Denní souhrn zpráv Zprávy

22-07-2012

Před 20 lety se jednalo o konci společného státu Čechů a Slováků

Úderem půlnoci 31. prosince 1992 se uzavřela historie československého státu, který krátce předtím v říjnu ještě stačil oslavit 74. narozeniny. Jedním z důležitých mezníků na cestě k zániku federace byl i 23. červenec 1992, kdy se v Bratislavě představitelé vládnoucích stran ODS a HZDS dohodli na společném postupu při prosazování zákonů o rozdělení Československa na dvě nezávislé republiky. Rozpad státu provázely velké emoce mezi veřejností, z politického hlediska však byl samotný proces proveden bez větších problémů. Premiéři obou republik Václav Klaus a Vladimír Mečiar se krátce po volbách v červnu 1992 shodli, že jejich představy jsou neslučitelné a již po půl roce vznikly dva státy. Ústavní zákon o zániku Československa nakonec 25. listopadu Federální shromáždění schválilo a definitivně tak sečetlo dny společného státu Čechů a Slováků.

Poslední federální premiér vzpomíná na dělení ČSFR v dobrém

Na rozdělení někdejšího Československa nyní jen v dobrém vzpomíná poslední premiér federální vlády Jan Stráský. V roce 1992 měl spoustu práce, vláda končícího společného státu v ostrém tempu dělila majetek zanikající federace a po abdikaci prezidenta Václava Havla - od jehož kroku uplynulo v pátek přesně 20 let - převzal Jan Stráský jako předseda federální vlády i pravomoci hlavy státu. "Byla to velmi dramatická situace, která měla své zahraniční důsledky. Věděli jsme, že se po výsledcích dělení jiných států staneme velmi ostře sledovanými," řekl Stráský, donedávna ředitel Národního parku Šumava, v rozhovoru pro ČTK. Jednání mezi českou a slovenskou stranou byla podle Jana Stráského, který se jich účastnil i z titulu funkce místopředsedy ODS, "nesena atmosférou nějak státoprávní uspořádání změnit". Dlouho se ale podle něj hledalo, jak "dramaticky" vše udělat. "Abych byl konkrétní: Proto tady byly různé pokusy o konstrukci konfederací, konstrukci unií a tak dále. Jen proto, že se žádné straně nechtělo do toho jednoznačného rozdělení na dva státy," míní Jan Stráský.

Petr Pithart k rozdělení ČSFR: Bylo neštěstí, že volby vyhrál Vladimír Mečiar

Rozdělení Československa, na němž vítězové voleb před 20 lety dohodli, podle někdejšího českého premiéra Petra Pitharta Čechům žádný zisk nepřineslo. Znamenalo naopak hrozbu vzhledem k tomu, kam Slovensko za vlády Vladimíra Mečiara směřovalo. "Bylo neštěstí, že ty slovenské volby vyhrál Vladimír Mečiar a že tím partnerem nezůstal (expremiér Ján) Čarnogurský, který v dlouhodobé perspektivě myslel na samostatné Slovensko, ale až v Evropské unii. Tam jsme všichni kus suverenity dobrovolně ztratili," řekl ČTK nynější místopředseda Senátu Pithart (KDU-ČSL), který vedl českou vládu do poloviny roku 1992. Uvedl, že samostatné Slovensko žádná politická strana vyjma slovenských ultranacionalistů nepožadovala. Slovákům podle něj šlo o to, aby federace byla ustavena pořádně, ne tak lajdácky, jako v roce 1968. "Slováci to chtěli zgruntu a já jsem s nimi v tom byl zajedno," prohlásil. Situace se ale podle Petra Pitharta změnila až po volbách 1992, kdy se lídry stali Vladimír Mečiar, opak logického a korektního Jana Čarnogurského a nynější prezident Václav Klaus, který se rozhodl, že nebude sestavovat federální vládu. "To byli dva velmi závažné příznaky, že se situace mění," řekl Petr Pithart.

