Zprávy

Ministr Blažek chce snížit počet typů věznic ze čtyř na dva

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce snížit počet typů věznic ze čtyř na dva. Doufá, že tím ušetří desítky milionů korun. Řekl to v diskusním pořadu České televize. Blažek chce také v příštích měsících vypsat zakázku na dodávku náramků pro domácí vězení. Její hodnota by mohla být kolem 25 milionů korun. V pořadu řekl, že mu vadí, že soudy neukládají více trestů domácího vězení. "Nezbývá nám než trpělivě vysvětlovat, že i toto je trest," poznamenal ministr. Domácí vězení by přitom podle něj přineslo další úspory. Podle minulého ministra Jiřího Pospíšila je elektronické hlídání ekonomicky výhodné až při počtu asi 500 lidí odsouzených do domácího vězení. V současnosti je jich zhruba polovina. Domácí vězně kontrolují pracovníci probační a mediační služby.

Ministr se chce také sejít se čtyřmi bývalými nejvyššími státními zástupci, a to s Renátou Veseckou, Marií Benešovou, Vítem Veselým a Bohumírou Kopečnou. Blažek s nimi chce probrat připravovaný návrh zákona o státním zastupitelství. Hovořit s nimi zřejmě bude i o tom, jaký mají názor na nominaci Lenky Bradáčové na post pražské vrchní státní zástupkyně. Ústeckou žalobkyni Bradáčovou, která je vnímaná jako bojovník s korupcí, do křesla navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. S tím se Blažek sejde už v pondělí.

Vrcholné cesty se asi budou hradit z rozpočtů těch, kteří cestují

Plánování vrcholných návštěv i pracovních cest českých ústavních činitelů asi dozná změn. Vláda totiž projednává materiál, který kromě jiného přesune financování těchto cest přímo do rozpočtů prezidentské kanceláře či úřadu vlády. V dokumentu z dílny ministerstva zahraničí jsou ale obsaženy i počty členů delegací a jejich doprovodu, kterým má být cesta hrazena. Pravidla těchto zahraničních návštěv zmiňují zásady úspornosti, hospodárnosti a efektivnosti. V případě prezidentské kanceláře jde o nejvýše sedm členů delegace včetně jejího vedoucího, tedy prezidenta, a deset členů doprovodu. Premiér s sebou má mít 11 lidí a ministr zahraničí pět.

Karel Schwarzenberg kvůli prezidentské kampani funkci ministra neopustí

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se bude v přímých prezidentských volbách ucházet o funkci hlavy státu, se nehodlá kvůli kampani vzdát postu ministra zahraničí. Řekl to v České televizi. Rozhodně prý ale nebude ministerskou funkci šidit. Schwarzenberg podotkl, že do prvního kola prezidentské volby vstupuje mnoho kandidátů. Soutěžit bude s bývalým předsedou úřednické vlády Janem Fischerem, dalšími soupeři budou místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, expremiér Miloš Zeman, prezidentův poradce Ladislav Jakl, Vladimír Dlouhý, ministr někdejší vlády Václava Klause, či šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Ve Vídni zemřel europoslanec Jiří Havel (ČSSD)

Po dlouhé nemoci zemřel v neděli ráno ve věku 54 let ve Vídni europoslanec Jiří Havel (ČSSD). ČTK to oznámil jeho tchán Rudolf Mihola. Havel byl dříve místopředsedou vlády pro ekonomiku. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Havlovo úmrtí je velká ztráta pro celou tuzemskou levici. "Byl to nesmírně vzdělaný, poctivý a slušný člověk. Podílel se dlouhá léta zásadním způsobem na programové práci v sociální demokracii, patřil k autorům našeho ekonomického programu," napsal mimo jiné v tiskovém prohlášení. Podobně se vyjádřil místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. "Zemřel výjimečný člověk a velký Evropan. Vzdělaný a laskavý kolega, jeden z největších ekonomů České republiky," prohlásil vedoucí delegace ČSSD v Evropském parlamentu Richard Falbr. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) byl Havel výrazně proevropský. "Člověk, který si ještě rozmyslel, co řekl. Bude tam chybět (v EP). Rád bych rodině i straně sociálnědemokratické vyslovil soustrast, protože je to opravdu těžká ztráta," řekl Schwarzenberg.

