Denní souhrn zpráv Zprávy

16-09-2012

Metanol už má 20 obětí, prohibice se dodržuje

Obyvatelé Česka prožili o víkendu prvních 48 hodin bez prodeje tvrdého alkoholu. Desetitisíce kontrol ukázaly, že částečnou prohibici obchodníci i restauratéři většinou dodržují. Metylalkohol si v neděli vyžádal už 20. oběť, v Přerově na následky otravy zemřel starší muž. V nemocnicích leží nyní 38 otrávených. Policisté stále hledají zdroj jedovatého alkoholu, v souvislosti s tímto případem obvinili další tři lidi, počet obviněných se tak zvýšil na 23. Otrava metylalkoholem postihla všechny čtyři moravské kraje, střední Čechy a Prahu. Nejvíce lidí zemřelo v Moravskoslezském kraji, kde má jedovatý alkohol 11 obětí, pět zemřelo v Olomouckém kraji. V neděli byli přijati dva intoxikovaní lidé do opavské nemocnice, manželský pár uvedl, že pil alkohol zakoupený v Polsku. Pacienta s otravou přijala i třinecká nemocnice, další muž byl hospitalizován v Praze, pil prý whisky. Řadě nemocných otrava způsobila doživotní poškození zdraví. Bez trvalých následků vyvázl pětapadesátiletý muž z Ostravy-Michálkovic, který dostal jako první v ČR norský lék fomepizol a mohl z nemocnice odejít. Kromě norského léku za to však vděčí více okolnostem, řekl ČTK mluvčí nemocnice Jiří Maléř.

Polsko zakázalo obchod s více než 20procentním alkoholem z ČR

Hlavní polský hygienik dnes na měsíc zakázal obchodování s více než dvacetiprocentním alkoholem vyrobeným v Česku. Nařízení se objevilo na oficiálním webu a má okamžitou platnost pro celé Polsko. Polské úřady opatření zdůvodnily potřebou chránit polské občany a osoby pobývající v Polsku za situace, kdy je z Česka hlášena série často smrtelných otrav po požití alkoholu s příměsí jedovatého metanolu. Slovensko podle ministerstva zemědělství nezakáže dovoz českého alkoholu. Mluvčí ministerstva Magda Tóth Želeňáková ČTK řekla, že k takovému opatření není důvod, protože v domácí obchodní síti nebyl nalezen nekvalitní alkohol z Česka.

Na východním Slovensku se otrávilo alkoholem z ČR osm lidí

Na východním Slovensku se metanolem otrávilo osm lidí. Po rodinné oslavě, na které pili alkohol dovezený z Česka, byli hospitalizováni v prešovské nemocnici. Televizi TA3 to řekla mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Čižmáriková; zdravotní stav postižených prý není vážný. Podle mluvčí se lidé otrávili slivovicí vyrobenou podomácku v Česku. "Šlo o rodinnou oslavu, kde bylo 17 lidí, z toho osm je hospitalizovaných.... Policejní rozbor bohužel potvrdil hodnoty metylalkoholu v tomto alkoholu," prohlásila Čižmáriková.

Ministerstvo zdravotnictví hledá cesty, jak zmírnit prohibici

Ministerstvo zdravotnictví hledá cesty, jak zmírnit plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu vyhlášený v pátek večer. Možností je například definování bezpečného alkoholu. V diskusním pořadu televize Prima Family to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle ministra existují tři možnosti, jak by se zákaz mohl uvolnit. "Díky počtu postižených se mohou zpřesňovat statistiky a dají pravděpodobnou možnost, že začneme to opatření omezovat z plošného na lokální nebo některé druhy alkoholu," uvedl Heger. Potřeba by podle něho bylo definovat mimo jiné to, jak přesně vypadají falešné kolky a etikety nebo, jak lidé poznají, že byly kolky použity opakovaně. Další možností, kdy by mohl být zákaz uvolněn, je samozřejmě to, že se přestanou objevovat další otrávení lidé nebo se policii podaří objevit zdroj a následně zmapuje a vyčistí distribuční síť. eloplošný zákaz prodeje alkoholu nad 20 procent ale bude podle ministra určitě několik dní trvat.

