Zprávy

Velvyslanec při EU Povejšil: Když se neobnoví čerpání z fondů, hrozí dopady pro rozpočet

Pokud by se České republice letos nepodařilo obnovit čerpání prostředků z evropských fondů, neboť u některých operačních programů je přísun peněz stále zmrazen, pak to může mít citelný dopad na český státní rozpočet. Vyplývá to z rozhovoru, který ČTK a Českému rozhlasu poskytl nový velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil. Sám však věří, že se většinu zbývajících pochybností podaří v brzké době vyřešit. Praha má s čerpáním peněz problémy delší dobu. Evropská komise Praze vytýkala hlavně to, jak má nastaveny kontrolní mechanismy, a špatně fungující správu programů. Z fondů přitom do ČR pro rozpočtové období 2007 až 2013 může přitéct 26,7 miliardy eur, což je v přepočtu na člověka nejvíce z EU.

Česku se nakonec podařilo přes léto část bruselských výtek už vyřešit, takže komise znovu otevřela možnost peníze proplácet, avšak nikoli ve všech případech. Problémy a otázky má Brusel stále třeba u operačních programů Doprava, Životní prostředí nebo u Integrovaného operačního programu, stejně jako u regionálních operačních programů Severozápad, Severovýchod či Střední Čechy.

ČSSD chce nová jednání mezi státem a církvemi kvůli restitucím

Sociální demokraté se pokusí v Poslanecké sněmovně zabránit projednání zákona o církevních restitucích tak, aby nemohl začít platit od začátku příštího roku a vláda ho musela předložit znovu. Ideální by bylo návrh zamítnout a zahájit nová jednání mezi státem a církvemi, řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Sněmovna odložila projednávání zákona o majetkovém narovnání s církvemi na příští schůzi ve středu na popud vládních ODS a LIDEM. Předseda Ekumenické rady církví (ERC) Joel Ruml poté ČTK řekl, že si dokáže představit, že by stát znovu oslovil církve, aby sdělily, jaký model majetkového narovnání považují za průchodnější.

Policie navrhla obžalovat bývalého velvyslance v Austrálii Chmiela

Detektivové z protikorupční policie navrhli obžalovat někdejšího ministra úřednické vlády a bývalého velvyslance v Austrálii Juraje Chmiela. Jedno z obvinění se týká projektu na informační kampaně v Tichomoří za necelé dva miliony korun. Bývalý velvyslanec jej podle detektivů rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách. Údajně tak činil proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby rozhodnutí o vybrání jedné z firem nemusel předložit koordinátorovi ke schválení. Někdejšího velvyslance protikorupční policie viní i z toho, že v roce 2008 zadal třem firmám vypracování studie týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu. Chmiel obvinění odmítá. Projekt ekonomické diplomacie Pacifiku byl podle jeho dřívějšího vyjádření od konce roku 2008 několikrát prověřován i medializován, obvinění ho proto nemile překvapilo.

FBI české policisty vyškolí v boji proti korupci a kyberzločinu

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) bude české policisty školit v boji proti korupci a kybernetickému zločinu. ČTK to po jednání na ředitelství úřadu ve Washingtonu v telefonickém rozhovoru řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Kdy budou školení moci začít, podle něj bude jasné do konce letošního roku. Současná vláda premiéra Petra Nečase učinila z boje proti korupci jeden z hlavních bodů svého programového prohlášení. Její výsledky na tomto poli jsou ale zatím podle organizací sledujících tuto problematiku nepřesvědčivé a Česko se nadále propadá v celosvětových žebříčcích korupce.

