Denní souhrn zpráv Zprávy

06-10-2012

Klaus: Vláda vlastními činy ztratila většinu 118 hlasů

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) si svými vlastními činy způsobila, že v Parlamentu ztratila většinu 118 hlasů, míní prezident Václav Klaus. Podle něj by z toho premiér a představitelé dalších koaličních stran měli vyvodit "zásadní závěry o svém vládnutí". Klaus to uvedl v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny. "Prostě vláda s podporou 118 se může chovat jinak než vláda s podporou 101. To asi ne úplně domysleli a teď sklízejí výsledky," řekl prezident a odmítl, že by vládě házel "pod nohy klacek v podobě veta důchodové reformy". "Ta důchodová reforma je velmi sporná, říkám to opakovaně, doporučil jsem zvážit znovu něco, co v naší společnosti vyvolává velké vášně," uvedl. Důchodovou reformu je prezident ochoten nazvat změnou, ale nikoli reformou. Podle něj není racionální a nebude mít velký efekt.

MfD: Nabídka francouzské Arevy negarantovala fixní cenu

Za vyřazením francouzské společnosti Areva z tendru na dostavbu Temelína je podle informací Mladé fronty Dnes (MfD) skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon. Areva si proti rozhodnutí ČEZ podala v pátek námitku, píše deník. ČEZ v odůvodnění podle informací listu z vysoce důvěryhodného zdroje napsal, že Areva fakticky "popřela dodávku na klíč za předem stanovenou cenu v předem stanoveném čase". Firma prý u některých položek například uvedla, že předem není schopná říct cenu s tím, že bude prostě tržní. V nabídce bylo podle MfD také řečeno, že když uzavřená smlouva na dodávku dostavby Temelína nebude v případě času či ceny odpovídat realitě, může se ze strany Arevy změnit a firma si vše potřebné doúčtuje.

Protikomunistický odbojář Paumer má pamětní desku v Poděbradech

Na nádvoří zámku v Poděbradech na Nymbursku dnes byla slavnostně odhalena pamětní deska představitele protikomunistického odboje Milana Paumera, který před dvěma lety zemřel. O umístění pamětní desky se ve městě diskutovalo několik let. Paumer v Poděbradech vyrůstal a sblížil se tam s bratry Ctiradem a Josefem Mašínovými. Ve městě žil i po návratu ze zahraničí od roku 2001. Zemřel 22. července 2010 ve věku 79 let a ve městě je pohřben. Pietní místo s pamětní deskou je na prvním nádvoří zámku. Podle předsedy Nadačního fondu Milana Paumera Jiřího Cihláře vzniklo po téměř dvouletém úsilí díky darům od soukromých investorů, které nechtěl jmenovat. "Je to jakýsi symbol, za který chceme Milanovi a jeho spolubojovníkům poděkovat a vytvořit pietní místo, které by jasně říkalo, že ta jejich činnost byla regulérním bojem proti zlu a té nastupující totalitě, která tady 40 let vládla," řekl ČTK Cihlář. Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka je to nejspíš první pomník v tuzemsku, který má někdo ze skupiny kolem bratří Mašínů na důstojném místě. "Myslím si, že bratři Mašínové i Milan Paumer na důstojný pomník na jiném místě ještě čekají," řekl ČTK Stehlík.

Příznivci zesnulého anarchisty Poláka si připomněli jeho památku

Přátelé a sympatizanti zesnulého anarchisty a ochránce práv Romů Jakuba Poláka si dnes odpoledne na akci nazvané "Antipohřeb" na pražském Střeleckém ostrově připomněli jeho památku. Sešla se jich odhadem víc než stovka. Svoji akci plánují završit průvodem přes centrum Prahy. Polák zemřel v úterý 25. září. Vzpomínání zahájila hudba romské kapely, po níž následovaly projevy na Polákovu památku. "Jeho odkaz může nést každý z nás, a to, myslím, bylo jeho přání," zaznělo mimo jiné. V posledních měsících před svou smrtí se Polák angažoval například v případu vystěhování obyvatel z domů v lokalitě Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Jeho snahy proto dnes přijel připomenout i aktivista Kumar Vishwanathan, který tamním obyvatelům pomáhá.

