Denní souhrn zpráv Zprávy

20-10-2012

Po senátních volbách má ČSSD nově 46 křesel, ODS 15, lidovci 6 a KSČM 2

Letošní senátní volby vyhrála ve 13 z 27 obvodů ČSSD. ODS obhajovala 13 mandátů, ve druhém kole voleb měla ve hře deset kandidátů, zvítězila ale jen ve čtyřech obvodech. ČSSD bude tak mít po letošních volbách 46 senátorů, od posledních senátních voleb pět nových křesel získala a stala se tak nejúspěšnější stranou v historii horní komory. ODS naopak deset mandátů ztratila, bude mít jen 15 z 81 senátorů, nejméně od vzniku Senátu v roce 1996. TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí se podařilo obhájit dva mandáty, celkově bude mít čtyři. K zachování jejich pětičlenného klubu jim jeden senátor chybí. V podstatě na svém zůstali lidovci, kteří dokázali obhájit také dva mandáty a budou mít přinejmenším šest senátorů. Komunisté ani na devátý pokus nezískají stranický senátorský klub. Potřebovali k němu čtyři senátory, z 12 jejich kandidátů vyhrál jen dosavadní senátor Václav Homolka. V horní komoře tak bude mít KSČM nadále pouze dva zástupce. Dvoučlenné zastoupení v Senátu zůstalo také hnutí Severočeši.cz.

Levice tak bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem (dříve ČSSD) k ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel. Využít by ji mohly ke změně ústavních zákonů nebo listiny základních práv a svobod jedině v případě, že stejné většiny dosáhnou v příštích volbách i v Poslanecké sněmovně. V dolní komoře parlamentu představuje ústavní většina 120 z 200 křesel.

Sněmovnu čeká obměna, senátory se stali čtyři poslanci

Sněmovnu čeká po senátních volbách drobná obměna. Senátory se totiž stali čtyři dosavadní poslanci. Mandát jim zvolením zanikl. Do dolní komory za ně nastoupí náhradníci ze sněmovních kandidátních listin. Ve vládním táboře čeká změna sněmovní klub TOP 09/STAN. Senátorem se stal na Benešovsku jeho člen Luděk Jeništa. Podle kandidátky na http://www.volby.cz volebním webu je prvním náhradníkem do Sněmovny starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Klub opoziční ČSSD ztratí hned tři dosavadní členy: Miladu Emmerovou, Jana Látku a Františka Bublana. Emmerová se stala senátorkou na Rokycansku a Látka na Domažlicku, tedy v Plzeňském kraji. Prvními dvěma náhradníky na stranické kandidátní listině pro tento region jsou exposlanec Václav Šlajs a dosavadní krajský radní Václav Koubík. Za Bublana by měl do dolní komory nastoupit exposlanec Petr Zgarba.

Nečas: Senátní volby jsou neúspěch, ODS ho musí analyzovat

Výsledek ODS v senátních volbách je neúspěchem. ODS ho musí analyzovat a udělat vše pro to, aby se neopakoval. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Voličům poděkoval za to, že ve druhém kole senátních voleb ve většině okrsků zabránili vítězství komunistického kandidáta. Opoziční ČSSD naopak Nečas poblahopřál k vítězství ve volbách. "Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. To, co je pod tento počet, bývá považováno na neúspěch, čili my jsme dosáhli neúspěšného výsledku. Musíme přijmout s pokorou toto rozhodnutí voličů, analyzovat velmi pečlivě jejich vzkaz, zamyslet se nad příčinami tohoto neúspěchu a udělat vše pro to, abychom tento volební neúspěch odrazili v lepších výsledcích v dalších volbách," řekl Nečas. Stejně jako za vše ve straně podle Nečase i za nynější volby nese hlavní odpovědnost vedení strany v čele s ním. Příčiny tohoto výrazného volebního neúspěchu, především toho minulého týdne, jsou složitější. Kdyby to bylo jen v předsedovi, tak ta situace pro stranu je velmi jednoduchá, prostě vymění předsedu, ale já si myslím, že takhle jednoduchá ta situace není, že je podstatně složitější," řekl Nečas.

