Denní souhrn zpráv Zprávy

04-09-2012

Sněmovna program své schůze neschválila, pokračuje ve středu

Jednání Sněmovny skončilo v úterý večer po téměř čtyřech hodinách bez toho, aby poslanci schválili program schůze. Sejít se kvůli tomu mají znovu ve středu. Jednací den dolní komory předčasně ukončil poslanecký klub ODS, který je rozštěpen v podpoře vládního návrhu na zvýšení daně z přidané hodnoty. Před večerním hlasováním o programu si kvůli tomu vyžádal další přestávku na své zasedání, sejít se má i ve středu ráno, přičemž schůze má pokračovat až od 10:00. Zvýšení DPH je spolu se solidární daní z vyšších příjmů součástí zákona, s jehož prosazením počítá ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Premiér Petr Nečas s jeho přijetím spojuje další osud svého kabinetu. Šest poslanců ODS v čele s Petrem Tluchořem ale odmítlo pro navrhované změny hlasovat. Jejich hlasy přitom koalice potřebuje, aby přehlasovala veto levicového Senátu.

Sněmovní schůzi vyplnily především obsáhle zdůvodňované žádosti poslanců VV o vládní informace z různých oblastí. Opozice v rámci úprav či doplnění navrhovaného programu požadovala zejména odklad schvalování zákona o církevních restitucích. Bývalá nejmenší vládní strana argumentovala mimo jiné svou ústavní stížností na minulé sněmovní schvalování zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Sněmovna by ale podle návrhu TOP 09 a STAN měla o zákonu, který odmítl Senát, znovu hlasovat ve středu. Otto Chaloupka (VV) doporučoval vyzvat vládu k usnesení, kterým by se ministři zaručili svým majetkem, že zákon o církevních restitucích neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Záruku po šéfech koaličních stran požadoval také prezident Václav Klaus a podmiňoval jí svůj podpis zákona. Poukázal na to místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek, podle něhož dopis premiéra Petra Nečase (ODS) prezidentovi skutečnou záruku neobsahuje. V případě sporů budou rozhodovat soudy, uvedl Zaorálek.

Zemědělské odbory vyzývají ke generální stávce proti vládě 27. září

Zemědělské odbory vyzvaly v úterý své členy, odboráře jiných svazů i všechny ostatní pracovníky, aby se zapojili do generální stávky na protest proti vládní politice. Začít by podle nich měla 27. září ve 12:00 a trvat by měla dvě hodiny. ČTK o tom informovalo vedení zemědělských odborů, které se v úterý na výzvě shodlo na svém jednání. Zemědělské odbory jsou členem druhé největší centrály v ČR - Asociace samostatných odborů (ASO). Největší odborová centrála v zemi s několika stovkami tisíc členů - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) - o výzvě zatím nemá podrobnější informace. "Očekáváme, že odborový svaz zemědělství bude mít snahu s ČMKOS komunikovat a jednat o spolupráci," řekl ČTK člen vedení konfederace a předák nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josef Středula. Podle něj by tak nyní bylo "jakékoliv vyjádření souhlasu či odmítnutí" k případné stávce předčasné. Vedení ČMKOS se má sejít 17. září. "Cílem stávky je vyjádřit hlubokou nespokojenost a nesouhlas s politikou vládní koalice," uvedl předák ASO a současně šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek. Podle něj se vláda "pasovala do role spasitele země", přitom Česku ale svými kroky škodí. Jmenoval zvyšování daní a jeho dopad na lidi s nízkými příjmy, rodiny s dětmi, důchodce a postižené. "Strašení Řeckem či poukazování na země, kde jsou na tom ještě hůř než my, je jen tragikomickou zástěrkou," míní odborář. Podle něj se kabinet chce jen udržet u moci.

PK: Rostoucí cena vepřového zřejmě zdraží masné výrobky

Masné výrobky kvůli rostoucí ceně vepřovém masa a vyšším výrobním nákladům podle Potravinářské mory (PK) zřejmě podraží. Nárůst cen pečiva nedávno avizovali také pekaři, protože mouka po letošní špatné úrodě obilí podle odhadu Svazu průmyslových mlýnů podraží až o čtvrtinu. Mluvčí PK Dana Večeřová ČTK sdělila, že výkupní ceny vepřového masa na německé burze v posledních týdnech vzrostly o 20 procent, což výrazně ovlivňuje jeho nákupní ceny v ČR. "Je více než logické, že rostoucí cena suroviny doprovázená i rostoucími cenami dalších vstupů, jako jsou energie či pohonné hmoty, se musí v nejbližší době logicky projevit i v cenách masných výrobků na pultech," upozornila.

