Denní souhrn zpráv Zprávy

19-10-2012

Nečas: Hrozba veta jednotného bankovního dohledu trvá i nadále

Hrozba, že by Česko mohlo zablokovat plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu, trvá i nadále. Po skončení prvního dne summitu EU to v Bruselu řekl premiér Petr Nečas. Lídři EU se ale shodli, že cílem je vytvořit právní rámec supervize do 1. ledna, aby se vytváření dohledu pod patronátem Evropské centrální banky (ECB) mohlo uskutečňovat během roku 2013. Prezident Václav Klaus označil celou myšlenku bankovní unie za umělé, nepřímé, nedobré řešení. "Nejenom ČR, ale i některé další státy, například Švédsko, upozorňovaly na to, že neznáme podobu všech těch návrhů, které se týkají bankovní unie," řekl kolem půl čtvrté ráno Nečas. "Čili to riziko českého veta tady samozřejmě pořád je. Protože pořád nemáme podrobnou znalost toho, jak by měly legislativní návrhy fungovat, a tudíž, zda jsou zde dostatečné garance pro to, aby bylo zabráněno potenciální destabilizaci českého finančního trhu," dodal. ČR podle Nečase přijela na summit s tím, že spíše než obsah návrhů k bankovní unii by se měla dohodnout procedura jejich projednávání. "Jsme rádi, že se nám to podařilo prosadit," podotkl Nečas. Faktické pozdější spuštění jednotného bankovního dohledu není podle něj odložením jeho vzniku, ale spíše odrazem realističtějšího přístupu evropských politiků vzhledem k možnostem časového a věcného zpracování zvažovaných námětů.

Nečas: Výpadek inkasa sociálního pojištění by destruoval rozpočet

Výpadek inkasa sociálního pojištění od živnostníků kvůli chybě v zákoně by do značné míry destruoval státní rozpočet. Novinářům to řekl v Bruselu premiér Petr Nečas (ODS). Stát by podle něho mohl přijít o 15 až 20 miliard korun. Osoby samostatně výdělečně činné by podle již schváleného reformního zákona platily na pojištění 8,5 procenta z vyměřovacího základu místo současných 28 procent, upozornil deník E15. Stačilo by, aby se přihlásily do nového fondového pilíře. Chybu by měla napravit technická novela, jež umožňuje zavést druhý důchodový pilíř od příštího roku. Ten vetoval prezident Václav Klaus. "O tomto nebezpečí vím, a je to jeden z důsledků toho, že bylo dáno veto na prováděcí zákon, a důsledkem nepřijetí tohoto prováděcího zákona k důchodové reformě by opravdu byl s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou tento obrovský výpadek příjmů státního rozpočtu," uvedl Nečas.

ČSSD opět navrhne odklad zavedení důchodové reformy

Poslanci ČSSD předloží příští týden do Sněmovny návrh na odklad důchodové reformy o dva roky. O zavedení sporného druhého penzijního pilíře musejí rozhodnout obyvatelé v parlamentních volbách, řekl novinářům předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc. Odklad reformy prosazovala ČSSD i dříve, neúspěšně. Důchodovou reformu Sněmovna už schválila. Nyní ale ještě bude rozhodovat o technické předloze, která umožní zavést druhý pilíř od příštího roku a kterou vetoval prezident Václav Klaus. Reformu penzí otevřeně kritizují i někteří rebelující poslanci ODS.

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního pilíře na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

IDEA: Přechod do nového systému důchodů se vyplatí polovině mužů

Vstup do druhého pilíře důchodového systému se od příštího roku vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Vyplývá to ze studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí pod vedením Jana Švejnara při institutu CERGE-EI. Výhodnější je do nového systému podle studie přestup pro bohatší. Studie uvádí, že vyvedení části peněz ze státního systému by poskytlo možnost část prostředků zhodnotit lépe. "Efekt je nejcitelnější u vyšších příjmových skupin a u mladších ročníků. Nicméně navrhovaná reforma je natolik opatrná, že nelze očekávat podstatné zlepšení příjmové situace budoucích důchodců," uvádí studie. Nejvíce si přechodem polepší mladší muži s nejvyššími příjmy. Podle studie je i tak přínos případného přestupu poměrně nízký a pohyboval by se na úrovni jedné poloviny ročního příjmu.

