Denní souhrn zpráv Zprávy

09-07-2012

Blažek se Zemanem jednali o zákonu o státním zastupitelství

Návrh nového zákona o státním zastupitelství ještě dozná změn. Na jeho nové podobě bude pracovat ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší státní zastupitelství. Vláda zákon dostane v řádu měsíců. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Nově jmenovaný ministr dnes o osudu zákona jednal se šéfem žalobců Pavlem Zemanem. Blažek zopakoval, že o zákoně chce jednat se všemi bývalými státními zástupci a představiteli politických stran. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová dodala, že dohoda mezi Zemanem a Blažkem znamená, že ministr návrh zákona o státním zastupitelství z vlády nestáhne. Diskuse se podle ní nyní povede zejména o způsobu jmenování vedoucích státních zástupců a jejich náměstků či rušení vrchních státních zastupitelství. Oba představitelé se bavili také o tom, že by žalobci měli mít dozor nad policií po dobu celého trestního řízení.

Šéf žalobců Pavel Zeman podle ministerstva spravedlnosti trvá na svém návrhu jmenovat do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou. Návrh na její jmenování podal Zeman již v červnu, tehdejší ministr Pospíšil byl připraven žalobkyni jmenovat. Než to stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) z funkce. Spekulovalo se, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Nečas to odmítá.

Kriminalisté řeší smrt soudce Studničky, soudil kauzu Vítkov

Kriminalisté vyšetřují smrt soudce Krajského soudu v Ostravě Miloslava Studničky. Informaci dnes ČTK potvrdil policejní zdroj. Mluvčí policie Gabriela Holčáková zatím pouze uvedla, že policie prošetřuje okolnosti úmrtí čtyřiašedesátiletého muže na Novojičínsku. Soudce řešil mimo jiné kauzu čtyř žhářů z Vítkova na Opavsku, kteří vhodili zápalné láhve do domu romské rodiny. Čtveřici extremistů soud uložil výjimečné tresty. Podle informací České televize byl soudce nalezen s podříznutým hrdlem na své chatě ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Na místě stále pracují kriminalisté.

Kauzu Vítkov řešil soudce Studnička v roce 2010. V říjnu soud v čele se Studničkou udělil žhářům tresty od 20 do 22 let. Soudce Studnička soudil i některé další případy, jimž média věnovala pozornost. Loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku. Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí. Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

Premiér Nečas: Vláda nemá peníze na koupi vepřína u pomníku v Letech

Vláda nyní nemá peníze na to, aby odkoupila vepřín u Let u Písku poblíž místa, kde za druhé světové války stával sběrný tábor pro Romy. Dnes to řekl premiér Petr Nečas při vzpomínkové akci k uctění obětí romského holokaustu. Při svém projevu Nečas připomněl, že 10. července uplyne 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu. Některé romské organizace se od akce distancovaly a vzkázaly vládě, že pokud chce uctít romské oběti, měla by prý mimo jiné zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí na místě tábora. "Nebudu lhát a lakovat situaci na růžovo. V současnosti nemáme v rozpočtu na takovou záležitost prostředky," řekl dnes Nečas.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.

Fischer ve chvíli registrace k prezidentské volbě skončí v EBRD

Někdejší premiér úřednické vlády Jan Fischer rezignuje na funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj(EBRD) ve chvíli, kdy bude oficiálně zaregistrován jako prezidentský kandidát. Řekl to dnes novinářům při zahájení sběru podpisů, které jako nestranický kandidát pro svou kandidaturu potřebuje. Do ČR se z Londýna, kde EBRD sídlí, Fischer vrací už nyní. Do 1. srpna čerpá v bance řádnou dovolenou, od té doby si do rezignace bere neplacené volno. Své londýnské období dnes označil za "velice užitečné a velice dobře využitelné pro případný výkon prezidentského úřadu v ČR". V rámci funkce v EBRD, kde působil od září 2010, se prý setkal s více prezidenty a premiéry než ve funkci předsedy české vlády. Celkem musí Fischer získat 50.000 podpisů. Z politiků, kteří oznámili úmysl se o křeslo po Václavu Klausovi na počátku příštího roku ucházet, už zisk tohoto počtu podpisů oznámil někdejší premiér Miloš Zeman.

