Denní souhrn zpráv Zprávy

12-07-2012

Policejní prezident Lessy obvinil ministra Kalouska ze zastrašování, ministr žádá důkazy

Policejní prezident Petr Lessy oznámil, že také jej v kauze kolem nákupu letounů CASA telefonicky zastrašoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Poslancům branného výboru sněmovny to Lessy řekl s tím, že mu ministr vyčítal postup policie a nevhodnými výroky policii zastrašoval. V dalších telefonátech se prý omluvil. Kalousek policejního prezidenta v rozhovoru pro ČTK vyzval k předložení důkazů dokládajících jeho tvrzení. Pokud Lessy důkazy má, Kalousek prý odstoupí z funkcí a odejde z veřejného života. Kalousek už dříve potvrdil informaci médií, že volal vyšetřovateli případu kolem letounů CASA Jiřímu Mazánkovi. Policie kvůli údajně předraženému nákupu požádala o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Kalousek ale odmítá, že by na vyšetřovatele vyvíjel nátlak. Opozice žádá odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli telefonátům policejnímu prezidentovi Petru Lessymu k vyšetřování nákupu letounů CASA.

Premiér Nečas má Lessyho slova za závažná a čeká, že je umí dokázat

Premiér Petr Nečas (ODS) má za velmi závažná slova policejního prezidenta Petra Lessyho o tom, že jej v telefonických rozhovorech zastrašoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda vlády nepochybuje, že Lessy svá slova může dokázat a je schopen vysvětlit, proč tak závažnou věc okamžitě neohlásil svému nadřízenému, tedy ministru vnitra Janu Kubicemu i premiérovi samotnému. Nečas v pondělí 2. července Kalouskovi vytkl jeho starší telefonát s vyšetřovatelem kauzy CASA. Tento policista telefonát oznámil nadřízeným s tím, že se cítí zastrašován. Nečas ministrův postup označil za nepřijatelný a později informoval všechny členy vlády, že má za důležité, aby se podobná kauza "v případě kohokoliv ani náznakem neopakovala". Nečas ve středu 4. července na tiskové konferenci vlády zdůraznil, že pokud by se podobný případ opakoval v budoucnosti u kteréhokoliv člena vlády a vzbudil by důvodné pochybnosti, mohl by být dotyčný člen vlády odvolán.

Ministr Blažek se setkal se žalobkyní Bradáčovou

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová projednali na schůzce návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na její jmenování šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Novinářům řekli, že si v mnoha věcech rozuměli. Podle žalobkyně mají i podobný názor na připravovaný zákon o státním zastupitelství. Příští týden se sejdou všichni tři dohromady - tedy Blažek, Bradáčová i Zeman. Ten navrhl jmenovat Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní již v červnu. Tehdejší ministr Jiří Pospíšil (ODS) byl připraven žalobkyni jmenovat, než to ale stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) z funkce. Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Předseda vlády to ale odmítl. Místo pražského vrchního státního zástupce se uvolnilo poté, co Pospíšil a následně i soud kvůli závažným chybám v důležitých kauzách odvolal Vlastimila Rampulu. Rampula spolu se svým náměstkem Liborem Grygárkem potom rezignovali i na funkce státních zástupců.

Poslanci by se mohli v pátek dostat k hlasování o církevních restitucích

Poslanci by mohli v pátek rozhodnout o církevních restitucích. Připouštějí to i opoziční poslanci, kteří vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi ostře kritizuji. V pátek se uskuteční už páté dějství jeho schvalování, které se táhne od červnové sněmovní schůze. Opozice se bude v pátek opět snažit prosadit návrhy na odročení hlasování o předloze do doby po prázdninách. Většina veřejnosti je podle průzkumů proti navržené podobě restitucí. Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Poslanci TOP 09 budou přemýšlet o novém místopředsedovi sněmovny

