případné následné zvýšení nervozity na finančních trzích podle něj může uvrhnout do horší ekonomické situace celou Evropu včetně ČR. Za druhé možné riziko označil v současné době pozastavené proplácení dotací z evropských fondů. Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun, vyplývá z materiálu ministerstva pro místní rozvoj, který má v úterý projednat vláda. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky však Česku nenávratná ztráta unijních peněz hrozí. "My se obáváme, že to může být 22 miliard, ale může to být také 70 miliard, pokud by se to v letošním roce už neobnovilo, o které by ČR nenávratně přišla," podotkl Bohuslav Sobotka.

Miroslav Kalousek: Obvinění Vlasty Parkanové je útokem na demokratický systém

Obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v diskusním pořadu České televize. Vlasta Parkanová podle něj postupovala v souladu se zákonem. O změnách legislativy mají rozhodovat zákonodárci v demokratickém procesu, nikoli kriminalisté, dodal Miroslav Kalousek. Policie Vlastu Parkanovou viní z toho, že si nenechala vypracovat znalecký posudek, na jehož základě by bylo vedení ministerstva obrany schopné vyjednat lepší cenu pro nákup letadel, která jsou označována jako předražená. Miroslav Kalousek ovšem s názorem policie nesouhlasí. Za žádostí o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání je podle něj buď neznalost vyšetřovatele nebo "zlá vůle".

Turisté z havarovaného autobusu jsou z Chorvatska zpět v ČR

Krátce před nedělní dvacátou hodinou přistál na letišti v Brně-Tuřanech vládní speciál se zraněnými turisty z Chorvatska. Zranění, s nimiž v sobotu na chorvatské dálnici A1 havaroval autobus, byli poté převezeni do brněnské Vojenské nemocnice k vyšetření. Podle informací primáře brněnské chirurgie Martina Stračára očekávali 21 lidí. Letoun pak pokračoval do Prahy. Většina zraněných nastoupila v přímořském Zadaru, cestou do ČR letadlo ještě přistálo v Záhřebu pro šedesátiletou těžce zraněnou ženu, která byla ošetřována v tamější nemocnici. V Zahřebu zůstávají ještě dvě nejhůře zraněné turistky, kterými jsou třináctileté sestry-dvojčata. Jsou u nich jejich rodiče. Dalších pět zraněných je v nemocnici v Gospiči, podle portálu večernji.hr jsou dva na jednotce intenzivní péče. Při sobotní nehodě autobusu ve středním Chorvatsku zemřelo osm osob. Vozidlem jelo celkem 51 lidí. Mířili na dovolenou na Makarskou riviéru. Zájezd zorganizovala brněnská cestovní kancelář Atlas Adria, která si autobus najala u jindřichohradecké dopravní společnosti JH Bus.

Českobudějovický kriminalista údajně vydíral podnikatele

Policista českobudějovické kriminálky údajně spolu se dvěma civilisty vydíral podnikatele. Po muži z Českobudějovicka chtěli půl milionu korun za odstranění trestního spisu, který prý proti němu kriminálka vede. Na svém webu o tom informovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce podezřelé zadržela v pátek 22. června hned poté, co jeden z nich úplatek převzal. Našla u nich i zbraně. "Podezřelí vyhrožovali podnikateli, že pokud částku neuhradí, policista zajistí, aby byl stíhán pro jinou trestnou činnost," uvedla inspekce. Jeden z pachatelů dokonce prostřílel vydíranému muži auto samopalem. U zadržených našli policisté několik nelegálně držených střelných zbraní, včetně zmíněného samopalu, kterým jeden vyděrač střílel na auto podnikatele. Jihočeská policie podle mluvčího Jiřího Matznera případ sledovala. Ve chvíli, kdy zjistila, že v něm figuruje policista, předala jej GIBS.

Počet trestných činů v ČR klesá, výjimkou je loňský rok

Počet trestných činů, které policie v České republice eviduje, loni mírně stoupl, a to o několik tisíc na téměř 320.000. V předchozích letech se přitom jejich počet snižoval. Objasněnost se dlouhodobě pohybuje okolo čtyřicetiprocentní hranice, loni byla o dvě procenta vyšší. Policisté se potýkají s vysokým počtem majetkových deliktů, loni tvořily 65 procent celkové registrované kriminality. Za posledních několik let se policistům například podařilo výrazně snížit počet ukradených aut. V roce 2008 bylo odcizeno přes 18.000 vozů, loni mírně přes 11.500. Méně se v poslední době kradou i součástky do aut. Také počet vražd celorepublikově klesá. V roce 2008 byla zabito 202 lidí, předloni a loni shodně 173. Policii se dlouhodobě daří odhalit přibližně devět z deseti vrahů. Naopak mravnostní kriminalita od roku 2010 meziročně stoupla o 15 procent, téměř o pět procent se snížila její objasněnost. Česká extremistická scéna je podle zprávy o vnitřní bezpečnosti v ČR za loňský rok v útlumu.

