Denní souhrn zpráv Zprávy

27-09-2012

Omezení alkoholu v Česku se zmírnilo, pootevřen je znovu i vývoz

Na české pulty už může tvrdý alkohol, ale pouze ten, který byl vyrobený loni a dříve a také lahve s prokázaným původem lihu, takzvaným rodným listem. Možný je vývoz starších lihovin a těch s prokázaným původem. Heger předpokládá, že vyhlášení bude platné několik měsíců, během nichž bude upravena legislativa týkající se výroby a distribuce lihu. Ministr chystá zákaz stánkového prodeje alkoholu na tržištích, výjimku by měly třeba tradiční trhy. Za porušení zákona by hrozilo vedle vysokých pokut odebírání živností. Zmenšit by se mělo spotřebitelské balení a změnit kolkování tak, aby se kolky nedaly odstranit. V úvahu připadají i elektronické kolky.

Zmírnění opatření vešlo v platnost vystoupením Hegera v celoplošném vysílání televizí. Ministr zdůraznil, že všechny otevřené lahve mají být zlikvidovány, majitelé raritních a drahých lahví budou pro otevřený alkohol moct získat test. Zlikvidován má být i alkohol, pro který se obchodníkům do 60 dnů nepodaří získat doklad o původu lihu. Kontroly se v příštích dnech podle Hegera soustředí zejména na otevřené lahve v restauracích a barech. Pokud se ukáže, že je v nich jiný alkohol se stopami denaturace, bude obchodníkům hrozit trest. Likvidace alkoholu má být provedena podle zákona o odpadech. Dosud hygienici provádějí zhruba 1500 kontrol denně. Na trh bude moct být postupně uvolňován také alkohol letošní s doloženým původem lihu a novými bezpečnostními pásky.

Brusel k opatřením na zmírnění prohibice nemá zásadní námitky

Evropská komise nemá výraznější připomínky k opatřením, jimiž Česko zmírnilo prohibici zavedenou kvůli smrtícím otravám z pančovaného alkoholu. ČTK to řekl Ladislav Miko, jenž je jedním z nejvýše postavených představitelů generálního ředitelství EK pro zdraví a ochranu spotřebitelů. Tento bruselský úřad Evropské unie se problémy kolem otrav v ČR zabýval. Miko ale zdůraznil, že toto hodnocení se týká toho, co experti komise se zástupci Prahy konzultovali v posledních dnech. Nyní Brusel čeká na oficiální informace z Prahy o konečné podobě přijatých opatření. Úplný zákaz prodeje alkoholu od 20 procent trval v Česku dva týdny.

V nemocnicích skončili další tři lidé po otravě metylalkoholem

Další tři lidé byli ve středu a čtvrtek po otravě metylalkoholem hospitalizováni v nemocnicích na Frýdecko-Místecku a v Ostravě. Jde o muže ve věku 29, 56 a 62 let. V Moravskoslezském kraji lékaři evidují už tři desítky lidí s touto otravou, dalších 16 jich v kraji po požití jedovatých lihovin zemřelo. V celém Česku je celkem 26 obětí. Zdravotní stav všech pacientů je stabilizovaný. Nejmladšího lékaři léčí alkoholem. Dva lidé ve vážném stavu jsou stále v Městské nemocnici v Ostravě. Šedesátiletý muž je na ARO a o dva roky mladší muž leží na interním oddělení.

Vláda Sněmovně předložila návrh rozpočtu na příští rok

Poslanci už mají k dispozici návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda ho schválila ve středu večer a podle zákona ho musí Sněmovně předložit do konce září, což připadá na neděli. Plánovaný schodek rozpočtu by měl proti letošnímu klesnout o pět miliard na rovných 100 miliard korun. Návrh počítá s reálným růstem ekonomiky o procento, nižší inflací a mírně vyšší nezaměstnaností než letos. Nejvíc peněz by mělo dostat tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí, které bude mít víc než 514 miliard korun. Druhé v pořadí je ministerstvo školství s téměř 140 miliardami korun. Návrhem rozpočtu se nyní bude zabývat rozpočtový výbor, který by nad ním podle schváleného harmonogramu měl zasednout poprvé 10. října.

