Denní souhrn zpráv Zprávy

20-07-2012

Ministr Blažek zvažuje vypsat na post šéfa VSZ v Praze výběrové řízení

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zvažuje, že by na post vrchního státního zástupce v Praze vypsal výběrové řízení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministra Petra Hrubá. Podle ní ale zatím nezavrhl ani variantu, že by na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jmenoval šéfkou pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou. Ministr rozhodne v řádu týdnů. Proti vypsání výběrového řízení se postavil Zeman. Podle něj to odporuje zákonu o státním zastupitelství, protože nejvyšší žalobce navrhuje ministrovi spravedlnosti kandidáty na šéfa VSZ. Je pak na ministrovi, zda je jmenuje. Zeman řekl, že proti výběrovým řízením nic nemá a naopak je preferuje v situacích, kdy je lze pořádat. Nelze prý ale takto postupovat nyní v kauze pražského vrchního státního zástupce, a to i s ohledem na to, že tam již návrh podal. Podle Hrubé přišel minstr s variantou výběrového řízení jako s možností, jak přispět k odpolitizování jmenování pražského vrchního státního zástupce. Návrh ustavit do čela VSZ Bradáčovou ale doposud nezamítl. Bradáčová je známá zejména z kauzy někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obviněn z korupce. Její jmenování šéfkou pražského VSZ navrhl Zeman již před časem Pospíšilovi. Pospíšil byl připraven žalobkyni jmenovat. Než to stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase z funkce. Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Předseda vlády to odmítl.

Blažkův záměr potvrzuje podle TOP09 podezření okolo Pospíšilova konce

Rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), že na post vrchního státního zástupce v Praze bude konkurz, potvrzuje podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka podezření o důvodech náhlého odvolání Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila (ODS). Podle Gazdíka nemá ministrova "lidová tvořivost" oporu v zákoně a TOP 09 by měla prosadit, aby se o věci jednalo ve vládní koalici. Podle stínového ministra spravedlnosti a prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera je případné vyhlášení výběrového řízení hrubým překročením pravomocí ministra a porušením zákona. Dienstbier Blažka vyzval, uvedl jasné důvody, které by zásadně zpochybňovaly odborné nebo osobnostní předpoklady Bradáčové pro výkon funkce. Pokud je nemá, měl by ministr Bradáčovou jmenovat, míní zástupce ČSSD. V opačném případě podle Dienstbiera ministr potvrdí podezření, že byl do funkce premiérem Nečasem vyslán s úkolem zabránit dokončení žádoucích změn ve státním zastupitelství a zajistit "politický vliv na trestní kauzy týkající se některých politiků a na ně napojených podnikatelů". Podle KSČM není Blažkův záměr překvapivý. "Ministr od svého nástupu do funkce zjevně hledal záminku, proč neakceptovat návrh nejvyššího státního zástupce," míní komunistická poslankyně a stínová ministryně spravedlnosti Zuzka Bebarová-Rujbrová. I ona připomněla otazníky kolem Pospíšilova odvolání a poznamenala, že KSČM odmítá politické vměšování "do práce orgánů činných v trestním řízení s cílem některé kauzy zamést na koberec a jiné využit k politickým kampaním".

Prezident Klaus považuje dostavbu Temelína za racionální krok

Prezident Václav Klaus považuje dostavbu Jaderné elektrárny Temelín za racionální krok. Povinností a úkolem společnosti ČEZ je prý zároveň fakt, aby se projekt za 300 miliard korun neprodražil a skončil v plánované době. Klaus to oznámil na setkání s novináři po návštěvě temelínské elektrárny. Stavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny by mohla začít v roce 2016. Náklady na odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína mají být dokončeny do roku 2025. O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Klaus neuvedl, který z projektů se mu zdá pro Českou republiku nejvýhodnější. Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška před časem několikrát uvedl, že projekt vybudování nových dvou bloků je technologicky i personálně složitou operací. Zpochybnil i to, zda je tento projekt reálný. Klaus se proti těmto výrokům ostře ohradil. "Já pana Bartušku neznám a nikdy jsem s ním nemluvil. Já ho za žádného veleodborníka nepovažuji a nevím, jestli on je zmocněncem pro dostavbu Temelína. Myslel jsem, že on je jakýmsi podivným zmocněncem pro českou energetiku," řekl prezident. Klaus z Temelína zamířil do Lipna nad Vltavou, kde se odpoledne zúčastní slavnostního otevření Stezky korunami stromů. Večer zahájí 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Nevypsáním tendru na registr aut porušilo Ministerstvo dopravy podle ČSSD zákon