Sobotka: Volby byly pro ČSSD úspěšné, zvýší tlak na odchod vlády

Druhé kolo senátních voleb, v němž kandidáti ČSSD uspěli ve 13 obvodech, označil šéf nejsilnější české strany Bohuslav Sobotka za úspěšné. Na tiskové konferenci v Lidovém domě připomněl, že klub ČSSD bude mít po těchto volbách 46 členů, a bude tak největším politickým klubem v historii horní komory českého parlamentu. Krajské a senátní volby minulý a tento týden podle Sobotky vyzněly proti vládní koalici a zvýší tlak na odchod vlády premiéra Petra Nečase (ODS). "Je to jasný vzkaz vládě, že by měla skončit, je to výraz toho, že lidé si přejí její odchod, že si přejí politickou změnu," řekl viditelně spokojený předseda ČSSD. Lidé ve volbách podle něj jasně ukázali, že nechtějí, aby se TOP 09 a ODS podílely na správě krajů a že si nepřejí, aby tyto strany měly vliv na rozhodování Senátu. Sociální demokracii, která čekala zisk kolem 12 křesel, se tak podle Sobotky podařilo splnit svůj hlavní volební cíl. Tím bylo udržení nadpoloviční většiny v Senátu.

Většina stran mimo ODS výsledky v senátních volbách označuje za úspěch

Zisk dvou senátorských křesel je úspěchem pro předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Pro místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše má jeho volební výsledek v Praze symbolickou hodnotu a jeho strana má prý v Praze v budoucnu naději. Zisk tří křesel pak podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Svobody ukázal, že se straně vracejí voliči. Podle místopředsedy KDU-ČSL Svobody volby ukázaly, že jeho strana patří do vrcholné politiky a představuje alternativu k levicovým i pravicovým stranám. "Senátní a krajské volby potvrdily, že naše výsledky v předchozích komunálních volbách nebyly náhodné, ale že voliči, kteří nám odešli přechodně v roce 2010, se k nám vracejí," řekl Svoboda. Piráty podle jejich předsedy Ivana Bartoše bude více než vítězství Libora Michálka zajímat dalších šest let jeho práce. Předseda pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek uvedl, že jeho strana v Michálkově osobě vsadila na člověka, který už má něco za sebou "a to něco nejsou jen skandály".

Tomio Okamura kandiduje na prezidenta, povzbudily ho senátní volby

Podnikatel Tomio Okamura oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta. Povzbudil ho úspěch v senátních volbách na Zlínsku. Bude žádat o podporu i poslance. "Důvěra voličů pro mne znamená velký signál, že lidé stejně jako já chtějí radikální změny, více přímé demokracie," řekl Okamura novinářům v Napajedlech na Zlínsku. V druhém kole senátních voleb porazil hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD). Okamura, který kandidoval jako nezávislý, získal 66,23 procenta hlasů, hlasovalo pro něj 17.401 lidí. Okamura si je vědom toho, že má na sbírání podpisů extrémně málo času. Proto vyzval k podpoře ty, kteří mají stejné názory a "stejně naléhavý pocit, že musíme politiku radikálně změnit".

Nejvíc hlasů z letos zvolených senátorů získala Filipiová (ODS)

Nejvíc hlasů z letos zvolených senátorů získala Daniela Filipiová (ODS) v Praze 8, kde ji ve finále dalo hlas 19.284 lidí. Dostala víc hlasů, než kolik jich bylo celkem odevzdáno v 15 jiných obvodech. Volilo ji trojnásobně více lidí než v prvním kole. Poslanci KSČM Jiřímu Dolejšovi nestačilo na vstup do Senátu ani to, že dostal téměř dvakrát tolik hlasů než v kole prvním. V Praze 8 byla také nejvyšší účast při letošním finále senátních voleb. Hlasovat přišlo 29,8 procenta voličů, tedy 30.890. Nejméně hlasů stačilo na zvolení senátorem starostovi Sokolova Zdeňku Berkovi (ČSSD). Dostal na Sokolovsku 5373 hlasů, o tisícovku méně než před týdnem. Na Sokolovsku byla vůbec nejnižší účast v letošních volbách v porovnání s ostatními 26 obvody. Hlasovat tam přišlo jen 10,54 procenta voličů, což představovalo 9479 lidí. Vůbec nejméně hlasů z letošních finalistů dostala odborářka Stanislava Slavíková (ČSSD) v Brně. Hlasovalo pro ni 3827 voličů, o tisícovku méně než v prvním kole. Největší úbytek hlasů v porovnání s prvním kolem - přes 3000 - postihl staronového senátora ČSSD a starostu Bohumína Petra Víchu.