U Jezuitské koleje v Kutné Hoře našli známky pravěkého osídlení

Archeologové našli v areálu bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře známky pravěkého osídlení. Jde o keramiku, zlomky kamenných nástrojů a zbytky dřevěných staveb z období asi 3500 let před naším letopočtem. Průzkum, vyvolaný poslední etapou rekonstrukce koleje a přilehlého zázemí, trval nepřetržitě rok a jeden týden a byl zřejmě nejrozsáhlejším a nejdelším archeologickým zkoumáním, které bylo v Kutné Hoře provedeno. ČTK to řekl archeolog Jan Frolík. Odborníci podle něj získali 1039 beden s nálezy a 332 mincí, mimo jiné zlatý dukát římskoněmeckého císaře a českého a uherského krále Zikmunda Lucemburského. Cennými nálezy jsou také keramické panenky nebo třeba kostěná manikúra. Překvapením pro odborníky bylo objevení pravěkých nálezů řadících se k takzvané bolerázské kultuře, pojmenované podle archeologického naleziště Boleráz u Trnavy. "Bylo to velké překvapení, protože tato kultura se v Čechách téměř nevyskytovala. Její těžiště je na Slovensku," podotkl Frolík, pro nějž je záhadou, jak se nositelé této kultury dostali až na kopeček vedle později vybudované katedrály svaté Barbory.

Ve Zlínském kraji začal jezdit nový motorový vlak RegioShark

Ve Zlínském kraji začal jezdit nový motorový vlak řady 844 RegioShark. České dráhy (ČD) jej symbolicky předaly cestujícím, které dnes na prezentačních jízdách regionem vozí zdarma. Od neděle bude vlak nasazen na pravidelných spojích mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Celkem ČD ve Zlínském kraji nasadí šest vlaků RegioShark, nakoupených za 384 milionů korun s přispěním fondů EU. Představení nového vlaku s předkem ve tvaru žraloka se dnes koná jako součást oslav Dne Zlínského kraje. Na zlínském nádraží se tak symbolicky setkaly historický parní vlak v čele s lokomotivou Matěj a právě moderní RegioShark. "Přispěje ke zlepšení kvality cestování po železnici," řekl ČTK hejtman Stanislav Mišák, který na zlínském nádraží nový vlak pokřtil. RegioShark jezdí maximální rychlostí 120 kilometrů za hodinu. Vlak je dlouhý 44 metrů, počet míst k sezení je 120 a celková kapacita 240 cestujících. K dispozici mají bezbariérové vstup i WC, prostor pro jízdní kola i kočárky, klimatizaci i audiovizuální informační systém. Podle drah lak nabízí komfort srovnatelný s dálkovými expresy.

Srílanské slonice míří do Prahy, čeká je sedmnáctihodinový let

Dvě slonice, které získala od srílanské vlády pražská zoo, jsou naloženy v armádním speciálu a míří z letiště v Kolombu do Prahy. Slonice i doprovod specialistů z pražské zoo i Srí Lanky čeká asi sedmnáctihodinový let. Zvířata jsou i bez použití léků klidná. Chovatelům v sloním sirotčinci v Pinnawale se podařilo dovést obě slonice do přepravních beden okolo 21:00 srílanského času. Po dvouapůlhodinové jízdě do hlavního města na ně přímo na letištní ploše u armádního Herkulesu čekala početná delegace místních politiků a novinářů.

Na zahájení Dnů české a německé kultury v Ústí vystoupí Nohavica

Na zahájení Dnů české a německé kultury v Ústí nad Labem vystoupí 25. října písničkář Jarek Nohavica. Odstartuje tak festival hudby, literatury a divadla na obou stranách hranice. ČTK o festivalu informovala Veronika Dudková z obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, která 14. ročník festivalu pořádá. V Severočeském divadle zahraje Nohavica na společném koncertě s německým písničkářem Frankem Viehwegem, který se věnuje překládání a interpretaci jeho písní. "Toto spojení slibuje vynikající hudební zážitek pro všechny fanoušky folku a hudby vůbec. V průběhu koncertu zazní české a německé verze písní Jaromíra Nohavici i autorská tvorba Franka Viehwega," uvedla Dudková. Až do 19. listopadu čeká diváky v Ústí a Drážďanech široká paleta akcí od koncertů klasické a rockové hudby či jazzu přes divadlo pro děti i dospělé, kabaretní představení, slam poetry, filmové projekce až po výstavy, diskuse a literární čtení.

Česko-panamský designér sází na minimalismus a funkčnost

Na minimalismus a funkčnost se ve své tvorbě zaměřuje mladý designér česko-panamského původu Daniel Gonzalez, který na letošním Designbloku představuje sadu litinového nádobí Jumbo. Vznikla díky jeho zájmu o vaření a přesvědčení, že je na tuzemském trhu v oblasti gastronomie českých designových výrobků málo. Student posledního ročníku pražské UMPRUM získal Cenu šéfredaktorů Designblok 2012 v kategorii Nejlepší prototyp designéra. "Tvarování hrnců vychází z ergonomie a respektování technologie při slévání do pískových forem. U svých objektů se snažím, aby byly nadčasové a nepodléhaly tendencím," řekl dnes ČTK Gonzalez. Litinové hrnce navrhl bez složitých úprav a technologických zádrhelů, zatím jsou ve fázi modelu a prototypu. O jejich prodej je ale zájem, a proto je Gonzalez začne vyrábět ve spolupráci se slévárnou Stará huť nedaleko Dobříše. Při navrhování se snažil eliminovat postprodukci, při níž se musí hodně brousit, leštit a upravovat. Chtěl zachovat typický charakter litiny.

