Denní souhrn zpráv Zprávy

10-09-2012

Další otrávený v ostravské nemocnici, celkem je jich 11

Lékaři v ostravské městské nemocnici pečují od neděle o dalšího muže otráveného metylalkoholem. V Severomoravském kraji se tak už otrávilo 11 lidí. Sedm je v nemocnicích v Ostravě, Havířově a Orlové. U některých se lékaři obávají, že se neproberou z bezvědomí, další oslepli. Zatím poslední případ hospitalizace v kraji je z pondělního rána. Osmapadesátiletý muž skončil v nemocnici, jeho stav je vážný, oslepl. Tři lidé na otravu metylalkoholem už zemřeli. Jednoho muže policisté našli už mrtvého doma, jedna žena zemřela po převozu z havířovské do ostravské fakultní nemocnice, zde zemřel i další muž. O víkendu se objevily další dva případy otravy metylalkoholem na jižní Moravě a jeden v Příbrami. V souvislosti s otravou metylalkoholem policie obvinila 36letého muže z Havířova na Karvinsku. Policie ho viní z trestného činu proti životu a zdraví, přesnou právní kvalifikaci však nechce upřesnit. Obviněný už je ve vazbě.

Ministerstvo zemědělství kontroluje lihoviny, výsledky budou ve středu

V souvislosti s aktuální vlnou otrav metylalkoholem bylo v Česku od víkendu odebráno několik vzorků lihovin, sdělil mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Jan Žáček. První výsledky by podle něj měly být známy nejdříve ve středu. Podle představitelů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) by stát měl proti černému trhu s lihovinami razantněji zasáhnout. Unie odhaduje, že nelegálního původu je zhruba pětina všech v tuzemsku vypitých lihovin. Podle prezidenta UVDL Petra Pavlíka by například pomohlo zavedení povinných registračních pokladen v gastronomii či trvalý celní dohled u všech výrobců lihu a lihovin. Ke kontrole se chystá i ministerstvo zdravotnictví. Dá zkontrolovat kvůli metylalkoholu jídelny a restaurace v celé České republice. Hygienici prověří původ alkoholu a dokumentaci o jeho nabytí, řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň. Kontroly by mohly začít od úterý. Ministerstvo tak reaguje na rostoucí počet pacientů s otravou metylalkoholem. Zemřeli na ni tři lidé, další jsou ve vážném stavu v nemocnicích. Pokud hygienici odhalí nesrovnalosti v dokumentaci o původu alkoholu, předají informace přímo orgánům policie nebo celní správy.

Nečas: českému exportu škodí podpora Pussy Riot i dalajlámy

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) škodí českému export módní politické projevy, jako je podpora ruské skupiny Pussy Riot či dalajlamy. Přesto podpora lidských práv podle něj musí nadále zůstat klíčovou v české zahraniční politice. Premiér to řekl na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Nová exportní strategie ČR si dala za úkol snížit závislost českého vývozu na trzích EU. Strategie také definuje 12 prioritních zemí pro český export, jako jsou Brazílie, Čína, Indie, Irák, Ukrajina či Spojené státy. Materiál obsahuje i 28 zájmových zemí, na které má být rovněž upřena zvýšená pozornost. Samostatně jsou pak uvedeny členské země EU.

Švejnar oznámí, zda chce kandidovat na post prezidenta

Seznam uchazečů o post nového prezidenta tento týden zřejmě dozná podstatnou změnu. K tomu, zda bude v přímé volbě kandidovat, by se podle serveru Ihned.cz měl vyjádřit ekonom Jan Švejnar. Někdejší soupeř prezidenta Václava Klause v parlamentní volbě dosud nedal najevo, zda má o Hrad zájem. Oznámil pouze, že se rozhodne během léta. V průzkumech veřejného mínění se nicméně stále pohybuje na předních místech. Seznam prezidentských kandidátů se v posledních dnech rozšiřuje. Zájem o prezidentský úřad potvrdil někdejší šéf rozvědky a nynější člen nadačního fondu proti korupci Karel Randák, oficiálně oznámit kandidaturu se chystá také prezidentka Sítě mateřských center Rut Kolínská. Lidí, kteří oznámili, že se chtějí kandidovat, je už více než dvacet. Podle průzkumů veřejného mínění jsou největšími favority volby někdejší úřednický premiér Jan Fischer, expremiér Miloš Zeman. Kolem třetí příčky se stále pohybuje Švejnar.