Studenti sebeobrany krav maga cvičili boj s teroristy v letadle

Studenti izraelského systému sebeobrany krav maga trénovali v Praze techniky boje s teroristy v letadle. Na speciálním semináři, který se konal v Česku pro veřejnost poprvé, vyzkoušeli likvidaci únosce a záchranu rukojmích v trenažéru Boeingu 737 na letišti Praha-Ruzyně. Instruktor z Izraele jim vysvětloval, jak zvládat stresové situace ve stísněném prostoru letounu plném cestujících a jak má vypadat zneškodnění ozbrojence na palubě. Akce se konala také jako připomínka teroristických útoků na USA z 11. září 2001. Tříhodinový kurz vedl Izraelec Amnon Darsa, který je v mezinárodním týmu krav maga hlavním odborníkem na problematiku "antiteroru" a pořádá výukové semináře různě ve světě pro policii, zásahové jednotky i veřejnost. V Česku se krav maga učí přibližně pět let. Při zápisu do kurzu je vyžadováno potvrzení o čistém trestním rejstříku a prohlášení, že zájemci nejsou příznivci krajní pravice.

Kožený prý nemá co dočinění s penězi, jež chce harvardský holding

Kontroverzní finančník českého původu Viktor Kožený podle obhajoby nemá nic společného s 22 miliony dolarů (asi 431 milionů korun) z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu ve státě Colorado, jichž se u newyorského soudu domáhá Harvardský průmyslový holding (HPH). Vyplývá to z informací, které soudu předložili obhájci bývalého majitele chaty, jímž je prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company Koženého matka Jitka Chvatíková. HPH ale ve svém podání k newyorskému soudu označuje takové tvrzení za podvodné. Obhajoba nicméně uvádí, že chata i prostředky z jejího prodeje byly vždy výhradně jejím majetkem.

Američané letos na konci března definitivně neuspěli se žádostí o vydání Koženého z Baham. Mimo jiné to znamenalo, že by tamní soud musel uvolnit zadržené peníze. Spojené státy proto informovaly české úřady, že mohou na peníze vznést nárok. Prostředků se pak začal domáhat likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál zastupující poškozené akcionáře Koženého privatizačních fondů. Soudní jednání v případu by se mělo uskutečnit koncem září.

Stav pacientů po požití nekvalitního alkoholu zůstává vážný

Zdravotní stav pacientů hospitalizovaných na Karvinsku po vypití zřejmě nelegálně upraveného alkoholu zůstává i nadále vážný. Většina z nich s největší pravděpodobností bude mít trvalé následky, mimo jiné poškozený zrak. ČTK to řekli zástupci nemocnic. Pití nekvalitního alkoholu a s ním spojená otrava metylalkoholem si už přitom v regionu vyžádala tři životy. Žena a muž ve věku 59 let zemřeli podle informací ČTK v ostravské fakultní nemocnici, dvaašedesátiletý muž pak ve svém bytě. V nemocnici v Havířově na Karvinsku stále zůstávají čtyři pacienti.

V Havířově se už od pátku konají Havířovské slavnosti. "Na slavnostech obecně platí zákaz čepování i rozlévání tvrdého alkoholu. Lze nabízet jen pivo, víno či medovinu. Velmi intenzivní jsou letos i kontroly při vstupu do areálu, kdy se hlídá, zda si lidé nevnášejí alkohol," řekla ČTK mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. Podle mluvčí městští strážníci prostřednictvím megafonů upozorňovali obyvatele, aby nepili neoznačený alkohol.

Na Berounce našli utonulého člověka

Utonulého člověka našli vodáci v řece Berounce v Liblíně na Rokycansku. Před týdnem tam spadli do vody dva muži, kteří jeli na lodi. Jeden se z řeky dostal, po druhém dosud neúspěšně pátrali hasiči a policisté. Zda byl nalezený mrtvý muž hledaným vodákem, potvrdí další vyšetřování, řekl ČTK policejní mluvčí Josef Aubrecht. Na Berounce byla minulý týden po deštích zvýšená hladina a poměrně silný proud.

