Denní souhrn zpráv Zprávy

13-10-2012

ČSSD má zatím devět krajů, KSČM dva, ODS a Starostové Liberecka jeden

Po sečtení devadesáti procent okrsků v nynějších krajských volbách vede ČSSD v devíti krajích, KSČM ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj jsou první každá v jednom kraji. Výsledky plynou z údajů na volebním http://www.volby.cz serveru Českého statistického úřadu. Volební účast zatím vycházela na 36,7 procenta. Pro ČSSD dosud hlasovalo 23,9 procenta voličů, pro KSČM 20,7 procenta. ODS byla po sečtení hlasů z 90 procent okrsků na třetím místě s 12 procenty. KDU-ČSL, která ovšem kandiduje v různých krajských koalicích, dosáhla zatím v součtu na 9,9 procenta hlasů. Pro TOP 09/STAN hlasovalo 6,5 procenta lidí. Žádná další strana nepřekročila v celorepublikovém součtu pět procent. Sociální demokraté, kteří nyní ve všech regionech vládnou, zatím vedou ve Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a také na Vysočině. Komunisté nyní sahají po vítězství v Ústeckém a Karlovarském kraji. Ve svém kraji jsou na prvním místě Starostové pro Liberecký kraj. ODS je stále první v Plzeňském kraji.

Premiér Nečas: Ve volbách zvítězila levice, ODS doplácí na nutné reformy

Volby skončily výrazným úspěchem levicových stran a porážkou pravice jako takové. Je to důsledek nutných vládních reforem, řekl dnes novinářům předseda ODS a premiér Petr Nečas. Připustil, že na volebním neúspěchu se mohla odrazit také nejednotnost a rozhádanost členů ODS v poslaneckém klubu. Nečas uvedl, že z toho, že vládní strany v krajských volbách v poslední době většinou neuspějí, se stává "železné pravidlo českého volebního cyklu". "Zřejmě s tím budeme muset počítat i do budoucnosti," dodal. Nynější volební výsledek by se podle něj neměl dotknout práce vlády, ta se ustavuje na základě voleb do Poslanecké sněmovny. Krajské nebo třeba prezidentské volby by tak na vládu neměly mít vliv. Účast na volbách, která činila asi třetinu, Nečas označil za standardní. Podle něj se na ní však mohly odrazit i vyšetřované korupční aféry. Dodal ale, že se o boji proti korupci konečně nejen mluví.

Dosavadní výsledky vnímá ČSSD jako výraz nesouhlasu s vládními reformami

Dosavadní výsledky krajských a senátních voleb, které ukazují na vítězství levice, svědčí podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky o tom, že voliči vyjádřili nesouhlas s vládními reformami. "Kromě posílení KSČM je zřetelné oslabení ODS a TOP 09, a to je pro sociální demokracii klíčové," uvedl na brífinku v pražském sídle strany. Čas na spekulace o možné spolupráci ČSSD s komunisty na krajské úrovni bude podle něj poté, kdy bude jasné, kolik kdo získal mandátů.

Hašek: Krajské volby jsou vítězstvím ČSSD, Nečas by měl dát demisi

Krajské volby jsou podle prvního místopředsedy ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška jasným vítězstvím sociálních demokratů. Uvedl, že volební výsledky jsou signálem, že si lidé současnou pravicovou vládu nepřejí. Zároveň vyzval premiéra Petra Nečase (ODS) k demisi. Nečas to ale již vyloučil, vláda se podle něj sestavuje podle voleb do Poslanecké sněmovny.

KSČM je připravena podle Filipa v krajích jednat o koalicích

Komunistická strana je po úspěchu ve volbách do krajských zastupitelstev připravena podle předsedy Vojtěcha Filipa jednat o programových koalicích na principu poměrného zastoupení. Filip to dnes řekl ČTK k předběžným výsledkům krajských voleb.

Schwarzenberg označil výsledek TOP 09 v krajích za "ne zrovna veliký úspěch"

Výsledek TOP 09 v krajských volbách označil její předseda Karel Schwarzenberg za "ne zrovna veliký úspěch". Změny ve vedení ale nepředpokládá. Podle dosavadních výsledků se TOP 09 ve čtyřech krajích do zastupitelstev nedostala, v dalších třech se pohybovala jen mírně nad potřebnými pěti procenty hlasů. Odstupující ministr práce Jaromír Drábek míní, že se ve volbách mohlo ale projevit i to, že "TOP 09 je tahounem vládních reforem" a sklízí kritiku "pro jejich razantnost". Podle Miroslava Kalouska je příklon určité části obyvatel k levici patrný nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Veřejnost tak prý chce věřit tomu, "že prosperitu si můžeme odhlasovat". Nízká volební účast je špatné vysvědčení pro všechny politické strany, řekl Kalousek.