Legislativní rada doporučila vládě schválit finanční ústavu

Legislativní rada vlády doporučila vládě ke schválení ústavní zákon o rozpočtové zodpovědnosti, tzv. finanční ústavu. V tiskové zprávě o tom informovala předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake. Mezi základní prvky normy patří zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu. Tzv. dluhová brzda ukládá, že pokud veřejný dluh stoupne na 50 a více procent hrubého domácího produktu, bude muset vláda požádat Poslaneckou sněmovnu neprodleně o vyslovení důvěry. Vláda by přitom měla první aktivní opatření uskutečnit již při překročení hranice veřejného dluhu 40 procent HDP. Zákon, který předložilo ministerstvo financí, dále počítá se zřízením rozpočtové rady a zpřísněním rozpočtových pravidel pro místní správy a samosprávy. Rada by měla mimo jiné sledovat vývoj veřejných financí a hodnotit jej.

Rebelové z ODS žádají rozsáhlé změny vládního balíčku

Rebelující poslanci ODS navrhli rozsáhlé změny ve vládním stabilizačním balíčku. Místo zvýšení DPH chtějí další významné škrty ve výdajích státu. Mimo jiné by podle nich v příštím roce neměl narůst počet státních zaměstnanců o 1400, tak jak to plánuje vláda. Po jednání pracovní skupiny ODS, která i za účasti předsedy strany Petra Nečase hledá dohodu s rebely, to řekl zástupce nespokojených poslanců Marek Šnajdr. Lídři ODS se podle informací ČTK s rebely dohodli i na tom, že vláda připraví analýzu toho, jak jednotliví ministři plní či neplní koaliční smlouvu. Občanští demokraté nedávno kritizovali ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) za to, že neplní koaliční program ve svém resortu a nepřinesl změny ve financování zdravotnictví. "Nechceme, aby v době šetření, kdy skutečně redukujeme administrativu státu došlo k tomu, že počet státních zaměstnanců naroste asi o 1400. Jenom to je úspora si půl miliardy korun," řekl po jednání Marek Šnajdr.

ČNB snížila úrokové sazby na další rekordní minimum

Bankovní rada České národní banky snížila úrokové sazby na rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta. ČTK o tom informoval mluvčí ČNB Marek Petruš. Ekonomové tento kork očekávali. Centrální banka zároveň snížila i další sazby. Lombardní sazbu snížila o 0,75 procentního bodu na 0,75 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,15 procentního bodu na 0,1 procenta. "Rozhodnutí to je vzhledem k velmi slabé ekonomice negenerující poptávkové inflační tlaky a relativně silné koruně logické. Další uvolňování měnové politiky vzhledem k doposud konzervativnímu chování ČNB nečekáme," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Dukovanskou elektrárnu navštívili experti mezinárodní organizace WANO

V Jaderné elektrárně Dukovany končí mezinárodní mise WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů z devíti zemí sledoval provoz starší ze dvou českých atomových elektráren od 13. září a porovnával ho s nejlepší světovou praxí. Vedení elektrárny pak experti předali doporučení ke zlepšení, která se týkají hlavně předcházení lidským chybám. Plnění takzvaného akčního plánu si experti přijedou do Dukovan do dvou let zkontrolovat. Vylepšit by podle expertů elektrárna mohla ještě používání nástrojů při předcházení chybám pracovníků. Zvýšit by se například měla účinnost kontrolního systému elektrárny, při práci se zaměstnanci by se mělo víc používat koučování a sebehodnocení. Elektrárna by také měla lépe využívat vlastní provozní zkušenosti a zkušenosti ze zahraničí.

