Denní souhrn zpráv Zprávy

11-10-2012

ČR a Irák chtějí víc hospodářské spolupráce, shodli se premiéři

Irák a Česko mají zájem na dalším rozvoji hospodářské a obchodní spolupráce, řekli v Praze premiéři obou zemí Núrí Málikí a Petr Nečas. Podpořit to má podle nich i nová smlouva uzavřená mezi ministerstvy průmyslu, jejímž cílem je mimo jiné zřízení smíšeného výboru pro přímou podporu kontaktů mezi podnikateli. Premiéři vidí možnosti v rozvíjení irácké infrastruktury, dopravě, zemědělství, ropném průmyslu, bezpečnosti a vytváření iráckých bezpečnostních složek. Petr Nečas svého iráckého kolegu ujistil, že ČR bude nadále podporovat stabilní, jednotný a demokratický Irák. "České firmy by mohly v Iráku působit například v oblasti energetiky, ropného průmyslu nebo železničního a silničního transportu," uvedl irácký premiér mimo jiné po jednání s předsedou Senátu PČR Milanem Štěchem.

Česko má s Irákem novou Dohodu o hospodářské spolupráci

Ministr průmyslu Martin Kuba podepsal s iráckým ministrem obchodu Kairallem Hassanem Babakirem Dohodu o hospodářské spolupráci a podpoře obchodu obou zemí. Jde o první novou smlouvu mezi ČR a Irákem od pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003. MPO to oznámilo v tiskové zprávě. "Dohoda má dlouhodobě podpořit výměnu informací a spolupráci při zvyšování povědomí o obchodních a investičních příležitostech trhů obou zemí. Umožní nám setkávat se na všech úrovních a vyhledávat oboustranně zajímavé projekty," uvedl ministr Kuba. Ministři se také dohodli na zřízení Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci umožňujícího podporu konkrétních projektů podnikatelských subjektů. "Vidím obrovský potenciál ve spolupráci našich firem. Vyzývám je zejména k účasti na projektech v oblasti těžby ropy a jejího zpracování, průmyslu, zemědělství, stavebnictví, dopravy, zdravotnictví, telekomunikací a školství," dodal ministr Babakir.

V krajích kandiduje téměř 60 zákonodárců, z Parlamentu nechtějí

Na místa krajských zastupitelů kandiduje 42 poslanců a 17 senátorů. Devět z nich figuruje dokonce v čele krajské kandidátky své strany. Většina se přitom nechystá vzdát se svého místa v Parlamentu, pokud budou do krajského zastupitelstva zvoleni. Vyplynulo to z ankety občanského sdružení KohoVolit.eu. Někteří z kandidujících zákonodárců ale slibují, že by z Parlamentu odešli, pokud by se po po volbách stali uvolněnými, tedy placenými zastupiteli. Z oslovených zákonodárců, kteří usilují o krajské posty, odpověděli pouze dva, že se při zvolení do krajské reprezentace vzdají mandátu v Parlamentu. Osm poslanců a senátorů uvedlo, že se své parlamentní funkce nevzdají, šest by odešlo, pokud se stanou hejtmanem, osm by skončilo v parlamentu, kdyby se stali uvolněnými zastupiteli. Zhruba polovina dotázaných poslanců a senátorů, kteří kandidují v krajích, v anketě neodpověděla. Někteří z kandidujících zákonodárců míní, že spojení parlamentní funkce s krajskou je užitečné.

Vedení VZP je podle ministra Hegera vnitřně rozloženo

Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) vnitřně rozloženo, VZP podle něj nefunguje, jak má - nedoplatila nemocnicím péči za loňský rok a má nefunkční výpočetní systém. Ministr to řekl v reakci na vyjádření ředitele VZP Pavla Horáka, že příčinou problémů je ministerstvo zdravotnictví, které neprovedlo potřebné legislativní změny. Podle Pavla Horáka bude mít VZP letos propad tři miliardy korun, do konce příštího roku by se mohl prohloubit až na devět miliard, pokud Heger navýší úhradovou vyhláškou platby za zdravotní péči. VZP ve zdravotně pojistném plánu na rok 2013 počítá s poklesem úhrad o čtyři procenta. Tím by dosáhla v daném roce vyrovnaného hospodaření. Hospodařením zdravotních pojišťoven a jejich více než pětimiliardovým propadem se ve středu zabývala vláda. Odmítla ale přidávat peníze navýšením platby státu. Ministr Heger má do konce měsíce podat kabinetu zprávu o výběru pojistného za první pololetí, kabinet pak bude hledat řešení.

