Denní souhrn zpráv Zprávy

15-09-2012

První den prohibice: otrávených přibývá, 19 obviněných

První den po vydání zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu přes 20 procent ukázal, že prodejci a restauratéři nařízení většinou dodržují. Policie v souvislosti s jedovatým alkoholem, který si vyžádal 19 lidských životů, dosud obvinila 19 lidí, z toho 12 v Moravskoslezském kraji. Hospitalizovaných přibývá, někteří jsou v kritickém stavu. Třinecká nemocnice oznámila, že dva pacienti, které přijala v pátek, byli otráveni metylalkoholem, muže s otravou přijala také boskovická nemocnice.

V souvislosti se zákazem prodeje a nalévání nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent od pátečního večera stovky policistů kontrolují obchody, restaurace a další provozovny v celé ČR. Na kontrolách se podílejí také hygienici, celníci či zástupci obchodní a potravinářské inspekce. Obchodníci i hostinští podle nich zákaz dodržují, kontroly však budou pokračovat. Například v Praze v noci na sobotu policie prověřila 1514 obchodů, restaurací a barů. V podnicích, v nichž popíjel muž, který od pátku leží s otravou ve Všeobecné fakultní nemocnici, policisté zabavili deset lahví alkoholu, u některých zřejmě někdo manipuloval s kolky. Na Znojemsku policisté v přístavku rodinného domku zabavili asi 1240 litrů neokolkovaných lihovin. "Šlo o více než 600 litrů rumu, 500 litrů vodky a desítky litrových lahví dalších destilátů," řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Na Novojičínsku byla odhalena nelegální stáčírna s 5000 litry podezřelého alkoholu, další tisíce listrů policisté nalezli na jiných místech severní Moravy.

Premiér Nečas pro ČRo: Zákaz prodeje tvrdého alkoholu byl nezbytný

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že zákaz prodeje alkoholu byl vyhlášen s jeho vědomím. Zákrok byl nezbytný pro ochranu zdraví občanů, uvedl premiér v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Dodal, že ministerstvo zdravotnictví i krizový štáb vlády vyhodnotily místa, kde se jedovatý alkohol objevil. "Podle údajů, které mi (Heger) předložil, bylo jasné, že rizika nejsou omezena jen na stánkový prodej, ale týkají se i nákupů v kamenných obchodech a konzumace v restauracích," uvedl premiér. Připustil, že jde o mimořádné opatření, ale vyjádřil naději, že občané pochopí, že v zájmu ochrany jejich zdraví a životů bylo nezbytné.

Opoziční sociální demokracie, komunisté a prezidentští kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman podpořili rozhodnutí ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). "Chápu vládu, že se rozhodla k tomuto kroku, je to opatření, které je na místě," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Vláda ale podle něj postupuje pomalu a je otázkou, zda takový zákaz neměla přijmout už před několika dny. Tejcovi vadí, že kabinet svolal krizový štáb až poté, co měla metanolová katastrofa 16 obětí. Plošný zákaz je podle Tejce možné strpět jen několik dní nebo týden. Stejného názoru je i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Opatření má podle něho smysl jen do té doby, než se dohledá zdroj metanolové katastrofy.

Obchodní řetězce do rána stáhly všechen tvrdý alkohol z regálů

Velké obchodní řetězce do rána stáhly všechen tvrdý alkohol z regálů a zablokovaly prodej alkoholu v pokladních systémech. Vyplývá to z vyjádření řetězců pro ČTK. Některé řetězce na stažení alkoholu nasadily noční směnu. Většina obchodníků zažila kontrolu policie, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a hygieniků. Podle bleskového průzkumu společnosti Mag Consulting pro ČTK přijdou české restaurace za každý den prohibice až o 200 milionů korun. "Celkové tržby za lihoviny se v pohostinství každý den pohybují mezi 300 a 350 miliony korun, část spotřeby ale konzumenti nahradili vínem a pivem, proto jsou ztráty menší," řekl ČTK analytik Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něj tak výrobci piva a vína budou ze zákazu profitovat nejvíc.

