Denní souhrn zpráv Zprávy

30-08-2012

Petr Nečas: Konec Petra Lessyho by neměl vést k neposlušnosti koalice

Otázku výměny policejního prezidenta by vládní poslanci neměli nijak spojovat s podporou klíčových vládních zákonů, které má Sněmovna na nadcházející schůzi schvalovat, řekl dnes premiér Petr Nečas (ODS). Žádost o koaliční schůzku kvůli změnám v čele policie prý od žádného z vládních partnerů nedostal a nechystá ji. "Vůbec netuším, jak obsazení pozice policejního prezidenta, které je výhradní pravomocí ministra vnitra, souvisí se zákony, které jsou ve Sněmovně. Nesouvisí to vůbec nijak," řekl Petr Nečas. Všem vládním poslancům vzkázal, že bez schválení klíčových vládních norem, jeho kabinet pokračovat nebude. Policejního prezidenta Petra Lessyho, který měl spory s ministrem vnitra Janem Kubicem i lídry ODS a TOP 09, ve středu obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), a v policii tak skončil. Nahradil ho jeho náměstek Martin Červíček. Okamžité ustavení Martina Červíčka policejním prezidentem místo dočasného pověření překvapilo vicepremiérku Karolínu Peake (LIDEM). Krok podle ní může "situaci zbytečně zkomplikovat". "Nepochybně je na místě koaliční jednání nejen k této otázce, ale i k průběhu Sněmovny příští týden," sdělila Karolína Peake v tiskovém prohlášení.

Martin Červíček bude mít pouze dva náměstky

Nový policejní prezident Martin Červíček bude mít pouze dva náměstky. Ekonomickým náměstkem a náměstkem pro lidské zdroje zůstane devětatřicetiletý Pavel Osvald, náměstkem pro vnější službu byl pověřen dosavadní šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel. ČTK to řekl šéf Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Milan Štěpánek, který se s spolu s dalšími zástupci odborů dnes sešel s Martinem Červíčkem. Ten je informoval také o tom, že by by měla policie pro příští rok dostat na provozní výdaje o 700 milionů korun navíc. "Pan Osvald zůstane náměstkem s tím, že se jeho gesce bude možná prolínat s policejním prezidentem, který si nad tím vezme také odpovědnost," uvedl šéf NOSP. Podle něj Martin Červíček neplánuje žádné další změny. Tomáš Kužel ve funkci nahradí dočasně dosazeného Tomáše Václavíka, který bude ředitelem pořádkové služby.

NERV se zaměří na prorůstová opatření a konkurenceschopnost

Národní ekonomická rada vlády (NERV) se v následujícím roce zaměří především na prorůstová opatření, která připravuje vláda. Dalším tématem práce NERV bude podpora konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky. Vyplývá to z výroční zprávy NERV, kterou dnes představil na tiskové konferenci premiér Petr Nečas společně s členy NERV. Pracovní skupiny, v rámci kterých členové rady dosud pracovali, budou dále působit spíše jen při zdůraznění některého z témat. Podle výroční zprávy se veřejné finance stabilizují mnohem rychleji, než se původně čekalo. Proto se nyní stává klíčovou otázka ekonomického růstu a jeho podpory. "NERV v této diskuzi může částečně navázat na své dřívější návrhy, které byly realizovány v Národním protikrizovém plánu v roce 2009," uvádí zpráva. V případě konkurenceschopnosti bude NERV mimo jiné působit jako auditor naplňování plánu tak, jak je vláda stanovila ve Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti.

