Denní souhrn zpráv Zprávy

14-08-2012

Úspory vlády a domácností drží českou ekonomiku dál v recesi

Česká ekonomika zůstává v recesi. Ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů Českého statistického úřadu klesla o 0,2 procenta, stejně jako hospodářství celé EU i eurozóny. Na prohlubujícím se propadu se podle analytiků nejvíc odráží klesající spotřeba domácností a nižší výdaje státu. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt snížil o 1,2 procenta. Propad podle analytiků ovlivnil výpadek tuzemského průmyslu, který žádné jiné odvětví nedokázalo nahradit. Svou roli hraje také pokles reálných mezd a snižování maloobchodních tržeb. Zpomalení ekonomiky lze ilustrovat také na vývoji stavebnictví, které padá každým měsícem a doplácí na úbytek státních zakázek, které dominovaly v letech výrazného hospodářského růstu. České hospodářství ale navzdory poklesu zůstává podle některých ekonomů zdravější než většina evropských ekonomik.

Fiskální strategie vlády je správná, prohlásil ministr Kalousek

Fiskální strategie české vlády je správná, reagoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o propadu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Umělé zvyšování hrubého domácího produktu (HDP) na dluh by podle něj přineslo závazky, které by pro českou společnost byly třikrát dražší a třikrát ničivější než úsporná vládní fiskální politika. Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky může za propad ekonomiky naopak chybná rozpočtová politika vlády, protože hospodářské výsledky v okolních zemích stoupají. Vláda podle něj ekonomiku brzdí permanentním zvyšováním DPH a dalších nepřímých daní.

Zpráva Social Watch kritizuje vládní škrty, daňové úniky, korupci

Situace lidí v Česku se v loňském roce podle mezinárodní sítě Social Watch zhoršila. Výroční zpráva kritizuje vládní škrty a jejich dopady na rodiny i ekonomiku země. Poukazuje také na korupci v politice, daňové úniky, chybějící opatření na podporu rovných příležitostí či omezení možností na ochranu životního prostředí. Dokument představili zástupci české koalice Social Watch. Česká zpráva se vydává už popáté. "Když se podíváme na ty zprávy za posledních pět let, tak se situace bohužel ve většině faktorů nelepší. Velkým problémem je ekonomická situace, která se zhoršuje díky nekompetentním krokům vlády a jejím poradcům, kteří jí ty dobré rady udělují," uvedl jeden z autorů zprávy Tomáš Tožička. Podle něj se zhoršuje i "komunikace s občany, takže se míň a míň podílejí na správě věcí veřejných".

Premiér Nečas hájil před senátory změny daní

Bez konsolidačního balíčku, který obsahuje hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty, nelze sestavit a schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Po jednání senátorského klubu ODS to řekl premiér Petr Nečas. Senátorům přišel vysvětlovat vládní návrh, který v ODS má některé odpůrce. Někteří senátoři ODS jsou i po vystoupení premiéra rozhodnuti, že vládní balíček stejně nepodpoří. Zvýšení DPH na 15 a 21 procent v minulých dnech kritizoval i prezident Václav Klaus. Prezident a zakladatel ODS mimo jiné řekl, že jde o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku. "Někdo, kdo nenese zodpovědnost za státní rozpočet, tak si může dovolit i luxus některých vyjádření, které člověk, který nese zodpovědnost za státní rozpočet, si dovolit nemůže," reagoval Petr Nečas na jeho slova. Zákon o státním rozpočtu prezident nepodepisuje.

ČR dá do roku 2017 Afghánistánu 140 mil. na rozvoj a bezpečnost

Česká republika poskytne v letech 2014 až 2017 Afghánistánu 80 milionů korun na rozvojové projekty. Dalších 60 milionů korun chystá v letech 2015 až 2017 na podporu afghánských bezpečnostních sil. Plán další pomoci Afghánistánu schválila Bezpečnostní rada státu, řekl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. Plán pomoci, kterým Praha nahradí činnost českého Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru, by ještě měla projednat vláda. "Navrhované opatření je novou formou pomoci vládě Islámské republiky Afghánistán po ukončení působení českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v první polovině roku 2013," uvedla česká diplomacie. Celkový objem podpory Afghánistánu byl měl zůstat, jak se ČR zavázala, pouze se změní forma. Na afghánské rozvojové programy má jít každoročně 20 milionů korun. Stejně má jít každý rok na podporu národních bezpečnostních sil, přiblížil Černínský palác.