Výrobci alkoholu, potravináři a obchodníci už v pátek bezprostředně po vyhlášení zákazu nařízení kritizovali. Podle nich zákaz posílí černý trh s alkoholem. "Vina za stávající situaci je tak jednoznačně kladena na legální výrobce, ačkoliv je více než zřejmé, že v tomto případě selhaly kontrolní orgány ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví, které svým nekonáním umožnily dovoz metanolu a jeho nelegální zpracování na území ČR," řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka uvedl, že úplný zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území Česka je neadekvátní. Kdo alkohol skutečně bude chtít, vždycky si ho sežene z nelegálních zdrojů. Zákazníci se podle něj mohou začít obracet na takzvaný garážový prodej.

Zahraniční média píší o bezprecedentním zákazu prodeje destilátů

Vyhlášení zákazu prodeje a nalévání tvrdého alkoholu v České republice vyvolalo pozornost řady zahraničních médií, podle nichž jde o bezprecedentní krok. Většina zdůrazňuje, že v zemi byl zaznamenán nejhorší případ otrav metylalkoholem za poslední desetiletí. V tomto hodnocení se shoduje britská stanice BBC i televize Euronews. Tolik úmrtí spojených s alkoholem je vzácným případem v zemi, jejíž hlavní město se stalo kvůli svým pivnicím populárním cílem skupin turistů, přijíždějících za zábavou, napsala agentura Reuters. Také ona stejně jako Euronews připomíná, že prodej ilegálního alkoholu v ČR stoupá a činí deset až 20 procent trhu.

Podle agentury AP podnikla Česká republika zákazem prodeje tvrdého alkoholu bezprecedentní mimořádný krok. Americký list The Wall Street Journal napsal, že jde o první zákaz tohoto druhu v zemi, která je stejně jako její sousedi známá poměrně volnými pravidly prodeje alkoholu. Mnoho stánků s rychlým občerstvením také nabízí whisky, vodku nebo koňak v lahvích nebo i v plastikových šálcích. List upozorňuje, že těžké ekonomické časy směrují poptávku ke stánkům a dalším zařízením prodávajícím ilegální alkohol. Vyhlášená náklonnost Čechů k alkoholickým nápojům - podle Světové zdravotnické organizace vypijí na světě nejvíce piva na obyvatele a jsou druzí ve spotřebě destilátů - zaznamenala tragický obrat poté, co se na trhu objevilo velké množství pančované vodky a rumu, napsal dnes francouzský list Le Monde. Poznamenal, že úmrtí po požití metanolu je v Evropě poměrně vzácný jev. Český tisk byl nejdříve vlnou těchto úmrtí ohromen a posléze začal klást pro vládu nepříjemné otázky, poznamenal Le Monde.

Obranná strategie: Škrty kvůli krizi nesmí destabilizovat armádu

I přes pokračující hospodářskou recesi by stát neměl dopustit, aby armádu oslabilo další omezování zdrojů. Mohlo by to vést ke zhoršení kvality vojska a oslabení věrohodnosti ČR v mezinárodním společenství. Uvádí to nová desetiletá obranná strategie, kterou se bude příští týden zabývat vláda. Materiál, který má ČTK k dispozici, také počítá s pokračováním nadzvukového letectva ve výzbroji armády. Stíhačky by měly patřit i do systému protivzdušné obrany NATO. Podobně jako další státní organizace se i ministerstvo obrany potýká s vládními rozpočtovými škrty. Úřad by měl v příštím roce hospodařit s výdaji téměř 42 miliard korun. Podle armádních špiček je přitom vojsko ve své současné velikosti a úkolech dimenzováno pro rozpočet zhruba 55 miliard korun ročně.

