Zprávy

0:00
/
0:00

Finanční systém ČR může být ohrožen, vysvětluje hrozbu vetem premiér Nečas

Česká republika může být skutečně ohrožena návrhy týkajícími se vzniku bankovní unie. Řekl to dnes v Bruselu premiér Petr Nečas /ODS/. Ten už ve středu pohrozil, že je v určitém případě připraven jednání vetovat. O vzniku bankovní unie bude Nečas diskutovat na summitu EU s dalšími partnery z unie. Původní ambicí bylo, aby dohoda o společném dohledu byla ještě do konce letošního roku připravena tak, aby společný dohled mohl začít od ledna příštího roku fungovat. To však podle Nečase není reálné.

Česká republika je podle premiéra Petra Nečase obezřetná i k návrhům na vytvoření ekonomického a měnového "superkomisaře", který by mohl za určitých podmínek zablokovat přijetí rozpočtu členských zemí. S tímto nápadem přišel před pár dny německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Čtyři obce už schválily průzkum pro jaderné úložiště na Žďársku

Čtyři obce už schválily geologický průzkum pro trvalé úložiště jaderného odpadu na Žďársku. Zbývající tři z celkových sedmi dotčených samospráv se ještě nerozhodly. Jejich zastupitelstva by o návrhu smlouvy se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) měla jednat v nejbližší době. Správa úložišť uvádí, že průzkum zahájí, jen když bude mít souhlas všech samospráv. Po dobu průzkumu jim dohromady nabízí kompenzaci 8,7 milionu korun ročně. Lokalita Kraví hora leží na území obcí, v nichž žije zhruba 1100 obyvatel. Jde o Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžnou a Sejřek na Žďársku a dvě obce na Tišnovsku - Drahonín a Olší. V úložišti se budou půl kilometru pod zemí skladovat tisíce tun vyhořelého paliva z atomových elektráren. SÚRAO má pro úložiště do konce roku 2018 vybrat v Česku dvě lokality, hlavní a záložní.

Irák projevil zájem o nové zbraně z České zbrojovky

Irácká delegace projevila vážný zájem o pušky, samopaly a pistole z produkce České zbrojovky. ČTK o tom dnes informoval manažer prodeje uherskobrodské firmy Jiří Škrabal. Zájem o české zbraně projevil irácký premiér Núrí Málikí při návštěvě České republiky minulý týden. Bagdád podle Škrabala jedná také o možnosti vybudování servisního a školícího střediska pro servis zbraní přímo v Iráku. Hlavním tématem návštěvy irácké delegace v České republice se koncem minulého týdne stal nákup cvičných bitevníků L-159.

Na Opavsku se otrávili metylalkoholem další dva muži

V Moravskoslezském kraji se objevily dva nové případ otravy metylalkoholem. Ve Slezské nemocnici Opava dnes v noci nejprve skončil v kritickém stavu šedesátiletý muž, později zde byl hospitalizován i jeho o čtyři roky starší známý, který s nim alkohol popíjel. V kraji se tak otrávilo již 33 lidí, 17 lidí zemřelo, sdělila ČTK mluvčí policie Gabriela Holčáková. V celé ČR zemřelo po vypití otráveného alkoholu 28 lidí.

Policie obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu

Policie obvinila jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. ČTK to potvrdil zlínský státní zástupce Roman Kafka. Dvaačtyřicetiletý Pavel Čaniga byl zadržen poté, co ve skladu společnosti Verdana, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Česko, byly nalezeny lihoviny s 50 procenty metanolu. Konkrétní trestný čin Roman Kafka neuvedl. Policie ale zvažovala, že Pavla Čanigu obviní z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Od dnešního dne navíc Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej letos distribuovaného Tuzemáku Likérky Drak, protože právě v něm byl nalezen jedovatý metylalkohol.

Česko prohrálo u soudu EU ve sporu o pomazánkové máslo

Česko u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o pomazánkové máslo. Tímto způsobem není podle soudu tento český výrobek možné označovat, neobsahuje totiž dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Podle nich jde o "roztíratelný tuk". České ministerstvo zemědělství (MZe) text rozsudku analyzuje.Mlékaři se shodují, že případné přejmenování pomazánkového másla zmate zákazníky a zvýší náklady výrobců.

