Denní souhrn zpráv Zprávy

04-08-2012

Asi 180 lidí odmítá do půlnoci opustit ghetto v Ostravě

Asi 180 lidí se odmítá odstěhovat z ghetta Přednádraží v Ostravě-Přívoze, které mají kvůli nevyhovujícím podmínkám opustit do sobotní půlnoci. Místo toho se pustili do drobných oprav domů, zjistil zpravodaj ČTK na místě. Vystěhování nařídil v pátek stavební úřad kvůli tomu, že budovy jsou v neobyvatelném stavu. "Odejdeme jedině tím způsobem, pokud nás vynesou nohama dopředu," řekl Jan Bandy, který je členem nové samosprávy, již si obyvatelé ghetta vytvořili. V domech podle něj dále zůstává kolem 25 rodin, tedy asi 180 lidí, mezi nimiž je spousta dětí. Většina obyvatel jsou Romové. "Lidi se rozhodli brát věci do svých rukou. Rozhodli se tyto staré domy opravit postupně. Jdou dům od domu podle toho, jaké má stavební úřad výtky, a ty se snaží svépomocně odstranit," řekl aktivista Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který obyvatelům ghetta pomáhá. Lidé jsou podle něj stále přesvědčeni o tom, že ne všechny domy v oblasti jsou nebezpečné a pět nebo šest by se jich bourat nemuselo.

Podle stavebního úřadu stav domů ohrožuje zdraví a životy obyvatel. Hrubě poškozeny jsou nosné konstrukce - stropy, balkony a podobně, komíny i střechy a vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopny bezpečného provozu. V domech je porouchaná kanalizace, od minulého týdne navíc nájemníkům neteče voda. Budovy patří firmě Domy Přednádraží podnikatele Oldřicha Roztočila, který je koupil asi před dvěma lety. Chtěl je opravit, avšak to nešlo kvůli nefunkční kanalizaci. Od té doby se řeší, komu vlastně kanalizace patří. Roztočil řekl, že dvě nájemní smlouvy na dobu neurčitou mají dvě rodiny, ostatním už nájemní smlouvy vypršely. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz hledá pro lidi náhradní ubytování na ubytovnách. Tam ale obyvatelé Přednádraží nechtějí, jednak proto, že by tam měli podstatně méně místa, a také proto, že jsou ubytovny podle nich předražené.

S vystěhováním nesouhlasí zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Tento krok je podle ní krajním a jen přechodným řešením. "Pokud se tak vysoký počet sociálně slabých pouze přemístí do ubytoven a nebude na to navazovat intenzivní sociální práce s nimi, můžeme se podobných problémů dočkat brzy opakovaně," oznámila v tiskovém prohlášení. Vládní Agentura pro sociální začleňování chce městu pomoci najít dlouhodobé bydlení pro vystěhované.

Obrana vypíše soutěž na nákup téměř 240 nových pušek

Ministerstvo obrany plánuje nakoupit nové pušky pro vojáky. Téměř 240 zbraní včetně příslušenství chce pořídit v rámci projektu Voják 21. století, který souvisí s celkovou modernizací ozbrojených sil. Ministerstvo proto ve věstníku veřejných zakázek předběžně oznámilo, že vypíše veřejnou zakázku. Soutěž o to, kdo armádě nové zbraně dodá, začne na počátku září. Zbraně jsou určeny pro mechanizované a motorizované jednotky armády. Vojáci je budou používat na českém území i při případném nasazení v zahraničních operacích. Nové zbraně mají být vybaveny moderními zaměřovacími systémy pro den a noc a dalším vybavením, které umožní pálit na protivníka na vzdálenost minimálně 600 metrů v jakékoli denní době. Projekt Voják 21. století předpokládá nahrazení zastaralých ručních palných zbraní moderními zbraněmi.