V Jihlavě byly pohřbeny ostatky z masového hrobu Budínka

V Jihlavě byly pohřbeny ostatky 12 německých obyvatel, které byly předloni vyzvednuty z masového hrobu na louce Budínka u Dobronína. Pietního aktu se zúčastnilo asi 200 lidí, mezi nimi desítky členů rodin zemřelých, kteří přijeli z Německa. Po mši v kostele sv. Jakuba byla rakev s ostatky lidí údajně ubitých na konci války revolučními gardami převezena na ústřední hřbitov, kde byla uložena do hrobu. Obřady nebyly rušeny žádným incidentem. Mši vedl v němčině duchovní Dieter Lang, hlavní promluva pak byla přečtena i v češtině. Podejme si ruce ke smíření "nad otevřeným hrobem Budínky", vyzval kněz, jehož rodina pochází ze Stonařova na Jihlavsku. Připomněl i válečné násilí, včetně Lidic. Slova o usmíření mezi Čechy a Němci zaznívala také v dalších projevech. Pohřbu se zúčastnila i spisovatelka Herma Kennelová, která poválečné události u Dobronína popsala v knize Bergersdorf.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky tamních Němců, kteří byli údajně zavražděni, vyzvednuty na pokyn policie předloni v srpnu. Podle některých zpráv byli Němci na konci války ubiti lopatami a motykami. Antropologové to nepotvrdili. Policie případ stále ještě neuzavřela. V rakvi před oltářem byly uloženy kosterní pozůstatky 12 lidí, které se kriminalistům podařilo identifikovat podle vzorků DNA. Během mše lidé zapalovali před oltářem svíce za své zemřelé příbuzné. Jejich jména jsou i na kříži z mrákotínské žuly, který už stál u otevřeného hrobu na hřbitově. V němčině i češtině je na něm napsáno: V okolí Dobronína přišlo o život na konci května 1945 v poválečném chaosu sedmnáct mužů. Zástupce pozůstalých Johann Niebler uvedl, že byli drženi v provizorním vězení v Dobroníně, a pak se ztratili. Dva z nich jsou pochováni v Polné, další tři se podle něj ani teď nepodařilo dohledat.

Zubaři se nedohodli s pojišťovnami na ceně péče, chtěli víc peněz

Zubaři se nedohodli se zdravotními pojišťovnami na cenách péče pro příští rok. Žádali po nich víc peněz. O úhradách chtějí proto ještě jednat s ministerstvem zdravotnictví. Česká stomatologická komora (ČSK) bude dál usilovat i o to, aby pojišťovny přestaly platit plomby, ošetření zubních kanálků a rovnátka. ČTK to po valné hromadě komory řekl její prezident Pavel Chrz. Reforma počítala s tím, že by si zubní výplně pacienti hradili. Návrh z ní ale vypadl, koalice se na něm totiž nedohodla. "Pokud není možné vyřadit ze zdravotního pojištění plomby, ošetření zubních kanálků a rovnátka, tak by měly narůst ceny, aby se pokryly náklady. Nechceme na tom super vydělávat, ale skutečně aspoň pokrýt náklady," řekl Chrz. Podle něj "stát i veřejnost musí pochopit", že bez peněz z více zdrojů se zdravotnictví neobejde. Šéf komory míní, že pacienti tak musí být víc vtaženi do financování, i když si "poctivě platí zdravotní pojištění". Jen to prý totiž na moderní, drahou péči nestačí.

V Jablonci zemřela dívka, údajně ji ubodal otec

V Jablonci nad Nisou byla dnes ráno zavražděna dvanáctiletá dívka. Podle informací ČTK ji údajně zabil její otec. Policie incident potvrdila. Ráno zadržela čtyřiašedesátiletého muže, kterého podezřívá z útoku nožem na osobu v příbuzenském vztahu. Incident stal okolo 05:00 a muž k dívce po něm sám zavolal záchranku, ta už jí ale nedokázala pomoct. Odpoledne byl muž obviněn. Za vraždu dítěte mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Do domu v Praze, kde v pátek nastal výbuch, se vrací obyvatelé

Do domu na sídlišti Červený vrch v Praze 6, v němž v noci na sobotu nastal výbuch, se začali vracet jeho obyvatelé. ČTK to řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Místo prozkoumal pyrotechnik a balistik, nalezená munice byla podle policie převezena na expertizu. Dům nebyl při výbuchu vážně poškozen. Při páteční explozi byl zraněn dvaatřicetiletý muž, který s municí zřejmě manipuloval. V jeho bytě policisté našli asi 200 kilogramů munice a střelné zbraně. Podle policie mohlo jít o sběratele. "Muž měl bodnořezná poranění, jeho stav nebyl vážný. Byl převezen do vinohradské nemocnice," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

Češi zadržení v Řecku mohou čekat na rozuzlení i několik měsíců

Dva čeští občané, kteří byli pro podezření ze špionáže zadrženi v neděli na řeckém ostrově Limnos, mohou ve vazbě čekat i řadu měsíců na to, až se jejich případ vyřeší. Takový je alespoň odhad nejmenovaného policejního zdroje, který citovala agentura AFP. Rodiny zadržených označily obvinění mužů za absurdní. Podle vedoucí českého konzulátu v Aténách Blanky Kovacsové vyšetřovatel a prokurátorka, která se případu ujala, shodně ve čtvrtek večer oznámili, že trvají na tom, že obvinění naplnili skutkovou podstatu trestného činu. Obhajoba má pět dnů na odvolání a předložení dalších argumentů, které mají obvinění vyvrátit.

