Denní souhrn zpráv Zprávy

02-09-2012

Premiér Nečas navštívil rekonstrukční tým v afghánském Lógaru

Premiér Petr Nečas v neděli navštívil český provinční rekonstrukční tým (PRT) v Lógaru, který své působení ukončí v březnu příštího roku. "Jenom mi to potvrdilo, jak je důležitá stabilizace Afghánistánu z hlediska bezpečnostní situace. A především mi to potvrdilo, jak náročná a nebezpečná je služba českých vojáků tady," zdůraznil před novináři Nečas. Spolupráce afghánských sil a mezinárodních jednotek ISAF ale podle něj povede ke zlepšení situace. "Česká republika tady vystupuje jako velice solidní a spolehlivý partner a máme jasnou představu, co s jednotkami dál. Tedy transformovat je do vojenských poradních týmů," řekl ČTK a České televizi po schůzce předseda vlády. "Jsme schopni flexibilně reagovat na požadavky," poznamenal Nečas. Česko nedávno na žádost ISAF posílilo technický tým na základně KAIA u Kábulu, od léta pomáhají tři desítky českých techniků s opravami afghánských vrtulníků Mi-17 a Mi-24.

Kandididát na prezidenta Zeman: Odvolání šéfa policie bylo hrubou politickou chybou

Odvolání šéfa policie Petra Lessyho bylo hrubou politickou chybou a vede k domněnkám, že se někdo snaží bránit vyšetřování velkých kauz. Deníku Právo to řekl bývalý premiér a současný kandidát na prezidenta Miloš Zeman. U církevních restitucí Zeman preferuje referendum, vzhledem k tomu, že peníze církvím by měl stát vyplácet z daní. "Je to hrubá politická chyba. Vypadá to podezřele, když se konečně začaly rozkrývat velké kauzy. Personální změny ve vedení policie mohou vést k domněnkám, že chce někdo tyto kauzy zamést pod koberec," řekl Zeman v Českých Budějovicích, kde pokračovala i jeho prezidentská kampaň. Celkem už na svou podporu prý získal 80.000 podpisů. K otázce církevních restitucí Zeman jen stručně zopakoval svůj postoj. "Jedná se o 134 miliard (Kč), které by stát vyplácel z daní. Jsem tedy přesvědčen, že o navrácení církevního majetku by měli rozhodnout občané v referendu," řekl podle Práva Zeman.

Nový šéf policistů Červíček si vybere třetího náměstka

Nový policejní prezident Martin Červíček chce v nejbližší době obsadit funkci náměstka pro trestní řízení, kterou dříve zastával. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podle něho by měl být jeho nový podřízený spjat se službou kriminální policie a vyšetřování, konkrétní jméno ale nesdělil. Vyloučil však, že by se jím měl stát současný šéf pražské policie Martin Vondrášek nebo jeho náměstek Ivan Smékal. Červíček den po svém nástupu pověřil jako svého náměstka pro vnější službu dosavadního šéfa jihomoravské policie Tomáše Kužela. Ten vystřídal dočasně dosazeného Tomáše Václavíka. "Já v tuhletu chvíli posuzuji jen jeho odbornost a schopnost pomoci při řízení policie," vyjádřil se Červíček k tomu, že Kužel v roce 1989 spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Zdůraznil také, že Kužel má negativní lustrační osvědčení a zároveň disponuje bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné. Ekonomickým náměstkem a náměstkem pro lidské zdroje zůstal Pavel Osvald.

Rath promluví před poslanci k dalším korupčním kauzám

Obviněný poslanec David Rath přednese v pondělí členům mandátového a imunitního výboru své stanovisko k dalším skutkům, kvůli nimž policisté žádají o jeho vydání k trestnímu stíhání. Výbor zřejmě doporučí Sněmovně, aby Ratha vydala. Poslanci budou o záležitosti hlasovat na schůzi, která začne v úterý. Ratha tentokrát doveze eskorta z vazby v Litoměřicích přímo do Sněmovny. Minule - v souvislosti se stíháním ohledně údajně zmanipulované zakázky na opravu buštěhradského zámku - členové výboru vyslechli někdejšího středočeského hejtmana v zařízení ministerstva vnitra Spiritka. Nyní už nejsou podmínky jeho vazby tak přísné, pominula koluzní vazba kvůli případnému ovlivňování svědků. Zdá se, že doporučení výboru padne už v pondělí. Kriminalisté obvinili Ratha už v polovině května z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Zadrželi ho s penězi v krabici od vína. Sněmovna stíhání potvrdila.

