Denní souhrn zpráv Zprávy

18-07-2012

Vyšetřování kauz podle premiéra Nečase nikdo nebrzdí ani nebrání

Vyšetřování trestných činů v Česku nikdo nebrzdí a nebrání, zdůraznil ve sněmovně při jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiér Petr Nečas (ODS). Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka naopak zdůvodnil podnět ke svolání mimořádné schůze podle něho nepřijatelným chováním členů vlády v případu vyšetřování nákupu letadel CASA pro armádu i působením kabinetu jako takového. Politickou scénou hýbou telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska s vyšetřovatelem kauzy CASA, v níž je obviněna Vlasta Parkanová (TOP 09), i s policejním prezidentem Petrem Lessym. Kalousek je s Lessym ve při o obsah hovorů. Nečas uvedl, že spor je o důvěryhodnost a pravdomluvnost obou aktérů a nejde o při mezi vládou a policií. Kauzu telefonátu mezi Kalouskem a vyšetřovatelem Nečas pokládá za "nešťastnou a nepřijatelnou". Policie a státní zastupitelství podle něj budou mít prostor, aby mohly konat tak, jak mají konat orgány činné v trestním řízení. Nečas si ale neodpustil na Kalouskovu adresu výtku. "Nechci rozvíjet politicko-anatomickou diskusi o tom, kdo reprezentuje jaký tělesný orgán v těle této vlády, to by asi nebylo namístě. Nicméně se neubráním poznámce, pane ministře financí, že vaše počínání v posledních dnech a týdnech mi přichází jaksi na mysl některé jiné tělesné orgány než zrovna mozek nebo srdce," uvedl. Hned ale zkritizoval ČSSD, která schůzi k nedůvěře vládě vyvolala.

Předseda Věcí veřejných John před hlasováním o nedůvěře zalitoval, že VV byly ve vládě

Předseda Věcí veřejných a někdejší ministr vnitra Radek John, jehož strana odešla v dubnu z koaliční vlády do opozičních lavic, vládní účasti své strany zalitoval. Vláda bude ve sněmovně čelit opozicí vyvolanému hlasování o nedůvěře a VV na tiskové konferenci oznámily, že svůj bývalý kabinet nepodpoří. VV podle něj příliš dlouho důvěřovaly "politickým dinosaurům", že své sliby míní vážně. Za úspěch koaličního angažmá své strany ale pokládá prosazení nového policejního prezidenta Petra Lessyho. John také ocenil, že tento muž zrušil nařízení svého předchůdce Oldřicha Martinů, podle kterého museli vyšetřovatelé "nahoru" hlásit, že pracují na citlivých kauzách. John podotkl, že vládu mohly - nebýt Klausova zásahu - Věci veřejné "položit" už v prosinci 2010, kdy prý začalo být jasné, že koaliční ODS a TOP 09 nechtějí, "aby se policie nadechla". Tehdy prezident svolal schůzku koaličních stran po které Martinů oznámil, že ve funkci skončí. Možnost hlasovat pro nedůvěru vládě John označil za "velmi úlevný pocit". "Nemusíme podporovat excesy této vlády, se kterými nesouhlasíme," vysvětlil s tím, že VV tak nemusí podporovat například vládní úsporné škrty či majetkové vyrovnání s církvemi.

Vláda bude projednávat zvýšení platů ústavních činitelů a soudců

Soudci, státní zástupci, ministři, poslanci, senátoři a europoslanci by si mohli od příštího roku přilepšit. Plat by se jim mohl počítat z vyšší částky. Základem by místo nynějšího 2,5násobku průměrné mzdy mohl být 2,7násobek. Vyplývá to z novely o platech představitelů státní moci a soudců, kterou má ve čtvrtek projednávat vláda. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že kabinet návrhem jen reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který seškrtané platy zrušil. Nečas předpokládá, že výsledná verze vzejde z politické dohody ve sněmovně. Kabinet kvůli zastavení zadlužování platy seškrtal. Ústavní soud to u soudců zrušil. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) růst příjmu nepožadovali politici, ale soudci. Nevyloučila, že by vláda mohla výpočet platů politiků a soudců oddělit. Odbory označily návrh za výsměch, vláda by prý měla odejít.