Podle lidovců a rady postižených hrozí kvůli sKartám arbitráže

Podle lidovců a rady postižených by v případě zrušení nových sociálních karet či omezení jejich používání mohly Česku hrozit arbitráže a soudní spory. I tak ale žádají po vládě rychlé zastavení projektu a ukončení smlouvy, kterou na provozování sKaret uzavřelo ministerstvo práce s Českou spořitelnou. Škody by tak prý byly menší. Novinářům to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek a šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Lidovci a rada postižených projekt už dlouho kritizují, podle nich je pochybný. "Čím méně bude karet distribuováno, tím menší škody budou v případě arbitrážního řízení s Českou spořitelnou. My rozumíme tomu, že jestliže je nějaká smlouva podepsána, může dojít i k arbitráži. Je ale zpochybněno, jestli tato smlouva byla legálně podepsána. Každý den navíc způsobuje větší a větší škody České republice," míní Krása. Podle něj sKarty, které slouží i jako průkazky pro postižené, řádně nefungují. Nedaří se na ně třeba přenést fotku držitele.

Zájem o senátní finále je nižší, účast většinou pětiprocentní

Zájem voličů o finále senátních voleb byl zatím tradičně přinejlepším stejný jako před týdnem při úvodním volebním kole. Spíše byl ale nižší, například v obvodech, kde spolu soupeří zástupci ČSSD a KSČM nebo také ODS a TOP 09/STAN. Účast byla podle informací, které ČTK získala před 17:00 od volebních komisařů, v průměru za obvod nejvýše desetiprocentní, většinou spíš ale pětiprocentní. Ve čtyřech pražských senátních obvodech přišlo v prvních hodinách hlasovat od čtyř do deseti procent voličů, tedy přibližně stejně jako před týdnem. Na Mladoboleslavsku v některých okrscích odvolilo téměř 12 procent lidí, na Rokycansku a Domažlicku se účast v okrscích pohybovala mezi čtyřmi a dokonce téměř 15 procenty. V dalších mimopražských obvodech ale volby lákaly méně. Jen několikaprocentní účast hlásili oslovení členové volebních komisí na Prostějovsku a Šumpersku. Například v Javorníku do 16:30 přišlo jen 1,5 procenta voličů, v Kojetíně dvě procenta.

Volební místnosti jsou otevřené ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Volit senátory mohou lidé na třetině území republiky včetně čtyř pražských obvodů. Hlasovat může 2,8 milionu voličů. Minulý pátek a sobotu si přišlo senátory vybírat zhruba 976.000 lidí, tedy 34,9 procenta.

Metanol je v další lihovině Likérky Drak, tentokráte ve vodce

Rozbory prokázaly, že další lihovina Likérky Drak ze zlínského skladu firmy Verdana, která je výhradním distributorem likérky pro Česko, obsahuje vysokou koncentraci metanolu. Po již dříve zjištěném tuzemáku obsahuje 50 procent metanolu i Original vodka jemná. ČTK to řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. SZPI varuje spotřebitele před všemi výrobky Likérky Drak. Již od čtvrtka inspekce zakázala prodej tuzemáku. Jednatel likérky Pavel Čaniga byl obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Soud jej ale v pátek odmítl vzít do vazby. Jednatele Verdany Roberta Sedlaříka policie stále hledá. Laboratorní analýza SZPI prokázala u celkem tří vzorků výrobku Original vodka jemná v balení 0,42 litru s etiketou a kolkem společnosti Likérka Drak přítomnost metanolu v koncentraci od 500.400 do 500.700 miligramů na litr absolutního alkoholu. "Metanol tak představuje polovinu veškerého alkoholu v uvedeném spotřebitelském balení. Jedná se o již druhý typ výrobku z uvedeného skladu, který obsahuje vysoce toxickou směs v potravinářském balení. Navíc jde opět o produkty, které nemají šarži, to jest povinný údaj, jenž by pomohl přesně definovat okruh nebezpečných výrobků," přiblížil Kopřiva. Dodal, že ve skladu společnosti Verdana se nacházelo celkem 15.261 lahví Original vodky jemné 0,42 litru, což představuje 6410 litrů lihovin. "Uvedené množství lihoviny je při zjištěné koncentraci metanolu schopno ohrozit zdraví a životy řádově tisíců osob," doplnil mluvčí SZPI.