Festival divadelní alternativy ocenil Bohdana Holomíčka

Hlavní ocenění festivalu ...příští vlna/next wave... dostal v pátek večer v Praze za dlouholetou umělecky vyhraněnou a přitom civilní dokumentaci českého kulturního okraje a undergroundu fotograf Bohdan Holomíček. Byl však pracovně zaneprázdněn, a tak přítomným v hledišti Divadla Na zábradlí namluvil zdravici. Poctu s názvem Živoucí poklad obdržel za práci před listopadem 1989, kdy osobně riskoval, i za tu současnou; často zachycuje osobnosti žijící a tvořící na okraji. Přehlídka vyslovila pocty i dalším osobnostem, projektům, objevům a činům v nezávislém a alternativním divadle. Osobností roku je skladatel, klavírista, libretista a pedagog Miloš Orson Štědroň za svou tvorbu pro divadlo. Autory Producentského počinu roku jsou Jiří Sulženko a David Kašpar, zakladatelé festivalu Street for Art,který se odehrává se od roku 2008 na pražském Jižním Městě a reflektuje prostředí tohoto sídliště. Objevem roku je herečka a zpěvačka Jana Kozubková.

Praze se dnes otevřelo Muzeum Karla Zemana

Dnes dopoledne se otevřely brány muzea filmaře a výtvarníka Karla Zemana (1910-1989), které sídlí v Saském dvoře na malostranském úpatí Karlova mostu. Působivě instalovaná expozice, která je zčásti interaktivní, plná videoprojekcí, hudby a zvuků, vtáhne děti i dospělé do kouzelného světa tohoto filmaře, známého především z filmů Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. V letech 1945 až 1980 natočil Zeman téměř tři desítky snímků. V muzeu ty nejznámější přibližují moderní počítačové technologie a prezentační postupy. Řady exponátů se mohou návštěvníci dotknout, rozpohybovat je a na svých fotoaparátech či videokamerách si vyzkoušet některé triky, které tento filmař používal. Na přípravě expozice spolupracovalo kromě Jakuba Fabela, Ondřeje Beránka a Marcela Krale se Zemanovou rodinou i mnoho profesionálů, kteří si ještě živě pamatují práci před nástupem počítačových technologií. Například trikový specialista Boris Masník a hlavní osvětlovač Jaroslav Betka.

V Písku začal Mezinárodní festival studentských filmů

V píseckém kině Portyč začal 12. ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů. Přehlídka do neděle představí snímky autorů z 21 zemí. Porota z nich vybere nejlepší hraný, animovaný a dokumentární film. Do soutěže poslalo snímky rekordních 264 autorů, do finále se dostalo 43 z nich. V doprovodném programu diváci mimo jiné uvidí nový film Davida Ondříčka Ve stínu, který se bude za Českou republiku ucházet o nominaci na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Tradičně přehlídku provázejí besedy, workshopy, koncerty a výstavy. Festival je úzce spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku.

Štěpánek s Paesem budou hrát v Tokiu o titul ve čtyřhře

Tenista Radek Štěpánek s Indem Leanderem Paesem budou hrát na turnaji v Tokiu o titul. Dvojice, která je v japonské metropoli nasazena jako číslo jedna, v semifinále porazila česko-italský pár František Čermák, Daniele Bracciali 6:3, 6:1 za 65 minut. Vítězové letošního Australian Open neměli za celý zápas vážnější problém a ani jednou nemuseli čelit brejkbolu. Soupeřům naopak Štěpánek s Paesem sebrali podání čtyřikrát a v neděli si zahrají o třetí společný titul v sezoně s Alexanderem Peyou a Brunem Soaresem. Rakousko-brazilská dvojice vyřadila Tomáše Berdycha se Srbem Nenadem Zimonjičem dvakrát 6:4.

U Rabí na Klatovsku zranilo auto při závodech dva diváky

Dva lidi dnes zranil při amatérských automobilových závodech u Rabí na Klatovsku 22letý řidič, jehož auto při projíždění zatáčkou najelo do diváků. Pětačtyřicetiletý muž má poraněnou hlavu a hrudník a byl přepraven vrtulníkem do plzeňské fakultní nemocnice, o dva roky mladší divák skončil s poraněním nohy v sušické nemocnici. ČTK o tom informovali krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová a mluvčí krajské záchranné služby Michal Šebek. "Při projíždění zatáčkou narazil mladý řidič do dvou přihlížejících diváků," uvedla Brožová. Policie událost vyšetřuje jako dopravní nehodu, podle informací ČTK šlo o závod místního automotoklubu. Při něm závodí stará vozidla na terénní trati. "Závod byl ukončen," řekla Brožová. "Muž utrpěl zranění, která si vyžádají hospitalizaci na chirurgické klinice," řekl administrátor Fakultní nemocnice v Plzni. Nemá údajně vážná zranění, zlomeniny žádné.