Vláda rozhodne o harmonogramu změn zákonů kvůli kontrolnímu řádu

Vláda ve čtvrtek na svém jednání rozhodne o časovém harmonogramu, ve kterém se budou provádět změny v zákonech kvůli přijetí kontrolního řádu. Jeho cílem je od 1. ledna 2014, kdy by měl začít platit, sjednotit pravidla úředních kontrol. Kvůli jeho přijetí bude třeba postupně upravit množství zákonů. Nový zákon má přinést jednotná pravidla základního obecného kontrolního postupu, která budou aplikovatelná až na výjimky na všechny druhy kontrolní činnosti. Zjednodušení procesu kontrol nejrůznějšího druhu slíbila vládní koalice v programovém prohlášení. Změny se mají týkat kontrol vykonávaných orgány státní správy a územní samosprávy u jim nepodřízených právnických a fyzických osob, ale také v rámci vztahů nadřízenosti a podřízenosti.

Prezident Klaus podpořil policejního šéfa, o policii jednala i sněmovna

Policejní prezident Petr Lessy má ve snaze bránit policii od vnějších vlivů podporu prezidenta Václava Klause. Nemohou pokračovat přímé i nepřímé útoky na policii, uvedl Klaus při setkání s Lessym na Pražském hradě. Situace kolem policie je podle prezidenta vážná a je třeba ji zklidnit. Lessy se v posledních dnech dostal do ostrého střetu s představiteli vlády, zejména s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), když oznámil, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy letounů CASA a lidem pracujícím na případu adresoval nevhodné výroky. Kalousek telefonáty potvrdil, tvrdí ale, že jejich obsah byl úplně jiný. Lessy v neděli vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí. Policie podle něj musí zůstat apolitická. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se Lessy svými výroky z posledních dní pustil do politického aktivismu a jeho chování je neslučitelné s pozicí prezidenta nestranné policie. Lessy před schůzkou řekl, že je Klausovým zájmem potěšen. Vyloučil, že by se chystal odstoupit z funkce.

Policie doručila bývalé ministryni obrany Parkanové obvinění

Protikorupční policie doručila obvinění bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (TOP 09). Detektivové ji viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli nákupu letadel CASA pro armádu. Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu strojů působila jako ministryně obrany. Policie ji stíhá kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila. Exministryně ČTK sdělila, že se usnesení o zahájení trestního stíhání shoduje s žádostí o její vydání. Zastupovat ji bude advokát Tomáš Sokol, který hájí například dva z obviněných v kauze poslance Davida Ratha. Protikorupční policie v kauze nákupu letounů obvinila také bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Ten vinu také odmítá.

Policie žádá sněmovnu, aby mohla stíhat Ratha pro další skutky

Policie doručila do sněmovny další žádost o možnost stíhat Davida Ratha (dříve ČSSD) pro pokračující trestný čin, a to přijetí úplatku. Policie už Ratha obvinila v případu údajné korupce u opravy buštěhradského zámku, je ve vazbě. V jeho kauze také kriminalisté od pondělka stíhají devátého člověka. V nynější žádosti jde o tři nové skutky. Týkají se nákupu zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a o dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Jde podle státního zástupce Petra Jiráta ze středočeského státního zastupitelství o veřejné zakázky, které zadával Středočeský kraj. Podle Rathova právníka Adama Černého může žádost souviset s tím, že "kauza Buštěhrad policii padla". Advokát tvrdí, že se ukázalo, že rekonstrukce zámku nebyla předražená. Policejní žádostí se nyní bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jeho předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČTK řekl, že její obsah zatím nezná. Sněmovna rozhodne o případném Rathově vydání ke stíhání pro tři nová podezření na zářijové schůzi. V případu Buštěhrad byl formální postup odlišný, policie Ratha zatkla se sedmi miliony korun v krabici. Podle policie se jednalo o úplatek. Policejní postup odsouhlasila Němcová, poslanci stíhání následně potvrzovali.

