Denní souhrn zpráv Zprávy

23-10-2012

ODS se na kompromisu k daním neshodla, vláda přepracuje rozpočet

Revoltující poslanci ODS se neshodli s vedením strany na kompromisu k vládnímu daňovému balíčku. Sněmovna by měla o zákoně rozhodovat příští týden. Poslanci ODS budou o balíčku, se kterým vláda spojila hlasování o důvěře, dále jednat. Vláda se kvůli sporům v ODS rozhodla, že přepracuje návrh státního rozpočtu tak, aby se už o stabilizační balíček neopíral. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) oznámil, že požádá Sněmovnu, aby nynější návrh státního rozpočtu vrátila vládě k přepracování.

Stabilizační balíček měl rozpočet posílit zhruba o 22 miliard korun. Zvýšení DPH, které revoltující poslanci nadále zásadně odmítají, mělo přinést 13,7 miliardy korun. Premiér Petr Nečas (ODS) zopakoval, že jeho kompromisní návrh k balíčku počítá se sazbami DPH pro rok 2013 ve výši 15 a 20 procent a vyšším zdaněním lidí s příjmy nad 100.000 jen na jeden rok. Pokud zvítězí zodpovědnost, vláda podle Nečase nepadne.

ČSSD: Kabinet má prokázat schopnost vládnout nebo odejít

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) by na schůzi Poslanecké sněmovny měla jasně prokázat schopnost vládnout nebo by měla odejít, řekl na tiskové konferenci předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Kabinet se podle něj není schopen dohodnout na klíčových zákonech, čímž zemi dostává do chaotické a nepředvídatelné situace. Předseda ČSSD vyčetl vládě, že není jasné, jestli bude do konce roku schválen rozpočet pro příští rok. Občané podle něj také nevědí, jaké daňové sazby budou od začátku roku 2013 platit ani zda od ledna začne důchodová reforma. Vládu kritizoval také předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip. Koalice podle něj nemá v důležitých bodech svého programu jasno.

Vicepremiérka Peake nevyloučila možnost debaty o změnách církevních restitucí

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) nevyloučila možnost nových jednání mezi koaličními stranami a zástupci církví o podobě církevních restitucí. Jen těžko je podle ní možné majetkové vyrovnání s církvemi přijímat ve chvíli, kdy není schválen vládní balíček daňových změn a na něj navázaná podoba státního rozpočtu na příští rok. Pokud by balíček nakonec doznal změn, je podle ní možné, že by byla znovu otevřena i podoba církevních restitucí.

EK žádá země EU o dalších 9 mld. eur, Česko o 180 milionů eur

Evropská komise požádala členské státy, aby pro letošní rozpočet unie poskytly dodatečných téměř devět miliard eur (asi 225 miliard Kč). Na Česko by podle běžného klíče mělo z této sumy připadnout zhruba 180 milionů eur, tedy asi 4,5 miliardy korun. Rozhodnutí komise se čekalo, neboť v posledních týdnech se ukázalo, že v rozpočtu na některé programy už nezbývá dost peněz. Bez nich by ale například výměnnému studentskému programu Erasmus či programům na podporu vědy a výzkumu hrozily citelné škrty.

Účastníci konference Forum 2000 budou prosazovat Havlův odkaz

Účastníci a organizátoři letošní konference Forum 2000 se přihlásili k prosazování odkazu prezidenta Václava Havla a jeho myšlenek. Uvedli to v závěrečném prohlášení po skončení třídenní konference, jejíž 16. ročník byl věnován roli médií v demokracii. První polistopadový prezident Havel byl spoluzakladatelem Fora 2000. Cílem konferencí je poskytnout prostor pro debaty o nejrůznějších problémech současného světa. Konference 2000 se účastnili například bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä, ministryně zahraničí Chorvatska Vesna Pusičová, běloruští opoziční aktivisté a experti a novináři z Číny a dalších zemí, kandidát na prezidenta Jan Fischer či pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Kazachstán chce o čtvrtinu zvýšit objem obchodu s Českem

