Denní souhrn zpráv Zprávy

03-08-2012

Syrská armáda prý používá i české bitevníky L-39 Albatros

Syrská armáda začala nedávno k potlačení povstalců v Halabu používat také česká bitevní letadla L-39 Albatros. Informoval o tom deník The New York Times. Podle expertů citovaných americkým listem je pravděpodobným důvodem nasazení letadel české výroby přílišná zátěž vrtulníků, na něž zatím režim Bašára Asada v boji proti povstalcům sázel především. Dalším důvodem mohou prý být lepší zbraně, které nyní rebelové mají k dispozici. Bezpečnostní expert Lukáš Visingr portálu iDNES.cz řekl, že Sýrie v letech 1981-1984 odebrala 99 letadel verzí L-39ZO a L-39ZA. Ty mohou nést kanony ráže 23 mm, neřízené rakety a bomby a řízené protiletadlové střely. Podle Lukáše Visingra má Sýrie i další zbraně vyrobené v Česku, včetně kolových obrněných transportérů OT-64 SKOT a pasivních radiolokátorů Ramona.

České velvyslanectví v Sýrii dál plní úkoly

Pancéřovaný automobil pro český zastupitelský úřad v Damašku pořídilo ministerstvo zahraničí. Podle věstníku veřejných zakázek, kde byla zakázka zveřejněna, za vůz MZV utratilo necelé čtyři miliony korun. Ani ve složité bezpečnostní situaci v Sýrii tam české velvyslanectví neuzavřelo, naopak převzalo agendu za některé další země, a dál pracuje. "Naši diplomaté jsou schopni plnit všechny úkoly, které by mise plnit měla," řekl ČTK Karel Šrol. V bezpečnostní situaci podle něj nejsou proti minulým dnům výrazné rozdíly, ministerstvo ale vývoj v zemi vyhodnocuje každý den. Nákup automobilu pro velvyslanectví schválila vláda v polovině června, volba podle Šrola především z časových důvodů padla na BMW X5 dodané firmou Invelt. Automobil už je na místě a slouží velvyslankyni Evě Filipi. Více než desítku obrněných automobilů používají čeští diplomaté v rizikových oblastech běžně, v současnosti slouží například v Libyi a některých dalších afrických zemích, Afghánistánu či Iráku. Česká republika rozhodla, že svoji misi v Damašku nechá otevřenou, i když některé jiné státy EU svá zastoupení uzavřely. Již delší dobu dává Praha najevo, že česká mise může sloužit i jiným státům.

Síť českých zastupitelských úřadů by se mohla rozšířit

Síť českých zastupitelských úřadů a konzulátů se možná rozšíří, podle některých náznaků by se mohlo jednat o vytvoření menších kanceláří v některých zemích nebo regionech. Zřejmě by tak mohl být zastaven dosud nastavený trend zavírání některých českých misí, což Černínský palác obhajoval úsporami, avšak kritizovala to nejen opoziční ČSSD. Ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK sdělilo, že nyní dokončuje nový plán "optimalizace", podle něhož by se fungování sítě velvyslanectví a konzulátů po světě mělo změnit. Zeštíhlily již například některé ambasády v Evropě. Ministerstvo se chce také zbavit "přítěže" některého movitého a nemovitého majetku českých zahraničních zastoupení a takto ušetřené peníze pak využít k rozšíření počtu malých flexibilních zastupitelských úřadů či konzulátů.

Poslanci dostali pět variant zvýšení platů ústavních činitelů

Poslanci už mají k dispozici vládní návrh na zvýšení platů ústavních činitelů. Obsahuje celkem pět variant nárůstu. Nejnižší počítá s platem na úrovni 2,51násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře, nejvyšší počítá až s trojnásobkem. První varianta by si podle vlády vyžádala proti současnému stavu navíc 103 milionů korun, v případě nejvyšší varianty by na dodatečné náklady bylo třeba přes 1,3 miliardy. Navýšení by bylo shodné pro všechny kategorie ústavních činitelů, tedy i pro soudce. Vláda se rozhodla, že nechá na poslancích, kterou z variant nakonec zvolí. Její návrh reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil ustanovení zákona týkající se soudcovských platů. Parlament platy předloni snížil o čtyři procenta, to ale Ústavní soud u soudců zrušil. Vláda tak navrhla do roku 2014 platy politiků zmrazit a soudcům se stanovily vyšší základny pro výpočet příjmu pro loňský rok a pro období od letoška do roku 2014. I to ale Ústavní soud odmítl. Návrh už odsoudil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Také podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka není v současné době čas na zvyšování platů ústavních činitelů. Premiér Petr Nečas (ODS) návrh hájí tím, že jde o krok vynucený Ústavním soudem.

