Denní souhrn zpráv Zprávy

23-09-2012

Tripartita v pondělí asi zasedne i přes spory Nečase a Zavadila

I přes spory mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem zřejmě v pondělí zasedne tripartita. Mluvčí Úřadu vlády i ministerstva financí ČTK řekli, že se plánované jednání má uskutečnit. Na schůzku představitelů vlády, zaměstnavatelů a odborů je připraven i předseda odborového svazu KOVO Josef Středula. Nečas v pátek uvedl, že se odmítá se Zavadilem setkat. Vadí mu slova odborového lídra, který Nečasův kabinet označil za nejhorší vládu od roku 1950. Zavadil později připustil, že svůj výrok pronesl v nadsázce a příště by se vyjádřil jinak. Mluvčí Úřadu vlády Michal Schuster ČTK řekl, že by se schůzka tripartity měla konat. Stejně se vyjádřil i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle svých slov nemá žádnou informaci o případném zrušení plánovaného jednání. Tripartita se tak v pondělí sejde poprvé po půl roce, aby jednala o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Středula ČTK večer potvrdil, že by se jednání uskutečnit mělo. Odbory podle něj mají k návrhu rozpočtu připraven dvaadvacetistránkový oponentní materiál.

Jakl má 10.000 podpisů pro kandidaturu na Hrad, získal i Klause

Kandidát Strany svobodných občanů na prezidenta Ladislav Jakl má zatím 10.000 podpisů pod peticí požadující jeho kandidaturu na Hrad. Podpisy mu sbírá síť zhruba 1500 dobrovolníků v celé ČR. Sám Jakl začal se sběrem teprve v pátek, pod petici se mu jako první podepsal jeho hradní "šéf" prezident Václav Klaus. Prezidentský kandidát to oznámil na odpolední tiskové konferenci v centru Prahy. Podpisy mu sbírají členové Svobodných i další sympatizanti. Celkem má po České republice 50 sběrných míst, kde lze petice podepsat. Sám donedávna podpisy nesbíral. Podle svých slov s tím začal až v pátek. Na petičním archu ukázal novinářům zatím jediný podpis, patřící Klausovi. Podporu svého nadřízeného ocenil. Prezident mu prý s kampaní nijak neradí. "Náš pracovní poměr je stále nastaven tak, že radím já jemu," uvedl Jakl. Podle svých slov nevylučuje, že by se Klaus mohl stát jedním z jeho externích poradců v případě, že se Jakl opravdu v prezidentských volbách uspěje.

Podle Klause se blíží konec demokracie a národního státu

Nové snahy o federalizaci Evropské unie, která by měla svou vlastní hlavu státu a armádu, jsou podle prezidenta Václava Klause "konečnou fází" zániku demokracie a národního státu. Klaus to řekl v rozhovoru s britským listem The Sunday Telegraph. "Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a naši suverenitu. To je ve federaci nemožné. EU by se měla vydat opačným směrem," nechal se slyšet český prezident. Klausova slova byla mimo jiné reakcí na prohlášení předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, který 12. září oznámil, že v roce 2014 zveřejní návrhy na federalizaci sedmadvacítky. "To je poprvé, co potvrdil skutečné ambice dnešních protagonistů dalšího prohlubování evropské integrace. Do dneška lidé jako je pan Barroso tyto ambice před evropskou veřejností tajili. Bojím se, že má Barroso pocit, že teď je ten správný čas oznámit takový absolutně špatný vývoj. Myslí si, že dokončují koncept Evropy, ale podle mě jej ničí." uvedl Klaus. Vedle Barrosa vyzvalo k užší evropské integraci v minulém týdnu devět unijních zemí, včetně Německa a Francie. Podle německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho by měly členské země přijít o možnost vetovat rozhodnutí v oblasti obranné politiky, tak aby nemohl jediný stát blokovat návrhy, mezi nimiž by časem mohl být i vznik evropské armády. Vyzval také k vytvoření funkce přímo voleného prezidenta EU, který by "osobně jmenoval členy své evropské vlády". Klaus motivaci politických elit k přesunu rozhodovacích pravomocí z národní na nadnárodní úroveň vidí v tom, že politikům umožňuje vyhnout se částečně dohledu voličů a zvýšit tak svoji moc. To, že se jim podařilo zpochybnit existenci národních států, považuje pak za nejhorší z mnoha chyb a lží při vývoji EU.