Kalousek: Klausův požadavek na garance nedává smysl

Požadavek prezidenta Václava Klause vůči premiérovi a vicepremiérům, aby poskytli osobní garance, že církevní restituce neprolomí restituční hranici 25. února 1948, nedává žádný smysl. V Otázkách Václava Moravce na ČT to řekl ministr financí a první místopředseda vládní strany TOP 09 Miroslav Kalousek. S Kalouskem se shodl také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Podle něj by měl prezident zákon o vyrovnání s církvemi vetovat. Klaus ve středu v dopise adresovaném Nečasovi a místopředsedům vlády Schwarzenbergovi a Karolíně Peake (LIDEM) uvedl, že ho znepokojují obavy občanů i právních odborníků ohledně možného prolomení restituční hranice. Záruka premiéra bude podle něj zásadní pro to, aby zákon případně podepsal. V sobotu prezident řekl, že požadované garance ještě neobdržel. Premiér Nečas zatím podle dostupných informací na prezidentovu výzvu nereagoval. Schwarzenberg ve své reakci uvedl, že mu není jasné, co přesně má znamenat osobní garance. Vicepremiérka Peake sdělil, že sice s prezidentem nesouhlasí, ale nechá v Legislativní radě vlády přezkoumat, zda jsou Klausovy obavy opodstatněné. Historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd řekl ČT, že podle jeho názoru chybí a chyběla komunikace o charakteru i vlastnictví církevního majetku, i o tom, jak bude spravován a využíván.

Ministerstvo financí počítá v návrhu rozpočtu s růstem ekonomiky o procento

Ministerstvo financí dokončilo v pátek přípravu státního rozpočtu na příští rok. V návrhu počítá s růstem tuzemské ekonomiky v příštím roce o procento, s růstem jednoduché i složené daňové kvóty, s nárůstem průměrného platu ve státní správě o 0,4 procenta i s růstem počtu zaměstnanců ve státní správě o tisícovku. V Otázkách Václava Moravce to uvedla Česká televize. Podle MF se také zvýší složená daňová kvóta o zhruba jeden bod na 35,5 procenta. Složená daňová kvóta je podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v televizní debatě s ministrem Kalouskem řekl, že podle prognózy odborů klesne v příštím roce ekonomika o jedno až 1,5 procenta. Kalousek uvedl, že pokud by se vývoj ekonomiky odchýlil od prognózy o zhruba jeden procentní bod, pak by nebylo zapotřebí, aby vláda dělala zvláštní balíčky rozpočtových opatření. Zdůraznil mimo jiné, že nikdo nemůže tušit, co se stane na podzim v eurozóně. Nárůst počtu zaměstnanců státu podle něj vyvolaly vynucené agendy, které musí stát zajistit kvůli novým směrnicím EU. Na rozdíl od odborů neočekává stagnaci spotřeby domácností a poukázal na předpokládaný růst ekonomiky v příštím roce, který by měl přinést i mírný nárůst platů.

Kalousek chce dát olympijskému výboru půl miliardy ze sázek

Ministr financí Miroslav Kalousek naznačil, že by český sport mohl dostat z výtěžku kurzových sázek a loterií půl miliardy korun ročně. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce slíbil, že podpoří návrh, který by z dosavadního dvacetiprocentího odvodu loterijních společností nasměroval pět procent přímo Českému olympijskému výboru. Současná podoba loterijního zákona směruje peníze ze sázek do rozpočtů obcí a je na sportovních organizacích, jestli přesvědčí obce, aby z nich část věnovaly na sport. Sportovní prostředí tak podle odhadu přišlo o dvě miliardy korun ročně, které dříve dostávalo přímo od sázkových společností. Právě Český olympijský výbor by se měl stát v závěru roku střešní organizací sportu místo ČSTV, který ztratil důvěru především kvůli pádu Sazky. Zatímco ČSTV se má stát výlučně servisní organizací, ČOV bude rozdělovat státní dotace i případné půlmiliardové příjmy od sázkových společností.

