Denní souhrn zpráv Zprávy

02-07-2012

Novým ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS Blažek

Novým ministrem spravedlnosti se stane místopředseda ODS Pavel Blažek. Premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení oznámil, že Blažka navrhl prezidentovi, který ho jmenuje v úterý dopoledne. Ve funkci nahradí náhle odvolaného Jiřího Pospíšila (ODS), který kabinet opustil ve středu. Pospíšil svého nástupce hodnotit nechtěl. Blažek by podle něj měl dokončit zákon o státním zastupitelství a jmenovat na post vrchního státního zástupce v Praze "respektovaného člověka". Nečas zdůvodnil Pospíšilovo rychlé odvolání jeho neschopností spořit. Podle Pospíšila ale mohlo být skutečným důvodem jeho odchodu chystané jmenování Lenky Bradáčové do funkce pražské vrchní státní zástupkyně. Nečas už v neděli avizoval, že nový ministr bude muset být jmenován nejpozději v úterý, neboť prezident ve středu odjíždí do zahraničí. Blažek v tiskovém prohlášení uvedl, že si váží důvěry premiéra. Druhý důležitý úkol nového ministra je podle Pospíšila prosazení nového zákona o státním zastupitelství. Zákon, který počítá se vznikem speciálního protikorupčního státního zastupitelství a zrušením obou vrchních státních zastupitelství, je napsaný, poznamenal exministr. Blažek ale o jeho podobě prý bude muset vyjednávat především uvnitř ODS.

TOP 09: U Blažka je zásadní svoboda Zemana v personálních krocích

Pro TOP 09 zůstává zásadním, aby měl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman svobodu ve svých personálních rozhodnutích, komentoval očekávaný nástup místopředsedy ODS Pavla Blažka na ministerstvo spravedlnosti místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. TOP 09 v minulých dnech dávala najevo, že by nástupce Jiřího Pospíšila (ODS) v čele resortu měl respektovat Zemanův návrh, aby v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze stanula Lenka Bradáčová. Podle ČSSD bude muset Blažek prokázat, že mu jde o nezávislost justice a ne o zájmy premiéra Petra Nečase (ODS). Dosud méně známý místopředseda občanských demokratů nahradí minulý týden náhle odvolaného Pospíšila. Pospíšil i mnozí další začali naznačovat, že skutečným důvodem byl právě chystaný nástup Bradáčové, která je vnímána jako nekompromisní bojovnice s korupcí, na významnou funkci vrchního státního zástupce v Praze.

Rampula a Grygárek rezignovali na funkce státních zástupců

Bývalý šéf pražského vrchní státního zastupitelství (VSZ) Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek v pátek rezignovali na funkce státních zástupců. Uvedl to server Respekt.cz a ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Petra Hrubá. Rampula v polovině června musel odejít z čela VSZ. Nejvyšší správní soud dal za pravdu exministrovi Jiřímu Pospíšilovi (ODS), který ho loni odvolal. Grygárek od té doby státní zastupitelství vede. Grygárek zároveň rezignoval na post náměstka VSZ, k tomu mu lhůta vyprší na konci července. Chtěl podle svých slov umožnit budoucímu pražskému vrchnímu státnímu zástupci, aby si vybral nového spolupracovníka a nemusel se uchylovat ke složité proceduře náměstkova odvolávání. Pospíšil odvolal Rampulu kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. NSS dospěl k závěru, že pražský vrchní státní zástupce opravdu závažně chyboval a porušil své povinnosti. O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným "zametáním" některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral. Také Grygárek čelil v minulosti kritice. Stanislav Mečl, který vedl pražské vrchní státní zastupitelství od loňského listopadu do Rampulova návratu v únoru, ho vyzval k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Vyčítal mu také pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti. Pospíšil na něj kvůli tomuto případu podal i kárnou žalobu.

