Denní souhrn zpráv Zprávy

31-07-2012

Švédové chtějí s ČR dohodu o prodloužení pronájmu gripenů

Švédové chtějí s Českem dohodu o prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Česko-švédské partnerství je podle nich důležité a dosažení dohody je nejvýhodnějším řešením pro obě země. Informovala o tom švédská ambasáda v Praze na svých webových stránkách. Premiér Petr Nečas (ODS) v minulém týdnu Švédy varoval, že jejich přístup ke gripenům je nevstřícný. Uvedl, že ČR bude do konce listopadu jednat o prodloužení pronájmu gripenů se Švédskem, zároveň ale ke stejnému termínu připraví podklady pro případný tendr. Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek.

Ministr Kuba: Poroste využití jádra, uhelné elektrárny se časem odstaví

Aktualizovaná státní energetická koncepce počítá v příštích letech s větším využitím jaderné energie a postupným uzavíráním dožívajících uhelných elektráren. Další rozvoj obnovitelných zdrojů bude bez významné finanční podpory státu. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Důležité je podle ministra také to, aby díky koncepci měli čeští spotřebitelé a průmysl elektřinu a teplo za přijatelné ceny.

Využití jaderného paliva má ze současných 16 procent v energetickém mixu vzrůst na 30 až 35 procent. Naopak u uhlí chce Kuba, aby bylo více využíváno v teplárnách. Podíl tuhých paliv má v mixu klesnout ze 40 procent na 12 až 17 procent. Například u malých domácích kotlů má být uhlí postupně úplně nahrazeno elektřinou, plynem a obnovitelnými zdroji. Prolomení těžebních limitů uhlí koncepce konkrétně neřeší.

Ministr Blažek čelí trestnímu oznámení kvůli kauze Diag

Obecně prospěšná společnost Acta non verba podala trestní oznámení na nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle organizace se v době, kdy zastupoval Českou republiku ve sporu s firmou Diag Human, dopustil několika trestných činů, například podvodu. Sdělili to ředitel Acta non verba Vojtěch Razima a publicista Jan Urban s tím, že společnost ministra také vyzvala k rezignaci. Blažek podle organizace převzal zastupování státu ve sporu s firmou, která požaduje od Česka miliardy kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou, v roce 2002. Bylo to těsně před schválením zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který v takovýchto případech zakazuje zastoupení státu advokátem. Blažek obvinění odmítá, podle něj Urban dlouhodobě podává trestní oznámení na ty, kteří se snažili hájit zájmy státu.

Po měsíci je na základní registry plně napojeno pět procent úřadů

Po měsíci od spuštění takzvaných základních registrů, díky nimž se úřady samy snadno dostanou k potřebným údajům a lidé je tak nemusí jednotlivě obíhat, je na systém plně napojeno přibližně pět procent úřadů. Z celkového počtu téměř 6700 úřadů, které v České republice jsou, má přístup k registrům přes agendový informační systém pouze 306 z nich, řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel. Podle něho je ale většina důležitých institucí plně připojena, výjimku tvoří například ministerstva školství, obrany nebo Národní bezpečnostní úřad.

Registr vozidel funguje, je ale pomalý

Centrální registr vozidel od úterního rána funguje, na mnoha místech ale přetrvávají problémy s rychlostí. "Registr je pomalý, některé úkony se musí dodělávat ručně a lidé si tak déle počkají," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Přetrvávající potíže s rychlostí hlásí také úředníci z Olomouce, Mladé Boleslavi, Pardubic, Karviné a dále například z Českých Budějovic. Naopak zrychlení systému registrů zaznamenali v Jihlavě. Systém se s největšími problémy potýkal v minulém týdnu, kdy nefungovalo spojení s databází hledaných vozidel a s registrem evidenčních čísel automobilů. Funkčností registru vozidel, jeho cenou a formou zadání by se podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) měl zabývat audit.