Stovky turistů, i z Česka, kvůli ozbrojencům uvízly v Egyptě

Stovky turistů, včetně českých, uvízly od pátečního večera do sobotního rána na pobřeží Rudého moře v Egyptě. Přístupovou cestu k letišti Marsa Alam podle zahraničních serverů zablokovali ozbrojení beduíni. Letovisko Marsa Alam leží na jihovýchodě země, tedy ne na Sinajském poloostrově, kde bylo v posledních měsících hlášeno několik únosů cizinců. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář dnes ČTK řekl, že Češi se již v pořádku dostali domů. České turisty zdržela blokáda ozbrojenců cestě na letiště. "Máme informace, že (ozbrojenci) blokovali příjezdové cesty, takže turisté, kteří mířili v pátek večer na letiště, se tam nedostali," oznámil Kolář. Podle serveru novinky.cz se autobus s českými turisty vrátil do hotelu poté, co jeho řidič ozbrojené muže včas zpozoroval. Nikomu se nic nestalo. O blokádě je k dispozici jen málo informací. Egyptské ministerstvo zahraničí podle agentury ANSA hovoří o demonstraci, podle jiných zdrojů šlo o beduíny.

Ministr Chalupa poslal zákon o Šumavě do připomínkového řízení

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) poslal oproti původním plánům návrh zákona o Národním parku Šumava do připomínkového řízení. Počátkem roku chtěl normu, která vznikla na jeho úřadě v druhém loňského pololetí během kulatých stolů, předložit rovnou ve sněmovně jako poslaneckou iniciativu. Připomínkové řízení je ale součástí procesu, který vede ke vzniku vládních předloh s předpokládanou vyšší mírou podpory. Zákon má podle jeho autorů přinést Šumavě perspektivu stability na dalších až 40 let. Ministerstvo tvrdí, že je kompromisem mezi názory všech skupin, které se o způsob nakládání s parkem dlouhá desetiletí přou.

Návrh počítá s tím, že nejpřísněji chráněná první zóna parku bude zabírat 26,53 procenta jeho rozlohy, v bezzásahovém režimu má být skoro 22,1 procenta. Na zbylých téměř 4,5 procenta ministerstvo nevyloučilo drobné zásahy. Zákon má scelit rozdrobené lokality do několika větších celků, kde se zasahovat nebude, u dalších není možné drobné zásahy vyloučit. Spory vyvolává část normy, která má umožnit výstavbu lanovky k rakouskému lyžařskému středisku Hochficht v přírodně cenných partiích hor.

Pomoc pozůstalým po obětech nehody v Chorvatsku bude dlouhodobá

Pozůstalí po obětech nehody českého autobusu v Chorvatsku budou potřebovat pomoc ještě několik let. Shodli se na tom odborníci z psychosociálního intervenčního týmu na setkání v Brně. Pro pozůstalé proto vytvoří prostor k setkávání s lidmi s podobnými zkušenostmi a uspořádají vzpomínkové akce, informoval ČTK koordinátor týmu Karel Šimr. "Dnešního setkání v Brně se zúčastnili i lidé, kteří měli podobnou zkušenost s nehodou z minulosti. Učili jsme se od nich, co jim pomáhalo. Důležité je, že jde o dlouhodobý proces. Po pěti nebo osmi letech to může být pro pozůstalého horší než nyní, pár týdnů po nehodě," řekl Šimr. Tragická nehoda autobusu s českými turisty se stala 23. června na dálnici ve středním Chorvatsku. Autobusem cestovalo 51 lidí, mířili na dovolenou na Makarskou riviéru. Osm lidí nehodu nepřežilo, více než čtyři desítky cestujících utrpěly zranění.

V ČR se za první pololetí stalo o 14 vražd více než loni

Kriminalisté vyšetřovali v Česku během prvních šesti měsíců v letošním roce 99 vražd, což je o 14 více než ve stejném období loni. V roce 2009 a 2010 bylo za pololetí zavražděno 87, respektive 86 lidí. Vyplývá to z policejních statistik zveřejněných na internetových stránkách. Devatenáct místo loňských 12 vražd museli řešit pražští policisté, o dvě více vyšetřují také středočeští kriminalisté. Naopak na Vysočině se letos policisté zabývají proti loňským čtyřem vraždám či pokusům o ně pouze dvěma. Dlouhodobě však jejich počet klesá. V roce 2008 bylo zabito celkem 202 lidí, předloni a loni shodně 173. Policii se daří odhalit přibližně devět z deseti vrahů. Kriminalisté se například stále snaží objasnit dvojnásobnou vraždu, která se stala v první polovině července v Tymákově na Plzeňsku, kde mrtvé manžele v rodinném domku našel jejich syn.