Ministerstvo spravedlnosti se ohradilo proti Nečasovu tvrzení

Ministerstvo spravedlnosti se ohradilo proti tvrzení premiéra Petra Nečase (ODS) o tom, že návrh zákona o státním zastupitelství exministra Jiřího Pospíšila (ODS) neobsahoval ustanovení o zřízení protikorupčního státního zastupitelství. Není to pravda, sdělil ČTK tiskový odbor úřadu. Premiér Pospíšila minulý týden odvolal z funkce, novým ministrem se stane místopředseda ODS Pavel Blažek. Ministerstvo nyní řídí první náměstek Daniel Volák. Nečas v neděli v České televizi řekl, že Pospíšil může za zdržení při schvalování nového zákona o státním zastupitelství. Občanští demokraté měli podle něj již ve svém programu v roce 2006 zřízení protikorupčního státního zastupitelství. Bývalý ministr ho prý "v průběhu tohoto volebního období smetl ze stolu". Poté opět předložil návrh, ve kterém specializované státní zastupitelství nebylo. Nečas řekl, že na jeho zřízení trval. Návrh předložilo ministerstvo vládě na konci února, legislativní rada ho na počátku dubna doporučila kabinetu schválit. Vláda to doposud neučinila.

Podle odborů je třeba podpora zaměstnanosti i nová reforma penzí

Opětovné zavedení některých dávek, posílení aktivní politiky zaměstnanosti, zajištění růstu mezd či novou důchodovou reformu potřebuje podle odborů Česko, aby se jeho ekonomice a obyvatelům dařilo lépe. Zastavit by se měly vládní škrty. Změnit by se měly daně a odvody. Vyplývá to z programu Vize pro ČR, který představila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle ní má být materiál alternativou k vládnímu postupu. Vládní úsporná opatření a reformy odbory dlouhodobě kritizují. Podle nich zhoršují život většiny lidí v Česku a ještě víc omezují růst ekonomiky. Podle analytika ČMKOS Martina Fassmana stát vybral na DPH méně než loni, přestože spodní sazba se zvedla. Odboráři navrhují zastavit nynější vládní důchodovou reformu, která má umožnit přesměrovat část odvodů z důchodového systému do vlastního spoření. Podle předáků by tak státní pokladna přišla příští rok o 20 miliard, které by na penze chyběly. Odbory by schválený model nahradily přeměnou nynějšího penzijního připojištění. Člověk by si dobrovolně spořil tři až devět procent odvodů, stát by mu dal příspěvek ve výši třetiny spořeného obnosu. Odboráři navrhují posílit aktivní politiku zaměstnanosti. Nejméně polovina výdajů na zaměstnanost by měla putovat na podporu zkrácených úvazků a na takzvaný kurzarbeit. Předáci navrhují také opětovné zavedení sociálního příplatku pro chudé rodiny a zachování příspěvků na bydlení. Rozšířit by se mělo poskytování porodného. Přestat škrtat by se mělo i ve školství a podíl výdajů z HDP by se měl naopak postupně zvedat. Nutná je odborná optimalizace sítě škol i odborné řízení, míní odboráři. Ve zdravotnictví by se měly "zrovnoprávnit odvody zaměstnanců, OSVČ a plateb státu za státní pojištěnce", tedy za děti, důchodce či nezaměstnané. Zrušit by se měl také strop na odvody, uvedla ČMKOS. Nutné je kontrolovat náklady zdravotnických zařízení. Část výnosů ze spotřebních daní za alkohol a tabák by se měla využít k financování zdravotnictví, doporučují předáci. Léky a zdravotnický materiál by měly mít podle nich nižší sazbu DPH. Předáci míní, že zaměstnanci veřejného sektoru by měli také dostat přidáno, a to za zvýšení odvodů o dva procentní body kvůli zřízení jednotného inkasního místa.

