Denní souhrn zpráv Zprávy

10-07-2012

Sněmovna zřejmě Parkanovou vydá ke stíhání, rozhodne ve středu

Sněmovna s největší pravděpodobností vydá místopředsedkyni dolní komory Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání. Rozhodovat o tom bude ve středu odpoledne. Vyplynulo to z jednání sněmovny a jejích poslaneckých klubů. Pro vydání Parkanové budou hlasovat i někteří poslanci její vlastní strany a koaliční ODS. Poslanci TOP 09 i ODS budou mít v této věci takzvané volné hlasování, budou se tedy rozhodovat každý za sebe. Opoziční ČSSD, KSČM a VV jednoznačně chtějí policejní žádosti o vydání exministryně obrany vyhovět. Policie podezírá nynější místopředsedkyni dolní komory ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu. Vydání Parkanové ke stíhání sněmovně doporučil její mandátový a imunitní výbor. Kalousek prohlásil, že pokud sněmovna nakonec Parkanovou k trestnímu stíhání vydá, navrhne úplné zrušení poslanecké imunity. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky není sněmovna od toho, aby hodnotila důkazy a nahrazovala práci státních zástupců a soudců. Kauza kolem letounů CASA je podle něj komplikovaná a nákup byl jednoznačně podezřelý. Jediná možná cesta jak se v kauze obhájit, je podle Sobotky před nezávislým soudem.

Poslanci budou projednávat ústavní novelu o NKÚ, zákon ne

Poslanci budou na nynější schůzi sněmovny projednávat ústavní novelu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Související zákon o úřadu ale na program nezařadili. Ústavní novela a novela zákona o NKÚ leží ve sněmovně už déle než rok. Zatím byly projednány v prvním ze tří kol schvalování a ve výborech. Další projednávání ale vázlo na shodě na rozsahu rozšíření kompetencí. Poslanci zařadili do programu také pět vládních novel zákonů v úvodním kole projednání - o sociálních službách, o dani z přidané hodnoty, o spotřebních daních, o doplňkovém penzijním spoření a občanský soudní řád. Vyřadili naopak schvalování mezinárodních smluv, protože je ještě neposoudil zahraniční výbor. Sněmovna také hlasy koalice prosadila to, že o zákonech v závěrečném schvalování bude moci jednat každý jednací den do 21:00. Obvykle jsou pro ně vyčleněny středy a pátky od 09:00 do 14:00. S požadavkem, aby sněmovna jednala o nynějších potížích s novým systémem registru vozidel neuspěl sociální demokrat Roman Váňa. Na zářijovou schůzi poslanci podle očekávání odročili hlasování o předloze, která zavádí zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Vetoval ji prezident Václav Klaus. Totéž provedli v případě novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou vrátil dolní komoře Senát.

Příspěvek na školství asi budou dostávat jen obce se školou

Příspěvek na školství už asi nebudou dostávat z daní všechny obce, ale jen ty, které zřizují základní nebo mateřskou školu. Počítá s tím návrh novely školského zákona, který podpořila sněmovna. Vládní předloha míří do školského výboru a do výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Změna školského zákona reaguje podle ministra Petra Fialy na novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která nově nastavuje rozdělení daňových výnosů pro obce a je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Od příštího roku by obce se školou měly dostat asi 8000 korun na žáka. Nyní získávají příspěvek všechny obce; ty, které školu nemají, pak na děti ze své obce doplácejí městu či vesnici, kam děti do školy dojíždějí. Novela to ruší. Obce zřizující mateřské a základní školy by měly příští rok dostat z daní přes devět miliard. Do peněz zahrnutých do sdílených daní obcí se bude započítávat také 1,5 miliardy, které dosud obce dostávaly jako takzvaný příspěvek na školství ze Všeobecné pokladní správy. Příspěvek pro letošní rok činí asi 1400 korun na školáka.

