Denní souhrn zpráv Zprávy

11-07-2012

Sněmovna vydala Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání

Poslanci podle očekávání vydali místopředsedkyni sněmovny za TOP 09 a exministryni obrany Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání. Policie ji podezřívá ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu. Stát měl předraženým nákupem letounů údajně přijít o 658 milionů korun. Podle Parkanové ale policejní žádost o její vydání obsahuje několik lží a je účelově formulovaná. Pro vydání Parkanové hlasovalo 117 poslanců, proti jejímu vydání jich bylo 45. Okamžitě po hlasování Vlasta Parkanová oznámila, že se vzdává funkce místopředsedkyně sněmovny. Z veřejného života ale odejít nehodlá.

Hlasování o vydání Parkanové předcházela pětihodinová debata, která se ale zvrhla ve slovní přestřelku mezi místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem a opozičními poslanci. Kalousek se členky své strany vehementně zastával. Prohlásil také, že má v úmyslu během několika dní podat návrh na úplně zrušení poslanecké imunity. .

Sněmovna zahájila další schvalování církevních restitucí

Sněmovna zahájila ve středu dopoledne další dějství schvalování církevních restitucí. Návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi hájila hned v úvodu ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové), když reagovala na některé výtky kritiků z minulých tří kol projednávání. Vlastnické právo církví jednoznačně uznal Ústavní soud, zdůraznila mimo jiné Hanáková. Ohradila se také proti tvrzením, že církve by byly zvýhodňovány proti restituentům z 90. let. Hanáková podotkla, že se má vydávat jen majetek státu, nebude se hradit jeho znehodnocení ani inventář. Církve na rozdíl od restituentů nemohly čerpat po dvě desítky let výnosy z majetku, uvedla. Poukázala dále na to, že to byla vláda ČSSD, která prolomila restituční hranici 25. února 1948, když v minulosti prosadila zákona o zmírnění křivd obětí holokaustu. Pokud by se za socialismu neuskutečnily kroky, které nastaly, církevní restituce by se nyní nemusely řešit, uvedla Hanáková. Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Sněmovna ztížila podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů

Podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů, které mají poškozovat konkurenční firmy, bude do budoucna obtížnější. Sněmovna v závěrečném čtení schválila novelu insolvenčního zákona, která má takové šikanózní návrhy ztížit. Bude za ně hrozit pokuta. Novela nyní zamíří k projednání do Senátu. Předložený zákon reaguje na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží dotčeného soutěžícího vyřadit z dalšího konkurenčního boje v podnikání. Soud bude moci například nepoctivému věřiteli za zjevně bezdůvodný insolvenční návrh stanovit pokutu až 50.000 korun.

Poslanci podpořili zvýšení daně u cigaret a tabáku

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret by tak v roce 2014 měla podražit celkem o zhruba čtyři koruny. Zvýšení reaguje na požadavek EU, která chce, aby minimální sazba daně z cigaret představovala alespoň 60 procent z průměrné koncové ceny pro spotřebitele a 90 eur z tisícovky kusů cigaret. Ministerstvo financí předpokládá, že příští rok vynese vyšší daň rozpočtu o 1,4 miliardy korun a o rok později o 1,9 miliardy korun více ve srovnání s letoškem.

Sněmovna podpořila zavedení předdůchodů

Sněmovna podpořila vládní předlohu, která stanoví pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. Lidé by je mohli čerpat podle novely o doplňkovém penzijním spoření od ledna. Norma míří k posouzení do rozpočtového výboru. Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, bude podle předlohy zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod. Žádost budou moct zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu, k tomu budou muset mít naspořeno v doplňkovém spořícím systému. Jednou z podmínek získání předdůchodu bude jeho minimální výše - nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám. Na předdůchod by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Žadatelé ale budou moct využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné. Opozice už ohlásila, že bude usilovat o částečné změny předlohy. Podle Miroslava Opálky (KSČM) by měly být předdůchody povinné u těžkých profesí.