KUPEG: Platební morálka českých podniků se pomalu zlepšuje

Platební morálka českých podniků se pomalu zlepšuje a přibližuje se předkrizové úrovni. Podíl platebních selhání u tuzemských prověřených odběratelů činí letos stejně jako loni zhruba šest procent. V roce 2010 to bylo přes sedm procent a o rok dříve téměř deset procent. ČTK to řekl generální ředitel úvěrové pojišťovny KUPEG Michal Veselý. "Po problematickém období let 2008 a 2009, kdy se riziko selhání tuzemských odběratelů téměř ztrojnásobilo, pozorujeme postupnou stabilizaci situace a dokonce mírné zlepšení. S blížícím se koncem roku a zpomalující ekonomikou v ČR, ale i u nejvýznamnějších obchodních partnerů očekáváme postupné zhoršování platební morálky," uvedl Michal Veselý. Podobně dramatický vývoj jako v letech 2008 až 2010 by však podle něj již nastat neměl. I nadále však jsou pohledávky za tuzemskými odběrateli výrazně rizikovější, než je tomu u většiny nejsilnějších exportních teritorií.

Čechů, kteří neplatí včas dluhy, nepatrně přibylo na 7,93 pct

V Česku ve třetím čtvrtletí nepatrně stoupl počet lidí, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky. Ke konci září mělo závazky po splatnosti 7,93 procenta všech dospělých obyvatel ČR, když koncem června to bylo 7,89 procenta. Platební morálka Čechů se zhoršila v celé ČR kromě Zlínského kraje, informovalo ČTK sdružení Solus. Členství ve sdružení dává firmám přístup k informacím o klientech, kteří měli nebo mají potíže se splácením závazků. "Přes mírné zvýšení počtu osob v prodlení hodnotíme dosavadní vývoj v letošním roce jako pozitivní. Nárůsty počtu nových dlužníků v prodlení jsou významně nižší než v minulosti a ve druhém čtvrtletí letošního roku dokonce počet osob evidovaných v registru Solus klesl," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka. Tyto výsledky jsou podle něj jasným důkazem, že využívání klientských registrů pomáhá členským společnostem snižovat rizika u poskytovaných služeb.

Ministr Dobeš: Na modernizaci železničních přejezdů půjdou skoro 2 mld. Kč

Na modernizaci problematických železničních přejezdů v Česku půjde v dalších dvou letech celkem 1,93 miliardy korun. Opraveno má být v letech 2013 a 2014 skoro 400 přejezdů. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Kromě zvýšení bezpečnosti si ministerstvo dopravy od modernizace slibuje zvýšení rychlosti železnice, zlepšení podmínek pro tvorbu jízdního řádu osobní dopravy, úsporu energie a úsporu provozních zaměstnanců. V roce 2013 investice do železničních přejezdů dosáhne 702 milionů korun, o rok později to bude 1,23 miliardy korun. "V současné době plně hradíme zabezpečování přejezdů z národních zdrojů, zatímco v budoucnu půjde o kofinancování z evropských zdrojů ze 70 až 80 procent," uvedl Dobeš. Z operačního programu Doprava půjde celkem 714 milionů korun. V Česku je 979 železniční přejezdů, kde je kvůli nedostatečným rozhledovým podmínkám snížena maximální rychlost vlaků až na deset km za hodinu.

