Denní souhrn zpráv Zprávy

19-07-2012

V ČR teroristé nehrozí, preventivně je ale posílena ochrana letišť

Policie nemá informace, že by v České republice hrozilo nebezpečí teroristického útoku. V souvislosti se středečním bombovým útokem na autobus s izraelskými turisty v bulharském Burgasu, při kterém zemřelo osm lidí, byly posíleny policejní hlídky na mezinárodních letištích. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla, že jako preventivní opatření se počet policistů na letištích zvýšil o desítky lidí. Opatření se podle ní zpřísňují při přípravě odletů letadel do Izraele. Hlubokou soustrast rodinám obětí vyjádřil premiér Petr Nečas.

Vláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancích

Vláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancích. Do sněmovny pošle pět variant navýšení koeficientů pro výpočet. Premiér Petr Nečas (ODS) novinářům řekl, že kabinet se nevyhýbá diskusi, aby platy soudců byly řešeny odděleně od jiných ústavních činitelů a spory o výši platů ústavních činitelů se neopakovaly. Kabinet se souhlasem sněmovny kvůli zastavení zadlužování platy v roce 2010 snížil o čtyři procenta. Ústavní soud to u soudců zrušil. Vláda tak navrhla do roku 2014 platy politiků zmrazit a soudcům se stanovily vyšší základny pro výpočet příjmu pro loňský rok a pro období od letoška do roku 2014. I to ale Ústavní soud odmítl.

"Je to krok vynucený rozhodnutím Ústavního soudu, vláda nikdy neměla v úmyslu se do roku 2014 k tomuto vrátit. Vláda nadále setrvává ve svém názoru, že i soudci by měli podléhat stejnému režimu jako ostatní občané," uvedl Nečas. Zdůraznil, že jeho vláda ušetřila na mzdových nákladech osm miliard korun. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že verdikt jeho instituce ale není argumentem pro zvyšování platů ústavních činitelů a že soud za plánované navýšení nemůže. "Toto řízení, stejně jako všechna předchozí, se týkalo výlučně soudců. My jsme nerozhodovali ani o svých platech ani o platech jiných ústavních činitelů," řekl Českému rozhlasu. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka by se platy ústavních činitelů neměly zvyšovat vůbec.

V Rožné na Žďársku se má dál těžit uran, rozhodla vláda

V Rožné na Žďársku by se měl nadále těžit uran. Materiál, jenž pokračování těžby doporučuje, schválila vláda. Zároveň se zvažuje i průzkum těžby v dalších lokalitách. Sdružení Calla ale varovalo, že těžba uranu způsobí ekologické problémy a bude finančně velmi nákladná. V současnosti funguje v Rožné poslední uranový důl ve střední Evropě. Jeho zásoby by podle nedávných informací těžebního podniku Diamo měly vystačit ještě na zhruba pět let. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády má těžba v Rožné pokračovat, dokud se ekonomicky vyplatí. V minulém roce se v Dolní Rožínce vytěžilo plánovaných 224 tun uranu. Stát také navrhuje posouzení možnosti zahájení nové těžby uranu v ložiscích Brzkov a Horní Věžnice na Jihlavsku. Zvažuje se také chemické loužení uranu na Liberecku. Podle sdružení Calla odstraňování ekologických škod po starých dolech trvá desítky let a stojí miliardy korun.

Obce na Horažďovicku nepovolí průzkum pro jaderné úložiště

Všech 19 obcí na Horažďovicku ležících v blízkosti lokality Březový potok odmítlo souhlasit i jen s geologickým průzkumem pro stavbu úložiště jaderného odpadu ve svém sousedství. Učinily tak buď referendem nebo jednohlasným rozhodnutím zastupitelstva. Silný odpor potvrzuje také průzkum veřejného mínění CVVM, který zveřejnila Správa úložišť jaderného odpadu (SÚRAO). S průzkumem na Březovém potoce by souhlasilo jen 17 procent oslovených obyvatel, jedno procento neví a zbytek je proti; navíc 53 pct oslovených lidí na Horažďovicku je rozhodně proti. Na otázky CVVM odpovídalo 300 místních obyvatel. Je to spolu s jihočeskou lokalitou Magdaléna, kde bylo proti 52 procent respondentů, nejsilnější odpor. Průzkum by nejméně vadil lidem na Žďársku v lokalitě Kraví hora, kde mělo vstřícný postoj 76 procent oslovených, v jihočeském Lodhéřově - Čihadle (63 pct) a v lokalitě Horka u Budišova na Vysočině (53 pct). V ostatních převládá mezi lidmi nesouhlas.

