Denní souhrn zpráv Zprávy

03-09-2012

Výbor doporučil poslancům vydat Ratha k dalšímu stíhání

Sněmovní mandátový a imunitní výbor podle očekávání doporučil poslancům vydat Davida Ratha ke stíhání v případu údajných úplatků při nákupu vybavení pro středočeské nemocnice. Novinářům to řekli členové výboru. Rath před výborem uvedl, že chce být vydán. Sněmovna rozhodne o věci zřejmě ve středu. Bývalý středočeský hejtman Rath, jenž je ve vazbě kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku, vinu popírá. V tiskovém prohlášení sdělil, že nikdy žádné peníze nevzal; v pozadí vidí ministra vnitra Jana Kubiceho. Jeden z poslancových advokátů Roman Jelínek novinářům řekl, že podle Ratha je jediným způsobem, jakým prokázat nevinu, řádný soud. Výbor schválil doporučení sněmovně podle předsedy VV Radka Johna jednomyslně.

Nečas a církve ujišťují Klause, že restituce zachovají rok 1948

Premiér Petr Nečas (ODS) a zástupci církví se obrátili na prezidenta Václava Klause, aby ho ujistili, že navrhované církevní restituce neprolomí restituční hranici z 25. února 1948. Nečas v dopise adresovaném prezidentovi argumentuje mimo jiné tím, že zákon vychází z už platných restitučních zákonů a období, na které se vztahuje, jasně vymezuje. Podle premiéra jsou neopodstatněné i obavy, že by zákon mohl zpochybnit poválečné poměry zařazením revize první pozemkové reformy. Úplné shodné ustanovení podle něj obsahuje dodnes platný zákon o půdě. O tomtéž jsou přesvědčeni i představitelé církví a ve vlastní iniciativě prezidenta vyzývají, aby pod zákon připojil svůj podpis. Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí (FŽO) v dopise prezidenta dále ujišťují, že z jejich strany nedojde k žádným aktivitám, které by jakkoli zpochybnily limit února 1948. Nervózní atmosféru kolem restitucí dokládá i vystoupení poslance Věcí veřejných Michala Babáka, který oznámil, že podal ústavní stížnost na postup předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) za to, že mu ve Sněmovně při projednávání zákonu odebrala slovo. Němcová podle svých slov postupovala správně.

Majetkové nároky církví mohou projednávat soudy, stanovil ÚS

Dokud zákonodárci neschválí církevní restituce, mohou o jednotlivých majetkových nárocích církví rozhodovat soudy. Vyplývá to z rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o stížnosti novobydžovské farnosti. Justice dosud žaloby církví odmítala s odkazem na blokační paragraf v zákonu o půdě. Paragraf všechny nároky odkládal až do přijetí celkového majetkového vyrovnání státu s církvemi. Opoziční ČSSD a KSČM nález nepřekvapil a nepovažují ho za podporu vládního návrhu zákona o majetkovém narovnání státu s církvemi. Zákonodárci se v očích Ústavního soudu svou mnohaletou nečinnosti dopustili libovůle. Nález Ústavního soudu za podporu vládnímu návrhu zákona nepovažuje ani předseda KSČM Vojtěch Filip. Je to podle něj jen vyslovení názoru, že Ústavní soud nechce vstupovat do pravomoci parlamentu, který upravuje právní poměry mezi státem a jednotlivými subjekty.

Začal nový školní rok, do škol nastoupilo 1,2 milionu dětí

Po dvouměsíčním volnu do školních lavic zamířilo 1,2 milionu dětí. Přibylo hlavně prvňáčků, úbytek hlásí střední školy. Žáky přivítal prezident Václav Klaus i ministr školství Petr Fiala. Ministr školství přivítal školáky ve Strakonicích, prezident Klaus navštívil na začátku školního roku vinohradskou základní školu Na Smetance. Prvňáčkům popřál, aby si ve škole rychle zvykli a dobře se učili. Učitelům prezident pro letošní rok popřál, aby se jim v jejich "úžasném" povolání dařilo. "Myslím, že se musí dodržovat ta základní výuka klasických předmětů, z těch by děti neměly unikat a nemělo by jim to být umožňováno," řekl na dotaz novinářů. Mnohde na děti čekaly opravené třídy nebo balíčky s pomůckami. Školy ale letos musí šetřit, ministerstvo zrušilo osmisetkorunový příspěvek pro prvňáčky. Kvůli úsporám se také možná někde budou slučovat třídy. Novinkou letošního roku je vyhláška, která umožňuje ředitelům zkrátit přestávky z deseti na pět minut nebo protáhnout na prvním stupni dopolední vyučování z pěti na šest hodin. Posuny ve vyučování prý mohou být výhodné zejména pro školy.