Ministr Kalousek nechává prověřit tvrzení, že vyhrožoval policistovi

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předal dnes Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět k tomu, aby prošetřila tvrzení, že telefonicky vyhrožoval vyšetřovateli kauzy nákupu letounů CASA Jiřímu Mazánkovi. Požádal ji také, aby prověřila informace týdeníku Respekt, podle kterého se ještě před ministrovým telefonátem snažil člověk spojený s jeho úřadem přesvědčit detektivovy nadřízené o nevině místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (také TOP 09).

Respekt napsal, že před třemi týdny přišel za jedním z nadřízených kriminalisty Mazánka bývalý detektiv protikorupční policie a nyní člověk spojený s ministerstvem financí. Snažil se prý policistu přesvědčit, aby po obvinění Parkanové kvůli údajně předražené zakázce na vojenské letouny "pootočil vyšetřování opačným směrem". Měl uznat, že bývalá ministryně obrany nemusela zadávat znalecký posudek na cenu letadel. To by prý vedlo k zastavení jejího stíhání ještě předtím, než budou poslanci rozhodovat o jejím vydání. "Dovolím si konstatovat, že to jsou opravdu jenom policejní provokace, že týdeník Respekt je nástrojem těchto provokací a že nedovolím, aby tyto estébácké manýry byly zameteny pod koberec. Chci, aby to bylo prošetřeno do důsledků," reagoval ministr. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej pak ČTK řekl, že vedení jeho útvaru o schůzce popisované Respektem neví. Kalousek se již dříve se ohradil proti tomu, že měl on sám kriminalistovi sdělit, že "u policie končí". Potvrdil sice, že s vyšetřovatelem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu ale odmítl.

Příliv přímých zahraničních investic do ČR loni klesl o 26pct

Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka v loňském roce klesl o 26 procent na 95,6 miliardy korun. Předloni se hodnota PZI naopak více než zdvojnásobila na bezmála 130 miliard korun. Vyplývá to z analýzy vývoje české ekonomiky, kterou na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Zahraniční investice loni vzrostly nejvíce v oblasti reinvestovaného zisku, kde se meziročně zvýšily o sedm procent na 88,4 miliardy korun. Naopak výrazný propad vykázaly investice do základního kapitálu. Nejvýznamnějším investorem bylo loni Německo, ze kterého do ČR přitekly PZI v celkové hodnotě 44,8 miliardy korun, což byla téměř polovina všech investovaných prostředků pocházejících ze zahraničí. Druhé místo připadlo Slovensku se 20,8 miliardy korun a třetím největším investorem bylo Rakousko se 16,5 miliardy korun.

Objem PZI plynoucích z ČR do zahraničí se loni snížil meziročně o 37 procent na 20,4 miliardy korun. Největší objem investic loni mířil z ČR do Nizozemska, kam směřovaly investice v hodnotě 5,3 miliardy korun, tedy 26 procent z celkově investovaného kapitálu. Druhý největší podíl investic směřoval do Německa (čtyři miliardy korun) a třetí místo patřilo Slovensku (3,7 miliardy korun).

Kopicová: Budování velkých vědeckých infrastruktur je ve skluzu

Budování velkých vědeckých infrastruktur spolufinancovaných Evropskou unií, ve kterých se má soustředit špičkový vědecký výzkum srovnatelný se světem, je ve skluzu. Nejhůř je na tom projekt "superlaseru" ELI a v časové tísni je také biomedicínské a biotechnologické centrum BIOCEV, řekla dnes novinářům místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová. Připustila však, že se na zpoždění podepsalo vypořádání majetkových poměrů a také zákon o veřejných zakázkách. "Tam jsou procedury takové, že mohou zkomplikovat i stavby, které jsou v daleko lepší situaci, než je ELI," uvedla místopředsedkyně.

Česká ekonomika ztrácí dech, v květnu klesl průmysl i stavebnictví

Dnes zveřejněná statistická data podle analytiků ukazují, že česká ekonomika ztrácí dech. Průmyslová výroba v tuzemsku v květnu poprvé od listopadu 2009 meziročně poklesla, a to o 2,4 procenta. Stavebnictví v květnu zrychlilo pokles na 3,5 procenta z 2,7 procenta v dubnu a zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 23,1 miliardy korun, uvedl Český statistický úřad. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se v květnu naplnila hrozba stagnace objemu českého vývozu. Na ekonomické problémy eurozóny doplácí při své závislosti na vývozu také tuzemský průmysl. "Při návratu recese do eurozóny byl dopad na český průmysl jen otázkou času. V předchozích měsících držel celkové statistiky nad vodou automobilový průmysl, nicméně i ten již citelně zpomalil tempo růstu. V květnu se jeho produkce meziročně zvýšila pouze o 0,5 procenta," uvedl analytik David Marek z Patria Finance.