"Podmínky jsou tvrdé, ale lidé, se kterými se tu potkáváme, se k nám chovají slušně a korektně. Je to celé nesmyslné nedorozumění, které se určitě rychle vysvětlí," věří obvinění muži. "Chtěli navštívit prostředí, které znali z počítačové hry, na jejímž vývoji se dva roky podíleli," tvrdí nejbližší příbuzní v prohlášení. Zadržené dvojici Čechů ve věku 28 a 33 let, kteří pracují ve firmě vyrábějící počítačové hry Bohemia Interactive, hrozí v případě odsouzení pět až 20 let vězení.

Pochod proti kriminalitě se v Dřevnovicích obešel bez násilí

Obcí Dřevnovice na Prostějovsku prošel pochod za snížení kriminality. Ve vesnici v minulých týdnech narůstalo napětí mezi místními Romy a většinovým obyvatelstvem. Pochodu se podle odhadu policie zúčastnilo asi 250 lidí, kromě místních a obyvatel okolních obcí také asi stovka pravicových extremistů. K narušení veřejného pořádku ani škodám na majetku ale nedošlo, řekla ČTK policejní koordinátorka pro menšiny Michaela Sedláčková. Všichni Romové z vesnice odjeli, což zřejmě přispělo k poklidnému průběhu akce, do níž bylo nasazeno několik desítek policistů. V Dřevnovicích žije asi 40 Romů. Mezi nimi je i početná rodina, kterou do obce před několika lety nechal přestěhovat ze Vsetína tehdejší starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Právě s nimi jsou podle místních největší potíže, s obcí se totiž údajně nesžili.

Vesnicí roku 2012 je obec Řepice na Strakonicku

Vesnicí roku 2012 České republiky se stala obec Řepice na Strakonicku. Hodnotící komise šampiona vybírala ze 13 finalistů. Letošního 18. ročníku soutěže se celkem zúčastnilo 278 obcí ze 13 krajů. Vítěz klání byl vyhlášen dnes při Mezinárodním dětském folklorním festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku. Na druhém místě skončila obec Tvarožná Lhota z Hodonínska, třetí příčka patří obci Křižánky z okresu Žďár nad Sázavou. "Překvapení je slabé slovo. Přiznám se, že jsem to vůbec nečekal," reagoval krátce po vyhlášení výsledků starosta vítězné obce Martin Vysoký. Když prý po příjezdu viděl prezentace ostatních finalistů, řadil svou obec spíše mezi outsidery.

Řepice mají jen asi 430 obyvatel. Přesto zde působí řada spolků, například hasiči, tanečního klub seniorek Řepické babči, sportovci nebo občanské sdružení Děti Řepice, jež se stará o program nejmenším z obce i okolí. Vítěz soutěže Vesnice roku získá mimo jiné dva miliony korun od ministerstva pro místní rozvoj.

Plzeň si pamětními kameny připomene oběti holokaustu

Patnáct pamětních kamenů bude v Plzni stát před domy, z nichž byli za druhé světové války deportováni obyvatelé do koncentračního tábora a zavražděni. Město se připojí k projektu Stolpersteine, který už v několika městech v ČR i v Evropě připomíná oběti holokaustu. Radnice přispěje na umístění kamenů 45.000 korun, řekla ČTK mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. Stolpersteine je složenina německých slov stolpern (klopýtnout, škobrtnout) a steine (kameny). "Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým z kamenů skrývá a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak nás nutí zastavit se a sklonit se před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo," uvedla Kubalová. Stolperstein je vlastně dlažební kostka velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky. Nápad na jednoduché připomínky zmizelých sousedů měl původně německý umělec Gunter Demnig, který projekt začal realizovat v roce 1996. Projekt se rozšířil i do dalších zemí.