Slovensko zakázalo prodej letošního tuzemáku od Likérky Drak

Slovensko zakázalo prodej letos vyrobeného tuzemáku od české Likérky Drak. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Bratislava tento krok odůvodnila tím, že české úřady odhalily v lihovině tohoto výrobce vysoký obsah metanolu. V Česku platí zákaz prodeje letos distribuovaného tuzemáku Likérky Drak už od čtvrtka. Slovenské úřady zároveň nařídily cílené kontroly všech produktů české likérky, jejíhož jednatele Pavla Čanigu obvinila česká policie z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Slovenští inspektoři se při kontrole zaměří hlavně na velkosklady, distributory lihovin, velké obchodní řetězce a výrobce lihovin, kteří nakupují líh od Likérky Drak. Šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš původně informoval, že Slováci zakážou prodej alkoholu od Likérky Drak až v případě, že na Slovensku zjistí alkohol této značky s nadměrným obsahem jedovatého metanolu. Jednatel Likérky Drak nedávno uvedl, že 50 až 60 procent výroby firmy směřuje na slovenský trh, kde je společnost prý čtvrtým největším distributorem lihovin.

Soud neposlal jednatele Likérky Drak Čanigu do vazby

Okresní soud ve Zlíně neposlal do vazby jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. Muž obviněný v rámci kauzy metanol z ohrožování zdraví závadnými potravinami, bude na základě pátečního rozhodnutí soudu stíhán na svobodě. Státní zástupce vazbu navrhoval, aby Čaniga nemařil trestní řízení. Muži hrozí osm let vězení. Byl zadržen v úterý poté, co byly ve skladu firmy Verdana, distributora likérky pro ČR, nalezeny lihoviny s 50 procenty metanolu. Jednatele Verdany Roberta Sedlaříka z Fryštáku na Zlínsku policie stále hledá.

Jednání o koalici na jižní Moravě potrvají ještě nejméně týden

Koaliční jednání na jižní Moravě potrvají ještě nejméně týden. ČSSD se dosud nerozhodla, zda ke spolupráci pozve KSČM nebo KDU-ČSL. V pátek sociální demokraté projednali s komunisty i lidovci programové priority. Od pondělka začnou rokovat menší expertní týmy, řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD). Rozhodnutí možná padne 29. října, kdy se znovu sejde krajský výkonný výbor ČSSD. Obě možnosti jsou podle Haška otevřené a rovnocenné. Jižní Morava má 65 zastupitelů. ČSSD obsadí 23 křesel a lidovci 14. Dohromady by strany měli většinu 37 křesel a také výhodu v tom, že tuto koalici by vedli nejoblíbenější krajští politici v zemi. Komunisté získali 16 křesel. S ČSSD by dali dohromady dokonce 39 křesel. Spolupráce ČSSD, KSČM a KDU-ČSL není možná. Vedení lidovců ji zcela odmítá.

NS částečně vyhověl Bártovi, na jednání klubu se vztahuje imunita

Poslanec Vít Bárta nebude dále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita, rozhodl Nejvyšší soud (NS). Imunita se ale nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest, tedy na údajné podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. ČTK to sdělil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Po střetu s vlaky v jeden den zemřeli čtyři lidé, vlaky stojí u Nymburka

Po střetu s vlaky zemřeli během pátku čtyři lidé. Poslední neštěstí se stalo u stanice Nymburk hl. n., vlaky zde jezdí po jedné koleji. "Rychlík Praha - Hradec Králové srazil v 18:08 osobu v místě odbočky na Babín v místech, kde neměla co dělat," řekl ČTK tiskový mluvčí Drážní inspekce Filip Drápal. Již ráno v 7:25 srazil vlak na Novojičínsku šestatřicetiletého muže ze Studénky, který na místě zemřel. Souprava zastavila až po 200 metrech, šlo zřejmě o nešťastnou náhodu nebo sebevraždu. Další střet následoval ve 14:39 ve Starých Splavech na Českolipsku, kdy rychlík z Rumburka do Kolína srazil ženu v místech mimo nádraží. Podle informací ze záchranné služby se neštěstí stalo zhruba 300 metrů před železniční zastávkou. A v 15:33 na trati mezi Zámrskem a Chocní na Orlickoústecku srazil vlak dalšího člověka, který střet také nepřežil. Provoz na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou musel být přerušen, plně obnoven byl v 18:35. Podle informací z Drážní inspekce oběť nehody podlezla stažené závory, mohlo se však také jednat i o sebevraždu. Přesné příčiny všech čtyřech neštěstí se vyšetřují.