Ostrava bude hostit festival zaměřený na kameramanskou tvorbu

Čtvrtý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko 2012, který se zaměřuje na kameramanskou tvorbu, se od 21. září uskuteční v Ostravě. V soutěžní sekci se v české premiéře představí snímky z filmových festivalů. Přehlídky se letos osobně zúčastní i oscarový kameraman Walter Lassally. Muž oceněný za snímek Řek Zorba bude prezidentem mezinárodní poroty, řekla ČTK za organizátory festivalu Markéta Jindřichová. V pěti sálech bude od 21. do 27. září promítnuto na 100 filmů. Diváci se mohou těšit třeba na čtyřhodinovou verzi Kleopatry z roku 1963 s Elisabeth Taylorovou v hlavní roli. Festival bude slavnostně zahájen v pátek 21. září v industriální Dolní oblasti Vítkovice.

U vstupu do centra Vysokého Mýta stojí nová socha Přemysla Otakara II.

Vstup do Vysokého Mýta Pražskou branou střeží socha Přemysla Otakara II., zakladatele města. Vznikla za peníze z veřejné sbírky, které poskytlo kolem 250 dárců včetně politiků, firem a organizací i radnic. Odhalena byla k 750. výročí založení Vysokého Mýta. Autorem klasické sochy ve zbroji je vysokomýtský umělecký kovář a výtvarník Karel Bureš. Panovník je vysoký 2,5 metru, na hlavě má zlatou korunu, u nohou přilbu se zlatou korunkou, okolo pasu upnutý meč, v ruce drží listinu s pečetí.

Do Zbraslavi se sjely přes dvě stovky veteránů na exhibiční závod

Náměstí v Praze-Zbraslavi provoněl spálený benzin z historických automobilů a motocyklů. Na 45. ročník závodu do vrchu se tam sjely více než dvě stovky veteránů. Ke koupi byla literatura o historických vozidlech, jejich modely, pohlednice nebo kalendáře. Na známý závod přijel i Miloš Starsy s vozem Hupmobile model A. "Je to automobil z roku 1928, evropská verze amerického automobilu," řekl ČTK. Vozidlo bylo v minulosti v Česku, v 70. letech prošlo renovací a jezdilo soutěže. Později je prý pozůstalí po majiteli prodali stejně jako další vozy z jeho sbírky do Belgie. "Před dvěma lety jsme automobil přivezli zpět téměř v současném stavu," dodal Starsy. Nejstaršími veterány, které na Zbraslav dorazily, byl mezi automobily Ford N Runabout z roku 1906 a o rok mladší motocykl Torpedo vyrobený firmou Trojan & Nágl. I letos chtěli pořadatelé akci zatraktivnit pro diváky, a tak po loňských formulích zařadili do programu samostatný závod velorexů.

Lipník si připomene 170. výročí příjezdu prvního vlaku

Příjezdem historických vlaků či výstavou železniční techniky si Lipník nad Bečvou příští sobotu připomene příjezd prvního vlaku, od něhož uplyne 170 let. Dobovou atmosféru navodí návštěvníkům i historické kostýmy členů Okrašlovacího spolku Lípa. Letošní 170. výročí Ferdinandovy dráhy v Lipníku nad Bečvou jsou součástí Dnů evropského dědictví. Oslavy železnice se uskuteční u vlakového nádraží, v říjnu na ně naváže velká výstava.

Skanzen na Veselém Kopci otevřel nově postavenou kapli

Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska si lidé mohli poprvé prohlédnout novou kapli. Na rozdíl od ostatních objektů nebyla do areálu přenesena z jiného místa, ale postavena za peníze ministerstva kultury. Bude sloužit i pro pořádání kulturních programů nebo svatební obřady. Kaple je zděná, střechu pokrývají dřevěné šindele. Skanzen také získal několik předmětů pro vybavení interiéru. Expozice na Veselém Kopci začala vznikat před 40 lety. Počet budov se zvýšil na dnešních 52. Průměrně je ročně navštíví více než 70.000 lidí a je nejvyhledávanější památkou v Pardubickém kraji.