Jiří Dienstbier zahájil prezidentskou kampaň v Lánech u sochy T.G.M.

Pod jezdeckou sochou T.G. Masaryka v Lánech symbolicky zahájil svou prezidentskou kampaň senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Několika desítkám příznivců, spolustraníků a novinářů představil své hlavní téma, kterým je spravedlivý stát. "Lidé ztratili pocit, že český stát je spravedlivý, že se tady dá žít ve férových rovných podmínkách," prohlásil Dienstbier, který do letního sídla českých a československých prezidentů zamířil vlakem a přímo k Muzeu T.G.M., kde se předvolební mítink konal, ho přivezl červený veterán. Lány si prý vybral i proto, že jde o část jeho senátního obvodu.

Bohuslav Sobotka: Drymlův odchod je ulehčením, měly by však být nové volby

Přestup senátora Vladimíra Drymla z ČSSD do Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) je pro sociální demokracii ulehčením, míní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. V posledních letech podle něj dělal sociální demokracii spíše ostudu. Na druhou stranu ale zradil voliče a měl by odstoupit, aby se v jeho senátním obvodě mohly konat nové volby, řekl Bohuslav Sobotka ČTK během zahájení prezidentské kampaně Jiřího Dienstbiera v Lánech na Kladensku. Královéhradecký senátor Vladimír Dryml, jehož mandát skončí až za dva roky, bude v podzimních krajských volbách jako nestraník lídrem SPOZ na Královéhradecku. Vladimír Dryml má blízko k čestnému předsedovi své nové strany Miloši Zemanovi, kterému sehnal senátorské podpisy pro kandidaturu v prezidentské volbě.

Policie zajistila nemovitosti obviněného poslance Davida Ratha

Kriminalisté zajistili nemovitosti poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) viněného z korupce. ČTK to řekl jeho advokát Roman Jelínek. Krok policie spojuje právník s tím, že poslanci v polovině srpna vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Detektivové se podle něj snaží o to, aby David Rath neměl peníze na složení kauce pro případné propuštění z vazby. Podle Romana Jelínka je s podivem, že se tak stalo až 2,5 měsíce po zahájení poslancova stíhání. Jeho spoluobvinění, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott, mají obestavený majetek už od května. "Podle mého názoru je to kvůli snaze zamezit nahrazení vazby peněžitou zárukou," prohlásil advokát. Kriminalisté Davida Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Před necelými třemi týdny pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Romové se z ghetta Přednádraží v Ostravě musí vystěhovat

Asi 200 Romů žijících v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze se musí do soboty vystěhovat. Rozhodl o tom stavební úřad, podle kterého technický stav bytových domů a hygienické podmínky ohrožují zdraví a životy nájemníků. ČTK o tom informovala mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Oficiální příkaz k vyklizení domů sdělili nájemníkům zástupci úřadu a obvodní radnice. "Nařizuje vlastníkovi domů a všem osobám, které se v domech zdržují, aby je neprodleně, nejpozději do jednoho dne od ústního vyhlášení, vyklidili," uvedla Jana Pondělíčková. Zda jsou domy opravdu vyklizeny, zkontroluje stavební úřad příští týden. V domech je porouchaná kanalizace. Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, uvedl, že to byl hlavní důvod, proč je nemohl opravit. Opravě kanalizace zase bránily nevyjasněné vlastnické vztahy. Minulý týden tam navíc kvůli nezaplacené faktuře odpojily Ostravské vodárny a kanalizace vodu. Závad, které našel stavební úřad, je ale mnohem více. Pracovníci úřadu hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování v ubytovnách. Mnozí z nich se ale stěhovat nechtějí, hlavně ti, kteří řádně platí nájem. V domech je i hodně neplatičů, někteří tam žijí načerno. "V tuto chvíli má 14 rodin podepsáno smlouvy a budou se stěhovat. V nové ubytovně v Cihelní ulici by mělo být místo až pro 26 rodin," uvedla Pondělíčková. V ghettu podle ní žije 44 rodin, přičemž 36 z nich má děti.