První klienti zkrachovalé CK World Travel jsou doma

Prvních 42 klientů plzeňské cestovní kanceláře World Travel, která v úterý ohlásila úpadek, je zpět doma. Zbylých více než 500 klientů by se ze zahraničí mělo do ČR vrátit nejpozději do neděle. Prvních 42 klientů se vrátilo z Malagy, Antalye a z Kréty v průběhu středy a čtvrtka, uvedla pojišťovna Union s tím, že nikomu z nich nebyl pobyt zkrácen a všichni se vrátili v řádném termínu. Nejvíce klientů cestovní kanceláře se ale podle pojišťovny bude vracet o víkendu. V sobotu by mělo jít o 270 lidí z Turecka, Španělska a z Řecka. Na neděli je pak očekáván návrat dalších 280 z řeckých ostrovů - z Korfu, Rhodos, Kréta a z turecké Antalye.

Ředitel brněnského Národního divadla Dvořák dal výpověď

Ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák dal výpověď. Stěžuje si na nedostatečné financování divadla, které brání jeho rozvoji, pokusy řídit divadlo nikoli odborně, ale politicky a na nechuť města Brna problémy řešit. Vyplývá to z Dvořákova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Na post ředitele divadla vypsal jeho zřizovatel, jimž je město, již před časem konkurz. Dvořák se o něj chtěl opětovně ucházet. Dvořák uvádí, že divadlo je dlouhodobě podfinancované, což "podvazuje jeho kvalitativní rozvoj a vzhledem k Evropě mu uzavírá možnosti, které jsou v jeho kategorii obvyklé". Z toho podle něj plynou potíže s odměňováním divadelníků. Dále si stěžuje na zvyšující se pokusy zasahovat do chodu divadla nikoli z odborných, ale politických hledisek.

Řidič Smetana musí nastoupit do vězení v polovině října

Bývalý řidič MHD Roman Smetana odsouzený za pokreslení předvolebních plakátů musí znovu nastoupit do vězení do poloviny října. Termín nástupu, který paradoxně vychází na období voleb, mu už zaslal olomoucký okresní soud. Smetana, jehož případ vyvolal ohlasy po celé zemi, už dříve vzkázal, že se do vězení dobrovolně nevrátí. Do věznice měl třicetiletý Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám až po měsíci při odborářské demonstraci v Praze. Dá se však předpokládat, že Smetana se nástupu bude znovu vyhýbat. Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Tvrdil, že pomalováním reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.

Za osm měsíců přibylo 145 pacientů s HIV, loni za celý rok 153

V Česku letos za prvních osm měsíců přibylo 145 pacientů s virem HIV. Loni za celý rok přitom testy potvrdily 153 nových případů. Nyní to bylo jen v srpnu 24 nakažených - 23 mužů a jedna žena. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Zřejmě tak bude letos překonán rok 2010, kdy se objevilo 180 nových případů HIV, což je zatím nejvíc v historii. Letošek s velkou pravděpodobností nenaváže na loňský rok, kdy se po mnoha letech počet nových pacientů s virem HIV snížil. Podle neziskových organizací a odborníků je nutné stále na riziko AIDS upozorňovat.

Supraphon i Bělohlávkův orchestr BBC získaly Gramophone Awards

České hudební vydavatelství Supraphon a záznam Symfonického orchestru BBC pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v Londýně získaly prestižní ceny Gramophone Awards. Oceněné album Symfonického orchestru BBC z vydavatelství Onyx obsahuje šest symfonií Bohuslava Martinů. Kritik Mike Ashman o oceněném albu řekl, že Bělohlávkův orchestr "jasně a znamenitě uchopil bolest a napětí" hudby českého skladatele. Supraphon byl oceněn za CD s archivním záznamem symfonické básně Má vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie s dirigentem Václavem Talichem. Nahrávka Mé vlasti vznikla za výjimečných okolností 5. června 1939 v protektorátní Praze v Národním divadle. Záznam koncertu se zachoval díky přímému přenosu do několika evropských měst. Nahrávku pořídil Norský rozhlas, který tehdy disponoval nejmodernější technologií záznamu zvuku. Kritik Rob Cowan v časopise Gramophone ji označil za snad nejsilnější Mou vlast, jaká kdy byla natočena.

