Denní souhrn zpráv Zprávy

01-11-2012

ING Penzijní fond se nezapojí do druhého pilíře reformy penzí

ING Penzijní fond se nezapojí do druhého pilíře reformovaného penzijního systému. Důvodem je to, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsensus, který je v případě reformy takového rozsahu nutností. ČTK to sdělil předseda představenstva ING PF Jiří Rusnok. Finanční skupiny chtěly do druhého pilíře vstoupit zejména z prestižních důvodů, míní analytik Broker Consulting Jan Lener. Zároveň ale potřebují rychle prodat několik desítek tisíc spoření, aby se jim účast vůbec vyplatila. Podle ředitele Penzijního fondu České pojišťovny Tomáše Matouška ale není ustoupení ING z druhého pilíře zásadní problém či významný signál. Jde podle něj o interní rozhodnutí ING, které může souviset s tím, že firma je v ČR velmi malá. "My máme jasno, že do druhého pilíře půjdeme. Je to významná a nutná změna, která přináší klientům další možnost snížení nežádoucí míry závislosti na státu. Politická situace je komplikovaná a šarvátky politiků odvádí pozornost od podstaty věci, tedy ekonomické nutnosti snížení závislosti občanů na státní penzi," dodal. PFČP je s 1,17 milionu klientů největším fondem v Česku.

Nové fondy na rozdíl od těch současných už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Nabídnou ale také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení. Zatím však není jasné, jestli stát druhý pilíř vůbec spustí. Prezident Václav Klaus nedávno vrátil Sněmovně návrh zákona, který je součástí doprovodné legislativy spojené s touto částí důchodové reformy.

Průzkum: O druhý důchodový pilíř má nyní zájem jen 8,9 pct Čechů

Do druhého pilíře reformovaného důchodového systému chce vstoupit 8,9 procenta Čechů v produktivním věku. Naopak téměř 75 procent lidí o něj nemá zájem a ostatní ještě nevědí. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK, která ho zpracovala pro poradenskou společnost AWD. Podle průzkumu větší zájem o druhý důchodový pilíř projevují obyvatelé měst než vesnic. Zatím ale není jasné, jestli ho stát vůbec spustí. Podle plánů vlády by měl být druhý pilíř zaveden od příštího roku. Prezident Václav Klaus ale návrh zákona, který je součástí doprovodné legislativy spojené s touto částí důchodové reformy, vrátil Sněmovně. Není zřejmé, jestli vládní koalice ve Sněmovně dá dohromady dost hlasů na to, aby prezidentské veto přehlasovala.

Johnovo rozhodnutí nastoupit do médií vyvolalo pozdvižení

Pozdvižení na politické i mediální scéně vyvolalo středeční oznámení, že předseda Věcí veřejných Radek John nastupuje jako novinář do nakladatelství Empresa media. Vládní TOP 09 jej vyzvala k odchodu ze Sněmovny, přinejmenším by prý měl opustit post předsedy bezpečnostního výboru. Za problematické považují Johnovo rozhodnutí i další politici, prezident Václav Klaus, šéf komunistů Vojtěch Filip či místopředseda Senátu Přemysl Sobotka /ODS/. Premiér Petr Nečas (ODS) si nedovede představit, že by Radek John zůstal ve sněmovních funkcích i po svém angažmá v médiích. John má jako externista připravovat nový televizní pořad, publicistiku časopisů Týden a Instinkt prý vést nebude, sdělil v tiskové zprávě šéfredaktor Týdne a člen představenstva vydavatelství František Nachtigall. "Radek John navíc už nebude předsedou strany, podle dostupných informací ani členem bezpečnostního výboru," naznačil Nachtigall, že John bezpečnostní výbor opustí.

Rozhodnutí Radka Johna kombinovat poslanecký mandát s prací v médiích zákonu neodporuje, řekl ČTK odborník na ústavní právo Jan Wintr. Odstupující předseda Věcí veřejných by se ale podle něj mohl dostat do konfliktu se zákonem o ochraně utajovaných informací, pokud by porušil mlčenlivost o věcech, které zazněly na sněmovním bezpečnostním výboru.