Česko-německý fond budoucnosti rozdělí na projekty 20 mil. korun

Česko-německý fond budoucnosti rozhodl o rozdělení dalších skoro 20 milionů korun na společné projekty Čechů a Němců. Správní rada fondu vybrala tento týden 174 návrhů. Jde mimo jiné o výměny mládeže, kulturní akce či historické bádání. Fond budoucnosti podpoří částkou 220.000 korun projekt Zvuk řeči - řeč zvuku, jehož cílem je povzbuzovat zájem o jazyk sousedů. K tomu zve saská Mozartovská společnost děti z partnerských měst Chemnitzu a Chomutova na hudební akademii, workshopy a společné koncerty. Částku ve výši přes 60.000 korun dostane mimo jiné umělecké sympozium věnující se tématu krize, na němž se bude podílet kulturní fórum z Drážďan a kulturní centrum v Řehlovicích. Práce vzniklé z tohoto partnerství, které funguje již řadu let, pak budou vystaveny v Drážďanech a v Litoměřicích. Podpory se dočká i Das Filmfest, který v Česku představí úspěšné filmy z Německa, Rakouska i ze Švýcarska. Česko-německý fond budoucnosti byl založen v roce 1997 na základě česko-německé deklarace, kterou obě země uzavřely. Úkolem nadace je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. Od roku 1998 podpořil už tisíce projektů.

V Praze se uzavřel Běh pro život, vybraly se zatím tři miliony

Letošní ročník charitativní akce Běh pro život uzavřel čtyřkilometrový běh Prahou. Zatím se vybraly na pomoc opuštěným dětem tři miliony korun, do srpna chtějí pořadatelé akce získat ještě zhruba jeden milion. ČTK to za organizátory sdělila Hanka Novotná. Jen samotní Pražané přispěli částkou 403.637 korun. Běhu hlavním městem se zúčastnilo 2884 lidí. Běh pro život každoročně pořádá Nadační fond Tesco. Veškeré vybrané peníze věnuje letos na proškolení pěstounů a finanční podporu pěstounské péče pro 50 dětí. Partnerem projektu je Asociace náhradních rodin České republiky, které bude celý výtěžek po ukončení letošního ročníku akce předán. V minulých letech zase příspěvky pomohly zaplatit například domácí léčbu dětí s rakovinou. Akce se letos konala stejně jako loni v sedmi městech, kromě Prahy ještě v Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně, Plzni, Ústí nad Labem a Ostravě. Ale přestože běhy samotné již skončily, na opuštěné děti mohou lidé přispívat až do konce srpna. Kdo bude chtít darovat peníze, najde bližší informace na webu Běhu pro život.

V České Skalici začala výstava přibližující osudy potomků Boženy Němcové

V České Skalici na Náchodsku začala výstava přibližující osudy potomků spisovatelky Boženy Němcové. Expozice bude přístupná do 12. srpna. Výstava je jednou z akcí letošního Roku Boženy Němcové, který připomíná 150. výročí úmrtí této spisovatelky. ČTK o tom informoval ředitel českoskalického muzea Milan Horký. Výstava na více než šesti desítkách panelů s texty, fotografiemi a ilustracemi zachycuje život rodiny Josefa a Boženy Němcových, jejich tří synů, dcery a také některých vnoučat, například učitelky a sociální pracovnice Marie Záhořové-Němcové. Název výstavy Ty děti mně největší starost dělají je odvozený ze závěru dopisu Josefa Němce manželce z Villachu z přelomů roku 1856 a 1857. "Dopis, který je dnes uložen v archivu našeho muzea, ilustruje mimo jiné upřímný zájem, který oba manželé věnovali po smrti nejstaršího ze synů svým třem dospívajícím dětem," uvedl Milan Horký. Součástí letošního Roku Boženy Němcové jsou desítky různých akcí, například od 27. srpna do 30. září bude v muzeu výstava představující umělecké vazby knihy Babička. Více informací o programu Roku Boženy Němcové je možné najít na www.ceskaskalice.cz.