Opoziční poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) v pořadu řekl, že by byl pro větší regulaci prodeje tvrdého alkoholu v Česku. Navrhuje mimo jiné omezení maximálního balení, v němž mohou být lihoviny prodávány. Zatímco nyní si lidé mohou koupit i šestilitrový barel, Tejc si myslí, že maximální balení by mělo být jeden nebo dva litry. Možností je podle něj také to, že by všichni prodejci lihovin včetně restaurací museli mít licenci. Pro regulaci formou licencí ale není vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), podle ní by se spíše měla sjednotit kontrola, na níž se dnes podílí více orgánů, především obchodní a potravinářská inspekce a také celní správa. Podle ministra Hegera je také otázkou, zda nezvýšit daně na alkohol, který je podle něj v Česku ve srovnání s jinými evropskými zeměmi stále poměrně levný. Podle ministra by současná tragédie mohla urychlit změny v legislativě, které by dostupnost alkoholu v Česku omezily.

Kvůli prohibici může stát přijít měsíčně až o tři čtvrtě mld.Kč

Výpadek na daních kvůli zákazu prodeje tvrdého alkoholu by mohl dosáhnout 750 milionů Kč měsíčně. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič (ODS). Každý den tak stát kvůli zákazu prodeje alkoholu přichází asi o 25 milionů korun na daních. Odhad zahrnuje výpadek spotřebních daní i daně z přidané hodnoty. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily zhruba sedm miliard korun. Podle Minčiče ministerstvo financí ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, resortem zemědělství a výrobci lihovin připravuje návrhy na potírání černého trhu s lihovinami. Černý trh podle odhadů ministerstva financí tvoří asi desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl až na čtvrtinu. "Já se domnívám, že ty alarmující odhady (výrobců a dovozců) jsou bezprostřední reakcí na neštěstí, velikost černého trhu zas tak velká nebude," řekl Minčič.

Policie chytila prodejce alkoholu přes internet, varuje zákazníky

Policie zadržela člověka, jenž údajně přes internet prodával závadný alkohol. Nakoupil od něj muž z Boskovicka, jehož v sobotu hospitalizovali s otravou metanolem. Zároveň policie varuje další případné zákazníky před konzumací dodané lihoviny, řekla ČTK policejní mluvčí Petra Vedrová. Prodejce nabízel podezřelou slivovici prostřednictvím inzerátů na internetu. Komunikoval pomocí e-mailové adresy veselypetr@atlas.cz. Inzerát umístil například na portálu Bazoš.cz. "Vyloučit však nemůžeme ani další webové stránky," uvedla mluvčí. Pokud už někdo zakoupený alkohol vypil, měl by vyhledat lékaře. Nabídky se objevily také na vývěskách v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě.

Zhruba 60 neokolkovaných lahví s alkoholem zajistili policisté v lese na Bruntálsku. Na lahve je upozornil svědek, který je našel v kartonových krabicích v příkopu u lesní cesty. Informovala o tom policejní mluvčí Daniela Vlčková. Lahve nebyly opatřeny ochrannými známkami, několik jich bylo prázdných. Toxikologická expertiza určí, zda tekutina obsahuje nebezpečný metylalkohol a případně v jakém množství.

Poslanci začnou znovu projednávat sporný balíček daňových změn

Poslanci začnou opět projednávat vládní daňový balíček, který Sněmovna neschválila po senátním vetu na minulé schůzi kvůli revoltě několika poslanců ODS. Kabinet obratem podal předlohu znovu a spojil s ním svou důvěru. Poslance dále čeká rozhodnutí o novele, která by zavedla trest zákazu pobytu za některé opakované přestupky. Vetoval ji prezident Václav Klaus, podle kterého je populistická a možná v rozporu s ústavou. Schůze Sněmovny začne v úterý.

Daňový balíček budou poslanci projednávat v úvodním prvním čtení. Nemělo by být komplikované; rebelové z ODS avizovali, že předlohu podpoří a budou také pro zkrácení lhůty pro její projednání ve výborech. Skupina občanských demokratů je ale nadále proti navrhovanému zvýšení DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent i proti dalším daňovým změnám. Žádají, aby stát více spořil ve výdajích a příjmy zvýšil z privatizace svého majetku. O jejich návrzích se bude dál jednat.

Vláda opět projedná návrh ČSSD na snížení daně u nafty a benzinu

Vláda bude opět projednávat předlohu, v níž opoziční ČSSD navrhuje snížení spotřební daně u nafty o 2,5 Kč a u benzinu o 1,5 Kč na litru. S totožným návrhem sociálních demokratů kabinet v minulosti nesouhlasil a Sněmovna jej zamítla v červnu už v prvním čtení. ČSSD nyní předlohu podala znovu, kabinet ji posoudí ve středu. ČSSD své návrhy zdůvodňuje tím, že spotřební daň je neúměrně vysoká a motivuje občany a zejména velkodopravce k levnějším nákupům pohonných hmot v okolních zemích. ČSSD se odvolává na analýzy, podle nichž by po snížení daně vzrostl prodej pohonných hmot o 23 procent. Stát by prý vybral na daních tři až pět miliard korun navíc. Kabinet ale výpočty zpochybňuje. V minulosti uvedl, že snížení daně požadované sociálními demokraty by znamenalo rozpočtovou ztrátu až 15,1 miliardy korun.