Kandidát na prezidenta Dienstbier: Je potřeba zavést místní příslušnost exekutorů

Klíčovými úpravami novely, která zpřísňuje podmínky pro práci exekutorů, jsou podle senátora a prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera zavedení místní příslušnosti exekutorů a nepřiznávání náhrad za právní služby u bagatelních pohledávek. Dienstbier to řekl na tiskové konferenci, kde vystoupil spolu s Danielem Hůlem ze sdružení Člověk v tísni. Ten mimo jiné poskytuje poradenství lidem ohroženým dluhy. Dienstbier i Hůle soudí, že bude velmi těžké tyto změny navrhované Senátem prosadit. Podotkl, že to bude obtížné také proto, že se podle něj sami politikové na obchodu s pohledávkami čile podílejí. Opatření, že by mohl být pověřen exekučním řízením jen exekutor, který má sídlo u místně příslušného okresního soudu, by podle Dienstbiera eliminovalo kšeftování s pohledávkami, což je byznys, který cíleně likviduje dlužníky.

TOP 09 chce od Hanákové, aby vysvětlila odvolání šéfa ND

Vládní TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nechají do úterý čas své ministryni kultury Aleně Hanákové, aby odborníkům i veřejnosti vysvětlila motivy, které ji vedly k náhlému odvolání ředitele Národního divadla (ND) Ondřeje Černého. Uvedl to předseda poslaneckého klubu TOP 09 a lídr STAN Petr Gazdík. Podle jeho informací přitom Hanáková měla ke svému kroku více než dostatečné důvody. Situací v ND se podle něj kvůli možným majetkovým trestným činům zabývá i policie. Mluvčí pražské policie Jana Röslerová řekla, že trestní oznámení kvůli hospodaření ND kriminalisté prověřují od 27. července. Policie zatím pouze shromažďuje podklady, trestní řízení nebylo zahájeno. Podle Gazdíka je ale zřejmé, že Hanáková Černého odvolání mediálně nezvládla. Proto je možné, že se o jejím postupu bude v úterý jednat také na předsednictvu TOP 09. Proti odvolání Černého z postu ředitele ND se staví část umělecké obce. Pod petici na jeho podporu nazvanou Národ sobě se podepsaly už necelé dva tisíce lidí, včetně známých uměleckých osobností. Signatářům se nelíbí, že Černého nahradil náměstek ministryně Martin Sankot, který sám přiznává, že o divadle prakticky nic neví.

ČT: Pražský dopravní podnik vypověděl smlouvu na prodej jízdenek

Pražský dopravní podnik (DPP) vypověděl smlouvu s firmou Cross Point, která údajně prodávala jízdenky ve vestibulech metra čtyřikrát dráže než její předchůdce. Vedení dopravního podniku se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky. Uvedla to Česká televize. Firma podle ČT inkasovala od roku 2009 za poskytované služby 130 milionů korun, přičemž předtím dopravní podnik za služby platil 30 milionů korun. Podle analýzy vypracované Láskou byl tento obchod účelově předražený, uvedla Česká televize. Podle něj byl pražský dopravní podnik v letech 2007 až 2011 systematicky tunelovaný a peníze končily na účtech v zahraničí. Tehdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák obvinění odmítá. Případ podle ČT vyšetřuje od srpna protikorupční policie.

Koaliční ČSSD vyzvala Thomu, aby odstoupil

Koaliční ČSSD vyzvala českobudějovického primátora Juraje Thomu (HOPB), jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci, aby zvážil své setrvání ve funkci. Po jednání městského výboru ČSSD to sdělil místopředseda krajského výboru a primátorův náměstek Miroslav Joch. Naopak Thomův zastupitelský klub mu vyjádřil podporu. Podle Jocha na čtvrtečním zasedání zastupitelstva se ale o odvolání Thomy hlasovat nebude. ODS ale iniciaci odvolání primátora zcela nevyloučila. Thoma je obviněn z toho, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bitservis, aniž by ji schválila rada města. Podle policie primátor překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun. Thoma prohlásil, že obvinění jsou nepravdivá.

