Denní souhrn zpráv Zprávy

02-11-2012

Vedle Vladimíra Dlouhého se na vnitru do voleb registroval Jiří Dienstbier

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier se v pátek na ministerstvu vnitra zaregistroval do přímé prezidentské volby. Ve stejný den tak učinil i bývalý ministr Vladimír Dlouhý. Jiří Dienstbier využil nominaci senátorů své strany, i když souběžně získal také 55.000 podpisů občanů pod podpůrnou petici, tedy překročil požadovaný limit. ČTK to řekli spolupracovníci Jiřího Dienstbiera, kandidáta nejsilnější opoziční strany. Senátora Dienstbiera podpořil jeho senátorský klub ČSSD, nominaci mu podepsala většina. Rovněž tak učinil poslanecký klub ČSSD. Rozhodl se ale shromažďovat i podpisy lidí, a to kvůli tomu, že chce mít silný a nezpochybnitelný mandát. Registrovat se podle pravidel mohl jen podle jedné nominace, vybral si senátorskou. Nástupce Václava Klause, jemuž příští rok skončí druhé funkční období, budou poprvé volit občané, a to v lednu. V minulosti vybíral hlavu státu parlament.

V čele Pardubického kraje stojí nejmladší hejtman v historii

Novým hejtmanem Pardubického kraje se stal Martin Netolický (ČSSD). Do čela kraje jej na pátečním ustavujícím zasedání zvolili krajští zastupitelé. Třicetiletý Martin Netolický je nejmladším hejtmanem v historii krajských samospráv. "Pro mne osobně je podstatné mít také velmi kvalitní vztah s opozičními stranami a respektovat výsledek voleb. Proto jsme jako ČSSD uzavřeli separátní smlouvu také s KSČM, protože je to druhá nejsilnější strana v tomto zastupitelstvu, a prosím, abychom všichni tuto skutečnost respektovali," řekl ve své nominační řeči Martin Netolický. Na koalici se dohodla vítězná ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK ED a hnutí Nestraníci, a Stranou práv občanů - zemanovci, společně budou mít v 45členném zastupitelstvu většinu 25 hlasů. Podle koaliční smlouvy bude mít každá ze stran jednoho náměstka. ČSSD bude mít v radě pět křesel, KPK tři a zemanovci jedno.

Jihočeská ČSSD se domluvila na hypotetické koalici s KSČM

Jihočeští sociální demokraté se domluvili na hypotetické podobě koalice s KSČM. V pondělí bude ČSSD, která zvítězila ve volbách, jednat s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL. I s nimi se chce dohodnout na podobě možné spolupráce. V pondělí večer pak krajský výbor sociálních demokratů a zastupitelé ČSSD rozhodnou, kterou variantu pro koalici vyberou. ČTK o tom informoval jihočeský hejtman a lídr sociálních demokratů Jiří Zimola. "S komunisty jsme se jasně domluvili na rozdělení radních i konkrétním personálním obsazení a řízení jednotlivých resortů. Podrobnější závěry z jednání ale sdělovat nebudeme," uvedl Jiří Zimola. Hejtman doplnil, že stejné jednání očekává v pondělí na schůzce s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL. Večerní jednání krajského výkonného výboru a zastupitelů ČSSD pak rozhodne o podobě koalice.

V Praze bude v pondělí ministr zahraničí Srbska

Srbský ministr Ivan Mrkić v pondělí navštíví Prahu, setká se se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Vyloučena není údajně schůzka s premiérem Petrem Nečasem, vyplývá z informací ČTK. Česká republika je velkým a dlouhodobým příznivcem rozšíření EU o Srbsko a další balkánské země. Překážkou na cestě evropské integrace jsou vztahy Bělehradu s bývalou jihosrbskou provincií Kosovem, která v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost na Srbsku. Podle poslední hodnotící zprávy Evropská komise pozměnila přístup tak, že Srbsko bude moci zahájit přístupová jednání o vstupu do EU, pokud viditelně zlepší vztahy, přičemž "normalizace" vztahů bude moci pokračovat i poté, co vyjednávání o členství mezi EU a Bělehradem začne. Nezávislost Kosova některé země uznaly, jiné nikoliv. Česká vláda patřila k těm, které samostatnost přijaly.