Kazachstán chce zvýšit objem vzájemného obchodu s Českou republikou o čtvrtinu. Na Pražském hradě to po jednání s českým prezidentem Václavem Klausem uvedl jeho kazašský protějšek Nursultan Nazarbajev. Podle něj nyní obchodní výměna dosahuje přibližně 800 milionů dolarů (15,4 miliardy korun), Kazachstán by ji chtěl zvýšit na více než miliardu dolarů. Nazarbajev rovněž uvedl, že na podnikatelském fóru se očekává podpis řady smluv mezi kazašskými a českými podniky v celkové hodnotě 250 milionů dolarů. Kazašský prezident vyzval české společnosti k účasti na kazašském programu industrializace země. Kazachstán je třetím nejvýznamnějším dodavatelem ropy do Česka.

Na Pražském hradě Nazarbajeva hlasitě vítala zhruba stovka mladých Kazachů s národními vlaječkami. Skupina kazašských aktivistů naopak v otevřeném dopise vyzvala české politiky, aby při jednání s Nazarbajevem brali na vědomí hrubé porušování lidských práv v Kazachstánu. Novináři nesměli při briefingu po jednání prezidentů položit žádnou otázku.

Průzkum pro úložiště jaderného odpadu už na Žďársku povolilo šest ze sedmi obcí

Geologický průzkum pro trvalé úložiště jaderného odpadu na Žďársku už povolilo šest ze sedmi obcí. Zastupitelstvo v Bukově odložilo hlasování o návrhu smlouvy se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na konec týdne. ČTK to řekli starostové obcí. Správa úložišť uvádí, že průzkum zahájí, jen když bude mít souhlas všech samospráv. Po dobu průzkumu jim dohromady nabízí kompenzaci 8,7 milionu korun ročně. Lokalita Kraví hora leží na území sedmi samostatných obcí. V úložišti se budou půl kilometru pod zemí skladovat tisíce tun vyhořelého paliva z atomových elektráren.

Ceny energií v Česku jsou ve srovnání nových zemí EU nadprůměrné

Ceny elektřiny a plynu pro české domácnosti jsou ve srovnání 12 nových členů Evropské unie nadprůměrné. Vyplývá to z údajů Evropského energetického portálu (EEP). Zároveň se ukazuje, že s výjimkou Británie jsou v 15 starých zemích unie ceny energií vyšší než ve východní části sedmadvacítky. V rámci celé Evropské unie jsou ceny plynu pro české domácnosti srovnatelné s francouzskými či španělskými. Za elektřinu platí české domácnosti 127,60 eura za MWh, mezi novými státy EU se tak řadí na páté místo.

Sněmovna podpořila návrhy na omezení imunity zákonodárců

Sněmovna podpořila poslaneckou i prakticky totožnou senátní ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Obě novely ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Ústavní novely míří do ústavně-právního výboru. Totožnou poslaneckou předlohu Sněmovna schválila už v únoru. Později ale narazila v Senátu, senátoři ji i kvůli absencím řady z nich nepřijali o dva hlasy. Poslanci a také senátoři obratem předložili úpravu znovu.

Sněmovna je pro uznání zásluh aktérů Českého národního povstání

Protifašistické povstání z května 1945 se asi přejmenuje na České národní povstání zákonem, který má uznat a vyzdvihnout zásluhy jeho účastníků. Počítá s tím senátní návrh, který Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Účastníci povstání by měli podle předlohy nárok na potvrzení ministerstva obrany i v případě, že o něj nepožádali včas, ale všechny ostatní podmínky splnili. S potvrzením je spojeno "postavení plnoprávného účastníka národního boje za osvobození", tedy i zvláštní příspěvek k důchodu ve výši 1338 korun měsíčně.

