Denní souhrn zpráv Zprávy

17-08-2012

Pussy Riot: MZV vyjádřilo nad rozsudkem hluboké znepokojení

Hluboké znepokojení nad dvěma lety odnětí svobody pro členky ruské punkové kapely Pussy Riot vyjádřilo české ministerstvo zahraničí. Rozsudek přijde nepřiměřený také stínovému ministrovi zahraničí z ČSSD Lubomíru Zaorálkovi. Česká pobočka Amnesty International tři členky skupiny označila za vězně svědomí. Rusista Tomáš Glanc považuje proces za zinscenovaný. Moskevský soud trojici členek punkové skupiny Pussy Riot uložil dvouletý trest odnětí svobody za únorovou výtržnost v pravoslavném chrámu, kde se pokusily zazpívat píseň namířenou proti nynějšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že byl velmi přísně potrestán skutek, který nezpůsobil žádnou zdravotní a majetkovou újmu. "Naprosto nesouhlasím s takovým trestem. Řada věcí mi nesmírně vadí až mě popuzuje," míní zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek. Čin bylo podle něj možné soudit jako výtržnost, trest však měl být podmíněný. Česká pobočka Amnesty International ve svém vyjádření pokládá všechny tři aktivistky za vězně svědomí, odsouzené pouze za pokojné vyjádření svého přesvědčení.

Kriminalisté sháněli v pražském dopravním podniku důkazy o nevýhodných smlouvách

Kriminalisté z protikorupční policie si přišli do pražského dopravního podniku pro dokumenty související trestním oznámením, které tento týden podalo vedení podniku kvůli nevýhodným smlouvám z minulosti. Policisté zamířili mimo jiné na právní oddělení, oddělení marketingu, zásobování, IT a do ředitelské kanceláře. Razie trvala až do pátečního večera. Trestní oznámení inicioval bývalý ředitel Vladimír Lich, který byl následně ve čtvrtek ze své funkce kvůli údajným manažerským pochybením odvolán. Lich s důvody odvolání nesouhlasil, podle něj jde o útok na primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Současná šéfka podniku Magdalena Češková zásah policistů podporovala, nevýhodné kontrakty se podle ní měly prošetřit už dávno. Češkové se ale nezamlouvalo, že policii při zásahu asistovali lidé z nevládní organizace Transparency International (TI), kteří se dříve podíleli na prověrce některých smluv. Podle Češkové by neměli tito lidé manipulovat s důkazním materiálem a podnik proto zřejmě podá námitku.

Tluchoř: Nečas by neměl kvůli daním sprostě vyhrožovat

Premiér Petr Nečas (ODS) by neměl kritikům zvyšování daní nadávat, vyhrožovat a nutit poslance, aby v této věci hlasovali v rozporu s dlouhodobým programem ODS. ČTK to sdělil poslanec ODS a Nečasův vnitrostranický kritik Petr Tluchoř. Reagoval tak na Nečasova slova v Lidových novinách. Premiér mimo jiné uvedl, že ústup od zvýšení daní by byl špatným signálem finančním trhům, že vláda ustupuje od své konsolidační strategie. "To by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility," řekl Nečas. Vládní konsolidační balíček, který obsahuje mimo jiné zvýšení DPH na 15 a 21 procent, v posledních měsících vyvolal v ODS poměrně bouřlivou debatu. Na jednání poslaneckého klubu ODS proti němu vystupovala řada poslanců. Poslanci ODS pak návrh ve jednotně podpořili, Tluchoř ho ale otevřeně kritizoval na plénu sněmovny. Návrh ve čtvrtek zamítl Senát, a vláda tak k jeho prosazení nyní bude potřebovat ve sněmovně nejméně 101 hlasů.

Senát vyzval Ukrajinu k propuštění politických vězňů

Senát vyzval Ukrajinu, aby propustila politické vězně. Připojil se tak k podobné deklaraci, kterou v červenci přijalo parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Senát také vyzval ukrajinský parlament, aby se zasadil o zabezpečení zdravotní péče a lékařského ošetření bývalých vládních představitelů, kteří jsou ve vězení. Konkrétně se zmínil o třech včetně Tymošenkové, která si v Charkově odpykává sedmiletý trest za uzavření nevýhodné smlouvy o nákupu ruského zemního plynu. Její věznění, provázené zdravotními problémy, vyvolalo silné protesty v zahraničí. Horní komora českého parlamentu požádala o to, aby jim bylo "bez výhrad umožněno lékařské vyšetření a v případě potřeby léčba nezávislými lékaři mimo vězení i mimo Ukrajinu". Výzvou se měl Senát původně zabývat už v červenci, ČSSD to ale zablokovala, což zdůvodnila nedostatkem informací. Teď se při hlasování sociální demokraté většinou zdrželi.