Sněmovna i Senát ukončily schůze, zákonodárci mají volno

V Poslanecké sněmovně i v Senátu skončily v uplynulém týdnu schůze. Zatímco poslanci budou mít asi víc než šest týdnů volna, senátoři si ho užijí méně, zřejmě jen necelé tři týdny. Schůze Senátu by měla být už v polovině srpna, sněmovna plánuje první schůzi po prázdninách na začátek září. Senátoři ukončili svoje schůzování v pátek. Jako poslední bod schválili senátní návrh zákona, který nařizuje pojišťovnám převádět část vybraného povinného ručení na financování hasičského sboru. Ve čtvrtek večer ještě stihli mimo jiné zamítnout návrh na pomalejší tempo růstu důchodů. Od 8. srpna by mohly jednat některé senátní výbory, o týden později by se pak mohlo sejít plénum Senátu. Senátoři by měli projednávat předlohy, které v červenci schválila sněmovna. Jde zejména o vládní podobu církevních restitucí a zvýšení daně z přidané hodnoty, což se levice ovládající horní komoru chystá zamítnout. Velké šance na schválení nemá v Senátu ani novela, která umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku, tedy spoření v důchodových fondech. Poslanci ukončili schůzi ve středu pozdě v noci, kdy se opozici nepodařilo ani na čtvrtý pokus vyslovit nedůvěru vládě Petra Nečase. S další schůzí se počítá na úterý 4. září, i když svolaná zatím není. O týden dřív se má sejít organizační výbor, který rozhodne o jejím svolání.

Do boje o Hrad se zřejmě přihlásí další žena - Táňa Fischerová

Herečka Táňa Fischerová se stane vedle europoslankyně Zuzany Roithové a šéfky strany Suverenita Jany Bobošíkové třetí ženskou kandidátkou na funkci prezidenta. Serveru Parlamentní listy řekla, že pokud její podporovatelé dají dohromady potřebných 50.000 podpisů, historicky první přímé volby hlavy státu v Česku se zúčastní. Jako prezidentka chce usilovat hlavně o návrat mravnosti a etiky do mezilidských vztahů a politiky. Podle nedávno zveřejněných anket by čeští voliči rádi na Hradě viděli ženu. "Zvažovala jsem to dlouho, ale už to nechci odkládat. Tento týden to asi oficiálně ohlásím. Půjdu do toho, protože na mě v tomto ohledu tlačí dost lidí. Osobně bych do toho nešla, neboť na té funkci nevidím nic moc úžasného. Ale je pravda, že jsem spousty věcí nedělala, protože jsem sama chtěla, ale protože mě k tomu vyzývali ostatní a vehementně na tom trvali," řekla serveru Táňa Fischerová. Chce prý ukázat lidem, že i politiku lze dělat slušně. Záležet podle ní bude na tom, zda lidé, kteří by ji na Hradě rádi viděli, nasbírají dostatek podpisů pod volební petici. Táňa Fischerová je herečkou, recitátorkou a moderátorkou řady charitativních akcí.

Madeleine Albrightová otiskla dlaň v Terezíně

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v neděli otiskla dlaň v terezínské galerii, kde z ní vytvoří křišťálový odlitek. Vzpomněla zároveň i svou rodinu, z níž v různých koncentračních táborech zemřelo 24 členů. "Nechávám tady nejen svou ruku, ale i své srdce," řekla Madeleine Albrightová při otiskování dlaně do hmoty pro vytvoření odlitku. Vzpomněla tak historii své české rodiny, o jejíchž židovských kořenech se dozvěděla až nedávno. Její židovští prarodiče se stali obětí holokaustu. "Ráda bych vytvořila desku, na níž by byla jména těch, kteří zemřeli," dodala Madeleine Albrightová. Deska by měla viset v terezínském kolumbáriu. Majitelé galerie Křišťálový dotek, otec a syn Alexandr a Jan Huňátové z Bohušovic nad Ohří už odlili ze skla například otisk ruky bývalého prezidenta Václava Havla, spisovatele Arnošta Lustiga, zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona nebo hokejisty Jaromíra Jágra. Po otisknutí ruky Madeleine Albrightová spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou položila květiny na Národním hřbitově terezínského památníku. Madeleine Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela.