Nová kampaň cílí na předsudky při zaměstnávání Romů

Na předsudky spojené se zaměstnáváním Romů cílí nová kampaň s názvem Romové pracují a chtějí pracovat. Součástí jsou například plakáty s nápisy jako Cikán mi vybílil byt - prostě nejlepší malíř nebo Cikáni nám zase nařezali - plnou kůlnu dříví. Projekt organizuje nezisková společnost IQ Roma Servis, chce tak upozornit na problémy, s nimiž se spousta slušných Romů potýká při hledání zaměstnání. "Postoj zaměstnavatelů je velmi podobný postoji veřejnosti - nedůvěra, podezřívavost, xenofobie, předsudky," shrnula důvody ke spuštění kampaně ředitelka IQ Roma Servisu Katarína Klamková, jejíž společnost pomáhá v Jihomoravském kraji hledat Romům práci. I prověření a pracovití romští uchazeči prý ale narážejí na to, že jsou coby Romové vnímáni jako lidé, kteří nechtějí nebo nejsou schopní pracovat a žijí jen ze sociálních dávek. Proto bude od srpna spuštěn portál www.mypracujeme.cz, kde budou příběhy konkrétních pracujících Romů. V budoucnu by zde také měla vzniknout jakási burza práce, kde by si zaměstnavatelé mohli vybrat prověřené pracovníky z řad Romů.

Experti: Kvůli penězům se ženy vrací z rodičovské do práce dřív

Kvůli změnám v čerpání rodičovského příspěvku se ženy vracejí po mateřské do práce o rok až dva dříve než v minulosti. Tvrdí to odborníci zabývající se zaměstnaností, kteří zároveň evidují zvýšenou poptávku žen s malými dětmi po přivýdělku nebo práci na plný úvazek. Kvůli sjednocení výše rodičovského příspěvky bez ohledu na čas strávený s dítětem doma totiž přestala být tříletá rodičovská nejvýhodnější, a ženy se tak už po dvou letech snaží o návrat do práce. Ministerstvo práce tento trend vítá. Vrátit se do práce ale matky mohou jen v případě, že mají pro děti hlídání. Školky totiž zpravidla berou děti až od tří let, jeslí je minimum. Soukromé hlídání bývá drahé, ministerstvo proto chystá takzvané dětské skupiny. Ty by umožnily firmám a institucím zřídit jakési hlídací koutky, pro něž by neplatily tak přísné normy jako pro mateřské školy.

Ministerstvo zkouší náramky pro domácí vězně

Ministerstvo spravedlnosti spolu s Probační a mediační službou testuje od počátku července elektronické náramky na hlídání lidí odsouzených do domácího vězení. Zkušební provoz potrvá do konce listopadu, od firmy 3M si pronajalo 25 monitorovacích zařízení. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Petra Hrubá. Ministerstvo v minulosti uvádělo, že by chtělo spustit elektronické hlídání domácích vězňů, až to bude ekonomicky výhodné. Za hranici se prý pokládá počet 500 lidí odsouzených do domácího vězení. Letos v dubnu jich byla zhruba polovina. Častější využívání trestu domácího vězení je podle ministerstva jedním ze způsobů, jak snížit přeplněnost věznic. Uvažuje se o tom, že u některých lidí odsouzených za lehčí činy by se trest vězení přeměnil na domácí vězení.

Policie opět navrhla obžalovat šest lidí v korupční kauze Přerova

Protikorupční policie znovu navrhuje obžalovat šest lidí v přerovské korupční kauze. Původně bylo v případu obviněno 13 zástupců města, u kterých žalobkyně stíhání zastavila. Poté jí ale Nejvyšší státní zastupitelství vrátilo případ šesti obviněných, u kterých nyní policie doplnila dokazování. ČTK o tom informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Například primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) považuje rozhodnutí policie za nestandardní. Šestice lidí čelí obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci, policie vede trestní stíhání na svobodě. Kauza se týká dvou předražených zakázek na rekonstrukci zimního stadionu a stavbu domova důchodců a firmy, která zakázky vyhrála a takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení.

