Denní souhrn zpráv Zprávy

17-10-2012

Premiér Nečas: ČR možná zablokuje vznik bankovního dohledu EU

Premiér Petr Nečas je připraven zablokovat vznik jednotného bankovního dohledu v EU v případě, že nebudou vyřešeny sporné návrhy, které ohrožují stabilitu tuzemského finančního systému. O bankovní unii budou jednat představitelé členských zemí EU na summitu v Bruselu 18. a 19. října. "Celkem 95 procent tuzemského bankovního trhu je ovládáno zahraničními matkami. To nás musí vést k velké opatrnosti v rámci regulace. Jde o zajištění garancí pro tuzemský sektor, proto můžeme těžko souhlasit například se vzájemným půjčováním. Kdyby byla předložena bankovní unie v současné podobě, tak bychom to bezpochyby vetovali," uvedl premiér. Dodal, že vláda považuje za nerealistické spuštění dohledového systému od ledna 2013. "Patříme jen mezi tři země OECD, které nemusely dávat peníze do bank. Vklady přesahují objem úvěrů a máme kvalitní dohled," uvedl Nečas. Skepticky se k jednotnému dohledu v rámci EU vyjadřuje dlouhodobě i Česká národní banka.

Originál tuzemák expedovaný letos Verdanou nesmí být na trhu

Od čtvrtka na trhu nesmí být k dostání Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala společnost Verdana. ČTK to sdělil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Inspekce zjistila, že v lahvích tuzemáku nalezených ve skladu Verdany rozbory prokázaly 50 procent jedovatého metylakoholu. Policie kvůli nálezu lahví s jedovatým alkoholem už v úterý zadržela jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. Po jednateli její výhradní distribuční firmy pro Česko Verdana Robertu Sedlaříkovi vyhlásila celostátní pátrání.

Tři čtvrtiny lidí si myslí, že vláda řešila kauzu metanol správně

Téměř tři čtvrtiny lidí se domnívají, že v případě otrav metylalkoholem postupovala vláda správně, necelá třetina s vládními opatřeními nesouhlasí. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM, které má ČTK k dispozici. Aféra vypukla na začátku září, otravy alkoholickými nápoji obsahujícími jedovatý metanol si vyžádaly 28 životů. Vláda kvůli tomu nejprve zakázala prodej alkoholu ve stáncích, a později na dva týdny i veškerý prodej a vývoz nápojů s obsahem alkoholu od 20 procent výše. Kroky vlády schvaluje zhruba 70 procent Čechů.

Koalice chce zmírnit dopady balíčku na osaměle žijící důchodce

Koalice chce zmírnit dopady vládního stabilizačního balíčku na osaměle žijící důchodce. Omezení příspěvku na bydlení by se jich nemělo týkat v plné míře. Počítá s tím chystaný pozměňovací návrh k balíčku, který podpořil premiér Petr Nečas (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Při výpočtu příspěvku by se u této skupiny seniorů nevycházelo ze sta procent jejich penze, ale z 80 procent, což by pro ně bylo výhodnější. Stát nyní vyplácí příspěvek na bydlení a takzvaný doplatek na bydlení. Vládní balíček počítá se sjednocením obou dávek, čímž se podpora omezí.

Vláda schválila novelu o azylantech, budou moct cestovat po EU

Vláda schválila novelu, která má umožnit azylantům žijícím delší dobu v Česku cestovat po Evropské unii. Norma sjednocuje azylový systém České republiky a Evropské unie. Právní postavení lidí, kteří v České republice získali azyl nebo takzvanou doplňkovou ochranu, by se tak mělo zlepšit. V budoucnu by měli mít možnost získat po určité době pobytu postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta, což by jim mělo dovolit cestování po unii.

Vláda podpořila rychlejší dokazování vlivu drog u řidičů

Dokazování toho, zda byl řidič za volantem pod vlivem drog se v budoucnu zřejmě zjednoduší. Vláda podpořila poslanecký návrh, podle nějž by úřady v takových případech nepotřebovaly znalecké posudky jako nyní. Mezní hodnoty látek by byly uvedeny ve vyhlášce. Nyní je potřeba po provedení stěru a odebrání moči a krve řidiče provést znalecké posudky, které určí, zda byl řidič látkou opravdu ovlivněn. Postup je podle předkladatelů zdlouhavý a úřady stojí peníze.