Čs. legionáři padlí na Uralu se dočkali pomníku

Českoslovenští legionáři se tuto středu v Kunguru na Uralu po více než devíti desetiletích dočkali pomníku zvěčňujícího jména více než 120 padlých. Na slavnostní odhalení přišly oficiální delegace, ale i mnoho místních obyvatel. "Československým legionářům takové pocty velice dlužíme. Blíží se stoleté výročí (sibiřské anabáze čs. legií) a tím je symboličtější, že jsme tento válečný památník zřídili právě zde a v této době," řekl ČTK náměstek ministra obrany Michael Hrbata, který delegaci vedl. Kungur patřil k nejseverněji položeným místům na Uralu, kde legionáři na své cestě z Ruska do vlasti bojovali. Michael Hrbata si pochvaloval "naprosto nadstandardní" přístup místních úřadů ke zřízení památníku stylizovaného do podoby železničního vagonu, ve kterých vojáci při své anabázi měsíce žili. Možná k úspěchu přispělo i to, že náměstek na Uralu rozdával pamětní medaile ministra obrany veteránům z tankového sboru, který se podílel na osvobození Československa za druhé světové války. O den dříve delegace položila věnce k pomníku padlých i v krajském správním středisku Permu, kde začal festival filmů s legionářskou tématikou a čeští veteráni z druhé světové války debatovali se žáky místní školy.

Ruský zákaz dovozu českého alkoholu by mohl padnout příští týden

Ruský zákaz dovozu českého tvrdého alkoholu by mohl být zrušen příští týden. ČTK to v Moskvě řekl český ministr zemědělství Petr Bendl po jednání s ruským hlavním hygienikem Gennadijem Oniščenkem. Ten jako šéf úřadu dohlížejícího na trh zákaz dovozu a posléze i distribuce českých lihovin vyhlásil. "Ukázalo se, že bylo prospěšné, že jsme se setkali, protože ruská strana měla informace zkreslené a bylo třeba některých vysvětlení," řekl ministr Bendl. "Domluvili jsme se na tom, že jim v průběhu pondělka, nejpozději úterka pošlu detailní informace v ruštině, stanovisko ministerstva zemědělství a popis toho, co se odehrává, (...) na našem oficiálním papíře tak, aby to (zákaz) mohli v příštím týdnu zrušit," dodal. Připustil, že zrušení zákazu je věcí ruských úřadů, ale z jednání si odnesl pocit, že zbývá jen oficiálně a "černě na bílém" potvrdit to, co bylo řečeno o přijatých opatřeních, která vedla k uvolnění prodeje alkoholu.

Alkoholem se otrávil další muž, padlo i další obvinění

Nový pacient, který vypil jedovatý alkohol, je v péči nemocnice ve Frýdku-Místku. Jeho zdravotní stav je vážný. Kriminalisté z Moravskoslezského kraje v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili dalšího člověka z Ostravy, řekla ČTK mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková. Na severu Moravy a ve Slezsku je obviněno už 26 lidí. Na následky otravy v kraji zemřelo 17 lidí, desítky dalších skončily v nemocnicích. Mluvčí potvrdila, že se podezření na otravu závadným alkoholem potvrdilo u třiašedesátiletého muže z Frýdecko-Místecka. "Nejprve se u muže projevily zdravotní obtíže. Už ve velmi vážném stavu byl převezen do nemocnice," řekla mluvčí. Policisté zjišťují okolnosti, za jakých muž závadnou lihovinu koupil či vypil.

Prohibice zvýšila prodej vín, sektů a likérů,prodej piva nerostl

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu v tuzemsku zvýšil prodej vína, sektů či likérů až o desítky procent. Spotřebitelé naopak neprojevili zvýšený zájem o nákup piva, vyplývá z šetření, jehož výsledky zveřejnila společnost Nielsen. Zákaz prodeje,nabízení a distribuce nápojů s více než 20 procenty alkoholu vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září večer, omezení trvalo téměř dva týdny. "Již ve druhém zářijovém týdnu byl zaznamenán signifikantní dopad tohoto nařízení na prodeje alkoholu na českém maloobchodním trhu," uvedl Zdeněk Palán ze společnosti Nielsen. Podle studie, zpracované na základě elektronických dat velkých v tuzemsku působících obchodních řetězců, proti průměru za čtyři týdny před prohibicí nejvíce klesaly tržby z prodeje rumů, vodek, ginů, tequil a ostatního tvrdého alkoholu, které se snížily o více než 40 procent. O desetinu nižší byly tržby za whisky. Prodej brandy a koňaků klesl o 15 procent, hořkých bylinných likérů prodali obchodníci o 18 procent méně.