U lucemburského tribunálu Česko v roce 2010 zažalovala Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel. Podle nich je možné výrazem "máslo" označovat pouze ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent. Problém je v tom, že české předpisy jsou mnohem tolerantnější, neboť umožňují toto označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku. Česko musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době. Pokud tak neučiní, může ho komise znovu zažalovat. Tentokrát však může rovněž navrhnout, aby soud rozhodl o uvalení peněžitých sankcí.

"Kdyby se ten výrobek jmenoval jinak, může se stát, že výrobci nebudou muset respektovat jeho tradiční parametry a mohl by se vytratit z trhu úplně," řekl ČTK předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Mlékaři se podle něj budou snažit ještě využít možné opravné prostředky. Pokud budou skutečně muset výrobek s více než třicetiletou tradicí přejmenovat, jeden z možných názvů je podle Kopáčka "České pomazánkové". Podle ředitele Choceňské mlékárny Pavla Marka by případné nucené přejmenování pomazánkového másla přineslo problémy pro zákazníky, kteří budou mít problém se ve zboží zorientovat. Problémy budou mít i výrobci, kteří budou muset zboží přebalit a s tím souvisí zvýšení nákladů. Předseda představenstva dalšího z výrobců Madety Milan Teplý uvedl, že firma nebude mít žádné ztráty, obaly zpracuje a bude rozhodnutí ignorovat. "Klidně ať nás soudí u bruselského soudní dvora jako Madetu. My jsme se podíleli na vývoji toho výrobku, budu to vyrábět dál," dodal bezprostředně po vynesení verdiktu.

Evropský soud přiznal Lukáši Burešovi peníze za hospitalizaci v léčebně

Česko musí zaplatit Lukáši Burešovi téměř půl milionu korun za nedobrovolnou hospitalizaci na psychiatrii v Brně-Černovicích. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Bureš ve stížnosti tvrdil, že jeho přijetí do psychiatrické léčebny bylo nezákonné. Údajně se nemohl domoci propuštění. Stěžoval si také na ponižující zacházení ze strany ošetřujícího personálu a neochotu státních orgánů vyšetřit okolnosti hospitalizace. Do léčebny se dostal v únoru 2007 po předávkování uklidňujícím lékem, který mu předepsal jeho psychiatr. Pod vlivem medikamentu vyšel z bytu na ulici pouze ve svetru, bez kalhot a spodního prádla. Policejní hlídka ho považovala za drogově závislého a skončil v Černovicích. Podle stížnosti byl Lukáš Bureš dlouhé hodiny připoutaný k lůžku na záchytce. Štrasburský soud mu jako náhradu nemajetkové újmy přiznal 20.000 eur (494.623 Kč). Česko podle rozsudku musí peníze vyplatit do tří měsíců. Podle Ligy lidských práv je rozsudek průlomový.

Hygienická služba se zaměří víc na prevenci veřejného zdraví

Hygienická služba pod vedením nového hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty se více zaměří na preventivní působení v oblasti veřejného zdraví. Nemá být spojována jen s kontrolami bezpečnosti potravin a ukládáním pokut, řekl Valenta na své první tiskové konferenci ve funkci hlavního hygienika. Chce také užší spolupráci s ostatními dozorovými orgány, třeba potravinářskou inspekcí. I přes snížení počtu pracovníků za deset let o 44 procent a peněz na činnost za stejnou dobu o 48 procent chce Valenta zachovat dobrou kvalitu práce hygienické služby.