ROP Severozápad opět navštívila policie, šla si pro další projekt

Další policejní návštěvu zažil ve čtvrtek dotační úřad Severozápad. Policisté si odnesli dokumentaci k jednomu konkrétnímu projektu, potvrdila ČTK mluvčí úřadu Marcela Klíchová. Policie je na úřadě v posledním čtvrtroce častým hostem a přichází pokaždé na začátku měsíce. Tentokrát se zajímá o zakázku na jednu ze silnic, kterou si zadal Ústecký kraj, a navštívila proto i správu silnic. Podle informací ČTK úřad navštívili lidé z protikorupčního útvaru, zatímco předchozí zásahy prováděl útvar pro boj s organizovaným zločinem. Policejní návštěvy v sídle úřadu začaly už vloni v březnu, kdy skončil ve vazbě jeho ředitel Petr Kušnierz, letos nepravomocně odsouzený na 7,5 roku za přijímání úplatků. V poslední době se z nich stalo skoro pravidlo - 1. června, 3. července a teď i 2. srpna. "Můžu potvrdit, že tu policie byla. Odnesla si dokumentaci k jednomu projektu," řekla ČTK Klíchová. Zatímco předchozí návštěvy prováděli lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), tentokrát podle informací ČTK přišel protikorupční útvar.

V červenci vyhlášeno 240 bankrotů firem, o 71 méně než v červnu

Počet vyhlášených firemních bankrotů klesl v červenci proti červnu o 71 na 240 případů a dosáhl tak minima od letošního ledna. Snížil se také počet návrhů na firemní bankrot, a to o osm na 628. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau. Zatímco se počet návrhů na bankrot obchodních společností meziměsíčně snížil o 22, u fyzických osob podnikatelů stoupl o 14. I v tomto případě jde o druhý nejnižší počet návrhů na bankrot podaných za jeden měsíc v letošním roce. "Na základě vývoje v letošním roce lze usuzovat, že počet bankrotů obchodních společností za rok 2012 bude o něco vyšší než v roce 2011, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se zdvojnásobí," uvedla vedoucí analytického oddělení společnosti CCB Věra Kameníčková. V červenci bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Praze a v Ústeckém kraji (shodně po 36) a jen o dva méně v Moravskoslezském kraji. Nejméně bankrotů vykázaly Karlovarský kraj (tři) a kraj Vysočina (čtyři).

Státní zástupkyně: Průtahy v kauze opencard jsem nezaznamenala

Státní zástupkyně Dagmar Máchová z pražského městského zastupitelství se ohradila proti kritickým výrokům ředitele protikorupční policie Tomáše Martince ohledně vyšetřování kauzy opencard. Tomáš Martinec Hospodářským novinám řekl, že kvůli záměrnému zdržení začátku vyšetřování byly na pražském magistrátu skartovány důležité dokumenty v této kauze. Podle Martince mezi největší brzdy vyšetřování korupce patřila státní zastupitelství. V kauze opencard policie podle Martince stíhá deset lidí, mezi nimi jsou prý jen řadoví úředníci. Stíhání podle něj mělo mířit výš. S tím ale nesouhlasí Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ), které případ dozoruje. "Dozorová státní zástupkyně v práci policistů, s nimiž na případu od počátku úzce spolupracuje, žádné průtahy nezjistila, nikdy jí nebyly signalizovány žádné poznatky o tom, že by došlo ke skartaci materiálů, které se týkaly veřejných zakázek vyhlášených v souvislosti s projektem opencard. Rovněž tak jí policisté nesignalizovali, že by na počátku případu ze strany jejich nadřízených bylo šetření zdržováno, což ani nevyplývá z obsahu spisového materiálu," uvedlo v tiskové zprávě zastupitelství.

Pojišťovny evidují po červencových bouřkách škody za 790 milionů

Pojišťovny evidují téměř 16.700 pojistných událostí za 790 milionů korun, které jejich klientům v červenci způsobily rozmary počasí. Celkově bouřky, vichřice, krupobití a lokální záplavy podle jejich odhadu napáchaly škody za 811 milionů Kč. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČTK poskytla Česká asociace pojišťoven (ČAP). Přes 43 procent všech škod již pojišťovny vyřídily, klientům včetně záloh vyplatily 115 milionů korun. Nejvíce škod na majetku hlásí občané, kteří oznámili 13.400 pojistných událostí. Podnikatelé ohlásili 2600 škod, v pojištění plodin a zvířat registrují pojišťovny zatím 660 škod. Blesky způsobily 1900 škod za 39 milionů, kroupy pak 3900 pojistných událostí za 370 milionů korun. Mezi nejčastější pojistné události patří škody na střechách, které byly poškozeny krupobitím, pádem větví nebo stromů. Další škody představují rozbité okenní výplně, vytopené sklepy, přízemí domů, garáže a zaplavené zahrady. V pojištění vozidel se nejčastěji objevovaly krupobitím poničené kapoty a poškozená střešní okna.