Kladno po šesti výhrách padlo ve Zlíně a přišlo o vedoucí příčku

Hokejisté Kladna přišli v 9. extraligovém kole na ledě Zlína o šestizápasovou šňůru, při níž neztratili ani jediný bod, a zároveň tak ztratili i vedení v tabulce. Do čela se vyhouplo Brno, které zůstává po výhře v Karlových Varech jediným týmem soutěže, jenž neokusil hořkost porážky v základní hrací době. Rytíře přeskočil i Třinec, v jehož dresu řádil kanonýr Martin Růžička. Zlínští Berani dokázali před vyprodaným sedmitisícovým hledištěm uhlídat největší kladenské hvězdy hrající v NHL a již v druhém utkání Rytířů po sobě se do statistik nezapsala ani jedna z nich. Povedené představení rozhodla trefa Oldřicha Horáka ze 46. minuty, po níž vedli domácí 3:1, snížení Pavla Patery sice závěr zdramatizovalo, ale na více nestačilo. "Sehráli jsme další atraktivní utkání před vyprodaným hledištěm. Střetnutí se muselo divákům líbit, zvlášť když vyhráli domácí. Našim střeleckým pokusům chyběla přesnost. Gratuluji soupeři, podal vynikající výkon a vyhrál zaslouženě," uvedl asistent hostujícího trenéra Jiří Kopecký.

V Karlových Varech se na úvodní gól čekalo až téměř do poloviny zápasu, a přestože ho vstřelili domácí, byla to nakonec Kometa, kdo po druhé třetině vedl 3:2. Západočeši sice ještě zachránili díky Zaťovičově trefě z 56. minuty bod, jenže už po 65 sekundách prodloužení rozhodl Jan Hruška.

Třinec jednoznačně "smetl" České Budějovice poměrem 5:0, na čemž měl lví podíl ostrostřelec Růžička, který nechyběl u žádné trefy Ocelářů. Nejenže k tomu ještě prodloužil svou vynikající sérii a zapsal se do střelecké listiny i v devátém utkání sezony, ale navíc přidal další dva úspěšné zásahy a s celkem 12 góly na kontě jasně kraluje střelcům ligy.

Ve zbývajících zápasech nedokázal Liberec dotáhnout vedení 2:1 po dvou třetinách k výhře na ledě Litvínova, ztratil zápas v nájezdech a po třetí porážce za sebou zůstává předposlední. Za Bílými Tygry už je pouze Sparta. Litvínov naopak uspěl potřetí v řadě díky samostatným nájezdům. Plzeň udolala v prodloužení Chomutov, když obě branky vítězů dal Vlasák.

V předehrávce 35. kola se na pátý pokus dočkaly výhry před svými diváky v tomto ročníku české nejvyšší soutěže mistrovské Pardubice, v jejichž sestavě již naskočil do hry David Krejčí z Bostonu. Bodově se neprosadil, přesto Východočeši zdolali Vítkovice 3:1. "David odehrál výborné utkání. Strávil na ledě 22 minut a myslím si, že nám hodně pomohl. Byl to ten správný impulz," uvedl kouč Pavel Hynek.

Slavia bez kapitána Latky utrpěla na Slovácku debakl 0:3

Fotbalisté Slovácka porazili v předehrávce desátého kola první ligy Slavii Praha nečekaně hladce 3:0. První gól dal už ve 3. minutě Hlúpik a po 525 minutách ukončil neprůstřelnost Slavie, která v nejvyšší domácí soutěži neinkasovala v předchozích pěti zápasech. Další branky přidali Kovář a po změně stran z penalty Volešák. Slavia, jež v úterý vypadla z poháru po prohře na penalty s druholigovým Ústím nad Labem, prožila po všech směrech špatný začátek. Těsně před utkáním v hotelu ulehl s virózou Petrák. Po zápase s Ústím měl nakopnutý nárt kapitán Latka. Lékaři se jej snažili připravit na zápas. Při rozcvičení se ale stav opory zadních řad zhoršil natolik, že trenér Rada musel změnit zápis. Za Latku zaskočil Lukáš Jarolím, jenž operoval před čtveřicí zadáků, a na místo stopera se posunul Cicman.

Počasí v Česku v sobotu

Slunečno, večer od severozápadu déšť nebo přeháňky. Teploty 20° až 24° Celsia.

06-10-2012