Přes dvě stovky lidí uctily sv. Václava v předvečer jeho svátku

Přes dvě stovky lidí přišly ve čtvrtek na pražské Václavské náměstí k soše svatého Václava v předvečer jeho svátku uctít světcovu památku. Květiny k pomníku přemyslovského knížete a národního patrona položil pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka jako poděkování za ochranu českého národa a za příslib ochrany v budoucnosti. Duka pozdravil přítomné Pražany a polsky také skupinu Poláků, kteří přijeli na svatováclavské oslavy do ČR z Krakova. Přinesli si polské státní vlajky a vlajku papežského státu, které rozvinuli pod sochou knížete. Svatého Václava totiž uctívají i v Polsku, například právě v Krakově je jeho kostel. Součástí duchovního zastavení bylo pásmo zpěvů. V podání Tubicines camerales pod vedením Josefa Zámečníka zazněly Korunovační intrády Jiřího Ignáce Linky a v podání Pražského katedrálního sboru pod vedením Josefa Kšicy skladba O svatém Václavu Adama Michny z Otradovic.

Medaile Senátu ke dni státnosti dostali vědci, atletka nebo herec

Zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch, filozof Erazim Kohák, vědci Blanka Říhová nebo Pavel Hobza, herec Lubomír Lipský a atletka Jarmila Kratochvílová patřili mezi 17 osobností, které dostaly stříbrné pamětní medaile Senátu. V předvečer svatováclavského svátku, Dne české státnosti, jim je předal předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Podle něho jde o zahájení nové tradice. Medaile bude podle Štěcha udělována osobnostem, které se zasloužily o svůj obor nebo přispěly k dobré pověsti České republiky v zahraničí. Cílem je podle něj vyjádřit úctu horní komory parlamentu lidem, kteří udělali a jistě ještě udělají pro tuto zemi mnoho a které stát a společnost dostatečně nedoceňují.Senát ocenil také historika Roberta Kvačka, experta na novodobé české a evropské dějiny. Pocty se dostalo rovněž architektovi Viktoru Rudišovi, mezi jehož projekty patří československý pavilon pro Expo 1970 v japonské Ósace.

Veřejnost si může prohlédnout originál Zlaté buly sicilské

Veřejnost si může do neděle prohlédnout originál Zlaté buly sicilské. Osm století starý dokument opatřený zlatou pečetí je vystaven v Národním archivu na Chodovci za přísných bezpečnostních opatření. Naposledy měli lidé možnost vidět listinu před jedenácti lety, když se nová budova archivu na Chodovci otevírala. Spolu se Zlatou bulou sicilskou budou vystaveny ještě dvě související listiny vydané ve stejný den, 26. září 1212, v Basileji a opatřené také zlatými pečetěmi. Sicilskou bulu vydal budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Bula potvrzovala práva a výsady českých králů k římské říši. Garantovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu, nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka. V jedné ze čtyř vitrín si lidé mohou prohlédnout i listinu Karla IV. z roku 1348, která má také zlatou pečeť. V ní panovník potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské. Vzácné archiválie, které jsou součástí národní kulturní památky Archivu České koruny, mají nevyčíslitelnou hodnotu.

Výstava připomene Dagmar, dánskou královnu s českými kořeny

Národní knihovna ve svém sídle v pražském Klementinu otevřela putovní výstavu o dánské královně Dagmar. U příležitosti 800. výročí jejího úmrtí pojednává o jejím životě i dobovém kontextu Dánska a českých zemí - královna Dagmar byla českou princeznou, dcerou Přemysla Otakara I. a nevlastní sestrou svaté Anežky České. Výstava bude pro veřejnost přístupná od 1. do 30. října. Dagmar byla vlastním jménem Markéta, což bylo u Přemyslovců oblíbené jméno. V roce 1205 byla v 15 letech provdána za dánského krále Valdemara II. Vítězného. V roce 1209 se jim narodil syn Valdemar Mladý. Markéta zemřela pravděpodobně při porodu druhého dítěte 24. května 1212 a je pochována v kostele Sv. Bendta (Benedikta) v Ringstedu. Historici se neshodují na roku úmrtí - dánská strana uvádí rok 1212, česká rok 1213. Putovní výstavu připravilo české velvyslanectví v Kodani. Po expozici v Praze bude vystavena v Kutné Hoře, Brně a dalších městech České republiky.