V Evropském parlamentu by měl po Havlovi za ČSSD zasednout Vojtěch Mynář, nyní předseda klubu sociální demokracie v ostravském zastupitelstvu. V minulém volebním období byl náměstkem ostravského primátora, měl na starosti dopravu a komunální hospodářství.

Škody klientů pojišťoven z bouřek se blíží stovce milionů Kč

Škody klientů pojišťoven z intenzivních bouřek, které od počátku července zasáhly téměř celou zemi, se blíží stovce milionů Kč. Jde zejména o vichřicí poškozené střechy, lokální záplavy, která vytopily sklepy či přízemí rodinných domů či pojistné události následkem spadlých stromů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami, podle kterých počet a objem škod výrazně poroste v dalších dnech. V Česku už týden panuje počasí, kdy po horkém dnu přijde vlna bouřek a přívalových dešťů. Republice opět hrozí silné bouřky a vítr, řeky se mohou rozvodnit a to hlavně v Ústeckém a Libereckém kraji a v kraji Plzeňském. Bouřky mají doprovázet a někde už doprovázejí silné nárazy větru o rychlosti až 75 km/h, místy nárazy dosáhnou až devadesátikilometrové rychlosti.

Kvůli hrozbě zřícení domu uzavřeli Husovu ulici ve Frýdlantu

Policie ve Frýdlantu uzavřela část Husovy ulice v centru Frýdlantu na Liberecku. Po deštích tam hrozí zřícení neobývaného památkově chráněného domu. Dům nebyl v dobrém stavu a zřejmě ho umocnily intenzivní deště posledních dní. Statik nařídil demolici, uskutečnit by se měla už v pondělí, řekl ČTK frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS).

V Praze Dejvicích na Evropské se propadla silnice

V Praze Dejvicích se v neděli před polednem v křižovatce ulic Evropská a Horoměřická propadla silnice, čtyřmetrový propad je pět metrů hluboký. Nikdo nebyl zraněn. Policie případ vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. ČTK to řekla mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. V Evropské ulici je uzavřen provoz z centra, tramvaje nejezdí vůbec. Zda propad souvisí se stavbou metra, které má mít v těchto místech jednu ze stanic, není jasné. Vzhledem k tomu, že jde o frekventovanou komunikaci vedoucí například na ruzyňské letiště, mohou se na místě i kvůli návratu řidičů po volných dnech tvořit fronty.

Soud poslal do vazby dva ze čtyř zadržených kvůli eurodotacím

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal do vazby dva ze čtyř lidí obviněných v úterý kvůli čerpání evropských dotací v regionu Severozápad. Další dva obvinění budou stíháni na svobodě, státní zastupitelství návrh na jejich vazbu nepodalo. ČTK o tom informovala náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Policie v úterý zadržela tři lidi spjaté s dotačním úřadem ROP Severozápad - bývalého ředitele Petra Kušnierze, vedoucí územního odboru Irenu Kotlanovou a vedoucího právního oddělení Jana Martinovského. Spolu s nimi zadržela i zástupce mosteckého hotelu Cascade, který žádal o 16milionovou dotaci.

V rybníku Šeberák byly mrtvoly čtyřleté dívky a jejího otce

Z pražského rybníku Šeberák v neděli ráno hasiči a policisté vylovili tělo čtyřleté dívky a odpoledne ve vodě našli mrtvolu jejího čtyřiapadesátiletého otce. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Kriminalisté okolnosti úmrtí prošetřují, byla nařízena pitva. Policii už ráno upozornil kolemjedoucí řidič na to, že na hladině plave tělo. Policisté následně zjistili, že jde o mrtvolu čtyřleté dívky. Odpoledne pak hasiči vylovili z vody další tělo.