Ministerstvo kvůli problémům s registrem vozidel vrátí původní systém

Ministerstvo dopravy se chce kvůli potížím s novým registrem vozidel vrátit k původnímu systému, který spravovalo ministerstvo vnitra. Serveru iDNES.cz to řekl náměstek ministerstva vnitra Radek Šmerda. Nový registr vozidel ministerstvo dopravy provozuje od pondělí. Za tři dny ho ale provází řada potíží, v pondělí byl systém několik hodin zcela mimo provoz. "Přestali jsme důvěřovat dodavateli, který nás ujišťoval, že je systém funkční," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Ministerstvo vytvořilo krizovou pracovní skupinu, která objela řadu pracovišť a na místě zjišťovala funkčnost nového systému. Ten podle výsledků šetření sice funkční je, ale má obrovské množství nedostatků. Ministr ale nepředpokládá, že by se ATS- Telcom podařilo do stanovené lhůty všechny potíže odstranit. Sdružení dopravců Česmad Bohemia uvedlo, že kvůli nefunkčnímu novému registru vozidel přicházejí o tisíce korun denně. Česmad proto bude podporovat případné žádosti firem o náhradu škod od státu.

S odvoláním u maturit uspělo přes šest procent studentů

S odvoláním proti výsledkům státní maturity uspělo 6,6 procent maturantů, kteří požádali o přehodnocení svých známek. Cermat vyhověl 534 z celkem 8098 žádostí. Z toho 506 odvolání se týkalo písemných prací. Uvedl to server iDnes.cz. Většina žádostí o přezkoumání se týkala slohu z češtiny. Práce opravovali externí hodnotitelé podle jednotných zadání. Kritizovali je žáci i učitelé. Podle nich bylo hodnocení neobjektivní a řada premiantů propadla. Nevoli vyvolala i těžší verze matematiky. Byla totiž příliš náročná a hodnocení se kvůli tomu pak zmírňovalo. Kvůli chybám ministr školství odvolal ředitele Cermatu a nařídil audit zkoušek. Špatné výsledky maturity mnoha studentům zkomplikovaly přihlašování na vysoké školy. Už v červnu bylo také nutné podat přihlášku k zářijovému opravnému maturitnímu testu.

Rada neuspěla s návrhem na zastavení sKaret

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) neuspěla se svou žádostí, aby soud prozatím zastavil vydávání nových sociálních karet. Návrh na vydání předběžného opatření soudkyně odmítla. Rada zváží další právní kroky. ČTK to řekl její předseda Václav Krása. Úřady práce začínají sKarty, přes které se budou vyplácet dávky a příspěvky, už vydávat. Radě vadí, že by lidé už neměli dostávat peníze od státu složenkami či přímo do domu, ale na účet k sKartě. Museli by si je pak vybírat z bankomatu, nebo přeposílat. Mnozí handicapovaní či senioři by se tak k pomoci od státu nedostali, tvrdí rada. Podle ní by se to mohlo týkat stovek tisíc lidí. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) navrhuje novelu, která by platební funkce sKaret vyloučila. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) už dřív ČTK řekl, že do konce roku se budou dávky dál rozesílat poukázkou. Od ledna by se za to ale už mělo platit. Zdarma by službu měli mít jen ti, kteří si pomoc od státu nebudou moci jinak vybrat. Úřady práce začínají nyní zkušebně stovky karet vydávat, do konce roku by jich měly rozdat milion.

Ministerstvo školství dostalo pokutu za únik údajů romských žáků

Ministerstvo školství dostalo od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 450.000 korun za loňské zveřejnění seznamu romských žáků, kteří dostávali dotace na studium. Rozhodnutí už je pravomocné. Uvedla to mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Data téměř devíti stovek školáků i s jejich adresami a výší podpory se objevila v listopadu na ministerském webu. Podle stínového ministra školství za ČSSD Marcela Chládka tehdejší ministr Josef Dobeš (VV) "manažersky selhal" a měl by pokutu zaplatit. Ministerstvo vyplácí z dotačního programu podporu mladým z chudých rodin, kteří studují střední a vyšší odborné školy. Ty pak z přidělených peněz platí školákům třeba ubytování na internátu, obědy ve školní jídelně nebo školní pomůcky a pracovní oděvy na praktické vyučování.