V Příbrami odhalili fontánu s údajně největší koulí v Česku

Za famfár svatohorských trubačů v Příbrami slavnostně otevřeli zrekonstruované náměstí T. G. Masaryka. Jeho dominantou je fontána s osmnáctitunovou žulovou koulí, která je údajně jediná svého druhu v Česku. Atrakci si přišlo na náměstí prohlédnout několik stovek lidí, pro které byl připraven kulturní program. Umístění koule, která má průměr 2,2 metru a byla přivezena až z Číny, někteří lidé v Příbrami kritizovali. Vybudování fontány vyšlo na téměř osm milionů korun, podle kritiků radnice zbytečně utrácela. Starosta to ale odmítá. "Často se nám podsouvá, že jenom ta koule stála osm milionů, ale to není pravda. Bylo to 900.000 korun," upřesnil starosta Josef Řihák (ČSSD).

Na pražském Pankráci vyrostla nejvyšší věž z Lega na světě

Pestrobarevná věž z Lega, se svými více než 32 metry nejvyšší na světě, vyrostla na pražském Pankráci. Na její stavbě se od čtvrtka podíleli malí i velcí milovníci stavebnic Lego na počest 80. narozenin producenta oblíbených hraček. Poslední kostičku položila na vrchol věže olympijská vítězka na skifu Miroslava Knapková. Velikost věže přeměřili komisaři z Dánska. Počet kostiček spotřebovaných na stavbu věže činí přibližně půl milionu. Věž v Praze měří 32,5 metru. O více než 30 centimetrů předčila podobnou stavbu v Británii.

V Ústí vzlétlo do vzduchu 2012 balonků, padl český rekord

V Ústí nad Labem vzlétlo do vzduchu 2012 nafukovacích balonků, padl tak český rekord. Let balonků i horkovzdušných balonů připomněl 100. výročí objevu kosmického záření. Z Ústí tehdy vyletěl balonem rakouský fyzik Viktor Franz Hess. Muzeum k výročí odhalilo pamětní desku, minipivovar uvařil speciální "ozářené" pivo Kosmik. Vypouštění balonků na Lidickém náměstí bylo součástí programu multikulturního festivalu Barevná planeta.

Rakouskému vědci Hessovi, pozdějšímu držiteli Nobelovy ceny za fyziku, bylo v roce 1912 devětadvacet let a pracoval jako asistent v institutu pro výzkum radioaktivity vídeňské Akademie věd. Původně měřil zemskou radioaktivitu při letech balonem z Vídně. "Plánoval měření ve velkých výškách, pro které Vídeň nevyhovovala - potřeboval lepší balon a jiné prostředí, a tak hledal nové startovní místo. Tím se stalo Ústí nad Labem," popsal ústecký historik Václav Houfek události předcházející objevu. Balon vystoupal až do výšky 5350 metrů a přistál 50 kilometrů od Berlína. "Během měření v různých výškách letu a po přistání došel vědec k závěru, že se stoupající vzdáleností od povrchu Země intenzita záření roste, tudíž záření není původu zemského a jeho jediným možným zdrojem je vesmír," dodal Houfek.

Milovníci dobrého jídla a pití přišli na Foodparade do Troji

Milovníci dobrého jídla a pití si nedali ujít příležitost ochutnat kulinářské speciality připravené mistry šéfkuchaři přímo před jejich očima a okoštovat nejlepší vína, chutná piva, ale i speciální čaje a neobvyklé cukrovinky. Na druhém ročníku festivalu jídla a pití Foodparade, který je v zahradách trojského zámku, nabídlo ochutnávku 15 předních českých restaurací. Festival uvedlo porcování halibuta, osmadevadesátikilogramové a 1,5 metru dlouhé ryby chycené u norských břehů. Stánky v parku nabídly nejrůznější delikatesy, velký zájem byl o italské speciality, francouzské palačinky či produkty českých farmářů. Velký zájem budil stánek s molekulární gastronomií i její kuchařská show. Ve stánku tak byl k dostání třeba svítící okurkový salát v kostce a balonek z mozzarelly nafouknutý česnekovým vzduchem.