Policie vyšetřuje úmrtí čtyřměsíčního dítěte u Chrudimi

Policie vyšetřuje úmrtí asi čtyřměsíčního dítěte. Bylo s rodiči na hudebním festivalu Yanderov u Chrudimi, v neděli brzo ráno však bylo objeveno mrtvé. ČTK to řekl operační důstojník krajské policie. "Ještě v noci je matka v autě krmila, do rána však zemřelo," uvedl policista. Jednou z možných příčin smrti je podle něj syndrom náhlého úmrtí kojenců. U něj se nepodaří ani při pitvě najít příčinu smrti, v České republice postihuje kolem 25 dětí ročně. Podle mluvčího chrudimské policie Lukáše Maiera spal otec dítěte ve stanu, matka s malou dcerou si udělala lůžko v autě.

Horská služba zachraňovala v Tiských stěnách na Děčínsku turistu

Turistu zachraňovala horská služba v Tiských skalách na Děčínsku. Třiatřicetiletý muž zřejmě v touze po větším dobrodružství přeskočil ze skalního masivu na sousední skalní věž Cimbuří. Odtud se už ale nedokázal vrátit na stezku a musela mu pomoct horská služba. ČTK o tom informoval její mluvčí Radek Zeman. Muž se původně se vydal spolu s rodinou po běžné turistické trase v Malých Tiských stěnách. Skokem dlouhým kolem dvou metrů se na věž bezpečně dostal, až tam si ale uvědomil, že na malém vrcholku nemá odvahu se rozběhnout a skočit zpět. "Po záchraně mi řekl, že už během skoku si uvědomil, že udělal hloupost, bylo ale pozdě," popsal turistovu situaci záchranář Tomáš Plíva.

Z říčky Blaty na Olomoucku odčerpávají kejdu a přenášejí přeživší ryby

Kejdu, která unikla ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku do říčky Blaty, odčerpávala sací zařízení. Nádrž se protrhla v noci na pátek, uniklo asi 400 metrů krychlových kejdy, tedy tekutého statkového hnojiva, směsi výkalů, hospodářských hnojiv a zbytků krmiv s podílem vody. Povodí Moravy havárii řešilo zvyšováním průtoků a ředěním vody z vodní nádrže Vilémov a ředěním vody v jezových zdržích v Těšeticích a Olšanech na Prostějovsku. Hasiči a zemědělci postavili hráz z pytlů u Olšan. Některé ryby přežily. Rybáři je u Olšan odchytávají a pouští je zase dál po toku do čisté vody. Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže.

Česká sluneční škola v Indii funguje pět let, hledá dobrovolníky

Sluneční škola v daleké himálajské vesnici Kargyak, kterou postavili a provozují čeští dobrovolníci, funguje už pět let. Koncem června se domů vrátila dvanáctá dvojice českých učitelů, na příští půlrok je vystřídají jiní. Sdružení Surya hledá další dobrovolníky, kteří ale musejí počítat s náročnými podmínkami života v horách "na konci světa". Kromě praktických znalostí a zkušeností, jako je třeba první pomoc, práce na počítači, znalost angličtiny či schopnost opravit kombinovanou větrnou a solární elektrárnu, se u dobrovolníků testuje psychická odolnost, schopnost přizpůsobit se absolutně odlišným životním podmínkám a přesto být schopen řídit projekt uprostřed Himálaje, sdělil ČTK Jan Tilinger ze sdružení Surya.

Na začátku projektu sluneční školy byla v roce 2004 diplomová práce Jana Tilingera na stavební fakultě ČVUT. Jeho projekt nízkoenergetické stavby vyhovuje tamním extrémním podmínkám. Na stavbě školy se podíleli i sami vesničané a stavělo se z materiálů dostupných v místě. V budově školy je i zeleninový skleník a před budovou sázejí žáci každý rok nové stromy.