Pokuty pro nepoctivé prodejce potravin mohou být až 10 mil. Kč

Ministr zemědělství Petr Bendl chce zpřísnit postihy za klamání při prodeji potravin. Podle návrhu, který hodlá ministr ještě do konce roku předložit vládě, by maximální sankce měly vzrůst ze současných tří na deset milionů korun. Obchodníci by zároveň měli být více zodpovědní za to, co prodávají. Při jednáních s obchodníky Bendl kromě tlaku na kvalitu produktů chce také prosadit, aby se na jejich regálech objevovalo více regionálních produktů tak, jak je to například v Německu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) od začátku letošního roku intenzivně kontroluje prodejny potravin a prakticky nemine týden, kdy by inspektoři na pultech obchodů nezjistili prošlé či špatně označené potraviny. Obchodníci také často nedodržují podmínky skladování a některé potraviny podle SZPI obsahují náhražky, které ale nejsou uvedeny na jejich obalu. Navzdory tvrzení kontrolorů o pravém opaku obchodníci tvrdí, že situace v prodeji potravin se zlepšuje. Zároveň také upozornili, že nedostatky často způsobují dodavatelé potravin.

Ministerstvo zemědělství podá trestní oznámení kvůli aféře s polskou solí

Ministerstvo zemědělství (MZe) podá během několika týdnů trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli aféře s technickou solí v polských potravinách. ČTK to v rozhovoru řekl ministr zemědělství Petr Bendl. Ministr doufá, že s pomocí vyšetřovacích orgánů se česká strana konečně dozví jména nebezpečných výrobků, které mohly skončit v tuzemských obchodech. Polsko po opakovaných výzvách v půlce května poskytlo Česku informace o problémových potravinách, u nichž existuje možnost, že by se dostaly do ČR. Podle Bendla však prý informace byla nedostatečná. Po dosavadním průběhu dospěl k názoru, že k datům není jiné cesty, než využít mezinárodních dohod o poskytování si informací v případě, že dochází k trestné činnosti. Česko-polský spor o technickou sůl se přesunul i na evropskou půdu. Praze vadí, že jí Varšava odmítá poskytnout informace o polských potravinách, do nichž byla technická sůl přidána.

Ministr Blažek se ve čtvrtek sejde s ústeckou žalobkyní Bradáčovou

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se ve čtvrtek setká s ústeckou žalobkyní Lenkou Bradáčovou, kterou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl na post šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Blažek již dříve uvedl, že podle toho, jak ji zná z médií, proti ní nic nemá. Potřebuje si s ní však pohovořit. Zeman navrhl jmenovat Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní již v červnu. Tehdejší ministr Jiří Pospíšil (ODS) byl podle svých slov připraven žalobkyni jmenovat. Než to stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) z funkce. Spekulovalo se, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Předseda vlády to odmítá. Bradáčová v současnosti zastává post náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce a je prezidentkou Unie státních zástupců.

Median: První kolo přímé volby prezidenta by vyhrál Fischer

Největší šanci dostat se do druhého kola přímé volby prezidenta ČR by měl bývalý premiér Jan Fischer, který by první kolo boje o Hrad vyhrál se ziskem 32 procent hlasů. Druhý by skončil někdejší premiér Miloš Zeman, volilo by ho 17 procent lidí. O 1,5 procenta tak předstihl ekonoma Jana Švejnara. Vyplývá to z červnového volebního modelu agentury Median. K volebním urnám by šlo 67 procent voličů, o 6,5 procentního bodu více než v květnu. Volební účast by tak nyní byla zřejmě vyšší než při posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Na čtvrté příčce je místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), kterému by dalo hlas 7,5 procenta lidí. Na páté místo se dostal místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier s šesti procenty hlasů a šestý ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg s 5,5 procenta hlasů.