Ve volebním štábu lidovců panuje zatím spokojenost

Spokojenost zatím panuje ve volebním štábu KDU-ČSL na pražském Karlově náměstí. Lidovci jsou spokojeni se ziskem v krajských volbách a s dílčím úspěchem senátních kandidátů Jiřího Čunka a Libora Michálka, kteří postoupili do druhého kola voleb. Křesťanští demokraté doufají, že jim volební výsledek pomůže v postupném návratu do vysoké politiky. Lidovci po minulých parlamentních volbách vypadli ze sněmovny, své zástupce mají v Senátu.

Výsledky po 75 pct.: První kolo senátních voleb vyhraje asi ČSSD

První kolo senátních voleb asi opět vyhraje ČSSD. Její kandidáti po sečtení hlasů ze tří čtvrtin okrsků postupovali do finále ve 22 obvodech, ve 24 z nich z prvního místa. Druhá KSČM měla šanci na druhé kolo ve 13 obvodech, ve tří z nich z prvního místa. ODS mohla vyslat do finále pět kandidátů z prvního a pět ze druhého místa. Po jednom želízku v ohni z každého z postupových míst měla KDU-ČSL, na dvou druhých místech byli kandidáti TOP 09.

V katedrále sv. Víta bylo blahořečeno 14 františkánů

V pražské katedrále sv. Víta bylo dnes blahořečeno 14 františkánů, které v 17. století zabil rozlícený dav. Ceremoniál byl spojený se mší, kterou vedl kardinál Angelo Amato, zástupce Vatikánu. Jde o první beatifikaci v pražské arcidiecézi, uvedla katolická církev. Podle kardinála Dominika Duky vzešla dávná tragická událost z mravní krize celé Evropy, tudíž je varováním pro dnešek. Dekret o blahořečení umučených řeholníků podepsal papež Benedikt XVI. Prohlášení za blahoslaveného je předpokladem pro svatořečení, tedy prohlášení za svatého. Na rozdíl od kanonizovaných světců, uctívaných v celém katolickém světě, je církevní kult blahořečených většinou omezen - na diecézi, zemi, řádové společenství. Při obřadu byl odhalen beatifikační obraz od jednoho z nejznámějších současných malířů Tomáše Císařovského. Františkáni jsou na něm vyobrazeni na žlutooranžovém pozadí společně a s úzkostí v obličejích v momentu ohrožení, kolem nich poletují černí ptáci.

Františkáni se přidali k blahoslaveným 401 let po své smrti. Zabiti byli o masopustním úterý 15. února roku 1611 v klášteře u Panny Marie Sněžné. Stalo se tak po vpádu pasovských vojsk do Čech, kdy byli katoličtí kněží od protestantské většiny nařčeni z kolaborace s vojskem. Do kláštera tehdy vtrhli naštvaní Pražané a bratry bez milosti pobili. Jejich těla byla pohřbena až po čtyřech dnech v křížové chodbě kláštera a později v kapli. Čin byl později všeobecně odsouzen, osud řeholníků byl pak připomínán s úctou, snahy o blahořečení začaly brzy po jejich skonu. Pražský kardinál Duka uvedl, že dnešní slavnost se netýká jen Prahy nebo Česka, ale celé Evropy, a to nejen proto, že vyvražděná františkánská komunita byla složena z příslušníků mnoha národů.

EU vyslala na oběžnou dráhu další dva satelity systému Galileo

Evropská unie vyslala na oběžnou dráhu další dva satelity navigačního systému Galileo. Informovala o tom agentura AFP. Jedna z družic se jmenuje David podle českého školáka Davida Markarjance, jenž zvítězil v národním kole výtvarné soutěže pořádané EU. Jeho obrázek Raketový start totiž uspěl v soutěži pro děti od devíti do 11 let. Druhá vyslaná družice nese jméno dánské dívky Sif. Družice budou operovat ve výšce 23.222 kilometrů nejméně 12 let.

Galileo by měl začít poskytovat první služby do konce roku 2014, plně funkční by měl být na přelomu let 2019 a 2020. Systém bude kompletní s 30 satelity na oběžné dráze, což je o šest víc než má jeho americká obdoba GPS. Do roku 2015 má být na oběžnou dráhu vyvedeno 14 družic Galileo, ostatní pak do roku 2020. Administrativním sídlem evropského navigačního systému je Praha. Galileo bude propojitelný s dalšíma dvěma globálními navigačními systémy, jimiž jsou GPS a ruským Glonass.