Šťovíček byl vyloučen z opozičních VV, protože podporuje vládu

Grémium opozičních Věcí veřejných vyloučilo poslance Milana Šťovíčka ze strany kvůli tomu, že podporoval vládu a ve Sněmovně hlasoval s koalicí. ČTK to řekl místopředseda VV Tomáš Jarolím. Rozhodnutí širšího vedení strany podle něj bylo téměř jednomyslné. Šťovíček ČTK v tiskovém prohlášení sdělil, že rozhodnutím grémia není překvapen. Vadí mu ale, že vedení VV rozhodlo v jeho nepřítomnosti. Starosta Litvínova Šťovíček souhlasí s vládními reformními kroky. V minulosti uvedl, že kabinet bude podporovat do té doby, dokud vláda zaručí zachování územních limitů těžby v severních Čechách.

Zeman má 105.000 podpisů, registruje se na vnitru

Prezidentský uchazeč Miloš Zeman nasbíral pro svou kandidaturu více než 105.000 podpisů. Do souboje o Hrad se Zeman ve čtvrtek registroval na ministerstvu vnitra. Úmysl být nástupcem prezidenta Václava Klause oznámilo zhruba 25 lidí. Kolik jich nakonec do voleb půjde, záleží na splnění nezbytných podmínek kandidatury. Podle dosavadních prohlášení je zatím splnilo zřejmě devět adeptů na prezidenta. Čtyři z nich - někdejší premiér Jan Fischer, vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL) své přihlášky už odevzdali ministerstvu vnitra. Někdejší ministr Vladimír Dlouhý se půjde do prezidentské volby registrovat v pátek. Do konce týdne to plánuje stihnout i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Kandidáti na hlavu státu se na ministerstvu vnitra musejí registrovat do 6. listopadu.

ČNB opět snížila úrokové sazby na rekordní minimum

Bankovní rada České národní banky snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta. ČTK to sdělil Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení centrální banky. "Snížení úrokových sazeb má z hlediska ekonomiky již minimální vliv. Pozornost trhů bude směřovat na slova členů ČNB, kteří již několikrát hovořili o možnosti použití nestandardních opatření, především devizových intervencí," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Česká republika má jedny z nejnižších sazeb v regionu.

Schodek rozpočtu klesl v říjnu na 51,3 mld. Kč, výběr DPH slabší

Schodek státního rozpočtu v říjnu klesl na 51,3 miliardy Kč ze zářijových 71,4 miliardy korun. Loni v říjnu byl deficit rozpočtu o více než 40 miliard korun vyšší. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Růst výběru daně z přidané hodnoty (DPH) výrazně zaostává za plánem. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun.

Letošní hospodaření státu se zdá dost napjaté a nepřekročení celoročního plánovaného deficitu je s otazníkem, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Říjnové snížení deficitu státního rozpočtu není podle něj tak dobrou zprávou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přispěly k němu totiž z velké části dva mimořádné faktory. Jednak přitekl větší objem peněz z fondů EU, pro něž je ale rozpočet jen průtokovým ohřívačem, a do konce roku se zřejmě celá částka objeví na výdajové straně. Vláda se také rozhodla použít 14,4 miliardy z privatizačních příjmů na krytí schodku důchodového účtu, což je prý kontroverzní operace. Znamená totiž použití jednorázových příjmů na běžné výdaje, což nese znaky projídání budoucnosti, podotkl analytik.

ČNB zhoršila odhad HDP pro rok 2013, počítá s růstem o 0,2 pct

Česká národní banka zhoršila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v příštím roce a očekává růst hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Předchozí odhady počítaly příští rok s růstem o 0,8 procenta. Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Pro letošní rok ČNB nadále počítá s poklesem ekonomiky na 0,9 procenta. "Česká ekonomika letos klesne vlivem výrazného zpomalení zahraniční poptávky a celkově utlumené domácí poptávky," uvedl Singer. ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v říjnové prognóze zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl HDP klesnout podle MF o jedno procento a příští rok růst o 0,7 procenta.

Policie stíhá předsedu soudu v Brně kvůli stavbě areálu justice

Policie obvinila v těchto dnech předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka kvůli výstavbě nového brněnského justičního areálu. ČTK to řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Z jakého konkrétního trestného činu je Pořízek obviněn, ale neuvedla. Řekla, že Pořízek považuje obvinění za absurdní. O záležitosti informoval ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Projektu výstavby nového areálu, který přišel na dvě miliardy korun, se vytýká velké předražení.