Uherské Hradiště obsadili zájemci o folklor i dobré víno

Průvod z mařatických vinných sklepů čítající tisíce krojovaných účastníků zahájil v Uherském Hradišti tradiční Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Do města už od rána mířili milovníci folkloru v duchu vinařských tradic, lidových písní a tance. Největší přehlídku lidové kultury si každoročně nenechá ujít na 50.000 lidí. "Průvod byl nádherný, zapojilo se do něj 82 měst a obcí, šlo v něm zhruba 5000 účastníků. Kroje jsou u nás tradicí, není to však jen výsada Uherského Hradiště, o čemž svědčí počet zúčastněných měst a obcí z okolí," řekl ČTK ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Antonín Mach. Podle starosty Květoslava Tichavského, který stál před deseti lety u zrodu akce, jsou slavnosti stále úžasnou demonstrací lidové kultury Slovácka, která nemá v Česku obdoby.

Lidé na vinobraní v Mikulově přivítali krále Václava IV. s chotí

Zaplněné náměstí v Mikulově přivítalo slavnostní historický průvod s hlavními hosty, českým králem Václavem IV. a jeho manželkou Žofií Bavorskou, představovanou herečkou Chantal Poullainovou. Druhý a zároveň hlavní den Pálavského vinobraní přilákal do města mnoho tisíc lidí i díky slunečnému počasí. Pořadatelé zatím odhadují, že letošní 65. ročník slavností by se mohl v počtu návštěvníků vyrovnat loňskému rekordnímu, kdy přijelo 45.000 lidí, informovala ČTK mluvčí akce Lenka Křivánková. Na zámku mohli lidé zhlédnout Národní výstavu vín mikulovské podoblasti v rámci Národní soutěže vín, v Kapucínské uličce letos nabízelo své produkty 25 místních vinařů. Ve městě je rozmístěno téměř 300 stánků, spousta z nich nabízí tradiční burčák.

Přerovské výstaviště provoněly guláše všech možných druhů

V obrovskou polní kuchyni se proměnilo přerovské výstaviště. V desítkách kotlících bublaly guláše všeho druhu, jejichž vůně přilákala do areálu davy lidí. Své umění do Přerova přijely poměřit tři desítky kuchařských týmů z Česka i zahraničí. Mistrovství ČR ve vaření kotlíkových gulášů má ve městě tradici, letos se konalo poosmé. K nejoriginálnějším bezesporu patřil stánek s názvem Asi jinej gang, co?, který nabízel lidem Motorkářský guláš. "Chystáme ho z divočáka odchyceného v Potštátských lesích, bude na panských hřibech. Motorkáři to mají rádi," řekl s úsměvem ČTK kuchař Jan Jakeš z Přerova. Lidé však mohli ochutnat i Schwarzenberský hlubocký kančí guláš na syrovinkách. Vegetariány potěšil i ovocný guláš uvařený z plodů ovocných sadů na Žernavé, ve kterém nechyběly mirabelky, hrušky, jablka a ořechy.

Pokřtít tygří trojčata přišlo do liberecké zoo kolem 3000 lidí

Kolem 3000 lidí přišlo do liberecké zoo pokřtít tygří trojčata. Část z nich si kvůli vzácným bílým tygrům oblékla trička s černými a bílými pruhy. ČTK to řekl mluvčí zoologické zahrady Ivan Langr. Kmotry tygrů byli dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, hokejový útočník libereckých Bílých Tygrů Petr Nedvěd, moderátorka Michaela Ochotská a kreslíř a humorista Petr Urban. Dva tygří dvouměsíční samce pojmenovali Liam a Sambur, samice je Gaia. Jména mají spojitost s předky trojčat nebo s hlavní náplní liberecké zoo - tou je pomoc ohroženým druhům zvířat v jejich původních oblastech. Liberecká zoo chová bílé tygry od roku 1994, úspěšný odchov se podařil teprve podruhé.