Na nový registr vozidel, který po dva týdny od jeho spuštění provázejí problémy, mělo být vypsáno standardní výběrové řízení. To, že ministerstvo dopravy tendr nevypsalo, je porušení zákona. Na setkání s novináři to řekl poslanec za ČSSD Stanislav Huml. Výběrové řízení měl podle Humla připravené už předchůdce současného ministra Pavla Dobeše (LIDEM) Radek Šmerda (nestraník). Záměr převodu registru z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy byl znám již rok předem, uvedl. Stínový ministr dopravy za ČSSD a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec vyzval ministra Dobeše, aby uvedl, zda byl systém testován ve zkušebním provozu. Pokud systém testován byl, měl by o výsledcích těchto zkoušek úřad informovat veřejnost. Pokud ale systém zkoušen nebyl, měl by z toho Dobeš vyvodit důsledky, řekl hejtman. Ministerstvo dopravy připustilo, že před ostrým startem minulé pondělí nový systém ve zkušebním provozu nevyzkoušelo. Dodavatel měl ale v rámci zakázky provést testování, řekl v České televizi náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Ministerstvo dopravy se dohodlo se Svazem měst a obcí na užší spolupráci při řešení problémů s registrem. Obě strany se budou každý den informovat o aktuální situaci. Žádosti o náhrady škod lidem i radnicím bude resort dopravy prověřovat. Podle Tomana je odškodnění obcí za nefunkční registr "k diskusi".

Nový registr podle úředníků neodhalí kradená auta, MD to popírá

Nový registr vozidel nedokáže odhalit kradená auta, řekl ČTK vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa. Registr podle něj není spolehlivě propojený s databází automobilů, po kterých bylo vyhlášeno pátrání. Jediným vodítkem pro určení původu vozidla je tak technický průkaz, dodal Bakajsa. Ministerstvo dopravy, které nový registr nechalo vytvořit, připouští u ověřování legálnosti původu aut jen výjimečné problémy. Registr kradených aut skutečně nefunguje, potvrdil vedoucí odboru dopravněsprávních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Padělané průkazy ke kradeným autům jsou přitom podle něj v současnosti velice dokonalé, a v mnohých případech je tak úředníci nemají šanci odhalit. "Ve starém systému nám automaticky vyskakovala vozidla v pátrání," uvedl Bakajsa. To ale nový systém neumí, dodal. Původní systém spadal pod ministerstvo vnitra, ministerstvo dopravy data spravuje od července. Podle Bakajsy úředníci nemají v novém registru šanci zkontrolovat legálnost původu zejména starších vozidel, lepší je prý situace u nových aut. Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka takto zásadní rozdíl mezi původním a novým registrem není. I v novém registru existuje napojení na seznam vozidel, po kterých pátrá policie, a toto spojení podle ministerstva obecně funguje. Nefunkční podle Nováka může být ve výjimečných případech, které by ale úředníkům měla pomoci vyřešit příručka rozeslaná ministerstvem na jednotlivá pracoviště registru. "Bohužel to ale nefunguje tak, jak to fungovat má," reagoval Bakajsa. Tyto bezpečnostní pomůcky podle něj fungují maximálně na 50 až 60 procent. Návod na odhalování odcizených vozidel, který úředníkům poskytlo ministerstvo dopravy, se podle Bakajsy zařadil mezi řadu jiných rad, které teoreticky fungují, ale v praxi selhávají.

Vicepremiérka Peake obdržela e-mailovou hrozbu zabitím a únosem dětí

Vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake obdržela e-mail, v němž jí kdosi vyhrožuje zabitím a únosem jejích dětí. Na případ upozornil server novinky.cz. Peake informace později ČTK potvrdila. Mail prý předala policii. Podle informací ČTK se případem zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho šéf Robert Šlachta to odmítl jakkoli komentovat. Podle serveru je pod zprávou podepsán Karel Novák, který Peake varuje před skupinou osob, která ji údajně chce zabít "ještě v tomto roce". "Dostala jsem e-mail dost odpudivého znění. Předala jsem jej policii," sdělila ČTK Peake. Podle pisatele dopisu hrozí zabití i premiéru Petru Nečasovi (ODS) a ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). V minulosti se vyhrožování členům vlády či jejich rodinným příslušníkům již vyskytlo. V roce 2009 například policie přidělila ochranku synovi tehdejšího předsedy úřednické vlády Janu Fischerovi, kterému vyhrožovala extremistická organizace White Justice.