ČSÚ: Inflace v červnu zrychlila meziroční růst na 3,5 procenta

Růst spotřebitelských cen v červnu zrychlil meziročně na 3,5 procenta z květnových 3,2 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 procenta kvůli růstu cen potravin a tabákových výrobků. Uvedl to Český statistický úřad. Zrychlení meziročního cenového růstu způsobily zejména ceny potravin. Zelenina zdražila o 18,5 procenta, ovoce o 10,4 procenta, vajec o 60,7 procenta, drůbeže o 4,5 procenta a sýrů o 4,5 procenta. Na snižování meziročního cenového růstu nejvíce působily ceny oděvů, které klesly o 3,4 procenta. Přístroje a spotřebiče pro domácnost zlevnily o 5,4 procenta, nářadí, nástroje a potřeby pro dům a zahradu o 6,6 procenta.

ČSÚ: Sklizeň obilovin klesne téměř o pětinu, řepky bude více

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) měla být o 18,6 procenta nižší než loňská rekordní produkce a měla by činit 5,865 milionu tun. Úroda řepky má vzrůst o 6,7 procenta na 1,117 milionu tun. Očekávaná sklizeň je o 5,7 procent nižší než pětiletý průměr. Na jejím propadu se podílejí především nízké předpokládané výnosy všech základních obilovin v důsledku nepříznivého vývoje počasí, uvedl ČSÚ. Průměrný hektarový výnos obilovin by podle statistiků měl dosáhnout 4,43 tuny, což by v porovnání s rokem 2011 bylo o 17 procent méně. Snížila se plocha ozimů, které byly po špatném přezimování částečně zaorávány a nahrazovány jarními obilovinami.

Přímý prodej loni v Česku klesl o 22 procent

Firmám, které se zabývají přímým prodejem, loni v Česku klesly tržby o 22 procent na 5,9 miliardy. O rok dříve jejich tržby dosáhly 7,5 miliardy Kč. Osobnímu prodeji se loni věnovalo 240.000 Čechů. Vyplývá to ze statistik, které na svých internetových stránkách zveřejnila Světová federace asociací přímého prodeje (WFDSA). Pokles trhu osobního prodeje se předloni v Česku zpomalil. Zatímco v roce 2009 se celkový obrat kvůli hospodářské krizi snížil meziročně o 124 milionů korun na 3,893 miliardy korun, tak v roce 2010 klesl o 20 milionů korun na 3,873 miliardy korun. Nejčastějším obchodním modelem přímého prodeje je individuální prodej zboží konkrétní osobě. Hromadné předváděcí akce, kdy prodejce nabízí zboží skupině zájemců, jsou druhým nejčastějším způsobem osobního prodeje.

Rejdaři chtějí odškodnění za nesplavné Labe

Čeští lodní dopravci si stěžují u Evropské komise na Českou republiku. Podle nich nedodržuje zásadu správného rozdělování dotací z Evropské unie. Podle dopravců stát nezajistil dostatečnou splavnost českých řek, zejména Labe. Rejdaři by se v tomto sporu mohli domoci až šestimiliardového odškodnění, řekl jejich právní zástupce Arsene Verny. Stát podle něj investuje pouze do železničních a dálničních sítí a nebuduje vodní cesty. "Dochází k diskriminaci oboru vodní dopravy," uvedl ředitel společnosti Evropská vodní doprava - sped Lukáš Hradský. To podle něj odporuje přístupové smlouvě k EU, v níž se ČR zavázala, že nebude upřednostňovat jednotlivá průmyslová odvětví před jinými sektory. Stížnostmi rejdařů se už zabývaly české soudy. V březnu například Ústavní soud zamítl žádost společnosti ČSPL, která se kvůli nesplavnému Labi domáhala náhrad za 1,8 miliardy korun. Další české soudy v minulosti rozhodly, že stát nemá podle žádných právních norem povinnost zajišťovat celoroční splavnost Labe pro nákladní dopravu.