Generál Ingr odpočívá ve Vlkoši na Hodonínsku

Do Vlkoše na Hodonínsku se vrátily ostatky nejvýznamnějšího místního rodáka, československého generála Jana Sergěje Ingra. Pietnímu aktu přihlíželo několik stovek lidí. Věnec k památníku na vlkošském hřbitově položil i ministr obrany Alexandr Vondra. Generál Ingr bojoval za první světové války, později působil jako ministr obrany v londýnské vládě Edvarda Beneše. Zemřel roku 1956 v Paříži. Záměr vrátit jeho ostatky do místa rodiště měli představitelé obce už několik let, řekl starosta Jiří Flora. Generál Ingr se aktivně účastnil bojů za první světové války na několika frontách, domů se vrátil s legionáři. Po roce 1938 odešel přes Polsko a Francii do Anglie. Za druhé světové války působil v Londýně ve vládě prezidenta Beneše jako ministr národní obrany. Po válce byl československým velvyslancem v Haagu.

Stará lanovka na Sněžku skončila, stavba nové má zpoždění

Stovky lidí se v neděli přišly naposledy svézt starou sedačkovou lanovkou na nejvyšší českou horu Sněžku. V pondělí již lanovka nepojede, protože musí ustoupit nově budované kabinové lanovce. Její stavba v některých částech zatím nabrala až několikatýdenní zpoždění. Stavbaři ale tvrdí, že vše by měli do plánovaného startu nové lanovky na jaře 2014 stihnout. Lanovkou se přišli svézt i lidé, kteří na ní jeli naposledy jako školáci na výletě nebo na ni nejeli vůbec. Podle náčelníka lanovky Jiřího Martince byla lanovka unikátní už jen tím, že tak dlouhou dobu dokázala bez rekonstrukce přepravovat lidi. Po zastavení provozu pro lidí lanovka ještě po několik dní příštího týdne pomůže stavbařům svézt do údolí demolované díly přestupní stanice. Pak z ní demoliční četa shodí lano a k zemi půjdou i sloupy. Nová lanovka za asi 300 milionů korun bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, měla by však lépe odolávat větru. Služeb staré lanovky každoročně využívalo přibližně 200.000 a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich.

Zásoby poštovně na Sněžce budou místo lanovky tahat nosiči

Způsob zásobování známé poštovny na vrcholu Sněžky se kvůli ukončení provozu lanovky v zimě vrátí do poloviny minulého století. Proviant a další zásoby budou na vrchol vynášet najatí nosiči. První zájemci o tuto netradiční práci se již hlásí, řekla ČTK Daniela Blahová z poštovny. Nosiči by mohli mít práci po dvě zimy, protože nová lanovka se má rozjet na jaře 2014. V létě bude zásobování poštovny poměrně jednoduché. "Od polské správy Krkonošského národního parku máme v omezeném rozsahu povolen vývoz zásob autem z Karpacze až na vrchol," řekla Blahová. Poštovna se tímto způsobem zásobuje již od letošního května, kdy přestal jezdit horní úsek lanovky. Řemeslo nosičů zásobujících Sněžku vzniklo v 19. století a skončilo po postavení lanovky v roce 1949. Do té doby vším možným zásobovali tehdejší Českou boudu nosiči z Velké Úpy, kteří na vrchol chodili přes Růžohorky a Růžovou horu. Na 7,5 kilometru dlouhé cestě měli deset zastávek, nejsilnější nosiči měli na zádech až 100 kilogramů nákladu. Novodobí nosiči budou podle Blahové nosit zejména pivo a jiné nápoje a různé drobné občerstvení.

Hradozámeckou noc si nenechalo ujít více než 20.000 lidí

Netradičních prohlídek a zábavných programů v rámci Hradozámecké noci se zúčastnilo podle odhadů přes 20.000 lidí. Třetí ročník akce se uskutečnil z pátku na sobotu na zhruba osmi desítkách hradů a zámků po celé zemi. Údaje o návštěvnosti pochází z více než poloviny z nich. Konečný počet tak bude ještě vyšší, informovala Zdeňka Kalová z Národního památkové ústavu (NPÚ). Noční atmosféru zámku v Mníšku pod Brdy si užilo 1450 návštěvníků, zámek Konopiště navštívilo 950 lidí. Na hrad Bouzov, jehož program byl spojen s hudebním festivalem Hrady.cz, dorazilo dokonce asi 2000 lidí. Do centra Hradozámecké noci na Kunětické Hoře, jejíž program zahájil Vilém z Rožmberka, přijelo na 450 návštěvníků. Pro letošní ročník připravil NPÚ bohatý kulturní a zábavný program. Nechyběl například velký noční hasičský útok na zámek v Telči, vernisáž v klášteře Zlatá koruna, pohádková vyprávění, noční komentované prohlídky a tematické návštěvy. Hradozámecká noc už loni vyvolala velký zájem.