Většina klientů zkrachovalé CK Globaltour je již v tuzemsku

Na 151 klientů zkrachovalé CK Globaltour přiletělo v neděli ráno z Turecka na pražské letiště Ruzyně, již v sobotu se vrátilo do tuzemska 40 lidí. Zbývajících několik klientů se vrátí ve středu a v pátek. ČTK to řekl ředitel úseku neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny (ČPP) Václav Hönig. CK Globaltour byla menší cestovní kanceláří, která se specializovala na prodej leteckých zájezdů do Turecka. V Turecku bylo v době vyhlášení úpadku bezmála 200 jejích klientů, dalších zhruba 250 lidí má u cestovní kanceláře zakoupené zájezdy, na které již patrně neodletí.

V Česku letos oznámilo úpadek pět cestovních kanceláří. Další, zřejmě šestou v pořadí, je boskovická cestovní kancelář Majestic Travel. Čtyři desítky Čechů, mezi kterými byly i děti, podle televize přijely autobusem na jih Chorvatska. Posádka autobusu jim ale prý odmítla vydat zavazadla s tím, že jim majitelka kanceláře nezaplatila. "Považuji to za protiprávní jednání, aby se zadržovaly osobní věci či zavazadla cestujících, když se jich tento obchodní spor netýká," komentoval případ Tomio Okamura z asociace českých cestovních kanceláří.

Lodě i s kapitánem si Češi pronajímají na Jadranu i kolem Norska

Vyplavit si adrenalin s partou kamarádů, ale i strávit klidnou rodinnou dovolenou - obojí je možné na pronajaté lodi, kterou řídí zkušený mořský vlk. Půjčování jachet s kapitánem, takzvaným skipperem, není v povědomí suchozemských Čechů příliš zažité. Kdo to však jednou vyzkouší, většinou se znovu na moře vrátí, tvrdí oslovení skippeři. Při takové plavbě je totiž možné si odpočinout, zarybařit, absolvovat potápěčský či kapitánský kurz a to vše bez starosti o navigaci, kotvení či údržbu lodi. Z námořních destinací preferují Češi Chorvatsko. Tamní pobřeží Jadranu je po norských fjordech druhým nejčlenitějším v Evropě.

Geodis dodala portálu Mapy.cz šikmé letecké snímky

Lidé mohou na mapovém portálu Mapy.cz sledovat letecké snímky českých měst nově také v šikmé variantě, která zachycuje v internetových mapách dosud nepublikované pohledy. Pomocí šikmých snímků bylo v Česku letecky zmapováno už 230 měst a obcí nad 6000 obyvatel. Společnost Geodis při "šikmém" snímkování použila vlastní letadla a speciální technologii snímání, která spojuje pět kamer najednou. Vidět jsou například stěny domů.

Karlovarský festival prodal během devíti dnů 121.070 vstupenek

Karlovarský festival, který v sobotu večer vyvrcholil vyhlášením cen, z nichž jednu převzala americká oscarová herečka Susan Sarandonová, prodal 121.070 vstupenek na 410 projekcí. Je to o 5000 méně než loni a předloni. Během devítidenního filmového maratonu se akreditovalo 11.471 návštěvníků, mezi nimi 803 filmových profesionálů, 405 tvůrců a 667 novinářů. Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 25.000 dolarů (523.000 korun) převzal norský režisér Martin Lund za trpkostí prodchnutou psychologickou studii Henrik. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzala při zahájení této přehlídky (stejně jako Sarandonová v jejím závěru) britská držitelka Oscara Helen Mirrenová.

Z domácích projektů si herci Najbrtova snímku Polski film Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek odnesli Zvláštní uznání mezinárodní poroty. V soutěži dokumentů zabodoval Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové, která získala Zvláštní uznání. Drsný příběh filmu Poupata Zdeňka Jiráského upoutal členy nestaturární poroty FEDEORA (Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří) a ocenili ho jako nejlepší film ze sekce Na východ od Západu. Prestižní Cenu prezidenta MFF za přínos českému filmu převzal herec Josef Somr.