Světový svaz ochrany přírody vyžaduje na Šumavě více bezzásahového území

Světový svaz ochrany přírody (IUCN) vyzval vládu, aby více chránila unikátní šumavskou přírodu a respektovala mezinárodní pravidla. Jinak prý hrozí, že Šumava přijde o mezinárodně uznávaný statut Národní park. IUCN kritizuje v dopise zaslaném vedení NP Šumava malou rozlohu z celkového území parku, která je ponechána přírodě. Ta činí v současnosti zhruba 13 procent ze 68.000 hektarů a podle plánu má její podíl narůst do roku 2057 na 35 procent. To je podle IUCN nedostačující. Vedení šumavského parku tvrdí, že není možné, aby se na území, do jehož katastru zasahuje 22 obcí poměr bezzásahové území ještě více zvyšoval. O dopisu IUCN informovalo ČTK ekologické Hnutí Duha.

Ředitelem Vojenského zpravodajství se stal Milan Kovanda

Ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) se oficiálně stal Milan Kovanda. Ve funkci nahradil Ondreje Páleníka, který po více než pěti letech v čele armádní rozvědky neprodloužil smlouvu. Podle dřívějšího vyjádření ministra obrany Alexandra Vondry je výměna v čele Vojenského zpravodajství standardním kariérním střídáním. Média nedávno informovala, že Páleník se má stát novým šéfem Správy státních hmotných rezerv. Pod vedením Páleníka si vojenská tajná služba získala respekt v zahraničí, zejména za činnost v Afghánistánu, když napomohla mimo jiné k dopadení hledaných teroristů. Čelila však i kritice, že se nedostatečně zabývala armádními obchody v době působení Martina Bartáka ve vedení ministerstva obrany, uvedl nedávno server Respekt.cz. Páleník ovšem kritiku vždy odmítal.

Václav Klaus do rady Ústavu pro studium totalitních režimů navrhl Kavalírovou

Prezident Václav Klaus navrhl Senátu, aby do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů opětovně zvolil její předsedkyni Naděždu Kavalírovou. Její dosavadní funkční období totiž skončí 5. prosince, stejně jako dalším třem členům rady. Senát by podle informací ČTK mohl už nyní všechna místa zaplnit, neboť od organizací už dostal tři nominace. Další návrhy bude přijímat do 15. listopadu. Ústav, o jehož vznik před pěti lety svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má za úkol shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o období komunismu a nacistické okupace.

Elektrárny Opatovice odmítly nabídku uhlí za podmínek Czech Coal

Elektrárny Opatovice (EOP), které zásobují teplem Pardubicko, Královéhradecko a Chrudimsko, odmítly nabídku firmy Czech Coal na dodávku uhlí. Označili ji za diktát monopolu. Czech Coal nabídl EOP zachování současných cen, ale jen pro výrobu tepla a za podmínky, že si uhlí neopatří jinde. Nabídl jim 600.000 tun ročně, EOP ale potřebuje pro výrobu tepla a elektřiny třikrát tolik, informoval ČTK předseda představenstva EOP Jan Špringl. Obě firmy spolu vedou obchodní spor už od června a Opatovice stále hledají dodavatele, který by je od příštího roku zásoboval.

Nemocnice v Ostravě přijala dalšího muže otráveného metanolem

Městská nemocnice v Ostravě přijala dvaašedesátiletého muže otráveného metylalkoholem. Je mimo ohrožení života. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Už v noci na čtvrtek zemřel v Moravskoslezském kraji na otravu metylalkoholem třiapadesátiletý muž, který se tak stal 31. obětí otráveného alkoholu. Další dva otrávení pacienti ve věku 50 a 67 let se v noci dostali do ostravské fakultní nemocnice. Policie kvůli otrávenému alkoholu obvinila další dva muže.

Rusko ruší omezení dovozu českého tvrdého alkoholu

Rusko ruší omezení dovozu českého alkoholu - řekl to ruské tiskové agentuře Interfax hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko. Neupřesnil však, k jakému datu bude zrušen zákaz, který v Rusku platí od 21. září a který byl přijat v reakci na metanolovou aféru v Česku. Do Ruska se dováží především becherovka, fernet a absint. Podle dostupných údajů je ale objem dovážených českých lihovin v ruských měřítcích zanedbatelný, za osm měsíců představovaly jen 0,3 procenta ruského trhu, přičemž hlavní podíl připadal na becherovku.

