Denní souhrn zpráv Zprávy

07-10-2012

ČSSD má podle průzkumů šanci obhájit krajská vítězství

ČSSD má podle průzkumů, které si nechaly zpracovat Česká televize a Český rozhlas, šanci obhájit vítězství krajských volbách. Její zisk ale bude asi nižší než před čtyřmi lety. Sociální demokraté by mohli nejvýrazněji vyhrát na Moravě, především v Moravskoslezském kraji. ODS by podle jednoho z průzkumů mohla čekat výhra ve východních Čechách, podobně KSČM by ji mohla čekat v Ústeckém kraji. Výsledky předvolebních průzkumů lze naposledy bez sankce zveřejňovat v pondělí. Průzkumy, které provedly společnost ppm factum pro rozhlas a agentura STEM/MARK s SC&C pro televizi, se ale v odhadovaném zisku stran většinou lišily. V některých případech i o více než sedm procentních bodů. Například v Ústeckém kraji by podle průzkumu pro ČT zvítězili komunisté s 22 procenty hlasů před druhou ČSSD, která by získala 20,5 procenta. Data zpracovaná pro rozhlas ale přisoudila první pozici ČSSD (21,5 procenta), druhá KSČM by na ni ztrácela více než pět procentních bodů. V Pardubickém kraji by pak podle ČT vyhrála ČSSD s 23,5 procenta hlasů a ODS by byla až třetí za komunisty. Podle modelu pro ČRo by naopak ODS vyhrála, sociální demokraté by byli druzí se 17,6 procenta a komunisté by skončili až za TOP 09 a Starosty.

Průzkumy vysílané televizí obvykle prognózovaly vyšší zisk levicových stran, průzkumy na vlnách rozhlasu naopak často odhadovaly lepší výsledky pro pravicová seskupení. Důvodem rozdílů jsou podle odborníků odlišnosti ve výpočtu volebního modelu i délka trvání průzkumů.

ČSSD možná vloží zachování DPH do novely, která je v Senátu

Sociální demokraté uvažují o tom, že by vložili návrh na zachování současných sazeb daně z přidané hodnoty do novely zákona, kterou se bude zabývat Senát. Jde o technickou novelu zákona o DPH, která sazby nemění a zavádí například povinná elektronická přiznání k dani. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "My bychom rádi teď v Senátu vyjednali a vrátili ten návrh právě s pevnou sazbou 14 a 20 procent, tedy zachování pro ten příští rok od 1. ledna," řekl Tejc. Sazba by tak podle něj byla garantována pro příští rok a dalo by se diskutovat, co se sazbami daně dál. Vláda ve stabilizačním balíčku, který je nyní ve Sněmovně, navrhuje zvýšení obou sazeb daně o jeden bod na 15 a 21 procent. Pokud by parlament nestačil změnu schválit, bude od 1. ledna platit již loni schválené sjednocení sazeb na 17,5 procenta.

Poslanec Babák opět navrhl zachování DPH na 14 a 20 procentech

Poslanec VV Michal Babák ve Sněmovně opět předložil návrh, který od příštího roku zachová sazby daně z přidané hodnoty na současné úrovni 14 a 20 procent. Návrh předložil jako novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Nejprve by se jí měla zabývat vláda, poté ji dostanou k projednání poslanci. Podobný návrh předložil Babák už v září a chtěl ho vložit jako pozměňovací návrh do novely zákona o DPH, která zaváděla mimo jiné institut nespolehlivých plátců daně, ale její sazby neměnila. Stejný návrh vznesl i poslanec ČSSD Adam Rykala, ale Sněmovna hlasy vládní většiny jejich návrhy neschválila.

Stanjura: Lepší než nejistota je dohoda na předčasných volbách

Pokud se ukáže, že současná vláda nemá ve Sněmovně podporu a nemůže prosazovat svůj program, bude předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura prosazovat uvnitř ODS politickou dohodu na předčasných volbách. V takovém případě, pokud by se Sněmovna rozpustila svým usnesením, by byly volby do 60 dnů a nebyla by zapotřebí žádná překlenovací vláda. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. "My říkáme, že než se zmítat v nějaké politické nejistotě ještě rok a čtvrt, pokud nebude existovat reálná vládní většina ve Sněmovně, tak si myslíme, že je lepší politická dohoda o termínu předčasných voleb," řekl Stanjura. Vláda se ve Sněmovně opírá o křehkou většinu, některé klíčové zákony, například ten, kterým by se zvýšila DPH, ale odmítá část občanskodemokratických poslanců podpořit.