Na karlovarský Beethovenův pomník se vrátily repliky reliéfů

V Karlových Varech byly slavnostně odhaleny obnovené reliéfy na pomníku Ludwiga van Beethovena. Monumentální pomník hudebního skladatele dostal po 65 letech svoji původní podobu díky aktivitě karlovarského Rotary Clubu. Repliky původních reliéfů, které zdobí obě strany pomníku, zhotovil Heřman Kouba. Vytvoření replik reliéfů původního autora Hugo Uhera bylo náročné zejména proto, že původní podoba pomníku se zachovala jen na dobových fotografiích. "Byly jediné k dispozici. Fotografie plochá, černobílá a navíc ještě malá, takže tam bylo málo znát detaily," řekl dnes ČTK Kouba. Místo modelování z hlíny a následného odlití z bronzu reliéfy vyřezával do polyuretanu. Ten je pak ve výsledku obalen tenkou vrstvou bronzu. Z Beethovenova pomníku zmizely reliéfy se ženskými akty po válce, zřejmě proto, že lidem vadily německé nápisy.

V Plzni bude jedno z nejmodernějších 3D planetárií na světě

V areálu plzeňské Škodovky u vědeckého centra Techmania v těchto dnech roste budova tvořená velkými dřevěnými vazníky. Příští rok v ní bude otevřeno jedno z nejmodernějších 3D planetárií na světě. Památkově chráněný vazníkový objekt z roku 1917, takzvaný ASAP, dělníci před časem rozebrali a na místě připravili základ pro budoucí planetárium, včetně kupole. Na stavbu 3D planetária s technologií, jakých je podle vědeckého centra do desítky na celém světě, a na rozšíření expozic získala Techmanie téměř 600 milionů z EU. Planetárium se otevře příští rok, rozšířené expozice pak v dalším roce.

Městská slavnost v Novém Jičíně se letos zaměří na pohádky

Tradiční Městská slavnost v Novém Jičíně bude letos zaměřena na pohádky, pověsti a legendy Moravského Kravařska. Připomene ale také historické události a reálný společenský život v regionu před sto lety. Informovala o tom novojičínská mluvčí Marie Machková. Slavnost, kterou každoročně navštěvuje až 20.000 lidí, se ve městě uskuteční 8. září. V předešlých letech se program vztahoval vždy k nějaké významné osobnosti, například vojevůdci Gideonu Laudonovi či polárníkovi Eduardu Orlovi. Také letos projde náměstím dopoledne a odpoledne průvod kostýmovaných účastníků. "Kolorit bude mít pohádkový, nebudou v něm ale scházet ani historické osobnosti, jako například Johann Gregor Mendel nebo třeba hraběnka Marie Walburga," uvedla Machková.

Začal festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, nabídne 20 her

V Hronově na Náchodsku začal festival amatérského divadla Jiráskův Hronov. Přehlídka divákům v hlavním programu nabídne 20 inscenací, které se budou hrát v 57 představeních. Potrvá do 11. srpna. ČTK o tom informovala programová ředitelka festivalu Simona Bezoušková. Kromě tuzemských souborů se představí i tři zahraniční, a to z Německa a Slovenska, program obohatí také mezinárodní německo-polsko-český projekt Ozveny minulosti, který se zabývá tématem odsunu sudetských Němců. Festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra.

