Denní souhrn zpráv Zprávy

25-10-2012

Vedení TOP 09 navrhuje jako ministryni práce Ludmilu Müllerovou

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve čtvrtek potvrdil, že premiéru Petru Nečasovi (ODS) jako novou ministryni práce a sociálních věcí navrhne bývalou senátorku Ludmilu Müllerovou (TOP 09). Řekl to novinářům s tím, že se jedná o jeho volbu, kterou plně podpořil výkonný výbor vládní strany. Nynější Drábkova poradkyně Müllerová uvedla, že resort přebírá ve velmi složité situaci. Ráda by však pokračovala v započatých změnách. Müllerová, pokud bude s nominací souhlasit předseda vlády, od počátku listopadu povede ministerstvo po Jaromíru Drábkovi. Ten převzal politickou odpovědnost za svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišku, který je trestně stíhaný pro uplácení, a rozhodl se z čela úřadu odejít. Müllerová novinářům řekla, že má ještě několik dní do Drábkova odchodu. Problémů na MPSV, "ať už skutečně či uměle vytvořených", je podle Müllerové mnoho. Připomněla, že řadu věcí šetří policie, kontroly chce provádět Nejvyšší kontrolní úřad.

Lidé zpochybnili volby v devíti krajích, ve zbytku jsou platné

Lidé zpochybnili volby do krajských zastupitelstev celkem v devíti krajích. Ve zbylých čtyřech, kde se volilo, jsou volby platné, vyplývá z informací krajských soudů. Nejvíce stížností obdržel soud v Pardubickém kraji, kde padly čtyři návrhy na neplatnost voleb. "Byly podány tři žaloby na neplatnost volby kandidáta. Naposledy přišel ještě jeden návrh na celkovou neplatnost voleb, který uvádí pouze obecná tvrzení," řekla ČTK mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jana Kliková. Tři stěžovatelé napadli nezvolení kandidátky ODS Jany Smetanové do zastupitelstva. Zvolení jí uniklo jen o několik preferenčních hlasů. Tři stížnosti bude řešit soud v Ústeckém kraji. Žalobu na severu Čech podala například Marie Kindermannová z politického hnutí Nespokojení občané!, které v krajských volbách získalo 1,93 procenta hlasů. Stěžuje si na neregulérnost voleb kvůli výběru nekontrastních barev obálek. Dvě stížnosti zaznamenaly soudy v krajích Jihomoravském, Středočeském, Královéhradeckém a Olomouckém, jednou stížností pak napadli volby lidé v Karlovarském, Libereckém a Moravskoslezském kraji. V Karlovarském kraji však soud dostal také jednu stížnost na obecní volby v Pomezí nad Ohří.Pokud by soud některý z návrhů na zpochybnění voleb uznal za oprávněný, musely by se v regionu konat dodatečné volby.

O složení nových krajských vlád je rozhodnuto v pěti krajích

Už v pěti krajích je rozhodnuto, jaké koalice je v příštích letech povedou. Přibyla Vysočina, kde bude vládnout podle ústní dohody jednobarevná menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů, a Moravskoslezský kraj, který povede staronová koalice ČSSD a KSČM. Na Vysočině komunisté původně chtěli jít do otevřené koalice s ČSSD a mít zastoupení v krajské radě, nakonec ale kývli na nabídku sociálních demokratů a spokojili se s tichou podporou. ČSSD v Moravskoslezském kraji dala přednost staronové koalici s KSČM před trojkoalicí s ODS a KDU-ČSL. Jednání o podobě nových krajských vlád pokračovala i v dalších krajích. Například sociální demokraté v Plzeňském kraji chtějí v neděli projednat návrh KSČM požadující tři místa v radě, ale také dvě navrhované varianty od ODS, která volby v kraji vyhrála. V Královéhradeckém kraji bude vítězná ČSSD jednat o vytvoření koalice s KSČM. V Libereckém kraji se rýsuje koalice vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj s těsnou většinou 23 hlasů. V Karlovarském kraji se sice koaliční ČSSD a KSČM shodují na programových prioritách, ani po třetím kole jednání se však nedohodly, která z nich bude mít pět míst v devítičlenné radě.