Ministr Heger navrhne vládě desítku kroků ke zlepšení financí pojišťoven

Ministerstvo zdravotnictví se chystá příští týden předložit vládě na výběr návrhy desítky opatření, díky nimž by se mohla zlepšit finanční kondice zdravotních pojišťoven. ČTK to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Za nejpodstatnější z navrhovaných kroků považuje nominální pojištění, kdy by si pojišťovny samy stanovily pojistnou sazbu. Všeobecná zdravotní pojišťovna je v propadu několika miliard a zaměstnanecké pojišťovny jsou zhruba na nule.

Hospodářské noviny napsaly, že ministerstvo zamýšlí zvýšit odvody na zdravotní pojištění a víc by měli platit živnostníci. Růst by mohly i zdravotnické poplatky. To ale ministr odmítl. Peníze, které ve zdravotnictví chybějí a mají se do něj dostat, prý nebudou pocházet z poplatků. Ty podle Hegera mají nevýhody - dopadají jen na nemocné a vyvolávají velký odpor. Úpravám poplatků se ale ministr nebrání. Ve hře je tedy třeba to, že by lidé mohli platit víc za návštěvu u specialisty, pokud by se k němu vypravili sami bez doporučení praktika.

Společné zasedání české a slovenské vlády se uskuteční 29. října

První společné zasedání české a slovenské vlády se uskuteční 29. října v Uherském Hradišti a v Trenčíně. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zahraničních věcí. Na schůzce by kabinety obou zemí měly projednat projekty spolupráce mezi oběma zeměmi, očekává se také podpis společné deklarace premiérů Petra Nečase a Roberta Fica.

Za vyhazov Arevy z tendru na Temelín může dle Paříže nedorozumění

Vyřazení francouzské společnosti Areva z tendru na dostavbu Temelína Francii překvapilo. Paříž věří, že odvolací proces umožní vyjasnit veškerá "nedorozumění". S odvoláním na mluvčího francouzského ministerstva zahraničí to uvedla agentura AFP. Areva uvedla, že se proti rozhodnutí ČEZ odvolá.

Maturity mají mít základní úroveň, povinné předměty zůstanou dva

Maturity asi budou mít v příštích dvou letech pouze základní úroveň. Povinné předměty zůstanou místo plánovaných tří jen dva - čeština a cizí jazyk či matematika. Nepovinné předměty budou také jen dva. Počítá s tím novela školského zákona, kterou jednomyslně doporučil Senátu schválit beze změn jeho školský výbor. Senát se bude novelou zabývat příští týden. Ministr školství Petr Fiala před členy výboru zopakoval, že navržené řešení je prozatímní. Připomenul, že do dvou let by měla expertní komise připravit koncepční změny v podobě státních maturit. Navrhované změny jsou reakcí na kritiku letošních státních maturit, které byly podle expertů i studentů příliš obtížné.

Třináctiletá příprava státních maturit stála podle ministra školství Petra Fialy přes 1,4 miliardy korun. Vedení Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat) je podezřelé z porušení rozpočtové kázně. Fialův stínový protějšek z ČSSD Marcel Chládek poznamenal, že se potvrdila jeho slova o tom, že projekt maturit stál půldruhé miliardy korun. Očekává proto omluvu od Fialova předchůdce Josefa Dobeše (VV), podle něhož prý šířil svou kritikou finanční nákladnosti maturit poplašné zprávy.

Soud uložil Koženému a Vostrému deset a devět let vězení

Odvolací pražský vrchní soud uložil bývalému prezidentovi harvardských fondů Viktoru Koženému a jeho kolegovi Borisi Vostrému tresty deset a devět let vězení. U Koženého tak potvrdil verdikt prvoinstančního soudu, Vostrému trest o rok snížil. Muži podváděli při obchodech s cennými papíry, Harvardskému průmyslovému holdingu způsobili podle verdiktu škodu deset miliard korun. Oba jsou stíhaní jako uprchlí.

Při procesu s Toflovým gangem padla zmínka o lihu i Likérce Drak

Při procesu u brněnského krajského soudu v kauze vyděračského Toflova gangu padla nečekaně zmínka o nelegálním obchodu s lihem a Likérce Drak z Chvalčova na Kroměřížsku. Šéfa likérky zadržela policie kvůli alkoholu s vysokým obsahem jedovatého metanolu. Zmínil se o ní obžalovaný Eduard Polák. Uvedl, že pracoval pro podnikatele Petra Michka, který obchodoval s nelegálním lihem ve velkém po celé republice. Michek je klíčovým svědkem proti gangu, který údajně 12 let vydíral podnikatele a vydělal tak miliony korun. Michek je kontroverzní podnikatel. Policie jej podezírá z daňových úniků.