Loni se na lůžkové psychiatrii léčilo téměř 60.000 lidí

Muži se loni léčili na lůžkové psychiatrii nejčastěji kvůli poruchám vyvolaným alkoholem a nelegálními drogami, ženy kvůli neurotickým poruchám a děti nejčastěji kvůli poruchám psychického vývoje a poruchám chování a emocí. Celkově zaznamenali statistici 59.925 hospitalizací, dalších 100.000 lidí se léčilo ambulantně. V lůžkových psychiatrických zařízeních zemřelo loni 1532 pacientů. Ministerstvo zdravotnictví chystá ve spolupráci s psychiatry reformu oboru, část péče chce přesunout z velkých léčeben do menších zařízení blíže pacientovi. Problematika duševních nemocí je tématem Světového psychiatrického kongresu, který se koná v Praze od 17.do 21. října. Ve stejné době pořádají akce i odpůrci psychiatrie.

Českého ekologického Oskara získal dům otáčející se za sluncem

Dům otáčející se za sluncem získal letos nejvyšší ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR, takzvaných "ekologických Oskarech". Vítězný dům postavený Bohumilem Lhotou je ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Konečné výsledky dnes zveřejnila energetická společnost E.ON, která v roce 2008 přinesla soutěž do České republiky. Klání v Česku zaštiťuje ministerstvo životního prostředí. Energy Globe Award začala v roce 1999 v Rakousku. Oceněný dům je podle organizátorů soutěže možné otáčet kolem jeho osy podle pohybu slunce a také schovat až dva metry pod zem. V zimě tak odolává mrazům. Do základů domu je rovněž zapuštěn bazén, do kterého se napouští voda ohřívaná střešními solárními panely. Majitel domu na něm pracoval s pomocí přátel asi 20 let. Letos se soutěže zúčastnilo 165 projektů.

Hromadné financování projektů si oblíbili i spisovatelé či umělci

Financovat svůj zamýšlený umělecký projekt prostřednictvím sbírky umístěné na internetu zkoušejí vedle muzikantů a kapel také spisovatelé. Autorka Pavla Horáková a výtvarnice Veronika Kašparová získaly více než polovinu plánované částky na vydání knížky pro děti za pouhých sedm dní. Crowdfunding, tedy hromadné financování, které zároveň dárci garantuje, že mezi prvními dostane finální produkt, do Česka přišlo teprve nedávno. Nezaměřuje se ale jen na umělecké projekty, konceptu vévodí různé vynálezy či zlepšovací návrhy. Funguje podobně jako slevové portály, které zažívaly boom rok předtím. České projekty Fondomat nebo Nakopni mě vznikly po vzoru amerického Kickstarter. Ten za loňský, první rok svého působení, získal podporu pro 12.000 projektů, přiteklo k nim přes 99 milionů dolarů, téměř dvě miliardy korun. Z toho 32 milionů dolarů šlo na filmy a 19 milionů na hudbu. Knížka Pavly Horákové a Veroniky Kašparové měla 16 dnů před koncem sbírky již vybráno 97 procent potřebné částky. Třetí díl dobrodružné detektivní série o partě dětí ze Žižkova a Vinohrad s názvem Hrobaříci a Hrobaři by měl vyjít v listopadu.

V pátek večer zemřel tvůrce animovaných filmů Břetislav Pojar

V pátek večer zemřel v Praze filmový scenárista a režisér animovaných filmů Břetislav Pojar. ČTK to dnes řekl jeho student a kolega, producent Michal Podhradský. Podle něj zemřel Pojar náhle. "Cítil se dobře. Ještě jsme tento týden stihli s řadou jeho studentů oslavit jeho devětaosmdesáté narozeniny," uvedl. Pojar stál za takovými oblíbenými díly, jako byli známí medvědi z cyklu Pojďte pane, budeme si hrát nebo seriál Zahrada. "Pro mě osobně i pro celou naši animátorskou obec to byl velký symbol profesionální filmařiny a vzor," uvedl Podhradský. Pojar se narodil 7. října 1923 v Sušici na Šumavě. Po uzavření českých vysokých škol v roce 1942 byl totálně nasazen jako fázař do studia AFIT, které se mělo stát říšskou konkurencí Walta Disneyho. Brzy po válce se toto studio změnilo ve Studio Bratři v triku pod vedením Jiřího Trnky. Pojar patřil k Trnkovým předním animátorům. V roce 1960 získal za film Lev a písnička cenu Grand prix na festivalu v Annecy a následovala další ocenění, včetně Zlatého medvěda z festivalu v Berlíně či Zlaté palmy z Cannes. V roce 1990 byl jmenován profesorem a stal se prvním vedoucím katedry animované tvorby FAMU, kde aktivně působil až do současnosti.