Škody po červencových bouřkách se blíží půl miliardě

Škody klientů pojišťoven hlášené po červencových bouřkách dále rostou a celkově se pomalu blíží půl miliardě korun. Vichřice, povodně a záplavy, blesky a kroupy ničily hlavně střechy, přístřešky, kapoty automobilů a vyplavovaly domy a garáže. Česká pojišťovna registruje po bouřkách 4429 pojistných událostí klientů, jejich předpokládaná výše činí 190 milionů Kč. Kooperativa po bouřkách v červenci zatím eviduje 2200 pojistných událostí za celkem 115 milionů Kč. Generali má hlášeno 500 škod za celkem 22 milionů korun. U Allianz odhady škod stouply na 45 milionů korun.

Uniklá kejda na Olomoucku způsobila největší havárii v regionu

Únik směsi hnojiva, výkalů a zbytků krmiv ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku považují odborníci za největší ekologickou havárii v regionu za poslední dobu. Kejda za sebou zanechala zhruba dvacetikilometrový mrtvý úsek v řece Blatě. Olomoučtí rybáři z ní dosud vytáhli na 700 kilogramů mrtvých ryb, další škody způsobila naředěná směs i na Přerovsku. Škody se teprve sčítají. S následky bojují odborníci již šestý den. "Život je v horním úseku od přehrady Vilémov prakticky zničený," řekl hospodář olomouckých rybářů Václav Zelníček. Vodohospodáři se situaci snaží řešit zvyšováním průtoků a čerpáním jezových zdrží. Odborníci zároveň stále napouštějí do kontaminované řeky čistou vodou. Problémy jim však působí nízký průtok, zasažená voda v Blatě se posouvá jen velmi pomalu. Říčka se z následků bude vzpamatovávat několik let. Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, říčka by podle nich měla ožít až během deseti let.

V Brandýse nad Orlicí je poškozeno trakční vedení, vlaky stojí

Vlaky na frekventované trati Ústí nad Orlicí - Brandýs nad Orlicí nejezdí. Nákladní auto na přejezdu v Brandýse poškodilo trakční vedení. Výluka potrvá několik hodin. Zajištěny jsou náhradní autobusy, jejich kapacity ale nedostačují. ČD se jejich počet budou snažit odpoledne navyšovat.

Policie vyšetřuje smrt dvou lidí v Tymákově

V Tymákově na Plzeňsku byli ve středu ráno v rodinném domku nalezeni dva mrtví lidé, muž a žena. Podle neoficiálních informací by mohlo jít o násilný čin. Policie zatím nechce nic blíž komentovat, na místě je výjezdová skupina kriminálky. Mrtvé manžele údajně našel ráno jejich syn. Podle mluvčí záchranné služby Lenky Ptáčkové jde o muže a ženu ve věku kolem 50 let. Mrtví jsou podle místních lidí bezproblémový pár. V domě provozovali truhlárnu.

Unesené nemluvně už rodina poznala, návrat domů se teprve řeší

Policisté už mají definitivní jistotu, že dívka nalezená v pondělí večer v Německu je třítýdenní kojenec, unesený minulý týden v Trmicích. Ústecký policejní ředitel Vladimír Danyluk řekl, že vydání holčičky do Česka stále řeší příslušné úřady. V souvislosti s únosem byli zadrženi čtyři Němci, z toho tři ženy. Podle médií rodina vyrazila do Německa, aby dítě s určitostí identifikovala. Dítě pachatelé unesli před týdnem na předměstí v Trmicích, přímo z kočárku, v němž ho vezla po ulici jeho matka. Auto s únosci poté zamířilo do Německa. Po cestě ho vyfotilo několik policejních kamer, na některých mělo českou kradenou značku, na jiných už původní německou. Právě díky tomu přišli němečtí policisté na stopu autopůjčovně, které auto patřilo, a následně se podařilo vypátrat i pravděpodobné pachatele. O důvodech únosu zatím policie nechce spekulovat, pracuje s různými verzemi, které zahrnují únos v rámci komunity i obstarání si dítěte. Vedoucí vyšetřovacího týmu Pavel Záhumenský zároveň vyvrátil spekulace, že mohlo jít o mstu za obchodní aktivity dívčina otce. Ten navíc nedávno nastoupil do českého vězení.