Poslanci TOP 09 budou v pátek diskutovat o tom, koho strana vyšle do vedení Poslanecké sněmovny místo Vlasty Parkanové. Na funkci místopředsedkyně dolní komory parlamentu rezignovala ve středu krátce poté, co ji sněmovna vydala k trestnímu stíhání v kauze pořízení letadel CASA pro českou armádu. V čele sněmovny jsou nyní jen její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) a jediný místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD). Původní trojici místopředsedů jako první opustila koncem dubna nynější šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová poté, co VV odešly z vlády do opozice. Jméno nástupce Parkanové už vedení TOP 09 podle všeho zná, oficiálně jej však nikdo prozradit nechce. Zdroje z TOP 09 však hovoří o možnosti, že by jedno místopředsednické křeslo zůstalo neobsazené a "čekalo" by na chvíli, kdy se Parkanová z vyšetřování kvůli letadlům očistí a mohla by se tak do vedení komory vrátit. Předsedkyně sněmovny Němcová ale už ve středu podotkla, že návrat Parkanové i po jejím případném očištění je velmi nepravděpodobný, protože politika je "nelítostná, nemilosrdná". O funkci místopředsedy sněmovny by zřejmě mělo zájem uskupení LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Podmínkou pro takovou možnost je však vznik vlastního poslaneckého klubu. Peake si k získání dvou poslanců, které pro vznik klubu nutně potřebuje, dala čas "do podzimu". "Pokud by došlo k sestavení poslaneckého klubu, chtěli bychom s koaličními partnery jednat o zastoupení naší strany i ve vedení sněmovny," potvrdila Peake. Opoziční strany, tedy ČSSD a KSČM, trvají na poměrném zastoupení ve vedení sněmovny. V takovém případě by v něm zasedl zástupce komunistů.

Odbory, postižení a pacienti si stěžují ombudsmanovi na reformu

Odboráři, rada postižených a svaz pacientů si stěžují ombudsmanovi na připravované i prosazené změny ve zdravotnictví. Podle nich vedou ke zhoršování dostupnosti péče. Požádali veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského o jednání. ČTK to sdělili zástupci odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP). Rada, odbory a svaz pacientů kroky zdravotnické reformy kritizují, několikrát proti nim protestovaly i v ulicích. Kritizují také připlácení za vybraného lékaře, zdravotnické poplatky či případné uzavírání některých nemocnic. Připravovaná i přijatá opatření nejsou podle nich v souladu s ústavou a mezinárodními úmluvami o právech dítěte, právech postižených či lidských právech. Pisatelé by se rádi s Varvařovským sešli v týdnu od 13. do 17. srpna.

Vláda nepodá soudu návrh na pozastavení činnosti zemanovců

Vláda nepodá Nejvyššímu správnímu soudu návrh na pozastavení činnosti Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). Žádost o jeho zpracování podal člen zemanovců Josef Černý, podle něj strana dlouhodobě porušuje stanovy. Podnět však neposkytuje dostatečné odůvodnění ke zpracování návrhu na pozastavení činnosti strany, řekl ČTK mluvčí vlády Michal Schuster. Vláda také požádala o stanovisko ministerstvo vnitra, které jí podání návrhu nedoporučilo. Černý, který je členem strany v Ústí nad Labem, podle Olivy vytýkal zemanovcům zejména to, že se členové krajské organizace nemohou účastnit jednání, která se jich dotýkají. Zpochybnil také svolání krajské konference.

Problémy registru vozidel by mohly ovlivnit prodej nových aut

Přetrvávající problémy centrálního registru vozidel mohou ovlivnit červencový prodej nových aut. Část zákazníků by se mohla rozhodnout nákup nového vozu odložit. Vyplývá to z vyjádření automobilek. Prodejci nových vozů v současnosti prakticky nemohou předávat prodaná auta zákazníkům, protože nemají přidělenou registrační značku a majitelé nejsou uvedeni v technickém průkazu. Dovozci i domácí automobilky navíc podle mluvčího Fordu Martina Linharta nemohou získávat aktuální informace o reálných registracích, které jsou pro ně velmi důležitým pracovním nástrojem. Podobně se vyjádřil také generální ředitel českého a slovenského Opelu Pavel Šilha, podle kterého jsou údaje o registracích podkladem pro řízení obchodních aktivit. Nový registr vozidel měl po týdenní lhůtě vyhrazené pro přechod ze starého systému začít fungovat v pondělí.

Sociální výbor podpořil zrušení zákona o úrazovém pojištění

Sněmovní sociální výbor doporučil hlasy koalice poslancům, aby schválili beze změn vládní návrh na zrušení sporného zákona o úrazovém pojištění, který by měl od příštího roku změnit odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Kontrolní výbor projednávání předlohy přerušil do konce srpna, aby měli poslanci čas na podávání pozměňovacích návrhů. Podle normy z roku 2006 by pojištění od dvou komerčních pojišťoven převzala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), poškození by místo náhrady dostávali rentu. Účinnost zákona se několikrát odsouvala, naposledy na leden 2013. Opozice v sociálním výboru neúspěšně navrhovala předlohu o zrušení zákona zamítnout. Výbor nesouhlasil ani s dalším návrhem opozičních poslanců na další odklad účinnosti normy.