USA pomůže ČR s vybavením vojenských vrtulníků pro speciální síly

USA nabídly české armádě pomoc s vybavením až osmi vrtulníků, které poté budou moci vysazovat jednotky speciálních sil působící v koaliční misi ISAF v Afghánistánu. Zároveň jsou schopny vycvičit posádky strojů. Čeští "speciálové" zatím při svých bojích proti povstalcům z hnutí Taliban využívali k výsadkům podporu vrtulníků americké či britské armády, uvedlo ministerstvo obrany na své internetové stránce. Podle informací je americká strana do roku 2016 ochotna pomoci s vybavením šesti až osmi vrtulníků Mi-171Š ruské výroby, které má armáda k dispozici. Češi s modernizovanými stroji Mi již v Afghánistánu létali, používali je zejména pro transport vojáků a vybavení.

Senát vrátil poslancům novelu o podpoře pěstounské péče

Senát dnes zamítl novelu, jež má podpořit pěstounskou péči a snížit počet dětí v ústavech. Předlohu kritizovali levicoví senátoři, podle nichž rozvrátí současný fungující stav, udělá z pěstounství trh a ústavní péči v podstatě zlikviduje. Norma se vrací zpět do sněmovny, poslanci by o ní měli rozhodnout na zářijové schůzi. Předloha by zprofesionalizovala pěstounství, tito lidé by dostávali vyšší odměnu. Nárok na ni by měli i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali. Méně peněz od státu by měla v případě schválení novely zařízení pro okamžitou pomoc, jimž by ale měli začít víc platit rodiče. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyvracel obavy, že ústavy by měly být zrušeny. "Chceme snížit poptávku po nich. zařízení mají smysl, poskytují řadu dalších služeb," uvedl. Senátory ale nepřesvědčil. Kritika zaznívala hlavně od sociálních demokratů. "Velkým rizikem novely je selhání pěstounské péče," uvedla Dagmar Terelmešová (ČSSD). Děti by podle ní mohly jít z rodiny do rodiny, aniž by byly zohledněny jejich citové vazby.

Senát schválil návrh na financování hasičů z povinného ručení

Senátoři dnes schválili návrh skupiny svých kolegů, aby se pojišťovny ze zákona podílely na financování hasičů. Na tento účel by měly odvádět šest procent svých příjmů z povinného ručení. Hasiči by peníze v odhadované výši 1,5 miliardy korun ročně mohli použít jen na pořízení a údržbu své techniky. Návrhem se nyní bude zabývat sněmovna a vyjádřit se k němu musí vláda. Vláda však minulý týden již jeden obdobný návrh z pera skupiny poslanců odmítla. Senátní návrh dnes podpořilo všech 34 přítomných senátorů. Proti nebyl ani jeden hlas. Podpořil ho i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Předtím o návrhu prohlásil, že bude hlasovat pro, i když se mu z něj dělá špatně, protože je nesystémový a problém s financováním hasičů jen odsouvá.

Senát chce nechat sKarty jen pro výplatu dávek v hmotné nouzi

Sociální demokraté podle očekávání získali podporu Senátu pro svou novelu, která má zachovat platební funkci nových sociálních karet jen pro pomoc v hmotné nouzi. Pro výplatu ostatních sociálních dávek by měla být zrušena. Dávky by měly být nadále zasílány formou složenek, což se vládní koalice kvůli finanční náročnosti rozhodla až na výjimky ke konci roku zrušit. Novelu před dalším schvalováním projednají podle rozhodnutí horní komory její výbory sociální a hospodářský. Zavedení sKaret podle autorů novely v čele s místopředsedou Senátu a ČSSD Zdeňkěm Škromachem způsobí obrovský problém dvěma pětinám příjemců dávek. Dotkne se prý zhruba 200.000 převážně seniorů a osob se zdravotním postižením, kteří budou nuceni využívat různých opatrovníků a zmocněnců a de facto ztratí možnost vlastního rozhodování o svých finančních prostředcích. Národní rada zdravotně postižených se už obrátila na soud s žádostí, aby vydávání karet pozastavil přinejmenším do doby, než bude dokončeno projednávání senátorské novely. Platební funkci autoři sKarty navrhují zrušit nejen pro dávky pro handicapované, příspěvek na péči nebo dávky státní sociální podpory, ale také pro výplatu podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Protikorupční policie zajistila za půl roku hodnoty za miliardu

Protikorupční policie za první pololetí letošního roku zajistila peníze a majetek za více než miliardu korun. Za celý loňský rok přitom útvar zabavil hodnoty pocházející z trestné činnosti za 1,5 miliardy, sdělil dnes ČTK mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Za pololetí stíhal ÚOKFK 699 lidí, což je zhruba stejný počet jako v letech 2009 a 2010. Využil také nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a poprvé v ČR obvinil firmu. V oblasti korupce (například trestné činy přijetí úplatku, podplacení, nepřímé úplatkářství, pletichy v insolvenčním řízení) útvar obvinil za pololetí 46 lidí.