Jindy nepřístupné zahrady Pražského hradu lákaly návštěvníky

Málokdy vídanou příležitost probádat nepřístupná místa Pražského hradu nabízí příchozím dvoudenní vinobraní. V jeho rámci manželka prezidenta Livia Klausová otevřela Produkční zahrady. Vznikaly koncem 16. století v době vlády Rudolfa II. Pod podlahou jednoho z moderních skleníků skrývají historickou, 16 metrů hlubokou studnu, která byla představena poprvé. Ve sklenících jsou tisíce orchidejí, anturií a gerber, záhony venku jsou většinou zeleninové. "Produkční" se zahradám říká proto, že květin se opravdu využívá k výzdobě reprezentačních prostor a výpěstky slouží v hradní kuchyni. Sedmý ročník Vinobraní na Pražském hradě přilákal do sousední Královské zahrady nad letohrádkem už dopoledne stovky zájemců. U stánků si mohli koupit moravský burčák a čerstvě lisovanou hroznovou šťávu. Součástí vinobraní je i letos ochutnávka vín tuctu vinařství.

Burčák byl lákadlem také závěru Vinobraní na Grébovce, které uspořádala Městská část Praha 2. Přilákal na tento svah s pečlivě udržovanou vinicí, jejíž produkce se lisuje přímo na místě, i na prostranství nad ní tisíce lidí. I když se slavnosti vína konaly také na Pražském hradě či v Botanické zahradě v Troji, Grébovka nabídla největší počet druhů tohoto nápoje, který má prý pozitivní účinky na zdraví.

Na festivalu pantomimy v Poličce vystoupí mimové z pěti zemí

Mimové v ulicích, představení pro veřejnost a školy, workshopy i opera s pantomimou budou součástí mezinárodního festivalu pantomimy Mime fest v Poličce. Prvního ročníku, který začíná 20. září, se zúčastní mimové z Česka, Polska, Maďarska, Slovenska a Německa. Poličku si organizátoři vybrali k poctě hudebního skladatele Bohuslavu Martinů, který se ve městě narodil. Na Mime festu bude uvedena jeho komická opera Divadlo za bránou. Martinů byl velkým obdivovatelem a propagátorem pantomimy. Premiéra Divadla za bránou se uskutečnila 27. června na Nové scéně Národního divadla v Praze. Polička bude po Praze druhým hostitelem této komické opery s pantomimou.

Na hradě v Lukově na Zlínsku vznikne kaple pod širým nebem

Na hradě v Lukově na Zlínsku vznikne kaple pod širým nebem, která bude připomínat někdejší významnou religiózní stavbu, kostel sv. Jana Křtitele ze 14. století. Tvořit ji bude oltář a jednoduché lavice. Cílem Spolku přátel hradu Lukova, který zříceninu za pomoci dobrovolníků už déle než 20 let postupně rekonstruuje, je, aby kaple byla vysvěcena a mohly se zde konat mše. "Na hradě je doložen kostel sv. Jana Křtitele ze 14. století, který dokonce připomíná papež Bonifác IX. Je to naprostý unikát, jenž na moravských hradech nemá obdobu. Bývaly tam kaple, ale kostel, to je absolutní rarita," řekl předseda lukovského spolku Jiří Holík.

Ze sportu

Čeští tenisté hrají v semifinále Davisova poháru s Argentinou v Buenos Aires po pátečních dvouhrách nerozhodně 1:1 na zápasy. Radek Štěpánek nestačil na antuce na Juana Martína del Potra a s domácí jedničkou prohrál 4:6, 4:6 a 2:6. Vzápětí srovnal krok šestý hráč světa Tomáš Berdych, který už s Juanem Mónakem prohrával 1:2 na sety a 2:4, ale nakonec zvítězil 6:1, 4:6, 1:6, 6:4 a 6:4. "Necítil jsem se dobře uprostřed zápasu a mohl jsem jenom věřit sám sobě, že to dokážu ještě otočit, a povedlo se mi to," řekl Berdych po utkání v televizním rozhovoru. "Snažil jsem se vyhrávat bod za bodem a vrátit se ve čtvrtém setu do zápasu, což se mi povedlo a jsem šťastný," dodal.

Tenistka Lucie Hradecká porazila ve čtvrtfinále turnaje v Québeku osmnáctiletou Američanku Lauren Davisovou 6:4 a 6:2. Stříbrná olympijská medailistka ze čtyřhry bude hrát semifinále dvouhry na okruhu WTA podruhé v sezoně, předtím do něj postoupila v květnu v Madridu. Její soupeřkou bude Francouzka Kristina Mladenovicová, která stejně jako Davisová prošla v Québeku do hlavní soutěže z kvalifikace.