Rada postižených vyzývá Drábka, aby pozastavil vydávání sKaret

Rada postižených nevzdává svůj boj proti sociálním kartám, přes které by se měly vyplácet všechny dávky. Vyzvala ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09), aby vydávání sKaret pozastavil do doby, než o nich rozhodne antimonopolní úřad. Ten znovu začal posuzovat, zda ministerstvo při zavádění nového modelu vyplácení příspěvků a podpor nepochybilo. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) o tom informovala ČTK. Úřady práce začaly karty zkušebně vydávat. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje. Karty provozuje Česká spořitelna, která vyhrála v tendru. Pomoc od státu by si lidé měli vybírat s novou sKartou z bankomatů. Mohli by s ní platit či peníze převádět. Podle rady se přístup potřebných k dávkám ztíží. Všude bankomaty totiž nejsou a za některé služby se bude muset platit. NRZP se už dvakrát obrátila na soud, ten ale její návrh na pozastavení vydávání sKaret z formálních důvodů odmítl. NRZP si pak koncem července stěžovala u antimonopolního úřadu.

Nosek: Svoboda spor o šéfa dopravního podniku zbytečně politizuje

Důvodem odvolání ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Vladimíra Liche bylo podle náměstka pražského primátora Josefa Noska (ODS) manažerské selhání. Spor by tedy neměl být přenášen do politické roviny a na koaliční jednání, jak to dělá primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Primátor označil odvolání Liche za útok proti své osobě a protikorupčním principům, které v čele města hájí. Podle svých kritiků v ODS i TOP 09 ale Svoboda protikorupční rétoriku zneužívá pro prosazení svých záměrů. Svoboda se kvůli odvolání Liche dostal do střetu i se spolustraníky, kteří dosud byli považováni za jeho spojence v městské radě i v ODS. Některé z nich si ale podle informací z ODS znepřátelil tím, že příliš zasahoval do jejich agendy. Odvolání Liche mohlo být podle některých politiků vyvrcholením sporů mezi primátorem a náměstkem Josefem Noskem, které trvají už několik měsíců. Nosek se podle Liche zúčastnil i středečního jednání dozorčí rady, které odvolání ředitele odstartovalo.

ČRo: Protichemická jednotka armády možná odjede do Sýrie

Protichemická jednotka české armády by se mohla zapojit do hlídání zbraní hromadného ničení v Sýrii. Informoval o tom Český rozhlas (ČRo) s odvoláním na své zdroje. USA se prý obávají, že by se po pádu režimu prezidenta Bašára Asada mohly chemické zbraně dostat do rukou teroristů nebo překupníků. Podle ČRo úřady odmítají zprávy o možném českém zapojení do operací v Sýrii komentovat. "V zákulisí to ale důvěryhodné zdroje nevylučují a připouštějí, že vedou tajná jednání," uvedl rozhlas. Spojené státy prý o hlídání skladů chemických zbraní jednají se svými spojenci. Češi přitom své chemiky na Blízkém východě již v minulosti měli. Jednotka působila například v Iráku. V roce 2002 v hlavním městě Kuvajtu měli vojenští chemici odstraňovat následky po použití zbraní hromadného ničení.

Prahou v sobotu projde průvod homosexuálů

Praha má před sebou prý "nejteplejší den v roce". Alespoň tak mluví pořadatelé festivalu sexuálních menšin Prague Pride o sobotě, na kterou naplánovali pochod hrdosti homosexuálů. Vydá se ve 13:00 z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Organizátoři čekají, že by do karnevalového průvodu mohlo dorazit víc lidí než loni, kdy jich přišlo na 8000. Trasu průvodu letos pořadatelé přesunuli z náměstí Republiky a Příkopů na Václavské náměstí. Podle předsedy pořádajícího sdružení Czeslawa Walka tak budou moci alegorické vozy s hudbou doprovázet účastníky celou cestu, loni se připojily až později. Proti akci se chystají protestovat konzervativci. Od 10:30 se na Václavském náměstí chystá protestovat iniciativa D.O.S.T. Podle jejího vedení je festival Prague Pride obscénní, představuje "nevkusné vnucování ideologie homosexualismu" a má "ostře konfrontační charakter".