NKÚ: Ministerstvo kultury poslalo dotace i majiteli kasina

Ministerstvo kultury poslalo téměř milionovou dotaci na obnovu památek majiteli kasina v Hradci Králové. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková. "V rámci programu Regenerace městu Hradec Králové se z dotace uhradil projekt rekonstrukce domu Palmová zahrada v hodnotě 965.000 korun, ačkoliv soukromý majitel domu v žádosti uvedl, že v budově bude kasino," sdělila mluvčí. Chyb se ministerstvo dopustilo také při financování programu UNESCO. Nedostatky odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce rozdělování peněz na obnovu památek. Chyby se objevily také u příjemců dotací. Podle ministerstva jsou ale odhalení NKÚ účelová. Podle mluvčí MK Markéty Ševčíkové se kontrola týkala stovek objektů ministerstva v hodnotě stověk milionů korun a z tohoto pohledu je vytýkané pochybení v řádu stovek tisíc korun "detailem". Kontrola se navíc týkala období, kdy byl v čele ministerstva Václav Riedlbauch. V letech 2008 až 2010 se v programu Regenerace rozdělilo 410,3 milionu korun. Byla to asi desetina peněz, které projekty požadovaly. V programu UNESCO dotace pokryly téměř polovinu požadovaných peněz.

Ministr Heger má podezření na trestný čin ve VZP s IZIP

Ministerstvo zdravotnictví má podezření, že ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) mohl být spáchán trestný čin v souvislosti se systémem elektronických zdravotních knížek IZIP. Škoda přesahuje 450 milionů korun. Vyplynulo to z dosud neukončené kontroly ve VZP. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Případ ráno předal Nejvyššímu státnímu zastupitelství, informoval premiéra. VZP a její správní rada nebyly o nálezech informovány. Člen správní rady VZP za ČSSD Michal Sojka ČTK řekl, že ani správní rada nedostala o zjištěních kontroly žádné informace, přestože minulý týden zasedala. Také on označil Hegerův postup za nestandardní a jeho brífink za divadlo, které má sloužit k odvolání ředitele VZP Pavla Horáka. Při kontrole ve VZP ministerstvo přezkoumávalo smluvní vztahy mezi pojišťovnou a firmou IZIP, která pro VZP provozuje elektronické zdravotní knížky. Projekt sklízí kritiku z různých stran i důvodů. Heger uvedl, že se kvůli podezření na trestné činy ve VZP obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství.

Chalupa navrhuje zákaz průzkumu břidlicového plynu do června 2014

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navrhuje nepovolovat průzkumy pro těžbu břidlicového plynu v Česku, a to do 30. června 2014. Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií. Návrh moratoria dostane ke schválení vláda. Chalupa to řekl novinářům. Obcím v lokalitách, kde by zásoby plynu mohly být, se návrh nelíbí, považují ho jen za oddálení problému. Dotčené obce považují dvouletou lhůtu za pouhé oddálení problému. Jako šalamounské řešení označila situaci berounská starostka Šárka Endrlová. Trvá na tom, že by měla být tato metoda těžby zakázána na celém území ČR. Těžaři o povolení k průzkumu břidlicových plynů žádají také například na části Náchodska a Trutnovska. Náchodský starosta Jan Birke (ČSSD) ČTK řekl, že Chalupův návrh je pro Náchodsko pro další dva roky dobrá zpráva. Ministerstvo chce do konce příštího roku vypracovat analýzu o dopadech používaných metod průzkumu.

Průměrná mzda kvůli nejistému vývoji ekonomiky reálně klesla

Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 546 korun na 24.626 Kč, což představuje nárůst o 2,3 procenta. Reálně, tedy po odečtení inflace, se ale snížila o 1,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Podle analytiků za reálným poklesem mezd stála napjatá situace na trhu práce a nejistý vývoj ekonomiky, který nutí firmy k opatrnosti. "Trh očekával reálný pokles mezd jen o 0,3 procenta. Již tak slabá dynamika mezd se v druhém čtvrtletí dále zhoršila a odpovídá tak slabému výkonu české ekonomiky," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Nejhůře se mzdy vyvíjely ve stavebnictví, kde nominálně klesly meziročně o 2,8 procenta. Na opačném pólu jsou peněžnictví a pojišťovnictví.