Biskupové stvrdili pravidla pro kontrolu majetku z restitucí

Členové České biskupské konference na mimořádném plenárním zasedání potvrdili strukturu kontrolních mechanismů, které katolická církev v ČR použije při správě majetku vráceného od státu. Tato pravidla stanovili již letos v červenci na svém jednání na Velehradě. Farnosti budou mít například limit 50.000 korun pro nakládání s majetkem, který budou smět překročit jen se souhlasem svých diecézí. Na základě dohody mezi ČBK a Konferencí vyšších řeholních představených i mužských řádů v ČR vznikne odborný tým, který bude dostávat hospodářské výsledky diecézí a řádů. Úkolem týmu bude kontrolovat, aby hospodaření všech subjektů naplňovalo požadavky na průhledné nakládání s majetkem ve prospěch pastoračních a sociálních aktivit církve. Biskupové se také shodli, že schválením zákona nebude prolomena hranice 25. února 1948. Možným prolomením této hranice argumentuje například opoziční ČSSD. Podle sociálních demokratů ji návrh zákona prolamuje tím, že jako součást křivd spáchaných na církvích jmenuje i zákon z roku 1947 o nápravě první pozemkové reformy. Prolomení této hranice se obává i prezident Václav Klaus, žádá od premiéra Petra Nečase (ODS) osobní garanci toho, že se tak zákonem nestane.

Desítky lidí protestovaly proti sKartě

Několik desítek lidí protestovalo před ministerstvem práce proti zavádění sociálních karet, přes které by měli potřební dostávat dávky. Ministrovi Jaromíru Drábkovi (TOP 09) přišli vrátit zvětšený model sKarty, kterou nechtějí. Happening pořádala Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) spolu s lidovci. Společně vyzvali premiéra, aby vláda nařídila vydávání plastikových kartiček pozastavit do doby, než se vyjasní jejich používání. S sKartami si lidé mají dávky vybírat z bankomatů či službou cashback u pokladen obchodů, mohou i platit a převádět příspěvky od státu na svůj účet. Podle Václava Krásy zvlášť na venkově bankomaty nejsou a mnozí lidé je kvůli svému handicapu nemohou používat. Radě vadí to, že by se dávky neměly už posílat poštou či na konto. Kritizuje také to, že by Česká spořitelna měla mít informace o příjemcích, jejich postižení či příjmu, z něhož se některé příspěvky stanovují. Kritikou nešetří ani opozice a odbory. Výhrad má i ombudsman. Ministr Drábek se snažil protestující přesvědčit o tom, že pro ně karty budou přínosem a stát za rozesílání dávek ušetří.

Ministr Kuba: Pomůžeme zemědělcům s exportem do třetích zemí

Ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže českým zemědělcům s exportem zboží do třetích zemí. Na agrosalonu Země živitelka to řekl po jednání s představiteli agrární a potravinářské komory ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Obě profesní komory by měly do konce října připravit seznamy prioritních exportních komodit a zemí. Agroexport je podle Kuby slabinou jinak úspěšného českého zahraničního obchodu. Podílí se na něm pouhými pěti procenty. K 12 prioritním zemím, kam by mělo ve větším směřovat české zboží, patří třeba Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko či Rusko. Nové obchodní zástupce v těchto zemích MPO vybaví informacemi z oblasti zemědělství. Ministr připomněl, že v prvním pololetí vzrostl export ČR o zhruba 120 miliard Kč a při tom se snížil podíl zboží, který směřoval do zemí EU z 83 procent na 81 procent.

Školské odbory chystají protestní turné po republice

Školské odbory chystají na začátek školního roku protestní turné po republice, vadí jim nedostatečné financování školství. Petiční stany chtějí odboráři rozbít ve všech krajských městech, kromě sběru podpisů kvůli neutěšené situaci ve školství chtějí diskutovat s občany o důležitosti vzdělání. Odborářům vadí také snižování peněz na školní pomůcky. Ministerstvo od tohoto školního roku zrušilo 800korunový příspěvek školám na pomůcky pro žáky prvních ročníků, takzvané pastelkovné. Zatímco v roce 2001 šlo na pomůcky 1,6 miliardy korun, loni to bylo jen 600 milionů.