Do dávek by mohlo putovat o 6,3 miliardy víc, než se plánovalo

Do dávek by mohlo putovat příští rok o 6,3 miliardy korun víc, než se počítalo. Víc než jednou tolik proti původnímu plánu by mohlo ministerstvo práce vydat na pomoc v hmotné nouzi i na aktivní politiku zaměstnanosti. Naopak méně peněz by mělo být na podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, mateřské, ošetřovné a státní sociální podporu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu a z původních limitů, které v červnu schválila vláda. I když by do dávek a důchodů mělo jít proti původnímu plánu místo 490,6 zhruba 496,9 miliardy, i tak je to o 12 miliard méně než loni. Podepsala se na tom vládní úsporná opatření. Ta kritizují odboráři, levice i ochránci lidských práv. Podle nich dopadají na ty nejchudší.

Fiala: ČR asi nestihne z EU vyčerpat čtyři až pět mld. na vzdělání

Je téměř jisté, že ČR nestihne v programu EU na vzdělání vyčerpat čtyři až pět miliard korun. Rozpočtu by se to nemělo dotknout, uvedl ministr školství Petr Fiala. Dodal, že příjemce peněz z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost to nepostihne. Na vině jsou prý nekvalitně připravené projekty a zpožďování. Problémy s čerpáním z EU má ministerstvo dlouhodobě. Ministerstvo se nyní pokusí vyjednat s Evropskou komisí takzvané finanční korekce ve výši 750 milionů až jedné miliardy korun. Jedná se o peníze, které EK neproplatí na schválené projekty, ale lze je využít v jiných výzvách. Pokud se to však nepodaří, mělo by to dopad na státní rozpočet. V programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost byla ministerstvu kvůli problémům s čerpáním pozastavena dotace 1,2 miliardy Kč. Na splnění doporučení Evropské komise a zaslání návrhu oprav systému má ministerstvo čas do září.

Majetkové nároky církví mohou projednávat soudy, stanovil ÚS

Dokud zákonodárci neschválí církevní restituce, mohou o jednotlivých majetkových nárocích církví rozhodovat soudy. Vyplývá to z rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o stížnosti novobydžovské farnosti. Justice dosud žaloby církví odmítala s odkazem na blokační paragraf v zákonu o půdě. Paragraf všechny nároky odkládal až do přijetí celkového majetkového vyrovnání státu s církvemi. Opoziční ČSSD a KSČM nález nepřekvapil a nepovažují ho za podporu vládního návrhu zákona o majetkovém narovnání státu s církvemi. Zákonodárci se v očích Ústavního soudu svou mnohaletou nečinnosti dopustili libovůle. Nález Ústavního soudu za podporu vládnímu návrhu zákona nepovažuje ani předseda KSČM Vojtěch Filip. Je to podle něj jen vyslovení názoru, že Ústavní soud nechce vstupovat do pravomoci parlamentu, který upravuje právní poměry mezi státem a jednotlivými subjekty.

Průzkum: Polovině pracovníkům v ČR se loni zvýšila úroveň stresu

Šestačtyřicet procent pracovníků v ČR tvrdí, že se loni více stresovali. Důvodem byla zejména práce, vztahy s nadřízenými a osobní finance. Dvě pětiny si přitom myslí, že flexibilní práce by úroveň jejich stresu snížila. Vyplývá to z průzkumu společnosti Regus, která se dotazovala více než 16.000 respondentů z celého světa. Podle 32 procent lidí je flexibilní práce navíc méně nákladná než práce pevně vázaná s místem a podle 71 procent zlepšuje i produktivitu. Téměř polovina pracujících si rovněž myslí, že je vhodnější i pro rodinný život. Práci jako hlavní příčinu stresu uvedlo 56 procent dotázaných, podle třetiny lidí jsou hlavním viníkem vztahy s nadřízenými a podle čtvrtiny osobní finance. Jako důvod vyššího pracovního tlaku respondenti uváděli i prohlubující se nedůvěru v mezilidských vztazích, složitá jednání se zákazníky nebo zaměstnanci plynoucí z nejistého vývoje podnikání, množící se aféry ve státní správě a nestabilitu světové ekonomiky.