V ČR sílí "sendvičová generace", stará se o děti i o staré rodiče

V Česku se začíná rozrůstat takzvaná sendvičová generace. Přibývá totiž lidí, kteří se starají nejen o své nedospělé děti, ale pečují i o staré rodiče či prarodiče. Mají tak ještě víc povinností a je pro ně mnohem složitější sladit práci s rodinou. Víc jim tak hrozí ztráta zaměstnání a zhoršení finanční situace. Novinářům to v pátek řekla projektová manažerka společnosti Gender Studies Jitka Kolářová. Podle evropských výzkumů je typickým představitelem sendvičové generace žena kolem 55 let. Podle Kolářové do budoucna problém ještě zesílí. Česká společnost totiž stárne a navíc Češi a Češky odsouvají rodičovství do pozdějšího věku. Zatímco před dvaceti lety bylo matkám v průměru ani ne 25 let, nyní se jejich průměrný věk blíží třicítce. Experti zjistili, že svým rodičům pomáhá už nyní každý sedmý člověk od 45 do 59 let.

Jan Světlík zůstává předsedou představenstva Vítkovic

Generální ředitel Jan Světlík zůstává i po páteční mimořádné valné hromadě předsedou představenstva strojírenské společnosti Vítkovice. Návrh na jeho odvolání, které kvůli údajnému porušení povinností při výkonu funkce navrhl menšinový akcionář, společnost KKCG Industry podnikatele Karla Komárka, neprošel. KKCG Industry drží ve Vítkovicích kolem deseti procent akcií. Žádný další akcionář se k návrhu na odvolání Světlíka nepřidal. Podle KKCG Světlík s dalšími třemi lidmi v roce 2008 vyvedl z firmy 225 milionů korun tím, že koupili ostravskou firmu Spojené slévárny, jež prý byla bezcenná. KKCG kvůli tomu podala žalobu, kterou se zabývá Krajský soud v Ostravě. Podle KKCG Světlík Vítkovice tuneluje na úkor ostatních akcionářů. Světlík to odmítá. Už dříve uvedl, že koupě Sléváren nebyla úspěšná. Ale v době před krizí, kdy je Vítkovice kupovaly, podle Světlíka měly tu cenu, kterou za ně Vítkovice zaplatily. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že skupina KKCG představenstvo Vítkovic šikanuje. I svolání páteční valné hromady a její program podle ní odpovídá přípravě na jeden z řady dalších soudních sporů.

STEM: Většina lidí hodnotí životní úroveň domácnosti jako dobrou

Nadpoloviční většina obyvatel České republiky hodnotí současnou životní úroveň své domácnosti jako dobrou, což je zcela stejný výsledek jako v minulém roce. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM z konce září. Jako špatnou hodnotí svou životní úroveň 42 procent lidí. Sedm procent z nich vidí úroveň své domácnosti jako velmi špatnou, více než třetina pak jako spíše špatnou. Velmi dobrou úroveň mají čtyři procenta domácností, spíše dobrou 54 procent lidí. Podle agentury údaje za loňský a letošní rok ukazují na období stability. Dlouhodobé průzkumy v této otázce ukazují dvě období, kdy se zvyšoval podíl příznivých hodnocení životní úrovně domácností. "Nejprve šlo o období do roku 1997, který přinesl naopak výrazný propad pozitivních hodnocení životní úrovně. Poté následovalo období poměrné stability. Rok 2007 znamenal opět výrazný růst subjektivně vnímané životní úrovně. V následujících letech jsme pak zaznamenali opět pozvolné snižování podílu příznivých hodnocení životní úrovně. Údaje za loňský a letošní rok ukazují na další období stability," uvádí průzkum.

Marta Kubišová končí oslavy sedmdesátin a pracuje na muzikálu

Mezi dárky k sedmdesátinám zpěvačky Marty Kubišové, které připadají na 1. listopadu, patří také komplet jejích nahrávek s názvem Zlatá šedesátá. Své jubileum ještě oslaví dvěma narozeninovými recitály v Divadle Ungelt a na konci října převezme francouzský Řád čestné legie. Příští rok bude účinkovat v muzikálu Touha jménem Einodis. Přestože Kubišová do doby, než jí komunistický režim zakázal vystupovat, stačila vydat pouze jedno album Songy a balady, narozeninový projekt nabízí šest CD se skladbami z let 1963 až 1978. Jsou mezi nimi písně ze singlů i různé rarity. Ani jsem netušila, že tohle všechno jsem během několika let své první kariéry vydala, řekla v pátek ČTK Kubišová, která tyto nahrávky považuje za určitou satisfakci. Mezi rarity patří například píseň Hare Krišna ze singlu, který Kubišová nazpívala v červnu 1970, čtyři měsíce po definitivním zákazu činnosti. Skladba se sice natočila, ale nikdy nevyšla a její interpretka na téměř dvacet let zmizela ze scény. Vzhledem ke zdravotním problémům, kterými tehdy prošla, si však okolnosti nahrávání nepamatuje. Nezapomněla však na pozadí vzniku další rarity, písně Tvé jméno Jan - Pocta Janu Patočkovi, která je také dosud nevydanou nahrávkou. "Slova napsal Pavel Kohout po smrti pana profesora Patočky na melodii písně amerického dua Mike and Tonnelle. Nahrávání zařizoval můj druhý muž Jan Moravec v nějakém dabingovém studiu v Praze. Vznikl k tomu i obrazový klip. K lidem se nahrávka nedostala, asi skončila někde v archivu Státní bezpečnosti," uvedla zpěvačka.