Senát odmítl novelu, která by mohla snížit přeplněnost věznic

Senát odmítl poslaneckou novelu, která chce přeplněnost českých věznic vyřešit častějším využíváním domácího vězení nebo podmínečného propuštění za méně závažné zločiny. Norma se tak vrátí k novému projednání sněmovně, která má možnost senátní veto přehlasovat. Novela také počítá s nižšími tresty za zanedbání povinné výživy a maření úředního rozhodnutí. Neplatičům alimentů by soudy mohly uložit zakázat řízení motorových vozidel, což předseda senátního ústavně-právního výboru a trestní právník Miroslav Antl (za ČSSD) označil za "kvazitrest". Navrhované úpravy jsou podle něj nepřípustné a jsou chaotickým a účelovým pokusem ministerstva spravedlnosti "vyčistit věznice". Reagoval tak na obhajobu místopředsedy STAN Stanislava Polčáka, že většinu úprav vypracovalo právě ministerstvo spravedlnosti.

Senát vrátil sněmovně novelu zpřísňující podmínky pro exekutory

Senát vrátil sněmovně s vlastními úpravami novelu, která zpřísňuje podmínky pro exekutory. Do normy horní komora včlenila řadu technických úprav, chce ale také mimo jiné povinné právní zastupování nezletilých a hodlá též zabránit přestěhování Exekutorské komory z Brna do Prahy. Upravenou novelu o občanském soudním řádu bude nyní znovu posuzovat sněmovna, která rozhodne, zda bude senátní návrhy akceptovat.

Moody' potvrdila ČR rating A1 se stabilním výhledem

Agentura Moody's potvrdila České republice rating A1 se stabilním výhledem. Své rozhodnutí odůvodnila tím, že vláda navzdory nepříznivé makroekonomické situaci pokračuje ve fiskální konsolidaci a dluhová krize v eurozóně má na zemi jen omezený dopad. "Hodnocení potvrzuje, že fiskální politika vlády České republiky je správná. Zaručuje nám tak v dnešním globalizovaném světě pozici suverénní země, která nemůže být vydírána finančními trhy," uvedl k ratingu ministr financí Miroslav Kalousek. Moody's ocenila, že vláda nadále pokračuje v úsporných opatřeních, která snížila rozpočtový deficit loni na 3,1 procenta hrubého domácího produktu. Upozorňuje však na to, že další snahy budou náročnější vzhledem k tomu, že ekonomika České republiky od třetího čtvrtletí 2011 klesá. Moody's v letošním roce očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,6 procenta a věří, že vládě se podaří snížit v roce 2013 rozpočtový deficit na 2,9 procenta HDP. Šíření nákazy dluhové krize z eurozóny do České republiky je podle Moody's jen omezené. Bankovní systém v zemi je velmi likvidní a dobře kapitalizovaný.

Vláda bude jednat o financích na program Zelená úsporám

Zhruba 40 miliard korun by v příštích sedmi letech mohl získat Státní fond životního prostředí (SFŽP) z výnosů prodeje emisních povolenek v aukcích. Vyplývá to z propočtů k návrhu zákona o obchodu s povolenkami, který ve čtvrtek projedná vláda. Valnou část z tohoto příjmu fondu chce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) použít na pokračování úspěšného dotačního programu Zelená úsporám. Nové období obchodování s emisemi, které se bude od příštího roku řídit novými pravidly, může Česku podle odhadů ministerstva vynést v příštích sedmi letech částku od 90 miliard do 187 miliard korun, druhá suma se ale jeví jako velmi optimistická. Závisí na cenách povolenek na trhu. Obchodování s emisními kredity podle dosavadních pravidel mezinárodní úmluvy o ochraně klimatu vyneslo v posledních letech Česku 20 miliard korun, použity byly na zateplování budov.