Iniciativa píše premiérovi, že vláda neplní protikorupční sliby

Postup ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) při hledání nového pražského vrchního státního zástupce považuje iniciativa Vraťte nám stát za obstrukci, která má zabránit vyšetřování, stíhání a soudnímu projednání korupce mezi politiky ODS, případně politiky koaličních stran. Premiérovi Petru Nečasovi (ODS) adresovala otevřený dopis, ve kterém označuje Blažkovy úvahy o vypsání výběrového řízení za absurdní a Petru Nečasovi vytýká, že jeho kabinet neplní slib boje proti korupci. Podle ministra Blažka by výběrové řízení mohlo pomoct k odpolitizování výběru vrchního státního zástupce. S ministrovým nápadem zveřejněným v pátek nesouhlasí nejen opoziční sociální demokraté, ohradili se proti němu i členové vládní TOP 09. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana pak takový postup odporuje zákonu. Pavel Zeman v červnu na místo vrchní státní zástupkyně v Praze navrhl ústeckou žalobkyni Lenkou Bradáčovou. Nyní se rozhoduje mezi dvěma variantami - ustavit Lenku Bradáčovou na Zemanův návrh nebo vypsat výběrové řízení. Jasno by měl mít v řádu týdnů.

Peníze na zateplení ze Zelené úsporám už má 65.000 domácností

Státní fond životního prostředí (SFŽP) poslal dotace z programu energetických úspor už 65.000 žadatelů. Celkem z 20 miliard korun, které Česko získalo prodejem emisních kreditů zejména Japonsku, vydal na zateplování či modernizaci vytápění v privátní sféře 15,7 miliardy korun. Od počátku roku se podle posledních dat fondu vyřizování žádostí výrazně zrychlilo. Od ledna domácnosti inkasovaly víc než pět miliard. Po spuštění programu v roce 2009 bylo vyplaceno 3,3 milionu korun, o rok později to byly dvě miliardy, loni 8,6 miliardy korun, za letošní půlrok to je již 5,1 miliardy korun, informuje fond na svém webu. Z údajů podle tiskové zprávy vyplývá, že většina žadatelů úpravy na domech provedla a pro příští zimu mohou očekávat rapidní snížení výdajů na vytápění. Letos fond nabídne peníze na zateplování i veřejnému sektoru. Žádosti na příspěvky na zateplování veřejných budov vyřadil ze Zelené úsporám loni, když se ukázalo, že na všechny žadatele se nedostane. Aby stát uspokojil alespoň všechny domácnosti, převedl do Zelené úsporám například i peníze vybrané na likvidaci autovraků. S dotacemi na energetické úspory počítá ministerstvo životního prostředí i po ukončení Zelené úsporám v prosinci letošního roku.

Výroba z fotovoltaiky asi letos nevzroste, ale zdrojů přibývá

Výroba solárních elektráren je letos zatím na zhruba stejné úrovni jako loni, produkce za celý rok ale zřejmě za tou loňskou mírně zaostane. Souvisí to s menším počtem slunečních dnů. Provozovatelé elektráren ale zároveň předpokládají, že by letos mohl být připojen poměrně velký počet nových zdrojů. ČTK to řekla Zuzana Musilová z České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO). Letos do konce května solární elektrárny vyrobily 921 gigawatthodin elektřiny, loni za stejné období to bylo 889 GWh. Za celý loňský rok činila výroba 2118 GWh. "Odhadovat nyní výrobu za celý rok je obtížné, nevíme jaké budou podmínky. Celková výroba ale zřejmě tu loňskou nepřekročí," uvedla Zuzana Musilová. Oproti loňskému roku přibývá nových elektráren, i když provozovatelé mohou připojovat už jen menší zdroje do výkonu 30 kilowattů. Nový zákon o podporovaných zdrojích energie umožnil uvolnění dříve rezervované kapacity obnovitelných zdrojů z předchozích let ve výši asi 600 megawattů. Letos by se díky uvolněné kapacitě podle CZEPHO mohlo připojit i více instalovaného výkonu solárních elektráren než 65 MW, které na začátku roku předpokládal provozovatel soustavy ČEPS. "Maximální výkon připojení by mohl být mezi 80 a 100 megawatty," uvedla Zuzana Musilová.