Málo peněz v ekonomice a extrémně slabá domácí poptávka ovlivňuje i stavebnictví. "Nejhůře je na tom oblast dopravní infrastruktury, ani výstavba bytů a rodinných domů na tom není o moc lépe," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Stavařský svaz kvůli dlouhodobému propadu odvětví opakovaně vyzývá vládu k přijmutí prorůstových opatření. Úsporná politika je podle šéfa svazu sice na místě, na druhé straně jí chybí provázanost s investicemi.

Westinghouse podepsal s Vítkovicemi partnerství pro Temelín

Česká strojírenská společnost Vítkovice podepsala dohodu o strategickém partnerství s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Společnosti o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. V případě, že dostavbu bude provádět Westinghouse, Vítkovice budou mít možnost dodat mechanické moduly pro jaderné reaktory. Vítkovice již dříve podepsaly dohody o budoucí spolupráci také s dalšími zájemci o dostavbu Temelína. Oproti dalším účastníkům tendru na dostavbu Temelína Westinghouse ale zatím uzavřel dohody o spolupráci jen s hrstkou českých firem. Všichni účastníci výběrového řízení Temelín shodně slibují, že českým podnikům v případě úspěchu v tendru poskytnou 70 procent celé zakázky. Někteří odborníci, včetně vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky, ale tato tvrzení zatím považují za nadnesená.

Zájemci o dostavbu předložili své nabídky před týdnem provozovateli elektrárny ČEZ. Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína by měl být dostavěn do roku 2025.

ČEZ se podle Fica možná nebude podílet na nové elektrárně v SR

Český koncern ČEZ se podle slovenského premiéra Roberta Fica nakonec možná nebude podílet na výstavbě nového jaderného zdroje na Slovensku. Důvodem jsou prý finanční problémy českého partnera. ČEZ reagoval, že je jednou z nejstabilnějších a nejziskovějších energetických společností ve středoevropském regionu. Zároveň dodal, že rozhodnutí o projektu padne až po dokončení studie jeho realizovatelnosti.

Stanice metra Národní třída se v úterý na dva roky uzavře

Kvůli stavbě administrativního a bytového centra Copa se v úterý na trase B pražského metra uzavře stanice Národní třída. Soupravy metra v ní nebudou zastavovat asi dva roky. Aneta Řehková z tiskového oddělení pražského dopravního podniku na dotaz ČTK uvedla, že podnik za opravy stanice zaplatí přes půl miliardy korun. Multifunkční centrum bude investora stát kolem čtyř miliard korun. Lidé tak v budoucnu budou vystupovat z metra přímo do nové budovy s obchody, kavárnami a kancelářemi. Výstavbu Copa centra a opravu stanice metra o několik let zdrželo rozhodování ministerstva kultury o památkové ochraně gotických sklepů, které se u Národní třídy našly. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) nedávno potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera (STAN), že chráněna bude jen část sklepů. Stavbě už tedy nestojí nic v cestě.

NKÚ: Ministerstvo zdravotnictví nekontrolovalo využití a termíny dotací neziskovým subjektům

Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) porušilo v letech 2010 a 2011 termíny pro udělení dotací, jejich využití navíc téměř nekontrolovalo. Kontroloři prověřovali čerpání a užití peněz státu určených na zdravotnické programy, které mají zlepšit podmínky a kvalitu života postižených a chronicky nemocných. Ministerstvo se vůči zprávě NKÚ ohradilo, zjištěné nedostatky podle něj mají jen formální charakter.