Soud zprostil obžaloby osm lidí viněných z propagace neonacismu

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby osm lidí viněných z propagace neonacismu. Členové skupiny se podle státní zástupkyně podíleli na propagaci hnutí Národní odpor (NO) nebo pořádání neonacistických akcí. Žalobkyně Zdeňka Galková se na místě odvolala. Předsedkyně trestního senátu Dana Šindelářová při vyhlašování rozsudku výrazně zkritizovala práci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který řízení vedl. "Soud musí konstatovat, že i kdyby obhajoba byla nečinná, i kdyby se obžalovaní hájili sami nebo se nehájili vůbec, nic by to nezměnilo na závěrech soudu směřujícímu ke zprošťujícímu výroku," uvedla Šindelářová. Celé řízení se táhne několik let, kauzu řešily již tři trestní senáty.

Policisté v Terezíně trénovali na pochod pravicových radikálů

Čeští a němečtí policisté v Terezíně trénovali zásah při pochodu pravicových radikálů, který napadnou anarchisté. V ulicích bylo 565 lidí včetně figurantů z řad studentů zdravotnické školy. Obě země takové akce zažívají i reálně, ústecká pořádková jednotka naposledy před dvěma týdny v Ústí nad Labem, Němci při každoročních velkých protestech v Drážďanech. Při střetech a následném zásahu policistů byly patrné rozdíly mezi taktikou obou zemí, Němci zasahovali mnohem razantněji. Češi se snažili s extremisty nejprve mluvit.

Pod zřícenou ocelovou konstrukcí zemřeli v Ostravě dva lidé

V průmyslové hale v Ostravě-Vítkovicích se zřítila železná konstrukce. Pod troskami skončili dva muži, oba zraněním podlehli. Třetí muž je v šoku. Nehodu vyšetřuje policie. Podle dostupných informací dělníci měli za úkol konstrukci demontovat. Kriminalisté budou zjišťovat, zda neporušili pravidla bezpečnosti práce.

Ve Zlíně spadl strop s pěti dělníky, jeden je vážně zraněn

V průmyslové zóně v části Zlína Příluky spadl nově stavěný strop s několika dělníky. Podle mluvčí krajské záchranné služby Hany Polešákové bylo do nemocnice převezeno pět osob. Nikoho ze zraněných sutiny nezasypaly. Hasiči a policisté pro jistotu trosky prohledali, ale nikoho už pod nimi nenašli. Podle mluvčího hasičského záchranného sboru Štefana Hrtúse stropní konstrukce spadla při betonování.

Bývalé lázně Kyselka má zachránit obecně prospěšná společnost

Někdejší lázně v Kyselce na Karlovarsku má zachránit nově založená obecně prospěšná společnost (o.p.s.). Z iniciativy Vladimíra Lažanského, majitele zámku v Chyši na Karlovarsku, do ní vstoupí Karlovarské minerální vody (KMV), společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka i město Karlovy Vary. Podle Lažanského má o.p.s. výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů. Podle Lažanského nemá vést obnova Kyselky k obnově někdejších lázní. "Nějaké představy mám, například by zde mohl vzniknout hotýlek s wellness, cukrárna ve stylu rakouského císařství, velká část by byla věnovaná muzejní expozici," nastínil Lažanský.

Odvolací soud potvrdil švagrové exprezidenta Havla zbytek Lucerny

Odvolací Vrchní soud v Praze potvrdil švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmaře vlastnictví poloviny pražského paláce Lucerna. Havlová tak nyní podle pravomocného verdiktu vlastní celou budovu. Odvolací senát potvrdil dubnový verdikt pražského městského soudu, který rozhodl, že společnost Chemapol Reality (C.H.R.) prodala Havlové půlku budovy za obvyklou cenu, a vyjmul nemovitost z konkurzní podstaty po zkrachované firmě. Soudy řešily případ v minulosti již několikrát.

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

První pacient na světě s pumpou místo srdce zemřel, selhala mu játra

Čech a první pacient na světě, který žil bez srdce jen s pumpou v těle, v sobotu nad ránem zemřel. Příčinou bylo selhání jater. ČTK to ve středu řekl přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk, který se svým týmem muži nemocný srdeční sval s nádorem v dubnu odoperoval a nahradil ho přístrojem. S ním sedmatřicetiletý hasič Jakub Halík žil zhruba 200 dní a čekal na transplantaci. Tu by podle Pirka v budoucnu mohlo do určité míry nahradit právě mechanické srdce. Metodu před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Jejich pacient po sedmi dnech zemřel. Čeští doktoři postup zdokonalili. O unikátní operaci a pacientovi bude Pirk v prosinci přednášet na světovém kongresu v Německu.