Policie vyšetřuje loupež obrazů, majitel si je cení na 415 mil.

Olomoučtí kriminalisté vyšetřují loupežné přepadení, při němž pachatelé minulý měsíc přepadli jednoho z olomouckých podnikatelů a odnesli si údajně velmi cenné obrazy předních světových malířů. Majitel jejich hodnotu podle policie odhaduje na 415 milionů korun, ale podle informací ČTK nepůjde o takovou sumu. Zpochybňují to i znalci z oboru výtvarného umění. Pravost obrazů, mezi nimiž prý figurují jména jako Renoir či Picasso, policisté ve spolupráci se znalci prověřují. Přepadení se odehrálo v polovině června, policie uvolnila informace na vyžádání ČTK až nyní. Podle šéfa krajské kriminálky Libora Šamšuly se na přepadení podíleli dva maskovaní pachatelé, hrozí jim až 15 let vězení. "Odcizená díla nemáme, máme však dokumentaci od poškozeného, měl je zadokumentovaná a nafocená, takže víme, jak vypadala. Podle toho se dá zjistit, zda autorem jsou renomovaní malíři," řekl Šamšula.

Do Česka se přiletělo léčit pět Libyjců se zraněními z bojů

Pětice Libyjců, kteří se budou v Česku léčit ze zranění z loňských bojů proti režimu Muammara Kaddáfího, přiletěla do Prahy. Záchranáři pacienty převezli z kbelského letiště do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), kde je budou lékaři operovat. V ČR by muži měli zůstat šest týdnů až tři měsíce. Novinářům to po příletu řekl lékař VFN Filip Burget. Pět Libyjců se bude v Česku léčit díky humanitárnímu programu Medevac. Slouží hlavně k léčbě vážně nemocných dětí ze zemí, které zasáhla válka či jiné krize a kde není možné zajistit potřebnou péči. Zraněné teď vybrali lékaři nemocnic v Tripolisu spolu s Burgetem z 80 pacientů. Jedním z nich je i dvaatřicetiletý Ašraf Štauví z Gharjánu, kterého několikrát zasáhli ostřelovači. "Mám za sebou pět operací a není to v pořádku. Ani po půl roce nemůžu s rukou pořádně hýbat a svaly na ní mi ochably," řekl novinářům po příletu.

Oběti z Českého Malína mají pomník na Šumpersku

Osud téměř 400 obětí tragédie z druhé světové války v Českém Malíně ve Volyni bude připomínat rekonstruovaný pomník v Novém Malíně na Šumpersku. Nese jména všech lidí, které v roce 1943 zavraždili na území dnešní Ukrajiny nacisté. Lidé, kteří masakr přežili, se poté usadili v obci Frankštát na Šumperku, která byla v roce 1947 přejmenována na počest zničené obce na Nový Malín. Pomník bude odhalen tuto sobotu při příležitosti 69. výročí této události. Obec Český Malín byla založena na území dnešní Ukrajiny skupinou českých přistěhovalců z Lounska, Žatecka a Rakovnicka v roce 1871. V polovině července 1943 byla však společně se sousedním Ukrajinským Malínem obklíčena německým oddílem. Obyvatelé byli nahnáni do kostela a stodol a zaživa upáleni. Přežilo pouze několik lidí.