V Č. Budějovicích začal soud s 52 lidmi kvůli manipulaci zakázek

U Krajského soudu v Českých Budějovicích začalo projednávání případu 52 lidí, kteří podle obžaloby manipulovali se zakázkami na ministerstvu obrany. Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně 30 zadávacích zařízení na rekonstrukce objektů za 300 milionů korun v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze. Líčení potrvá podle předběžných odhadů minimálně rok, řekl předseda senátu Ondřej Vítů. Obžalovaným hrozí až desetileté tresty. Mezi obžalovanými je 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát. Po zhruba 90 minutách procesu, kdy soudce ještě ani nezačal číst obžalobu, vznesli obhájci námitku proti podmínkám, v nichž nemohou pracovat. Spisové podklady k případu měly i s přílohami až 40.000 stran. Vítů uvedl, že se jimi zabýval od března 2011. Případ si před časem dokonce na chvíli přebral pražský vrchní soud.

Státní dluh stoupne podle návrhu rozpočtu na 1,7 bilionu Kč

Státní dluh ke konci letošního roku stoupne na 1,635 bilionu korun a v průběhu příštího roku se zvýší o dalších více než 99 miliard korun na 1,734 bilionu korun. Ke konci roku 2011 činil státní dluh 1,5 bilionu korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který je k dispozici na internetových stránkách vlády. Návrh ve středu začne projednávat kabinet. Stejně jako v předchozí letech jej bude projednávat na více zasedáních, do sněmovny návrh musí poslat do konce září. Deficit státního rozpočtu by přitom měl příští rok činit 100 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu na příští rok MF naplánovalo na necelých 1,185 bilionu korun a příjmy na 1,085 bilionu. Letos jsou naplánovány výdaje necelých 1,190 bilionu korun. Rozpočet ovšem počítá se změnou daňových zákonů, včetně zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod.

Nezaměstnanost stagnovala, situace je ale dál nepříznivá

Nezaměstnanost v Česku zůstala v srpnu na červencových 8,3 procenta. I přes stagnaci je ale situace na trhu práce podle analytiků stále nepříznivá a vinu má na tom špatná kondice ekonomiky. Tvrdí, že nezaměstnaných v dalších měsících přibude. V srpnu jich podle ministerstva práce a sociálních věcí bylo 486.693, což bylo meziměsíčně zhruba o tisícovku více. O 3,6 procenta ale přibylo i volných pracovních míst. Oslovení analytici uvedli, že počet lidí bez práce narostl následkem přílivu absolventů na trh práce. Srpen byl podle nich posledním měsícem, kdy si někteří čerství absolventi ještě prodloužili prázdniny před vstupem na pracovní trh, a zřejmě i posledním, kdy do letošních statistik pozitivně promluvily sezonní práce.

ČSÚ: Inflace v srpnu zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta

Růst spotřebitelských cen v srpnu zrychlil meziročně na 3,3 procenta z červencového růstu 3,1 procenta. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 procenta, když vývoj ovlivnily především nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Uvedl to Český statistický úřad. Výsledky jsou v souladu s odhady analytiků. Meziroční zrychlení cenového růstu podle statistiků způsobily zejména ceny v dopravě v důsledku zvýšení cen pohonných hmot o 6,5 procenta ze 3,1 procenta v červenci. Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu měly i nadále ceny za bydlení, vodu, energie, paliva a ceny potravin a nealkoholických nápojů.

NKÚ: ROP Severovýchod neoprávněně vyplatil dotace za 27,4 mil. Kč

Regionální operační program Severovýchod neoprávněně vyplatil dotace za 27,4 milionu korun. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontroloři prověřili regionální operační program u Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod v letech 2007 až 2011. Prověřili 13 projektů za 373,4 milionu korun. Nedostatky našli i u příjemců dotací. ROP Severovýchod zahrnuje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. NKÚ kontroloval jak příjemce dotací, tak regionální radu, která projekty vybírá a dohlíží na jejich průběh i vyúčtování. Například technickou kvalitu projektů, která má 40procentní podíl na výsledném hodnocení, posuzoval v letech 2007 až 2009 jen jeden externí odborník. Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za tři miliardy korun.