Schodek státního rozpočtu v červnu klesl na 71,7 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 71,7 miliardy korun z květnových 79 miliard korun. Loni v červnu rozpočet vykázal deficit 62,9 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun. Podle MF se letos nepodaří naplnit plánovaný výběr daně z přidané hodnoty (DPH). Na DPH stát vybral 92,1 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 2,6 procenta. Rozpočet počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011. To ovlivňuje především novela zákona o DPH, která zvýšila sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent od 1. ledna 2012. MF upozornilo na to, že letos byla již v červnu převedena záloha plateb na regionální školství za červenec a srpen, zatímco loni byla většina zálohy na třetí čtvrtletí zaslána až v červenci. Po odečtení tohoto vlivu by schodek byl meziročně nižší než v pololetí roku 2011. Mezi další mimořádné vlivy, které opticky zvyšují meziroční schodek, jsou prý legislativní změny v DPH v roce 2011 a časový posun plateb u darovací daně za bezúplatné nabytí emisních povolenek.

Divadelník Roman Černík povede zelené v Plzeňském kraji do voleb

Divadelník, vysokoškolský pedagog a kulturní aktivista osmačtyřicetiletý Roman Černík je volebním lídrem Strany zelených pro podzimní krajské volby. Zelení budou kandidovat v krajských volbách samostatně, svoji kandidátku zároveň otevřeli nezávislým osobnostem i členům některých malých, ideově spřízněných politických subjektů, jako je například hnutí Zelení nebo Klíčové hnutí. Kandidátku zatím strana sestavila do 12. místa, konečnou podobu kandidátky od 13. do 45. místa stanoví krajská rada zelených tento měsíc. Za Černíkem je na druhém místě starostka Kladrub Svatava Štěrbová, třetí je nestraník, skaut Petr Vaněk, čtvrtý je nestraník, přírodovědec a zástupce ředitele gymnázia v Blovicích Pavel Vlach. Na kandidátce je také občanský aktivista a organizátor kampaně za referendum proti plzeňskému obchodnímu centru na Americké třídě Martin Marek či ekologický aktivista Martin Hyťha. Většina stran už svoje kandidátky postavila. Post hejtmana za ČSSD chce obhajovat Milan Chovanec, v čele už sestavené kandidátky ODS by měl stanout odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, pokud ho potvrdí regionální sněm.

V ČR by mohlo o polovinu ubýt smrtelných úrazů dětí

Počet dětí a dospívajících, kteří zahynou na následky úrazu, by v Česku mohl klesnout až na polovinu, kdyby se ČR podařilo dosáhnout úrovně bezpečnosti, jakou má Nizozemsko. To je z hlediska úrazovosti této skupiny nejbezpečnější zemí Evropy. Pokud by Česko přijalo všechna opatření doporučená odborníky, mohlo by to zachránit 91 dětských životů, řekla Veronika Benešová z Národního centra prevence dětských úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti. V roce 2009 zemřelo v ČR na následky úrazu 198 dětí a dospívajících. Pokud by ČR přijala všechna doporučená opatření, mohl by se jejich počet snížit o 46 procent, uvedla Benešová. Národní centrum prevence dětských úrazů zastupuje ČR v evropské alianci bezpečnosti dětí (ECSA), která porovnala v 31 zemích uplatnění zhruba stovky zásad prevence úrazů. Podle výsledků se ČR řadí s Finskem, Maďarskem, Skotskem a Španělskem ke státům, kde nastalo největší zlepšení. Česko podle ECSA "odvedlo slušný výkon" při řešení otázek bezpečnosti dětí a adolescentů v dopravě, nyní by se mělo zaměřit na vyšší bezpečnost dětí doma, na prevenci pádů, popálenin a opařenin, omezit riziko jejich tonutí a otrav.