V Krušnohoří navštěvují turisté štoly na obou stranách hranice

Hornické štoly mohou turisté navštívit na české i německé straně Krušných hor již více než deset let. Připravuje se i zpřístupnění dalších, například dolu Mauritius na Hřebečné. Těžba rud má v Krušných horách tradici už přes 800 let. Region je unikátní i nejvyšší koncentrací hornických měst v Evropě, pravděpodobně i na světě. I proto se Česko a Sasko snaží o zapsání hornických památek na obou stranách hranice do UNESCO. "V Krušných horách je abnormální hustota báňských měst, která vznikala na konci 15. a začátku 16. století," řekl na konferenci Krušnohorská krajina na cestě k UNESCO na krajském úřadě v Ústí nad Labem Michal Urban. Kromě podzemních památek přímo spojených s těžbou se v nich zachovaly i unikátní kostely a měšťanská výstavba. Turistům jsou přístupné části původních podzemních štol na obou stranách hranice. V Krupce na Teplicku byla nejdelší cínová štola ve střední Evropě, žíla měřila přes dva kilometry. Návštěvníkům je přístupná od roku 2000. Přístupných je i 300 metrů štoly Panny Marie Pomocné u Měděnce na Chomutovsku. Tam se turisté poprvé podívali už v roce 1910, kdy se jim otevřely i Malachitové jeskyně.

V muzeu na hřebeni Krušných hor otevřeli výstavu o rašeliništích

Výstavu o obnově rašelinišť uspořádalo muzeum v Lesné na hřebeni Krušných hor. Do původní podoby se jich díky projektu od roku 2009 vrátilo asi 20 hektarů. Výstava potrvá do 25. července. ČTK to sdělila mediální zástupkyně projektu Ivana Vybíralová. Na několika výstavních panelech expozice ukazuje obnovu prvního ze tří rašelinišť, která skončila loni v květnu, i o následné kroky. Díky 150 dřevěným přehrážkám se má na rašeliništích udržet stabilní hladina spodní vody, která umožňuje opětovný vznik rašeliny v místě, kde kvůli nešetrným zásahům a odvodnění vymizela. Přehrážky mají za úkol zadržovat vodu v rašeliništích a zabraňovat jejich vysychání. Zároveň odvádějí nadbytečnou vodu při přívalových deštích, ale nedopustí odplavování pevných částí. Vybudování jedné z nich stojí od 10.000 do 12.000 korun. Některé měří jen 20 centimetrů, jiné skoro dva metry. V 70. a 80. letech se v místech rašelinišť stavěla odvodňovací koryta, která se po deštích naplnila vodou rychle odtékající do údolí. Měla zmírnit dopady kyselých dešťů na rašeliniště, ale zároveň je odvodňovala. Všechna tři obnovená rašeliniště, Cínovecký hřbet, Velké tetřeví rašeliniště a rašeliniště U jezera, v budoucnu spojí čtrnáctikilometrová naučná stezka. Turisté se na osmi informačních panelech dočtou o postupné obnově rašelinišť, ale také o geologii, fauně a floře Cínovecka. Jednotlivá území, jež rašeliniště v Krušných horách tvoří, mají rozlohu více než 112 kilometrů čtverečních. Součástí komplexu jsou podlokality Rolava, Boží Dar, Kovářská, Šebestiánská, Kalek, Fláje, Cínovec a Přední Cínovec.

Sting se vrací do Prahy

Své největší hity v rámci oslav 25. výročí sólové kariéry představí již podruhé během tohoto roku v pondělí v Praze britský zpěvák a skladatel Sting. Komorní prostředí Kongresového centra, kde Sting vystoupil v únoru, tentokrát vystřídá zaplněná O2 arena. "Program nebude úplně jiný, ale bude samozřejmě přizpůsobený velké hale," řekl ČTK Petr Novák z pořádající agentury Live Nation. Dodal, že bývalý člen skupiny The Police přijíždí v poměrně krátké době do Česka potřetí. Prahu dobře zná a v minulosti spolupracoval s českými hudebníky. Navštívit Prahu podruhé během pěti měsíců se rozhodl na základě velkého zájmu fanoušků. Před své příznivce předstoupí tak, jako ho všichni dobře znají - s baskytarou na krku zahraje své největší hity jako Desert Rose, Englishman in New York nebo All This Time. Zazní i slavné skladby The Police Every Breath You Take, King of Pain nebo Every Little Thing She Does Is Magic. Skladatel, zpěvák, autor, herec a aktivista Sting zahájil evropské turné 5. února v Newcastlu. Na koncertní šňůře ho doprovázejí kytaristé Dominic a Rufus Millerové, bubeník Vinnie Colaiuta, hráč na elektrické housle Peter Tickell a vokalistka Jo Lawryová.