Ze sportu:

Tenista Radek Štěpánek druhý grandslamový titul v kariéře nezískal. Český hráč s Indem Leanderem Paesem ve finále čtyřhry na US Open prohráli s americkými dvojčaty Bobem a Mikem Bryanovými 3:6 a 4:6. Štěpánek se radoval ze svého prvního grandslamového titulu ve čtyřhře na lednovém Australian Open, na kterém dominoval právě s Paesem. Ve finále tehdy Bryany porazili. Tentokrát se jim americké deblové specialisty zdolat nepovedlo.

Český biker Ondřej Cink se stal v rakouském Saalfeldenu mistrem světa v cross country mužů do 23 let. Navázal tak na svůj triumf z evropského šampionátu v Moskvě před třemi měsíci. Druhého Nizozemce Michiela van der Heijdena porazil o 14 sekund.

Bikerka Tereza Huříková obsadila sedmé místo na mistrovství světa v cross country a postarala se o nejlepší umístění českých žen v historii. Pro zlato si dnes v rakouském Saalfeldenu dojela olympijská vítězka Julie Bressetová z Francie, jež zvítězila s velkým náskokem před norskou legendou Gunn-Ritou Dahleovou-Flesjaaovou a Američankou Georgií Gouldovou.

České volejbalistky vyhrály i druhé utkání prvního kvalifikačního turnaje o postup na mistrovství Evropy v roce 2013. Svěřenci trenéra Carla Parisiho dnes ve Varně porazili Lotyšsko jasně 3:0 po setech 25:16, 25:19 a 25:11. V prvním utkání Češky zdolaly Maďarsko také ve třech setech.

Tricyklista David Vondráček skončil na paralympijských hrách třetí v silničním závodu na 24 km v kategorii T1-2 a získal jedenáctou medaili pro českou výpravu. Šestadvacetiletý sportovec s poruchou hybnosti po dětské obrně uspěl na závodním okruhu v Brands Hatch, kde čeští handicapovaní cyklisté v minulých dnech získali už tři cenné kovy.

Český diskař František Serbus obsadil na paralympijských hrách v Londýně páté místo v kategorii F32/33/34. Sedmadvacetiletý atlet, jenž je postižený po dětské obrně, vylepšil výkonem 20,64 metrů evropský rekord. Serbus zaznamenal svůj nejdelší hod třetím pokusem a několik minut byl dokonce ve své třídě F32 světovým rekordmanem. O světové maximum sice v průběhu závodu přišel, nicméně kontinentální rekord mu zůstal.

Běžec Pavel Maslák překonal na mistrovství republiky družstev v atletice v Táboře český rekord na 200 metrů, výkonem 20,59 sekundy ubral z dosavadního maxima jednu setinu. S maximální povolenou podporou větru 2,0 m/s vymazal z rekordních tabulek čtyři roky starý čas Jiřího Vojtíka, který už letos v červnu dokázal vyrovnat. Maslák v této sezoně opakovaně zaběhl národní rekord i na trati 400 metrů.

Kajakářka na divoké vodě Kateřina Kudějová se stala vicemistryní Evropy v kategorii vodních slalomářů do 23 let. V neolympijské kategorii kanoistek získala Monika Jančová ve slovinském Solkanu zlato. Dvaadvacetiletá Kudějová ve finále nestačila jen na domácí Evu Terceljovou, na niž ztratila 1,26 sekundy. Těsně jí tak unikl pátý titul v kariéře. Talentovaná kajakářka, jež letos do posledního nominačního závodu bojovala se Štěpánkou Hilgertovou o účast na olympijských hrách v Londýně, v červenci vyhrála MS do 23 let.

Olympijský vítěz v cross country Jaroslav Kulhavý skončil na mistrovství světa v rakouském Saalfeldenu bez medaile. V závodě, který opanovali Švýcaři, dojel český obhájce titulu třináctý. Světovým šampionem se stal podruhé v kariéře Nino Schurter před bratry Lukasem a Mathiasem Flückigerovými.

Počasí v Česku

Bude jasno až polojasno, teploty 23 až 27 stupňů, na horách kolem 19 stupňů Celsia.