Soud v Brně vyhověl první žalobě kvůli státní maturitě

Krajský soud v Brně vyhověl první žalobě související s nedávnými státními maturitami. Nařídil jihomoravskému krajskému úřadu, aby se znovu a pečlivěji zabýval výhradami neúspěšné studentky, která požádala kraj o přezkoumání výsledku maturitní zkoušky z češtiny. Soud zdůraznil, že justice nemůže posuzovat znalosti studentů, ale jen procesní správnost řízení a kvalitu rozhodnutí krajského úřadu. Úředníci podle krajského soudu při přezkoumávání hodnocení nereagovali na jednotlivé studentčiny argumenty. Vyžádali si oponentní hodnocení od maturitního centra Cermat, ale to podle soudu nestačí. Úřad si nyní musí opatřit další odborné podklady a rozhodnout znovu, tentokrát s vyčerpávajícím odůvodněním. U státních maturit propadlo 21,2 procenta studentů, oproti loňsku stoupla neúspěšnost o 1,7 procentního bodu.

ČSSZ: V ČR letos přibylo 10.000 podnikatelů, je jich přes milion

Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, vzrostl v Česku v prvním pololetí o 10.000 na 1,012 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 25.000 na 1,002 milionu. Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem června 736.000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), o 6000 méně než na konci roku. Pojistné na nemocenské pojištění si jich platilo 100.000, o 15.000 méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci. Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (169.000) a v krajích Středočeském (133.000) a v Moravskoslezském (92.000).

Majitel má odstranit závady na domech v Přednádraží

Stavební úřad tento pátek vyzval majitele, aby do 60 dnů od doručení výzvy odstranil závady na šesti domech v Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Závady se týkají například elektroinstalace, sklepů nebo komínů. Informovala o tom mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Doplnila, že pokud majitel závady neodstraní, může dostat pokutu až 200.000 korun. Majitel domů Oldřich Roztočil řekl, že výzvu zatím nečetl a nebude se k ní vyjadřovat. Úřad už před dvěma týdny obyvatelům nařídil, aby se vystěhovali, protože domy podle něj nejsou bezpečné. Přes 100 lidí, převážně Romové, mezi nimiž je mnoho dětí, domy dosud odmítá opustit. Úřad nadále trvá na tom, aby se vystěhovali. Podal proto žádost o soudní vystěhování. V ghettu stojí ještě další čtyři domy. Dům číslo 19 nařídil úřad majiteli zbourat, ten čeká na oponentní znalecký posudek. U domu číslo 11 musí vlastník zazdít okna a dveře, také domy číslo 4 a 6 už nejsou obydlené a jsou ve značně zchátralém stavu.

CK Pradok zkrachovala

Cestovní kancelář Pradok zkrachovala. Pojištění pro případ úpadku má sjednané u Generali, která zajistí návrat klientů do země. ČTK to řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Podle prvních informací z CK je 172 klientů Pradoku v Řecku. Dalších 300 zákazníků má zaplacené zájezdy a na dovolenou neodjedou.Příčiny krachu cestovní kancelář analyzuje. Všichni klienti, kteří dosud neodcestovali, obdrží od vedení firmy omluvný dopis s podrobnými instrukcemi, jak uplatnit své nároky na odškodnění. CK byla pojištěna na 7,2 milionu korun. Letos jde o sedmý krach cestovní kanceláře v Česku. Vedle Pradoku šlo o cestovní kanceláře Dolce Vita, Globaltour, BG Travel CK Asteri tour, CK Redgreentours a CK Filip.

V kauze BG Travel padla trestní oznámení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podalo trestní oznámení na majitelku zkrachovalé cestovní kanceláře BG Travel Marcelu Pavelkovou kvůli podezření na spáchání několika trestných činů. Úřad dal současně podnět České národní bance k provedení kontroly u pojišťovny Generali. Zároveň MMR připravuje právní kroky proti pojišťovně Generali. ČTK to sdělilo ministerstvo. Liberecký soud na začátku srpna kvůli formálním nedostatkům odmítl insolvenční návrh majitelky BG Travel Pavelkové za neuskutečněné zájezdy do Bulharska.

ZŠ čekají o 12.000 žáků víc než loni, nastupují silné ročníky

Do lavic základních škol zasedne v září o 12.000 dětí víc než loni, do prvních tříd jdou silné ročníky. Střední školy naopak hlásí úbytek 26.000 žáků, pocítí to hlavně střední odborné školy a gymnázia. Celkem bude v tomto školním roce na základní a střední školy chodit přes 1,2 milionu žáků. Od minulého roku tak počet dětí na prvním stupni zvýšil o 14.000. Zhruba 11 procent školáků však potom odchází ze základních škol na konzervatoře a víceletá gymnázia. Populačně slabé ročníky se ale přesouvají na střední školy, které už několik let bojují s klesající poptávkou. Loni nastupovalo do prvních ročníků přes 117.000 studentů, nyní necelých 105.000. Celkový počet středoškoláků pak meziročně klesl z 454.000 na 428.000.