ČSÚ: Za deset let v Česku ubylo 3,4 procenta zemědělské půdy

V Česku se v posledních letech snížila plocha zemědělské půdy a místo ní vznikly stavební parcely či lesní pozemky. Zatímco v roce 2000 bylo evidováno 3,604 milionu hektarů obhospodařované zemědělské půdy, tak v následujících deseti letech její výměra klesla o zhruba 121.000 hektarů na 3,483 milionu hektarů. Vyplývá to z šetření Agrocenzus, jehož výsledky na svých internetových stránkách zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výměra orné půdy v letech 2000 až 2010 klesla o 8,2 procenta, tedy o 224.504 hektarů na 2,513 milionu hektaru. Plocha chmelnic se za deset let snížila z 6966 hektarů v roce 2000 na 5,748 hektarů. Výrazný pokles zaznamenaly zelinářské zahrady. V Česku naopak díky dotacím z Evropské unie přibylo vinic.

Pohonné hmoty opět rekordně zdražily

Ceny pohonných hmot v Česku se během uplynulého týdne dostaly na nové rekordní hodnoty. Benzin Natural 95 zdražil v průměru o 13 haléřů na 38,17 koruny za litr. Cena nafty se zvýšila rovněž o 13 haléřů na 37,17 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Mnohé čerpací stanice benzin prodávají za více než 40 korun za litr. Ceny zůstávají rekordní navzdory tomu, že ropa mírně zlevňuje. Nejvíce za pohonné hmoty zaplatí řidiči v Praze. Průměrná cena benzinu Natural 95 v hlavním městě nyní činí 38,85 Kč/l. Následuje Jihomoravský kraj s cenou 38,69 Kč/l. V Moravskoslezském kraji stojí litr benzinu 38,43 Kč.

Vítkovice dodají do Ruska zařízení za sedm milionů eur

Vítkovice Power Engineering, součást Vítkovice Machinery Group, podepsaly v Moskvě s firmou Komplektenergo kontrakt na dodávku nízkotlakých ohříváků a dalšího nového zařízení pro jaderné elektrárny v Rusku. Hodnota kontraktu činí 7,2 milionu eur (asi 180 milionů korun), splněn má být do konce roku 2015. Generální ředitel Martin Pecina si spolupráci s ruským partnerem také pochvaloval a zdůraznil, že tentokráte firma dodá nové zařízení, a ne jako v minulosti jen náhradní díly pro stávající ruské jaderné elektrárny. Nicméně dodal, že na přímou spolupráci s ruskou jadernou agenturou Rosatom podnik ještě čeká. Předběžné memorandum o spolupráci Vítkovice už podepsaly se všemi účastníky tendru na dostavbu Temelína, tedy i francouzskou Arevou a americkým Westinghousem.

Česká firma Wikov Wind bude stavět větrné elektrárny v Pákistánu

Královéhradecká firma Wikov Wind uzavřela dohodu o výstavbě větrných elektráren o výkonu 50 megawattů v pákistánské provincii Sindh. Mělo by jít o dodávku 25 kusů kompletních větrných elektráren vyrobených v ČR za zhruba dvě miliardy korun, uvedl pro ČTK mediální zástupce Wikovu Karel Samec. Česká společnost dodá materiál, stroje a technologie, pákistánská strana zajistí realizaci a financování projektu. Zahájení stavby je plánováno na leden příštího roku, informoval dnes o dohodě pákistánský finanční deník Business Recorder. Saíd Kaim Alí Šáh, ministerský předseda provincie Sindh, při podpisu dohody zdůraznil, že provincie oplývá přírodními zdroji, jako jsou vítr a uhlí, takže může uspokojit energetické požadavky nejen této oblasti, ale celé země. Dodal, že financování projektu bude dojednáno do 31. prosince tohoto roku. Budování začne v lednu 2013.

Gripeny z Česka přistály v Litvě

Čtveřice českých letounů Jas-39 Gripen, jejichž posádky budou po příští čtyři měsíce střežit vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska, dnes přiletěly na litevskou základnu Šiauliai. ČTK o tom informoval Jiří Štábl z tiskového oddělení ministerstva obrany. Společně s gripeny přiletěl do Litvy dopravní letoun C-295M CASA s 25 českými vojáků. Operace se jich zúčastní celkem 64, část z nich do Pobaltí přicestovala už dříve. Vojáci se úkolů ujmou 1. září, řekl velitel kontingentu Petr Lanči. Čeští letci vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska střežili už od května do srpna 2009. České letouny budou připraveny zasáhnout v případě vojenského ohrožení Pobaltí a také poskytnout pomoc civilním letadlům v nouzi. Estonsko, Litva a Lotyšsko, někdejší republiky Sovětského svazu, nemají k dispozici vlastní stíhačky k zajištění ostrahy svého vzdušného prostoru.