Na karlovarském festivalu vydali už 56.000 vstupenek

Na karlovarském festivalu se k pondělnímu dopoledni akreditovalo 7062 účastníků, z toho 204 filmových tvůrců, 596 filmových profesionálů a 559 novinářů. Veřejnosti bylo vydáno 5703 takzvaných Festival Passů. V anketě diváků o cenu Deníku Právo se zatím na prvním místě drží se známkou 1,14 Formanova hořká komedie Hoří, má panenko, jejíž digitálně restaurovaná kopie měla ve Varech světovou premiéru. Na druhém místě je francouzsko-italský snímek Samuraj, ve kterém v roce 1967 vytvořil roli nájemného vraha populární Alain Delon. Byl uveden v sekci Pocta Jeanu-Pierru Melvillovi. Mimořádný úspěch diváků vzbudil u filmových fanoušků turecký soutěžní snímek režiséra Hüseyina Tabaka Tvoje krása nemá cenu... Po projekci ve Velkém sále Thermalu následovaly dlouhé ovace vestoje, což si delegace tohoto snímku, v níž byl i jedenáctiletý Abdulkadir Tuncer, náležitě užila. Na jednom ze setkání karlovarského festivalu byla vyhlášena desítka finalistů Cen LUX 2012, které pošesté udělí Evropský parlament. Z nich europoslanci 21. listopadu vyberou vítěze, který se nejlépe zabývá základními evropskými hodnotami a těží z kulturní rozmanitosti zemí Evropské unie. Mezi snímky, které mají naději na toto ocenění, však chybí dílo českého režiséra. Pět nominovaných snímků festival uvádí, zastupují belgickou, německou, portugalskou, italskou a maďarskou kinematografii, mnohé vznikly v koprodukcích. Český snímek nebyl v nominaci této soutěže ani loni; v roce 2008 se dostal jako jediný domácí titul do finálové trojice dokument o prezidentu Václavu Havlovi Občan Havel. Evropský parlament ale tehdy dal přednost belgickému filmu Mlčení Lorny. Ve stejném roce se objevil mezi nominovanou desítkou také časosběrný dokument Heleny Třeštíkové René.

Bývalý ředitel filharmonie v Ostravě se chce soudit s městem

Bývalý ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO) Peter Krajniak se chce soudit s městem a dosáhnout zneplatnění svého loňského odvolání a výpovědi. Magistrát jeho listopadový odchod z funkce zdůvodnil především špatným hospodařením, s čímž však někdejší šéf hudebního tělesa nesouhlasí. Město tak chce navíc žalovat kvůli poškození svého jména a pověsti. Vedení města však na důvodech k odvolání trvá. Krajniak ČTK řekl, že odvolání i výpověď z funkce považuje za neplatné. Krajniak odmítá tvrzení magistrátu, že za jeho působení filharmonie špatně hospodařila, protože loni skončila v plusu 1,6 milionu korun. Piperková ČTK naopak řekla, že důvodem kladného hospodaření byl fakt, že filharmonie od města v průběhu roku získala navíc další tři miliony korun. Bývalý ředitel polemizuje i s tvrzením, že se organizaci snižovala soběstačnost. Filharmonie podle něj musela každoročně platit Domu kultury města Ostravy, v němž sídlí, za pronájem asi 9,5 milionu korun, což je zhruba 13 procent rozpočtu. Obě strany se nemohou shodnout ani v názoru na další ukazatele hospodaření, jako jsou počet koncertů nebo tržby.

O funkci ředitele divadla v K. Hoře by se mohl ucházet bývalý šéf

O funkci ředitele Tylova divadla v Kutné Hoře by se mohl ucházet jeho dosavadní šéf Pavel Žur, kterého minulý týden odvolali městští radní. Nelíbilo se jim, že dlouhodobě sedí na dvou židlích - kromě kutnohorského divadla řídí i jablonecké. Problém měl vyřešit do konce června, což se nestalo. Proto ho radnice odvolala a hledá za něj náhradu. Žur nevyloučil, že se do konkurzu na nového ředitele kutnohorského divadla znovu přihlásí. Radní vysvětlili Žurovo odvolání skutečností, že nesplnil požadavek, kterým loni podmínili jeho nástup do funkce. A to, že skončí s funkcí ředitele jabloneckého divadla. S myšlenkou vybudovat v Kutné Hoře divadlo přišel už v 19. století zdejší rodák, dramatik a spisovatel Josef Kajetán Tyl (1808 až 1856). Stavět se ale začalo až v roce 1931 a otevřelo se o dva roky později. Kromě hlavního sálu je v něm také loutková scéna. Budova nejdřív sloužila Ochotnickému spolku Tyl, který ji využívá do současnosti. Vlastní soubor divadlo nemá. Organizuje vystoupení profesionálních i amatérských souborů, koncerty, taneční pořady pro děti i dospělé, pořádá přehlídky, soutěže, festivaly.