Deficit veřejných financí bude vláda snižovat pomaleji

Vláda bude snižovat deficit veřejných financí do roku 2015 pomalejším tempem, než dosud plánovala. Ještě v dubnu vláda počítala se snížením deficitu do roku 2015 na 0,9 procenta hrubého domácího produktu, nyní by měl deficit klesnout do roku 2015 na 1,6 procenta. Pro letošek ministerstvo financí odhad zhoršilo ze tří procent na 3,2 procenta HDP. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že vývoj veřejných financí dříve počítal s lepším vývojem ekonomiky. Nyní má vláda podle něj možnost buď přitvrdit úsporná opatření, nebo za současných úspor zpomalit snižování schodku. "Po poměrně vážných diskusích vláda dnes definitivně rozhodla, že přitvrzení konsolidačního úsilí by nemuselo být ku prospěchu ekonomiky a k její podpoře a růstu. Existují rizika, že by přitvrzení bylo kontraproduktivní," uvedl ministr.

Ministerstvo financí zhoršilo odhad vývoje HDP, letos hrozí vyšší schodek rozpočtu

Ministerstvo financí /MF/ zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl hrubý domácí produkt klesnout o 0,5 procenta, příští rok stoupnout o procento. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednala vláda. V dubnu MF odhadovalo letošní růst HDP na 0,2 procenta a příští rok na 1,3 procenta. Kvůli horšímu vývoji ekonomiky a nižším příjmům rozpočtu hrozí podle materiálu letos prohloubení schodku státního rozpočtu až o deset miliard korun. Deficit je naplánován na 105 miliard korun.

Ministr Bendl: Zemědělci postižení suchem získají od státu úlevy

Zemědělci postižení suchem získají od státu úlevy. Budou se týkat například odložení splátek při prodeji pozemků z Pozemkového fondu. Stát chce zemědělcům pomoci i při jednání s bankami o odložení splátek úvěrů. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) navštívil na jižní Moravě několik obcí zejména na Znojemsku. Uvedl, že v některých místech byl dopad mrazů a sucha extrémní a nemá několik desítek let obdoby. Regionální agrární komora odhadla, že škody na úrodě letos v kraji přesáhnou jednu miliardu korun.

Podle zemědělce ze Suchohrdel u Miroslavi Karla Kuthana tato iniciativa ministerstva zemědělcům pomůže. "Potřebuji, aby banka věděla, že nechci odložení splátek, protože si chci koupit auto, ale protože u nás bylo sucho," uvedl Kuthan. Novinářům dnes řekl, že jeho firma letos sklidí asi šestinu obvyklé úrody.

Senát schválil svůj návrh na zrušení doživotní imunity

Senát podle očekávání schválil svůj návrh na zrušení doživotní imunity náhradou za sněmovní verzi, kterou kvůli absencím v dubnu nepřijal. Poslanci už ale mezitím připravili opětovný vlastní návrh, pro který získali souhlas vlády. Sněmovna tak bude mít k dispozici dvě téměř identické ústavní novely o omezení trestní imunity jen po dobu mandátu.

Senátem schválený návrh má zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Nově má platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem.