Letecké spojení mezi Paříží a Ostravou se rozšíří

Pravidelné letecké spojení mezi Ostravou a Paříží čeká na podzim řada změn. Počet pravidelných leteckých spojení mezi mezi oběma městy se zvýší na tři týdenní lety. Ke čtvrtečnímu a nedělnímu spojení přibude od 25. září zpáteční let i v úterý. Nedělní let bude ale od října přesunutý na pondělní ráno. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách dopravce SmartWings společnosti Travel Service.

Roman Smetana se asi vrátí do vězení, Nejvyšší soud zamítl stížnost

Roman Smetana si odpyká zbytek trestu za pokreslení předvolebních plakátů v Olomouci. Odsedět si bude muset za mřížemi zbývajících 67 dní. Nejvyšší soud (NS) zamítl ministerskou stížnost pro porušení zákona, a potvrdil tak platnost kontroverzního verdiktu. Roman Smetana například kreslil politikům tykadla. Podle NS překročil hranici politického projevu a dopustil se útoku na majetek. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Knötig. O nástupu Romana Smetany k vykonání zbytku trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci. ČTK však Roman Smetana vzkázal, že do vězení dobrovolně nenastoupí.

Policisté u známého pěstitele sklidili 1200 rostlin konopí

Nejznámější pěstitel konopí Dušan Dvořák z Prostějovska přišel o svou úrodu. Policisté si po několika hodinách sklízení z jeho zahrady v Ospělově odnesli na 1200 rostlin konopí. Zasahovali zde již počtvrté. Známý propagátor léčby konopím tvrdí, že šlo o legální odrůdy. Rostliny byly podle něj výhradně určeny pro léčbu nemocných lidí. Podle žalobce z prostějovského státního zastupitelství Iva Černíka sklidili policisté na Dvořákově pozemku 1200 rostlin různého vzrůstu a další stovku rostlin v domě a v kůlně v polosušeném stavu. Sklízení trvalo podle informací ČTK několik hodin. Dvořák řekl, že policisté vytrhali i malé sazenice. Podle něj šlo o legální odrůdy a jejich pěstování prý Dvořák oficiálně hlásil. Policisté se dnes k případu již nevyjádřili, pouze potvrdili, že na pozemku zasahovali.

Domorodí obyvatelé Polynésie zatančili v Náprstkově muzeu

V pražském Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur zatančili domorodí obyvatele Polynésie. Skupina původních Maorů z Nového Zélandu a Cookových ostrovů nabídla například ukázku válečného tance haka, navštívila expozic Austrálie a Oceánie a setkala se s legendárním cestovatelem a etnografem Miloslavem Stinglem. Exotická návštěva, kterou tvořili potetovaní členové souborů z Nového Zélandu a Cookových ostrovů, hosté 9. mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark, si také prohlédla aktuální výstavu Fetiš modernity. Expozice do 16. září v Náprstkově muzeu přináší unikátní pohled na mimoevropské kultury a přibližuje návštěvníkům důležitou roli etnografických muzeí při odbourávání zakořeněných kulturních stereotypů.

Dvorská zoo: Vyloučení z asociace zoologických zahrad nebude znamenat vracení zvířat

Vyloučením Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA) nebude dotčen další rozvoj zoo ani chov ohrožených zvířat. ČTK o tom informovala mluvčí dvorské zoo Jana Myslivečková. Podle Myslivečkové zoo ušetří každoročně několik set tisíc korun, které dosud za členství ve WAZA platila, ušetřené peníze budou použity na financování provozu zahrady. Dvorská zoo tvrdí, že vzhledem k tomu, že ve světě je téměř 2000 zahrad a členem WAZA jich je zhruba 250, nehrozí omezení spolupráce s ostatními zahradami. Asociace uvedla, že se jí nelíbí porušení etického chování v souvislosti s řadou převozů zvířat. Světová asociace zahradu rok sledovala, ve Dvoře Králové ale podle ní chyby nenapravili.