Produkce Svatomartinského vína přesáhne dva miliony lahví

Produkce Svatomartinského vína letos poprvé překročí hranici dvou milionů lahví. Odhady Vinařského fondu mluví až o 2,2 milionu lahví. Loni jich na trhu bylo 1,98 milionu. Obliba Svatomartinských vín v ČR roste. Vyplývá to z informací, které poskytli v Brně zástupci Vinařského fondu. První lahve mladých vín ročníku 2012 se otevřou přesně za měsíc. Kromě celkové produkce roste i počet firem, které Svatomartinské víno vyrábějí. Letos se jich přihlásilo 150, což je o 25 více než loni. Do boje o prestižní známku jde na 500 vzorků. Podle Vinařského fondu se přidávají i další výrobci včetně těch nejopatrnějších a nejkonzervativnějších. Novinkou letošního ročníku bude povinnost deponovat vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské.

Horní Rakousy posuzují další možné kroky proti Temelínu

I když rakouský nejvyšší soud potvrdil, že spolková země Horní Rakousy sousedící s jižními Čechami nemůže žalovat českou elektrárenskou společnost ČEZ, chce hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer "vyzkoušet a vyčerpat další možnosti". Uvedl to v tiskovém prohlášení, o němž informovala agentura APA. Josef Pühringer má k dispozici studii dvou právníků o dalších možných krocích vůči jaderné elektrárně Temelín (JETE) a firmě ČEZ. Ukazuje prý na možnost stížnosti k Evropskému soudnímu dvoru nebo Evropskému soudu pro lidská práva. K ochraně hornorakouské populace podle Pühringera tamní vláda využije všech možností.

ČEZ v Rumunsku provozuje největší větrnou elektrárnu v Evropě

Energetická společnost ČEZ provozuje v Rumunsku největší větrnou elektrárnu v Evropě. Zapojením nové turbíny vzrostl výkon větrného parku Fantanele a Cogealac u Černého moře na rekordních 540 megawatt, sdělila firma v tiskové zprávě. Do konce roku by měl výkon elektrárny dosáhnout 600 megawatt. Skupina ČEZ koupila projekt výstavby větrného parku Fantanele a Cogealac v roce 2008. První turbínu uvedla do provozu v červnu 2010. Celková investice ČEZ do projektu činí 1,1 miliardy eur (27,5 miliardy korun). V prvním pololetí letošního roku byl výnos ČEZ z větrného parku 0,7 miliardy korun.

Festival chutí zve mlsouny od 15. října do českých restaurací

Na podzimní suroviny v celé jejich pestrosti včetně zvěřiny se zaměří Festival chutí - vůně podzimu, který se od 15. října do 4. listopadu uskuteční v šestnácti restauracích. Ředitel této gastronomické akce Pavel Suchánek v Praze řekl, že zatímco loni se speciální menu servírovalo ve čtyřech městech, letos jich bude sedm; vedle Prahy a Brna i v Českém Krumlově, Pardubicích, Mělníku, Berouně a Tuchoměřicích. "Podzimní festival chutí se koná potřetí. A protože loni měla největší úspěch zvěřina, zařadily ji letos do své nabídky všechny podniky," uvedl Pavel Suchánek. Hosté si tak pochutnají například na špikované mořené kančí kýtě se šípkovou omáčkou, pečeném mufloním hřbetu na másle a čerstvém tymiánu či na zvěřinové paštice s vlašskými ořechy a brusinkovou omáčkou. Restaurace připravily pro festival tříchodová menu v ceně 290 a 390 korun. Bližší informace získají zájemci na adrese http://www.festivalchuti.cz www.festivalchuti.cz, kde si mohou i rezervovat místo u stolu.

Fenomén Šmok připomene významného českého choreografa

Životní jubileum jednoho z nejvýznamnějších českých choreografů a zakladatele Pražského komorního baletu (PKB) Pavla Šmoka připomene představení Fenomén Šmok. Premiéra se uskuteční 20. října ve Stavovském divadle, součástí oslav bude také vernisáž stejnojmenné výstavy. Inscenace Fenomén Šmok představí vrcholná díla významného choreografa při příležitosti jeho 85. narozenin, které připadají na 22. října. Na programu jsou choreografie Americký kvartet na hudbu Antonína Dvořáka, Z mého života (Bedřich Smetana), Špásování (Wolfgang Amadeus Mozart) nebo Listy důvěrné a Sinfonietta (Leoš Janáček) v nastudování Kateřiny Dedkové - Frankové, dlouholeté sólistky, dnes pedagožky PKB. Název Fenomén Šmok organizátoři večera zdůvodňují tím, že Šmokův otisk v českém baletu a tanci druhé poloviny 20. století byl v mnoha směrech jedinečný. Součástí večera bude videoprojekce a ukázky nového dokumentu o Pavlu Šmokovi v režii Ondřeje Kepky.