Vláda projedná zvýšení platů ústavních činitelů a soudců

Soudci, státní zástupci, ministři, poslanci, senátoři a europoslanci by si mohli od příštího roku přilepšit. Plat by se jim totiž mohl počítat z vyšší částky. Základem by místo nynějšího 2,5násobku průměrné mzdy mohl být 2,7násobek. Vyplývá to z chystané novely o platech představitelů státní moci a soudců, který má ve čtvrtek projednávat vláda. Kabinet platy kvůli úsporám seškrtal, Ústavní soud to ale u soudců zrušil. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) růst příjmu nepožadovali politici, ale soudci. Pokud by novela začala platit, stálo by to rozpočet příští rok asi 576,7 milionu korun navíc.

Obrana chce do roku 2020 koupit deset tisíc nových útočných pušek

Celkem až deset tisíc útočných pušek, asi 7000 pistolí a 500 samopalů škorpión chce do roku 2020 pořídit pro vojáky ministerstvo obrany. Za moderní ruční zbraně dá od roku 2014 dohromady přes miliardu korun, řekl ČTK ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant. "Mělo by to být realizováno formou víceleté rámcové smlouvy," vysvětlil Bulant. Zvažovaný počet zbraní by měl pokrýt požadavky armády, Vojenské policie i 601. skupiny speciálních sil patřící pod Vojenské zpravodajství. "V současné době velice pečlivě zkoumáme veškeré právní a finanční aspekty tohoto možného obchodu," zdůraznil ředitel. Obrana už začala vojáky vyzbrojovat novými puškami ČZ 805 Bren z České zbrojovky. Pušky Bren, pistole Phantom a samopaly Scorpion tak už vojáci používají doma i na misích v zahraničí.

Policie podle advokátky tlačila na dívku, která obvinila Daňhela

Policie vyvíjela údajně nátlak na dívku, která obvinila z pohlavního zneužívání svědka v kauze CASA Karla Daňhela. Jeho advokátka Lucie Hrdá to řekla ČTK. Dívka si podle ní vše vymyslela. Daňhel už byl propuštěn z cely předběžného zadržení, trestní řízení ale stále pokračuje, uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. Dívce podle Hrdé nehrozí za lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo patnáct let. Do narozenin prý chybělo několik dní. Hrdá také uvedla, že Daňhela kriminalisté nevyšetřovali v podobném případu poprvé: policie ho údajně už dříve prověřovala na podnět jeho manželky a případ může podle Daňhela souviset s jeho rozvodovým řízením. Policie i předchozí podezření podle advokátky odložila jako smyšlené.

Odsouzený Hajn je vazbě, mohl by se vyhýbat trestu

Pražský městský soud poslal do vazby uprchlého Františka Hajna, který byl v červnu odsouzen na deset let za loupež více než 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury Group 4 Securitas. Byl vzat do vazby kvůli obavě, že by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání nebo trestu, řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková. Hajn se skrýval v Dominikánské republice, kde ho zadržela místní policie. Poté byl na vlastní žádost vydán do České republiky. Loupež se odehrála 16. září 2002. Hajn podle obžaloby s nejméně dvěma lidmi v přestrojení za policisty zastavil pancéřové vozidlo bezpečnostní agentury na Praze 6. Hajn údajně vytáhl zbraň a osádce vozu pohrozil i výbušninou. Řidiče tak podle státního zástupce donutil k otevření vozu. Pachatelé vzali z auta peníze - asi 154 milionů korun. Půta pak prý zapálil auto použité při přepadení. Peníze se nikdy nenašly.