IHNED.cz: V ČR se objevil špionážní vir posílající data do Číny

Společnost AdvaICT odhalila v jedné z českých organizací špionážní vir, který odesílal gigabyty interních dat na čínské servery. Po oblasti Středního východu nebo Peru se tak Česko stalo další zemí, kde se špionážní program objevil. Uvedl to server IHNED.cz. Podle odborníka na počítačovou bezpečnost Vladimíra Brože je využití škodlivých programů pro získání konkurenční výhody firmami nebo státem na vzestupu.

ODS v Senátu nově povede Kubera, ČSSD nadále Vícha

Novým předsedou senátorů ODS byl zvolen teplický primátor Jaroslav Kubera. Od příštího týdne nahradí Richarda Svobodu, který v letošních senátních volbách neobhájil mandát. Své vedení obměnil také senátorský klub ČSSD. Byl do něj zvolen místopředseda strany a kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier. ČTK to řekl staronový předseda klubu Petr Vícha, který byl o víkendu znovu zvolen členem horní komory.

Řihák: Hrazení poplatků je vlajkovou lodí ČSSD, nechceme ustupovat

Středočeská ČSSD nechce ustupovat od hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic. Pokud by se však plnění tohoto předvolebního slibu ČSSD stalo nepřekročitelnou překážkou při povolebních vyjednáváních, muselo by případný programový ústupek schválit nejširší vedení středočeských sociálních demokratů spolu s krajským zastupitelským klubem. ČTK to řekl volební lídr středočeské ČSSD a kandidát na hejtmana Josef Řihák. Střední Čechy jsou posledním regionem, který ještě úhradu poplatků nezrušil. Ostatní kraje od této praxe upustily.

Pardubický kraj povedou ČSSD, SPOZ a Koalice pro Pardubický kraj

ČSSD se v Pardubickém kraji dohodla na koalici se Stranou práv občanů - zemanovci (SPOZ) a Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK ED a hnutí Nestraníci. Podrobnosti o složení rady budou oznámeny ve středu. ČTK to řekl lídr ČSSD Martin Netolický. Koalice bude mít 25 z 45 zastupitelů. Klub zastupitelů ČSSD přijal návrh všemi 12 hlasy. Sociální demokraté vyjednávali o možné koalici i s KSČM, ta nakonec skončí v opozici. KSČM získá předsedy finančního a kontrolního výboru.

Rada postižených: Situace se za poslední roky horšila

Postavení lidí s handicapem se v posledních dvou letech v Česku zhoršilo. Horší jsou podmínky pro zaměstnávání i přístup ke zdravotní péči a sociální pomoci. Novinářům to v Senátu na konferenci o rovných právech pro všechny řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Novela zákona o zaměstnanosti zrušila kategorii zdravotně znevýhodněných. Na zaměstnávání osob s menším handicapem se tak už podle Krásy firmám neposkytují podpory. Šéf rady kritizoval také sociální karty, přes které mají potřební podpory a příspěvky dostávat. Podle rady je horší i přístup ke zdravotní péči. Na poplatky za pobyt v nemocnici se totiž nevztahuje žádný limit. Krása uvedl, že někteří lidé ze zdravotnického zařízení odešli "na revers", protože jim nezbývalo na nájem.

V Česku by měla vzniknout síť center na léčbu rakoviny plic

V Česku by měla vzniknout síť komplexních center na léčbu rakoviny plic, podobně jako už je síť komplexních center na léčbu infarktu, rakoviny nebo vážných úrazů. Návrh pneumoonkologů ministerstvo zdravotnictví podporuje, řekl ČTK náměstek Petr Nosek. V úmrtnosti na zhoubné nádory patří rakovina plic u mužů na první místo, u žen na třetí. Pět let po léčbě přežije 7,5 procenta pacientů, průměr EU je 10,5 procenta, USA 14 procent, uvedl předseda pneumoonkologické sekce České pneumologické a ftizeologické společnosti profesor Vítězslav Kolek.