V Novém Městě na Moravě zněly rytmy Afriky

Strhující rytmy afrických bubeníků, taneční vystoupení a zajímavé dílny a besedy přilákaly na letošní druhý ročník festivalu Doteky Afriky stovky lidí. Zatímco první ročník se loni konal ve Třech Studních, druhý ročník pořadatelé kvůli lepší dopravní dostupnosti zorganizovali v Novém Městě na Moravě. Zájem návštěvníků byl nejméně dvojnásobný. "Počasí je dokonalé, jako v Africe," liboval si umělecký ředitel přehlídky, dokumentarista Jan Svatoš. V Africe byl čtyřikrát, poprvé v roce 2007. Před dvěma roky získal mezinárodní ocenění za dokument Afrika Obscura. Jako hlavní host se na festivalu představila uznávaná a několikrát mezinárodně oceněná skupina Percussion Mania z Burkiny Fasa. Diváky nadchlo také vystoupení senegalského tanečník. Historii své země i jejích obyvatel v Novém Městě přiblížil jeho kolega z Konga.

Na Jordánu začne výlov ryb pomocí elektrického proudu

Táborská nádrž Jordán se připravuje po 183 letech na výlov ryb. Začne příští týden a potrvá několik dní, řekl ČTK Oldřich Pecha ze štičí líhně Esox, která netradiční odchyt zajišťuje. Agregát elektrickým proudem ryby nejprve na několik minut omráčí, a proto se pak budou snadněji lovit, dodal Pecha. Výlov je součástí projektu odbahnění nádrže Jordán, na kterém město od začátku letošního roku pracuje. "Odchyt pomocí elektrického proudu je šetrnou alternativou. Ryby se pak proberou, aniž by byly nějak poškozeny nebo zmrzačeny," řekl Pecha. Podle něj nikdo nedokáže odhadnout, jaký objem živočichů se v Jordánu nachází. Pecha se domnívá, že vzhledem k dlouhé době, kdy nikdo nádrž nelovil, půjde o trofejní ryby. Žádná ryba však nezamíří do prodeje. Všechny poputují do jiných vod, většina jich skončí v řece Lužnici. Někteří vzácní živočichové však zůstanou v Jordánu.

Skifařka Knapková vybojovala pro Česko první zlato v Londýně

Skifařka Miroslava Knapková suverénně ovládla olympijskou regatu v Eton Dorney a získala v Londýně první zlatou medaili pro Českou republiku, třebaže jí trápily zdravotní problémy. Úřadující mistryně světa v posledním veslařském závodu her vyhrála stylem start-cíl o více než tři sekundy před nečekaně druhou Fie Udby Erichsenovou z Dánska. Bronz získala Australanka Kim Crowová. "Je to super, příběh se šťastným koncem," radovala se po finálovém závodu Knapková. Jednatřicetiletá Knapková se na svých třetích olympijských hrách dočkala první medaile a zapsala se do historie českého veslování. Podařilo se jí navázat na čtyřku s kormidelníkem, která získala zlato v Helsinkách 1952, a dvojskif Václav Kozák, Pavel Schmidt, jenž triumfoval v Římě 1960. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského zaskočila soupeřky hned v úvodu, kdy se posunula do čela a postupně zvyšovala náskok. V polovině trati za ní Erichsenová zaostávala o téměř šest sekund, 500 metrů před cílem byl náskok Knapkové ještě o sekundu vyšší. V závěrečné části se sice odstup zmenšil, ale o životním úspěchu brněnské rodačky nebylo pochyb.

Nechybělo mnoho, zhruba deset minut, a olympijská vítězka Knapková sledovala finále závodu skifařek v Londýně jen v televizi. Při první jízdě si totiž obnovila zranění, natržený mezižeberní a pilovitý sval v oblasti lopatky, a při rozježdění před čtvrtfinále vylezla z lodi se slzami v očích a slovy: "To nejde." Nakonec jí významně pomohl lékař Pavel Kolář, trenéři, fyzioterapeuti, kamarádi a ostatní veslaři hlavně psychickou podporou. Na kanálu v Eton Dorney přestala po rozjížďkách trénovat na vodě, čtvrtfinále, semifinále i finále jela s tejpy a pod silnými tišícími prášky. Nejvíc trpěla na startu, kdy musela loď rozjet a pořádně zabrat. Paradoxně jí to ale pomohlo. "Bylo to hodně o hlavě. Když už jsem to rozjela, tak to bylo dobré. Navíc jsem se soustředila, abych jela lépe technicky," řekla.