Unesená Michala měla být podle Bildu vyměněna za dům v Německu

Několikatýdenní Michala z Trmic na Ústecku, která se před dvěma týdny stala obětí únosu, měla být vyměněna za dům s pozemkem v Německu. S odvoláním na zdroje z okruhu vyšetřovatelů to na svém webu napsal deník Bild. Podle něj se pachatelé s rodinou oběti znali. Holčičku před očima její matky unesl 4. července přímo z kočárku padesátiletý muž z Durynska a se svojí partnerkou s ní odjel do města Neuwied nedaleko Koblence. Tam Michalu po několika dnech našla policie a dvojici únosců zatkla. Domů se holčička vrátila v sobotu. Oba podezřelí se k činu přiznali, nesdělili však, co je k němu vedlo. Podle Bildu mohla být Michala součástí špinavého obchodu a měla být vyměněna za dům s pozemkem. Německý deník ale neuvádí, kdo se na výměnném obchodu měl podílet. Podle něj se jej neúčastnila matka holčičky. V případě jejího otce, který byl po únosu českou policií zatčen, si však list klade otázku, co věděl. Rodina ale tuto spekulaci popřela, podle dědečka malé Michaly žádný člen rodiny s únosem neměl nic společného.

Filmová kritička Zaoralová dostala Rytířský kříž za zásluhy v propagaci Polska

Česká filmová kritička a umělecká poradkyně karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová na polském velvyslanectví obdržela Rytířský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky za přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu. Vyznamenání obdržela zejména v souvislosti s dlouholetou propagací polského filmu na karlovarském festivalu. Právě zásluhou Zaoralové byl například v Karlových Varech v roce 2005 uveden film Můj Nikifor, který zde získal hlavní cenu, Křišťálový globus. Jeho tvůrce Krzysztof Krauze si odnesl i cenu za režii, stejně jako osmdesátiletá herečka Krystyna Feldmanová, která v tomto snímku hrála titulní roli. Zaoralová uvedla, že její vztah k polskému filmu je stejně starý jako její vztah k filmu vůbec. Ve své děkovací řeči vzpomenula režiséra Andrzeje Wajdu i festival v Gdaňsku v roce 1980, kterého se osobně zúčastnila. Členka prezidia České filmové a televizní akademie a Evropské filmové akademie již před deseti lety dostala od francouzské vlády vyznamenání Rytíř Řádu umění a literatury. Zaoralová, která v listopadu završí osmdesátiny, zasedala v porotách mnoha mezinárodních filmových festivalů (Benátky, Berlín, Cannes, Mannheim, Wiesbaden, Antalya).

Roubenka z Loubí se proměnila ve skanzenu ve vzdělávací centrum

Roubenka z Loubí se proměnila ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku ve vzdělávací centrum pro školy. Téměř zničenou stavbu z roku 1700 skanzen získal před 15 lety, řekl den před jeho slavnostním otevření ČTK ředitel skanzenu František Ledvinka. Projekt záchrany dvou památek, na němž spolupracovala České republika se Saskem, podpořila Evropská unie téměř 2,5 miliony eur (asi 62 milionů korun). Přední část stavby tvoří přenesená roubenka z Loubí na Českolipsku postavená v roce 1700, památkáři ji doplnili přístavbou se sociálním zařízením pro školní skupiny, přednáškovou místností a výstavním prostorem v podkroví. V historické části domu budou děti využívat světnici s kachlovým sporákem při přípravě tradičních jídel, další místnosti využijí jako řemeslné dílny.

Světoznámý pianista a uznávaný skladatel Glass v Ostravě příští rok zahraje pětihodinovou skladbu

Světoznámý pianista a uznávaný skladatel soudobé vážné hudby Philip Glass v Ostravě příští rok vystoupí pravděpodobně v Multifunkční aule Gong. Zahraje s přestávkami pětihodinovou skladbu Music in 12 Parts. Glass se v moravskoslezské metropoli představí na dalším ročníku festivalu Ostravské dny nové hudby. Podrobnosti vystoupení a dalšího účinkování na ostravské akci pořadatelé nyní dolaďují v USA. Glass by se měl představit i v roli lektora. Společně s ním do Ostravy dorazí mimo jiné skladatel, flétnista a saxofonista Jon Gibson a sopranistka a skladatelka Lisa Bielawaová.