Zákonodárci ODS oficiálně nominovali Přemysla Sobotku na prezidenta

Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka oficiálně podal kandidaturu na prezidenta. Do lednové přímé volby hlavy státu ho nominovali všichni poslanci a senátoři ODS. Přemysl Sobotka zahájil zároveň "horkou" část své prezidentské kampaně. Nominace od všech zákonodárců ODS, kterou měl přislíbenu už několik měsíců, je podle Přemysla Sobotky v "rozkolísané" ODS vzácným výrazem jednoty. Jako prezident chce Přemysl Sobotka klást důraz na to, aby v ČR platila pravidla a zákony pro všechny stejně. Je podle něj odpovědností představitelů země, aby hlídali samostatnost ČR v EU. Členství v unii je ale bytostným českým zájmem, míní Přemysl Sobotka.

Senátor Okamura formálně oznámil zájem o prezidentské křeslo

Kandidaturu na prezidenta formálně oznámil čerstvě zvolený senátor Tomio Okamura. Už před oznámením začali jeho příznivci sbírat potřebné podpisy a Tomio Okamura řekl, že jich dosud získali okolo 25.000, tedy přibližně polovinu potřebného počtu. Do první přímé volby hlavy státu se nový senátor chce dostat především proto, aby mohl co nejlépe prosazovat svůj volební program, z Pražského hradu to podle něj půjde lépe než ze Senátu. Ve sklepě jedné z pivnic v centru metropole a za přítomnosti japonských televizních štábů pak čtyřicetiletý politik zopakoval, že je pro zavedení hmotné a trestní odpovědnosti politiků, pro přiznání majetku nad 20 milionů a pro rozvoj Zlínska, za které byl zvolen do sněmovny. "Program jsem sepsal v knize Umění vládnout," řekl.

Poslanec Doktor podpořil chystaný návrh ČSSD na rozpuštění Sněmovny

Poslanec Michal Doktor, zvolený za ODS, podepsal chystaný opoziční návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny, organizovaný ČSSD. Předčasné volby jsou podle něj v "nynějším marasmu" nejlepším řešením situace. Návrh na rozpuštění dolní parlamentní komory chtějí sociální demokraté "položit na lavice poslancům" okamžitě v situaci, kdy Sněmovna definitivně odmítne vládní balíček daňových změn. Takové odmítnutí by znamenalo pád vlády, protože s balíčkem spojil kabinet Petra Nečase (ODS) svou důvěru. "Mám pocit, že takto není možné vládnout a spravovat efektivně zemi," vysvětlil ČTK svůj krok Doktor. Jihočeský poslanec se rozešel s občanskými demokraty před rokem, nelíbilo se mu rozhodnutí premiéra jmenovat ministrem průmyslu Martina Kubu.

Senát chce nechat sKarty jen pro výplatu dávek v hmotné nouzi

Platební funkce sKaret by měla být podle Senátu zachována jen pro výplatu pomoci v hmotné nouzi. Pro výplatu ostatních sociálních dávek by měla být zrušena, stejně jako pro případnou výplatu důchodů, řekl za autory novely místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach. Novelu, s níž se horní komora ztotožnila, nyní projednají vláda a Sněmovna. Dávky by měly být podle tvůrců novely nadále zasílány formou složenek, což se vládní koalice kvůli finanční náročnosti rozhodla až na výjimky ke konci roku zrušit. Zavedení sKaret podle autorů novely způsobí obrovský problém dvěma pětinám příjemců dávek. Dotkne se zhruba 200.000 lidí, převážně seniorů a osob se zdravotním postižením, kteří budou nuceni využívat různých opatrovníků a zmocněnců a ztratí možnost vlastního rozhodování o svých finančních prostředcích.