Příspěvek na obnovitelné zdroje v r. 2013 poroste a zdraží proud

Přes současný pokles cen elektřiny na burzách zřejmě dodávky elektrického proudu pro české spotřebitele ani v příštím roce nezlevní. Zákazníci si znovu připlatí za obnovitelné zdroje, neboť Energetický regulační úřad (ERÚ) očekává, že stát v příštím roce poskytne na jejich financování minimálně o dvě miliardy korun méně než letos. ČTK to sdělila mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob ČTK sdělil, že vláda pro roky 2013 až 2015 počítá s každoročním financováním obnovitelných zdrojů ve výši 9,7 miliardy korun. Je to kvůli úsporám ve státním rozpočtu, ale podle Jakoba se i s menšími prostředky státu podaří zabránit příliš prudkému zdražení elektřiny. Elektřina pro domácnosti naposledy zlevnila v roce 2010. Pak ale nastal boom štědře podporovaných solárních elektráren a ceny elektřiny rostly. Letos se cena elektřiny pro domácnosti zvýšila v průměru o více než tři procenta.

Krajská zdravotní má zatím vrátit celou dotaci na přístroje

Krajská zdravotní má vrátit dotačnímu úřadu Severozápad celých 353 milionů korun, které dostala jako evropskou dotaci na nákup zdravotnické techniky. Ředitel úřadu Pavel Markvart (ODS) ČTK a České televizi řekl, že to nemusí nutně znamenat vrácení celé dotace, protože z procesních důvodů musí odebrat celou dotaci a až následně může jednat o zmírnění sankce. Ministerstvo financí už dříve navrhlo odebrání 176 milionů korun, tedy zhruba poloviny dotace. Zakázka na nákup přístrojů za 417 milionů korun byla v minulosti často kritizovaná kvůli údajnému předražení. Nemocniční firma to odmítala s tím, že kvůli unikátnosti přístrojů nejde jen tak porovnávat s jinými projekty. Ministerstvo financí ale v květnu došlo k závěru, že zakázka byla předražená. Ministerstvo sankce udělit nemůže, to je kompetencí dotačního úřadu. Jeho stanovisko přišlo v úterý. "Zákon nám ukládá, že musíme vzít zpátky 100 procent dotace a teprve pak se uvidí, jestli bude moci Krajská zdravotní získat nějaké zmírnění tohoto verdiktu," uvedl Markvart. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra se na Markvartův briefing přišel podívat, zatím ale situaci nechtěl komentovat.

Lidem z domů ohrožených těžbou už možná nebude hrozit vyvlastnění

Majitelé domů nad ložisky hnědého uhlí by se v budoucnu nemuseli obávat vyvlastnění kvůli těžbě. Posílit jejich práva má vládní novela horního zákona, kterou sněmovna v prvním čtení podpořila. Návrh, který vychází z koaliční smlouvy, se nelíbí těžařům, horníkům ani Svazu průmyslu a dopravy. Požadují ho naopak ekologové a těžbou nejohroženější obec Horní Jiřetín. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Vše by ale ještě mohla upravit chystaná větší novela horního zákona. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nedávno uvedl, že stát by si měl možnost vyvlastnit pozemky kvůli těžbě uhlí ponechat. Ekologové novelu vítají.Uhlí za limity přitom jako stát prokazatelně nepotřebujeme, pro teplárny je ho dost i v rámci limitů nejméně na čtvrt století," uvedl například Jan Rovenský z Greenpeace.

Smrt soudce Studničky stále zůstává nejasná, zavražděn asi nebyl

Policii se zatím nepodařilo objasnit pondělní smrt čtyřiašedesátiletého ostravského soudce Miloslava Studničky. Dosud pracuje se třemi verzemi - kloní se však spíše k sebevraždě nebo nešťastné náhodě. Zatím však nevyloučila ani útok další osoby. Policie to uvedla na tiskové konferenci. Soudce, který mimo jiné vynášel rozsudek nad žháři z Vítkova, žil sám s několika psy ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde policie našla jeho tělo.