Zuzana Roithová i Vladimír Dlouhý zahájili prezidentskou kampaň, sbírají podpisy

Kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová podporovaná KDU-ČSL oficiálně začala shromažďovat podpisy pod petici nutnou pro účast v přímé volbě. Podpisy bude sbírat 5000 dobrovolníků, jejichž síť po celé republice se svým týmem vytvořila, uvedla na tiskové konferenci v Senátu. Europoslankyně Roithová se sběrem podpisů čekala na schválení prováděcího zákona k prezidentské volbě. Senát ho schválil ve středu. Roithová bude i nadále působit v Evropském parlamentu, prezidentské kampani doma ale chce věnovat veškerý svůj volný čas. Dosud získala celkem 236.000 korun od 60 dárců. Hlavním mottem kampaně Roithové je "starost o člověka".

Exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý během po pražské Stromovce zahájil kampaň za své zvolení prezidentem. Oslovit veřejnost a získat podpisy potřebné pro kandidaturu chce v sérii běhů po České republice. Ve svém "dlouhém běhu" za zvolení chce uběhnout asi 500 kilometrů. Běžecká kampaň má podle Dlouhého symbolizovat, že chce občanům často znechuceným politikou nabídnout optimismus a pozitivní změny. Dlouhý od roku 1997 pracuje jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs. Působí také jako člen Národní ekonomické rady vlády.

Albrightová v Praze zahájila činnost prestižního Aspen Institute

V Praze zahájila provoz středoevropská pobočka prestižní americké vzdělávací organizace Aspen Institute. Na úvod jejího fungování se v metropoli koná konference nazvaná Krize jako příležitost, na níž jako čestný host vystoupila bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která se o zřízení české pobočky institutu zasadila. Příprava projektu trvala zhruba rok a jeho vznik podpořil finančník Zdeněk Bakala. Institut se nebude zaměřovat jen na Českou republiku, v hledáčku má aktivity na Slovensku, v Polsku či Maďarsku. "Může to být centrum diskuze o tom, co se děje ve střední Evropě a jak demokracie, byznys a všechno pracují dohromady," řekla novinářům před zahájením konference Albrightová.

Podle bývalé ministryně jsou lidé sice frustrováni tíživou situací či nedostatkem pracovních příležitostí, nesmějí ale dopustit, aby frustrace přerostla v zoufalství. Cestou z krize je tvrdá práce a vytrvalost, připomněla slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. V projevu na konferenci také připomněla důležitost spolupráce mezi USA a Evropou. NATO je důkazem, že bývalí nepřátelé mohou spolupracovat, dodala Albrightová.

Albrightová obdržela od předsedy správní rady institutu a bývalého velvyslance v USA Michaela Žantovského brož, která je dílem držitelů ocenění Czech Grand Design šperkařů Zdeňka Vacka a Daniela Pošty. Ozdoba je vyrobena z ručně broušeného perspexu (plexiskla) opálové barvy a zlacené oceli. Albrightová je známou sběratelkou broží, kterými také často vyjadřuje svůj postoj k zemi, kterou právě navštívila. O své vášni napsala knihu Tajná řeč broží, která vyšla i v ČR. Tentokrát na sobě měla připnutou ozdobu se siluetou Hradčan, kterou měla i v prosinci, kdy se zúčastnila pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla.

Premiér Nečas má vztahy mezi ČR a SR za vynikající bez ohledu na vlády

Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem i mezi jejich občany jsou po rozdělení bývalého Československa na naprosto vynikající úrovni bez ohledu na to, jaké konkrétní vlády jsou v Praze a Bratislavě zrovna u moci, řekl český premiér Petr Nečas (ODS). Slovensko si tento týden připomenulo 20. výročí přijetí deklarace svrchovanosti země národním parlamentem, která v roce 1992 odstartovala proces rozdělení Československa.

Český prezident Václav Klaus v dopise slovenskému expremiérovi Vladimíru Mečiarovi uvedl, že po 20 letech se ukázalo, že rozdělení Československa bylo nezbytným krokem, podařilo se a pomohlo všem. Klaus, který byl před dvěma desetiletími šéfem české vlády, svému někdejšímu politickému partnerovi blahopřál k 70. narozeninám. Ocenil ho přitom jako schopného státníka a slovenského vlastence. "Po dvaceti letech jsou oba naše státy v evropském srovnání úspěšné a stabilní. Ale ještě důležitější je to, že jsme stále - možná i více než dříve - nejbližšími přáteli a spojenci," napsal Klaus.