V Senátu bude o jednu ženu méně, Česko bude mít 14 senátorek

V horní parlamentní komoře bude po letošních senátních volbách zasedat o jednu ženu méně. Dosud mělo Česko 15 senátorek, nyní by jich mělo mít 14. Ženám tak připadne 17 procent křesel, nyní to bylo skoro 19 procent. Vyplývá to z výsledků voleb, které zveřejnil Český statistický úřad. Čerstvě zvoleným zákonodárcům a zákonodárkyním je v průměru 57 let. Nejmladším z nových členů Senátu je Tomio Okamura, nejstarší Eva Syková (za ČSSD). Ženy letos kandidovaly ve 24 ze 27 obvodů. Ženská jména chyběla jen na volebních lístcích v Mladé Boleslavi, Třebíči a Opavě. Do druhého kola postoupily ženy v devíti obvodech. Uspěly v pěti z nich. V Brně-městě se pak odehrál čistě ženský souboj. Proti sobě stanuly bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (za SZ) a odborářka Stanislava Slavíková (ČSSD). Zvítězila Wagnerová.

Politologové: Senátní volby jsou signálem pro neúspěšnou ODS

Výsledky senátních voleb jsou podle politologů zejména určitým signálem pro ODS, která ztratila deset mandátů a bude tak mít nejméně senátorů od vzniku horní komory v roce 1996. Naopak levice získala poprvé ústavní většinu. V tom se ale z praktického hlediska proti dosavadnímu stavu nic nemění, řekli ČTK oslovení odborníci. "Čtyři obhájená místa, to je fiasko, svědčí to o tom, že vláda, premiér a předseda ODS Petr Nečas i celá ODS je v rozkladu," řekl politolog Zdeněk Zbořil. ODS podle něj navíc svými hádkami v podstatě usnadnila ČSSD její předvolební kampaň i její následný úspěch ve volbách. Ve vztahu ke Sněmovně a schvalování zákonů se podle Zbořila přesto nic výrazně nemění. "Senát nemá takovou sílu, aby úplně mohl zamezit vydávání zákonů," řekl politolog. Předpokládá však, že levicové strany v Senátu budou v názorech na vládní reformy podporovat i někteří nyní zvolení nezávislí senátoři. Navíc se podle něj zřejmě zvýší i jejich kritika ODS, které bude neustále někdo předhazovat, že je neúspěšná politická strana a že vládní koalice nemá důvěru, řekl Zbořil. Podle politologa Bohumila Doležala je výsledek ODS politováníhodný, ale očekával ho. Získáním levicové většiny v Senátu se ale "z praktického hlediska nic nezmění", doplnil. Poukázal však na to, že lidé volili i nezávislé kandidáty, protože si od nich něco slibují. "Je v tom vidět zvláštní hysterické očekávání, které je nyní v Česku," řekl Doležal. Podle něj to jsou ale neurčité přísliby, které se mohou naplnit různým způsobem, "Lidi se potom můžou divit, třeba," dodal.