Vzniklo memorandum o opravě zchátralého zámku v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově podepsali v pátek zástupci města, ministerstva kultury, Jihomoravského kraje a firmy Incheba memorandum o spolupráci na opravě tamního zchátralého zámku. Ještě letos do něj společně investují 6,2 milionu korun. Cílem je obnova zámku a vytvoření nové expozice. Hlavní z nich by měla být určena pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy, která je nyní vystavována v Praze. Krumlovský zámek ji prezentoval přes půl století. "S pražskou výstavou epopeje se počítá dva roky. Využijeme je k tomu, že dáme zámek dohromady. Pak, předpokládám, že v roce 2014, zahájíme intenzivní jednání o možnosti návratu epopeje na Moravu," řekl ČTK krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) po podpisu memoranda uvedla, že dokument neřeší problém epopeje. Zabývá se pouze opravou zámku. Úlohou ministerstva pak bude podle ní při jednáních o budoucnosti slavného díla být prostředníkem mezi jeho majitelem-Prahou a Krumlovem.

Soud propustil amerického zpěváka Randyho Blytha z české vazby

Zpěvák americké metalové skupiny Lamb of God Randy Blythe byl ve čtvrtek propuštěn z české vazby. Rozhodl o tom pražský městský soud. ČTK o tom informovala mluvčí soudu Martina Lhotáková. Propuštění Blytha, který je obviněn z usmrcení fanouška, potvrdila mluvčí vězeňské služby Gabriela Babinová. "Stížnost státního zástupce byla zamítnuta a bylo tak potvrzeno přijetí kauce ve výši osm milionů korun a propuštění z vazby," sdělila mluvčí městského soudu Martina Lhotáková. Soud podle ní rozhodl ve čtvrtek po 16:00, následně vězeňská služba Blytha propustila. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že zpěvák nemá žádné omezující podmínky, mezi které obvykle patří například povinnost hlásit se v daných termínech na policejní stanici nebo zákaz opustit stát. Státní zástupce totiž podal stížnost právě kvůli tomu, že předchozí soud podobná opatření neuvedl.

O češtinu je ve světě zájem, kantoři se možná přesunou na východ

O výuku češtiny je ve světě pořád zájem, lektoři a učitelé placení státem se ale možná budou přesouvat víc na východ. Ve východní Evropě je totiž po výuce češtiny poptávka, kdežto v západní Evropě univerzity výukové programy spíš utlumují. Zástupci ministerstva školství a ministerstva zahraničí na setkání s vyučujícími češtiny z celého světa také upozornili, že je potřeba zaměřit se v zahraničí nejen na dlouholeté usedlíky, ale hlavně na Čechy, kteří do zahraničí vyjeli v posledních 20 letech a u nichž jsou české kořeny ještě živé. Český jazyk a kultura se pěstují na lektorátech při zahraničních vysokých školách. Nyní jich ve 24 státech funguje 50, většina v Evropě. Zmocněnec pro krajanské záležitosti na ministerstvu zahraničí Stanislav Kázecký ale uvedl, že zatímco například ve Francii je lektorátů osm, ve Španělsku jen jeden. Nabídka by proto měla v budoucnu víc odpovídat poptávce, a je možné, že se některé lektoráty přesunou.

Korunovaci svatohostýnské Panny Marie připomene i výstava

Sté výročí korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně na Kroměřížsku připomene také výstava předmětů spojených s mariánskou tradicí. Na zámku v Bystřici pod Hostýnem tak budou k vidění svaté obrázky, sošky, předměty z keramiky, porcelánu i skla, medaile, knihy, příležitostné tisky, díla umělecká, ale i výsledky lidové tvořivosti. Expozice bude otevřena v sobotu. Vystaveny budou i opravdové rarity. "Návštěvníci budou mít unikátní příležitost vidět speciální, dnes již historické pouzdro, v němž se koruny Panny Marie a Ježíška dopravovaly v roce 1912 do Říma k papežskému posvěcení a v němž poté doputovaly na Hostýn. Pouzdro nebylo nikdy vystavováno a veřejnost jej naposled mohla spatřit právě v korunovačním roce 1912," řekla ČTK Ilona Musichina z bystřické radnice. Další zajímavostí bude faksimile jednoho z nejstarších vyobrazení Hostýna získaná z olomouckého archivu a nejstarší známý obraz Panny Marie Svatohostýnské zapůjčený bystřickou farností.