Vláda není spokojena se švédskými podmínkami pronájmu gripenů

Českou republiku neuspokojila zatím poslední švédská nabídka podmínek dalšího pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen. Novinářům to v sobotu na letišti v Mošnově řekl ministr obrany Alexandr Vondra, který o tom v pátek večer jednal se švédskou ministryní obrany Karin Enströmovou. Obě strany podle něj budou v jednáních pokračovat do konce listopadu. Pokud Švédsko nenabídne výhodnější cenové podmínky, ČR vyhlásí nový tendr na zajištění ochrany vzdušného prostoru nadzvukovými stíhačkami. Vondra nicméně vyjádřil naději, že se obě strany dohodnou. Současný pronájem gripenů vyprší v roce 2014. S Enströmovou jednal Vondra v pátek večer asi hodinu. "Já jsem jí vysvětlil, řekl bych velmi podrobně, důvody, které mě i českou vládu vedly k závěru, že ta poslední švédská nabídka nebyla uspokojující," řekl novinářům Vondra. Podle ministra se buď vyjednávací týmy shodnou na podmínkách dlouhodobějšího pronájmu stíhacích letounů nebo současný kontrakt prodlouží pouze o dva nebo tři roky, po jejichž uplynutí vláda vyhlásí nové výběrové řízení na ochranu nebe nad Českem.

BAE vybudoval korupční systém "poradců" a nastrčených firem

Zbrojní koncern BAE Systems, který je zapleten i do pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen české armádě, údajně rozděloval úplatky mezi osoby rozhodující o zbrojních zakázkách prostřednictvím poradců, nastrčených firem, nadací a kont. Vyplývá to z rozsáhlého článku, který přináší aktuální vydání rakouského týdeníku profil. Podle stejného článku byly jen pro "třetí" strany v Česku na úplatcích připraveny téměř dvě miliardy korun. Koncern údajně korumpoval důležité osoby i luxusními dary, zejména pak v Saúdské Arábii. Vyplývá to ze svědeckých výpovědí při vyšetřování případu kontroverzního rakouského lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, na nichž je článek v rakouském týdeníku postaven.

Policie má už jasno v kauze metanolu, v pondělí řekne víc

Policie se již dostala k předpokládanému vrcholu pyramidy výrobců alkoholu s metanolem, řekl v neděli v diskusním pořadu České televize policejní prezident Martin Červíček. Podle něj už mají kriminalisté v případu jasno a neřeší další vyšetřovací verze. Doposud obvinili 41 lidí, 17 z nich skončilo ve vazbě. O víkendu ještě policisté provádějí další úkony, zásadní výsledky chce Červíček představit v pondělí. "Pokud se budeme bavit o kauze metylalkoholu, ta, která je spojena s obecně známými informacemi o počtu hospitalizovaných a usmrcených osob, tak z hlediska směru, verze a přepokládaného výsledku máme jasno," prohlásil policejní prezident. Podle něj však policisté ještě nejsou u konce, budou se případy nelegálně vyráběného alkoholu zabývat dál. Výrazný posun ve vyšetřování přinesla podle Červíčka čtvrteční akce zlínských kriminalistů, při které zajistili 6000 litrů tekutiny, s největší pravděpodobností metanolu, při zátahu v Opavě. Podle Červíčka však policisté zatím nemají zdroj jedovatého alkoholu ani veškeré výrobky, které z něj pocházejí. Policejní prezident také v České televizi odmítl, že by policisté selhali a případy nelegální výroby alkoholu neřešila. Například loni podle něj policisté každý čtvrtý den řešili případ, který se týkal alkoholu. Nyní však čeká na výsledky analýz a podle jejich výsledků se na tuto problematiku případně více zaměří.