Vláda projedná novelu, která umožní státu čerpat peníze z LČR

Vláda na své středeční schůzi projedná novelu, která má umožnit posílit příjmy státního rozpočtu z volných peněz státního podniku Lesy České republiky (LČR). Návrh by měl začít platit letos v prosinci. Už letos by měl totiž stát z podniku čerpat miliardu korun. Pro roky 2013 a 2014 se počítá shodně se čtyřmi miliardami korun ročně. ČTK to zjistila z návrhu umístěného v elektronické knihovně připravované legislativy. Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňuje. LČR mají podle materiálu ke konci loňského roku k dispozici volných zhruba deset miliard korun. Jen za loňský rok vykázal podnik hrubý zisk 5,3 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval způsob, jakým LČR s volnými finančními prostředky nakládají.

Kabinet projedná zákon o hazardu, ten by mohli provozovat i cizinci

Kabinet ve středu projedná nový návrh zákona o provozování sázkových her, který má mimo jiné umožnit zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her. Návrh stanovuje podmínku sídla provozovatele na území ČR a v případě provozování internetových kurzových sázek vyžaduje registraci ve stálých prostorech provozovatele. Platnost těchto podmínek skončí na konci roku 2014, sdělilo ČTK ministerstvo financí. "Představa, že si firmy jako bwin a jiné zahraniční internetové sázkové kanceláře budou zakládat českou pobočku, když na trhu prosperují mnoho let i bez toho, je naprosto iluzorní. Ministerstvo financí vědomě navrhuje něco, o čem ví, že se to nebude dodržovat," reagoval mluvčí Unie herního průmyslu ČR-UNASO Andrej Čírtek. Zákon dále obsahuje zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců. V přechodném období je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech, aniž by tuto činnost mohly omezit radnice. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet už v polovině roku 2013.

Lékaři ve státních nemocnicích měli loni v průměru 57.687 korun

Lékaři ve státních nemocnicích měli loni v průměru 57.687 korun měsíčně, v nemocnicích, které nemají tarify dané vládou, 55.514 korun. Uvádějí to statistici na svém webu. Průměrná měsíční mzda v ČR byla vloni 24.436 korun, příjmy lékařů se tak blížily jejímu 2,5násobku. Lékařské odbory chtějí příští rok trojnásobek. Podle ministerstva zdravotnictví mají po letošním zvyšování o 6,25 procenta lékaři v řadě nemocnic trojnásobky už teď. Průměrný měsíční plat ve státním zdravotnictví byl podle statistiků loni 29.188 korun, průměrná měsíční mzda v privátních zařízeních 24.740 korun, tedy o 4448 korun méně než ve státních zdravotnictví. Podle státních tabulek bylo odměňováno 93.860 zaměstnanců, to je 39 procent všech pracovníků zdravotnictví. Průměrné platy ve státních nemocnicích stouply loni meziročně o 5,2 procenta, z toho lékařů o 14,8 procenta, v privátních o 4,6 procenta, z toho lékařů o 12,8 procenta.

Ministerstvo školství ruší kvůli úsporám pastelkovné pro prvňáčky

Ministerstvo školství ruší od nového školního roku příspěvek na pomůcky pro prvňáčky. ČTK to potvrdil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva s tím, že tak učinili kvůli úsporám. Takzvané pastelkovné činilo loni 800 korun na dítě, školy za peníze kupovaly písanky nebo pomůcky na kreslení. Ředitelé teď shání peníze jinde, víc připlatí rodiče. Na pastelkovné šlo loni 85 milionů korun, jeho zrušení avizoval už exministr školství Josef Dobeš (VV). Školské odbory už kvůli finanční situaci ve školství chystají na září protestní akce. Příspěvek byl určen na pomůcky, které už pak nešly použít pro další třídu, tedy třeba písanky, pracovní sešity, kreslicí a rýsovací potřeby nebo desky s písmeny. Často ale příspěvek školám vystačil třeba i na slabikář. Školám nicméně zůstala povinnost základní výbavu pro prvňáky pořídit.