Studie: Ani plná zaměstnanost by nepomohla k vyrovnanému rozpočtu

Ani v případě plné zaměstnanosti, která je podle ekonomů nereálná, by nestačily výnosy z daní k pokrytí deficitu státního rozpočtu. Uvedl to dnes Libor Dušek z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí při akademickém pracovišti CERGE-EI. Podle něj by totiž dodatečné daňové příjmy od všech lidí v produktivním věku, kteří jsou nyní nezaměstnaní, přinesly zhruba 50 miliard korun ročně. Rozpočet pro letošní rok přitom počítá s deficitem 105 miliard korun. "Ukazuje se tak, že smazat schodek státního rozpočtu nepomůže ani růst ekonomiky ani zlepšení zaměstnanosti. Je tam tedy vidět strukturální problém ekonomiky," uvedl Libor Dušek. Zdanění práce je přitom nejdůležitějším zdaněním, které v Česku je. Loni přineslo do rozpočtu přes 605 miliard korun.

Václav Klaus zastavil stíhání dvou mužů

Prezident Václav Klaus udělil milosti dvěma mužům, nařídil nepokračovat v jejich trestním stíhání. ČTK to sdělil mluvčí Hradu Radim Ochvat. Hlava státu podle něj přihlédla k tomu, že muži nejsou po těžkých úrazech schopni chápat smysl trestního řízení. Podle ústavní novely, která platí od počátku října, milosti spolupodepsal premiér Petr Nečas (ODS). Petr Desák byl obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky, Robert Musil ze zanedbání povinné výživy.

Podpis předsedy vlády nebo pověřeného ministra u rozhodnutí prezidenta o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání vyžaduje nově ústavní novela, kterou se zavedla přímá volba hlavy státu. Omezení prezidentovy pravomoci prosadila ČSSD. Sociální demokraté již dříve uvedli, že by chtěli kontrasignaci premiéra či ministra spravedlnosti u všech prezidentských milostí. Prezident se k myšlence ČSSD postavil odmítavě.

Vláda zřejmě bude proti nepromlčitelnosti činů z privatizace

Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců KSČM, aby trestné činy související s privatizací z 90. let byly nepromlčitelné. Vyplývá to z návrhu usnesení na webových stránkách vlády. Komunisté tvrdí, že proces odstátnění majetku provázela řada excesů, přičemž neexistoval dostatečný právní rámec. Podle vlády je ale navrhovaná změna v rozporu s ústavní zásadou zákazu retroaktivity. Návrh by navíc porušil princip právní jistoty, protože užívá novou, podle vládních úředníků vágní formulaci "trestné činy spáchané v souvislosti s privatizací." Okruh dotčených trestných činů by tak prý byl značně neurčitý. Také podle poslance ze sněmovního ústavně-právního výboru Stanislava Polčáka (TOP 09 a Starostové) není možné řešit selhání státu nepromlčitelností skutků v majetkové oblasti.

Další obžalovaní v kauze Toflův gang popřeli jeho existenci

Další obžalovaní z kauzy policejního Toflova gangu, který podle žaloby vydíral na Moravě podnikatele, u brněnského krajského soudu popřeli svoji účast v jakékoli zločinecké organizaci. Všichni dosud vyslechnutí tvrdí, že obžaloba je vykonstruovaná, scházejí v ní základní a logické důkazy. Pokud připouštějí nějaká pochybení, tak jen dílčí. Brutální vydírání provázená hrozbami osobní likvidací či únosem dětí odmítají. Proces bude pokračovat v listopadu. Nutné je vyslechnout ještě dva obžalované. Mezi dnes vyslýchanými byl například bývalý policista Roman Velecký. Proces označil za "hon na čarodějnice". Zdůraznil, že "žádný gang prostě nebyl". Podle obžaloby se gang dopustil 24 vydírání. Vytipovaného podnikatele obvykle křivě obvinil z trestné činnosti a za úplatu mu nabídl, že jeho kauza bude odložena.

Pošta bude od ledna informovat dlužníky o výši jejich dluhu

Česká pošta od začátku příštího roku spustí v ostrém provozu službu, v rámci které chce doručovat dlužníkům informaci o výši jejich dluhu. Službu otestovala v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde doručila více než polovinu zásilek. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel pošty Petr Zatloukal. Pošta s mandátem od věřitele bude v rámci služby pod názvem Dluhové inkaso obyvatelstva (DINO) rozesílat dlužníkům zásilky s fialovým pruhem, kde je upozorní, jakou částku komu dluží, a nabídne jim řešení problému na svých pobočkách. Tam budou moci dluh uhradit, nebo si dohodnout splátkový kalendář, a ušetřit tak náklady na případnou exekuci. Podle Zatloukala mnoho lidí vůbec neví, že má někde dluh.