Výrobci lihovin budou v pondělí řešit kompenzace za prohibici

Výrobci a dovozci lihovin budou v pondělí s velkou pravděpodobností jednat o možných kompenzacích v souvislosti se zákazem prodeje tvrdého alkoholu. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Steiner. Dosud se podle něj možností kompenzací členové unie nezabývali, prioritní pro ně je především obnovení trhu s alkoholem. Náhradami škod způsobených prohibicí se už naopak zabývali zástupci gastronomických zařízení. "Škoda tady je, vyčíslili jsme ji na zhruba 43 milionů korun denně, a myslím si, že jisté úlevy by byly na místě," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek. Nedomnívá se ale, že podnikatelé v gastronomii mají možnost kompenzace na státu žádat. Podle právničky Hany Marvanové by ale obchodníci mohli tlakem na stát určitých kompenzací dosáhnout. "Alespoň ve formě nějakých úlev nebo odložení záloh na daň, protože se mnozí obchodníci i bez své vlastní viny mohou ocitnout v situaci, že nebudou schopni plnit své daňové povinnosti vůči státu, přitom tu situaci nezavinili," řekla v ČT Marvanová.

Becherovka začala vyrábět Lemond s 19 procenty alkoholu

Jan Becher - Karlovarská Becherovka a.s. (JBKB) zahájila v neděli výrobu likéru Becherovka Lemond s obsahem alkoholu 19 procent, o jedno procento méně než má původní produkt. Reagovala tak na zákaz prodeje 20 a víceprocentních lihovin platný od pátku 14. září, sdělila ČTK manažerka JBKB Petra Nosková. Likérka zároveň zahájila distribuci do českých obchodů, barů i restaurací. "Uvedení Becherovky Lemond 19 procent na trh je reakcí na současný plošný zákaz prodeje alkoholu 20 procent a výše. Tento krok nám také umožňuje částečně zachovat provoz, a tím práci pro naše zaměstnance, částečně kompenzovat další finanční ztráty a také pomoci našim zákazníkům - provozovatelům barů a restaurací, kteří jsou situací postiženi nejvíce," uvedl ředitel společnosti Anthony Schofield.

MZe chystá proexportní strategii, má být do konce roku

Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje národní strategii pro export zemědělských komodit a potravinářských výrobků. Dokument by měl být hotov do konce roku. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí MZe Jan Žáček. Podle ministerstva a Agrární i Potravinářské komory, by český agrární vývoz, který dnes z více než 90 procent míří do zemí EU, měl do budoucna více směřovat do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Pro vývoz zajímavé jsou i Balkán, Středomoří a oblast Perského zálivu. Podle Žáčka jsou pro tuzemské vývozce zajímavé především trhy ne příliš vzdálené. Je tomu tak kvůli omezené trvanlivosti potravinářského zboží i z důvodů geografické polohy Česka, jejíž slabinou je chybějící přístup k moři. "Jde tedy hlavně o trhy na východ od nás, trhy kolem Středozemního moře a balkánské země," poznamenal mluvčí. Připomněl, že největším agrárním dovozcem z Česka je po státech EU Rusko. Čeští producenti by se do budoucna měli snažit vyvážet především zpracované potravinářské výrobky a speciality s vysokým podílem přidané hodnoty. V současnosti převládá vývoz nezpracovaných surovin, což řada odborníků kritizuje.

ŘVC začalo pracovat na možnosti splavnění Labe bez jezu

Ředitelství vodních cest (ŘVC) začalo připravovat alternativní podobu splavnění Labe, která nepočítá se stavbou kontroverzního děčínského jezu. Jestli tato varianta bude v českých podmínkách reálná, by se ředitelství mělo dozvědět do konce listopadu, kdy budou k dispozici výsledky matematického modelování. ČTK to sdělil Jan Hodovský, jednatel konzultantské společnosti Well Consulting, se kterou ŘVC při prosazování jezu spolupracuje. Vypracování alternativní varianty splavnění Labe ŘVC zadalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Variantu bez jezu Ředitelství vodních cest v minulosti odmítalo s tím, že na české straně řeky je příliš velký sklon a prohrábkou říčního dna se nebude možné dostat na hloubku 1,6 metru, kterou pro efektivní říční dopravu požadují rejdaři. "Mohu zodpovědně říct, že se domníváme, že bude velký problém, aby ta bezjezová varianta vyhověla požadavkům," řekl ČTK šéf ŘVC Jan Skalický. Ředitelství si podle něj v minulosti nechalo vypracovat několik studií, které prokazovaly, že jiná varianta než jez není reálná.