Lidé uvidí na Dnech NATO i mezinárodní zásah proti teroristům

Hned několik ukázek spolupráce českých bezpečnostních složek se zahraničními kolegy uvidí 22. a 23. září návštěvníci letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Mezi nejatraktivnější bude patřit zásah české a polské protiteroristické jednotky. ČTK to řekl šéf sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík. "Co přesně protiteroristické jednotky z Česka a Polska předvedou, bude překvapení. Mohu jen říci, že se bude jednat o společný zásah za podpory polského vrtulníku a pro diváky to bude velmi atraktivní," řekl Pavlačík. Uvedl, že polská jednotka se představí jen v Česku, protože v Polsku se žádná podobná akce nekoná. Mezinárodní spolupráci ukážou i celníci. Návštěvníci se mohou těšit na společnou ukázku v podání české Celní správy a slovenské Jednotky služobních zákroků, uvedl Pavlačík. Svou činnost předvede i mobilní dohled Celní správy ČR, mezi jehož činnost patří pátrání po zboží uniklém dohledu celních orgánů, kontrola přeshraniční přepravy odpadů, ale i kontrola stanovených dob řízení a odpočinku řidičů. Návštěvníci uvidí celní protidrogovou jednotku a služební kynology. Na diváky čeká také řada atraktivních leteckých ukázek, mimo jiné průlet legendárního bombardéru B-52H Stratofortress, vystoupení akrobatických skupin nebo unikátní ukázka tankování letadla za letu.

Stal se vzorem, loučili se vojáci s generálem Sedláčkem

Desítky vojáků, členů obce legionářské a sokolů se v úterý rozloučily se zesnulým generálem Tomášem Sedláčkem. Smuteční ceremoniál se uskutečnil v Národním památníku na pražském Vítkově. Zúčastnili se ho i prezident Václav Klaus, ministr obrany Alexandr Vondra, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg či náčelník generálního štábu Petr Pavel. Vojáci na Sedláčka vzpomínají jako na statečného člověka, který bojoval proti nacismu a později byl komunisty vězněn. Stal se jejich vzorem. Nedal se zlomit těžkými zkouškami druhé světové války ani následnou komunistickou perzekucí, řekl prezident Klaus. "S úsměvem říkával, že je o deset měsíců starší než naše republika. I když musel během svého dlouhého života překonat mnohé překážky a vybojovávat nesnadné bitvy, generál Sedláček nezahořkl a dokázal si zachovat optimistický pohled na svět. Byl to skutečný voják, hájící čest důstojnického stavu a vyzařující prvorepublikovou armádní noblesu. Dokázal oslovit, dokázal inspirovat a hlavně - dokázal vést k zamyšlení. Byl autoritou," uvedl. Smutečního shromáždění v Národním památníku na Vítkově se zúčastnila rodina zemřelého generála, prezident Klaus a další političtí i vojenští představitelé. Za zvuků husitského chorálu vojáci přinesli historické prapory. Projevy řečníků prokládala hudba, mimo jiné zazněly Sedláčkovy oblíbené moravské písně, například Když jsem šel z Hradišťa. Po projevech zahrála vojenská hudba skladbu Pax vobis (Mír s tebou), do jejíchž tónů zazněly tři čestné salvy vypálené na nádvoří památníku.

Soud uložil exúřednici KB Kaplanové za úvěrový podvod podmínku

Za podíl na úvěrových podvodech vyměřil pražský městský soud někdejší šéfce odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřině Kaplanové dvouletý podmíněný trest. U dalších čtyř bývalých úředníků banky soud upustil od potrestání, přestože je uznal vinnými. Podle obžaloby se podíleli spolu se skupinou lidí kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského na stamilionových úvěrových podvodech na bance z konce 90. let. Verdikt je nepravomocný, advokáti se proti němu odvolají. Hlavní líčení začalo v březnu, soudce musel jednání odročovat mimo jiné kvůli znaleckým posudkům. Žalobce vyčíslil škodu v kauze na téměř 1,5 miliardy korun. Vedle Kaplanové vinila obžaloba z účasti na podvodech Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara. Advokáti od začátku procesu uváděli, že jejich klienti s obžalobou nesouhlasí a obvinění odmítají. Pětice se podle žalobce v letech 1998 až 1999 podílela na uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem Chvalovského a dalších, přičemž nezohlednila rizikovost obchodů, na něž měly peníze jít, nebo špatnou ekonomickou situaci firem, kterým banka finance poskytla.