Studie: Počet firemních bankrotů na světě letos stoupne o 3 pct

Počet firemních bankrotů na světě letos stoupne v porovnání s loňským rokem o tři procenta. Skončí tak klesající trend z předešlých dvou let. V eurozóně vzroste počet insolvencí o 13 procent, v Česku přibudou čtyři procenta krachujících firem. Vyplývá to ze studie pojišťovny Euler Hermes, která je světovou jedničkou v úvěrovém pojištění. Studie rovněž předpovídá zpomalení světového růstu HDP ze 2,9 procenta v roce 2011 na 2,6 procenta v letošním roce. Celosvětový nárůst bankrotů potáhne letos vzhůru především dluhová krize v eurozóně. V zadluženém Portugalsku a Řecku podle pojišťovny počet bankrotů stoupne o čtvrtinu. Ve Španělsku bude činit nárůst 20 procent, v Nizozemsku 19 procent a v Itálii 17 procent. Situace České republiky je podle studie ve středoevropském regionu relativně klidná. "Nejrizikovějšími obory v Česku jsou stavebnictví, ocelářství a maloobchod," uvedl ředitel Euler Hermes Europe Július Kudla. Ke studiím a makroekonomickým předpovědím Euler Hermes využívá jednu z největších databází firem na světě, která obsahuje více než 40 milionů podniků.

Záchrana archiválií po záplavách v roce 2002 trvala devět let

Špinavá voda zaplavila při povodních před deseti lety i depozitáře karlínské Invalidovny a promáčela fotografie, knihy, časopisy, plány, výkresy, modely a stovky dalších sbírkových předmětů o celkovém objemu 200 kubických metrů. Skončily v mrazírnách; jinak by je plísně a hnilobné bakterie nenávratně zničily. Záchrana trvala devět let, celkové náklady na vysoušení přesáhly 25 milionů korun. Poslední zamražený balíček archiválií rozebrali k vysušení v Národním technickém muzeu (NTM) právě před rokem. Vltavská voda v roce 2002 zaplavila přízemí barokní budovy do výše tří metrů. Cesta k záchraně archivů průmyslového dědictví a architektury NTM nebyla podle jeho ředitele Karla Ksandra snadná ani levná. "Tragická očekávání se nenaplnila, bohatství architektonického a leteckého archivu či dalších exponátů včetně trojrozměrných bylo zachováno," řekl Karel Ksandr ČTK. Stalo se tak díky unikátnímu vysoušecímu pracovišti muzea. Podle Karla Ksandra šlo o boj s časem; mokré archiválie bylo nutno v čisté vodě opláchnout od hrubých nečistot a obalit fólií. Balíky se na paletách odvážely do mrazíren v Mochově a v Kladně, kde je šokové zamražení na minus 25 stupňů Celsia stabilizovalo. Na minimálních ztrátách ve výši dvou až tří procent mají podíl ruční práce a individuální přístup ke každému dokumentu. Z vlhkých fotografií se pořizovaly digitální kopie, zatímco tištěné materiály se prokládaly savými papíry a netkanou textilií.

Průzkum: Většina zákazníků preferuje české potraviny

Většina zákazníků při nákupech potravin v tuzemských obchodech sleduje jejich původ a preferuje výrobky od českých potravinářských firem. Vyplývá to z výzkumu agentury Médea Research, který byl zveřejněn v internetové verzi magazínu Retail Info Plus. "Z výzkumu vyplynulo, že původ zboží je důležitý pro více než 77 procent nakupujících a 80 procent navíc preferuje české potraviny," stojí v komentáři k výsledkům výzkumu. Kvalitě potravin v obchodech věří více než polovina osob, které v českých domácnostech nakupují potraviny nebo se podílejí na jejich výběru. Jako důvěřivější se mezi dotázanými zákazníky ukázali ženy, starší lidé a lidé s nižším vzděláním. Obchodní řetězce ve svých marketingových aktivitách kladou na české potraviny stále větší důraz a zároveň postupně zvyšují jejich nabídku, aby uspokojily rostoucí poptávku zákazníků. Na české potraviny se kromě supermarketů a hypermarketů více zaměřily už i diskontní prodejny, pro které tuzemský původ zboží dříve nebyl prioritou, avšak nyní jej ve svých reklamách zdůrazňují.