Ministr Schwarzenberg do ČR přivezl tři děti z Barmy, budou operovány

Další děti, tentokrát z Barmy, se budou léčit v Česku v rámci humanitárního programu Medevac. Tři malé pacienty přivezl ve čtvrtek vpodvečer do Prahy na palubě leteckého speciálu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který se vrátil z návštěvy této asijské země. Dětem je 18 měsíců a osm a devět let. "Trpí srdečním onemocněním a podrobí se v Česku operaci, která by v Barmě možná nebyla," uvedlo ministerstvo zahraničí. Barmě chybějí odborníci i přístroje. Program Medevac je určen hlavně pro děti ze zemí, kde se válčí nebo mají jiné potíže, a nejsou pro ně léčebné možnosti doma. Využívají ho ale i dospělí. Například na začátku tohoto měsíce do Prahy přicestovala pětice Libyjců, kteří utrpěli v občanské válce zranění.

Dodavatel problémového registru aut bere od ministerstva dopravy 13 miliónů korun měsíčně

Ministerstvo dopravy platí firmě ATS - Telcom Praha, která provozuje problémový registr aut, za IT služby pro resort měsíčně přes 13 milionů Kč. Peníze jí vyplácí bez ohledu na to, zda její služby využívá. Za tři roky platnosti smlouvy tak úřad firmě zaplatí 474 milionů Kč. ČTK o tom informovalo ministerstvo dopravy. Okolnosti zakázky na registr prověřuje antimonopolní úřad. Zakázku na provoz registru firma ATS - Telcom Praha získala bez výběrového řízení. Částka 37 milionů korun, kterou má firma obdržet za software, je podle ministerstva zahrnuta v celkovém obnosu tříleté smlouvy z roku 2010. Dalších 32,4 milionu korun má MD zaplatit za provoz registru, částka ale může být snížena o případné sankce za jeho nefunkčnost.

Některé radnice zareagovaly na přetrvávající problémy registru vozidel rozšířením otevírací doby, aby zvládly obsloužit větší počet lidí. Systém je nadále pomalý, nestabilní a vykazuje vyšší chybovost.

Starostové Šluknovska kritizovali vládu za neřešení problémů

Zhruba 270 lidí podpořilo starosty měst a obcí Šluknovského výběžku v jejich protestu proti liknavosti vlády. Starostové vloni po začátku několikaměsíčních sociálních nepokojů zveřejnili desatero požadavků na vládu, která podle nich ale začala řešit jen zlomek. Premiér Petr Nečas (ODS) jim vzkázal, že vláda postupně všechny body desatera plní a situace v tomto regionu jí není lhostejná. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva jejich akci označila za politickou kampaň před blížícími se krajskými volbami.

"Za první tři body vládu chválíme, že byly více méně splněny," řekl mluvčí starostů, starosta Doubice Martin Schulz (nez.). Podařilo se posílit policii, zlepšit daňové příjmy malých obcí a omezit hazard. Ve zbylých sedmi bodech ale podle starostů vláda zaspala. Těchto sedm bodů se týká výkupu kovů, zpřísnění postihů přestupků, drobné kriminality a drog, hygienických norem pro bydlení, vyšší vymahatelnosti práva, změny systému sociálních dávek a zaměstnanosti. Podle Schulze starostové desatero formulovali před začátkem nepokojů.

Senát schválil zavedení energetických štítků na budovách

Senát schválil novelu zákona o hospodaření energií, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně, jako je tomu nyní u elektrospotřebičů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Senátoři ji schválili jen nejnižším možným potřebným počtem hlasů a v předcházející debatě ji kritizovali zleva i zprava. Opatření má vést ke snížení nákladů na energie.