Na severu Norska zahynul český horolezec

Na severu Norska při výstupu na skálu v oblasti Ersfjordbotn nedaleko města Tromso zahynul český horolezec. Oznámily to norské zpravodajské servery, podle kterých záchranáři po mnohahodinovém pátrání nalezli v pátek zhruba 35letého muže mrtvého. Rodina zesnulého již byla o neštěstí informována. Muž byl pohřešován od čtvrtka, kdy se po plánovaném výstupu nedostavil na místo srazu se svými známými. Ti zalarmovali záchranáře, kteří do terénu vyslali dvě desítky mužů se psy i vrtulník. Pozdě v noci muselo být pátrání pro zhoršenou viditelnost přerušeno a tělo bylo nalezeno až v pátek dopoledne. Policie se domnívá, že muž zřítil při pokusu o výstup na jeden z vrcholů novou cestou. Podle svých příbuzných byl zesnulý zkušeným horolezcem s praxí z mnoha evropských zemí i z Nepálu či z Jižní Ameriky.

V Roudnici se při přistání převrátila cessna, nikdo se nezranil

Víc než milionovou škodou skončila letecká nehoda, která se stala na letišti v Roudnici nad Labem. Adeptka pilotního průkazu zřejmě nezvládla přistání a převrátila cessnu. Nikomu se ale nic nestalo, řekla ČTK policejní mluvčí Marie Pivková. Nehodu na místě vyšetřuje letecká inspekce. Jeden z pracovníků aeroklubu ČTK řekl, že pilotka zřejmě dosedla na plochu příliš tvrdě, ulomila příďové kolo a stroj se následně přes nos zcela převrátil.

Festival Divadlo Plzeň uvedl novou knihu Václava Havla o divadle

Mezinárodní festival Divadlo Plzeň vzdal poctu někdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi, který patřil po řadu let mezi členy čestného předsednictva této přehlídky. Oficiálně byla představena nová kniha pojmenovaná Václav Havel o divadle obsahující jeho texty a úvahy o divadle a divadelní tvorbě. Svazek vydaný Knihovnou Václava Havla je určen nejenom pro odborníky spojené s divadlem, čtenáře by měl najít i mezi veřejností. ČTK to řekla editorka knihy Anna Freimanová. Téma je uvedeno historicky cenným svědectvím a vzpomínkami Václava Havla na vlastní působení v pražských divadlech v šedesátých letech, jež jsou součástí jeho knih Dopisy Olze, Dálkový výslech a Prosím stručně. Těžiště knihy je v autorově publicistice šedesátých let. Podle Freimanové to byly tehdy zejména články v časopisu Divadlo a v Divadelních novinách, věnované české a pražské divadelní scéně. Knihu uzavírá esej poskládaná z vybraných pasáží z Havlových Dopisů Olze psaných ve vězení.

Mezinárodní festival Divadlo Plzeň potrvá do 20. září. Na programu má letos přibližně 40 představení předních zahraničních a domácích divadel. Publikum může sledovat účinkující nejen na tradičních jevištích, ale i v ulicích a na netradičních místech, například na schodech haly hlavního plzeňského nádraží.

V Praze se bude hrát shakespearovské divadlo v angličtině

V pražském Divadle Kolowrat se 21. září uskuteční evropská premiéra projektu Tiny Packerové o ženských postavách v shakespearovských hrách. Pětidílný cyklus Women of Will, The Complete Journey nabídne v deseti večerech do 20. října komplexní a strhující pohled na ženské postavy v textech alžbětinského dramatika. "Tina Packerová je jedna z nejvýznamnějších světových znalkyň Shakespearova díla, zakládající umělecká ředitelka americké Shakespeare & Company a někdejší členka britské Royal Shakespeare Company," uvedl Guy Roberts, umělecký ředitel Prague Shakespeare Festival, který sérii představení pořádá. Inscenace v hlavní roli s Tinou Packerovou a Nigelem Gorem nadchla podle něj diváky napříč Severní Amerikou. Představení, které kombinuje ženské party ze Shakespearových her i vysvětlení a komentování těchto postav, uvidí zájemci v Kolowratu od 21. září do 20. října v pěti pokračováních po dvou večerech; v každém půjde o jiné hrdinky. Všechna představení budou uváděna s českými titulky Martina Hilského.