Kraje odmítají rušení lůžek a chtějí víc peněz na platy

Kraje, vedené hejtmany opoziční ČSSD, odmítají rušení akutních lůžek bez předchozích analýz a trvají na tom, že ministerstvo zdravotnictví musí změnit úhradovou vyhlášku tak, aby do nemocnic šlo víc peněz na platy zdravotníků. Peníze na to lze získat snížením provozních nákladů zdravotních pojišťoven a spravedlivějším financováním nemocnic. Novinářům to řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Pokud bude nynější systém pokračovat, je podle něj na přelomu roku 2012 a 2013 ohrožení zdravotní péče naprostou realitou.

Ministr Leoš Heger /TOP 09/ kritiku krajů odmítl, do vyhlášky dal víc peněz právě krajským nemocnicím, kterým přidal pět procent, zatímco státním nemocnicím jen dvě procenta. Nemocnice sice toto navýšení dostanou až v doplatcích v pololetí příštího roku, do té doby ale mohou podle ministra najít rezervy ve svém hospodaření. Například by měly zastavit investice, jako to udělaly fakultní nemocnice, které platy podle slibů memoranda zvýšily.

V postkomunistickém bloku patří ČR v občanském sektoru k lepším

V postkomunistickém bloku si Česká republika v hodnocení rozvoje občanského sektoru v posledních letech udržuje stabilní místo na prvních příčkách, ukázal nový průzkum Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Loni stejně jako předloni skončila ČR na třetím místě z necelé třicítky zemí střední a východní Evropy a asijských postsovětských republik. Česko s indexem 2,7, který má od roku 2005, loni předběhly jen první Estonsko (index 2,0) a druhé Polsko (index 2,2). Nejhůř bylo hodnoceno Bělorusko s indexem 5,9, skončilo ve skupině zemí, kde se nezisková společnost nevyvíjí.

Český neziskový sektor podle průzkumu trápí hlavně zastaralý systém financování a jako všude jinde i dopady krize neboli menší přítok peněz a dopady vládních reforem a škrtů. Česku chybí také jednotný registr neziskových organizací. "Stále ve službách a neziskovkách obecně panuje zastaralý systém dotací, které jsou pouze na jeden rok," uvedl Oldřich Haičman, ředitel Charity ČR, organizace s třímiliardovým obratem, která je s necelými 7000 pracovníky největším zaměstnavatelem v neziskovém sektoru v ČR. V Česku se naopak zlepšilo právní prostředí pro neziskové organizace, přijata byla třeba novela o veřejných sbírkách.

Dopékané pečivo musí být v obchodech označeno

Pekařské výrobky, které jsou v obchodech dopékány ze zmrazených polotovarů nebo prodávány po předchozím rozpečení hotového výrobku, budou od středy muset být v regálech povinně označeny a odlišeny od čerstvě upečených výrobků. Tuto povinnost dává obchodníkům nová vyhláška ministerstva zemědělství. Pekaři změnu předpisu vítají, obchodníci ji kritizují. Prý je administrativně zatíží a zvýší jim náklady. Především obchodní řetězce část prodávaného pečiva dosud rozpékaly ze zmrazených výrobků, nebo dopékaly ze zamrazených polotovarů, značit to však nemusely.

Na strojírenský veletrh přijede na 1600 firem

Na Mezinárodní strojírenský veletrh, který je jednou z největších výstavních akcí v ČR, letos podle odhadu pořadatelů přijede asi 1600 firem. Je to stejný počet jako v loňském roce. ČTK to řekl Jiří Erlebach z Veletrhů Brno. Veletrh začíná v Brně 10. září. Firmy se představí na ploše asi 45.000 metrů čtverečních. Podle Veletrhů Brno se na strojírenský veletrh vrací firmy, které z různých důvodů vynechaly poslední ročníky. "Tento trend lze pozorovat napříč všemi obory všech pořádaných veletrhů," uvedl Erlebach. Na veletrh přijedou například společnosti Arcelor Mittal, Vítkovice, Union Ocel, Lenze, ZKL nebo Siemens. Po deseti letech se vrací na MSV také firma Eaton Elektrotechnika s.r.o. z oboru energetika.