Policie zadržela podnikatele Radka Březinu spojeného s aférou metanol

Policie zadržela podnikatele Radka Březinu a jednatele distribuční firmy Verdana Roberta Sedlaříka. ČTK to řekl státní zástupce Roman Kafka, který má na starost vyšetřování metylalkoholové aféry. Podle České televize stojí Březina za Likérkou Drak. V lihovinách s její etiketou byl ve zlínském skladu Verdany nalezeny lihoviny s 50 procenty metylalkoholu. Osmatřicetiletého Sedlaříka policie zhruba týden hledala. Policie také uzavřela Hotel Lázně Kostelec u Zlína, který patří Radkovi Březinovi. Podle ČT byl Březina v minulosti podezřelý z nelegálních obchodů s lihem a obviněný za únos.

Moravskoslezský kraj povede staronová koalice ČSSD a KSČM

Moravskoslezský kraj povede v následujících čtyřech letech staronová koalice ČSSD a KSČM. O koaličním partnerovi rozhodl krajský výkonný výbor ČSSD, který tuto variantu upřednostnil před trojkoalicí s ODS a KDU-ČSL. Sociální demokraté obsadí křeslo hejtmana a čtyř náměstků, komunisté budou mít náměstky dva. Poměr hlasů v jedenáctičlenné krajské radě bude 7:4 ve prospěch ČSSD. Koalice bude mít v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu převahu 44 hlasů. Obě strany tak stejně jako v uplynulém období skončí v opozici, dalším opozičním uskupením budou Nezávislí, kteří jsou v krajském zastupitelstvu nováčkem.

Policie chce skončit vyšetřování Rathova případu do konce roku

Protikorupční policie by chtěla vyšetřování případu bývalého středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha skončit do konce roku. ČTK to řekl středočeský státní zástupce Petr Jirát. Podle něho by měla policie skončit s výslechy svědků i obviněných nejpozději do půlky listopadu, poté se bude čekat na zhotovení znaleckých posudků. Podle Jiráta se to týkalo Rathova druhého obvinění, které mu bylo doručeno začátkem října. Dodal, že poslanec vypovídal již dříve při svém zadržení v květnu a rovněž po prvním sdělení obvinění.Policie nejprve obvinila Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Policisté ho v polovině května zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Počátkem září jej Sněmovna vydala ke stíhání také kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Senát chce zachovat sazby DPH v příštím roce na současné výši

Senát na podnět ČSSD doporučil zachovat sazby daně z přidané hodnoty (DPH) v příštím roce na současné výši 14 a 20 procent. Sociální demokraté chtějí zabránit tomu, aby kvůli možnému sjednocení sazeb na 17,5 procenta zdražily léky a potraviny. Podle předsedy senátního hospodářského výboru Jana Hajdy (ČSSD) je to nepřijatelné. Zákon o jednotné sazbě DPH 17,5 procenta byl přijat loni a pokud se nezmění, začne platit od ledna 2013. Horní komora tak upravila novelu, která měla původně zavést pro většinu podnikatelů povinnost podávat přiznání k DPH elektronicky. Novelu proto bude muset znovu posoudit Sněmovna.

Senát umožnil zrušit vyvlastňování domů kvůli těžbě

Senát umožnil přijetí vládní novely, která má v horním zákoně zrušit možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí. Kritikům novely zejména z ČSSD se nepodařilo prosadit její zamítnutí, dost hlasů ale nezískal ani návrh na schválení předlohy. Novela tak v souladu s ústavou poputuje k prezidentovi jako přijatá. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) novelu označil za mezikrok. Do konce roku předloží vládě věcný záměr obsáhlejší změny horního zákona, která má zachovat vliv státu na těžbu a využití strategických surovin včetně uhlí. Vyvlastnění do budoucna hrozí občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou.