V elektrárně Tušimice hořelo, zasahovalo pět hasičských jednotek

V elektrárně Tušimice hořelo, zasahovalo tam pět hasičských jednotek. Podle mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové Hendrychové byl požár ve 13:00 už zlikvidován. Na místě zasahovali hasiči přímo z elektrárny i krajské jednotky, požár byl podle mluvčího krajských hasičů Milana Rudolfa nahlášený ve 12:00. V červnu letošního roku skončila v uhelné elektrárně Tušimice zprovozněné v roce 1975 rozsáhlá rekonstrukce, který by měla snížit její spotřebu uhlí až o 14 procent. Výměna technologie stála 26 miliard korun a má prodloužit životnost elektrárny k roku 2040, kdy se předpokládá i vyčerpání přilehlého hnědouhelného dolu Nástup Tušimice. Je to první ze tří elektráren, které ČEZ rekonstruuje na účinnost okolo 40 procent a s nimiž počítá i po očekávaném útlumu těžby hnědého uhlí.

Počty úmrtí v nemocnicích na akutní infarkt výrazně klesly

Počty úmrtí na akutní infarkt myokardu u pacientů léčených v nemocnici klesly v ČR v letech 2003 až 2010 o 40 procent. Celková úmrtnost na ischemické choroby srdce, mezi něž se infarkt řadí, naproti tomu v ČR o 13 procent stoupla. V ČR v tom roce zemřelo na tyto choroby 25.178 lidí, na infarkt myokardu 6439. "Ischemické choroby srdce jsou nejčastější příčinou hospitalizace i úmrtí v ČR. Na roční úmrtnosti se podílejí přibližně čtvrtinou," sdělil ČTK Miroslav Zvolský z odboru analýz, publikací a externí spolupráce Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Paláce knih přinesly nový styl prodeje, staré obchody ale nevytlačily

Před deseti lety se v České republice začala měnit představa o tom, jak vypadá prodejna s knihami. Do té doby byly knihkupecké krámy spíše stísněnými prostorami, kam se knihkupci snažili vměstnat co nejširší nabídku čtiva. V srpnu roku 2002 se ale na Václavském náměstí v Praze otevřel celý dům s knihami a byť nebyl první, začala s ním nová éra prodávání knih. Rozhodně ale nástup prodeje knih v obchodních domech nevytlačil stará malá knihkupectví. Oba typy prodeje mají své zvláštnosti. Staromilci se obávali ztráty osobního přístupu, na který byli zvyklí od knihkupců. Jiní ale přivítali, že si v knihkupecké samoobsluze mohou vybranou knihu vzít do ruky a kousek si přečíst; jsou tací, kteří chodí číst na pokračování.

Na Dnech NATO bude k vidění tankování letadla ve vzduchu

Tankování letadla za letu bude jednou z nejatraktivnějších ukázek, které uvidí návštěvníci letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR ve dnech 22. a 23. září na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Přehlídky vojenské a letecké techniky, bezpečnostních a záchranářských složek se letos zúčastní rekordní počet 20 zemí. "Diváci poprvé uvidí prezentaci Hradní stráže a její motocyklové jednotky. O tuto atraktivní ukázku jsme usilovali několik let," řekl předseda sdružení Jagello 2000, které je jedním z organizátorů, Zbyněk Pavlačík.

Archeologové objevili v Přerově základy školy Jednoty bratrské

Přerovští archeologové s největší pravděpodobností odkryli základy školy Jednoty bratrské. Pokud se jejich domněnka potvrdí, půjde o jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů v regionu, ale i v celostátním měřítku. Ve škole, jejíž základy objevili vedle nedávno nalezeného kostela svatého Marka, působila jedna z největších postav českých dějin Jan Amos Komenský. Společně se základy odkrývají odborníci v okolí Tyršova mostu zároveň i místa, kudy kráčel Jan Amos Komenský. Škola Jednoty bratrské stála v Přerově během 16. a v průběhu 17. století. Odborníci si o její podobě mohli dosud udělat představu podle vyobrazení na nejstarší vedutě z roku 1593 od Jana Willenberga. Právě tam je také škola zachycena za východní stranou kostela. Podle muzeologa Jana Mikulíka jsou nyní odborníci v polovině výzkumu, dosud odkryli plochu o rozměru pět krát pět metrů. Bratrská škola zanikla v 70. letech 17. století, kdy byl objekt stržen. V destrukci objektu dosud odborníci našli mince z roku 1669 a 1674, které jim zároveň potvrzují dataci objektu. Našli také vypálenou kuličku či zlomky kachlí. Odborníci nyní doufají, že v příštích dnech narazí ještě na další předměty související přímo s existencí vzdělávací instituce.