Do armádního muzea bude zařazen československý tank z Peru

Do sbírek Vojenského historického ústavu v Praze bude zařazen předválečný československý lehký tank LTP, který byl po deseti letech jednání získán z jihoamerického Peru. Tank do Armádního muzea na pražském Žižkově přeneslo přes několik desítek metrů vysokou bránu objednaný jeřáb, informoval Andrej Halada z tiskového oddělení ústavu. Vozidlo pochází z dodávky, kterou v letech 1938 a 1939 do Jižní Ameriky realizovala firma ČKD. V soutěži porazila společnosti Renault, Vickers, Fiat a Škoda. Původní plán na objednávku 36 tanků byl zredukován na 24 vozidel, což i tak činilo z Peru v daném regionu tankovou velmoc. Tanky byly vyvinuty a speciálně upraveny pro pohyb a boj ve vysoké nadmořské výšce okolo 4500 metrů, tedy pro prostředí peruánských And. První tank přebrali Peruánci v létě 1938 a už v únoru 1939 stroje pomáhaly potlačit vojenský převrat. V armádě Peru sloužila vozidla úspěšně až do 70. let minulého století.

Zemřel britský herec českého původu Herbert Lom

Ve věku 95 let zemřel v Londýně britský filmový herec českého původu Herbert Lom, který se proslavil především jako komisař Dreyfus ze série filmů o Růžovém panterovi. V Česku je dobře znám díky roli hlavního "padoucha" Cornela Brinkleyho ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Lom začínal ve 30. letech epizodními rolemi v českých filmech a za druhé světové války odešel jako dítě židovských rodičů do Británie. Po příchodu do Británie studoval na londýnské Královské akademii dramatických umění a v roce 1940 poprvé hrál v anglicky mluveném filmu. Zde se postupně prosadil jako herec nejen v divadle, ale objevil se také ve stovce filmů, mezi jiným ve snímcích Spartakus (1960) a Cid (1961) a v komedii Pět lupičů a stará dáma (1955), ve které hrál s Alekem Guinnessem a Peterem Sellersem.

Ze sportu:

Hokejisté Lva Praha prohráli v desátém zápase v Kontinentální lize na ledě Metallurgu Magnitogorsk vysoko 1:6. Domácí o výhře rozhodli ve druhé třetině, v níž překonali brankáře Tomáše Pöpperleho hned pětkrát. Čtyřikrát se přitom prosadili v početní výhodě.

Český tenis bude mít zastoupení ve finále čtyřhry na turnaji v Tokiu. O titul si zahraje buď Květa Peschkeová, nebo Barbora Záhlavová-Strýcová. Sedmatřicetiletá Květa Peschkeová s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou porazily ve čtvrtfinále dvojici Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu a Anabel Medinaovovou-Garriguesovou ze Španělska 6:4, 7:5.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR potrestala plzeňského Davida Limberského za nafilmování penaltového zákroku v utkání 7. kola první ligy se Spartou a následné výroky na adresu pražského klubu pokutou 40 tisíc korun. Reprezentační obránce po zápase uvedl, že letenskému klubu pomohli k dvaceti titulům rozhodčí. Viktoria přislíbila pražskému celku omluvu za hráčova slova formou dopisu.

Počasí v Česku v pátek:

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Večer od západu ubývání oblačnosti. Teploty 14 až 18, na východě kolem 21 stupňů.

27-09-2012