ČSSD vyinkasuje za senátory 41 mil. Kč, ODS o 8,5 mil. přijde

Opoziční ČSSD bude dostávat ze státního rozpočtu za senátory nově 41,04 milionu korun ročně, polepší si o 5,99 milionu korun. Příspěvek pro ODS klesne po nynějších volbách do horní komory o 8,55 milionu na 12,83 milionu korun. Stát - díky zvolení dvou nezávislých kandidátů - ušetří ročně 1,71 milionu korun. Senátoři, kteří nebyli navrženi politickým seskupením, roční příspěvek 855.000 korun za mandát nedostávají. ČSSD bude dostávat dotace za 48 senátorů místo dosavadních 41. Největší opoziční strana sice bude mít v horní komoře 46 mandátů, do stranické kasy ale potečou peníze i za Vladimíra Drymla a Miroslava Krejču. Oba totiž byli v minulosti za ČSSD zvoleni a na vyplácení příspěvku nemá vliv to, že Dryml odešel do SPOZ a Krejča do KDU-ČSL. Počet občanských demokratů klesl o deset na 15. O 855.000 korun ročně přijdou shodně KDU-ČSL a TOP 09/STAN. Lidovci budou mít za pět senátorů 4,28 milionu a TOP 09/STAN za čtyři křesla 3,42 milionu korun.

Ekonomové: Úspěch levice v senátních volbách asi zbrzdí reformy

Úspěch levicových stran v druhém kole senátních voleb podle ekonomů ještě více zkomplikuje přijímání vládních úsporných reforem. Na českou ekonomiku ale přímý nepříznivý vliv mít nebude, protože zahraniční investoři jsou mnohem citlivější na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. "Vítězství levice v Senátu povede k ještě větší polarizaci na parlamentní půdě, kde pravicová vláda bude navrhovat celou řadu často nepopulárních reformních kroků a opoziční levice bude získávat politické body jejich vetováním," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance ale uvedla, že posílení levice v horní komoře spíše žádnou změnu nepřinese. Připomněla, že pro vládu bylo složité protlačovat zákony už nyní a v zásadních věcech musela Sněmovna Senát přehlasovat. Schvalování zákonů sice bude zdlouhavější, na celkové směřování země to ale vliv mít nebude, míní Šichtařová. Ústavní většina by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška začínala mít význam v případě, že by stejného výsledku bylo dosaženo také v Poslanecké sněmovně: To se ale podle něj jeví jako relativně málo pravděpodobné. Volby do Sněmovny mívají těsnější výsledky, což je mimo jiné dáno také jiným volebním principem, který dosažení takto výrazných výsledků ztěžuje. Dopad úspěchu levice v Senátu na domácí ekonomiku tak podle Sobíška příliš významný nebude, protože reálná politika se nedělá v Senátu ale v Poslanecké sněmovně. Senát ji může pouze korigovat, dodal.Podle Šichtařové by možná finanční trh sílící pozici levice reagoval před dvěma lety. V současné době se ovšem Česká republika nachází mimo zájem spekulantů, a na volební výsledky tak nemá kdo reagovat.

Český tisk: Důchody budou také na sociální kartu

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) podle Mladé fronty Dnes nemluvil pravdu, když tvrdil, že karta sociálních systémů, tzv. sKarta, se nebude týkat důchodců. Ze smlouvy mezi Českou spořitelnou a ministerstvem totiž plyne, ža sociální kartu budou mít i důchodci. Česko se totiž zavázalo, že přes sKarty půjde 98 procent dávek včetně penzí, píše list Jedinou výjimkou mají být dávky lidem v případech nenadálých živelních pohrom, dodává. d kdy by měly důchody přejít na karty, se podle MfD ve smlouvě nepíše. Podle kontraktu se však stát bance zavazuje, že po dobu 12 let nebude nijak zpochybňovat funkce sKarty a nevyvine žádné úsilí k tomu, aby z kontraktu sešlo.Smlouvu se spořitelnou podepsal ministrův náměstek, který sedí ve vazbě obviněný z podplácení.

Slovensko zakázalo prodej letošního tuzemáku od Likérky Drak

Slovensko zakázalo prodej letos vyrobeného tuzemáku od české Likérky Drak. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Bratislava tento krok odůvodnila tím, že české úřady odhalily v lihovině tohoto výrobce vysoký obsah metanolu. V Česku platí zákaz prodeje letos distribuovaného tuzemáku Likérky Drak už od čtvrtka. Slovenské úřady zároveň nařídily cílené kontroly všech produktů české likérky, jejíhož jednatele Pavla Čanigu obvinila česká policie z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Slovenští inspektoři se při kontrole zaměří hlavně na velkosklady, distributory lihovin, velké obchodní řetězce a výrobce lihovin, kteří nakupují líh od Likérky Drak. Šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš původně informoval, že Slováci zakážou prodej alkoholu od Likérky Drak až v případě, že na Slovensku zjistí alkohol této značky s nadměrným obsahem jedovatého metanolu. Jednatel Likérky Drak nedávno uvedl, že 50 až 60 procent výroby firmy směřuje na slovenský trh, kde je společnost prý čtvrtým největším distributorem lihovin.