Energetické štítky budou muset od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji jednotlivých bytů. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit až od roku 2016. Již existující budovy budu získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to podle zákonem určené plochy. Zákon podpořilo 29 senátorů, což bylo přesně potřebné množství. Kritici tvrdili, že novela přinese zátěž pro občany a hlavně města. Snaha snižovat energetickou náročnost by měla být podle nich dobrovolná. Senátor ČSSD Petr Vícha prohlásil, že vlastník nemovitosti bude dávat peníze do auditů a specialistů místo toho, aby svoji nemovitost zateplil. Pokud vlastník bytu nebude mít energetický průkaz, bude ho moci nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky. Jak řekl ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), nové pravidlo vyplývá z nutnosti zavést novou evropskou směrnici.

Chlapec se na táboře u Skutče na Chrudimsku pokusil o sebevraždu

Na dětském táboře v Hluboké u Skutče na Chrudimsku se pokusil o sebevraždu třináctiletý chlapec. Cizí zavinění nebylo zjištěno, řekla ČTK mluvčí krajské policie Eva Maturová. Vážně zraněného chlapce převezl vrtulník na traumatologické oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové. "Zjišťujeme motiv chlapcova jednání. Zatím to nevypadá, že by mohl mít na táboře problémy. Důvodem mohly být potíže z dřívějška, doma nebo ve škole," uvedla Maturová.

V hercegovském Mostaru bylo nalezeno tělo utonulého Čecha

Bosenští policejní potápěči v řece Neretvě v hercegovském Mostaru nalezli tělo mladého Čecha, který v neděli skočil do vody ze zdejšího Starého mostu. Uvedl to na svém webu bosenský list Dnevni avaz. Podle očitých svědků ležel Čech po seskoku několik minut bez hnutí na hladině a pak klesl pod vodu. Několik lidí se ho neúspěšně pokusilo z řeky vytáhnout. Podle neoficiálních informací se utopil po srdečním kolapsu. Mostarský most je častým místem skoků, tato zábava ale nezřídka končí tragicky.

V Kutné Hoře se propadla Šultysova ulice, nikdo nebyl zraněn

V Kutné Hoře se propadla dlažba v Šultysově ulici. Kráter poblíž mariánského sloupu má průměr šest metrů, do hloubky nejméně čtyři. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Půda se sesula do historických sklepů nebo do středověkých dolů. Ulice byla uzavřena a místo zkoumají specialisté, řekl ČTK místostarosta Jiří Franc.

Ministr Fiala slíbil preferovat zachování škol v obcích

Ministr školství Petr Fiala slíbil, že v rámci nově připravované reformy financování regionálního školství dá přednost řešení, které zachová existenci škol v obcích. Uvedl to v Senátu při projednávání petice za záchranu regionálního školství, kterou podepsalo na 65.000 lidí. Petice byla namířena proti reformě Fialova předchůdce Josefa Dobeše (VV), která by prý znamenala zánik mnoha vesnických škol. Podle senátora a stínového ministra školství ČSSD Marcela Chládka by to ve středních Čechách ohrozilo existenci až tří čtvrtin škol.

K podzimním opravným maturitám půjde přes 23.000 studentů

K podzimním opravným maturitám půjde přes 23.000 studentů, více než polovina z nich kvůli písemce z češtiny. Sdělili to zástupci centra pro přípravu maturit Cermat s tím, že z celkových 8143 žádostí o přezkum jich zatím zpracovali 8093 a stížnosti uznali v 539 případech. Písemka z češtiny patřila k nejvíce kritizované části letošní maturity, ze slohu v mnoha případech propadli i premianti. Práce totiž hodnotili externí pracovníci Cermatu podle předem nastavených kritérií, podle některých studentů a kantorů ale bylo hodnocení nejasné a neobjektivní. Ministr školství Petr Fiala se proto na doporučení odborníků rozhodl, že od příštího roku budou slohy hodnotit opět učitelé na školách.