Heřmanice mají nové lákadlo, rozhlednu ve tvaru okurky

V Heřmanicích na Liberecku je od neděle přístupná nová rozhledna ve tvaru okurky. Cyklisté se k ní dostanou po nově vybudované cyklostezce, pro motoristy nedaleko vybudovali parkoviště. Další zázemí vytvoří obec v příštím roce. ČTK to řekl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. Rozhledna o průměru pěti metrů má být jedním z hlavních lákadel na cyklostezce postavené díky projektu z česko-polského programu Cíl 3. Vede z polské Bogatynie přes Heřmanice do Dětřichova. Na české straně přibylo 7,5 kilometru tras, které navazují na jiné stezky. Napojené jsou například na Pašeráckou nebo Krakonošovu cyklostezku.

Rozhledna vysoká 24 metrů je z kvalitního modřínu. Nahoru vede 99 schodů a při výstupu se turisté díky dvojitému točitému schodišti nepotkají s těmi, kteří sestupují dolů. Z vrcholu jsou vidět Jizerské i Lužické hory, Žitavská nížina, část Heřmanic, Dětřichov i elektrárna Turów v Polsku.

V Jičíně skončil pohádkový festival, přišlo na 65.000 lidí

Kolem 65.000 dětí a dospělých přijelo podle pořadatelů na letošní 22. ročník kulturního festivalu Jičín-město pohádky, jehož podtitul zněl Pohádkové Pimprlatérium. Pětidenní festival skončil předáním symbolických klíčů od města zpět zástupcům radnice. Festival také připomněl 100. výročí narození výtvarníka Jiřího Trnky a 90. výročí narození spisovatelky Marie Kubátové. Festival, který letos provázel motiv loutky, nabídl po celém Jičíně desítky různých akcí pro děti i dospělé. "Vrcholem byl sobotní celodenní program, kdy vystoupili například písničkář Tomáš Klus či soubor Cirk La Putyka. Přes chladné počasí přišlo téměř 20.000 lidí. Letošní ročník pokládáme za velmi úspěšný," řekla ČTK předsedkyně správní rady Nadačního fondu Jičín - město pohádky Věra Rychterová.

Znojemské vinobraní letos přilákalo více než 75.000 návštěvníků

Znojemské historické vinobraní letos přilákalo více než 75.000 lidí. Zákaz prodeje tvrdého alkoholu atmosféru podle pořadatelů příliš neovlivnil. Lidé do Znojma přijíždějí především za vínem a burčákem. Znojemské historické vinobraní patří k největším akcím svého druhu. Celý historický střed města každoročně zaplní stánky a mázhauzy, návštěvníky baví kejklíři, divadelníci, šermíři i známí muzikanti. Tradičním zlatým hřebem slavností je průvod s postavami Jana Lucemburského a jeho manželky Elišky Přemyslovny. Letos šlo v průvodu 400 účinkujících a 35 koní.

Ze sportu

Čeští tenisté si znovu po třech letech zahrají finále Davisova poháru. Do boje o slavnou salátovou mísu proti Španělsku je posunul Tomáš Berdych. Šestý hráč světa v úvodní nedělní dvouhře v Buenos Aires porazil Carlose Berlocqa 6:3, 6:3 a 6:4 a výběr kapitána Jaroslava Navrátila vede nad Argentinou 3:1. "Dokázali jsme to! To byl náš cíl, s kterým jsme sem přijeli a vypadalo skoro nemožné tady vyhrát. V tomto kotli jsme dokázali skoro nemožné. Je to neuvěřitelné," řekl Berdych na kurtu. "Přijeli jsme sem s vírou ve výhru a jsem nadšený, protože jsme to zvládli perfektně. Jsem šťastný a těším se na finále doma, to je zásadní věc," uvedl kapitán Jaroslav Navrátil. Češi vyzvou obhájce titulu Španěly doma od 16. do 18. listopadu a zkusí jim oplatit porážku z finále v roce 2009. Před třemi lety neuhráli na antuce v Barceloně ani bod, tentokrát se bude hrát nejspíše v Praze a na rychlém povrchu.