Olomouckému Divadlu Konvikt hrozí zánik, chybí mu stálá scéna

Olomoucké občanské sdružení Divadlo Konvikt a s ním i soubor Divadla na cucky, které se z původně studentského divadla stalo respektovanou institucí, opět hledá místo svého působiště. Po roce opustilo prostory klubu S-cube, který se ukázal jako nevhodný. Podle PR manažera Zdeňka Vévody divadlo čeká zřejmě poslední pokus o přežití. Pokud nenajde podporu pro kontinuální působení, rozpadne se, řekl Vévoda. Primátorův náměstek Jan Holpuch (ODS) přislíbil, že město se vynasnaží divadlu pomoci.

Posluchači konzervatoří a vysokých hudebních škol se setkávají v Telči

Čtyři desítky studentů konzervatoří a vysokých hudebních škol z pěti evropských zemí se v Telči zúčastní 18. ročníku Francouzsko-české hudební akademie. Mistrovské kurzy začnou v úterý 3. července. Akce vyvrcholí závěrečným koncertem studentů akademie v premonstrátském klášteru v Nové Říši na Jihlavsku. Novinářům to řekla mluvčí telčské radnice Věra Peichlová. Studenti se budou v Telči v následujících deseti dnech pod vedením zkušených lektorů zdokonalovat ve hře na housle, violu, violoncello, flétnu a hoboj. Podle osvědčené dramaturgie vyučují francouzští lektoři hru na dechové nástroje, zatímco čeští profesoři v návaznosti na české tradice vyučují smyčcové nástroje. Během mistrovských kurzů se uskuteční dvě veřejné přehrávky a tři koncerty studentů a profesorů akademie. Francouzsko-česká hudební akademie byla založena jako hudební evropský projekt propojující českou a francouzskou kulturu. Mistrovských kurzů se za dobu trvání akademie zúčastnilo již více než 1100 mladých hudebníků.

Kováři z pěti zemí předvedou své umění na hradě Buchlov

Několik desítek kovářů z České republiky, Slovenska, Polska, Belgie a Norska předvede o víkendu 7. a 8. července své umění na hradě Buchlov na Slovácku. Budou se střídat u několika výhní, hotové výrobky budou poté k vidění ve výstavních prostorách hradu. Zvuk kovadlin se hradem rozezní vždy od 10:00 do 16:00. Po oba dny budou na nádvořích hradu k vidění řemesla, která se týkají zpracování kovu - šperkáři, měditepci a platnéři. Na druhém hradním nádvoří v prostorách galerie zase budou prezentovat své výrobky nožíři. Mistři černého řemesla zamíří příští měsíc v hojném počtu také na středověký hrad Helfštýn v sousedním Olomouckém kraji. Jejich setkání s názvem Hefaiston patří mezi nejnavštěvovanější akce v regionu. Také při letošním 31. ročníku akce ozdobí práce uměleckých kovářů všechna hradní zákoutí. Desítky kovářů se od 24. do 26. srpna představí v historické kovárně i na venkovních výhních.