Dny NATO v Mošnově navštívilo 208.000 lidí

Dvanácté Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo o víkendu 208.000 lidí. Více jich přišlo v neděli, kdy na letiště dorazilo 118.000 návštěvníků. Oznámili to pořadatelé akce. Lidé viděli, jak vypadá tankování letadla ve vzduchu, nebo let amerického bombardéru B-52 Stratofortress. "Díky zájmu návštěvníků jsme mohli obhájit neoficiální titul největší armádně-letecko-bezpečnostní show ve střední Evropě," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které Dny NATO organizuje. Horší počasí mohlo podle pořadatelů za to, že v sobotu dorazilo méně lidí: 90.000 oproti loňským 140.000. Zato v neděli se návštěvnost zvedla a o 33.000 překonala loňských 85.000. Za víkend nabídly Dny NATO celkem přes osm hodin leteckých a na šest hodin pozemních dynamických ukázek. K divácky nejvděčnějším patřilo vystoupení špičkové britské akrobatické skupiny Red Arrows nebo účast dvou legendárních bombardérů B-52.

Výstavu Europa Jagellonica navštívilo téměř 60.000 lidí

Mezinárodní výstavu Europa Jagellonica v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK), která pomalu spěje do finále, navštívilo od jejího otevření v květnu už téměř 60.000 lidí. Kvůli velkému zájmu bude v pátek a během příštího víkendu, kdy bude expozici možné navštívit naposledy, prodloužena otevírací doba od 09:00 do 20:00. Proti původnímu očekávání vzrostly celkové náklady na uspořádání výstavy z 20 na 30 milionů korun, řekla ČTK ředitelka galerie Jana Šorfová.

V Brně vyšla antologie povídek 44 současných ukrajinských autorů

Jako příspěvek k lepšímu poznání ukrajinské kultury v Česku vydalo brněnské nakladatelství Větrné mlýny novou antologii tamní povídkové tvorby. Kniha nazvaná Ukrajina, davaj, Ukrajina! shrnuje 55 povídek od 44 autorů. Všechny texty vznikly ve čtvrtstoletí, které loni uplynulo od černobylské katastrofy, sdělil ČTK nakladatel Petr Minařík. Nakladatelé chtějí novou knihou přiblížit současnou ukrajinskou povídku českým čtenářům a předvést rozmanitost žánru. Zároveň chtějí rozhýbat myšlenkové stereotypy, které v české společnosti o Ukrajině a Ukrajincích přetrvávají. "Bylo by skvělé, kdyby na základě této reprezentativní mapy soudobé ukrajinské literatury došlo ke změně českého pohledu na tuto velkou slovanskou kulturu. Je na čase přestat vnímat Ukrajince jen jako dělníky a uklízečky a začít je brát vážně a s respektem," uvedl Minařík.

Zklamaný Kreuziger na MS dvakrát měnil kolo, pak vzdal

Kopec smůly se přilepil na Romana Kreuzigera během závodu s hromadným startem na mistrovství světa v nizozemském Limburgu. Český cyklista se připletl do pádů a zbrzdily ho i technické problémy, takže se nakonec rozhodl ze závodu odstoupit. "Určitě jsem se necítil špatně, ale to je všechno jedno, protože ten závod jsem nedojel," řekl Kreuziger ČTK a Českému rozhlasu. Zhruba 70 kilometrů před cílem se Kreuziger připletl do pádu. "V tom prvním pádu jsem tam trošku zůstal, ale vyměnili jsme tretru a ještě jsem se dostal zpátky, i když to samozřejmě stálo spoustu sil," nastínil problémy, kvůli nimž musel vyměnit i kolo.