V Brně vzniklo první moravské centrum pro operace hluchoty

V Brně začalo fungovat první moravské Centrum kochleárních implantací pro operace hluchoty. Na jihu Moravy se operuje nejméně implantátů u dětí, lékaři z nemocnice u sv. Anny chtějí toto číslo změnit. Lidé s vadou sluchu museli dosud jezdit do pražského centra v motolské nemocnici, řekl novinářům ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška. Takzvaný kochleární implantát má pomoci lidem hluchým nebo velmi těžce nedoslýchavým.

V Praze bude poprvé k vidění Mendelův rukopis základů genetiky

Hlavní město bude vůbec poprvé hostit výstavu s rukopisem práce Pokusy s rostlinnými hybridy. V devatenáctém století v nich popsal základní genetické zákony geniální augustiniánský mnich Gregor Johann Mendel. Rukopis je součástí výstavy Mendel 190, kterou bude hostit Národní technické muzeum v Praze. Návštěvníci na výstavě mimo jiné uvidí sadařské nářadí a mikroskopy, které Mendel používal, nebo vědcovy brýle známé z jeho portrétů. Nechybí ani liturgické oblečení, monstrance a Mendelův prsten. Výstava se pro veřejnost otevírá v den Mendlových narozenin 20. července a potrvá do 28. října.

Polský potápěč pokořil rekord v Hranické propasti, dosáhl 217 m

Hranická propast na Přerovsku, která je považována za nejhlubší ve střední Evropě, bude ještě hlubší, než se dosud očekávalo. Hranici dosavadního zkoumání této lokality posunul polský potápěč Kryzstof Starnawski, který se nedávno potopil do rekordních 217 metrů. Během více než sedmihodinového ponoru se mu podařilo proniknout nebezpečným zúženým místem zhruba v 200 metrové hloubce a potvrdit, že se za ním otevírají nové hlubiny.

Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic. Hloubka suché části propasti je 69,5 metru. Pod hladinou jezírka je hloubka propasti zatím jen odhadována. Podle geologů by mohla dosahovat hloubky i přes 700 metrů. Usuzují tak podle teploty a chemického složení vody.

Před 60 lety odstartoval Zátopek cestu za hattrickem na OH

Mimořádný sportovní výkon podal před 60 lety český atlet Emil Zátopek na olympiádě v Helsinkách. Poprvé slavil 20. července 1952 vítězství v běhu na deset kilometrů. Poté o čtyři dny později přidal zlato na pětikilometrové trati a nakonec své vystoupení korunoval triumfem i v královském maratonu. Olympiáda byla úspěšná i pro Zátopkovu manželku Danu, která do rodinné sbírky přispěla rovněž nejcennějším kovem - v hodu oštěpem. Mnohonásobný světový rekordman za svoji kariéru získal řadu ocenění, byl například třikrát vyhlášen nejlepším sportovcem světa a stal se i českým atletem a olympionikem století. Slavný vytrvalec zemřel v roce 2000 ve věku 78 let.

Sport

Tenista Jan Hernych postoupil na turnaji v Gstaadu po třech letech do čtvrtfinále. Třiatřicetiletý Čech, který v hlavní soutěži na okruhu ATP startuje poprvé v sezoně, porazil sedmého nasazeného Kolumbijce Santiaga Giralda 6:3, 2:6 a 6:4.¨

Bývalý fotbalový reprezentant Milan Baroš bude mít v Galatasarayi silného konkurenta. Istanbulský klub, kde působí i další český hráč Tomáš Ujfaluši, potvrdil příchod tureckého kanonýra Buraka Yilmaze z Trabzonsporu. Třicetiletý Baroš, který ukončil po červnovém mistrovství Evropy reprezentační kariéru, působí v istanbulském celku od roku 2008. V minulé sezoně se vinou zranění trefil v lize osmkrát a upozornil na sebe také vyloučením za urážku rozhodčího. Turecká média spekulovala o tom, že se ho chce kouč Terim zbavit, což Baroš popřel. Autor 41 branek v 93 utkáních za národní tým má v klubu platnou smlouvu ještě na příští sezonu.

Počasí v Česku

Bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, na horách kolem 13 °C až 15 °C a foukat bude mírný západní až jihozápadní vítr.

19-07-2012