Podle NKÚ porušilo ministerstvo o několik měsíců termín, do kdy mělo rozhodnout o dotacích pro nestátní neziskové organizace. Na dotacích přitom je existence neziskových organizací většinou závislá. V roce 2011 některé neziskovky čekaly na peníze do července, ač o výši dotací mělo být podle harmonogramu rozhodnuto nejpozději v únoru. "Výběru projektů a uvolnění dotací musí předcházet schválení státního rozpočtu," uvedl náměstek Ferdinand Polák s tím, že stejný problém mají i další ministerstva. Ke zdržení podle něj přispěli i žadatelé, kteří v termínu nesplnili podmínky pro poskytnutí dotace.

Po kolapsu registru vozidel byly na některých pobočkách fronty

Na některých pracovištích registru vozidel se tvořily fronty čekajících lidí poté, co systém v celé republice zkolaboval. Lidé po marném čekání většinou odcházeli, vyplývá ze zjištění zpravodajů ČTK. Nový registr vozidel ráno zkolaboval po zhruba hodinovém provozu kvůli technickému výpadku. Systém měl být dnes spuštěn po přechodu ze správy ministerstva vnitra na resort dopravy. Zatím není jasné, jak dlouho bude mimo provoz.

Registr prošel plánovanou odstávkou v minulém týdnu, kdy se do něj z evidence ministerstva vnitra převedlo 14,5 milionu záznamů o 7,5 milionu vozidel, které jezdí po českých silnicích. Náklady na převod činily 47 milionů Kč za tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Dnešní výpadek se nevyhnul žádnému z nich.

Veleba: Sklizeň obilí bude letos minimálně o 10 pct nižší než loni

Letošní sklizeň obilovin bude minimálně o desetinu nižší než velmi dobrá loňská úroda a z dlouhodobého hlediska bude patřit spíše mezi průměrné. Mezi jednotlivými regiony budou ve sklizni velké rozdíly, odhadl dnes pro ČTK prezident Agrární komory (AK) Jan Veleba. Kombajny podle něj dosud vyjely na pole zhruba na jedné třetině území. V některých oblastech práce znepříjemňují přívalové deště. Nízkou sklizeň kvůli zimním holomrazům a následnému suchu očekávají zejména pěstitelé na jižní Moravě, což dosavadní průběh žní potvrzuje. Na druhou stranu v některých oblastech bude naopak produkce nadprůměrná, řekl ČTK Veleba, který o víkendu navštívil pěstitele na Chrudimsku.

Zemědělci v Česku v roce 2011 sklidili 8,285 milionu tun obilí, což bylo o 20,5 procenta meziročně více. Loňský rok tak byl z hlediska úrody čtvrtým nejúspěšnějším rokem za 20 let.

Moravští vinaři uspěli na slovinském Vinoforu

Tři z šesti titulů championa vezou z mezinárodní soutěže vín Vinoforum ze slovinského Mariboru moravští vinaři. Vinařství Josef Valihrach získalo titul za nejlepší bílé suché víno a nejlepší bílé sladké víno. Nejlepším červeným suchým vínem soutěže bylo vyhlášeno Rulandské modré 2009 vinařství LIVI, s. r. o. Vinařský fond to dnes uvedl v tiskové zprávě. V soutěži, jejíž hodnocení skončilo 22. června, bylo 327 vzorků vín z osmi evropských zemí. Celkem si moravští vinaři vezou z Mariboru 28 medailí, pět zlatých, 20 stříbrných a tři bronzové.

O klienty CK Majestic Travel se nikdo nepostará, nebyla pojištěná

Cestovní kancelář Majestic Travel, která se dostala do finančních potíží, nemá platné pojištění proti úpadku. O zhruba 40 jejích klientů, které má cestovní kancelář v Chorvatsku, se tak zřejmě nikdo nepostará. CK sice od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) obdržela koncesní listinu, povinné pojištění proti úpadku nicméně nezaplatila, řekla dnes ČTK mluvčí MMR Jana Jabůrková. Klienti ale mohou například žádat pomoc od konzulátu v Chorvatsku. Nelze ale postupovat jako v případě pojištěných kanceláří, kdy se o ubytování, návrat do vlasti a následné vypořádání škod stará pojišťovna a asistenční služba.

Klientům Majestic Travel podle televize Nova o víkendu na jihu Chorvatska odmítla posádka autobusu vydat zavazadla s odůvodněním, že majitelka kanceláře nezaplatila. Podle televize se podařilo pro turisty zajistit ubytování, k zavazadlům se ale nemohli dostat. Majitelka cestovní kanceláře podle Papeže s klienty a obchodními partnery zatím nekomunikuje.