Obec Kamenice uhájila u soudu klíčovou změnu územního plánu

Středočeská Kamenice uhájila u Nejvyššího správního soudu (NSS) klíčovou část svého územního plánu, která znemožňuje výstavbu sléváren, hutí a větších zdrojů znečištění. Návrh na zrušení sporné změny územního plánu podala společnost Alcan Strojmetal Aluminium Forging. Od roku 2003 chtěla v areálu svého závodu postavit novou výrobní halu. Kvůli změně územního plánu ale nezískala stavební povolení. ČTK to řekla mluvčí NSS Sylva Dostálová. Firma ve stížnosti například tvrdila, že obec postupovala účelově a jejím cílem bylo za každou cenu znemožnit stavbu. Soud připustil, že napadené změny schválila kamenická radnice v souvislosti s obavami z nového výrobního provozu. Podle soudců však "každý územní plán a každá jeho změna sledují určitý účel". Obce prý mají právo rozhodnout o charakteru svého území, a pokud s nějakým záměrem nesouhlasí, musejí mít právo reagovat.

Dotace pro klášter v Broumově umožní vznik vzdělávacího centra

Klášter v Broumově získal od ministerstva kultury (MK) dotaci zhruba 248,5 milionu korun na opravy objektu, které zde umožní vznik vzdělávacího centra. Rozhodnutí o poskytnutí dotace v úterý podepsala ministryně kultury Alena Hanáková. Rekonstrukce by měla být dokončena v prosinci příštího roku. ČTK o tom za MK informoval Jan Vodryska. Předpokládaný projekt řeší rekonstrukci podstatné části areálu broumovského kláštera. Úpravy a rekonstrukční práce budou prováděny z větší části v momentálně nevyužívaných částech kláštera, které jsou dnes podle ministerstva ve stavu neodpovídajícím jejich kulturnímu, historickému a architektonickému významu. Měly by zde vzniknout učebny či výstavní sály. Součástí projektu je i řešení přilehlé klášterní zahrady se zachováním jejího účelu především pro účastníky vzdělávacích a kulturních akcí.

Astronomové pátrají po fotografiích či videozáznamech bolidu

Astronomům se stále nedaří získat fotografii či videozáznam vzácného denního bolidu, který ve středu 29. srpna kolem 18:09 proletěl po obloze severně od Prahy. Jev trval jen několik sekund. ČTK to řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Astronomové vlastní záznam nemají, protože jejich síť speciálních bolidových kamer sleduje oblohu jen v noci. Mají proto zájem o fotografie či videozáznamy především ze severních Čech. Bolidy jsou velké částice, které při průletu atmosférou zazáří jasněji než nejjasnější hvězdy a někdy také více než Měsíc. Pokud nestihnou shořet a dopadnou na zemský povrch, říká se jim meteority. Před vstupem do atmosféry se nazývají meteoroidy. "Dostali jsme několik desítek hlášení, která potvrzují, že šlo o mimořádný bolid. Hlavní cíl naší výzvy, kterým bylo především získat nějaký snímek bolidu z fotoaparátu, mobilu či kamery nebo z bezpečnostních kamer, se naplnit nepodařilo," uvedl Suchan. Protože v dnešní době skoro pořád někdo drží v ruce mobilní telefon s fotoaparátem a města, silnice i soukromé budovy a pozemky jsou pod dozorem bezpečnostních kamer, astronomové stále doufají, že nějaké fotografie či videozáznamy získají.

NG vyhlásila konkurz na ředitele a kurátora moderních sbírek

Národní galerie (NG) v Praze vyhlásila výběrová řízení na ředitele Sbírky moderního a současného umění a vedoucího kurátora výstav moderního a současného umění. Zájemci se mohou hlásit do 8. října, řekl novinářům ředitel NG Vladimír Rösel. "První funkce je odborně-administrativní, druhá spíše organizační. Od obou funkcí si slibujeme nejen napravení historických přehmatů, které Národní galerii od otevření Veletržního paláce provázejí, ale i nápravu dramaturgie, lepší zhodnocení obsahu, ale také prostoru Veletržního paláce," řekl ČTK Rösel.