O víkendu zemřelo na silnicích devět lidí

Osm lidských životů si podle předběžných policejních statistik vyžádaly nehody, které se v sobotu staly v Česku. Letos je to tak zatím nejvyšší počet zemřelých na silnicích za den. Další člověk zahynul v neděli a víkendová bilance s devíti oběťmi je už podruhé nejhorší od počátku roku. Stejně tragický byl víkend 23. a 24. června. Při haváriích zemřeli většinou mladí lidé. Poslední tragická nehoda se stala zhruba dvě hodiny po půlnoci v Žehušicích na Kutnohorsku. Devětadvacetiletý motorkář tam nezvládl rychlou jízdu po mokré silnici a narazil do betonové podezdívky plotu. Na místě podlehl vážným zraněním. Nejvíce lidí v sobotu zemřelo v Jihočeském kraji. Mezi nimi i tři mladíci, kteří nepřežili náraz auta do stromu. Všem ve voze bylo kolem dvaceti let.

V Náměšti nad Oslavou začaly Folkové prázdniny

Koncertem Ivy Bittové a kvartetu Tenores di Bitti Mialinu Pira ze Sardinie začaly tradiční Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Na 27. ročníku festivalu, který potrvá do 28. července, se představí stovky interpretů, řekl ČTK za pořadatele Tomáš Pasterný. Folkové prázdniny nejsou pouze hudebním festivalem pro řadu žánrů. Program nabídne umělecké dílny, výstavy, happeningy nebo divadelní den. Ten je na pořadu v neděli. Diváci při něm uvidí například Divadelně hudební společnost Anny Polívkové nebo pohybové improvizace divadla Kufr a T.E.J.P. Sjednocujícím tématem letošního ročníku festivalu je Hudba a bariéry. Stejné téma má i tradiční odborné kolokvium, v němž si názory vyměňují novináři a muzikologové. Program letošních Folkových prázdnin opět zahrnuje interprety world music, lidové hudby, moderního jazzu a folku.

"Mafiáni" v historických vozech se budou prohánět Kroměřížskem

Časy jako za legendárního Ala Capona si na začátku srpna připomenou milovníci historických vozidel v Kroměříži. Chicago a vůbec celá Amerika 20. let minulého století se proslavila nejen nechvalně proslulou mafií, ale i luxusními vozy či jedinečnou módou. Alespoň část této atmosféry se v sobotu 4. srpna pokusí členové Veterán klubu Kroměříž přenést do svého města. Už popáté se tam uskuteční sraz majitelů historických vozidel Veteránem nejen Kroměřížskem s podtitulem Druhý oficiální sraz kmotrů. Tradiční prezentace naleštěných krasavců představuje motoristický průřez celým minulým stoletím a je spojená s orientačními a spanilými jízdami a doplněna zábavným programem na Velkém náměstí. "Naší snahou bylo připravit přátelské a poutavé setkání nejen majitelů, ale i obdivovatelů automobilů, motocyklů a užitkových vozidel do roku výroby 1970. Doprovodný program návštěvníkům nabídne zajímavou podívanou i v době, kdy budou veteráni mimo Velké náměstí," uvedl Vratislav Krejčíř z Veterán klubu.

Meruňkový král spořádal v Miroslavi za 20 minut 69 knedlíků

Titul Meruňkového krále získal v sobotu v Miroslavi na Znojemsku Kamil Hamerský. Za pouhých 20 minut jich spořádal 69 a porazil tak na celé čáře ve známé soutěži jedlíků svých 11 soků. Klání je součástí oslav sklizně meruněk - meruňkobraní, jež se v Miroslavi konalo potřiadvacáté. ČTK to řekl místostarosta Roman Volf. "Letos byla úroda meruněk mizerná. Naštěstí jsme si přeci jen vystačili s našimi moravskými, nemuseli jsme je vozit odjinud. Celkem jsme pro klání připravili 1200 knedlíků," uvedl. Kamil Hamerský je zkušený přeborník z jedlických soutěží. Se svým heslem "nechutnat, jíst po malých soustech a poctivě zapíjet vodou" získal již vítězství v pojídaní švestkových i houskových knedlíků, šišek s mákem, maxikoblih a maxibaget. Jeho největším rekordem je snězení 149 švestkových knedlíků na posezení. V nynějším klání to měl tento jedlický přeborník z Víru na Žďársku složitější, protože jedním z jeho protivníků byl i jeho otec Stanislav. Ten snědl ale o 15 knedlíků méně, což mu vyneslo třetí místo. Na druhém skončil Jaromír Rafaj ze Zlína. Klání jedlíků je jen jednou z mnoha akcí Miroslavského meruňkobraní. K oblíbeným patří i košt meruňkovice. Příchozí mohli ochutnat 69 vzorků. Zatímco majitel nejlepší z nich si z akce odnesl opici - tedy batoh, který ji připomíná, vítěz soutěže jedlíků dostal od pořadatelů skleněnou pecku.