Plzeňský kybernetik Psutka dostane Cenu města Plzně

Jednašedesátiletý plzeňský kybernetik a odborník na umělou inteligenci Josef Psutka dostane 17. listopadu prestižní ocenění Cena města Plzně. Rozhodli o tom zastupitelé. Vedoucí katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni je světově uznávaným odborníkem v oblasti analýzy, syntézy a rozpoznávání mluvené řeči počítačem, vysvětlil primátor Martin Baxa (ODS). Psutka se podílí například na automatickém zpracování výpovědí svědků holocaustu či na projektu EU zaměřeném na využití automatického rozpoznávání mluvené řeči při komunikaci zejména starších lidí s počítačem. Je také spolutvůrcem projektu podporovaného Českou televizí, který umožňuje zpřístupnění živých pořadů neslyšícím divákům prostřednictvím skrytých titulků v teletextu. Titulky vytváří počítač automatickým rozpoznáváním mluvené řeči.

Tématem světového setkání psychiatrů bude i humánní péče

Humánní péče v psychiatrii, dostupnost a kvalita služeb jsou tématy Světového psychiatrického kongresu, na němž se do 21. října schází v pražském Kongresovém centru na 2000 odborníků z 85 zemí. Připravena je pro ně také výstava z historie oboru, uvidí třeba síťové lůžko. Pro veřejnost pak je před centrem přistaven autobus, kde si každý může prožít, co cítí pacient se schizofrenií. Kritickou výstavu s názvem Psychiatrie: pomoc nebo hrozba pořádá v těsné blízkosti centra až do 28. října Občanská komise pro lidská práva. Česká psychiatrická společnost také spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví na historicky první reformě psychiatrie. Cílem je přesunout část péče z velkých léčeben do menších zařízení blíže pacientovi. Psychiatra vyhledá v ČR každý rok kolem 600.000 lidí, někdy v životě mělo příznaky duševní poruchy 27 procent obyvatel. V zemi je 20 léčeben s téměř 9000 lůžky, chráněné bydlení v komunitách nabízí méně než 200 lůžek.

Ve výboru Nadace Forum 2000 jsou nově dalajlama a Su Ťij

Tibetský duchovní vůdce dalajlama a nejvýznamnější představitelka barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij se stali novými členy mezinárodního poradního výboru havlovské Nadace Forum 2000. Výbor tak nyní má sedm členů, z čehož tři jsou nositeli Nobelovy ceny míru. Vedle Su Ťij a dalajlamy je to také někdejší jihoafrický prezident Frederik de Klerk. Nadace pořádá každoročně konferenci, jejíž účastníci debatují o aktuálních tématech. Letošní 16. ročník bude první od loňského skonu prezidenta Václava Havla, spoluzakladatele Fora 2000. Havel dalajlamu, zástupce Čínou obsazeného Tibetu, i barmskou opoziční představitelku v minulosti velmi podporoval.

Ředitelka dvorské zoo Dana Holečková končí ve své funkci

Dlouhodobě kritizovaná ředitelka Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku Dana Holečková končí ve své funkci. Dohodla se na tom na jednání představenstva zoo. Čtyřiapadesátiletá Holečková v dvorské zoo pracovala od roku 1984, ředitelkou byla od 1. srpna 1996. Zoo ve Dvoře Králové byla nedávno vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), které se nelíbilo porušení etického chování při převozech zvířat. Podle některých odborníků by to mohlo způsobit potíže při dalším chovu zvířat.

Novým králem olašských Romů bude mladší syn zesnulého Lipy

Novým králem olašských Romů bude mladší syn zesnulého Jana Lipy Josef Daniš. Starší syn v Česku nežije. Král si to údajně před smrtí přál. ČTK to řekl ČTK předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Dvaasedmdesátiletý Jan Lipa zemřel v pondělí v ostravské nemocnici. Selhalo mu srdce. Za svého mládí zažil ještě kočovný život olašských Romů.

Poslední klapka filmu Všiváci padla v Afghánistánu

Poslední klapka celovečerního filmu Všiváci režiséra a scenáristy Romana Kašparovského padla v Afghánistánu. Poslední scény s Ondřejem Vetchým a Ondřejem Malým vznikly v provincii Lógar na základně Shank. V tomto snímku totiž hrají příslušníky české vojenské zahraniční mise, kteří se spolu setkávají právě na tomto místě. ČTK to oznámil Petr Slavík ze společnosti Bontonfilm, která připravuje premiéru na 24. ledna. Kašparovský v Afghánistánu natáčel dva týdny. "Všiváci si pohrávají s určitou absurditou a nadsázkou a právě ta konfrontace s touto intenzivní realitou je pro nás zásadní. Doprovázeli jsme naše vojáky při předávání daru pro místní školy, viděli jsme nejen nácvik bojových akcí, ale i to, jak postupují při napadení základny," uvedl režisér.