České muzeum v USA se znovu otevře 14. a 15. července

České a slovenské muzeum v americkém státě Iowa, které před čtyřmi lety vážně poškodily povodně, bude znovu slavnostně otevřeno ve dnech 14. a 15. července. Na svých stránkách o tom informoval místní list The Gazette, podle něhož se znovuotevření zúčastní také český velvyslanec ve Spojených státech Petr Gandalovič. Velká voda muzeum zasáhla v roce 2008 a poničila vnitřní vybavení, včetně historické expozice a knihovny. Aby se něco podobného neopakovalo, byla loni při technicky náročné operaci celá 1500 tun vážící budova přemístěna o 150 metrů dál nad záplavové území. Původní budova pak byla rozšířena, takže dnes celková plocha objektu dosahuje více než 4600 metrů čtverečních. V muzeu, které je již téměř připraveno k otevření, na návštěvníky nově čekají tři moderní galerie, posluchárna nebo kino.

V Brně v pondělí začne druhý ročník gastronomických slavností

V Brně v pondělí začne druhý ročník gastronomických slavností Jídlo z blízka. Akce nabídne lidem lahůdky z regionálních surovin. Její součástí budou i kurzy vaření a degustace. Do akce se letos zapojilo třináct brněnských restaurací. Slavnosti potrvají do 29. července. "V nabídce restaurací najdete čerstvé pstruhy z Moravského krasu, šťavnaté králičí, jehněčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině a těšit se můžete i na využití čerstvých bylinek, sezonní zeleninu, borůvky, maliny i sluncem provoněné třešně či meruňky ze Znojemska," uvedla Lucie Frgalová ze Slow Food Brno, které slavnosti organizuje.

Valtice rozezněla stará hudba, začal tu týden mezinárodní hudební školy

Valtice rozezněla stará hudba, začal tu týden mezinárodní hudební školy. Akci odstartoval průvod městem s hudbou a zpěvem a tanečním vystoupením na zámeckém nádvoří. Na 24. ročník Mezinárodní letní školy staré hudby zamířilo zhruba 275 účastníků, podle pořadatelů jde o největší a nejstarší podobný kurz v ČR. Letošní ročník přináší oproti minulým novinky, mezi asi dvacítkou hudebních tříd se otevře i kurz barokní harfy. Účastníci se mohou vzdělat také v oborech barokní trubky, renesančního tance či sólové zobcové flétny. Obyvatelé a návštěvníci Valtic se díky škole mohou do 15. července těšit na řadu koncertů. Mezi účastníky kurzů je letos asi 30 cizinců, například z Norska, Izraele, Spojených států a řady evropských států.

Boskovickému festivalu bouřka neuškodila, o akce byl velký zájem

V Boskovicích na Blanensku skončil 20. ročník festivalu pro židovskou čtvrť. Permanentku na koncerty, výstavy a další doprovodný program si koupilo zhruba 4000 lidí, tedy stejně jako loni. O jednotlivé menší akce byl ale mnohem větší zájem, řekla ČTK Petra Černá z pořádajícího sdružení Unijazz. Mnoho návštěvníků mělo také zájem o prohlídku židovské čtvrti v Boskovicích, kterou se před lety díky festivalu podařilo zachránit.

Kováři se sešli na hradě Buchlov

Pět desítek kovářů předvedlo o víkendu své umění na hradě Buchlov na Uherskohradišťsku. Na místě pracovali také šperkaři, dráteníci, platnéři či měditepci. Novinkou letošního ročníku je, že v galerii U Sudu bylo 13 nožířů, kteří vystavovali svá díla a předváděli lidem broušení nožů, řekla ČTK Libuše Mikulová z pořádajícího občanského sdružení HB collegium. V areálu hradu bylo 13 kovářských výhní.