Vědci: Uměle vytvořené kmenové buňky lze použít k léčbě mrtvice

Česko-francouzský vědecký tým odhalil, že uměle vytvořené kmenové buňky z buněk normálních mohou v budoucnu zásadně pomoci při léčbě pacientů po mozkové mrtvici. Vědci ukázali, že nervové kmenové buňky mají v tomto případě dvojí účinek. V prvních měsících uvolňují látky, které snižují odumírání důležitých struktur v mozku a které podporují regeneraci nervové tkáně. To vede ke snížení neurologického deficitu způsobeného mrtvicí. V dalších měsících dochází k začleňování diferencovaných buněk do mozkových struktur příjemce a k rekonstrukci příslušných nervových drah.

Kampaň má pomoci, aby víc lidí s infarktem dostalo léčbu včas

Polovina úmrtí na srdeční infarkt nastává do tří až čtyř hodin po objevení prvních příznaků. Přežití a následné uzdravení závisí na tom, jak rychle se postiženému dostane léčby, připomíná kampaň Jednej rychle, zachraň život, kterou představili čeští kardiologové. Kampaň je součástí mezinárodní iniciativy. Ročně v ČR onemocní akutním srdečním infarktem přes 17.000 lidí, z nich nepřežije až 40 procent. Zemřou dřív, než jim mohou zdravotníci pomoci. Podle předsedy České kardiologické společnosti profesora Petra Widimského přitom je v ČR péče o nemocné s akutním infarktem na nejvyšší úrovni. Síť 22 kardiocenter s nepřetržitým provozem je rozprostřena po celém území.

Žáci SŠ a gymnázií mají prý největší zájem o technické obory

Žáci středních škol a gymnázií mají na počátku posledního ročníku největší zájem jít na vysokou školu studovat technické obory. Kloní se k nim zhruba 22 procent studentů maturitního ročníku. O ekonomii stojí asi 17 procent, o společenské vědy 12 procent a o práva kolem sedmi procent studentů. Zjistila to společnost Scio.

Romové se v Ostravě loučili s králem Janem Lipou

Olašští Romové se v Ostravě loučili se svým králem Janem Lipou za zvuku houslí a pláče. Přijely stovky hostů z Evropy i USA. Dvaasedmdesátiletý Jan Lipa zemřel v pondělí v nemocnici. Nový král, pravděpodobně jeho mladší syn Josef Daniš, bude zvolen nejdříve za rok. Do té doby budou Romové za mrtvého krále truchlit. ČTK to řekl předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Král do rakve dostal věci, které měl za života rád. Svou hůl, karty či klobouk. Podle Josefa Stojky se do Ostravy sjelo víc jak 500 lidí, kteří chtějí vzdát hold svému králi na jeho poslední cestě. "Přijeli Romové z Polska, Itálie, Německa, Slovenska. Jeden dokonce přiletěl z USA.

V prestižní francouzské publikaci bude 28 moravských vín

Osmadvacet moravských vín se letos dostalo do prestižní francouzské publikace 1000 Vins du Monde. ČTK to řekli zástupci Vinařského fondu. Publikace sdružuje nejlepší vína světa. Její význam je srovnatelný s michelinským průvodcem, v němž hledají inspiraci obdivovatelé nejlepší světové gastronomie. Naposledy bylo v publikaci 35 vín z ČR. "Díky přítomnosti v 1000 Vins du Monde lze očekávat zvýšený zájem o tato vína a jejich vinařství jak na pultech zahraničních obchodů, tak ve vybraných restauracích," uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. Z osmadvaceti moravských vín si největší pozornost komisařů a autorů výběru 1000 Vins du Monde vysloužili Tomáš Krist, který má v publikaci pět vín, dále například Vinařství Horák se čtyřmi víny.