Muž, otrávený metylalkoholem, byl propuštěn z opavské nemocnice

Čtyřiašedesátiletý muž, který byl od čtvrtka hospitalizován v Opavě kvůli otravě metylalkoholem, byl propuštěn do domácí péče. ČTK to řekl mluvčí Slezské nemocnice Daniel Svoboda. Muž se do nemocnice dostal poté, co sem byl v kritickém stavu převezen jeho šedesátiletý známý, s nimž popíjel alkohol. Druhý muž v pátek zemřel.Starší muž na tom byl od počátku podstatně lépe než jeho známý. On sám dokonce ani neměl žádné potíže a k lékařskému vyšetření jej přiměli až policisté. "Jeho stav byl uspokojivý. Jeho organismus se s otravou vypořádal hrozně rychle. Dali jsme mu jenom jednu dialyzační jednotku a hladina metylalkoholu mu hrozně rychle spadla dolů," řekl Svoboda.

Škoda Auto zahájila tuzemský prodej kompaktní limuzíny Rapid

Škoda Auto zahájila tuzemský prodej kompaktní limuzíny Rapid. Autorizovaní prodejci i zákaznické centrum automobilky v Mladé Boleslavi zvou zákazníky na předváděcí jízdy a přijímají objednávky. Podle zjištění ČTK autosalony očekávají velkou návštěvnost. První kupující si vůz objednal hned po otevření salonu v 9:00, řekla Radka Čihulková ze zákaznického centra Škoda Auto. Na novinku, která vyplňuje pomyslnou mezeru mezi modely Fabia a Octavia, se do mladoboleslavského zákaznického centra dopoledne přišly podívat desítky rodin a jednotlivců zejména z řad zaměstnanců Škoda Auto. předváděcí vozy do okolí Mladé Boleslavi se zájemci vyjíždějí na půlhodinové testovací jízdy, v salonu si pak lidé prohlížejí tavený Rapid v modrém provedení. Škoda Auto podle mluvčího Jozefa Baláže registruje několik stovek předběžných objednávek na nový vůz. Škoda očekává, že příští rok z výrobní linky v Mladé Boleslavi vedle fabie a octavie sjede zhruba 50.000 rapidů.

V ČR sílí "sendvičová generace", stará se o děti i o staré rodiče

V Česku se začíná rozrůstat takzvaná sendvičová generace. Přibývá totiž lidí, kteří se starají nejen o své nedospělé děti, ale pečují i o staré rodiče či prarodiče. Mají tak ještě víc povinností a je pro ně mnohem složitější sladit práci s rodinou. Víc jim tak hrozí ztráta zaměstnání a zhoršení finanční situace. Novinářům to v pátek řekla projektová manažerka společnosti Gender Studies Jitka Kolářová. Podle evropských výzkumů je typickým představitelem sendvičové generace žena kolem 55 let. Podle Kolářové do budoucna problém ještě zesílí. Česká společnost totiž stárne a navíc Češi a Češky odsouvají rodičovství do pozdějšího věku. Zatímco před dvaceti lety bylo matkám v průměru ani ne 25 let, nyní se jejich průměrný věk blíží třicítce. Experti zjistili, že svým rodičům pomáhá už nyní každý sedmý člověk od 45 do 59 let.