V Benátkách bude mimo soutěž uvedena i česká koprodukce

Na právě probíhajícím Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách byl mezi snímky uváděnými mimo soutěž zařazen také francouzsko-český projekt Muž, který se směje. Adaptaci románu Victora Huga o chlapci, který vzhledem ke znetvořenému obličeji působí dojmem, že se neustále usmívá, natočil režisér Jean-Pierre Améris z velké části v českých lokacích. Koproducentem filmu byla za českou stranu společnost OKKO Production. Snímek byl podpořen z fondu Programu podpory filmového průmyslu v roce 2011 a 2012. Největší hvězdnou filmu je slavný francouzský herec Gérard Depardieu, další úlohy vytvořili Emmanuelle Seignerová nebo kanadský herec Marc-André Grondin, který ztvárnil titulní postavu.

Nor Breien zahájil v Praze natáčení filmu Detektiv Down

Norský scenárista a režisér Bard Breien po svém úspěšném debutu Kurz negativního myšlení začal v Praze natáčet svůj druhý film s názvem Detektiv Down. Vzniká v norsko-česko-německo-dánské koprodukci a bude celý realizován v Praze a blízkém okolí. Natáčení potrvá do poloviny října, oznámila dnes ČTK Alice Aronová z distribuční společnosti Cinemart. "Detektiv Down bude hodně vycházet z žánru filmu noir a bude tedy vizuálně náročný. Jeho děj se sice odehrává v Oslu, ale pro stylizaci, které chceme docílit, může Praha svými neokoukanými zákoutími hodně nabídnout," podotkl k filmu režisér Breien. Hlavní roli v zábavném a dojemném snímku vytvoří Svein Andre Hofso, který má stejně jako hrdina filmu Downův syndrom.

Brněnské muzeum ukáže uniformy i zbraně českých vojáků v Británii

Moravské zemské muzeum (MZM) nechá zájemce okusit atmosféru tábora československých vojáků ve Velké Británii. Prohlédnou si originální uniformy, stany, zbraně a vojenskou techniku včetně džípů a motorek. Cílem akce nazvané Army Day je připomenout památku Brňanů, kteří odešli bojovat na západní frontu a domů se už nevrátili, řekli představitelé muzea novinářům. Celodenní program se uskuteční 8. září v Biskupském dvoře. Pořadatelé mysleli na děti i dospělé znalce militarií. Stanový tábor v Biskupském dvoře přímo napodobí první útočiště československých vojáků na britských ostrovech. Po ústupu z Francie v roce 1940 tábořili asi 2,5 měsíce v parku u zámku Cholmondeley.

Do Hradozámecké noci se zapojí tři památky v Libereckém kraji

Setkat se s Albrechtem z Valdštejna nebo se dozvědět více o nočním životě služebnictva mohou návštěvníci, kteří se vydají v sobotu večer na třetí ročník celostátní akce Hradozámecká noc. Netradiční zážitky nabídnou lidem v Libereckém kraji tři památky. S Albrechtem z Valdštejna a jeho dvorem se mohou lidé setkat v sobotu po 20:00 na zámku ve Frýdlantu. Součástí dvouapůlhodinové akce bude i pečení a ochutnávka koláčů ze zámecké kuchyně. Na Grabštejně u Hrádku nad Nisou v každou celou hodinu od 18:00 do 23:00 všechny poutníky provede sv. Barbora Grabštejnská, patronka zdejší hradní kaple. Na hradě budou moci návštěvníci také zajít na Letní uměleckou pouť pořádanou uskupením mladých umělců ze Slovenska, Moravy a Čech a Finska. "Děti i dospělí budou moci vidět řemeslnou a uměleckou tvorbu kovářů a kovářek, šperkařek a šperkařů i řezbářů a řezbářek," dodal kastelán. Na pouti se bude také malovat či zpívat.