Pražský okruh bude o víkendu zavřen kvůli kontrole v tunelech

Motoristé neprojedou od sobotních 11:00 do nedělních 11:00 po nové části Pražského okruhu. Kvůli revizi protipožárního systému v Lochkovském a Cholupickém tunelu bude uzavřen v obou směrech, uvedl na policejním webu mluvčí Tomáš Hulan. Objízdná trasa povede od Novořeporyjské přes ulici K Barrandovu na Barrandovský most a Jižní spojku na dálnici D1. Stejnými ulicemi projedou řidiči i od dálnice D1 k D5.

Jiráského Poupata se promítají na festivalech v zahraničí

Po úspěšném startu na MFF v Karlových Varech, kde byl uveden v soutěžní sekci Na východ od Západu, se autorský debut režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského Poupata vydává na pouť po zahraničních festivalech. Ještě v srpnu se toto sociální drama, oceněné čtyřmi Českými lvy včetně ceny za nejlepší film, bude promítat na rakouském Freistadt Intl. Film Festivalu a v chorvatském Vukovaru. V září zamíří do Rumunska na Mediasch Central European Film Festival a na přehlídky do Lotyšska a Litvy. V říjnu se v asijské premiéře představí na jihokorejském festivalu v Pusanu, v americké premiéře bude promítnut na 48. ročníku nejstaršího soutěžního severoamerického festivalu v Chicagu, kde byl zařazen do soutěže debutů. Sociální drama Poupata líčí svět zoufalých vztahů a charakterů, jehož hrdinové touží vymanit se z osudově daného prostředí a žít normální život. Hlavní role ztvárnili Vladimír Javorský, Malgorzata Pikusová z Těšínského divadla, Marika Šoposká a Josef Láska.

Divadelní Vlak Lustig se ještě zastaví v Praze a vyjede do Polska

Divadelní projekt Vlak Lustig - Vlak do nenávratna se z Prahy vydá na symbolickou trasu do Krakova a Osvětimi. Ještě předtím uvede 21. a 22. srpna opět na nádraží Praha-Bubny zpracování novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, kterou připravilo Divadlo pod Palmovkou v režii Petra Kracika. Projekt navazuje na 13. ročník festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran a vstoupí do své druhé části. V té první ho během července zhlédly v prostoru železničních stanic krajských měst České republiky přes čtyři tisíce diváků. Vlak Lustig je připomenutím hrůz druhé světové války. Připomíná 70. výročí konference ve Wannsee, na které bylo nacisty završeno takzvané konečné řešení židovské otázky. Po něm následovaly transporty do vyhlazovacích táborů a tragická smrt šesti milionů Židů. Nádraží Praha-Bubny nevybrali tvůrci projektu náhodnou. Právě odtud vyjížděly za II. světové války transporty do terezínského ghetta.

Poutníci se vydali na cestu z Velehradu na Svatý Kopeček

Několik desítek věřících se vydalo na pěší pouť po vyhlášených moravských poutních místech, která vede z Velehradu přes Svatý Hostýn až na Svatý Kopeček u Olomouce. Do cíle, svatokopecké baziliky, dorazí v úterý 21. srpna odpoledne. Pouť po Cyrilometodějské poutní cestě věřícími lidově nazývaná Moravská Compostela se letos koná podruhé. Věřící denně ujdou kolem dvaceti kilometrů. Poutí se účastní i šestileté děti, nejstarším účastníkům bývá přes 70 let. Poutníkům, které by sklátila únava či zdravotní problémy, pomohou doprovodná vozidla, kde si mohou odpočinout a nabrat síly na další část cesty. Podle Peňáze se někteří lidé poutí účastní pravidelně léta, každý rok však přicházejí i nováčci. Poutníci si letos na Svatém Hostýně připomenou sté výročí korunovace sochy Panny Marie a na Svatém Kopečku 380. výročí založení tamního poutního místa a 280. výročí od korunovace obrazu Panny Marie. Loni pouť byla na přelomu června a července.