Malé firmy nechtějí černé listiny neplatičů DPH

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) nesouhlasí s tím, aby vznikaly černé listiny neplatičů DPH. Počítá s tím novela zákona, kterou na konci června schválila vláda a nyní ji budou schvalovat poslanci a senátoři. V tiskové zprávě o tom dnes informovala AMSP. Novela zavádí od příštího roku nový institut tzv. nespolehlivého plátce. Takový status může získat ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. Kdokoliv by s takovým subjektem obchodoval, vystavuje se podle MF riziku ručení za nezaplacenou DPH. Podle zákona by měly pak od roku 2014 daňové přiznání plátci DPH podávat pouze elektronicky. Asociace prý není obecně proti tzv. institutu nespolehlivého plátce. Nepřijatelné je ovšem zvýšení zátěže podnikatelů, kterou zákon přinese.

Na brněnském strojírenském veletrhu se představuje 1900 firem

Na brněnském výstavišti začal 54. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Potrvá do pátku 14. září. Představuje se na něm téměř 1900 firem z více než 30 zemí v čele s podniky z rychle rostoucích trhů Indie, Ruska, Číny a Brazílie. Právě Indie bude partnerskou zemí, předvede se v tzv. India Show. Účast firem bude o 17 procent vyšší než loni, zvětšila se i výstavní plocha, obsazené budou všechny pavilony. Větší zájem firem letos souvisí také se specializovanými výstavními akcemi, které strojírenský veletrh doprovázejí. Na programu je například také osmý mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, 14. mezinárodní slévárenský veletrh FOND-EX či 21. mezinárodní veletrh svařovací techniky WELDING.

Český export do Ruska bude možná rekordní

Český export do Ruska by měl letos poprvé v historii překročit hranici šesti miliard amerických dolarů (zhruba 115 miliard korun). Loni české firmy vyvezly do Ruska zboží za 5,2 miliardy dolarů. Na strojírenském veletrhu v Brně to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) Rusko patří mezi priority českého zahraničního obchodu. Podle něj patří ke klíčovým trhům a příležitostem pro české firmy energetika, zejména jaderné strojírenství. Ruské firmy modernizují a rozvíjejí svou průmyslovou základnu. České firmy jsou úspěšné i v dopravním strojírenství, například při dodávkách do systému městské hromadné dopravy. Příležitosti jsou i při výstavbě multifunkčních budov nebo v dopravním stavebnictví. Firmy v posledních měsících získaly v Rusku několik významných zakázek. Například brněnský Unis bude v Rusku za miliardu eur modernizovat krasnodarskou rafinerii ropy. České firmy pod vedením OHL ŽS mají také letos začít stavět na Urale železnici. Rozpočet celého projektu je 58 miliard korun.

Dukovanskou elektrárnu prověří 22 zahraničních expertů WANO

V Jaderné elektrárně Dukovany začne ve čtvrtek mezinárodní prověrka WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů bude sledovat provoz starší ze dvou českých atomových elektráren do 27. září. Tato mise se naposled uskutečnila před pěti lety, sdělil mluvčí elektrárny Petr Spilka. "Co dříve stačilo, už stačit nemusí. V řadě oblastí je elektrárna podrobena novým požadavkům," podotkl Spilka. Týká se to zejména možnosti ovlivňování lidského činitele, ale třeba také odolnosti elektrárny proti extrémním vlivům a přípravy jejího personálu na tyto situace.

Trh se zájezdy do ciziny letos klesl až o 15 procent

Tuzemské cestovní kanceláře a agentury prodaly v letošní letní sezoně o deset až 15 procent méně zájezdů než loni. V rozhovoru pro ČTK to odhadl ředitel CK Fischer Jiří Jelínek. Lidé podle něj na výdajích za dovolenou šetří kvůli recesi. Výrazně vyšší byl zájem o pobyty last minute, u kterých ale mají cestovní kanceláře nižší marže. CK Fischer podle Jelínka klesly prodeje do pěti procent. Podobný trend hlásí i další cestovní kanceláře. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) se letos formou zájezdů Last minute během léta prodalo přibližně 850 tisíc zájezdů za devět miliard Kč, tedy 40 procent všech zájezdů v ČR. Proti minulé sezóně se výrazněji zvýšil zájem turistů o Bulharsko, Tunisko a Černou Horu.