V Olomouckém kraji přibyly od pondělí dva případy otrav metanolem

V olomoucké fakultní nemocnici přijali osmačtyřicetiletého muže z Prostějova s otravou metanolem. Jeho stav je stabilizovaný, řekl dnes ČTK mluvčí FN Egon Havrlant. Jde o druhý případ během tohoto týdne. V prostějovské nemocnici je kvůli otravě metanolem od pondělního odpoledne hospitalizovaný také stejně starý muž v Prostějově. Podle mluvčí skupiny Agel Hany Szotkowské oba muži popíjeli o víkendu spolu. V Olomouckém kraji má methanol na svědomí otravu celkem sedmi lidí, čtyři z nich zemřeli.

Do babyboxu v Chomutově někdo odložil několikaměsíčního chlapce

Do babyboxu v nemocnici v Chomutově někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Nalezené dítě je desáté v Ústeckém kraji a 79. v Česku. "Chlapec v odhadovaném stáří tři až pět měsíců je v dobrém zdravotním stavu a momentálně je v péči zdravotníků dětského oddělení, kteří již kontaktovali sociální pracovníky chomutovského magistrátu," uvedl mluvčí Krajské zdravotní (KZ) Jiří Vondra s tím, že chlapec je prvním dítětem odloženým do chomutovského babyboxu, který slouží od 19. listopadu 2008.

Na Semilsku mohou vzniknout tři geotermální elektrárny

Tři obce na Semilsku by se mohly brzy stát prvními místy v Česku, která využijí elektřinu z geotermálních elektráren. Společnost Entergeo zde dělá podrobný geologický průzkum a připravuje studii o dopadu elektráren na životní prostředí. Entergeo zkoumá podmínky pro vznik elektráren u Semil, Benešova u Semil a Tanvaldu v Libereckém kraji. Podle firmy Entergeo by měla zařízení sloužit k dodávkám elektřiny pro dané obce. Definitivnímu rozhodnutí o výstavbě elektráren ale bude podle firmy předcházet debata s obyvateli, kteří by museli záměr schválit.

Geotermální elektrárny využívají ke svému fungování tepelnou energii zemského nitra. Jako zdroj tepla pro elektrárnu slouží tři vrty o průměru 30 centimetrů, které jsou hluboké tři až pět kilometrů. Na povrchu je pak nutné postavit halu s výměníkem, který mění tepelnou energii na elektřinu. Podle odborníků je možné využívat teplo z jednoho vrtu pro výrobu elektřiny 20 až 30 let. Poté se zdroj ochladí, ale stále je možné využívat vrt pro dodávky tepla.

Praha připraví změnu umožňující návrat tramvají na Václavské náměstí

Praha připraví změnu územního plánu, která by měla umožnit obnovu tramvajové trati mezi Václavským náměstím a Vinohradskou třídou. Rozhodla o tom rada města. Trať byla v těchto místech zrušena v 80. letech minulého století. Po cestě by tramvaje musely překonat frekventovanou magistrálu.

iDnes.cz: Billboardy s Klausem propagují v Číně elektrokola

Billboardy s českým prezidentem Václavem Klausem propagují v Číně elektrická kola. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Prezident sice čínské firmě, která kola vyrábí, údajně daroval podepsanou fotografii, ale podle prezidentské kanceláře k reklamnímu využití snímku souhlas nedal. Český prezident podle serveru dostal před dvěma lety elektrické kolo jako dar od české pobočky zmíněné čínské společnosti. Kolo si vyzkoušel a nechal se s ním vyfotit. "Václav Klaus poslal jako dík svoji podepsanou fotografii do Číny řediteli společnosti," řekl serveru jednatel pobočky čínské firmy Tomáš Březina. O použití snímku při reklamní kampani v Číně však Klaus podle mluvčího Hradu Radima Ochvata informován nebyl.