Pražské komorní divadlo uzavřelo svoji éru v Divadle Komedie

Pražské komorní divadlo (PKD) se rozloučilo s Divadlem Komedie, kde hrálo deset let. Poslední představení, jímž byla inscenaci hry Petera Handkeho Hodina ve které jsme o sobě nevěděli, provázel veliký zájem publika. Kromě zaplněného hlediště byla zcela vyčerpaná i kapacita přístavků a lidé stáli i podél bočních stěn v hledišti. Poslední derniéru souboru pod vedením Dušana Pařízka provázel desetiminutový aplaus vstoje, při němž na jevišti bouchalo šampaňské a jeviště se záhy propojilo s hledištěm. Lidé nosili hercům a dalším členům souboru dárky a všichni se loučili s divadlem, ve kterém rádi pracovali, nebo do něj rádi chodili.

PKD v Komedii končí své desetileté úspěšné působení po neshodách Pařízka s pražským magistrátem. Problém byl v několika milionech, o které nechtělo město navýšit rozpočet divadla v loňském roce. Už v roce 2010 muselo divadlo kvůli snížení příspěvku od města dělat změny v repertoáru a rušit některé domluvené koprodukce se zahraničními scénami. Loni se Pařízek rozhodl nedělat dál kompromisy a působení souboru v Divadle Komedie ukončit. O představení v Divadle Komedie, které proslulo nejen odvážnou dramaturgií a uváděním společensky apelativních a kritických aktuálních her, ale i neobvyklými scénickými úpravami, byl zvýšený zájem celou poslední sezonu.

Lávka River Stage oživí vltavskou lagunu Karlova mostu

Vltavskou lagunu u Karlova mostu do 30. srpna oživí festival Lávka River Stage. Program vždy po tři večery v týdnu spojí balet, produkce pouličního divadla, nový cirkus, klasickou hudbu v moderním pojetí i operní árie. Akce se podle pořadatelů nebude příliš lišit od předchozích dvou ročníků, kdy vycházel z toho, že se klub Lávka nachází na křižovatce mezi Konzervatoří a operou. V programu zazní operní árie v podání sólistek pražské Státní opery Markéty Mátlové a Petry Perly Notové. Propojení moderní a klasické hudby nabídne dívčí smyčcové trio String Ladies. Tanec a balet představí Bohemia Balet Státní konzervatoře hlavního města Prahy. Představí se také nový cirkus Cirque Garuda, který předvede propojení žonglérských technik, ohňové show, akrobacie, divadla a klasické klaunérie.

Divadlo Kolowrat nabídne shakespearovské divadlo v originále

Příležitost setkat se v originální angličtině s inscenacemi Williama Shakespeara a jeho postavami budou mít diváci v Praze od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla (ND) v divadle Kolowrat. Prague Shakespeare Festival, jediný profesionální soubor ve střední Evropě zaměřující se na hry tohoto anglického dramatika v originálním jazyce, zde uvede tři inscenace. Program obsahuje pětidílný cyklus Women of Will, The Complete Journey, který nabídne komplexní pohled na ženské postavy v Shakespearových hrách. Evropská premiéra představení Women of Will se uskuteční v podání jedné z největších osobností shakespearovského divadla Tiny Packerové. Všechna představení budou uváděna s českými titulky.