Senát schválil jednodušší vyvlastňování pozemků pro stavbu silnic

Senát schválil vládní novelu, která má za cíl zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků například pro výstavbu silnic a dálnic. Norma rozděluje proces vyvlastnění na samotné vyvlastnění a na proces náhrady za vyvlastňovanou nemovitost. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Novela mění způsob stanovení výše náhrady za vyvlastnění. Dosud měl vyvlastňovaný jistotu, že získá náhradu nejméně 420 korun za čtvereční metr. Nově by výše měla být stanovena podle skutečného stavu pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění. "Náklady na výkupy pozemků by se měly snížit, neboť jejich cena se bude posuzovat podle skutečného stavu ke dni výkupu, ne podle možného budoucího využití jako například stavební parcely," potvrdil senátor ČSSD Miloš Malý. Před vyvlastněním bude investor moci navrhnout vlastníkovi pozemku cenu až o 100 procent vyšší proti jeho aktuální hodnotě. Novela by tak měla zabránit tomu, aby stát vykupoval pozemky za nepřiměřeně vysoké ceny.

Senátoři schválili zvýšení daně u cigaret, krabička podraží o 4 Kč

Kuřáci za krabičku cigaret v příštích dvou letech zaplatí v průměru o čtyři koruny víc. Důvodem je zvýšení spotřební daně kvůli směrnici EU. Normu schválil Senát a následně ji dostane k podpisu prezident. Zvýšení spotřební daně se týká cigaret a také řezaného tabáku. Krabička cigaret by tak měla být od příštího roku v průměru o dvě koruny dražší než nyní. Od přespříštího roku by se její cena měla zvýšit o další dvě koruny. Více podražit by měly levnější značky cigaret. Ministerstvo financí předpokládá, že příští rok přinese vyšší daň z tabákových výrobků státnímu rozpočtu o 1,4 miliardy korun více a o rok později o dalších 1,7 miliardy korun více ve srovnání s letoškem. Inflaci by mělo zdražení v obou letech zvýšit o 0,14 procentního bodu.

Senát schválil předdůchody a pravidla pro jejich vyplácení

Senát schválil takzvané předdůchody a pravidla jejich vyplácení. Podle vlády mohou při splnění podmínek pomoct lidem, kteří brzy před odchodem do důchodu přijdou o práci. To je doba, kdy se zaměstnání shání hůře, řekl senátorům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Lidé by předdůchody mohli čerpat podle novely o doplňkovém penzijním spoření od ledna. Norma míří k podpisu prezidentovi. Ministr Kalousek uvedl, že předdůchod může řešit situaci lidí za předpokladu, že si našetřili dostatek peněz ve třetím pilíři, doplňkovém spoření. "Kdo má naspořeno ve třetím pilíři alespoň tolik, že bude moci čerpat měsíčně 30 procent výše průměrné mzdy, a může to čerpat tak dlouho, že to neskončí dříve než tři roky předtím, než mu vznikne nárok na starobní důchod," přiblížil ministr Kalousek v horní komoře podmínky. Předdůchod je podle něj možný nejdříve pět let před nárokem na starobní důchod. Vztahovat se může i na lidi v těžkých povoláních, uvedl ministr.

SP: Průmysl se brzy neoživí, ekonomika letos klesne o procento

Český průmysl se na přelomu roku výrazně neoživí a ekonomika jako celek v letošním roce vykáže pokles reálného HDP meziročně kolem jednoho procenta. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy za třetí čtvrtletí mezi téměř dvěma stovkami členských firem. "Ekonomika je nejslabší za poslední dva roky, nejistota a nedůvěra přetrvává, zakázek zřejmě nepřibude, zaměstnanost mírně klesne. Výsledky sice nejsou zase tak katastrofické, ale současné období a přelom roku bude pro firmy obtížný, bohužel jim k tomu nepomáhá ani stav podnikatelského prostředí," shrnul výsledky průzkumu prezident svazu Jaroslav Hanák. Pozitivních signálů je podle analytika svazu Borise Dlouhého minimum, například mírný nárůst investičních výdajů, a řada signálů alespoň neutrálních, jako je dostupnost úvěrů. Negativními signály zůstávají nejistota, zhoršující se hlavní faktory omezující růst a zhoršující se podnikatelské prostředí.