Letouny NATO jsou ve vzduchu, začala ostrá část cvičení Ramstein

Tři české vrtulníky Mi-24 v pondělí ráno vzlétly z letecké základny v Náměšti nad Oslavou směrem na vojenský výcvikový prostor Libavá. Začala tím ostrá část aliančního cvičení vzdušných sil NATO Ramstein Rover 2012. Cvičení se zúčastní 600 českých vojáků a 460 příslušníků zahraničních ozbrojených sil. Cílem je podle velitele vzdušných sil Armády ČR Jiřího Vernera sladění činnosti pilotů a předsunutých leteckých návodčích a zvyšování kvalifikace těchto specialistů nasazovaných v Afghánistánu. Náměšťská základna je hlavní operační základnou cvičení. Úkoly se budou podle řídícího cvičení Harryho Schnella z velitelství vzdušných sil NATO v německém Ramsteinu plnit hlavně ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Boletice.

Hasiči likvidovali v Brně požár haly vietnamských trhovců

Hasiči v Brně třináct hodin likvidovali rozsáhlý požár jedné z prodejních hal vietnamských trhovců v Olomoucké ulici. Příčina neštěstí není zatím známa, nikdo nebyl zraněn. Plameny objekt zcela zničily, zbylé trosky se demolují. ČTK to řekl jejich mluvčí Jaroslav Haid. Škoda se zatím odhaduje na pět milionů korun. K likvidaci požáru bylo povoláno 80 hasičů z 15 jednotek. Situace byla natolik vážná, že museli vyhlásit třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Vyzvali obyvatele brněnských městských částí Černovice a Židenice, aby nevětrali. Zásah ukončili okolo 13:30. Areál si od nich již převzal majitel.

Soud potvrdil podmínku za údajnou chybu při porodu

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové. Podmíněný trest za údajné chyby při vedení porodu tak definitivně platí. Novorozenec měl po porodu vážně poškozené zdraví, nakonec zemřel. Pražské soudy uložily Königsmarkové za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti dvouletý trest s pětiletou zkušební dobou. Königsmarková podle soudů v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se neinformovala o předchozích porodech rodičky, při kterých se objevily komplikace. Sama pak přehlížela problémy, které žena před porodem i při něm měla, a neposlala ji do nemocnice. Zároveň podle verdiktu neměla dostatečné zázemí na to, aby sama komplikovaný porod provedla. Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace.

Autobus Drop in bude parkovat u Hlavního nádraží

Centrum Drop in dostalo od Prahy 2 parkovací místo pro mobilní ordinaci na magistrále před Hlavním nádražím. Speciálně upravený autobus, který má nahradit činnost končícího střediska metadonové substituce, v pondělí poprvé zastavil před Fantovou kavárnou. Uvedl to vedoucí lékař Drop in Jiří Presl. České dráhy s tím ale podle mluvčího Radka Joklíka nesouhlasí. Stovka drogově závislých totiž bude denně procházet budovou nádraží, kterou využívají tisíce cestujících. Metadonovému centru v závěru srpna skončila nájemní smlouva v ordinaci v ulici Ve Smečkách, kde lékaři vydávali drogově závislým lidem substituci 14 let. Praha 1 odmítla smlouvu opakovaně prodloužit. Lékaři z Drop in nakonec s magistrátem domluvili pronájmu autobusu. Na přelomu roku se pak má ordinace přestěhovat do Nemocnice na Bulovce. V Praze je podle odhadů 10.000 až 14.000 uživatelů tvrdých drog. Jen na Václavském náměstí si denně přijde koupit drogu 300 až 800 lidí. Podle některých průzkumů má až 60 procent uživatelů drog žloutenku.