David Rath už může z vazby telefonovat

Obviněný poslanec a bývalý hejtman David Rath (dříve ČSSD) už může z vazební věznice v Litoměřicích telefonovat a má snadnější přístup ke svým dopisům. Když za ním přijdou přátelé nebo rodina, nebudou již na průběh návštěvy dohlížet policisté. ČTK to řekl mluvčí litoměřické věznice Jaroslav Kindl. Davidu Rathovi v úterý vypršela tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. "Změna se týká pouze návštěv, telefonování a korespondence," uvedl Jaroslav Kindl.

Žďár hostí tisíce katolíků, začíná celostátní setkání mládeže

Žďár nad Sázavou hostí mladé katolíky z celého Česka. Přijeli na celostátní setkání mládeže, které ve městě potrvá do neděle. Pořadatelská Sekce pro mládež České biskupské konference očekává účast asi 6000 lidí. Ve čtvrtek přijede za mládeží kardinál Dominik Duka, zůstane do pátku, řekla ČTK mluvčí setkání Lenka Češková. V sobotu se ve městě bude také konat Pouť rodin, která přitáhne dalších asi 3000 věřících. "Setkání připravujeme více než rok a jsme rádi, že se vše podařilo připravit," uvedl ředitel sekce Jan Balík. Uskuteční se na 90 přednášek a workshopů z oblastí kultury, psychologie a spirituality, první začnou ve středu. Mladí lidé se setkají s řadou osobností, mezi nimiž bude psychiatr Max Kašparů a režisér a herec Jiří Strach. Připraveno je vystoupení deseti kapel. Nechybí nabídka sportů, výtvarných dílen a bohatý duchovní program, uvedla mluvčí. Do přípravy akce se zapojilo přes 750 mladých lidí. Účastníci setkání, kteří jsou ve věku od 14 do 30 let, budou nocovat ve školách i v rodinách. Hlavní pódium vzniklo u zimního stadionu. Budou se tam sloužit i mše. Kardinál Duka povede bohoslužbu, která začne v pátek ve 20:00.

Vznikla výzva proti církevním restitucím, tentokrát křesťanská

Navržená podoba církevních restitucí má další odpůrce, nově i z řad křesťanů. Třicítka signatářů nové výzvy Křesťané proti zákonu o církevním majetku, mezi nimiž jsou religionisté, faráři i teologové, vyzývají senátory a poslance, aby návrh zákona o církevním narovnání nepřijímali a snažili se v široké diskusi najít společensky přijatelnější řešení, jež by otázku církví propojilo s financováním dalších obecně prospěšných organizací. Autoři o výzvě, kterou bude možné podepisovat, informovali ČTK. Podle nich přijetí zákona v současné podobě povede k dalšímu prohloubení mezi křesťanskými občany a ostatní veřejností, což pro křesťany a občany této země bude zahanbením. Církve sice budou mít majetky, ale lidé k církvím nenáležející se k nim otočí zády, míní. "Představitele církví pak vyzýváme, aby se vzdali alespoň části nárokovaného majetku," stojí v prohlášení, které podepsali například religionista Ivan Štampach, biskupka olomoucké diecéze Církve Československé husitské Jana Šilerová, psycholog Jeroným Klimeš či publicista Martin C. Putna. K výzvě se hlásí lidé z různých církví.