Schodek rozpočtu stoupl na 67 mld. Kč, výběr DPH se prý lepší

Schodek státního rozpočtu v srpnu stoupl na 67 miliard z červencových 51,7 miliardy korun. Loni v srpnu byl deficit rozpočtu o více než 20 miliard korun vyšší. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se zlepšuje dynamika výběru daně z přidané hodnoty (DPH). Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun. Stát vybral na DPH ke konci srpna 127,5 miliardy korun, tedy meziročně o 1,6 procenta více. Rozpočet ale počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011, především kvůli novele zákona o DPH, která zvýšila dolní sazbu daně z deseti na 14 procent. Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly o 1,3 procenta na 732,1 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil 318,5 miliardy korun, meziročně o 7,5 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 252,2 miliardy korun, což je o 3,3 procenta více než před rokem.

Počet insolvenčních návrhů v srpnu stoupl o 236 případů na 2772

V srpnu bylo podáno 2772 insolvenčních návrhů na firmy a spotřebitele, což je o 236 více než v červenci. Celkový počet insolvenčních návrhů po přepočtu na počet dní v měsíci ale dosáhl druhé nejnižší hodnoty letos. ČTK o tom informovala společnost Creditreform, která zaznamenala 724 insolvencí u právnických osob a podnikatelů a 2048 u spotřebitelů. Počet pracovních dnů byl v srpnu o tři dny vyšší než v červenci. Konkurzů bylo v srpnu 2012 prohlášeno 158, z toho počet konkurzů živnostníků činil 46. Ve srovnání prvních osmi měsíců letošního a loňského roku stoupl počet konkurzů o pět procent, hlavní podíl měli živnostníci. Počet živnostenských firem v konkurzu vzrostl v meziročním srovnání o více než 16 procent.

Z plánu na převod nemocnic na Prahu vypadla Homolka

Z původního záměru na převod čtyř nemocnic do majetku Prahy vypadla Nemocnice Na Homolce. Pražská TOP 09 a ODS se zatím shodly na převzetí Nemocnice Na Bulovce a Thomayerovy nemocnice. Dál se jedná o podolské porodnici a Psychiatrické léčebně Bohnice, vyplývá z koaličního jednání, řekl na dotaz ČTK náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). O záměru převzít nemocnice budou zastupitelé jednat v říjnu. Praha by mohla zařízení provozovat od roku 2014. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se na březnové schůzce shodli na tom, že by Praha mohla od státu převzít Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a dále nemocnice Homolku a Bulovku. Už v červnovém návrhu klubu TOP 09 ale zastupitelé navrhli pouze dvě zařízení - Bulovku a Bohnice. O léčebně se přitom do té doby vůbec nemluvilo. V průběhu dalších měsíců budou následovat jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, třeba o rozsahu péče nebo o počtu lůžek a způsobu financování. Převod nemocnic z majetku ministerstva financí musí schválit Sněmovna.

České firmy dodají zařízení pro ruskou elektrárnu

České strojírenské společnosti Arako a Sigma Group dodají zařízení pro Leningradskou jadernou elektrárnu. Hodnota podepsaného kontraktu činí 156 milionů korun. České podniky dodají do Ruska průmyslové armatury, zavírací ventily či vysokotlaké systémy. Dodávky jsou součástí spolupráce s ruskou jadernou společností Rosatom. Arako a Sigma Group prostřednictvím Rosatomu spolupracují také s konsorciem MIR.1200 tvořeným společnostmi ŠKODA JS, Atomstrojexport a Gidropress, které se uchází o dostavbu české Jaderné elektrárny Temelín. Firma Arako zahájila svoji účast na ruských jaderných projektech před více než 40 lety a během této doby dodala průmyslové armatury do 23 jaderných elektráren stavěných společností Rosatom v osmi zemích světa. Společnost Sigma se soustřeďuje na výzkum a vývoj čerpacích agregátů do technologických celků v energetice. V minulosti také dodala zařízení do řady dalších ruských elektráren.

Antimonopolní úřad potvrdil vzdělávacímu institutu pokutu 170.000 korun

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj potvrdil pokutu 170.000 korun pro Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) sankci uložil za chybu při zadávání veřejné zakázky na vzdělávání lékařů. Podle ÚOHS institut postupoval nepřezkoumatelným a netransparentním způsobem. Zpráva o posouzení nabídek neobsahovala jasný popis hodnocení v dílčím kritériu nazvaném prováděcí plán. Navíc institut hodnotil i skutečnosti, které nebyly uvedeny v zadávací dokumentaci, například složení realizačního týmu.

Ombudsman bude pomáhat dětem proti diskriminaci

Kancelář veřejného ochránce práv spustila webové stránky, na kterých bude pomáhat dětským obětem porušování lidských práv. Pod hlavičkou My nekoušeme - jsme tu pro vás poučuje děti o oblastech, kterým se věnuje a možnostech, jak se mohou bránit proti diskriminaci. Prostřednictvím internetu chce kancelář rozšířit povědomí o tom, že pomáhá i dětem, sdělila ČTK Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana. Děti a mladiství se na ombudsmana nejčastěji obracejí v rodinně-právních věcech. Na ombudsmana se ročně obrací zhruba 15 dětí a mladistvých a ve většině případů jsou nejistí, zda jim veřejný ochránce práv pomůže. ČR nemá speciální instituci dětského ombudsmana, případy ale může řešit kancelář veřejného ochránce práv. Na stránce deti.ochrance.cz ombudsman vysvětluje, jaké jsou jeho pravomoci, jak se na něj mohou děti a mladiství obracet a co se s jejich dotazem bude dál dít.