Pražské metro bude slavit, vyjede historická souprava

Pražské metro bude příští víkend slavit 34. výročí zahájení provozu na lince A. Cestující bude při této příležitosti v neděli 12. srpna vozit původní sovětská souprava 81-71, která v pražském metru jezdila do roku 2005. Informoval o tom dnes pražský dopravní podnik. První jízda je naplánována na 11:45 ze stanice Dejvická (původně Leninova) do stanice Náměstí Míru a zpět. Právě v tomto úseku byl podle dopravního podniku zahájen v roce 1978 provoz linky A. Vlak bude řízen strojvedoucími v dobových uniformách a vybaven autentickými tabulemi. Pro cestu tímto metrem mohou lidé použít klasické jízdenky či časové kupony. "Po velkém zájmu a úspěchu u tisíců cestujících při obdobné akci se soupravou Ečs na trase linky C v květnu letošního roku jsme se rozhodli využít tuto netradiční a zajímavou formu pro připomenutí zahájení provozu metra linky A," uvedla mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Tereza Krásenská. Během dne bude vypraveno osm jízd, poslední z Dejvické vyjede v 17:32. Jezdit budou postupně i do dalších stanic tak, jak se metro A v minulosti rozšiřovalo.

Ze sportu:

Skifař Ondřej Synek získal na olympiádě v Londýně stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu stříbrnou medaili. Z vítězství se radoval pětinásobný světový šampion Mahé Drysdale z Nového Zélandu. Třetí skončil domácí Alan Campbell. Devětadvacetiletý Ondřej Synek stejně jako Mahé Drysdale vyhrál na kanálu Eton Dorney rozjížďku, čtvrtfinále i semifinále, až v bojích o medaile se ale utkali hlavní adepti na londýnské zlato přímo.

Sestry Jitka a Lenka Antošovy vyhrály B-finále dvojskifu na olympijské regatě v Eton Dorney a celkově na hrách v Londýně obsadily sedmé místo. Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše si tak ve svém posledním vystoupení pod pěti kruhy alespoň mírně spravily chuť, neboť se jim nepodařilo splnit hlavní cíl v podobě postupu do velkého finále. Na předešlých třech světových šampionátech přitom v bojích o medaile nechyběly.

České tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká mají jistou minimálně stříbrnou olympijskou medaili ze čtyřhry. Čtvrté nasazené hráčky postoupily do finále po výhře 6:1 a 7:6 nad turnajovými jedničkami Liezel Huberovou a Lisou Raymondovou z USA. O zlato se utkají s americkými sestrami Serenou a Venus Williamsovými nebo s ruskou dvojicí Maria Kirilenková, Naděžda Petrovová.

Kladivář Lukáš Melich postoupil na olympijských hrách do finále. V kvalifikaci v Londýně obsadil deváté místo výkonem 75,88 metru a v neděli bude poprvé od desátého místa na juniorském mistrovství světa v roce 1998 mít možnost bojovat o medaile na velké soutěži. Před čtyřmi lety v Pekingu jednatřicetiletý vrhač Dukly Praha kvalifikací neprošel.

Hned v prvních kolech soutěží skončila olympiáda pro koulaře Antonína Žalského a Josefa Proroka v běhu na 400 metrů překážek. Antonín Žalský obsadil v kvalifikaci 23. místo výkonem 19,62 metru. Ani Josef Prorok se nepřiblížil k osobnímu maximu a čas 50,33 mu stačil na celkové 35. místo bez šance na semifinále.

Václav Haman nepostoupil na olympijských hrách do finále střelby z libovolné malorážky vleže. Český reprezentant obsadil výkonem 588 bodů v kvalifikaci 41. místo. Šestadvacetiletý Haman byl v Londýně už 33. ze vzduchové pušky, ještě jej čeká třípolohová střelba z malorážky. Kvalifikaci vyhrál absolutním nástřelem 600 bodů Bělorus Sergej Martynov.

Martin Podhráský nedotáhl nadějně rozehranou kvalifikaci střelby z rychlopalné pistole do olympijského finále. O účast v něm přišel v rozstřelu, ve kterém usiloval o poslední postupové, šesté místo s německým soupeřem a obhájcem bronzu z Pekingu Christianem Reitzem.

Česko má mistra světa v jízdě na jednokolce. Je jím devatenáctiletý Jakub Rulf z Děčína, který byl minulý víkend v italském Brixenu ve své kategorii mužů od 19 do 29 let nejrychlejší v pětikilometrovém sjezdu v náročném terénu. Mladík, který jezdí na jednokolce už šest let, se nyní chystá na týmový závod v Německu. "K jednokolce jsem se dostal náhodou. Viděl jsem to u kamaráda a zalíbilo se mi to," řekl devatenáctiletý student geodézie na střední škole v Duchcově. Už po roce trénování zvítězil na prvních závodech na mistrovství republiky.

Sobotní počasí v Česku:

Polojasno, přechodně zvětšená oblačnost, vyjímečně přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

03-08-2012