Pálavské vinobraní vyrovnalo loňský rekord v návštěvnosti

Návštěvnost Pálavského vinobraní v Mikulově vyrovnala o víkendu loňské rekordní počty. Do jihomoravského městečka přijelo za vínem a zábavou 45.000 lidí. Letošní 65. ročník hodnotí pořadatelé jako velmi vydařený, sdělila mluvčí pořadatelské agentury Mikulovská rozvojová Lenka Křivánková. Pořadatelům letos přálo především počasí, zároveň se jim podařilo rozptýlit vinobraní i na další místa. Vrcholem byl sobotní příjezd krále Václava IV. s chotí, kterou představovala herečka Chantal Poullain. Ta se stala zároveň patronkou nedělního výstupu na svatý Kopeček, který byl věnován záchraně kapliček na křížové cestě. "Ze čtrnácti zastavení je již třináct opraveno. Ještě je však před námi velký kus práce včetně opravy kostela svatého Šebestiána a zvonice," uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Před 25 lety vyšlo nulté číslo samizdatových Lidových novin

V roce 1987 začaly v Československu samizdatově vycházet Lidové noviny. Tehdejší měsíčník, jehož nulté číslo vyšlo 11. září, měl rozsah zhruba 25 stran formátu A4 a náklad kolem 300 respektive 10.000 výtisků, neboť jejich obliba u veřejnosti byla taková, že si lidé jednotlivá čísla kopírovali nebo i přepisovali. V prosinci 1989 vyslovil někdejší cenzurní Federální úřad pro tisk a informace předběžný souhlas s vydáváním a registrací Lidových novin (LN). Redakce tohoto listu s tradicí sahající do dob Rakouska-Uherska (noviny s tímto názvem byly poprvé vydány v roce 1879), který se stal jedním ze symbolů sametové revoluce, tak mohla po dvou letech chystat první legální číslo.

Otcem moderní Brazílie byl vnuk českého emigranta Kubitschek

Jedním z nejoblíbenějších brazilských prezidentů, označovaným též za otce moderní Brazílie, byl Juscelino Kubitschek de Oliveira, jehož děd Jan Nepomuk Kubíček přišel do Nového světa v polovině 19. století z jižních Čech. Kubitschek, od jehož narození uplyne 12. září 110 let, se narodil v hornickém městečku Diamantino ve státě Minas Gerais. Pozvedl ekonomiku země, i když za cenu vysoké inflace a dluhů, a do dějin se zapsal zejména jako zakladatel nové brazilské metropole, kterou vybudoval za pouhé čtyři roky. V září 1996 český prezident Václav Havel přivezl do Brazílie Řád T. G. Masaryka I. třídy, který byl in memoriam udělen Kubitschekovi za jeho příspěvek k rozvoji demokracie a humanity.

Romští umělci pracují na sochách pro brněnský Cejl

Pětice romských sochařů pracuje na plastikách inspirovaných brněnskou ulici Cejl, kde žije vysoké procento sociálně vyloučených rodin. Přijeli na třetí ročník sympozia organizovaného Muzeem romské kultury. Muzeum tentokrát pozvalo umělce z Česka, Slovenska, Albánie, Maďarska a Polska, sdělila za pořadatele Martina Zuzaňáková. Přestože sympozium nese název Socha pro Cejl, muzeum prozatím nepočítá s umístěním plastik v plenéru. Nejprve totiž všechna výsledná díla čeká putování po muzeích v Rimavské Sobotě na Slovensku, Pětikostelí v Maďarsku a Tarnově v Polsku. Na Cejlu vzniklo v 19. století mnoho továren, zejména textilek. V okolí vyrostly nájemní domy pro česky i německy mluvící dělníky. Po druhé světové válce, která z Cejlu vyhnala nejprve Židy a poté i Němce, osídlili čtvrť noví obyvatelé, mezi nimi také mnoho Romů.

Ze sportu:

České tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká si poprvé zahrají Turnaj mistryň. Stříbrné olympijské medailistky si účast mezi kvartetem párů v Istanbulu 23. až 28. října zajistily po účasti ve finále na US Open.

Fotbalisty Hradce Králové posílí slovenský stoper Peter Jánošík. Prvoligový celek ho získal na roční hostování s opcí ze Slovanu Bratislava. Hradec o tom informoval v tiskové zprávě.