Do Prahy se v květnu vrátí kytarista a zpěvák Mark Knopfler

Do Prahy se 7. května příštího roku vrátí kytarista a zpěvák Mark Knopfler. Hudebník známý ze své úspěšné sólové kariéry i jako lídr skupiny Dire Straits v O2 areně představí své osmé album Privateering. Do České republiky přijíždí Knopfler popáté, tři roky od svého posledního vystoupení v O2 areně. ČTK o tom za pořádající společnost Live Nation informoval Petr Novák. Studiová nahrávka Privateering obsahuje dvacet skladeb a je to vůbec první dvojalbem v pětatřicetileté Knopflerově sólové kariéře. Kromě materiálu z nového alba se fanoušci od Knopflera a jeho osmičlenné kapely dočkají i starších hitů. Uznávaný kytarista vydal své první sólové album Golden Heart v roce 1996. Celkem zatím vydal u společnosti Universal sedm titulů: Golden Heart (1996), Sailing To Philadelphia (2000), The Ragpickers Dream (2002), Shangri-La (2004), All The Road Running (2006), Kill To Get Crimson (2007) a Get Lucky (2009). Na podporu všech zmíněných alb intenzivně vystupoval po celé Evropě i USA.

V Paláci Akropolis na konci září pokřtí DVD Pocta Václavu Havlovi

Křest DVD Pocta Václavu Havlovi obsahujícího záznam z rozloučení s Václavem Havlem, které se uskutečnilo v předvečer loňského Štědrého dne v pražské Lucerně, se bude konat 30. září v Paláci Akropolis v Praze. Během večera se na podiu vystřídají The Velvet Underground Revival Band, Michal Ambrož, Vratislav Brabenec, Tony Ducháček, Vladimír Mišík a další. Pocta Václavu Havlovi se ve zcela zaplněných prostorách pražského paláce Lucerna uskutečnila loni 23. prosince. Havel zemřel 18. prosince. Akce, kterou zakončila oblíbená skupina zesnulého Plastic People of the Universe a s ní personálně spojená formace Velvet Underground Revival Band, se zúčastnilo několik tisíc lidí. Hudební produkce doplnily v Lucerna Music Baru projekce snímků těch fotografů, kteří měli k Havlovi blízko. Divadelní program obstarali členové brněnského Divadla Husa na provázku částí pozapomenuté Havlovy hříčky Prase. Na ně navázal soubor Buchty a loutky částí hry Horský hotel, jak ji už začátkem listopadu jeho členové představili v Knihovně Václava Havla.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych postoupil při své jubilejní desáté účasti na grandslamovém US Open poprvé do čtvrtfinále. Ve 4. kole si v New Yorku poradil se Španělem Nicolásem Almagrem 7:6, 6:4 a 6:1 a v duelu o semifinále vyzve světovou jedničku Rogera Federera ze Švýcarska.

Lukostřelec David Drahonínský neobhájil na paralympijských hrách zlatou medaili, nicméně si z Londýna odveze stříbro. Pro českou výpravu přidal už pátou medaili. Další budou mít boccisté Radek Procházka s Leošem Lacinou, kteří postoupili do úterního finále.

Basketbalisty Ostravy posílili Američané Rashaan Ames a Justin Greene. Třetí akvizicí Nové huti je zkušený pivot Rostislav Pelikán, který v uplynulé sezoně hrál za Prostějov.

Vicemistryně světa a bývalá kapitánka reprezentace Veronika Bortelová se vrací k basketbalu po mateřské pauze v pražském týmu DSK Basketball. Čtyřiatřicetiletá rozehrávačka hrála naposledy za polskou Toruň. Loni jako kapitánka vybojovala s národním týmem čtvrté místo na mistrovství Evropy, pak se věnovala mateřským povinnostem.

Záložník Petr Jiráček přijel na sraz fotbalové reprezentace před úvodním utkáním kvalifikace o postup na mistrovství světa v Dánsku s pohmožděným nártem. Sám ale věří, že jeho zranění se rychle zlepší a bude moci v sobotu v Dánsku nastoupit. Počítá s tím i kouč Michal Bílek.

Počasí v Česku v úterý:

Polojasno, ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

03-09-2012