Obrana v lednu 2014 propustí až 1500 lidí

Ministerstvo obrany k 1. lednu 2014 propustí asi 1400 až 1500 lidí. Obranu opustí zhruba 1000 občanských zaměstnanců a 400 nebo 500 vojáků. Ministerstvo zruší skoro 2900 tabulkových míst, některá z nich jsou však již nyní neobsazená. Armáda zároveň v příštím roce postupně přejde na novou organizační strukturu. Od roku 2014 klesne počet vyšších důstojníků včetně generálů, sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obrana snižováním počtu zaměstnanců reaguje na nepříznivý vývoj rozpočtu v posledních letech a na závěry armádní bílé knihy. V rámci přechodu na nový systém velení a řízení bude restrukturalizován a redukován generální štáb a zrušen jeden stupeň velení. Vytvořena budou velitelství pozemních sil a vzdušných sil. Každé bude zaměstnávat zhruba 50 lidí, oproti současným 250.

ČSA se v zimě zaměří na méně vzdálená města v Evropě

České aerolinie se v zimě zaměří na létání do méně vzdálených evropských měst. Obnoví tak linky do Berlína a Stuttgartu a nabídnou více letů do Bruselu, Budapešti, Düsseldorfu, Kodaně, Milána, Tel Avivu, Ufy, Varšavy a Nižního Novgorodu. ČSA to uvedly v tiskové zprávě. Proti loňské zimě ale národní dopravce omezí počet linek. Zatímco loni nabízely ČSA spojení do 89 destinací ve 49 zemích, letos to bude jen 78 destinací ve 44 zemích. Proti loňskému roku podle dřívějších informací zmizely lety do Atén nebo Bejrútu.

V Temelíně simulovali únik radioaktivních látek

Postup při hrozícím úniku radioaktivních látek do okolí nacvičovali pracovníci jaderné elektrárny Temelín na Českobudějovicku. Součástí akce byla evakuace zhruba stovky lidí a dokonce i nácvik tiskové konference, řekl ČTK mluvčí Temelína Marek Sviták. Temelínští pracovníci si především procvičovali na simulátoru stabilizaci bloku elektrárny po závadě v parogenerátoru, který je důležitou součástí srdce elektrárny. Tvoří se v něm za pomoci energie získané jaderným reaktorem pára, která pak pohání turbíny vyrábějící elektřinu. "Úkolem sedmnáctičlenného havarijního štábu bylo zabránit úniku radiace mimo elektrárnu," sdělil Sviták. Ověřovala se i připravenost části personálu elektrárny na evakuaci. Stovku lidí proto autobusy odvezly mimo areál. Pracovníci si nacvičovali dokonce i odpovídání na otázky novinářů na simulované tiskové konferenci. Lidí žijících v blízkosti elektrárny se podle něj cvičení nedotklo.

Ve Valticích začali hodnotit vzorky Svatomartinských vín

Profesionální degustátoři začali ve Valticích na Břeclavsku v prvním kole hodnotit Svatomartinská vína ročníku 2012. Osmdesát vinařů přihlásilo 279 vzorků, nejvíce je zastoupena odrůda Müller Thurgau. Podle hlavního sommeliéra Národního vinařského centra Marka Babisze měly hrozny letos dostatek slunce a sklízelo se optimálně. Přestože celková letošní úroda hroznů je kvůli tuhým zimním a také květnovým mrazům až o třetinu menší než loni, Svatomartinského vína se to netýká. Vinaři očekávají, že na trh dodají opět více lahví než v roce předešlém. Odhaduje se, že jich bude okolo 2,2 milionu, loni to byly dva miliony. Vína se hodnotí proto, aby spotřebitelé pod značkou Svatomartinské dostali víno očekávané a vysoké kvality s charakteristickými vlastnostmi pro mladá vína.