Na českokrumlovské točně chystají premiéru Rigoletta

Po baletu Romeo a Julie nabízí Jihočeské divadlo na českokrumlovské točně další premiéru, tentokrát romantické opery Rigoletto. Pod režijním vedením hostující Jany Kališové a pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery divadla Maria De Rose bude na scéně stovka účinkujících. Kromě instrumentalistů se v zámeckém parku objeví 12 postav v sólových rolích, jejichž vrchol představuje trojice protagonistů - vévodův šašek Rigoletto (v alternaci Alexandr Beň a Pavel Klečka), jeho dcera Gilda (v alternaci tří sopranistek) a mantovský vévoda, v jehož roli diváci uslyší jihokorejského tenoristu Ki-sun Kima a Martina Šrejmu. Inscenaci diváci uvidí poprvé v pátek 3. srpna.

V Zoo Praha se vylíhl první varan ze snůšky samice Aranky

V pražské zoo se vylíhlo první mládě z rekordní šesté snůšky samice varana komodského Aranky. V líhni ještě čeká sedm vajec. Aranka se v době, kdy mohlo k oplození dojít, setkávala se samcem Leonardem. Zda je otcem mláďat on, nebo zda Aranka opět využila možnosti rozmnožení bez přispění samce, prokážou až genetické testy. Minulá snůška vznikla bez samce. Varana komodského se v Zoo Praha podařilo poprvé rozmnožit v roce 2007. Od té doby Aranka snášela ještě šestkrát. Nikde jinde na světě s výjimkou Indonésie se přitom jediná samice nerozmnožila více než třikrát. Zoo Praha je tedy světovou varaní velmocí.

Po úmrtí Tatua přišla zoo s dobrou zprávou: Kijivu je opět březí

Nejmladší potomek pražského gorilího páru Kiburi nezůstane po pátečním uhynutí bratra Tatua možná dlouho sám. Matka Kijivu je opět březí, oznámila zoo. Současně zahrada dementovala zprávy, podle kterých měla být v očekávání ve Španělsku žijící dcera Kijivu Moja. Pětiletý Tatu v pátek uhynul kvůli nešťastné hře s lany, do kterých si zamotal hlavu. Mrtvé zvíře bude součástí sbírek Národního muzea. "Stane se součástí výstavy Archa Noemova v Nové budově Národního muzea, která bude zahájena na začátku roku 2013, i nových plánovaných expozic zrekonstruované historické budovy. Jeho DNA a další údaje budou sloužit k vědeckým a vzdělávacím úkolům. Tatua tak čeká nový život. Ačkoli jde o událost tragickou, a tudíž neočekávanou, Národní muzeum na proces preparace zajistí finanční prostředky," oznámilo muzeum.

Češi budou připravovat plán péče a rozčlenění gruzínské rezervace

Experti státní Agentury ochrany přírody a Správy Krkonošského národního parku pomohou svým gruzínským kolegům s vytyčením zón ochrany a plánem péče chráněné krajinné oblasti Tušeti. Výprava vyrazí do kavkazské země na dva týdny 7. srpna. Plán péče o CHKO Tušeti vznikne jako výsledek oficiální zahraniční rozvojové spolupráce Česka, kterou koordinuje Česká rozvojová agentura. Srpnová výprava má za cíl podrobně zmapovat terén a jeho přírodní bohatství, ale také místní tradiční hospodaření, kterým je převážně chov ovcí. Právě uchování podmínek tradičního způsobu života místních obyvatel je jedním ze základních cílů, které bude plán péče o rezervaci sledovat.

V Olomouci po roce vykvetl největší druh leknínu na světě

Tropický leknín Victoria cruziana, který je největším druhem leknínu na světě, rozkvetl po roce ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora v Olomouci. Návštěvníci se ale krásou bílého květu dlouho nepotěší, vydrží většinou jen několik hodin. Jistou nadějí je ale skutečnost, že rostlinu ještě zdobí další poupata. Mohla by se rozvinout ještě v tomto týdnu, řekla ČTK vedoucí oddělení sbírkových skleníků Helena Kalusová. Rostlina, které dostala jméno po anglické královně, je ve své domovině trvalkou. "V našich klimatických podmínkách ji kvůli nedostatku světla v zimních měsících pěstujeme každý rok jako jednoletou rostlinu ze semen. Rozkvétá obvykle v noci a s přibývajícím slunečním zářením se květ zavírá. Druhý den se může ještě otevřít, pak se zatahuje pod vodu," uvedla Kalusová.