Dramatizace bitvy u Pavie zahájila Letní slavnosti staré hudby

Hudební alegorie proslulé bitvy u Pavie zahájila v zaplněném Španělském sále Pražského hradu mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby. Úvodní večer s názvem Batalla se uskutečnil v režii španělského souboru Forma Antiqva. Ten dorazil na pódium nezvyklým způsobem, když jeho členové přišli ze zadních řad posluchačů za zvuku flétny Alejandra Villara. Program 13. ročníku Letních slavností staré hudby nabídne do 6. srpna celkem osm představení a hudbu 16. až 18. století v autentickém podání různých souborů a interpretů v historických sálech na různých místech Prahy.

Sísova ilustrace pro Hospodářské noviny má zdobit letiště Václava Havla

Ilustrace světoznámého výtvarníka Petra Síse Poslední audience, kterou vytvořil pro pamětní vydání Hospodářských novin u příležitosti úmrtí Václava Havla, má ozdobit pražské ruzyňské letiště poté, až bude přejmenováno na Letiště Václava Havla. Projekt, ve kterém se malba přenese na velký gobelín, zorganizoval Bill Shipsey, zakladatel programu Art for Amnesty a blízký přítel členů skupiny U2, píšou HN. Gobelín bude velký pět na čtyři metry a peníze na jeho výrobu, která si na jihu Francie vyžádá v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun, půjdou od přátel a podporovatelů Václava Havla z řad umělců.

Zrekonstruovaná žižkovská věž otevře v srpnu nové restaurace

Luxusní minihotel, tři nové restaurace a vyhlídková observatoř s multimediálním programem čeká na hosty zrekonstruovaného žižkovského vysílače v Praze. Nejvyšší stavba Prahy by měla být plně otevřena veřejnosti v srpnu. Do podzimu chce soukromý investor u paty vysílače postavit ještě venkovní pivní bar, na jaře příštího roku by měla být dokončena úprava parku s dětským hřištěm, minigolfem a amfiteátrem. Roční rekonstrukce zatím přišla na zhruba 50 milionů korun. Návštěvníci české metropole využívají především vyhlídkovou observatoř v osmém patře. Z výšky 93 metrů je odtud možné pozorovat Prahu a její okolí ze tří zrekonstruovaných vyhlídkových plošin. Jednu z plošin zaplní průhledná závěsná křesla, v nichž budou moci návštěvníci poslouchat zvuky metropole. Na zdech centrální části vyhlídky lidé uvidí časosběrný dokument o výstavbě rozhledny, která vznikala v letech 1985 až 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka.

Sport

Fotbalisté Plzně vstoupili do sezony výhrou 3:1 v úvodním zápase 2. předkola Evropské ligy na hřišti Metalurgu Rustavi. Po většinu utkání měli výraznou převahu, kterou v góly přetavili dvakrát kapitán Pavel Horváth a jednou Daniel Kolář. Kaňkou na výkonu Západočechů byla chyba v rozehrávce, kterou potrestal bývalý plzeňský hráč Dmitri Tatanašvili. I tak si Viktoria veze do odvety hrané příští týden v Plzni velmi nadějný výsledek. Trenér Pavel Vrba označil vítězství za povzbudivé a nadějné. Nyní doufá, že tým na to dokáže navázat i v domácím prostředí a potvrdí postup.

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve svém prvním letošním pohárovém vystoupení ve 2. předkole Evropské ligy porazili Thór Akureyri 3:0. Proti islandskému týmu se dvěma góly blýskla letní posila útočník Lukáš Magera. Výhru po změně stran zpečetil záložník Jasmin Ščuk. Mladá Boleslav si v odvetě, která je na programu příští čtvrtek, může na Islandu dovolit i prohru o dvě branky a stejně o postup do dalšího kola nepřijde.

Pokud fotbalisté Liberce postoupí přes kazašskou Karagandu, narazí ve 3. předkole Ligy mistrů na rumunský klub CFR Kluž. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. Liberec by první utkání sehrál na hřišti soupeře 31. července, nebo 1. srpna, odvetu o týden později doma. Druhý zápas v Kazachstánu Liberec sehraje příští úterý.

A jaké bude v Česku počasí:

V sobotu bude oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na jihu a východě zpočátku zataženo a déšť. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 12 stupňů C.

20-07-2012