Devadesát svých fejetonů vydává Rudolf Křesťan knižně

Pod sukně různých skutečností nahlíží spisovatel a novinář Rudolf Křesťan v nové knížce svých fejetonů. Napsal je v posledních dvou letech a publikoval v Literárních novinách či na vlnách rozhlasové stanice Vltava. Chce jimi čtenářům přinášet radost, svět proto podle svých slov pozoruje z té lepší stránky. I když název publikace Co mají Skotové pod sukní by mohl svádět k horším spekulacím. V devíti desítkách kratších i delších úvah se autor zamýšlí nad různými životními situacemi a nástrahami, s nimiž se lidský jedinec setkává. Tématy mu jsou nevhodný smích, první jarní koupání, omlazovací procedury či magie zasedacího pořádku. Za vděčný námět považuje zprávy z tisku, inspiruje se rčeními a hláškami, které rozebírá a pointuje. Na paškál si bere tradici pozdravů i neřesti, které přináší moderní doba - například balenou vodu a vymoženosti techniky mající člověku ulehčit život.

Spisovatelka Daniela Hodrová dostala cenu Franze Kafky

Laureátkou Ceny Franze Kafky pro rok 2012 se stala česká spisovatelka a literární teoretička Daniela Hodrová. Mezinárodní porota ji vybrala jako dvanáctého nositele ceny, a vyzdvihla tak celé dosavadní autorčino dílo. Hodrová se ve svých literárních studiích věnuje především teorii románu, fenoménu města a literární topologii. Tyto okruhy se pak prolínají i do její beletristické tvorby, která s tou teoretickou těsně souvisí. Nositelé Ceny Franze Kafky dostávají sošku, která je zmenšenou podobou Kafkova pražského pomníku od Jaroslava Róny, a odměnu 10.000 dolarů (přibližně 190.000 korun). Letos šestašedesátiletá Hodrová dříve pracovala jako redaktorka nakladatelství Odeon a nyní působí jako vědecká pracovnice v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Je autorkou monografií, studií a překladů. Její beletristické a esejistické knihy, zvláště románová trilogie Trýznivé město - Podobojí, Kukly a Théta z 90. let, jsou přeloženy do francouzštiny, němčiny a polštiny.

Jubilejní pražský festival Alternativa bude na čtyřech místech

Jubilejní 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Alternativa, který se uskuteční od 16. do 24. listopadu, se letos bude konat na čtyřech místech v Praze. Neobyčejná hudební dobrodružství, odvážné nápady a zajímavé experimenty nabídne festival v čítárně Unijazzu v Jindřišské ulici, v břevnovském klubu Kaštan, Hoodoo Music Clubu na Vinohradech a Veletržním paláci. Novináře o tom za pořadatele informovala Jana Černá ze sdružení Unijazz. Na scéně Unijazzu v Kaštanu se kromě přehlídky začínajících projektů Malá Alternativa mohou diváci těšit na zavedená jména české hudební scény, jako jsou Drama Jacqua, Richter & syn a Kora et le Mechanix. V unikátním funkcionalistickém prostoru Studia hrdinů Veletržního paláce vystoupí legenda experimentální scény nazývané krautrock - německá skupina Faust. Zazní i nová verze skladby Milana Knížáka Broken Music, kterou vytvořili členové Opening Performance Orchestra a jako hosta si přizvali autora samotného.