V jihočeském Písku bude mezinárodní folklorní festival

Písek od středy čeká pět dnů hudby, zpěvu a tance. Na 18. ročník Mezinárodního folklorního festivalu se do města na Otavě sjede několik set účinkujících. Vystoupí na hlavní scéně v Palackého sadech, na nádvoří Sladovny, na Velkém náměstí i na Městském ostrově. Soubory se rozjedou také po okolí, třeba na zámky Orlík a Blatná či hrad Zvíkov, řekl ředitel festivalu Miroslav Černý. Ještě před začátkem festivalu bude domácí soubor Písečan hrát a tancovat na Sardinii a do Čech s sebou přiveze místní soubor Funtan'e Olia z města Sinnai. Zahraniční účastníky festivalu doplní Slovenský folklorní soubor Zemplín a La Societé Fraternelle des Cornemuses du Centre z Francie. Z českých folklorních souborů kromě domácího Písečanu, který na festivalu představí nové kroje z oblasti Prácheňska, vystoupí středočeský soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí, Libín z Prachatic, národopisný soubor Vyslúžilci z Kyjova a Malá muzika z Prahy.

Čeští skláři vyrobili největší láhev na whisky na světě

Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě, vejde se do ní 228 litrů tohoto alkoholu. Objednávka přišla od významného skotského producenta whisky. Ručně foukanou láhev vysokou 1,7 metru a vážící 50 kilogramů vytvořili skláři ze sázavské firmy Kavalierglass spolu s techniky sklárny BOMMA ve Světlé nad Sázavou. Světový rekord bude v Guinnessově knize rekordů, sdělil ČTK Radek Váňa ze světelské firmy. "Jde o první české sklo zastoupené v Guinnessově knize rekordů," dodal. Rekordní láhev whisky je nyní vystavena v návštěvnickém centru v Glenturretu, které ročně navštíví přes 200.000 návštěvníků a milovníků tohoto nápoje, doplnil Váňa.

Ze sportu:

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý potvrdil, že i v příští sezoně bude jezdit závody na horských kolech a pokračovat v kariéře jako biker. Možnost přechodu na silnici nechává až na vzdálenější budoucnost. Kulhavý po příletu z Londýna připustil, že jeho myšlenky na přechod na silnici, k němuž se před ním rozhodl například i úspěšný cyklokrosař Zdeněk Štybar, výrazně zesílily.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková obsadily na grandslamu v polských Starých Jablonkách páté místo. V druhém kole play off zvítězily nad Američankami Nicole Branaghovou a trojnásobnou olympijskou šampionkou Kerri Walshovou dvakrát 21:19, ve čtvrtfinále však ve třech setech podlehly Ruskám Jevgeniji Ukolovové a Jekatěrině Chomjakovové.

Český šampion Tatran Střešovice a vicemistr Vítkovice se vedle Brna dostali také do osmifinálové fáze mezinárodního florbalového turnaje Zone Czech Open v Praze. Střešovice si zajistily postup ze základní skupiny D díky vítězství nad švýcarským Rychenbergem Winterthur 7:1, Vítkovice v 'céčku' rozhodly výhrou nad Havířovem 3:1.

Český tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji v Cincinnati ve třetím kole. Sedmý hráč světa prohrál s Kanaďanem Milosem Raonicem 4:6, 6:2, 2:6 a nezopakuje tak loňskou semifinálovou účast.

Z českých tenistů tak ve dvouhře v Cincinnati zbývá pouze světová pětka Petra Kvitová. Vítězka předchozího turnaje v Montrealu se ve čtvrtfinále utká s buď bývalou světovou jedničkou Caroline Wozniackou z Dánska, nebo Anastasjou Pavljučenkovovou.

Ve čtyřhře si Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou poradily s druhou nasazenou dvojicí Sara Erraniová, Roberta Vinciová z Itálie 6:3, 3:6, 10:3 a postoupily do semifinále. V něm si stříbrné medailistky z olympiády v Londýně zahrají s maďarsko-chorvatským párem Katalina Marosiová, Darija Juraková.

Český tenista Radek Štěpánek na turnaji v Cincinnati po prohře dvakrát 3:6 s třináctým hráčem světa Američanem Mardym Fishem do čtvrtfinále neprošel. Ve třetím kole skončila i Andrea Hlaváčková, která podlehla 4:6 a 6:7 sedmičce žebříčku WTA Angelique Kerberové z Německa.

Záložník Václav Pilař čeká na rozhodnutí, kdy s poraněným levým kolenem absolvuje operaci. Fotbalista bundesligového Wolfsburgu, který si ve středečním přípravném utkání reprezentace na Ukrajině zřejmě přetrhl zkřížený vaz v levém kolenu, nyní čeká na dohodu lékařů. V pondělí by Pilař podle svého agenta Jiřího Stejskala měl vědět veškeré informace o dalším léčebném postupu.

Počasí v Česku v sobotu:

Bude slunečno nebo skoro jasno s nejvyššími teplotami 25 až 29 stupňů Celsia. Na horách bude kolem 19 stupňů.

17-08-2012