Ze sportu:

V Londýně začaly 14. paralympijské hry. Za účasti 4200 sportovců ze 165 zemí včetně šestačtyřicetičlenné české výpravy potrvají do 9. září. Českou vlajku přivezl na plochu Olympijského stadionu, který zaplnilo 62.000 diváků včetně britské královny Alžběty II., paraplegik a nyní už pětinásobný paralympionik Rostislav Pohlmann. Účastnici her tělesně postižených budou ve 20 sportovních odvětvích bojovat o 1509 medailí. České barvy bude v britské metropoli reprezentovat 46 handicapovaných sportovců. Před čtyřmi lety přivezli z Pekingu 27 medailí včetně šesti zlatých.

České tenistky Petra Kvitová a Lucie Šafářová postoupily do třetího kola grandslamového US Open. Turnajová pětka Kvitová v New Yorku porazila 6:4 a 6:3 Francouzku Alizé Cornetovou, patnáctá nasazená Šafářová po setech 6:3, 4:6 a 6:2 zdolala Kanaďanku Aleksandru Wozniakovou. V druhém kole naopak vypadly Lucie Hradecká, která podlehla 2:6 a 4:6 Američance Mallory Burdetteové, a Kristýna Plíšková po porážce dvakrát 4:6 od Lucemburčanky Mandy Minellaové. V prvním kole mužské dvouhry neuspěl Jan Hájek, jenž podlehl 3:6, 4:6 a 2:6 Američanu Brianu Bakerovi.

Slovenský kouč Karol Marko se oficiálně stal trenérem fotbalistů Příbrami, u nichž nahradil ve středu odvolaného Davida Vavrušku. Ve středočeském celku podepsal smlouvu na dva roky. ČTK to řekl prezident příbramského klubu Jaroslav Starka, který trenéra hned představil hráčům a Karol Marko už vedl trénink.

Biatlonista Jaroslav Soukup se na reprezentačním soustředění ve Slovinsku vážně zranil. Bronzový medailista z letošního světového šampionátu v Ruhpoldingu utrpěl po pádu na kole řadu zranění včetně otevřené zlomeniny předloktí a může přijít o celou zimní sezonu, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. V nemocnici v Celje strávil Soukup dva dny, pak mu byl povolen převoz do Čech. Nyní se léčí v liberecké nemocnici. Nepotvrdilo se podezření na poranění míchy, na které po pádu ukazovala dočasná nehybnost levé nohy, přesto je rozsah jeho zranění značný.

Jeden z nejlepších světových lyžařů na trávě Jan Němec přišel kvůli zranění o šanci vyhrát už pojedenácté křišťálový glóbus za prvenství ve Světovém poháru. Při předposlední zastávce seriálu v Íránu si natrhnul stehenní sval a musí vynechat zářijové finále.

Hokejový obránce František Kaberle se v 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa a vítěz Stanleyova poháru hrál naposledy v extraligové Plzni. Po skončení předešlé sezony sice ještě uvažoval, že by se vrátil do mateřského Kladna, s vedením Rytířů se ale na spolupráci nedohodl. Člen slavné hokejové rodiny prý neuvažoval o tom, že by hrál jinde než v Kladně. "Už jsem chtěl být doma," vysvětlil bývalý hráč švédského MODO, který v NHL vystřídal dres Atlanty, Los Angeles a Caroliny.

Po deseti letech se vrátí do České republiky mistrovství světa v rogainingu, extrémním orientačním běhu. Hledat kontroly podle speciální mapy během čtyřiadvaceti hodin bude v Krušných horách od pátečního do sobotního poledne celkem 741 závodníků v 354 týmech. Zázemí má závod v netradičním sportovním odvětví v obci Přebuz.

Počasí v Česku v pátek:

Převážně zataženo, déšť, místy i vydatný. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C.

30-08-2012