V Praze se konal pohřeb filmaře Břetislava Pojara

Rodina, přátelé a kolegové i milovníci jeho poetických snímků se v pátek dopoledne v Praze rozloučili se scenáristou a režisérem Břetislavem Pojarem, který zemřel náhle 12. října ve věku 89 let. V jeho osobě jsou obsaženy celé dějiny české animace; natočil 80 titulů. Tvůrce slavných medvědů od Kolína z cyklu Pojďte pane, budeme si hrát, na nichž spolupracoval s výtvarníkem Miroslavem Štěpánkem, Zahrady či Jabloňové panny měl rozpracovány projekty Moje 20. století, O včelách a vosách a Vánoční balada. Moderní techniky neodmítal, ale za základ úspěchu považoval vždy nápad. Do Velké obřadní síně strašnického krematoria se přišli se svým profesorem rozloučit jeho bývalí a současní žáci z Katedry animace pražské FAMU, jíž byl v roce 1990 spoluzakladatelem. Těsně před jeho skonem s ním mnozí oslavili devětaosmdesátiny. "Loučíme se s legendou. Odešel poslední z velikých tvůrců, kteří stáli u zrodu českého animovaného filmu. Jeho snímky byly plné něhy a vroucího citu," řekl ve smutečním projevu herec Josef Abrhám.

Film Ve stínu má podle Hollywood Reporter dobré šance na Oscara

Film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka patří mezi 27 filmů s šancí na získání Oscara pro nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z průběžně aktualizovaného žebříčku amerického magazínu Hollywood Reporter. O ocenění pro nejlepší cizojazyčný film bude usilovat dohromady 71 snímků. Mezi největší favority patří dánské historické drama Královská aféra, které se natáčelo převážně v České republice. Ondříčkův film natočený v česko-slovensko-polsko-izraelské koprodukci je detektivkou s politickým nádechem z období před měnovou reformou v roce 1953. Příběh je nadčasovou úvahou o tom, do jaké míry může jedinec vzdorovat organizované síle zla prorostlé do státních struktur. Hlavní role ztvárnili Ivan Trojan a německý herec Sebastian Koch.

Vedení Slavie se odvolá proti pokutě 150 tisíc korun za derby

Vedení fotbalové Slavie se odvolá proti pokutě 150 tisíc korun, kterou klubu ve čtvrtek udělila disciplinární komise FAČR za špatnou pořadatelskou službu při zářijovém derby se Spartou. Pražané byli potrestáni za používání zakázané pyrotechniky, vniknutí fanouška na hrací plochu a za to, že někteří domácí příznivci rasisticky uráželi hostujícího útočníka Léonarda Kweukeho. "Po zvážení všech okolností podá klub proti rozhodnutí komise odvolání ve snaze zmírnit výši trestu i s ohledem na to, že se jedná o první disciplinární prohřešek v tomto soutěžním ročníku," uvedl vršovický klub v prohlášení. Slavii se zdá výše pokuty neodpovídající. "Výše uděleného trestu je podle klubu neadekvátní, protože má dopad pouze na domácí celek Slavii, i když je zřejmé, že derby se týká fanoušků obou táborů. Disciplinární komise tak nevzala v potaz předloženou dokumentaci materiálních škod ani princip klubové spoluzodpovědnosti za chování fanoušků hostů, který FAČR po vzoru UEFA prosazuje," podotkla Slavia v prohlášení.

Počasí v sobotu

Většinou slunečno, někde se ale mlhy a nízká oblačnost můžou udržet celý den. Teploty při vyjasnění 16° až 20° Celsia, při oblačnosti jen kolem 13° Celsia.

19-10-2012