Na největším západočeském hudebním festivalu vystoupí 80 kapel

Finská kapela Apocalyptica, americká Cannibal Corpse nebo italská Lacuna Coil budou taháky třídenního Basinfirefestu 2012. Na jubilejním desátém ročníku největšího západočeského hudební festivalu vystoupí přes 80 rockových, metalových, ska i punkových kapel, čtvrtina z ciziny, řekl ČTK za organizátory Josef Bruha. Akce tradičně zahajuje prázdniny, trvá od 29. června do 1. července. Festival organizuje parta kamarádů ze Spáleného Poříčí. Na první ročník před deseti lety přišlo 700 lidí, kdežto loni už 5000. A tento rok by měla být účast ještě větší. Z českých kapel vystoupí například Dan Bárta s Alicí, Törr, Horkýže Slíže, Škwor, Arakain, Alkehol a Debustrol. Žánr ska bude reprezentovat třeba Polemic nebo Tleskač a punk zase Plexis, Šanov 1 a N.V.Ú. "Letošní novinkou je, že budeme točit DVD, které bude k dispozici příští rok. Celý areál bude snímaný 20 kamerami z jeřábů, vrtulníku a letadel. Dále tam bude LED stěna s autogramiádami kapel," řekl Josef Bruha. Při příležitosti výročí festivalu nebude chybět party ve velkém stylu a narozeninový dort.

Ze sportu:

Útočník Patrik Eliáš z New Jersey Devils získal podruhé v kariéře Zlatou hokejku. Vítěz 44. ročníku tradiční ankety, který triumfoval již v roce 2009, získal o 185 bodů více než druhý Jaromír Jágr z Philadelphie Flyers. Také třetí příčku obsadil hráč ze zámořské NHL - útočník týmu Ottawa Senators Milan Michálek, jenž zůstal za desetinásobným vítězem a rekordmanem ankety Jaromírem Jágrem pouze o dva body zpět.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vyhráli na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Záhřebu závod v neolympijské disciplíně 500 metrů. Na olympijských hrách v Londýně pojedou dvojnásobnou trať. Kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál získali stříbrné medaile v neolympijských závodech na 500 metrů. Devatenáctiletý talent Martin Fuksa si tak spravil chuť po sobotním finále kilometru, v němž zaostal za bronzem o pouhých 24 tisícin sekundy. Martina Fuksu v chorvatské metropoli předčil pouze Francouz Mathieu Goubel, který zvítězil o 716 tisícin vteřiny. Josef Dostál prohrál s nejrychlejším kajakářem Andersem Gustafssonem ze Švédska o 140 tisícin, o stříbro se podělil stejným časem s Polákem Markem Twardowským. Čtyřkajak Pavel Davídek, Patrik Kučera, Jakub Špicar, Jakub Adam obsadil ve finále kilometrové trati deváté místo.

Česká kajakářka Kateřina Kudějová skončila třetí v závodě Světového poháru ve vodním slalomu. V Seu d'Urgell ve Španělsku kvůli dvousekundové penalizaci nestačila jen na vítěznou Slovinku Ursu Krageljovou a druhou Francouzku Emilii Ferovou. Kateřina Kudějová projela trať v olympijském kanále z roku 1992 nejrychleji, ale dotek sedmnácté branky ji odsunul na bronzovou pozici.

České volejbalistky porazily v posledním utkání základní části Evropské ligy v Orestiadě domácí Řecko 3:0. V tabulce skončily druhé se čtyřbodovou ztrátou na vítězky skupiny C Nizozemky. Oba celky postoupily na Final Four, které se bude hrát 5. a 6. července v Karlových Varech. V závěrečném utkání splnily české volejbalistky roli favoritek. Italský kouč českého celku Carlo Parisi se musel obejít bez zraněné Julie Jášové, kterou stejně jako v pátečním duelu s Nizozemskem nahradila na místě libera smečařka Karolina Bednářová. Odpočívala i Andrea Kossanyiová, za kterou zaskočila Michala Kvapilová. Ta byla se 12 získanými body druhou nejúspěšnější hráčkou po Anetě Havlíčkové, jež zatížila konto soupeřek 17 body.