Registrované partnerství uzavřelo 1390 párů, rozpadla se desetina

Registrované partnerství uzavřelo v Česku za šest let jeho existence už 1390 dvojic gayů a lesbických žen. Víc o svazek stojí muži než ženy. Za celou dobu se rozpadlo kolem 130 partnerství. Letos v prvním pololetí se pak nechalo registrovat 102 párů. ČTK to sdělil aktivista Milda Šlehofer, který statistiku uzavíraných svazků od počátku sleduje a zaznamenává. Zákon o registrovaném partnerství začal v ČR platit od července 2006. O možnost uzavírat oficiální svazek usilovali aktivisté z organizací homosexuálů od 90. let minulého století. Povedlo se to až na pátý pokus, a to přes veto prezidenta. Norma zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Adopce zakazuje.

Ve sbírce na opravu rodného domu Jana Kubiše se sešlo 1,2 mil. Kč

Ve veřejné sbírce na opravu rodného domu válečného hrdiny Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích se zatím sešlo kolem 1,2 milionu korun. Je to přibližně polovina potřebné částky. Obec se už s pomocí dobrovolníků pustila do opravy střechy a do zimy chce stihnout i některé další práce, které zabrání dalšímu chátrání domu. ČTK to řekla starostka Jitka Boučková. Termín otevření památníku se podle ní zatím nedá odhadnout. Jan Kubiš, přímý účastník atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se ve Vilémovicích narodil 24. června 1913. Obec původně plánovala otevření památníku ke 100. výročí Kubišova narození v příštím roce. Podle starostky se to ale asi nedá stihnout. Kubišův rodný dům se dosud pomalu rozpadal.

Praha vybuduje Palachův pomník na Alšově nábřeží

Pražská rada odsouhlasila záměr vybudovat na Alšově nábřeží pomník k uctění památky Jana Palacha. Dvě téměř šestimetrové plastiky vyjdou na šest až osm milionů korun. Informoval o tom radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). Dvacetiletý Jan Palach se upálil v roce 1969, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas s vývojem v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Palachův pomník by měl vzniknout u náměstí, které nese jeho jméno. "Místo je vybráno především vzhledem k jeho klidné poloze v zeleni s výhledem na řeku a panorama Hradčan," řekl radní Václav Novotný. Autorem návrhu je architekt John Hejduk. Architekt jej už v roce 1991 věnoval Československu. Pro pražskou výstavu v Královské zahradě Pražského hradu v 90. letech minulého století vznikly dřevěné repliky, které po patnácti letech ztrouchnivěly. Námětem abstraktního díla je bílá a černá postava - syn světlonoš a trpící matka.

Česká filharmonie bude čestným hostem na znovuotevření Hamer Hall

Česká filharmonie (ČF) se po více než dvaceti letech představí na dvou koncertech 26. a 27. srpna v Austrálii. Orchestr se zařadí mezi čestné hosty, které si melbournská Hamer Hall pozvala, aby oslavili její znovuotevření po dvouleté rekonstrukci. ČF bude řídit současný šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub Hrůša, který zastoupí zdravotně indisponovaného Jiřího Bělohlávka. ČTK o tom informovala mluvčí ČF Petra Zindulková. "Australští posluchači se mohou těšit především na skladby českých autorů a vystoupení předních sólistů, houslisty Josefa Špačka a pěvce Jana Martiníka," uvedla Petra Zindulková. ČF bude jedním z prvních zahraničních orchestrů, které se představí v nově zrekonstruované Hamer Hall v Melbourne. Na dvou koncertech provede především skladby tuzemských autorů. Na programu bude mimo jiné předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Fantazie g moll pro housle a orchestr Josefa Suka, Symfonie č. 3 Es dur Eroica Ludwiga van Beethovena nebo Biblické písně Antonína Dvořáka.