Český film Poupata získal cenu na festivalu v korejském Pusanu

Český film Poupata získal cenu na dnes končícím festivalu v jihokorejském Pusanu. Snímek byl oceněn v sekci Flash Forward pro debuty a druhé filmy režisérů neasijského původu. ČTK to dnes sdělila mluvčí filmu Helena Hejčová. Sociální drama Poupata, které je debutem režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského, získalo i Českého lva za nejlepší film roku 2011. Poupata bojovala v Pusanu o cenu ve své kategorii s dalšími sedmi snímky z celého světa. Ocenění v Pusanu převzali zástupci České televize, která byla koproducentem Poupat. Jiráský totiž mezitím vyrazil do USA, představit svůj film na mezinárodní filmový festival v Chicagu. V říjnu se nejlepší český film roku 2011 objeví ještě na festivalech ve Varšavě či v Kyjevě. Poupata postoupila také do užšího výběru jedné z prestižních filmových soutěží - 25. ročníku Evropských filmových cen (EFC). Finále EFC bude 1. prosince na Maltě. Poupata líčí svět zoufalých vztahů. Hrdinové se touží vymanit z osudově daného prostředí a žít normální život.

Dnes začíná na pražském Žofíně televizní festival Zlatá Praha

Zábavným dnem pro děti dnes dopoledne začíná v Praze na Žofíně Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Do 17. října uvede nejnovější dokumenty a filmy o klasické a současné hudbě, jazzu a world music, opeře, baletu a moderním tanci. Slavnostní večer dnes patří komornímu souboru Smetanovo trio, cimbalistce Zuzaně Lapčíkové i kvartetu Apollon, kteří se představí v netradičním nadžánrovém programu. Zlatá Praha nabídne ve své videotéce sto hudebních a tanečních snímků a všechny budou přístupné veřejnosti. Přehlídka vzdá hold české primabaleríně Anglického národního baletu Darie Klimentové, kromě ní zavítá do Prahy se záznamy svých děl i legendární ruský choreograf Boris Eifman. Letos se přihlásilo 24 zemí a 55 organizací, nejvíce tradičně z Francie, Velké Británie a Německa, další mimo jiné i z Japonska, Kanady a USA. Pořádající Česká televize soutěží se čtyřmi dokumenty a záznamem koncertu pěvkyně Magdaleny Kožené.

Děti si mohou v knížce sestavit tisíce postaviček

Neobvyklý koncept rozřezaných stránek zvolila pro svou autorskou knížku pro děti scénografka a výtvarnice Dagmar Urbánková. V knížce nazvané Cirkus Ulice čeká na čtenáře směsice lidí, grimas, účesů, obleků, kabelek i zvířátek, které si můžou dle libosti a vlastní kreativity skoro do nekonečna kombinovat. Skládací, listovací a dokreslovací kniha nabízí v 64 podélně rozřezaných stránkách desítky tisíc kombinací konečných obrázků. Knihu vydává nakladatelství Baobab, které se věnuje vydávání originálních a autorských knih pro děti a sklízí za to mnohá ocenění. Cirkus ulice se inspiroval hravým konceptem rozřezávaných stran, který je v historii knihy přítomen už od 19. století. Vychází z pozorování lidských typů, které autorka běžně potkává, portrétuje je i s jejich účesy, oblečením, doplňky i domácími zvířaty.

Velkou pardubickou vyhrála Orphee des Blins s žokejem Faltejskem, Váňa byl třetí

Desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem suverénně vyhrála 122. ročník Velké pardubické steeplechase. Druhý byl s velkou ztrátou 16 délek Ronino s Jiřím Kouskem, obhájce prvenství Tiumen s osminásobným vítězem slavného dostihu Josefem Váňou doběhl na třetím místě. Hnědák Tiumen, který útočil na čtvrté vítězství za sebou, byl s kurzem 2:1 největším favoritem, ale stejně jako všichni další soupeři nedokázal čelit vynikajícímu výkonu vítězné klisny ze stáje DS Pegas. Faltejsek ji držel od počátku v čele dostihu, postupně zvyšoval náskok a v cílové rovině už o jejich triumfu nebylo nejmenších pochyb. Váňa se mohl sedm dnů před svými šedesátinami stát nejstarším vítězem dostihu. Pardubický dostih na 6900 metrů se slavným Taxisovým příkopem měl letos dotaci 4,8 milionu korun. Startovalo v něm 23 koní, dokončilo patnáct.