Zlatou Prahu vyhrál německý film o čínském pianistovi Langovi

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha dostal německý dokument Lang Lang - umění býti virtuosem, který vypráví o slavném čínském pianistovi. Bodoval i koprodukční snímek České televize Giuseppe Scarlatti: Kde je láska, je i žárlivost režiséra Ondřeje Havelky. Ten získal Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Čtyři ze sedmi festivalových cen putují do sousedního Německa. Devětačtyřicátý ročník festivalu nabídl celkem 100 filmů z 24 zemí a Česká televize soutěžila s pěti pořady.

V Přerově začal jazzový festival, nechybějí světové hvězdy

Vystoupením dvacetileté uznávané saxofonistky Grace Kellyové začal v Přerově letošní ročník Československého jazzového festivalu. Přehlídku společně s ní obsadí i další přední jazzoví hudebníci. Chybět nebude například legendární bubeník Al Foster či objev britské jazzové scény Anthony Strong. Jedna z nejstarších jazzových přehlídek vyvrcholí závěrečným koncertem v sobotu.

Film Rodina je základ státu bude uveden na festivalu v Londýně

Film režiséra a scenáristy Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, který před rokem vstoupil do tuzemských kin, míří do zahraničí. Po nedávné severoamerické premiéře na festivalu ve Vancouveru bude 19. a 21. října premiérově uveden na prestižním mezinárodním festivalu v Londýně. Snímek tam bude uveden v sekci s názvem Cesta. Drama a ironická road-movie zároveň, jež na rodinném příběhu zachycuje poměry v současném dravém kapitalismu, se tak po domácích úspěších dostává i do zahraničí.

Západočeská galerie vystavuje díla Kupky, Filly a dalších

Mimořádnou a svou letos nejvýznamnější výstavu zahájila Západočeská galerie v Plzni. V Masných krámech představuje výběr českého umění první třetiny 20. století, jež se zaměřuje na zachycení a evokaci pohybu, rychlosti a dynamiky. Mezi více než 30 autory jsou přední čeští malíři, jejichž díla se na aukcích prodávají za desítky milionů korun. Z 25 muzeí, galerií i soukromých sbírek byly do Plzně zapůjčeny práce Františka Kupky, Emila Filly, Otto Gutfreunda, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka a dalších.

Muži pochovaní v Majetíně možná táhli z bitvy u Slavkova

Pravděpodobně vojákům rakouské či ruské armády, které bojovaly s Napoleonem v bitvě u Slavkova, náleží ostatky nalezené archeology v Majetíně na Olomoucku. Kromě pohřbů dvou dospělých mužů se u Božích muk našly také ostatky čtyř malých dětí. Ty podle odborníků byly na místo uloženy až později, možná při epidemii cholery v obci. Hypotézu, že dospělé ostatky patří vojákům z doby napoleonských válek, potvrzují i zápisy z obecní kroniky, řekl dnes ČTK Jakub Vrána z Archeologického centra v Olomouci. Objev je podle něj na střední Moravě ojedinělý. Hroby účastníků napoleonských bitev se zde dosud nacházely spíše u vojenských špitálů. Zejména u jedné z koster je patrné, že šlo o statného vojáka. "Přední zuby měl zbroušené. To bylo časté u pěšáků, kteří nabíjeli pušky. Náboje byly motané z voskovaného papíru, který byl naplněn prachem a byla v něm kule. Obal se musel roztrhnout zuby," soudí archeolog Pavel Grenar.

Houbařská sezona je v plném proudu, rostou letní i zimní druhy

Hub roste stále dost, a to po celém Česku. Lidé v lesích a na loukách najdou mnoho letních i podzimních druhů. Počasí jim zatím přeje, a tak se dá očekávat, že by podzimní houbařská sezona mohla ještě chvíli trvat, řekl ČTK předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Stále hojně rostou druhy, které se dají považovat za letní. To se týká například hřibů, holubinek nebo ryzců.

Počasí

Bude většinou slunečno, někde se ale mlhy a nízká oblačnost můžou udržet celý den. Teploty při vyjasnění 16 až 20 stupňů - to platí i na horách, jinak bude jen kolem 13ti stupňů Celsia.