Festival animovaných filmů v Badenu zaostřil na českou tvorbu

Jubilejní desátý ročník festivalu animovaných filmů Fantoche ve švýcarském městě Baden představí Českou republiku jako průkopníka této tvorby ve světě. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem a festivalem Anifest v Teplicích nabídne od 4. do 9. září průřez nejdůležitějšími tvůrčími etapami české animační dílny. Programovou sekci "Zaostřeno na Českou republiku" iniciovalo podle ní České centrum ve Vídni. Jejím cílem je představit bezmála stoletou tradici českého animovaného filmu, jehož prvopočátky spadají do 20. let. Největší rozkvět zaznamenal mezi 50. a 80. lety, kdy vznikla díla klasiků české animace, mimo jiné Karla Zemana, Jana Švankmajera, Břetislava Pojara, Jiřího Trnky či Zdeňka Milera. Ovlivnili víc než jednu generaci a různými způsoby zanechali své stopy v mezinárodních animovaných filmech. Vedle krátkých filmů těchto klasiků nabídne švýcarský festival také méně známou tvorbu, například snímek Siesta (1969) Miroslava Štěpánka anebo Johannese Doktora Fausta (1958) Emila Radoka. Tvorbu po roce 1989 představí Švankmajerův Konec stalinismu v Čechách z roku 1990, Golem (1996) Jiřího Barty, film Libora Pixy Grafittiger z roku 2010 či loňský projekt Soni Jelínkové nazvaný Never Ending Desire.

Tisíce lidí nadšeně aplaudovaly Hubičce pod otevřeným nebem

Dlouhým aplausem vstoje ocenili nadšení diváci výkony herců i hudebníků v orchestru po představení opery Bedřicha Smetany Hubička v přírodním divadle v pražské Divoké Šárce. Více než dvouhodinové představení přilákalo do přírodního parku několik tisíc lidí, kteří si užili příjemné odpoledne s českou hudební klasikou pod širým nebem. Opera Hubička se divákům v Šárce letos představila vůbec poprvé. V předchozích letech viděli v přírodním divadle jiné operní kusy. Představení začalo dvě hodiny po poledni. Diváci se usadili pod stromy lemujícími scénu přírodního jeviště. Hubička byla osmým představením v novodobé historii původního přírodního divadla v Šárce. Představili se v ní Luděk Vele (Paloucký), Helena Kaupová (Vendulka), Tomáš Černý (Lukáš) nebo Jana Sibera (Barče), která účinkovala zatím ve všech novodobých představeních v Šárce. Orchestr Národního divadla vedl dirigent Jan Chalupecký. Opera měla dvě jednání oddělená zhruba dvacetiminutovou přestávkou.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych si zahraje počtvrté osmifinále na grandslamovém turnaji US Open. Postup si vybojoval vítězstvím nad domácím Američanem Samem Querreyem po setech 6:7, 6:4, 6:3 a 6:2. Ve čtvrtém kole nejlepšího českého hráče čeká Španěl Nicolas Almagro.

Tenistka Andrea Hlaváčková se probojovala do osmifinále US Open a dosáhla životního úspěchu ve dvouhře. Majitelka olympijského stříbra z londýnské čtyřhry porazila Rusku Marii Kirilenkovou, dvanáctou hráčku světa, po třísetové bitvě 5:7, 6:4 a 6:4. Ve čtvrtém kole newyorského grandslamu narazí na největší favoritku a domácí hvězdu Serenu Williamsovou.

Barbora Špotáková skončila na atletickém mítinku ISTAF v Berlíně druhá. Dvojnásobná olympijská vítězka a nejlepší oštěpařka Diamantové ligy prohrála s Jihoafričankou Sunette Viljoenovou. Výkonem 66,83 metru za ní zaostala o 69 centimetrů. Bronzová medailistka z mistrovství světa Viljoenová a druhá žena letošních tabulek za Špotákovou se ujala vedení hned prvním hodem (64,07). V poslední sérii ještě tři a půl metru přidala a byť se Špotáková na závěr zlepšila o více než čtyři metry, už jihoafrickou soupeřku nepřekonala.

České posádky TR Teva v kategorii R6 ženy a TR Hiko v kategorii R4 muži se staly absolutními mistry Evropy v raftingu. O jejich triumfu na šampionátu, který se jel na Vltavě pod lipenskou přehradou v Loučovicích, rozhodl sjezd přes Čertovy proudy, který obě posádky vyhrály. Raftaři TR Hiko nenašli přemožitele v žádné ze čtyř disciplín, závodnice TR Teva nevyhrály pouze slalom, v němž je předčily Jezinky.