Podle archeologů hrozí zničení přemyslovského pohřebiště v Praze

Podle Archeologického ústavu Akademie věd hrozí zničení zatím neprozkoumaných částí významného raně středověkého pohřebiště z doby vlády prvních Přemyslovců poblíž Pražského hradu. Pražský magistrát opakovaně nezajišťuje a nefinancuje archeologický výzkum, přestože mu to ukládá zákon, řekla ČTK mluvčí Archeologického ústavu Jana Maříková-Kubková. Archeologický výzkum v rámci výstavby tunelu Blanka se podle mluvčí vede již od roku 2008. Za tu dobu přinesl významné poznatky z dějin Prahy, zejména jejich nejstaršího období, z paleolitu, raného středověku a raného novověku. "Po celou dobu byl ale doprovázen neshodami mezi investorem a orgány památkové péče, zejména Archeologickým ústavem v Praze," uvedla.

Zemřel kanadsko-český vědec a spisovatel Reiniš, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel kanadsko-český univerzitní profesor a spisovatel Stanislav Reiniš. Na svých internetových stránkách o tom informoval kanadský pohřební ústav Erb&Good. Reiniš zemřel v sobotu v nemocnici ve městě Kitchener nedaleko Toronta. Reiniš se narodil v Nitře, od 70. let minulého století ale žil v Kanadě. Působil jako profesor neuropsychologie na univerzitě ve městě Waterloo. Ve svých vědeckých pracích se zabýval zkoumáním souvislostí mezi vědomím a kvantovou mechanikou. Do povědomí se Reiniš zapsal rovněž jako autor beletrie. Patřil také mezi výrazné osobnosti české exilové komunity v Kanadě.

V Plzni začaly velké letní školy - jazyková a výtvarný ArtCamp

Na plzeňské Západočeské univerzitě (ZČU) začaly dnes dvě tradiční velké mezinárodní letní školy. Mezinárodní letní jazyková škola a výtvarně zaměřený ArtCamp patří rozsahem a nabídkou kurzů k největším akcím tohoto druhu v ČR. Jazyková škola se koná potřiadvacáté a ArtCamp má osmý ročník. Celkem nabídnou desítky kurzů, jichž se zúčastní přes 900 studentů a lektorů z celého světa. Jazyková škola nabízí 40 kurzů angličtiny, češtiny pro cizince, francouzštiny, němčiny, portugalštiny a španělštiny, naplnit se naopak nepodařilo celodenní kurzy italštiny a ruštiny. Účastníci jsou z 25 zemí celého světa.

ArtCamp pořádaný Ústavem umění a designu ZČU letos podle provozní ředitelky letní školy Lenky Kodýtkové nabízí 26 kurzů pro 360 účastníků. Oproti loňsku je ArtCamp o čtyři kurzy a zhruba stovku lidí větší. Asi šestinu účastníků tvoří cizinci, mimo jiné i z USA, Egypta, Španělska nebo Mexika. "Největší zájem jsme opět zaznamenali u kurzů určených jako příprava na přijímací zkoušky na vysoké umělecké školy. Jedná se o figurální kresbu, fashion design, ilustraci a design. Tradičně byl velký zájem i o kresbu, malbu, design interiéru a fotografické kurzy," vyjmenovala Kodýtková. Tváří letošního ArtCampu je Plzeňanka, absolventka ArtCampu, herečka Kristýna Leichtová. Letos si vybrala komiks a novinku v nabídce kurzů - design obuvi.

Taneční festival Let's Dance nabídne orientální i indický tanec

Mezinárodní taneční festival Let's Dance nabídne letos kromě orientálního tance i indický tanec bharatanatyam, kmenový tanec tribal nebo balijský tanec. Přehlídka se uskuteční v několika pražských klubech a divadlech od 26. do 29. července. Sedmý ročník festivalu nabídne také taneční semináře o různých tanečních stylech, které povedou zahraniční i tuzemští taneční lektoři. Hlavní program připadne na sobotu 28. července, kdy bude Divadlo ABC patřit špičkám českého i světového orientálního tance. Zatančí zde například brazilská tanečnice Lulu Sabongi, tanečník-samouk Illan Riviere z Francie, německá tanečnice arabského tance Shalymar nebo slovenská umělkyně Jamilah, která propaguje egyptský styl. Největším překvapením bude podle organizátorů společné vystoupení deseti hvězd české orientální scény. Přehlídka tanečních stylů bude doplněna bazarem tanečního oblečení a šperků a také výstavou fotografií s taneční tematikou.