Rychetský by možná pokračoval, kdyby mohl mluvit do obsazení ÚS

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský připustil, že by se v příštím roce, kdy mu končí desetiletý mandát ústavního soudce, mohl ucházet o druhé funkční období. To ale pouze za podmínky, že by se s prezidentem vzešlým v zimě z přímé volby domluvil na konzultacích týkajících se obsazování míst u Ústavního soudu. Uvedl to v televizním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Příští rok končí vedle Rychetského dalších sedm soudců, letos vypršel mandát dvěma. Dosud nebyli nahrazeni. Podle ústavy má být soudců Ústavního soudu 15. Každý nenahrazený odchod znamená podle Rychetského prodloužení délky rozhodování. Ročně jeden soudce připraví průměrně 200 rozhodnutí. V případě, že by Rychetský mohl konzultovat s novým prezidentem obsazení soudu, chtěl by promluvit hlavně do mixu odborností jednotlivých soudců. Dosluhující prezident Václav Klaus své návrhy s Rychetským neprobírá. Druhou podmínkou Rychetského pro setrvání u ÚS je "džentlmenská dohoda" s novým prezidentem na tom, že by jeho mandát byl kratší než dalších deset let.

Prahou prošel první pochod romské hrdosti Roma Pride

Prahou v neděli prošel první pochod romské hrdosti Roma Pride, ve kterém šli s Romy i jejich přátelé z většinové společnosti. Mezi zhruba stovkou účastníků převažovali mladí lidé, nesli transparenty s nápisy "Nenávist není řešení", "Romská hrdost" či "Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v Letech". Romské děti v průvodu zpívaly a volaly "Romové" a "My jsme hrdí", přihlížející turisté jim na pozdrav mávali. Pochod měl upozornit na situaci menšiny, u níž podle organizátorů integrační politika mnohdy selhává, řadů Romů končí v ghettech bez vzdělání a práce a ve většinové společnosti sílí protiromské nálady. Miroslav Brož z pořádajícího sdružení Konexe ČTK řekl, že spolu s průvodem na neděli uchystali také panelovou diskusi, kde hlavním tématem je vystěhovávání Romů do lichvářských ubytoven, provozování prasečí farmy na místě bývalého romského koncentračního tábora, segregace romských dětí v takzvaných speciálních školách a sílící "anticikanismus".

Slonice ze Srí Lanky dorazily do Prahy, cestu snášely dobře

Hodinu a půl po půlnoci přistál v Ruzyni speciál srílanské armády se vzácným nákladem - slonicemi Tamarou a Janitou s doprovodem. Zvířata darovala asijská země pražské zoologické zahradě, předcházely tomu dva roky vyjednávání. Let se dvěma mezipřistáními se oproti plánům protáhl o víc než šest hodin. Zvířata ho přestála dobře, byla klidná a nepotřebovala pomoc medikamenty. Po převozu do areálu Zoo Praha je čeká čtyřtýdenní karanténa ve starém pavilonu slonů. Spolu se slonicemi a českým týmem přiletěli také srílanští chovatelé, aby pomohli Tamaře a Janitě při aklimatizaci. Letoun měl ze Srí Lanky odstartovat v sobotu 01:00 tamního času. Zpozdila se ale nakládka zvířat v srílanském Pinnawale, později posádka musela řešit zamítnutí průletu vzdušným prostorem Indie.

Na českém pouličním festivalu v New Yorku zněly lidovky i folk

Na tradičním českém pouličním festivalu v New Yorku v sobotu zněly lidovky i moderní folk kapely DVA, která je v současnosti na americkém turné. Na akci si zahrála i harmonikářka Jana Vebrová či divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Festival přilákal stovky návštěvníků. Na 73. ulici mezi První a Druhou avenue na Manhattanu kde sídlí České centrum, které akci pořádalo, na ně čekaly také stánky s jídlem. Zájemci si v nich kromě českých specialit pochutnávali například i na polských pokrmech. Restaurace Hospoda sídlící v České národní budově pak připravila zvláštní menu, na kterém byl třeba smažený sýr anebo kachna se zelím a knedlíky. Na akci se ale představila i spolupořádající krajanská organizace Česká literární a dobročinná asociace (Bohemian Benevolent and Literary Association) či agentura CzechTourism. Děti si pak třeba mohly v dětském stánku vyzkoušet, jak se navrhuje a staví město, anebo si hned vedle prohlédnout loutky českého loutkáře Víta Hořejše, který působí v New Yorku.