Literární cenu Knižního klubu získal Holancův román Herci

Literární cenu Knižního klubu získal v úterý román Herci scénáristy a prozaika Václava Holance. Děj knihy se odehrává v prostředí velkého pražského divadla. A přestože se třikrát vrací do roku 1956, nejedná se o historický příběh, ale o látku, která se originálně vyjadřuje k současnosti, o dílo, které nahlíží novodobou historii z nečekané perspektivy, shodli se porotci literární soutěže. Do 17. ročníku bylo přihlášeno 133 rukopisů. Žánrově byly zastoupeny historický, životopisný i dobrodružný román, thriller, detektivka, pohádka, sci-fi i fantasy. Do druhého kola se probojovalo pět rukopisů, z nichž vybírala vítěze odborná porota. Mottem vítězného díla je otázka, zda bychom žili šťastnější život, kdybychom se narodili do jiné doby. "Román Herci je komponován ze tří zápletek, které mají sice uzavřený děj, ale tvoří jeden celek. Kniha využívá analogii herectví a lidské existence, zkoumá nakolik moc, touha po slávě a strach o kariéru, ale i rodinné poměry korumpují lidské jednání," sdělila ČTK za pořadatele Denisa Novotná.

Film Ve stínu má ambice, ale potřebuje být nominován na Oscara

Film režiséra Davida Ondříčka Ve stínu bude mít slavnostní premiéru 12. září a o den později přijde do tuzemských kin. Cestu snímku s Ivanem Trojanem a německým hercem Sebastianem Kochem k zahraničním divákům komplikuje fakt, že již 14. září se uzavírají národní nominace na Oscara. Novinářům to po projekci sdělil Ondříček. "Strašně moc to záleží na tom, zda nás Česká filmová akademie nominuje na Oscara. Náš koproducent Ehud Bleiberg má připraveny nejrůznější plány, kdybychom nominováni nebyli, tak nám je to dost razantně zkříží," řekl ČTK režisér a producent Ondříček. Přípravy trvaly čtyři roky, dvakrát bylo natáčení odloženo a Marek Epstein napsal 17 verzí scénáře. Natáčelo se v Praze, v Polsku, jehož exteriéry zastoupily ty české z 50. let, i v barrandovských ateliérech. Když se začátkem roku nedostal na Berlinale, Ondříček ho celý přestříhal. Poradit si při tom nechal i od zkušeného Ivana Passera. Příběh z první poloviny 50 let kombinuje detektivku s politickým thrillerem. Zatímco Koch hraje východoněmeckého policistu, který je vyslán do Československa pomoci s politickými procesy, Trojan představuje kriminalistu Hakla ze staré školy. Nakonec se utká s mocí bývalé Státní bezpečnosti (StB). "Od začátku jsem chtěl, aby ten film byl o tom, že boj proti nespravedlnosti je důležitý, i když je předem ztracen," sdělil Ondříček.

V nové sezóně nastuduje Činoherní studio i dílo Vladimíra Párala

V nové sezoně nastuduje Činoherní studio v Ústí nad Labem i Soukromou vichřici ústeckého spisovatele Vladimíra Párala. Na jaro chystá českou premiéru nastudování textu Bez světla, který napsala rakouská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfride Jelineková. Divadlo připravuje také díla polská, německá, švédská či od autora ze severočeského Litvínova. ČTK o dramaturgickém plánu sezony 2012/2013 informovala tajemnice Činoherního studia Jana Válková. Podtitul začínající divadelní sezony zní "Všechno je v tobě", v historii ústeckého Činoherního studia je už jednačtyřicátá. "Klademe důraz na význam jednání každého jednotlivého člověka, který v určitém období života nutně pocítí odpovědnost za smysl svých činů. Vydáváme se proto na očistnou cestu na začátek, do minulosti, do času dětských originálů a mladických ideálů, do stavu původnosti a zrodu, abychom pochopili příběh, který následoval," charakterizovali sezonu dramaturgové divadla.