Trutnov přivítá kapely Anti-Flag, The Flying Eyes a Adama Cohena

Zaoceánští punkeři Anti-Flag, psychedeličtí The Flying Eyes a syn Leonarda Cohena, Adam rozšíří nabídku Open Air Festivalu Trutnov, který se od 16. do 19. srpna koná v areálu Na Bojišti. Trutnovský festival přezdívaný Český Woodstock je věnován in memoriam exprezidentovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinu "Magorovi" Jirousovi. Do Trutnova letos přijede také Adam Cohen, syn legendárního písničkáře Leonarda Cohena. Na festival dorazí také americká kapela The Flying Eyes, která svým koncertem před dvěma lety málem v Trutnově zbořila Undergroundový stan. Svoji účast na festivalu již dříve potvrdili například Jaroslav Hutka, The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Irena Budweiserová, Vladimír Mišík s ETC..., Vlasta Třešňák & Band, Neruda, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Petr Váša a Ty syčáci, Zuby nehty, Visací zámek, N.V.Ú. nebo Už jsme doma. Mezi zahraničními hosty budou i americká skupina Korn a John Cale, sedmdesátiletý skladatel, producent a spoluzakladatel legendární kapely Velvet Underground.

Zemřel rockový kytarista Ivan Sekyra, autor hitu Zahrada ticha

Ve věku 59 let zemřel v sobotu 30. června v Praze po dlouhé nemoci rockový kytarista a dokumentarista Ivan Sekyra. Zakladatel skupin Abraxas, Projektil a Drakar byl autorem známé balady Zahrada ticha. Datum pohřbu zatím nebylo zveřejněno. S odkazem na informace od rodiny to ČTK řekl hudební publicista a Sekyrův spolupracovník Petr Korál. "Zahradu ticha všichni znají, ale nikdo neví, kdo to složil. Je to podobný případ jako píseň Bláznova ukolébavka od Pavla Dydoviče," uvedl Korál, který se Sekyrou natáčel hudební dokumenty Abraxas - Magický motýl a Rocky.

Ze sportu:

Obhájkyně titulu Petra Kvitová porazila ve čtvrtém kole Wimbledonu 4:6, 7:5, 6:1 Italku Francesku Schiavoneovou a postoupila do čtvrtfinále. V něm se utká s bývalou světovou jedničkou Serenou Williamsovou z USA, jež českou tenistku dokázala předloni v semifinále jako poslední na londýnské trávě porazit.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr, který je nyní po sezoně strávené v týmu Philadelphia Flyers nechráněným volným hráčem, prý v NHL má 21 nabídek. Serveru stanice Comcast SportsNet Philadelphia to řekl Jágrův agent Petr Svoboda. Útočník se do ligy vrátil loni po tříleté pauze strávené v Rusku.

Fotbalový Slovan Liberec dál pokračuje v posilování kádru před nadcházející sezonou a vstupem do předkola Ligy mistrů. Úřadující mistr podepsal smlouvu už s pátým novým hráčem během letní přestávky, záložní řadu vyztužil o dvaadvacetiletého Brazilce Maicona Souzu de Jesuse, který naposledy hostoval v Palmeiras. Levonohého středopolaře čeká druhé angažmá v Evropě, před pěti lety krátce působil v portugalské Braze.

Plážové volejbalistky Barbora Pilátová s Hanou Třešňákovou budou hlavními českými nadějemi na nadcházejícím mistrovství Evropy do osmnácti let, které hostí od čtvrtka do neděle Brno. Do jihomoravské metropole se tento šampionát vrátil po čtyřleté přestávce. Vedle medailí budou reprezentanti z 23 zemí bojovat také o nominaci na mistrovství světa devatenáctiletých v příštím roce. Postup si zajistí šest nejlepších párů. České barvy budou hájit ještě Ondřej Beneš a Michaelem Hadravou a Jana Forejtová s Kateřinou Válkovou.

Česká dálková plavkyně Jana Pechanová vyhrála v rámci přípravy na olympijské hry i druhý závod na jednu míli v britské sérii Great North Swim. Stejně jako před týdnem ve Windermere se Pechanová také v Manchesteru prosadila ve finiši, v němž zdolala dvě německé soupeřky.

A jaké bude v Česku počasí:

V úterý bude oblačno a na většině území přeháňky a bouřky, nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů, na východě území kolem 31 stupňů.

02-07-2012