Hokejisté Kladna po oznámení výluky v NHL potvrdili, že za ně budou hrát hvězdný majitel klubu Jaromír Jágr z Dallasu a další útočník Tomáš Plekanec z Montrealu. V dresu Rytířů se objeví už ve středu v předehrávce 10. kola extraligy, kdy bude Kladno hostit v pražské O2 aréně Slavii, která jinak moderní halu využívá. Kladno pracuje na angažování dalších hvězd z NHL. Podle tiskové zprávy by mohla za Rytíře nastoupit až pětice posil ze zámoří. Klub ale musí vyřešit problémy především se zajištěním nákladných pojistek hráčů. Jágr se naposledy představil v extralize při výluce v NHL v sezoně 2004/05, když nastoupil 5. listopadu v domácím utkání Kladna s Libercem a pak zamířil do ruského Omsku. Krátce předtím na jeho duel na ledě Slavie v tehdejší Sazka Aréně zavítalo 15.785 příznivců, což byl tehdy rekord české nejvyšší soutěže.

Český jezdec Josef Franc získal bronzovou medaili v seriálu mistrovství světa na dlouhé ploché dráze a dosáhl životního úspěchu. Před závěrečném šestým finálovým závodem v německé Vechtě byl Franc dokonce na průběžné druhé pozici, z níž ho nakonec odsunul domácí Martin Smolinski. Mistrem světa se stal potřetí za sebou Fin Joonas Kylmäkorpi.

Jana Pechanová získala na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Itálii druhou bronzovou medaili. Po třetím místě ze středečního závodu na deset kilometrů byla třetí i na poloviční trati, na níž se plavalo s intervalovým startem. V Piombinu zvítězila domácí vytrvalkyně Rachele Bruniová, mistryně Evropy z pátečního závodu družstev, která zdolala pětikilometrový úsek za 1:00:56,9. S téměř minutovým odstupem byla druhá Řekyně Kalliopi Arauzuová, Pechanová na ni ztratila čtyři sekundy.

Čeští volejbalisté vyhráli v kvalifikaci o mistrovství Evropy všech šest zápasů. Na závěr zdolali v ostravské hale Chorvatsko 3:0 po setech 25:15, 25:21, 25:19. V bojích v kvalifikační skupině ztratil domácí výběr pouze jeden jediný set. Svěřenci nizozemského kouče Stewarta Bernarda měli jistotu postupu na šampionát v roce 2013 již od soboty, před domácím publikem hráli přesto v nesilnější sestavě a Chorvaty, kteří postoupili do baráže, jasně zdolali. Závěrečný turnaj mistrovství Evropy se v příštím roce uskuteční v Dánsku a Polsku.

České volejbalistky zakončily kvalifikaci mistrovství Evropy v Budaörsu hladkým vítězstvím 3:0 nad Lotyšskem, v tabulce skupiny F obsadily druhé místo a v květnu je čeká baráž s Rumunskem. To skončilo druhé ve skupině D, o přímý postup ho připravila prohra s Chorvatskem.

Dvě medaile získali čeští reprezentanti na mistrovství světa ve sportovním lezení v Paříži. Životního úspěchu dosáhl Libor Hroza, jenž skončil druhý v lezení na rychlost. V lezení na obtížnost obhájil Adam Ondra bronz z loňského roku. V 19 letech má v této disciplíně už třetí medaili z MS, v roce 2009 se stal vicemistrem světa. Loni si navíc připsal i druhé místo v boulderingu. Pětadvacetiletý Hroza vylepšil loňské páté místo. V semifinále si poradil s Rusem Dmitrijem Timofejevem a nestačil až ve finále na čínského světového rekordmana Čung Čchi-sina, jenž navázal na své tituly z let 2007 a 2009. Ondra se musel sklonit před Rakušanem Jakobem Schubertem a Kanaďanem Seanem McCollem.

Česká osmiveslice získala na mistrovství Evropy bronzové medaile. V posledním závodu na šampionátu v italském Varese dnes posádka ve složení Kornel Altman, David Jirka, Jakub Podrazil, Michal Horváth, Jan Pilc, Milan Doleček, Petr Melichar, Matyáš Klang a kormidelník Martin Šuma dojela na třetím místě za Poláky a Italy. Před rokem vybojovala česká osma stříbro, od kterého ji tentokrát dělilo 66 setin sekundy. Na vítěznou polskou loď ztratili čeští reprezentanti rovné dvě sekundy.

Počasí:

Bude slunečno, jen dopoledne se ještě mohou udržet mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty vystoupí na 20 až 24, na horách bude kolem 16 stupňů Celsia.

16-09-2012