Unesené dítě z ČR se našlo v Německu, dva podezřelí jsou ve vazbě

Kojence uneseného z Trmic na Ústecku našla německá policie na západě země v Porýní-Falci. V souvislosti s únosem vyšetřovatelé zadrželi muže a tři ženy. Všichni jsou podle dnešního vyjádření české policie Němci. Na dva z nich byla uvalena vazba, dvě ženy byly propuštěny na svobodu, uvedla agentury DPA s odvoláním na státní zastupitelství v Drážďanech, pod něž případ v Německu spadá. Podle oznámení české policie němečtí vyšetřovatelé podezřelé dopadli v pondělí večer. Na jejich stopu vyšetřovatele podle zemského kriminálního úřadu v Drážďanech přivedlo auto, kterým holčičku pachatelé odvezli z místa činu. Podle informací listu Bild z vozidla únosců při útěku z Česka odpadla ukradená česká registrační značka a místo ní se objevila německá poznávací značka. Policisté na jejím základě zjistili, že vůz patří jedné německé půjčovně. Informace, které v ní vyšetřovatelé získali, pak v krátké době vedly k dopadení únosců. Holčička byla v ČR unesena minulý týden ve středu, 18 dnů po svém narození. Únosce ji vytáhl přímo z kočárku, ve kterém ji vezla po ulici jeho matka. Pátrání po dítěti nakonec trvalo pět dnů. Holčička je podle policie v pořádku a nachází se v péči německých úřadů. Ty chtějí její totožnost potvrdit testy DNA, jejichž výsledek se očekává v průběhu týdne. Kvůli potvrzení totožnosti dívenky do Německa zamířila také její matka. O motivech únosu zatím vyšetřovatelé nechtějí spekulovat. Pracují se třemi možnými verzemi, které zahrnují i obstarání si dítěte.

IKEM obnovil vybavení Kardiocentra za 31,7 milionu korun

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) doplnil a obnovil o 13 přístrojů vybavení kardiocentra za 31,7 milionu korun. Oproti plánované ceně ušetřil v tendrech 10,9 milionu, řekl novinářům náměstek pro ekonomiku a provoz Michal Stiborek. Zhruba 64 procent šlo z peněz EU, zbytek dal IKEM. Objem péče by mohl stoupnout o čtvrtinu, pokud ji zdravotní pojišťovny zaplatí, uvedl. Nahrazením starých přístrojů se zlepší kvalita péče. Dovybavením stoupne kapacita zdravotnických výkonů a efektivita kardiocentra. IKEM pořídil například nový "bed-side" echokardiograf, který umožňuje vyšetření nemocného přímo na lůžku, speciální přístroj pro dialýzu, který umožní nahradit funkci ledvin přímo na jednotce intenzivní péče, nebo přístroj pro řízenou hypotermii, kdy díky ochlazení pacienta se zamezí poškození jeho mozku. Doplnil také vybavení pro mechanickou srdeční podporu, která umožní pacientům se selháním srdce dočkat se transplantace. Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR a představují 50 procent všech hospitalizací. V ČR je 13 komplexních kardiocenter, kardiocentrum v IKEM je z nich největší. Loni provedlo 1127 srdečních operací, z toho 43 transplantací srdce. Mechanickou srdeční podporu využilo u 22 pacientů.

Generali žaluje majitelku nepojištěné CK Majestic Travel

Majitelka boskovické cestovní kanceláře Majestic Travel Zuzana Pálová, jejíž firma se dostala do finančních potíží a nechala v Chorvatsku bez asistence zhruba 40 klientů, čelí žalobě pojišťovny Generali kvůli údajnému neoprávněnému podnikání. ČTK to oznámil generální ředitel pojišťovny Štefan Tillinger. Cestovní kancelář si u pojišťovny předjednala, ale nezaplatila povinné pojištění proti úpadku a zájezdy prodávala bez něj. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které cestovním kancelářím vydává koncesi, zvažuje trestní oznámení. Klientům Majestic Travel podle televize Nova o víkendu na jihu Chorvatska odmítla posádka autobusu vydat zavazadla s odůvodněním, že majitelka kanceláře nezaplatila. Klientům se sice podařilo během dne zajistit ubytování, celý den se ale nedostali k osobním věcem, které měli v zavazadlech. Do finančních potíží se letos v Česku vedle Majestic Travel dostalo pět cestovních kanceláří. Úpadek ohlásily CK Asteri tour, CK Redgreentours, CK Filip, Globaltour a BG Travel.