HolidayCheck: Turisté si v Česku nejvíc oblíbili Mariánské Lázně

Město Mariánské Lázně je nejoblíbenější turistickou destinací v České republice. Mezi 700 tuzemskými městy a obcemi ho zvolili návštěvníci serveru HolidayCheck, evropského portálu pro sdílení turistických informací s 25 miliony návštěv měsíčně. Server operuje v devíti jazycích ve 12 zemích světa. V průzkumu hodnotilo více než 450.000 turistů v uplynulých dvanácti měsících navštívené hotely v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Rusku, České republice, Španělsku a Itálii. Na základě těchto recenzí byla zvolena města, ve kterých se turisté cítili nejlépe.

V Krkonoších opravili Jantarovou cestu z Luční boudy do Polska

Správa Krkonošského národního parku opravila Jantarovou cestu vedoucí z hřebenové Luční boudy k polským hranicím. Oprava velmi poničené kamenné cesty dlouhé půl kilometru začala v červenci a stála téměř dva miliony korun. Rekonstrukce stezky na polské části hor by měla být hotová v nejbližších dnech. ČTK to dnes řekl mluvčí správy parku Radek Drahný. Jantarová cesta je jedním z úseků Slezské cesty. Je ohraničena Luční boudou a polským městem Karpacz. Její název pochází z roku 1997, kdy na ní byl otevřen hraniční přechod pro pěší.

Výstava připomene sto let Obecního domu

Letošní sté výročí založení Obecního domu v Praze připomene výstava, která bude přímo v této významné památce otevřena od středy pro veřejnost. Výstava nazvaná 1912 představí díla slavných českých umělců, která sály secesní budovy zdobila právě při jejím otevření. Návštěvníci výstavy uvidí také dokumenty mapující kulturní, společenský a politický život roku 1912 i plány na stavbu Obecního domu od architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky.

V Jihlavě začíná 16. ročník festivalu filmových dokumentů

V Jihlavě začíná 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava 2012. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představí 177 filmů ze 47 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Ve světové premiéře uvidí diváci 41 filmů. Základ festivalového programu tvoří čtyři soutěžní sekce. Opus bonum je určena pro světové dokumenty, sekce Mezi moři uvede nejkvalitnější snímky ze zemí střední a východní Evropy. Česká radost nabídne nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace se soustředí na experimentální dokument. V sekci Průhledné bytosti návštěvníci uvidí retrospektivními profily významných filmařů.

Zemské muzeum mimořádně vystaví zlaté skvosty ze svých sbírek

Moravské zemské muzeum (MZM) v Brně mimořádně vystaví vzácné zlaté předměty ze svých sbírek. Výstavu nazvanou Zlato - symbol moci a bohatství najdou zájemci od 2. do 18. listopadu v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Nabídne třeba mince a medaile z období od 7. století před naším letopočtem až po nedávnou minulost. Lidé si prohlédnou také šperky a ozdoby z doby bronzové, bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů nebo ukázky zpracování zlata z Velké Moravy. Mezi nejvzácnější předměty patří ukázky z numismatické sbírky, které většinou nikdy neopustily depozitář. Jde například o unikátní ražby olomouckých biskupů, třeba třicetidukát Karla z Lichtenštejna z roku 1676 nebo osmidukát Františka z Ditrichštějna z roku 1630. Vzácností je také příležitostná medaile k popravě anglického krále Karla I.

Muzeum vystaví fotografie neexistujících míst Liberce

Severočeské muzeum v Liberci připravuje výstavu fotografií, které zachycují různá zákoutí starého Liberce včetně dnes už neexistujících míst. Autorem snímků je slavný liberecký fotograf z přelomu 19. a 20. století Rudolf Ginzel. Půlroční výstava jeho snímků z let 1909 až 1939 začne ještě v říjnu. Ginzel pocházel ze staré a rozvětvené liberecké tkalcovské rodiny, v níž se však objevily i významné osobnosti věnující se výtvarnému umění či fotografii. Jeho prasynovcem byl cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel, který vlastnil na Jizerce turisty vyhledávaný Hnojový dům. Právě Gustav se svým bratrem Wolfgangem darovali muzeu v roce 1967 téměř 500 skleněných a listových negativů svého prastrýce.