Jana Pechanová získala na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Itálii druhou bronzovou medaili. Po třetím místě ze středečního závodu na deset kilometrů byla třetí i na poloviční trati, na níž se plavalo s intervalovým startem. V Piombinu zvítězila domácí vytrvalkyně Rachele Bruniová, mistryně Evropy z pátečního závodu družstev, která zdolala pětikilometrový úsek za 1:00:56,9. S téměř minutovým odstupem byla druhá Řekyně Kalliopi Arauzuová, Pechanová na ni ztratila čtyři sekundy.

České házenkářky porazily v závěrečném utkání na přípravném turnaji O štít města Chebu v souboji účastnic prosincového evropského šampionátu Island 28:21 a s bilancí jedné výhry a dvou porážek se Slovenskem a Maďarskem obsadily konečné třetí místo. Turnaj ovládly Maďarky po dopoledním vítězství nad Slovenskem.

Čeští volejbalisté postoupili na mistrovství Evropy. Na kvalifikačním turnaji v Ostravě o tom rozhodl už zápas Chorvatsko - Rakousko, v němž Chorvatsko prohrává 0:2 a bodově už český tým nemůže v čele tabulky dostihnout.

České volejbalistky porazily v kvalifikaci mistrovství Evropy v Budaörsu Lotyšsko hladce 3:0. V tabulce skupiny F se posunuly na první místo, ale pokud Bulharky získají s domácím Maďarskem alespoň bod, zajistí si přímý postup na šampionát ony. České reprezentantky by v tom případě skončily druhé a čekala by je květnová baráž.

Fotbalisté Plzně jsou novými lídry nejvyšší soutěže. Rozhodla o tom jejich výhra 1:0 v duelu 7. ligového kola nad pražskou Spartou, která Západočechům přepustila vedení. Jeden z vrcholů sezony a přímý souboj o první místo rozhodl brankou z penalty ve 40. minutě domácí kapitán Pavel Horváth. Pokutový kop, nařízený po střetu domácího Limberského s Hušbauerem, však vzbudil vlnu emocí. Sparťané, kteří prohráli poprvé v tomto ročníku, se cítili být poškozeni.

Josef Váňa může usilovat o devátý triumf ve Velké pardubické. Po dubnové zlomenině stehenní kosti se legendární žokej vrátil k dostihům třetím místem ve čtvrté kvalifikaci na Velkou pardubickou s loňským vítězem Tiumenem. Společně by měli 13. října útočit na čtvrté prvenství ve slavném dostihu za sebou. Tiumen měl jako obhájce vítězství účast ve Velké pardubické jistou, devětapadesátiletý Váňa však musel absolvovat překážkový dostih, aby mohl ve vrcholu sezony startovat. Cenu společnosti A.S.A. dnes dokončili na třetím místě o devět délek za vítězným Roninem s žokejem Jaroslavem Myškou. Druhý doběhl Valldemoso s Dušanem Andrésem, třetí z loňského ročníku Velké pardubické.

Hokejista Jaromír Jágr by byl rád, kdyby sezona v NHL, kterou ohrožuje výluka, začala co nejdříve, protože ve 40 letech už v prestižní zámořské lize dlouho hrát nebude. Zároveň ale chápe postoj hráčů, kteří se nemohou shodnout s vlastníky klubů na nové kolektivní smlouvě. V případě vyhlášení výluky plánuje nastoupit co nejdříve za kladenský celek, jehož je majitelem.

Tenisové hvězdy Iveta Benešová a Jürgen Melzer jsou manželé. Česko-rakouská svatba se odehrála v pátek na zámku Laxenburg v Dolním Rakousku. Devětadvacetiletá Benešová řekla "ano" o dva roky staršímu Melzerovi zhruba po roční známosti, která podle všeho započala v období kolem jejich společného triumfu ve smíšené čtyřhře při loňském Wimbledonu.

Počasí:

Bude slunečno nebo polojasno, ráno a dopoledne se ještě mohou místy udržet mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty vystoupí na 17 až 21, na horách bude kolem 12 stupňů Celsia.

15-09-2012