Český útočník Tomáš Pekhart zařídil svým desátým bundesligovým gólem Norimberku v druhém kole soutěže remízu 1:1 s obhájcem titulu Dortmundem. Hamburk s debutující posilou Petrem Jiráčkem prohrál na hřišti Brém 0:2.

Poprvé v kariéře zůstal skifař Ondřej Synek bez medaile z mistrovství republiky ve veslování, třebaže v Račicích nastoupil do tří disciplín. Stříbrný olympijský medailista totiž od svého úspěchu v Londýně neseděl v lodi a po dvou náročných startech na dvojskifu a dvojce bez kormidelníka nepostoupil do finále své hlavní disciplíny. Navíc v bojích o cenné kovy neuspěl ani na dalších tratích. Olympijská vítězka ve skifu Miroslava Knapková dala přednost odpočinku a nezávodila.

Stolní tenistka Iveta Vacenovská nedotáhla svou pouť domácím turnajem World Tour v Olomouci až do finále. V semifinále po obrovské bitvě podlehla v sedmi setech Rakušance čínského původu a klubové kolegyni z Lince Liou Ťia. Česká reprezentantka nicméně v domácím prostředí dosáhla nejlepšího výsledku při účastech na elitních turnajích World Tour.

Český pilot Josef Král obsadil čtvrté místo v sobotním hlavním závodu série GP2 ve Spa. Připsal si tak nejlepší výsledek v sezoně a poprvé letos bodoval.

Sdruženář Miroslav Dvořák neudržel v závěrečném závodu letní Grand Prix průběžné třetí místo a v sedmidílném seriálu skončil celkově čtvrtý. Dostal se před něj díky dvěma výhrám v Oberstdorfu domácí Němec Johannes Rydzek, zatímco Dvořák byl v sobotu až sedmnáctý. Prvenství v GP vybojoval suverénně Rakušan Bernhard Gruber.

Český kanoista Vítězslav Gebas obsadil stejně jako před týdnem v Praze třetí místo v závěrečném závodu Světového poháru vodních slalomářů v Čunovu u Bratislavy. Vyhrál domácí Alexander Slafkovský, na něhož Gebas ztratil necelou sekundu.

Poprvé v kariéře zůstal skifař Ondřej Synek bez medaile z mistrovství republiky ve veslování, třebaže v Račicích nastoupil do tří disciplín. Stříbrný olympijský medailista totiž od svého úspěchu v Londýně neseděl v lodi a po dvou náročných startech na dvojskifu a dvojce bez kormidelníka nepostoupil do finále své hlavní disciplíny. Navíc v bojích o cenné kovy neuspěl ani na dalších tratích. Olympijská vítězka ve skifu Miroslava Knapková dala přednost odpočinku a nezávodila.

Plážové volejbalistky Hana Klapalová a Lenka Háječková obsadily na turnaji Světového okruhu ve Finsku sedmé místo. České olympioničky došly v opravném pavouku až do pátého kola, tam je ale po výhře 2:1 na sety zastavily druhé nasazené Němky Katrin Holtwicková a Ilka Semmlerová.

Čeští foucrossaři získali na úvod mistrovství světa v Leongangu tři medaile. Na druhém místě dojeli Michael Měchura a Romana Labounková, bronz bral šampion z roku 2010 Tomáš Slavík. Po triumfech Slavíka a loni Michala Prokopa usilovali Češi o zlatý hattrick, který jim v Rakousku překazil Švýcar Roger Rinderknecht. Ten vyhrál finálovou jízdu před Měchurou, jenž si připsal premiérovou světovou medaili.

Kajakářka Kateřina Kudějová obsadila druhé místo v závěrečném závodu Světového poháru vodních slalomářů v Čunovu u Bratislavy. V celkovém hodnocení obsadila stejné místo za Slovinkou Uršou Krageljovou. Předčila ji jen domácí Slovenka Jana Dukátová, která zvítězila i před týdnem v Praze. Štěpánka Hilgertová skončila pátá.

Zlínskou Barum rallye předčasně ukončila smrt jednoho z diváků ve třinácté rychlostní zkoušce. Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných patnácti erzet v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky. Soutěž zařazená vedle českého šampionátu i do seriálu IRC a mistrovství Evropy byla následně ukončena.

Počasí v Česku v pondělí:

V pondělí bude zataženo až oblačno se slabým deštěm nebo mrholením. Denní maxima 20 až 24 stupňů Celsia.

02-09-2012