Jáchymovská štola se rozšířila do míst středověké těžby

Poprvé mohli návštěvníci vidět část štoly číslo 1 v Jáchymově, která zasahuje až do důlního díla vytvořeného už v 16. století. Na jednom místě si tak mohou prohlédnout jak středověkou historii hornictví, tak i novověkou, spjatou s těžbou uranu politickými vězni v 50. letech, řekl Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, pod které jáchymovská štola číslo 1 patří. Letos muzeum rozšířilo o asi 30 metrů štolu právě do míst, kde jsou pozůstatky středověké těžby. Středověká štola Vysoká jedle slouží jako odvětrávání hlavní štoly. V dole za dvěma katry, které bránily v 50. letech minulého století vězňům v útěku, je možné vidět důlní techniku i způsoby těžby. Ve středověku se zde těžilo stříbro, které dalo základ rozkvětu Jáchymova. Na těžbu navazovalo mincovnictví a ražba jáchymovských tolarů, které daly základ i názvu americké měny. "Na člověka dýchne kouzlo podzemí a atmosféra, v jaké museli dělníci pracovat, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně v 50. letech," uvedl Rund. Jáchymovským peklem, jak se přezdívalo zdejším vězeňským táborům v době komunistického režimu, prošlo v 50. letech kolem 65.000 vězňů.

Myslivci se sešli na Svatém Hostýně na svatohubertské pouti

Tisíce poutníků a zejména myslivců se sešly na Svatém Hostýně na Kroměřížsku, aby vzdaly hold svému patronovi svatému Hubertovi. Svatohubertská pouť, která patří na tomto mariánském poutním místě k nejnavštěvovanějším, se letos konala již počtrnácté. Slunečné počasí přilákalo návštěvníky z celé republiky. Průvod se před mší vydal k obrázku svatého Huberta, myslivci nesli v čele tradičně hlavu jelena. Na místě poprosili o přízeň při svých aktivitách a poděkovali mu za uplynulý lovecký rok, promluvil tam také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Poutníci a návštěvníci Hostýna mohli po mši také například vyzkoušet lukostřelbu, podívat se na ukázku výcviku dravých ptáků nebo si zakoupit myslivecké potřeby.

Knižní trh v H.Brodě navštívilo 15.000 lidí, stejně jako loni

Podzimní knižní trh, jehož 22. ročník skončil v Havlíčkově Brodě, navštívilo za dva dny zhruba 15.000 lidí. Literaturu na něm prezentoval rekordní počet vystavovatelů, téměř 170. Hlavní téma - Knihy a sny - veletrhu dal nový román Jiřího Kratochvila Dobrou noc, sladké sny, který byl na veletrhu představen ve světové premiéře, řekla ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Sny byly i mottem letošního ročníku festivalu Free the Word!, pořádaného při veletrhu českým a mezinárodním PEN klubem ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny. Jeho zahraničními hosty byly Kurdové - spisovatelka Berivan Doskyová a novináři Nejip Balay a Raschid a Muhammad Khalil, a také srbský spisovatel a pořadatel literárního think tank festivalu Leskovac Saša Stojanovič a slovenský autor bestsellerů Jozef Banáš. V doprovodném programu se návštěvníci veletrhu mohli setkat s celkem 70 spisovateli, tradičně s Michalem Vieweghem, Irenou Obermannovou, Ludvíkem Vaculíkem, Kateřinou Tučkovou, Jiřím Hájíčkem, Irenou Douskovou, Martinem Hilským či Jiřím a Danielem Reynkovými.

Český film Poupata získal Stříbrného Huga na festivalu v Chicagu

Český film Poupata získal v pátek cenu na festivalu v Chicagu. Porotci snímek ocenili v sekci začínajících autorů a druhých filmů New Director Competition. ČTK to sdělila mluvčí filmu Helena Hejčová. Film nedávno také slavil úspěch v jihokorejském Pusanu. Sociální drama je debutem režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského a dříve získalo i Českého lva za nejlepší film roku 2011. Autor filmu si odváží z 47. ročníku mezinárodního festivalu cenu Stříbrný Hugo. "Chicagský filmový festival je nejstarší na severoamerickém kontinentu a v minulosti objevil pro filmový svět celou řadu špičkových režisérů z různých zemí," uvedla Hejčová.Poupata získala již před týdnem podobnou cenu na festivalu v jihokorejském Pusanu, kde vyhrála v konkurenci s dalšími sedmi snímky z celého světa. Ocenění tehdy převzali zástupci České televize, která byla koproducentem filmu. Jiráský totiž mezitím vyrazil právě na festival do Chicaga.Kromě dalších festivalů se film dostal také do užšího výběru jedné z prestižních filmových soutěží - 25. ročníku Evropských filmových cen (EFC). Finále EFC bude 1. prosince na Maltě.