Soutěž Pražského filharmonického sboru zná první tři vítěze

Mezinárodní skladatelská soutěž Pražského filharmonického sboru (PFS) zná první tři vítěze. V kategorii skladeb pro ženský sbor vybrala odborná porota dílo italské autorky Beatrice Barazzoniové s názvem An die Nacht, v kategorii skladeb pro smíšený sbor pak Žalm 57 mladého českého skladatele Martina Klusáka a kompozici Spring Passes Ivana Božičeviče z Chorvatska. Soutěž poprvé vypsal PFS loni na podzim na skladbu pro ženský, mužský či smíšený sbor, která měla vzniknout v libovolném jazyku bez doprovodu nebo s komorním instrumentálním doprovodem. Přihlášené skladby v délce do deseti minut nesměly být starší pěti let a nesměly být již oceněny a veřejně provedeny.

V písecké galerii Sladovna začala výstava "Heftlink Josef Čapek - příběh posledního obrazu".

Výjimečná podívaná se naskytne návštěvníkům výstavy "Heftlink Josef Čapek - příběh posledního obrazu". V úterý začala v písecké galerii Sladovna. Lidé si tu mohou prohlédnout jeden ze šesti zachráněných obrazů, které Čapkova manželka po jeho smrti podle přání autora zničila. Díla následně objevil Čapkův zeť a zachránil je, řekla kurátorka výstavy Pavla Slancová. "Byly to obrazy, které Čapek před svým zatčením v roce 1939 ukryl," uvedla. Malíř, spisovatel, básník a novinář své ženě řekl, aby díla zlikvidovala, kdyby zemřel. Čapek zemřel v koncentračním táboře v dubnu 1945. Jeho manželka pak prý skutečně všechny obrazy spálila nebo rozmočila ve vodě. Jen šest z nich rozřezala a v tomto stavu je potom objevil Čapkův zeť a slepil je. Jeden z nich od úterka visí na výstavě v písecké Sladovně. "Jde o skutečnou raritu, lidé proti světlu mohou jasně vidět stopy v místech, kde byl obraz rozřezán," uvedla Slancová. Návštěvníci Sladovny mohou zhlédnout dokumentární film o Josefu Čapkovi. Snímek vedle výpovědí jeho rodinných příslušníků, pamětnice osvobození koncentračního tábora v Bergen Belsenu a odborníků z oboru české literatury a historie ukáže i záběry míst, kde byl nucen Josef Čapek konec svého života trávit. Výstava potrvá do 12. srpna.

Zájemci z celého světa se v Chebu učí vyrábět housle a kytary

Zájemci z celého světa se účastní kurzu, který druhým rokem pořádá houslařská škola při Integrované střední škole v Chebu. Během dvou týdnů si pod dohledem zkušených lektorů vyrobí vlastní hudební nástroj, housle nebo kytaru. Letos se v Chebu seznamuje s výrobou hudebních nástrojů 16 lidí, řekl ČTK vedoucí houslařské školy Jiří Pátek. Kurzy mají pro školu význam jak v propagaci, tak i v tom, že účastníky kurzu může do práce s nástroji natolik zaujmout, že si později podají přihlášku na školu. Letos se k účastníkům z celého Česka připojila i desetičlenná skupina z výměnného pobytu Rotary Clubu. Do Chebu přijeli mladí lidé z mnoha zemí, například Tchaj-wanu, Spojených států, Izraele nebo Lotyšska, Bulharska a dalších evropských zemí.