Bývalý ghanský fotbalový reprezentant Richard Kingson prohlásil, že mu před utkáním s Českou republikou na mistrovství světa 2006 kdosi nabídl 300 tisíc dolarů (dnes 5,7 milionu korun) za to, že zařídí, aby Češi vyhráli 2:0. Gólman však nabídku odmítl a 2:0 vyhráli Ghaňané, kteří pak prošli do osmifinále turnaje, zatímco Češi vypadli ve skupině.

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý a mistr světa třiadvacítek Ondřej Cink ozdobí startovní pole čtvrtého ročníku závodu horských kol Pell's kritérium, který se uskuteční v neděli v Brně. Trať povede na 2100 metrů dlouhém okruhu ze středu města do prostoru hradu Špilberk. Na startu budou i Pavel Boudný, Milan Spěšný, Jan Jobánek, Jan Hruška, Ondřej Fojtík či Jan Fojtík.

Český reprezentant v dřevorubeckém sportu Martin Komárek se stal o víkendu vicemistrem světa. V norském Lillehammeru o víkendu vylepšil třetí místo, které vybojoval v předchozích dvou letech, a ziskem stříbra vyrovnal své maximum z roku 2008. Jeho jediným přemožitelem se stal Novozélanďan Jason Wynyard, který šampionát ovládl popáté za sebou. Po šesti disciplínách skončil třetí Australan Laurence O'Toole.

Čeští fotbalisté do 21 let uzavřou domácím zápasem proti Walesu své vystoupení v kvalifikační skupině o postup na evropský šampionát. Už v pátek si v Černé Hoře s předstihem zajistili první místo v tabulce a účast v říjnové baráži, dnešní zápas v Jablonci pro ně ale bude důležitou prověrkou a možností více se sehrát před klíčovým barážovým dvojutkáním.

Hokejisté Lva Praha uzavřou proti Donbassu Doněck sérii úvodních tří domácích zápasů v Kontinentální lize a budou se snažit vylepšit bilanci jedné výhry a jedné porážky. V dresu ukrajinského týmu se představí i trojice českých hokejistů - útočníci Lukáš Kašpar, Václav Nedorost a obránce Karel Pilař. Duel nováčků KHL začne v 19:00 a přímým přenosem jej vysílá kanál Sport1.

Česká tenistka Petra Kvitová si po posledním grandslamu sezony US Open upevnila pátou pozici v žebříčku WTA. Šesté Němce Angelique Kerberové odskočila už na 1605 bodů. Zároveň se ale prohloubila její ztráta na čtvrtou pozici Američanky Sereny Williamsové, která si triumfem na US Open polepšila o 600 bodů a na Kvitovou má náskok už 1210 bodů. V čele je suverénně Victoria Azarenková z Běloruska, na druhé místo se před Polku Agnieszku Radwaňskou posunula Maria Šarapovová z Ruska.

Fotbalisté Viktorie Žižkov zvítězili v šestém kole druhé ligy na hřišti pardubického nováčka 1:0 gólem střídajícího Mareše z 72. minuty a pojistili si vedení v tabulce. V úvodních šesti kolech ztratili body jen minulý týden při remíze s Mostem a zůstávají jediným týmem, který dosud neinkasoval.

Olympijské medailistky Barbora Špotáková a Zuzana Hejnová v pondělí odpoledne v Chomutově slavnostně otevřely nový atletický stadion. Město do areálu bývalých kasáren, kde je i kino, vodní svět, fotbalový stadion a hokejová hala, investovalo téměř 1,5 miliardy korun. Přes 70 procent částky získalo z evropských dotací. Hejnová i Špotáková přijely také propagovat projekt Atletika pro děti, do něhož se v celé zemi zapojilo asi 120.000 dětí.

Počasí v Česku:

Noc bude jasná, jen k ránu pozor na ojedinělé mlhy. Teploty se budou pohybovat mezi 11 a 15 stupni. Zítřek bude zpočátku ještě slunečný, později místy s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty budou 26 až 30 stupňů, na horách kolem 23.

10-09-2012