Punkrockoví Pipes and Pints udělali krok na mezinárodní scénu

Krok na mezinárodní scénu udělala svým druhým albem Found and Lost punkrocková kapela Pipes and Pints. Skupina, která ve své řízné muzice využívá i dudy, svou nahrávku vydá 9. listopadu pro tuzemské fanoušky u společnosti Supraphon, pro zájemce v zahraničí u německého People Like You. Podle hudebního publicisty Petra Korála se jedná o společnost se silnou pozici na punkovém a rock'n'rollovém trhu po celém světě. "Smlouva s People Like You je snem mnoha punkových kapel. Jejich úkolem je dostat album do světa," řekl ČTK frontman Vojtěch Kalina. Pipes and Pints vznikli před šesti lety. U jejich zrodu stáli Vojtěch Kalina a kytarista Tomáš Novotný. Později se k nim přidali bubeník Lukáš Vincour, baskytarista Ondra Balvín a americký zpěvák Syco Mike, který píše texty. Debutové album Until We Die vyšlo v roce 2009. Kapela vystoupila v mnoha evropských zemích včetně Ruska. "V Rusku to byl asi nejpunkovější zážitek naší kariéry, skvělá atmosféra a fanoušci," uvedl Tomáš Novotný.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté stojí před pátečním kvalifikačním utkáním s Maltou před dvěma jednoznačnými výzvami. Chtějí ukončit střelecký půst a získat první vítězství v bojích o postup na mistrovství světa. Historicky první zápas národního týmu v Plzni si hráči v duelu s outsiderem nechtějí zkomplikovat. "Povinnou" výhrou by se rádi naladili na úterní duel s Bulharskem, kterým uzavřou kvalifikační podzim. Kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek odmítl, že by Malta byla pouhým "trpaslíkem". Nelze prý přemýšlet jen o gólových hodech a vylepšování skóre. Přesto před druhým zápasem skupiny nebere nic jiného než výhru. Jakékoli zaváhání s outsiderem by podle něho bylo velkou komplikací v cestě za brazilským mistrovstvím světa.

Fotbaloví reprezentanti do 21 let po dvou letech znovu stojí na prahu baráže o účast na mistrovství Evropy. Předloni přešli celkovým skóre 5:0 přes Řecko, nyní je ale čeká velmi silné Rusko, které touží poprvé od roku 1998 postoupit na závěrečný turnaj. První díl barážové bitvy je na programu v pátek odpoledne v Jablonci nad Nisou, odveta se odehraje v úterý v dalekém Jekatěrinburgu. Češi staví sbornou do role drobného favorita.

Českobudějovický fotbalista Tomáš Řepka dostal za protesty a nesportovní chování směrem k rozhodčímu ve víkendovém duelu první ligy s Jabloncem trest na čtyři utkání, další zápas vynechá kvůli čtyřem žlutým kartám. Na podzim tak stihne už jen závěrečné kolo s Mladou Boleslaví. Rozhodla o tom disciplinární komise.

Tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek si na turnaji série Masters v Šanghaji poradili v třísetových bitvách s americkými "ranaři" a postoupili do čtvrtfinále. Čtvrtý nasazený Tomáš Berdych v třetím kole zdolal Sama Querreyho 6:2, 6:7, 6:4 a Radek Štěpánek porazil Johna Isnera 6:4, 6:7 a 6:3. Na konto si Tomáš Berdych připsal 52. výhru sezony a jedna ho dělí od vyrovnání rekordu, který si vytvořil loni. Pokusí se o ni v pátek v duelu o postup do semifinále, v kterém se střetne s Jo-Wilfriedem Tsongou z Francie. Soupeřem Radka Štěpánka ve čtvrtfinále bude třetí nasazený hráč a letošní olympijský vítěz a král grandslamového US Open Andy Murray z Velké Británie, který v Šanghaji obhajuje titul.

Páteční počasí v Česku:

Skoro jasno až polojasno, postupně od západu přibývání oblačnosti, občas déšť. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

11-10-2012