Sněmovna bude muset opět volit nového člena vedení NKÚ

Poslanci budou opět volit nového člena vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Čtvrtkem skončilo funkční období členky kolegia úřadu Marie Hoškové a je třeba za ni vybrat náhradu. Na jednání sněmovního kontrolního výboru to poslancům řekl viceprezident úřadu Miloslav Kala. Nového kandidáta musí poslancům navrhnout do 40 dnů, tedy do 21. srpna. Členy širšího vedení úřadu, kolegia, volí sněmovna na návrh prezidenta NKÚ. Úřad v současné době však vede jeho viceprezident Kala, protože šéf úřadu František Dohnal letos v únoru skončil, když ho pravomocně odsoudil soud.

Ředitel dotačního úřadu Kušnierz půjde kvůli úplatkům do vězení

Ústecký krajský soud uznal bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze vinným z přijímání úplatků. Podle soudu chtěl po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek. Několik set tisíc korun pak podle rozsudku i převzal. Vinnými shledal i šest zbylých obžalovaných. Bývalý ředitel byl odsouzen na 7,5 roku do vězení. Zároveň dostal pětiletý zákaz práce s evropskými dotacemi a pokutu ve výši 750.000 korun. Když ji nezaplatí, dostane další rok vězení navíc. Další tři obžalování - Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba - dostali pětileté nepodmíněné tresty a třísettisícové pokuty. Tři žadatelé o dotace dostali podmíněné tresty od jednoho do dvou let. Rozsudek zatím není pravomocný. Kušnierz k soudu nedorazil, omluvil se. U předchozích jednání ale byl a opakoval, že je nevinný a že kamarádi zřejmě zneužili jeho jméno. Od minulého týdne je bývalý ředitel kvůli vyšetřování jiné dotační kauzy opět ve vazbě, kterou vykonává v Litoměřicích. Ve vazbě už strávil od loňského prvního zatčení přes 11 měsíců.

David Rath podal druhou ústavní stížnost proti vazbě

Poslanec David Rath, jenž čelí podezření z korupce, podal druhou ústavní stížnost. Směřuje proti rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem o politikově vazbě. Řekla to mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Jana Pelcová. Soud už v červnu jednu Rathovu stížnost odmítl. Tehdy směřovala proti okolnostem trestního stíhání i proti vazbě. Tentokrát Rath argumentuje tím, že se krajský soud nezabýval údajnými vadami v předcházejícím řízení. Jde například o podmínky shromažďování důkazů proti poslanci a následné zbavení osobní svobody. Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Policisté ho v polovině května zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Rath si prý myslel, že je v krabici víno. Jeho advokáti zpochybňují postup policistů, žalobců i vazbu. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Ministerstvo kvůli problémům s registrem vozidel vrátí původní systém

Ministerstvo dopravy se chce kvůli potížím s novým registrem vozidel vrátit k původnímu systému, který spravovalo ministerstvo vnitra. Serveru iDNES.cz to řekl náměstek ministerstva vnitra Radek Šmerda. Nový registr vozidel ministerstvo dopravy provozuje od pondělí. Za tři dny ho ale provází řada potíží, v pondělí byl systém několik hodin zcela mimo provoz. "Přestali jsme důvěřovat dodavateli, který nás ujišťoval, že je systém funkční," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Ministerstvo vytvořilo krizovou pracovní skupinu, která objela řadu pracovišť a na místě zjišťovala funkčnost nového systému. Ten podle výsledků šetření sice funkční je, ale má obrovské množství nedostatků. Ministr ale nepředpokládá, že by se ATS- Telcom podařilo do stanovené lhůty všechny potíže odstranit. Sdružení dopravců Česmad Bohemia uvedlo, že kvůli nefunkčnímu novému registru vozidel přicházejí o tisíce korun denně. Česmad proto bude podporovat případné žádosti firem o náhradu škod od státu.

Živnostenský úřad zahájil řízení s Majestic Travel

Živnostenský úřad v Boskovicích zahájil správní řízení s podnikatelkou Zuzanou Pálovou, která provozuje cestovní kancelář Majestic Travel. Je pravděpodobné, že Pálová přijde o koncesní listinu. Její cestovní kancelář se minulý týden dostala do potíží, v Chorvatsku zanechala zhruba 40 klientů. Neměla ale povinné pojištění pro případ krachu, takže se o její klienty nikdo v zahraničí nepostaral. Pálová čelí také trestnímu oznámení, které podala pojišťovna Generali kvůli údajnému neoprávněnému podnikání. Cestovní kancelář si u Generali údajně předjednala povinné pojištění proti úpadku, ale nezaplatila ho.