Michek je vicemistrem světa v motokrosu ve třídě MX3

Motokrosař Martin Michek se stal vicemistrem světa třídy MX3. Čtyřiadvacetiletý jezdec týmu Orion Litomyšl o místo vylepšil loňský bronz, kterým získal pro český motokros první medaili z MS po 35 letech. Druhé místo vybojoval ve světové konkurenci naposledy právě v roce 1976 Jiří Churavý ve stopětadvacítkách. Na stříbrnou pozici se Michek vyhoupl třetím místem v závěrečné Velké ceně Německa, ve které ovládl obě rozjížďky jiný český jezdec Filip Neugebauer. Při jediném startu v MS v sezoně si čtyřiadvacetiletý motokrosař Osička Teamu připsal premiérový triumf v mistrovství světa. Michek v Teutschentalu dojel druhý a čtvrtý a v součtu nestačil ještě na Rakušana Matthiase Walknera. Ten před ním zůstal jako jediný i v celkové klasifikaci po devíti závodech šampionátu.

Plzeň zaváhala, Sparta se může vrátit do čela tabulky

Fotbalisté Plzně v 8. kole první ligy zaváhali v Teplicích, kde v dlouhém oslabení uhráli alespoň bod za remízu 1:1. O čelo tabulky se tak dělí s Jabloncem, který má po výhře 1:0 nad Slováckem nejen stejně bodů, ale i shodné skóre. Ztráty Plzně ale může využít Sparta, která se v případě výhry v pondělní dohrávce se Sigmou Olomouc posune o dva body na první místo.

Plzni se nevydařil úvod utkání, kdy si nepohlídala dva úniky Mahmutoviče. Jednou z toho byl gól a podruhé vyloučení Čišovského, po kterém musela dohrávat 77 minut o deseti. K zisku bodu však Viktorii nasměroval Ďuriš, který se prosadil po rohu hlavou. Pro Plzeň to byl čtvrtý gól během jednoho týdne a všechny dala hlavou.

Viktoriáni se vybojovaným bodem dotáhli na Jablonec, který v sobotu porazil Slovácko. O jediný gól se postaral Lafata, který se prosadil pošesté v sezoně. Severočeši ukončili nelichotivou sérii a poprvé v ligové soutěži po deseti zápasech zdolali Slovácko na jeho hřišti.

První liga po osmi kolech už nemá neporažený tým. Svého přemožitele našla i Jihlava, která v duelu nováčků nečekaně jasně podlehla Brnu na jeho hřišti 1:5.

Brňanům vyšel dokonale nástup a po třinácti minutách vedli 2:0 po gólech Švancary a novice v dresu Zbrojovky Škody. Nejlepší ligový střelec Tecl sice svým sedmým gólem zkorigoval po změně stran výsledek, hned vzápětí se ale opět prosadili Švancara se Škodou a definitivní pečeť vítězství Brna dal tři minuty před koncem Pernica.

Povedenou premiéru na lavičce Mladé Boleslavi prožil trenér Ladislav Minář, jehož svěřenci zvítězili nad Hradcem Králové doma 1:0 brankou Nešpora. Ukončili tak sérii tří porážek a poprvé se jim povedlo v lize Hradec porazit z pěti vzájemných zápasů.

Pražské derby mezi Duklou a Slavií skončilo i potřetí za sebou bezbrankovou remízou. "Sešívaní" neprohráli čtvrtý zápas v řadě a už 432 minut neinkasovali. Celek z Julisky naopak čeká na vítězství pět duelů.

To Příbram čeká na výhru už dokonce 14 zápasů. Blízko k ukončení série byla v sobotu proti Českým Budějovicím, kdy vedla po gólu Trappa. Jenže deset minut před koncem svou premiérovou brankou za Dynamo srovnal Řepka, který se v lize trefil po dvou letech. Příbram i Budějovice se tak nadále krčí na dně tabulky s pěti body.

V páteční předehrávce fotbalisté Ostravy ztratili v Liberci dvoubrankové vedení a remizovali 2:2. Baník vedl po první půli brankami Krauta a Fantiše, v 69. a 85. minutě ale skóroval střídající Blažek. Úřadující mistr ze severu Čech vyhrál jediné z posledních devíti soutěžních utkání, už popáté v sezoně ztratil body a jeho ztráta na vedoucí příčku může v případě pondělní výhry Sparty vzrůst na sedm bodů.

Počasí v pondělí

Oblačno až polojasno, odpoledne od západu přibývání oblačnosti. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší denní teploty 21° až 25° Celsia.

23-09-2012