Ze sportu

Tenista Tomáš Berdych postoupil ve Stockholmu letos počtvrté do finále turnaje ATP. V semifinále porazil 6:3 a 6:2 Španěla Nicoláse Almagra a o osmý titul v kariéře bude v neděli bojovat s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Pardubičtí fotbalisté porazili v 12. kole druhé ligy Bohemians Praha 3:0. V druhé půli využili početní převahu po Krystanově vyloučení třemi góly, o něž se postarali Dittrich, Javůrek a střídající Janecký. Ještě za bezbrankového stavu neproměnil domácí Jeřábek penaltu.

Slovenský hokejový útočník František Skladaný bude až do konce sezony působit v extraligových Karlových Varech. Třicetiletý hráč byl doposud v kádru Energie na měsíční zkoušce, vedení klubu se ale rozhodlo angažovat ho i v další části sezony.

Český tenista František Čermák vyhrál ve čtyřhře spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem turnaj v Moskvě. Ve finále porazila nejvýše nasazená dvojice 7:5 a 6:3 italský pár Simone Bolelli, Daniele Bracciali.

Za basketbalové mistry z Nymburka bude hrát reprezentant Jiří Welsch, který se středočeským klubem podepsal dvouletou smlouvu. Dvaatřicetiletý rozehrávač strávil čtyři sezony v NBA, do české ligy se vrací po 12 letech. Nymburk to oznámil na svém webu, 199 centimetrů vysokého Welsche v tiskové zprávě označil za posilu prvního řádu.

Čeští stolní tenisté se z mistrovství Evropy v Dánsku vrátí bez medaile. Iveta Vacenovská podlehla v osmifinále dvouhry Maďarce Georgině Potaové 3:4, ve čtvrtfinále čtyřhry prohrály Dana Čechová a Renata Štrbíková rovněž v sedmi setech.

Osm medailí, z toho tři zlaté, získali čeští reprezentanti na mistrovství světa organizace FISAF ve sportovním aerobiku. V Dordrechtu v Nizozemsku se o triumfy postaraly vesměs týmy - v aerobiku trojice Kateřina Brabcová, Radka Cihlářová a Tereza Cihlářová, ve fitness osmičlenná sestava Aerobic Dancers Kladno a ve stepu Oxygen Příbram.

Hokejisté Plzně porazili ve šlágru 13. kola extraligy Třinec 4:2 a posunuli se do čela soutěže právě před Oceláře. Indiáni, kteří o svém úspěchu rozhodli třemi vstřelenými góly v první třetině, mají před Třincem náskok tří bodů. Třetí Kometa, která v pátek nehrála, ztrácí na první místo čtyři body, ale má k dobru dva odložené zápasy.

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v předehrávce 11. kola první ligy nad Příbramí 2:1 a napravili pohárové vyřazení v Ústí nad Labem a předešlou porážku na Slovácku. O výhře červenobílých rozhodli svými brankami Nitrianský a Škoda, v 78. minutě snížil Koukal. Slávisté udrželi v zápasech s Příbramí domácí neporazitelnost a minimálně do soboty poskočili na páté místo. Celek od Litavky klesl na předposlední pozici.

Čtrnáctá místa obsadili čeští jezdci Karel Abraham i Jakub Kornfeil v kvalifikaci na Velkou cenu Malajsie silničních motocyklů. Oba tak do nedělního závodu mistrovství světa vyjedou z páté řady. Abraham ve třídě MotoGP ztratil téměř tři a půl sekundy na nejrychlejšího Jorgeho Lorenza ze Španělska, který si na okruhu v Sepangu může zajistit titul mistra světa už dva závody před koncem seriálu. Šampioni mohou být v neděli známí i v obou dalších kubaturách - v Moto3 má k prvenství nejblíže Němec Sandro Cortese a v Moto2 Španěl Marc Márquez.

Počasí v ČR v neděli:

V Čechách může být zataženo nízkou oblačností s ojedinělým mrholením. Přes den teplota vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia.

20-10-2012