Před 655 lety položil Karel IV. základní kámen Karlova mostu

Před 655 lety, 9. července 1357 v pět hodin a 31 minut, položil Karel IV. základní kámen ke stavbě Karlova mostu. Gotický monument byl dokončen počátkem 15. století a až do roku 1841 byl jediným mostem, který v Praze překlenoval Vltavu. Rozhodnutí o stavbě mostu padlo poté, co velká voda pobořila v roce 1342 románský Juditin most. Čas a datum vhodné pro položení základního kamene konzultoval Karel IV. s astrology: oboustranně symetrická řada 1 3 5 7 (rok) 9 (den) 7 (měsíc) 5 3 1 (čas) měla přinést štěstí. Stavbu svěřil panovník svému dvornímu staviteli Petru Parléřovi. Pískovcový most o délce 515,76 metru a šířce 9,4 metru byl dokončen počátkem 15. století a od té doby je spojnicí mezi Starým Městem pražským a Malou Stranou. Most byl několikrát vážně poškozen povodněmi, poslední takzvanou pětisetletou vodu v srpnu 2002 přestál ale bez většího poškození. V průběhu 16. až 19. století na něj přibylo 31 soch a sousoší, kvůli kterým je vyhledávaným cílem turistů.

Ze sportu:

Tenistky Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková na titul ze čtyřhry ve Wimbledonu nedosáhly. Český pár, naděje pro olympijské hry, prohrál ve finále se sestrami Venus a Serenou Williamsovými 5:7 a 4:6. Serena Williamsová vyhrála na londýnské trávě potřetí dvouhru i čtyřhru najednou, což dokázala i v letech 2002 a 2009. Letos před deblem porazila ve finále singlu Polku Agnieszku Radwaňskou. Spolu se starší sestrou Venus ovládly Wimbledon popáté (2000, 2002, 2008, 2009 a 2012) a stejný počet titulů má každá z nich i ve dvouhře. Loňské grandslamové vítězky French Open Hlaváčková s Hradeckou hrály pod zataženou střechou a umělým osvětlením výborně. Dobře podávaly, doplňovaly se na síti a bavily se, ale úspěch slavila síla servisu a returnů Američanek.

Rychlobruslařská šampionka Martina Sáblíková odstoupila z cyklistického etapového závodu Tour de Feminin. V dopolední časovce v Polsku obsadila 15. místo, ale po odpolední bouřce nad Rumburkem nechtěla v další etapě riskovat zranění, které by mohlo ohrozit program její rychlobruslařské přípravy. Časovku na 18 km v Bogatynii vyhrála Ruska Larisa Pankovová, Sáblíková za ní zaostala o minutu a deset vteřin. Odpoledne se jela čtvrtá etapa na českém území, silnice ale zalil přívalový déšť, po němž na asfaltu zůstaly nejen kaluže vody, ale i bláto, písek a kamení. Zkrácenou etapu vyhrála Němka Madeleine Sandigová, před nedělním závěrem celkově vede Pankovová. Nejlepší českou cyklistkou v průběžném pořadí je na sedmém místě mistryně republiky Pavlína Šulcová, která Sáblíkovou v časovce předčila o osm sekund.

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil obsadil ve třídě Moto3 desátou pozici ve Velké ceně Německa a vyrovnal své nejlepší umístění v sezoně. Druhý český účastník mistrovství světa Karel Abraham v MotoGP kvůli zraněné ruce nestartoval.

Čeští moderní pětibojaři Natálie Dianová a David Svoboda získali na mistrovství Evropy v Sofii bronz v soutěži smíšených štafet. Přidali tak další medailový úspěch k sobotnímu třetímu místu družstva mužů. Zvítězili běloruští manželé Anastasija a Mihail Prokopenkovi před Laurou Asadauskaiteovou a Justinasem Kinderisem z Litvy.

Bronzovou medaili ve sprintu na 500 metrů ve velkém finále mužů získala na závěr mistrovství světa v závodech dračích lodí posádka Nymburka. Titul mistrů světa vybojovala čínská loď Shunde DBC a stříbrné medaile patří posádce Toronta, která porazila Nymburk ve finiši o pouhých pět setin sekundy. Čeští zástupci na světovém šampionátu proměnili sedm startů v pět medailí.

Počasí v Česku:

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Na jihovýchodě místy až zataženo s přeháňkami nebo deštěm. Teploty 23 až 27, na východě až 29 stupňů Celsia. Mírný západní až severozpadní, v Čechách jihozápadní vítr.