Skláři v Novém Boru vytvořili skleněné šaty pro Blanku Matragi

Unikátní šaty z českého křišťálu vytvořili skláři z Nového Boru podle návrhu Blanky Matragi. Skleněná plesová róba je od nynějška vystavena v místním sklářském muzeu, stejně jako desítky dalších děl, která vytvořili skláři v minulých dnech v rámci Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2012. Do Nového Boru se letos sjelo rekordních 70 výtvarníků a designérů z 20 zemí světa. Své dílny i špičkové skláře jim poskytla desítka firem z regionu. Na nedělní vernisáži byly zatím šaty od Matragi jen jedny - růžové inspirované orchidejí. Během několika dalších dnů přibudou druhé - černobílé ve stylu op-art, pro které se ještě dokončuje sukně. "Tyhle šaty trvají dlouho, ještě jsou v pecích," řekla ČTK Matragi. S realizací svých návrhů je ale spokojena.

Studio hrdinů ve Veletržním paláci otevřela premiéra hry Církev

Premiéra inscenace Církev v provedení divadla Orlík a v režii dramaturga Jana Horáka a Michala Pěchoučka otevřela v neděli večer v bývalém kině Veletrhy v suterénu Národní galerie nový divadelní prostor Studio hrdinů. Inscenace vznikla ve spolupráci s festivalem ...příští vlna/next wave... Hra Církev pochází z pera Louise-Ferdinanda Célina. Autor v ní tepe meziválečnou společnost, svět je pro něj panoptikem odsouzeným k záhubě. Hrdinu příběhu symbolicky představuje doktor procházející světem, který nelze vyléčit. Toho ztvárnil Karel Dobrý. V inscenaci, v níž však původní předloha tvoří jen necelou polovinu, hrají dále Gabriela Míčová, Marie Švestková a Petra Lustigová. Scénář napsal Horák, který je uměleckým šéfem nového divadelního prostoru, s Annou Kareninovou.

Horák chce na tomto jevišti uvést i několik představení z repertoáru zaniklého Pražského komorního divadla Dušana Davida Pařízka. Například inscenaci Kathariny Schmittové Sam s Karlem Rodenem v titulní roli. Obnovenou premiéru bude mít 22. října. O den dříve bude mít obnovenou premiéru inscenace hry Dey Loherové Země beze slov.

Michek a Sukup jsou motokrosovými mistry ČR

Motokrosař Martin Michek obhájil titul českého šampiona ve třídě MX3. Čtyřiadvacetiletý jezdec týmu Orion Litomyšl potvrdil v mezinárodním šampionátu pozici domácí jedničky a navázal na titul vicemistra světa. Ve slabší třídě MX2 slavil celkové prvenství Marek Sukup z Osička MX Teamu. Finálový závod v Dlouhé Loučce ovlivnil vytrvalý déšť, kvůli kterému se na rozbahněné trati jela pouze jedna jízda v každé kategorii. Michek skončil třetí, což byl ze 14 jízd letošního šampionátu jeho druhý nejhorší výsledek. Jednou byl také čtvrtý, jinak nejhůře druhý. Jeho jediný konkurent a týmový kolega Petr Bartoš bral jen tři body za 18. místo, třetí celkově skončil Michal Kadleček. Poslední jízdu sezony vyhrál francouzský host Florent Richier před Kadlečkem.

Tarabus vyhrál Rallye Příbram a potvrdil třetí místo v MMČR

Jaromír Tarabus s fabií vyhrál Rallye Příbram a zpečetil tím zisk bronzu v mezinárodním mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. V závěrečné soutěži sezony profitoval z technické závady Romana Kresty, který ještě na startu poslední zkoušky suverénně vedl. Na Krestově celkovém druhém místě to nemohlo nic změnit, titul měl rovněž již dříve jistý Jan Kopecký, který na startu nebyl. Pětatřicetiletý Tarabus se spolujezdcem Danielem Trunkátem zvítězili s náskokem 3,9 sekundy před Janem Dohnalem a rozhodli o tom rovněž v klíčové třinácté rychlostní zkoušce, v níž Dohnala porazili o 17 sekund. Vedle Krestovy smůly jim nahrála i nehoda Pavla Valouška, která šampiona z roku 2010 připravila o vedení už v sobotní šesté zkoušce.