Divadelní festival v Mariboru se zaměří na české divadlo

Letošní již 47. ročník divadelního festivalu v Mariboru, který se uskuteční od 16. do 26. října, se zaměří na současné české divadlo. Pomůže mu v tom pražský Institut umění - Divadelní ústav (IDU). Podle Evy Papánkové z mezinárodního oddělení IDU bylo prvním krokem vzájemné spolupráce už v červnu vydání antologie současné české dramatiky. Publikace přinesla slovinský překlad tří her současných českých autorů: Romana Sikory (Zpověď masochisty), Lenky Lagronové (Z prachu hvězd) a Petra Kolečka (Vejce). "Program této prestižní a nejstarší divadelní přehlídky ve Slovinsku obohatí rovněž přednášky zaměřené na současné české divadlo a drama. Součástí doprovodného programu budou projekce dokumentárního filmu o 12. ročníku Pražského quadriennale scénografie a divadelního prostoru, který IDU uspořádal v roce 2011," uvedla Papánková. Všechny tři hry budou slovinskému publiku představeny formou scénického čtení, které připraví studenti mariborské Divadelní, rozhlasové a televizní akademie. V rámci mezinárodní sekce Mosty bude uvedena inscenace Patrika Ouředníka s názvem Europeana režírovaná Janem Mikuláškem, se kterou se na festivalu představí brněnské divadlo Reduta. Představení doprovodí diskuse s inscenačním týmem, scénická čtení doplní diskuse s autory Petrem Kolečkem a Romanem Sikorou.

V Boskovicích začala přehlídka věnovaná španělské kultuře

Na boskovickém zámku začala přehlídka věnovaná španělské kultuře, zejména hudbě a tanci. Devátý ročník festivalu Ibérica potrvá do soboty. Kromě Brna a Prahy zavítá poprvé také do Letovic na Blanensku. Hvězdou přehlídky je podle pořadatelů flamenková tanečnice Belén Lópezová, která patří k uznávaným tanečnicím mladé generace. "Poprvé se představí 17. srpna v pražském Divadle Hybernia, o den později opanuje zámecké nádvoří v Boskovicích v rámci závěrečného galakoncertu," uvedl dramaturg Petr Vít. Podle odborníků se Belén Lópezová nebrání inspiracím z jiných žánrů, ale její taneční projev vychází z kořenů autentického flamenka. Pořadatelé festivalu ji v propagačních materiálech připodobňují k legendární královně flamenka Carmen Amayové. Tradiční součástí festivalu jsou hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti českých i zahraničních lektorů. Tentokrát pořadatelé připravili dílny pro adepty flamenkového tance, kytary, perkusí, ale také salsy a argentinského tanga. Vyvrcholením všech kurzů je závěrečná fiesta v boskovickém zámeckém skleníku.

Andrea Bocelli vystoupí v květnu 2013 v pražské O2 areně

Do pražské O2 areny se příští rok po osmi letech vrátí italský zpěvák Andrea Bocelli. Nevidomou hvězdu vážné i populární hudby při koncertu 18. května doprovodí Český národní symfonický orchestr. Jména hostů, které pozve na pražské pódium, budou zveřejněna na podzim. ČTK o tom za pořádající společnost JV Agentura informovala Vlaďka Zahradníková. "Kromě Prahy bude v květnu příštího roku Bocelliho hostit také Bukurešť a Bělehrad, Praha je potvrzena jako první," uvedla Zahradníková. Nejlevnější vstupenky na vystoupení proslulého tenoristy budou stát 850 korun, nejdražší VIP platinum-balíček vyjde zájemce na 12.500 korun. Prodávat se podle pořadatelů začnou v nejbližších dnech. Třiapadesátiletý Bocelli patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější interprety současnosti. Jeho tvorba, kolísající mezi romantickým popem a klasickými áriemi, ale nemá jen příznivce. Ti se s jeho kritiky už léta přou, zda je Bocelliho popularita jen vydařeným marketingovým tahem, nebo zda je za špičkového tenoristu považován oprávněně.

Nadšenci nalezli na Boskovicku 3000 let starý bronzový poklad

Asi 3000 let starý bronzový poklad našli v uplynulých dnech hledači historických předmětů v údolí Boskovické brázdy. Jde o soubor dvacítky předmětů z doby bronzové, kdy tuto oblast obývali lidé kultury lužických popelnicových polí. ČTK to řekl archeolog Muzea Boskovicka Roman Malach. Poklad v něm bude za pár týdnů vystaven. Předměty nenašli archeologové ale nadšenci, kteří s detektory kovů pročesávali terén. Ve strmé stráni nedaleko potoka objevili pár centimetrů pod zemí první z předmětů. Hned kontaktovali muzeum. Z bezpečnostních důvodů místo nálezu tají. Největší radost má Roman Malach ze dvou štítových spon na oděvy. Z doby bronzové se jich na Moravě zachovala desítka, většina ve špatném stavu. Na těch z Boskovicka se zub času příliš nepodepsal. Součástí kolekce je 12 náramků, z toho dva masivní a zdobené, dále tři srpy a bronzové dláto. Ležely v místě, kde zatím podle vědců nebyly nalezeny stopy po osídlení z doby bronzové.