Inspekce navrhne obžalovat expolicisty kvůli práci pro filmaře

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhne v pátek obžalovat 18 bývalých policistů, kteří jsou stíháni kvůli nelegální práci pro filmaře ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Uvedla to mluvčí inspekce Radka Sandorová. Skupina se údajně nechávala nelegálně najímat na práci firmou, která zajišťovala různé služby pro filmový průmysl. Policisté například odkláněli dopravu nebo uzavírali prostory. Podle dřívějšího vyjádření Sandorové se policisté uvolňovali ze služeb, někteří práci pro filmaře vykonávali i v době pracovní neschopnosti. Nelegální činnost prováděli přibližně deset let. Obviněným hrozí v případě odsouzení až osmileté vězení. Stíhaní policisté byli buď zproštěni výkonu služby, nebo propuštěni. Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké.

V Ostravě začíná čtyřdenní festival Colours of Ostrava

V Ostravě začíná 11. ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Čtyřdenní přehlídka se bude poprvé konat mezi technickými památkami v novém areálu v Dolní oblasti Vítkovice. Mezi hlavní hvězdy budou patřit Alanis Morissetteová, Bobby McFerrin, ZAZ, Janelle Monáeová, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií Ostrava nebo Parov Stelar Band. V pátek a sobotu bude součástí Colours i bezplatný Festival v ulicích, který oživí centrum Ostravy koncerty, pouličními vystoupeními, hudebními workshopy nebo divadly.

Pavel Šporcl natáčel v Londýně hudbu z bondovek

Houslista Pavel Šporcl v Londýně o víkendu nahrával s Londýnským filharmonickým orchestrem melodie z filmů o Jamesi Bondovi. K natáčení ho pozval americký dirigent Carl Davis. Hudba, na které se Šporcl podílel, vyjde v rámci edice Carl Davis Collection. Jde již o třetí CD s muzikou k filmům o agentovi 007. Český houslový virtuóz točil v areálu filmových ateliérů, ve kterém se také nachází takzvané James Bond Studio. Zde se natáčejí scény k filmům o Jamesi Bondovi. Do Londýna si Šporcl přivezl nové elektrické housle Violectra, které pro ně postavil birminghamský mistr houslař Dave Bruce. Na jeho nástroje hrají špičkoví houslisté, jako jsou Nigel Kennedy, Leila Josefowicz či Jean-Luc Ponty. Housle jsou ručně vyrobeny z javorového dřeva. Šporcl nástroj poprvé představí 20. července v premiéře projektu Sporcelain na Hudebním festivalu Znojmo.

Najbrtův Polski film měl premiéru a vstupuje do kin

Po světové premiéře v soutěži karlovarského festivalu se protagonisté snímku Marka Najbrta Polski film setkali s premiérovým publikem v pražských kinech Lucerna a Světozor. Snímek, odměněný ve Varech zvláštním uznáním mezinárodní poroty pro herce Pavla Lišku, Tomáše Matonohu, Marka Daniela a Josefa Poláška, vstupuje do kin. Umělecký ředitel MFF v Karlových Varech Karel Och snímek označil za rozpustilou úvahu o hranicích reality a fikce, ve které herci hrají sami sebe. Příběh natočený v polské koprodukci společností Negativ za podílu České televize si všímá i rozdílů mezi mentalitou Čechů a Poláků a jejich humorem.

Čtyři pražská artová kina nabídnou atraktivní snímky

V Praze začíná Best Film Fest - přehlídka nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku. V kinech Atlas, Evald, Lucerna a Mat potrvá do 18. července. V programu se objeví oblíbené domácí tituly, například komedie Okresní přebor, tragikomedie Vrásky z lásky, Slámovo drama Čtyři slunce a celovečerní dokument Věra 68 Olgy Sommerové. V nabídce budou i zahraniční tituly s hvězdným hereckým obsazením. Konkrétně tragikomedie Báječný hotel Marigold s Tomem Wilkinsonem a Judi Denchovou, komedie Máme papeže! s Michelem Piccolim a drama Nebezpečná metoda s Keirou Knightleyovou. Nebudou chybět ani festivalové oceněné filmy (Královská aféra, Le Havre), Oscarem ověnčené snímky The Artist, Železná lady, Děti moje a Rozchod Nadera a Simin a dále britský romantický film Lov lososů v Jemenu švédského režiséra Lasse Hallströma a Bůh masakru oscarového filmaře Romana Polanského.