Ostatky františkánských mučedníků byly vyzdviženy z hrobu

Po více než tři sta letech vyzvedli tuto středu zástupci církve tělesné ostatky umučených pražských františkánů z jejich hrobu v kostele Panny Marie Sněžné. Kosti byly naskládány v menší dřevěné schráně v kapli sv. Michala, odborníci je budou zkoumat na místě a během léta pak v anatomickém ústavu. Na podzim by mělo být 14 řeholníků blahořečeno. Při průzkumu by se také měly vybrat ostatky pro nové relikviáře, které budou uloženy v pražské katedrále a v kostele Panny Marie Sněžné. Blahořečení pražských mučedníků začalo již krátce po jejich smrti, proces byl ale z různých důvodů několikrát přerušen. Obnoven byl na žádost biskupů v roce 1992. Letos v květnu papež Benedikt XVI. schválil dekret o blahořečení. Průzkum by měl pomocí různých antropologických metod zjistit, jaká zranění jednotliví františkáni utrpěli nebo co bylo příčinou jejich smrti. Čtrnáct františkánů pocházelo z různých zemí západní Evropy. Byli povoláni, aby v převážně protestantské Praze sloužili katolické menšině kázáními i příkladem řeholního života. Po vpádu pasovských vojsk do Prahy v roce 1611 se proti nim obrátil hněv Pražanů, kteří je považovali za kolaboranty a všechny je zabili.

Bohemia Jazz Fest byl zahájen koncertem ve Valdštejnské zahradě

Koncert skupiny Miroslav Hloucal Quartet a australského dua The Baker Suite ve Valdštejnské zahradě před několika stovkami návštěvníků zahájil 7. ročník festivalu Bohemia Jazz Fest. Akce, kterou časopis Down Beat označil za "největší jazzovou party bez vstupného v Evropě", se bude podle jejího organizátora Rudyho Linky na stejném místě konat i příští rok. Vedle Prahy se koncerty uskuteční ještě v dalších sedmi českých městech, místem konání budou historická náměstí.

V Dobřanech otevřeli pivovarské muzeum

V šestitisícových Dobřanech, v minipivovaru Modrá hvězda, otevřeli pivovarské muzeum s více než 1000 exponáty od 18. století do roku 1950. Po plzeňském Pivovarském muzeu, které patří Prazdroji, jde o druhou ucelenou expozici českých a moravských lahví, půllitrů a stáčecích i výčepních zařízení na západě Čech. ČTK to řekl provozovatel muzea a majitel sbírky Pavel Kubaň, který dosud vystavoval v šumavských Kašperských Horách. "Pivovarské předměty sbírám přes 20 let. Můj děda měl hospodu v Milči u Nepomuku, kterou dnes provozuji já, stále jako klasiku bez ubrusů. Před 20 lety jsme při vyklízení půdy našli historické láhve a půllitr s dědovým jménem, tím vše začalo," dodal. Za čtyři roky nasbíral 1500 lahví. Nejstarší z roku 1870 vystavuje i v Dobřanech.

Ze sportu:

Kajakář Jan Štěrba dostal za pozitivní dopingový nález na květnové olympijské kvalifikaci v Poznani půlroční zákaz startů. Proti trestu, který mu udělila Mezinárodní kanoistická federace, se odvolá k její arbitrážní komisi a chce se obrátit také ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. Štěrba měl na olympijských hrách v Londýně startovat ve čtyřkajaku.

Česká basketbalová reprezentantka Jana Veselá nebude po odchodu z krachující Valencie hrát v USK Praha, ale zamíří do Turecka. Pro příští sezonu se domluvila na spolupráci s osmým celkem tamní soutěže Homend Antakya, kam zamíří po olympijských hrách v Londýně. Informuje o tom server eurobasket.com.

Český tenista Jan Hájek postoupil při své první letošní účasti v hlavní soutěži turnaje ATP do čtvrtfinále ve švédském Bastadu. Ve druhém kole si poradil se čtvrtým nasazeným hráčem Jarkkem Nieminenem z Finska 6:1, 7:6 a v dalším utkání vyzve Estonce Jürgena Zoppa.

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila na turnaji v Palermu do druhého kola. Osmá nasazená hráčka dnes porazila Silviu Solerovou-Espinosovou ze Španělska po setech 7:5 a 7:6. Její další soupeřkou v Palermu bude Američanka Julia Cohenová.

Počasí:

Oblačno, přechodně až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů, v 1000 m na horách kolem 18 stupňů.

11-07-2012