Fotografie cestovatele Friče vystavuje Galerie Josefa Sudka

Galerie Josefa Sudka v Praze hostí první komorní výstavu autorských originálů fotografií cestovatele, etnografa, botanika, spisovatele a novináře Alberta Vojtěcha Friče (1882-1944). Expozici připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum, potrvá do 6. ledna. Fričův život a jeho dílo byly popsány na více místech, byly mu věnovány samostatné publikace, výstavy i filmové dokumenty. V letech 1901 až 1929 sedmkrát navštívil Jižní Ameriku, kde se věnoval studiu a sběru exotických rostlin. Klíčová byla jeho druhá jihoamerická cesta v roce 1905, kdy zkoumal povodí řeky Paraguay a delší dobu žil u kmene Čamakoko-Iširů. Tam se také zamiloval do indiánské dívky Lorai, matky jeho dcery Herminy Ferreira Fric. Ze své třetí cesty si přivezl z Ameriky do Prahy Čerwuiše, indiána z kmene Čamakoko, jehož pobyt v Praze (1908-1909) inspiroval Jaroslava Haška k sepsání povídky Indián a pražská policie.

Minutové hry ČRo mohou poslouchat cestující v metru

Minutové hry Českého rozhlasu (ČRo) mohou od pondělí poslouchat cestující v metru. Hry s krátkou stopáží se vysílají každý den ve vestibulu stanice Můstek. V metru se minutové hry budou vysílat do 20. listopadu. "Oživení veřejného prostoru je současným trendem po celém světě, proto jsme velmi rádi přijali nabídku Českého rozhlasu na využití miniaturního formátu rozhlasových her. Vzhledem k rychlému pohybu cestujících v MHD je minutová hra přesně tím formátem, který má v takových prostorách šanci," řekl vedoucí Oddělení marketingu Dopravního podniku Petr Malík. Hry se vysílají každý den mezi 15. a 19. hodinou. "Cestující vystoupí na Můstku a budou mít pocit, že se ocitli uprostřed hovoru otce s dcerou, manželské hádky nebo vyjednávání o pokutě mezi policistou a poslancem, i tak totiž vypadají minutové hry," uvedl mluvčí ČRo Jakub Čížek.

Orlickoústecké muzeum vystaví unikátní interiérový orloj

Muzeum v Ústí nad Orlicí vystaví unikátní interiérový orloj. Sestrojil jej samouk František Planička ze Slatinek u Prostějova od prosince 1918 do června 1919 jako "první orloj Československé republiky na počest všech osvoboditelů českého národa". Původně vyučený krejčí sice sestavil více podobných strojů, zachoval se však jen tento, řekla ČTK Dana Papáčková z muzea. Planičkův salonní orloj vážící přes 600 kilogramů má 15 kruhových a jeden digitální ciferník, soustrojí pohání závaží. Ukazuje minuty, hodiny, den v týdnu, den v měsíci, měsíc, rok, čtvero ročních období, pásmový čas, východ a západ slunce, zvířetník a hvězdnou oblohu.

Ze sportu

Souboj českých tenistek ve druhém kole turnaje v Moskvě vyhrála Klára Zakopalová. Osmou nasazenou Lucii Šafářovou porazila dvakrát 6:4 a její soupeřkou ve čtvrtfinále bude vítězka zápasu mezi Alizé Cornetovou z Francie a turnajovou jedničkou Samanthou Stosurovou z Austrálie. V mužské dvouhře prošel do čtvrtfinále Lukáš Rosol, který si poradil s šestým nasazeným Denisem Istominem z Uzbekistánu 4:6, 6:4 a 6:3.

Hokejisté Lva Praha podlehli v Kontinentální hokejové lize v Ufě domácímu Salavatu 2:4. Svěřenci kouče Josefa Jandače sice skórovali jako první, ale ještě v prvním dějství třikrát inkasovali. Prohráli tak již popáté za sebou a ztratili sedm duelů z posledních osmi.

Počasí v Česku:

Bude převážně zataženo nízkou oblačností, nejvyšší teploty 10 až 14°Celsia.

17-10-2012