Pacienti by mohli víc doplácet za léky, plánuje se snížení úhrad

Pacienti by mohli v příštím roce možná začít víc doplácet za léky. Doplatky by se mohly zvednout o několik procent. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje snížit úhrady za léčiva ze zdravotního pojištění, a to dočasně na jeden rok. Vyplývá to z ministerského návrhu opatření ke zlepšení finanční kondice systému pojištění, který je v mínusu. Vláda návrhy už vzala na vědomí. Zdravotní pojišťovny by tak mohly na výdajích za léky ušetřit stovky milionů až miliard korun. "Například plošné snížení úhrad o pět procent bude představovat úsporu asi dvě miliardy korun, a může tak kompenzovat nárůst nákladů na zvýšení DPH na léky za daný rok," uvádí ministerstvo.

Hamé nevzdává boj s EU, chce prosadit výjimku na kysané zelí

Potravinářská společnost Hamé, která nedávno neuspěla u Evropské komise se svou žádostí o zařazení marmelády na seznam tradičních zaručených specialit Evropské unie, zvažuje možnost přihlásit jako tradiční českou specialitu také kysané zelí. Výroba kysaného zelí má na Moravě letitou tradici. V posledních říjnových dnech nabídlo Hamé zájemcům ukázku celého procesu výroby kysaného zelí od čištění, krouhání, šlapání a zakonzervování tanku až po ukázku finálního výrobku. Jedním z nejzajímavějších momentů byla ukázka tradičního šlapání zelí pracovnicemi závodu přímo v tancích.

Havlíčkův Brod bude mít babybox jako čtvrté město na Vysočině

V pořadí 52. babybox v Česku se začne v pátek instalovat v havlíčkobrodské nemocnici. Po dvoutýdenním zkušebním provozu bude uveden do provozu od 13. listopadu. Po Pelhřimovu, Jihlavě a Třebíči bude Havlíčkův Brod čtvrtým městem na Vysočině, v němž mohou matky v tíživé životní situaci anonymně odložit novorozence.

V 19 školách nahradily papírové učebnice tablety

Ve vybraných třídách 19 českých škol nahrazují papírové učebnice tablety. Žáci v nich mají nahrané elektronické učebnice, takto se budou celý rok učit nejméně ve třech předmětech. Moderní způsob výuky si zkusí 528 žáků od šesté do osmé třídy a 65 vyučujících. Ti dostali na jeden rok tablety s nahranými interaktivními učebnicemi a zároveň odevzdali papírové učebnice. "Žáci budou moci nadále používat papírový pracovní sešit a další standardní pomůcky," uvedl šéf nakladatelství Jiří Fraus. Tablety si mohou děti brát i domů, po roce je bude moci škola nebo rodiče odkoupit za poloviční cenu, tedy něco přes 4000 korun.

Lidé mohou připravit vánoční dárky pro chudé ukrajinské děti

Chudé děti na Ukrajině se i letos dočkají z Česka vánočních dárků. Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) stejně jako v předchozích letech pořádá akci Vánoční balíček. Jednotlivci, rodiny ale i různé organizace mohou dětem zaslat pod stromeček například hračky, oblečení či výtvarné potřeby. Charita hodlá shromáždit 255 vánočních dárků, děti z chudých rodin či dětských domovů si je na Ukrajině rozbalí v lednu, kdy svátek slaví. O každém dítěti zařazeném do projektu má ACHO předem připravené informace. Dárci na jejich základě připraví balíček v hodnotě 1000 korun, humanitární pracovníci zajistí jejich přepravu a předání dětem.

Začíná největší vědecký festival v Česku - Týden vědy a techniky

Začíná největší vědecký festival v České republice - Týden vědy a techniky. Pracoviště Akademie věd, která festival pořádá spolu s partnerskými organizacemi, připravují na dny od 1. do 15. listopadu na 400 akcí po celé České republice. Festival je určen veřejnosti, především studentům středních škol, kterým nabízí možnost nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří, kde se "líhnou" objevy. Festival zahrnuje i přednášky zahraničních vědců. S vědou a vědci mohou návštěvníci nahlédnout do tajů mikrosvěta i lidského mozku, nahlédnout do samého nitra sopek a do oceánských pouští, do vzdálených koutů sluneční soustavy, zamyslet se nad změnami klimatu, ale i odhalit tajemství DNA a pokusit se najít nové léky.