Český judista Lukáš Krpálek vyhrál Evropský pohár v Praze. V generálce na olympijské hry v Londýně ovládl kategorii do 100 kilogramů, když v semifinále zdolal světovou jedničku Maxima Rakova z Kazachstánu a ve finále jeho krajana Viktora Demjaněnka. Judista David Dubský obsadil druhé místo ve váhové kategorii do 73 kilogramů, když podlehl až ve finále Christopheru Voellkovi z Německa. Poslední turnaj před olympijskými hrami naopak nevyšel v téže kategorii olympionikovi Jaromíru Ježkovi, který prohrál hned první duel s Kanaďanem Nickem Trittonem.

Mistr světa v cross country Jaroslav Kulhavý obsadil v závodu Světového poháru v Mont-Sainte-Anne v Kanadě třetí místo a potřetí za sebou se dostal na stupně vítězů. To se těsně nepodařilo jeho reprezentační kolegyni Kateřině Nash, jež dojela čtvrtá. Světový pohár v cross country pokračoval po pětitýdenní přestávce a úřadující vítěz seriálu Jaroslav Kulhavý navazoval na druhá místa z Nového Města na Moravě a La Bresse. Tentokrát mu však již v prvním z pěti kol ujela dvojice Nino Schurter ze Švýcarska a Španěl José Hermida a český biker si po většinu času osamoceně jel pro třetí příčku. Kateřina Nash byla v předchozích dílech třetí a druhá, nyní se však po většinu závodu pohybovala těsně za stupni vítězů.

Cyklista František Raboň se stal poprvé v kariéře mistrem republiky v silničním závodě s hromadným startem. Druhý dojel ve finiši společného klání na mistrovství ČR a Slovenska Milan Kadlec, třetí byl Jiří Polnický. Bývalý světový cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar skončil šestý, hned za ním přijel do cíle další adept startu na olympijských hrách Roman Kreuziger.

Překvapivým vítězem Českého derby se stal hřebec Kadyny vedený žokejem Jiřím Chaloupkou. Pro trenéra Františka Holčáka v Praze-Velké Chuchli vybojoval kůň startující s kurzem 20:1 rekordní šestý triumf v tomto dostihu. Druhý skončil slovenský Move Your Vision se Zdenkem Šmidou a třetí doběhl My Afantou s Jakubem Pavlíčkem. František Holčák šestým triumfem vyrovnal v čele historických tabulek trenéry Františka Vítka a Jaroslava Maška. Žokej Jiří Chaloupka naopak vyhrál derby poprvé.

Adam Lacko s Renaultem se dostal ve čtvrtém podniku mistrovství Evropy tahačů ve francouzském Nogaru dvakrát na stupně vítězů. V sobotním druhém závodu byl druhý, v nedělní úvodní jízdě obsadil třetí místo. V této sezoně nejúspěšnější český trucker nestačil jen na nejlepší dva muže průběžného pořadí ME Antonia Albaceteho ze Španělska a Němce Jochena Hahna. Adam Lacko je celkově čtvrtý. Podstatně méně důvodů ke spokojenosti měl David Vršecký, který startoval z třetí řady a hned v úvodu měl kolizi s Němcem Markusem Östreichem. S poškozenou Buggyrou pak dojel dvanáctý a stejně jako o jednu příčku lepší krajan František Vojtíšek nebodoval.

Fotbalový obránce Ondřej Kušnír možná z pražské Sparty zamíří do konkurenčního Liberce. V týmu úřadujícího mistra by mohl na pravé straně defenzivy nahradit reprezentanta Theodora Gebre Selassieho, který přestoupil do německých Brém. Informaci o Kušnírově odchodu do Liberce jako první přinesl deník Sport s tím, že obránci končí na Letné 30. června smlouva a nedohodl se na jejím prodloužení. Sportovní ředitel Slovanu Libor Kleibl ČTK potvrdil, že Ondřej Kušnír je jedním z hráčů, o které mají Severočeši zájem. Prý ale zatím není nic hotového.

Pondělní počasí v Česku:

Proměnlivá, většinou velká oblačnost a přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

24-06-2012