Atletka Berná a boccisté rozšířili českou sbírku na paralympiádě

Další dvě medaile získali čeští reprezentanti na paralympijských hrách v Londýně. Nejprve atletka Eva Berná vybojovala potřetí za sebou bronzovou medaili ve vrhu koulí a poté boccisté Radek Procházka a Leoš Lacina přidali stříbro. Česká bilance činí pět stříbrných a dvě bronzové medaile, na zlatou výprava stále čeká. Česká dvojice podlehla ve třídě BC4 ve finále 3:5 mistrům světa Pintovi s Dos Santosem z Brazílie, na které nestačila v turnaji ani ve druhém vzájemném zápase. Oproti minulému utkání, v němž prohráli 0:9, však uhráli přijatelnější výsledek. "Určitě mám radost, že se nám podařilo dát tam několik dobře bodujících míčů. Dokázal jsem si, že se s nimi dá hrát, dva body rozdíl je strašně málo," řekl Procházka. Ještě v poslední směně myslel na obrat. "Měli jsme poslední dva míče, bohužel Leošovi se nepovedlo přirazit červený míček." Lacina litoval, že kvůli svému handicapu nemůže někdy zahrát hody podle svých představ. "Občas mi tam cukne zápěstí nebo prsty, ta rána pak není tak přesná. Dolehla na mě i atmosféra. Ale byla to moje první paralympiáda a hned takový úspěch," uvedl. Berná při svém čtvrtém startu na paralympijských hrách zopakovala ve třídě F37 umístění z Atén a Pekingu. Mistryně Evropy prohrála v Londýně s dvěma Číňankami. Každým pokusem se zlepšovala a třetím vrhem dosáhla hranice rovných 11 metrů, čímž překonala svůj i evropský rekord. Pak už Berná svůj výkon nevylepšila a souboj o stříbro s Sü Čchiou-pching prohrála o čtyři centimetry. Zlatou medaili získala v novém světovém rekordu 12,20 metru Mi Na.

FAČR nařídila Střížkovu, aby vypustil z názvu Bohemians

Výkonný výbor Fotbalové asociace FAČR nařídil střížkovským Bohemians Praha na základě pravomocného a vykonavatelného rozsudku Městského soudu v Praze, aby nejpozději do 31. ledna 2013 vypustil z názvu Bohemians v jakékoliv podobě. Pokud tak druholigový klub neučiní, může být v krajním případě i vyloučen ze soutěže. Soud už jednou rozhodl, že střížkovský celek nesmí používat název Bohemians. Právní zástupci klubu se proti verdiktu odvolali a později podali žalobu pro zmatečnost. Tu ale soud odložil a rozhodl, že verdikt má být vykonán okamžitě.

Autoklub se rozhodl zpomalit rallye a diváky posunout od tratí

Po tragické nehodě na zlínské Barum rallye v úterý Rallyeová komise Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky (FAS AČR) s okamžitou platností rozhodla, že zpomalí rychlostní zkoušky ve zbývajících automobilových soutěžích českých šampionátů v letošním roce. Upraveny budou také divácké prostory u tratí. Zvětší se bezpečnostní koridory, do kterých nebudou mít fanoušci přístup. Členové FAS AČR se na mimořádném zasedání k těmto krokům rozhodli v reakci na nedělní tragickou nehodu na Barum rallye, při které zemřel jeden z diváků poté, co mezi fanoušky vletěl soutěžní vůz. Jednalo se již o třetí smrtelné zranění v letošním ročníku mezinárodního mistrovství České republiky. Před Barum rallye byla předčasně ukončena i Bohemia rallye a soutěž v Českém Krumlově.

Slavná skokanka do vody Duchková-Neveklovská je v Praze

Žije dlouhé roky s manželem ve Vancouveru, kde provozuje zubařskou praxi, do Prahy se ale Milena Duchková-Neveklovská snaží alespoň jednou za rok přijet i s celou svou rodinou. Olympijská vítězka ve skocích do vody z Mexika 1968 navštívila v úterý Poslaneckou sněmovnu a potkala se s její předsedkyní Miroslavou Němcovou. Bylo jí šestnáct let, když v problematické době vyhrála olympiádu. A stále je jedinou českou olympijskou vítězkou i medailistkou ve vodních sportech. Na dalších hrách v roce 1972 v Mnichově získala stříbro. "Občas na to vzpomínám, ale mám dost práce, takže není moc času," řekla v úterý v rozhovoru pro ČTK a deník Sport. Žije v Kanadě, ale srdcem zůstala Češkou. "Kdykoliv Češi někde sportují, tak fandíme," prozradila. I proto neváhala přijmout pozvání do Londýna, kde strávila šest dní a viděla na vlastní oči tenis, atletiku, gymnastiku a pochopitelně i skoky do vody.

Počasí ve středu

Bude zpočátku jasno, odpoledne s přibývající oblačností. Teploty 22° až 26° Celsia.

04-09-2012