Ze sportu:

Mistrovství světa superbiků v Brně ovládl Marco Melandri. Devětadvacetiletý Ital vyhrál na BMW obě soutěžní jízdy před britským vítězem sobotní kvalifikace Tomem Sykesem. Spolu s nimi na stupně vítězů vystoupil nejprve Francouz Loris Baz, poté Španěl Carlos Checa. Během tří dnů navštívilo Masarykův okruh celkem 63.129 diváků. Český jezdec Jakub Smrž obsadil desáté a třinácté místo a v celkové klasifikace klesl na dvanáctou příčku. Vedoucí muž seriálu Max Biaggi z Itálie, který byl v kvalifikaci nečekaně až čtrnáctý, vybojoval šesté a čtvrté místo. V pořadí MS snížil Marco Melandri jeho náskok na 21 bodů.

Druhý nejlepší střelec historie české fotbalové reprezentace Milan Baroš odmítl nabídky z Číny a americké MLS a chce setrvat v Galatasarayi Istanbul. Třicetiletý útočník je podle tureckých médií v zemi spokojený a navíc nechtěl přistoupit na nižší plat. Milanu Barošovi, který v posledním ročníku zažil s osmi brankami nejhorší sezonu od přestupu do Turecka, v letním přestupovém termínu vzrostla v Galatasarayi konkurence. Do týmu přišel domácí reprezentant Umut Bulut a nejlepší střelec posledního ročníku turecké ligy Burak Yilmaz. Spekuluje se i o příchodu Bulhara Dimitara Berbatova z Manchesteru United.

Tenistka Eva Hrdinová nedokázala ani třetí finálovou účast proměnit v premiérový titul ve čtyřhře na okruhu WTA. S bosenskou spoluhráčkou Mervanou Jugičovou-Salkičovou prohrály bitvu o trofej s kolumbijským párem Catalina Castaňová, Mariana Duqueová-Marinová 6:4, 5:7 a 5:10. Osmadvacetiletá Eva Hrdinová byla na švédské antuce s Mervanou Jugičovou-Salkičovou několikrát jen dva míčky od vítězství. Nakonec ale tenistka z Plzně zůstala těsně pod vrcholem stejně jako v roce 2008 s krajankou Vladimírou Uhlířovou na turnajích v Paříži a Los Angeles.

Česká basketbalová reprezentace se bude muset v kvalifikaci o postup mistrovství Evropy obejít podle očekávání bez své hvězdy Jana Veselého. Hráč Washingtonu Wizards dá na doporučení svého zaměstnavatele a bude se v zámoří připravovat na druhou sezonu v NBA. Jan Veselý dopředu deklaroval, že při svém rozhodování ohledně účasti v reprezentaci dá na názor klubového vedení. A Wizards se v sobotu rozhodli, že chtějí, aby se šestka loňského draftu připravovala v Americe a nikoli v národním týmu. "Po dlouhodobém zvážení mé situace a po několika jednáních s vedením Washingtonu jsme dospěli k názoru, že má účast v národním týmu je bohužel nemožná," citovala Jana Veselého oficiální tisková zpráva basketbalové federace.

Vítězem mistrovství České republiky ve fourcrossu na horských kolech v Peci pod Sněžkou se stal Milan Myšík. Za ním dojeli ve finálovém závodě Adam Stašek, Jan Finda a hlavní favorit Kamil Tatarkovič. Boj o domácí titul byl naprosto otevřený při neúčasti dvou rivalů a zároveň největších adeptů na prvenství Michala Prokopa a Tomáše Slavíka. Milan Myšík svým celkovým triumfem dokázal navázat na minulý rok, kdy byl na tuzemském šampionátu nejlepší mezi juniory. Mezi ženami se nejlépe vedlo Amandě Staškové.

Pondělní počasí v Česku:

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

22-07-2012