Amatérskému umění chybí prostory, systém vzdělávání i peníze

Lepší podmínky pro zkoušení a prezentaci, provázaný systém neformálního vzdělávání, ale i větší finanční podpora od státu, obcí a krajů chybějí neprofesionálnímu umění v Česku. Těžší podmínky pro činnost mají přitom amatéři ve větších obcích, zejména na úrovni krajských měst včetně Prahy - pokud nemohou využít školní zařízení, těžko se jim prostory hledají. Stát ročně dá na přehlídky těchto aktivit přibližně 8,5 milionu korun, protože ale je takových akcí velké množství, dotace na každou z nich není příliš velká. Systém neprofesionálního umění v ČR zahrnuje všechny umělecké obory, jimž se věnují lidé všech věkových skupin. Nejrozšířenější je amatérské divadlo všech druhů, taneční a hudební folklor, sborový zpěv. Počet divadelních souborů, které dnes aktivně působí, odborníci z NIPOS odhadují na 2000 až 2500; soubory nemají žádnou povinnost se registrovat. Počet divadelních přehlídek, které jsou systémové, tedy mají nejméně krajská kola a celostátní přehlídku, se pohybuje kolem čísla 170. Nejdéle doložitelnou historii má spolek Krakonoš ve Vysokém nad Jizerou, který funguje od roku 1786. Je však i mnoho dalších, které překročily 100 let existence. A přehlídkou s nejdelší tradicí je Jiráskův Hronov, jehož se letos bude konat již 82. ročník; akce drží evropský a nejspíš i světový primát. Existují ale i další přehlídky s tradicí dlouhou desítky let - Pojizerské hry Dobrovice, Loutkářská Chrudim, Šrámkův Písek, Klicperův Chlumec a další.

Ze sportu:

České basketbalistky odjedou na olympijské hry do Londýna ve stejné sestavě jako na předchozí kvalifikaci. Mimo vybranou dvanáctku tak znovu zůstala veteránka týmu a nejlepší střelkyně v historii české ligy Petra Reisingerová. Nominaci oznámil kouč Lubor Blažek po výhře v přípravném zápase v Jindřichově Hradci nad mistryněmi Evropy z Ruska 57:48.

Martin Konečný jako první z českých reprezentantů osídlil olympijskou vesnici v Londýně. Bydlení v desetipatrovém domu je podle sportovního gymnasty v podobné kvalitě jako před čtyřmi lety v Pekingu.

Fotbalisté Liberce zahájili vítězně svůj třetí pokus o premiérový postup do základní skupiny Ligy mistrů. Český šampión v úvodním utkání druhého předkola prestižní soutěže doma porazil kazašský Šachťor Karaganda 1:0 po brance Vojtěcha Hadaščoka z 23. minuty. Odveta v daleké střední Asii je na programu příští úterý.

Na prahu svého čtvrtého vystoupení v evropských pohárech stojí fotbalisté Mladé Boleslavi. S výrazně obměněným týmem vyhlížejí čtvrteční ostrý start do sezony, který jim obstará úvodní duel 2. předkola Evropské ligy proti islandskému soupeři Thór Akureyri. Středočeši touží odčinit loňskou pohárovou zkušenost, kdy hned v prvním souboji vypadli s kyperským celkem AEK Larnaka.

Z trojice českých tenistek postoupila do druhého kola turnaje ve švédském Bastadu jen Klára Zakopalová. Hned po úvodním zápasu na turnaji končí Lucie Hradecká i Barbora Záhlavová-Strýcová.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo a na většině území přeháňky, místy bouřky, zejména na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 stupňů C., na jihovýchodě kolem 28 stupňů C. V 1000 m na horách kolem 15 stupňů C.

18-07-2012