Den poezie přinese básně na ulici, do kaváren, škol a klubů

Festival Den poezie přinese opět básně na ulici a na různá netradiční místa, kde se lidé s poezií běžně nesetkají. Čtrnáctý ročník akce, kterou její pořadatelé chtějí připomínat výročí narození Karla Hynka Máchy a popularizovat poezii, se bude konat od 4. do 19. listopadu. Letošní ročník nese název Pře-stup a poezií bude žít téměř 60 měst a obcí po celé České republice. Na většinu programů je vstup zdarma.

V listopadu bude ve čtyřech městech festival orientálních kultur

Čtvrtý ročník festivalu orientálních kultur Nad Prahou půlměsíc se uskuteční od 4. do 8. listopadu v Praze, Hradci Králové, Liberci a Plzni. Pražský program zahájí v neděli ve 14:00 hodin procházka Prahou s Charifem Bahbouhem, znalcem arabsko-českých vztahů a syrsko-českým básníkem. Právě jeho sbírka Nad Prahou hořký půlměsíc dala festivalu název. "Během dvouhodinové trasy od Karolina k Národnímu divadlu se vydáme po stopách Arabů v Praze. Příchozí se dozvědí, proč Karel IV. zval do Čech Peršany i Araby, jaký byl vztah Jana Husa k Arabům, kolik arabských rukopisů opatruje Národní knihovna a spoustu dalších zajímavostí," řekla ČTK ředitelka přehlídky Lucie Němečková.

Orchestrální akademii ČF bude navštěvovat 20 studentů

Orchestrální akademii České filharmonie (ČF) bude navštěvovat dvacet mladých hudebníků z 167 přihlášených zájemců. Mezi přijatými je i pět cizinců - Belgičanka, Němec, dva Japonci a Slovák, informovala ČTK mluvčí ČF Petra Zindulková. Konkurzy se uskutečnily letos v květnu a červnu napříč hudebními sekcemi a hráči již začali s orchestrem vystupovat na zkouškách a abonentních koncertech. ČF se chce tímto projektem podílet na výchově nové generace špičkových hudebníků a nabídnout jim cennou zkušenost v předním českém orchestru, který nově vede uznávaný šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Kristovo Turínské plátno v Broumově je kulturní památkou

Unikátní kopie takzvaného Turínského plátna z Broumova na Náchodsku byla zapsána na seznam kulturních památek České republiky. V Turínském plátně byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Kopie pochází z roku 1651 a v broumovském klášterním kostele byla nalezena v roce 1999. Jde o jedinou historickou kopii Turínského plátna severně od Alp. ČTK o tom informovala Barbora Brandejsová z broumovského kláštera.

Sport

Tenista Tomáš Berdych otočil na turnaji série Masters v Paříži zápas s Kevinem Andersonem a postoupil do čtvrtfinále. Pátý nasazený Čech porazil dvoumetrového Jihoafričana ve třetím kole 1:6, 6:3 a 6:4. Šestý hráč světa Berdych zdolal Andersona i ve čtvrtém vzájemném duelu.

Šéf veslařů Jiří Kejval byl zvolen novým předsedou Českého olympijského výboru. Byl jediným kandidátem a ve volbě aklamací mu dali hlas všichni přítomní delegáti. Kejval po 16 letech nahradí v čele vrcholného českého sportovního orgánu Milana Jiráska. Jiří Kejval chce především sjednotit sport a zajistit mu lepší financování.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR potrestala pražskou Spartu v souvislosti s událostmi při zápase 11. ligového kola v Jihlavě pokutou 40 tisíc korun za opakované výtržnosti fanoušků při utkáních venku. Letenští zároveň musejí domácímu klubu uhradit škodu asi 20 tisíc, která Vysočině nebyla proplacena pojišťovnou. Jihlava zaplatí 30 tisíc za neadekvátní zásah proti letenským příznivcům. Při duelu v Jihlavě před jedenácti dny došlo k potyčce hostujících příznivců s členy bezpečností služby. Ta proti sparťanům nasadila vodní dělo, přestože do té doby v sektoru nepoužili žádnou zakázanou pyrotechniku.

Počasí v ČR

Bude místy pršet, od západu ale čekáme oblačno až polojasno a přeháňky už jen výjimečně, na horách budou sněhové. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

01-11-2012