Biker Hynek má po evropském titulu v maratonu i světový bronz

Biker Kristián Hynek vybojoval bronzovou medaili na mistrovství světa v maratonu horských kol ve Francii a po evropském zlatu letos dosáhl dalšího úspěchu. V těžkých podmínkách na rozmáčené trati v městečku Ornans se radoval ze životního výsledku i pátý Jiří Novák. Hynek je teprve druhým českým cyklistou, který v historii maratonových šampionátů pořádaných UCI od roku 2003 získal medaili. Loni byl stříbrný během své jedinečné sezony Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz z Londýna v cross country. "Byl to nejtěžší závod v životě," řekl Hynek serveru mtbs.cz po absolvování 84 kilometrů. "V posledním sjezdu jsem ztratil, lehnul jsem, nemohl jsem už ani držet řidítka. Posledních 12 to byl boj o přežití," popsal. "Jsem hrozně šťastný, hlavně v těchto podmínkách si toho cením," dodal biker, který evropské zlato oslavil v červnu v Jablonném v Podještědí.

Po skalpu Bilbaa chce Sparta proti Baníku ukončit trápení v lize

Sérii čtyř porážek fotbalisté pražské Sparty přetrhli díky čtvrteční výhře v Evropské lize s Bilbaem, v pondělní ligové dohrávce s Ostravou touží přerušit i šňůru tří nezdarů v nejvyšší soutěži. Baník, který je nejhůře bránícím mužstvem v lize, zase na Letné bude chtít zastavit pád tabulkou, kde je jen těsně nad sestupovou hranou. Ostravě se v posledních vzájemných duelech nedaří. Sparťané vyhráli čtyřikrát za sebou, navíc při tom ani jednou neinkasovali. Pro pražský tým je nyní hlavním úkolem, aby hráči po úspěchu s Bilbaem zase rychle přepnuli pozornost a veškerou koncentraci na domácí scénu. "Jsme rádi, jak se nám zápas s Bilbaem povedl, ale víme, jak zrádné je v rychlém sledu hrát další ligový zápas. Nebyl pro nás jednoduchý třeba zápas po vyřazení Feyenoordu Rotterdam. Chceme ale stavět na tom dobrém, co jsme s Bilbaem předvedli," uvedl kouč Vítězslav Lavička.

Štěpánek s Paesem na titul v Tokiu nedosáhli

Radek Štěpánek s Indem Leanderem Paesem na deblový titul na tenisovém turnaji v Tokiu nedosáhli. Nejvýše nasazený pár prohrál ve finále s rakousko-brazilskou dvojicí Alexander Peya, Bruno Soares 3:6, 6:7. Štěpánek s Paesem byli ve finále v letošním roce už počtvrté a po triumfech na Australian Open a v Miami vyšli podruhé naprázdno. Na srpnovém US Open nestačili v boji o titul na americké bratry Mikea a Boba Bryanovy, kteří jim oplatili porážku z prvního grandslamu roku v Melbourne. I tak si česko-indický pár úspěšným tažením v japonské metropoli definitivně zajistil nominaci na londýnský Turnaj mistrů, kde bude mít Štěpánek ve 33 letech deblovou premiéru.

Boxer Konečný na světový titul nedosáhl, na Bajsangurova nestačil

Lukáš Konečný prohrál v Kyjevě zápas o titul profesionálního mistra světa v boxu v lehké střední váhové kategorii organizace WBO se Zaurbekem Bajsangurovem. Po dvanácti kolech skončil duel jednoznačným verdiktem rozhodčích 3:0 ve prospěch ruského soupeře. Čtyřiatřicetiletý Konečný, který neúspěšně boxoval o světový titul podruhé v kariéře, prohrál podle rozhodčích 109:119, 111:117 a 110:118. Na rozdíl od předešlého souboje se Sergejem Dzinzirukem si ale po duelu na jejich verdikt nemohl stěžovat, také přímo v ringu soupeři uznale zatleskal a prohru přijal.

Počasí v Česku

V pondělí bude jasno až polojasno, nejvyšší denní teploty 10° až 14° Celsia.

07-10-2012