Festival v Táboře omezí na tři dny dopravu na frekventované I/3

Na frekventované silnici I/3, která spojuje České Budějovice s Prahou, bude u Tábora od pátku do pondělí omezen provoz. Policie tam kvůli hudebnímu festivalu Mighty Sounds, na nějž se chystají tisíce lidí, svede provoz ze čtyř do dvou pruhů a sníží rychlost na 50 kilometrů v hodině. Při příjezdu do Tábora se tak mohou v obou směrech tvořit dlouhé kolony. V místě mezi obchodním domem Kaufland a letištěm Čápův Dvůr, kde se festival koná, bude přes silnici I/3 dočasně zřízený přechod pro chodce. Nejkomplikovanější situace na silnici bude patrně v pátek. V ten den festival začíná a pořadatelé očekávají příjezd více než 10.000 návštěvníků. Mighty Sounds je největší hudební festival ve střední Evropě pro žánry jako punk, ska, reggae nebo indie rock. Na festivalu se představí například jamajská legenda reggae skupina Inner Circle. Dalšími interprety budou třeba španělská formace Locos, německo-francouzská kapela Irie Révoltés nebo hardcoreová legenda Biohazard. Organizátoři očekávají příjezd fanoušků z Česka, Německa, Slovenska i Polska.

Pád Bastily připomene v Praze francouzský trh

Podobně jako ve většině francouzských měst si budou i v Praze pod Karlovým mostem Francouzi v příštích dnech připomínat nejvýznamnější národní svátek - dobytí Bastily. Ode dneška je tam otevřen čtyřdenní trh "Le marché du 14 Juillet" s pravými francouzskými lahůdkami a vínem. Milovníci gastronomie budou moct vybírat regionální speciality v 23 stáncích. Všechny budou nabízet ochutnávky a rozumné ceny. Trh bude zpříjemňovat každé odpoledne živá hudba. V pátek a v sobotu večer bude možné na Kampě zažít i francouzskou tancovačku. První trh se v Praze v předvečer francouzského národního svátku uskutečnil v roce 2008. Loni tak francouzské zastoupení v Praze slavilo uvedení své gastronomie do světového kulturního dědictví UNESCO.

Ze sportu:

V přípravném fotbalovém utkání prohrál Chomutov s pražskou Spartou 0:1 po poločase 0:1.

Obránce fotbalové reprezentace do 21 let Lukáš Hejda přestupuje ze Sparty do Plzně, která podle serveru iDnes.cz získá z letenského celku i záložníka Martina Zemana na hostování. Mluvčí Sparty Ondřej Kasík řekl, že kluby o obou hráčích ještě jednají.

Fotbalisté Zbrojovky Brno posílí na půlroční hostování obránce Slavie Praha Josef Kaufman. Vedení brněnského klubu dolaďuje také hostování Milana Jurdíka ze Sparty a ve stadiu závěrečného jednání jsou i příchody dalších posil obránce Martina Husára, brankáře Radka Petra a Alosie Hyčky.

Dynamo České Budějovice získalo nastálo brankáře Michala Daňka a záložníka Filipa Rýdela, oba fotbalisté v klubu v minulé sezoně hostovali z Plzně.

Fotbalovou Duklu Praha posílil španělský krajní obránce José Antonio Romera, který s klubem podepsal roční smlouvu s možností následné opce. Pětadvacetiletý hráč naposledy působil ve španělském celku Gandía ze třetí nejvyšší soutěže. Dukla ho testovala během letní přípravy a na soustředění v Rakousku s ním podepsala kontrakt.

Golfový turnaj Czech PGA Tour ve hře na jamky v Ropici vyhrál Filip Mrůzek a připsal si v elitním domácím seriálu druhé prvenství za sebou. Ve finále porazil Rudolfa Nechanického juniora a navázal na dva týdny staré vítězství ve slovenských Tálích. Mrůzek získal prémii 80 tisíc korun a upevnil si vedení v Tour.

A jaké bude v Česku počasí:

V pátek bude zataženo až oblačno, od západu postupně občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů, v 1000 m na horách kolem 12 stupňů C.

12-07-2012