Janáčkova filharmonie se vrátila z Asie, nyní míří do USA

Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) se vrátila ze svého asijského turné. Koncerty v pěti městech Číny a Koreje navštívilo asi 7000 příznivců vážné hudby, naplněnost sálů přesáhla v průměru 90 procent a některé koncerty byly vyprodány, řekl ředitel JFO Jan Žemla. Už příští pátek vyrážejí filharmonici do New Yorku, aby se tam dvěma vystoupeními podíleli na oslavách stého výročí narození amerického skladatele Johna Cage známého svým často kontroverzním hudebním dílem. V Asii představili například Vltavu Bedřicha Smetany nebo Novosvětskou Antonína Dvořáka. V USA posluchači mohou těleso slyšet nejprve 5. listopadu v Lincolnově centru. Na koncertu zazní čtyři velká díla Mortona Feldmana, který byl Cageovým současníkem a blízkým přítelem. Filharmonici vystoupí i na závěrečném koncertu v České národní budově věnovanému skladbám Christiana Wolffa, Lucie Vítkové i Cage. Po návratu z USA se JFO chystá ještě na další zahraniční turné do Itálie. Odehraje tam deset koncertů v deseti městech, při nichž se vystřídají tři dirigenti.

Jihlavský festival letos nabízí také rozhlasové dokumenty

Dokument Českého rozhlasu z cyklu Příběhy 20. století na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě ve čtvrtek zahájil přehlídku tuzemských i zahraničních rozhlasových dokumentů. Rozhlasové dokumenty se představily ve čtyřech poslechových blocích. Posluchačskou lahůdkou by podle rozhlasu mohlo být unikátní vyprávění dávné lásky Leonarda Cohena zachycené v norském dokumentu Na shledanou, Marianne. Návštěvníci festivalové kavárny budou také mít možnost u stolu s poslechovým terminálem slyšet více než 30 minutových her, které jsou novým projektem hrané tvorby Českého rozhlasu. Doprovodný program jihlavského festivalu doplní Český rozhlas v pátek večer koncertem české zpěvačky a skladatelky Vladivojny La Chia v divadelním stanu.

Ze sportu:

Tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká se v semifinále Turnaje mistryň v Istanbulu utkají s obhájkyněmi titulu Liezel Huberovou a Lisou Raymondovou z USA. Los rozhodl, že druhý pár tvoří Italky Roberta Vincová, Sara Erraniová a Rusky Maria Kirilenková s Naďou Petrovovou.

Hokejový útočník Václav Prospal se poprvé v českobudějovickém dresu objeví v neděli v zápase 17. kola proti Pardubicím. Dvojnásobný světový šampion, kmenový hráč Columbusu, s Jihočechy během výluky NHL již více než týden trénuje a se dohodl i na termínu premiérového startu v extralize.

Hokejový obránce Tomáš Kaberle z Montrealu už při výluce v NHL nebude hrát za Kladno. Čtyřiatřicetiletý mistr světa z Vídně z roku 2005 a loňský vítěz Stanleyova poháru se vrací do zámoří za rodinou. Kaberle už nenastoupí ani v pátečním utkání 16. kola extraligy proti Vítkovicím.

Nejméně do soboty si tenistka Petra Kvitová poleží v posteli. Světová šestka se ve středu odhlásila z Turnaje mistryň v Istanbulu kvůli zánětu průdušek, který vyšetření v Brně potvrdilo, a má naordinovaný klid. Léčba směřuje k tomu, aby loňská wimbledonská vítězka mohla být za týden oporou tenistek ve finále Fed Cupu proti Srbkám v pražské O2 areně.

Premiérový česko-slovenský souboj hokejistů Lva Praha a Slovanu Bratislava v Kontinentální lize se podle všeho odehraje ve vyprodané Tipsport areně. Prestižní duel se uskuteční až v sobotu 3. listopadu, ale již je většina vstupenek prodaných. Velkou podporu přitom bude mít přímo v hledišti i slovenský šampion, do Prahy se chystá více než tisíc fanoušků Slovanu.

Počasí v Česku v pátek:

Zataženo, od západu na většině území občas déšť. Teploty maximálně 4 až 8 stupňů Celsia.

25-10-2012