V Praze vystoupí v červenci příštího roku Depeche Mode

Britská skupina Depeche Mode vystoupí 23. července příštího roku na stadionu v pražských Vršovicích. Pražské vystoupení Depeche Mode se uskuteční v rámci jejich velkého letního turné po celé Evropě, které odstartuje 7. května koncertem pod širým nebem v izraelském Tel Avivu. Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher odehrají 34 koncertů v 25 evropských státech pro více než 1,5 milionu fanoušků, pak se turné přesune do Severní Ameriky.

Jedna z nejstarších palných zbraní pochází z Mladoboleslavska

Fragment hákovnice, nejstarší palné zbraně používané husity, nalezl kastelán hradu Valečov na Mladoboleslavsku. Pět století starý úlomek hlavně nyní zkoumá archeolog Muzea Mladoboleslavska Jiří Waldhauser, jemuž se podobný nález poštěstil před více než patnácti lety. Na území ČR bylo podle odborníků hákovnic nalezeno sedm. Ojedinělý doklad vojenské historie na konci září našel Zdeněk Steklý, kastelán hradu Valečov nedaleko Mladé Boleslavi. Přesné místo nálezu archeologové tají kvůli případnému zájmu amatérských hledačů. První písemná zmínka o použití hákovnic na českém území pochází z roku 1469 z dobývání tvrze Čákov.

Na Světových hasičských hrách v Sydney patří Češi k nejlepším

Na Světových hasičských hrách v australském Sydney, které začaly v pátek, patří zatím Češi mezi nejlepší výpravy. Hasičům dominuje Stanislav Kalvoda, který už získal deset medailí, z toho šest zlatých. Informuje o tom server Požáry.cz. Kalvoda byl nejlepší v hodu oštěpem, skoku o tyči, skoku do dálky, hodu diskem, trojskoku a také v běhu na 110 metrů překážek. Svou všestrannost ale potvrdil například i v páce, kde ve své kategorii získal stříbro.

Češi ovládli také atraktivní výběh po schodech na Sydney Tower do výšky 260 metrů. Jan Semerádt byl nejlepší mezi závodníky se zásahovým kabátem, který váží více než deset kilogramů. Profesionální hasič z Liberce zdolal ve výstroji 83 pater za 11 minut a 23 vteřin.

Ze sportu

Česká tenistka Petra Kvitová vstoupila do Turnaje mistryň prohrou. Obhájkyně titulu v Istanbulu v zahajovacím utkání příliš chybovala a prohrála s Polkou Agnieszkou Radwaňskou jasně 3:6 a 2:6.

Český tenista Radek Štěpánek vypadl na turnaji v Basileji v prvním kole. Zápas s Američanem Brianem Bakerem sice dobře rozehrál, nakonec ale s 57. hráčem světového žebříčku prohrál ve třech setech 6:2, 6:7 a 3:6.

Biatlonista Michal Šlesingr, dvakrát po sobě muž elitní desítky pořadí Světového poháru, má za sebou další z adrenalinových zážitků. Koncem září se poprvé v životě odhodlal k takzvanému base jumpu, seskoku s padákem z pevného bodu; v jeho případě z vysoké skály v italském pohoří Brenta. Pod sebou měl 700 metrů a po několika vteřinách pádu otevřel padák a bezpečně přistál.

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) chce od Českého svazu tělesné výchovy získat rozsáhlé pozemky a sportovní objekty včetně dvou stadionů na pražském Strahově. Podle šéfa ČSTV Miroslava Jansty má jít o prodej, či dlouhodobou zápůjčku. Informoval o tom internetový deník Insider, podle kterého není vyloučeno, že fotbalová asociace si znovu pohrává s myšlenkou výstavby Národního stadionu na Strahově.

Počasí v ČR

Bude většinou nízká oblačnost nebo mlhy. Vyjímečně se vyjasní. Teploty mezi devíti a 13ti stupni Celsia.

23-10-2012