Střelkyně Sýkorová má olympijský bronz ze sportovní malorážky

Střelkyně Adéla Sýkorová získala na olympijských hrách v Londýně překvapivou bronzovou medaili ve sportovní malorážce. Životní úspěch vybojovala za vítěznou Američankou Jamie Lynn Grayovou a Srbkou Ivanou Maksimovičovou. Sýkorová navázala na pekingské stříbro Kateřiny Emmons v této disciplíně, sama byla před čtyřmi roky devatenáctá. Emmons se v Londýně do finále nedostala, po 32. místě v kvalifikaci boj své kolegyně mezi osmičkou nejlepších už jen komentovala pro televizi. "Úžasné! Skvělé! Jsem strašně šťastná, že jsem to dokázala. Vůbec jsem nevěřila, že bych mohla mít medaili. Ještě mi to nedochází," řekla Sýkorová. Pětadvacetiletá střelkyně postoupila z kvalifikace ze čtvrtého místa, což jí vyhovovalo. "Pokud bych nastupovala do finále s cílem v podobě stupňů vítězů, byl by výsledek špatný. Byla bych moc nervózní," uvedla.

Trojnásobná olympijská medailistka Kateřina Emmons už nebude střílet se sportovní malorážkou. Řekla to po olympijském závodu v Londýně, v kterém skončila dvaatřicátá. Olympijská vítězka z Pekingu ve vzduchové pušce a stříbrná v malorážce plánuje druhé dítě a při případném návratu už by se věnovala pouze vzduchové pušce. "S malorážkou končím definitivně," prohlásila Emmons. "Já na to už nemám čas, bylo to ze všech sil. Výsledky za mnou nejsou a není, co by mi dodávalo důvěru. Z toho důvodu malorážku pokládám, to už se rozhodlo. Když budu pokračovat, tak jenom se vzduchovkou," řekla šestadvacetiletá střelkyně.

Maslák posunul český rekord na 400 metrů už v rozběhu pod 45 s

Atlet Pavel Maslák vylepšil na olympijských hrách v Londýně v rozběhu na 400 metrů český rekord na 44,91 sekundy a z druhého místa postoupil do nedělního semifinále. Mistr Evropy se stal prvním Čechem, který tuto trať zaběhl pod 45 sekund, jeho předchozí rekord z června měl hodnotu 45,17. V pondělním finále soutěže tyčkařek bude skákat i další evropská šampionka Jiřina Ptáčníková. Maslák v rozběhu kontroloval druhou postupovou pozici za Belgičanem Jonathanem Borléem, který zvítězil rovněž v národním rekordu 44,43. Kromě nich běžel pod 45 sekund už jen vítěz čtvrtého ze sedmi rozběhů Demetrius Pinder z Baham (44,92).

Jednadvacetiletý čtvrtkař, který se v červnu v Helsinkách stal evropským šampionem, letos zlepšil český rekord potřetí. Výkon svého předchůdce Karla Koláře z roku 1978 už překonal o 86 setin.

Další výsledky z olympijských her

Sestry Jitka a Lenka Antošovy vyhrály B-finále dvojskifu na olympijské regatě v Eton Dorney a celkově na hrách v Londýně obsadily sedmé místo. Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše si tak ve svém posledním vystoupení pod pěti kruhy alespoň mírně spravily chuť, neboť se jim nepodařilo splnit hlavní cíl v podobě postupu do velkého finále. Na předešlých třech světových šampionátech přitom v bojích o medaile nechyběly.

Kladivář Lukáš Melich postoupil na olympijských hrách do finále. V kvalifikaci v Londýně obsadil deváté místo výkonem 75,88 metru a v neděli bude poprvé od desátého místa na juniorském mistrovství světa v roce 1998 mít možnost bojovat o medaile na velké soutěži. Před čtyřmi lety v Pekingu kvalifikací neprošel.