"Výhra ve Velké pardubické je pro nás Čechy nejvíc, to se nedá srovnat, to je za všechny Zlaté poháry. To je úžasné!" řekl Faltejsek v cíli, kterým proběhl v euforii vestoje. "Možná mi to dojde až za měsíc, tohle je na mě moc," zářil žokej, který pravidelně tráví zimní překážkovou sezonu v Británii. Orphee des Blins vyrazila do čela hned po startu a náskok pak už postupně jen navyšovala. Všechny skoky včetně Taxisova příkopu zvládla bravurně. Faltejsek přiznal, že sám byl z tempa překvapený. "Nemohl jsem ji vzít zpátky, tak jsem jenom seděl. Je to mašina jako blázen, vůbec nebyla k zastavení," řekl devětadvacetiletý Faltejsek. Váňa se při svém šestadvacátém startu v dostihu tradičně držel na dohled čela a jel s Tiumenem co nejkratší trasou, ale na Orphee des Blins a Ronina nestačil. "Myslím, že jsme moc chyb neudělali a vyhráli ti lepší. Nepodařilo se, nevadí," řekl ještě v sedle koně v České televizi Váňa, který si v dubnu zlomil levou stehenní kost, musel na operaci a před Velkou pardubickou jel jen jeden dostih. "Nádherně jsem si to užil, nádherně jsem se svezl. Byli jsme třetí a já jsem spokojený, majitel bude taky," řekl.

Další výsledky ze sportu:

Kapitán české fotbalové reprezentace Petr Čech byl po kvalifikační výhře 3:1 nad Maltou rád, že tým prolomil střelecké trápení a získal důležité tři body. Potěšila ho i chycená penalta kanonýra Mifsuda v závěru utkání, což je podle něj důležité především kvůli skóre, které by v případě vyrovnanosti skupiny mohlo hrát rozhodující roli. Chycení penalty pro něj bylo o to složitější, že se tentokrát nemohl opřít o své důkladné studium soupeřovy střelby.

Čeští fotbalisté do 21 let prohráli v úvodním zápase baráže o postup na evropský šampionát doma s Ruskem 0:2 a vzdálila se jim účast na červnovém turnaji v Izraeli. Sbornou poslal do vedení v 33. minutě Fedor Smolov, stejný hráč pak z penalty zvýšil. Mezitím neproměnil pokutový kop Václav Kadlec a Češi utrpěli v kvalifikaci a baráži první porážku od září 2008. Odveta je na programu v úterý v Jekatěrinburgu.

Český tenista Tomáš Berdych do finále turnaje série Masters v Šanghaji nepostoupil. V semifinále prohrál 3:6 a 4:6 se Srbem Novakem Djokovičem, jemuž podlehl v jedenáctém vzájemném duelu podesáté. Druhým finalistou je obhájce titulu Andy Murray, jenž v semifinále vyřadil světovou jedničku Rogera Federera. "Byl to jinak výborný týden a a jsem za něj rád," zhodnotil Berdych celkově své vystoupení v Šanghaji. "Přál bych si, aby se mi podařilo dostat o kousek dál a hrát i finále, ale porazil jsem tady skvělé hráče, a když každý turnaj bude takhle končit, tak to bude skvělé a nejlepší cesta se kvalifikovat do Londýna," řekl.

Jan Kopecký obsadil druhé místo v Rallye San Remo a na stejnou pozici se posunul i v celkovém pořadí seriálu International Rallye Challenge. K zlepšení továrního jezdce Škody v průběžném pořadí napomohl odstoupením týmový kolega Juho Hänninen z Finska, který už v pátek se svojí fabií havaroval. Přesto Kopeckého výsledek zpečetil zisk třetího titulu Škody za sebou v hodnocení značek.

Kontinentální hokejová liga: Kazaň - Lev Praha 4:2. Lev prohrál pátý z posledních šesti zápasů, rozhodl 18 vteřin před koncem Lukojanov.

Počasí

Bude většinou oblačno, vyjímečně se slabým deštěm. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia. Foukat má mírný jižní vítr.

13-10-2012