Ostravská výstava připomene výročí vydání Zlaté buly sicilské

Výstava v Ostravském muzeu připomene 800. výročí vydání dokumentu, kterým vzniklo české království, a tím i nárok budoucích panovníků dědit královský titul. Expozice nazvaná Cesta ke Zlaté bule sicilské nabídne například mince, pečeti, rukopisy i dobové zbraně. Poprvé výstavu, která potrvá do poloviny září, zájemci uvidí 12. července. Zlatou bulu sicilskou vystavil 26. září 1212 v Basileji sicilský král, pozdější římský císař Fridrich II. Přemyslu Otakarovi I., a tím uznal dědičný královský titul českých panovníků. Lidé se seznámí s podstatnými změnami, které před 800 lety děly na pomezí Moravy a Slezska. První tři české krále výstava přiblíží prostřednictvím mincí a pečetí. K ozdobám výstavy budou patřit fragmenty reliéfu z kláštera svatého Jiří v Praze, kde je i zobrazen král Přemysl. Návštěvníci mohou též zhlédnout rukopisy z 11. až 12. století, zbraně z 12. století a také zdobenou mosaznou mísu z přelomu 12. a 13. století. Originál Zlaté buly sicilské nemůže být pro svůj význam v Ostravě vystaven. Proto bude listina prezentována formou zdařilé kopie. Druhá část výstavy, která se věnuje proměně pomezní oblasti Moravy a Slezska, si klade za cíl dotknout se problematiky vzniku prvních měst, tedy nejen Uničova, Bruntálu a Opavy, ale i Hlubčic. V poslední době jde už o druhou rozsáhlou výstavu, která popisuje české dějiny. Na přelomu let 2010 a 2011 proběhla v Ostravě u příležitosti 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn v Ostravském muzeu výstava Král, který létal. Vidělo ji víc jak 20.000 lidí.

Ze sportu:

Česká tenisová jednička Petra Kvitová sehraje 29. října v Praze exhibici s ruskou hvězdou Marií Šarapovovou. Akci bude hostit O2 arena, kde se následně 3. a 4. listopadu uskuteční finále Fed Cupu, v kterém budou české hráčky obhajovat loňský titul proti Srbsku. Šarapovová se v Česku představí poprvé v kariéře, v níž získala všechny čtyři grandslamové tituly ve dvouhře. Poslední chybějící vybojovala letos na Roland Garros. Pražská exhibice se uskuteční den po Turnaji mistryň v Istanbulu, který Kvitová loni ovládla. Vstupenky na akci se budou prodávat od září.

Český tenista Lukáš Rosol postoupil ve Stuttgartu do druhého kola. Na úvod turnaje na německé antuce porazil pátého nasazeného hráče Robina Haaseho z Nizozemska 6:4 a 7:5. Šestadvacetiletý Rosol zdolal 42. tenistu žebříčku ATP za hodinu a 18 minut, když využil čtvrtý mečbol. Dalším soupeřem 103. hráče světa, který na sebe ve Wimbledonu upozornil vyřazením dvojnásobného vítěze Španěla Rafaela Nadala, bude domácí Björn Phau.

Čeští fotbalisté Daniel Pudil a Matěj Vydra si zahrají druhou anglickou ligu za Watford, který nově trénuje bývalá hvězda Chelsea Gianfranco Zola. Oba přicházejí do klubu na roční hostování, Pudil z Granady a Vydra z Udine. Informoval o tom manažer hráčů Ondrej Chovanec. K transferu napomohla skutečnost, že všechny tři celky spojuje italský podnikatel Giampaolo Pozzo, který chce dostat Watford do Premier League, a proto ho výrazně posiluje.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve středu bude oblačno, přechodně až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů, v 1000 m na horách kolem 18 stupňů.

10-07-2012