Jachtařka Veronika Fenclová postoupila na olympijských hrách do bojů o medaile. Do desetičlenného finále kategorie Laser Radial prošla jednatřicetiletá česká reprezentantka z osmého místa v rozjížďkách. Finálová jízda je na programu v pondělí a je bodována dvojnásobně. Do čela se dostala Li-ťia Sü z Číny, která má na kontě 33 bodů.

Triatlonistka Vendula Frintová skončila na olympijských hrách patnáctá a zaznamenala nejlepší český výsledek v závodě žen v historii. Radka Vodičková obsadila 20. místo. Vyhrála Švýcarka Nicola Spirigová. Závod na 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a běh na 10 km se rozhodoval v závěrečné části, do které vyrazila velká skupina závodnic včetně obou českých reprezentantek pohromadě. Frintová ztratila na vítěznou Spirigovou dvě minuty a 20 sekund.

Diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová zaznamenala v kvalifikaci jediný platný pokus dlouhý rovných 55 metrů a ve skupině A skončila poslední 17. bez šance na finále. Neuspěla ani sprinterka Kateřina Čechová v meziběhu na 100 metrů. Časem 11,43 sekundy skončila celkově na 37. místě Pro českého koulaře Antonína Žalského skončila olympiáda v kvalifikaci, v níž obsadil 23. místo výkonem 19,62 metru. V rozběhu na 400 metrů překážek neuspěl Josef Prorok, který se nepřiblížil k osobnímu maximu a čas 50,33 mu stačil na celkové 35. místo bez šance na semifinále. Zcela propadli dálkaři Roman Novotný a Štěpán Wagner. Začátkem července splnili na mítinku v Brna A limit výkony 822 (Novotný) a 820 (Wagner), ale v Londýně k nim měli daleko. Wagner skočil 750 a Novotný se nedostal ani přes sedm metrů (696). "To byl výkon hodný unavené dorostenky," komentoval Novotný své vystoupení.

České basketbalistky podle očekávání nestačily na olympijských hrách v Londýně na favorizované Američanky a prohrály 61:88. V repríze finále předloňského mistrovství světa však úvod zvládly sympaticky a ještě ve 14. minutě vedly. Po čtyřech zápasech mají na kontě jedno vítězství a v neděli si zahrají s Angolou o postup do čtvrtfinále. Američanky si připsaly 37. výhru na olympijských hrách za sebou.

Česko má mistra světa v jízdě na jednokolce, je z Děčína

Česko má mistra světa v jízdě na jednokolce. Je jím devatenáctiletý Jakub Rulf z Děčína, který byl minulý víkend v italském Brixenu ve své kategorii mužů od 19 do 29 let nejrychlejší v pětikilometrovém sjezdu v náročném terénu. Mladík, který jezdí na jednokolce už šest let, se nyní chystá na týmový závod v Německu. "K jednokolce jsem se dostal náhodou. Viděl jsem to u kamaráda a zalíbilo se mi to," řekl devatenáctiletý student geodézie na střední škole v Duchcově. Už po roce trénování zvítězil na prvních závodech na mistrovství republiky. Stejného úspěchu dosáhl minulý týden na mistrovství světa, kam přijelo bojovat 1852 závodníků ze 32 zemí. "Týden před tím jsem byl v Rakousku, tam jsem byl taky první. Nějaká naděje byla, ale že bych s tím počítal, to určitě ne," zhodnotil své pocity před mistrovstvím.

Počasí v Česku:

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, na východě území až 33 °C a na horách kolem 25 °C.

Jižní Čechy zasáhly v sobotu odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm. Varování před bouřkami platí pro Jihočeský kraj. Meteorologové varovali, že v oblastech s přívalovými srážkami může voda rychle odtékat ze svahů, rozvodnit i potoky či jindy suchá koryta, zatopit níže položená místa nebo podemlít silnice.

04-08-2012