Ze sportu:

Kanoista Stanislav Ježek obsadil na olympijský hrách v Londýně ve vodním slalomu stejně jako před čtyřmi roky v Pekingu páté místo. Olympijským šampionem se potřetí v kariéře stal Tony Estanguet z Francie. Pětatřicetiletý Ježek se ve finále stejně jako v semifinále nevyvaroval doteku branky, tentokrát dostal jen dvě trestné sekundy za jeden "šťouch". Přesto zaostal za svým předešlým časem a prakticky již po dojezdu bylo jasné, že na vytouženou medaili nedosáhne.

Skeetař Jan Sychra obsadil na olympijských hrách v Londýně šesté místo. Při čtvrtém startu pod pěti kruhy je to jeho nejlepší výsledek. Ve svém premiérovém olympijském finále netrefil dva terče, potřeboval o jeden zásah lepší výsledek, aby postoupil do rozstřelu o bronz. Zlatou medaili získal stejně jako v Pekingu Američan Vincent Hancock.

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková bez problémů postoupili do semifinále olympijské regaty v Eton Dorney. Oba čeští reprezentanti vyhráli své čtvrtfinálové jízdy a postoupili mezi dvanáct nejlepších. Stříbrný medailista z Pekingu Synek bude o účast ve finále bojovat ve středu, úřadující mistryně světa Knapková ve čtvrtek.

Tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou postoupily ve čtyřhře do čtvrtfinále olympijského turnaje ve Wimbledonu a dvě výhry je dělí od medaile. Do druhého kola prošel mužský pár Tomáš Berdych, Radek Štěpánek. Wimbledonské finalistky a turnajové čtyřky Hlaváčková s Hradeckou potvrdily roli favoritek proti čínské dvojici Li Na, Čang Šuaj, který porazily 6:3 a 6:1. České deblové specialistky své další soupeřky ještě neznají, program má kvůli dešti skluz. Pátí nasazení Berdych se Štěpánkem porazili italský pár Daniele Bracciali, Andreas Seppi 4:6, 7:6 a 6:4. Dohrávka zápasu prvního kola, který byl v pondělí přerušen kvůli tmě, začala za stavu 1:1 v rozhodujícím setu. Českým tenistům se podařilo hned v úvodním dnešním gamu sebrat Italům servis a odskočili do vedení 3:1. To bylo pro vývoj zápasu rozhodující, Berdych se Štěpánkem už si udrželi podání a třetí set vyhráli 6:4.

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou sehrály na olympijském písku v Londýně vyrovnaný souboj s nejlepším světovým párem posledních let Kerri Walshovou s Misty Mayovou, dvojnásobným olympijským vítězkám z USA však podlehly ve dvou setech. O postup bude česká dvojice hrát ve středu.

Korejský judista Kim Če-pom po dvou triumfech na mistrovství světa získal také premiérové olympijské zlato, když v Londýně ve finále kategorie do 81 kilogramů porazil obhájce titulu Němce Oleho Bischofa. Český reprezentanta Jaromír Musil vypadl v druhém kole po prohře na ipon s Moldavanem Sergiem Tomou. Musil při své premiéře na hrách vypadl ze soutěže hned po svém prvním utkání.

Skokanský areál ve Frenštátě pod Radhoštěm ponese od září jméno Jiřího Rašky. Legendární český skokan na lyžích a olympijský vítěz z Grenoblu 1968 zemřel letos v lednu, osm měsíců po jeho smrti se 1. září uskuteční slavnost, jejíž součástí bude vedle přejmenování areálu také vznik Memoriálu Jiřího Rašky za účasti zahraničních hvězd, který se bude skákat jako letní domácí šampionát.

Počasí v Česku:

Bude slunečno, teploty 25 až 29 stupňů, na horách kolem 22ti stupňů Celsia.

31-07-2012