Hudební festival Znojmo pořadatelé věnovali skladateli Lullymu

Znojmo se v druhé polovině července díky letnímu hudebnímu festivalu přenese do časů francouzského krále Ludvíka XIV., přezdívaného Král Slunce. Pořadatelé věnovali osmý ročník festivalu Jeanu Baptistovi Lullymu, jenž byl dvorním skladatelem francouzského monarchy a letos od jeho narození uplynulo 380 let. Přímo pro festival vznikne na Lullyho hudbu taneční představení Král Slunce, zjistila ČTK od pořadatelů. Festival začne v pátek. Festivalové představení Král Slunce si premiéru odbude v sobotu 21. července v jízdárně louckého kláštera. V podání Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir a pod taktovkou Romana Válka zazní slavné Lullyho skladby, například Divertissement Royal a Te Deum. Patronem festivalu je podobně jako v minulých letech houslista Pavel Šporcl, jenž ve Znojmě vystoupí s projekty Sporcelain a La Folia.

Letošní Smetanova Litomyšl zaznamenala rekordní návštěvnost

Letošní 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl zaznamenal rekordní návštěvnost. Na koncerty přišlo asi 26.000 lidí, minulý rok jich bylo o 4000 méně. Návštěvnost ovlivnil mimo jiné vyšší počet pořadů, které byly tento rok uvedeny. Program přehlídky pouze v jednom případě narušilo špatné počasí, řekl ČTK ředitel festivalu Jan Pikna. Kromě opery a klasické hudby zazněl i folk písničkáře Jaromíra Nohavici nebo skladby Osvobozeného divadla.

Kabinová lanovka na Ještěd se po zásahu bleskem znovu rozjela

Kabinová lanovka na Ještěd se po zásahu bleskem dnes znovu rozjela. Mimo provoz byla od pátečního odpoledne, blesk vypálil jeden ze stykačů a technici neměli náhradní. ČTK to řekl jeden ze zaměstnanců lanovky Richard Vořechovský. Náhradní součástku se však podařilo poměrně rychle sehnat a od dnešních 10:00 lanovka na libereckou dominantu opět vozí turisty. Dvoukabinová lanovka, která jezdí z libereckého Horního Hanychova na vrchol Ještědu, oslavila nedávno 80 let od zahájení výstavby. Lanovka je oblíbenou turistickou atrakcí. Je dlouhá 1188 metrů, v nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem.

Z krajiny ubývá ropuch krátkonohých, může za to změna zemědělství

Nepropustná pole, zarůstání pískoven a otevřených ploch v bývalých vojenských újezdech stojí podle státní Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) za úbytkem ropuch krátkonohých. Tento obojživelník obýval dříve 15 procent území Česka, nyní ropuchy žijí už jen na pětině této původní plochy. Potvrdila to data z každoročního mapování výskytu ropuch. Přírodovědci nyní připravují na ochranu obojživelníků akční plán, jedná se mimo jiné o vytvoření tůněk, stržení travnatého povrchu a další opatření. Další zásahy přizpůsobující krajinu ropuchám agentura řídí na skládkách popílku na Pardubicku.

Ze sportu:

Lucie Záleská vybojovala v závěrečný den mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v kategorii do 23 let druhou medaili. Po zisku stříbra ze stíhacího závodu skončila v portugalské Anadii třetí v omniu. Česká výprava si ze šampionátu kromě dvou medailí Záleské odvezla ještě další tři cenné kovy. Titul získal v kategorii do 23 let Jan Kadúch ve scratchi, dva bronzy má na kontě junior Jakub Vývoda.

Česká tenistka Petra Kvitová klesla po neúspěšné obhajobě titulu ve Wimbledonu v žebříčku WTA na šestou pozici. Tomáš Berdych je v pořadí ATP stále sedmý, na první místo se mezi muži po dvou letech vrátil Švýcar Roger Federer.

Počasí v Česku:

Bude oblačno až zataženo, místy déšť. Teploty do 27 stupňů Celsia, na východě až 29.

09-07-2012