Muž se ubytoval před radnicí v Plzni, protestoval tím proti státu

Devětačtyřicetiletý Plzeňan se v pondělí večer ubytoval před vchodem do radnice druhého plzeňského obvodu na Slovanech. Rozložil si tam nábytek a usadil se na svém gauči. Hlídce strážníků, která po něm požadovala doklad o platbě za užívání veřejného prostranství, řekl, že protestuje proti sociální politice státu. Na místě chce pobývat i v dalších dnech, dokud o jeho vykázání nerozhodne radnice, řekla ČTK Dana Krausová z Městské policie Plzeň. "Strážníci jeho jednání posoudili jako přestupek proti veřejnému pořádku, tedy neoprávněný zábor veřejného prostranství, a případ předali na právní a přestupkové oddělení úřadu městského obvodu," dodala. Kromě dvou skříní, knihoven, gauče, koberců a houpací židle si k radnici přesunul desítky tašek s oblečením.

Ze sportu:

Jablonecký útočník David Lafata dostane po 14 měsících šanci v základní sestavě fotbalové reprezentace a vyběhne na hřiště od začátku středečního přípravného utkání na Ukrajině. Nejlepší kanonýr posledních dvou ročníků české nejvyšší soutěže ve Lvově dostane přednost před Tomášem Pekhartem. Zahajovací sestavu pro středeční duel, který je posledním testem před zářijovým startem kvalifikace MS, sdělil trenér národního týmu Michal Bílek.

Brankář Petr Čech skončil v anketě UEFA o nejlepšího fotbalistu Evropy osmý. O hlavní cenu se uchází trojice Cristiano Ronaldo z Realu Madrdi a Lionel Messi s Andrésem Iniestou z Barcelony. Vítěz bude vyhlášen 30. srpna v Monaku v rámci losování základních skupin Ligy mistrů.

Vedení fotbalistů Slovácka odvolalo trenéra Miroslava Soukupa. Mužstvo z Uherského Hradiště je po třech ligových kolech v tabulce bez bodu poslední a soupeřům vstřelilo pouze jednu branku. Než bude jmenován nový kouč, povede tým asistent Jiří Dekař. Šestačtyřicetiletý Miroslav Soukup je prvním odvolaným trenérem v tomto ligovém ročníku.

Osm českých posádek včetně čtyř účastníků olympijských her v Londýně se představí na mistrovství světa juniorů a neolympijských disciplín, které se od středy do neděle uskuteční v Plovdivu. V Bulharsku se stejně jako pod pěti kruhy objeví Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil, Jan a Ondřej Vetešníkové, kteří ale nebudou startovat ve své tradiční disciplíně čtyřce bez kormidelníka lehkých vah. Svěřenci trenéra Rudolfa Kopřivy dokonce neusednou ani v jedné lodi. Jiří Kopáč s Miroslavem Vraštilem se představí na dvojce bez kormidelníka lehkých vah, bratři Vetešníkové budou společně s Martinem Slavíkem a Milanem Viktorou startovat na párové čtyřce lehkých vah. Součástí výpravy je i šest juniorských posádek, které se budou snažit navázat na zisk jedné medaile z loňského šampionátu.

Travní lyžař Jan Němec zaznamenal 70. vítězství ve Světovém poháru. Na olympijských tratích v italském San Sicariu vyhrál obří slalom a jubilejním triumfem oslavil narození dcery, která přišla na svět o šest dní dříve.

Středeční počasí v Česku:

Skoro jasno až polojasno, teploty 23 až 27 stupňů Celsia.

14-08-2012