Čeští piloti devětkrát startovali k ochraně nebe nad Pobaltím

Čeští piloti strážící Pobaltí v první polovině své mise devětkrát startovali k ostré akci proti ruským letadlům, která narušila vzdušný prostor. Oproti svému prvnímu působení nad Estonskem, Lotyšskem a Litvou zaznamenali nárůst podobných incidentů. Češi startující ze základny v litevském městě Šiauliai nalétali téměř 215 hodin. Pobaltské státy nemají vlastní vojenská letectva, proto se o bezpečnost jejich nebe starají piloti členských zemí NATO.

Analýza: ČR má v EU největší podíl mladých zaměstnaných v průmyslu

Podíl zaměstnanců do 40 let v průmyslu a stavebnictví je v ČR nejvyšší v rámci celé EU. Naopak podíl lidí pracujících ve službách je v rámci unie druhý nejnižší za Rumunskem. V průmyslu pracovalo v Česku loni zhruba 904.000 lidí a ve službách 1,35 milionu lidí z celkového počtu 2,3 milionu zaměstnaných do 40 let. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad. V porovnání s našimi sousedy je situace velmi podobná na Slovensku. V Polsku je podle ČSÚ struktura zaměstnanosti výrazně ovlivněna stále vysokým podílem pracujících v zemědělství. "Německo i Rakousko ale mají o 11 až 12 procentních bodů nižší zaměstnanost v průmyslu a tomu odpovídá zároveň vyšší zaměstnanost ve službách," uvádí analýza. Výrazný je podle ní úbytek mladších 40 let v zemědělství a lesnictví, a to od roku 1995 o 62 procent.

ČSSD vyzvala instituce k bojkotu druhého penzijního pilíře

ČSSD ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky vyzvala finanční instituce, aby se do doby příštích sněmovních voleb po vzoru ING Penzijního fondu nezapojily do druhého pilíře reformovaného důchodového systému. Mohlo by to pro ně prý znamenat ztrátu investic. "ČSSD je připravena v případě úspěchu ve volbách do Poslanecké sněmovny takzvaný druhý pilíř zrušit," řekl Bohuslav Sobotka. Zopakoval, že spuštění tohoto individuálního spoření v penzijních fondech s podporou státu od počátku příštího roku není připraveno, neboť pro realizaci nejsou ve státním rozpočtu dostatečné zdroje bez dalších škrtů a zdražování. Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního pilíře na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění, které nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spuštění vázne i na tom, že prezident vrátil sněmovně doprovodný zákon k důchodové reformě a není jisté, zda se koalici toto veto podaří přehlasovat.

Dvě třetiny nemocnic by měly asi zrušit do 5 let nějaké oddělení

Dvě třetiny ze 152 nemocnic v Česku by se měly v příštích pěti letech zbavit některého ze svých oddělení. Dalších 18 nemocnic by pak do dvou či tří let mělo svou podobu změnit ještě víc. Vyplývá to z vyjádření šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka na konferenci o chystaném rušení 6000 akutních nemocničních lůžek. Akci uspořádala Česká lékařská komora (ČLK). S navrhovaným zavíráním oddělení či nemocnic nesouhlasí. Proti jsou i odbory či svaz pacientů. "Není to definitivně rozdáno, ještě jsou na jednání dva měsíce," uvedl Pavel Horák. Ke konci roku totiž všem 152 nemocnicím s akutními lůžky vyprší dosavadní smlouvy o hrazení péče. Od pondělka by jim zdravotní pojišťovny měly předávat návrhy nových dohod. Podle záměru by 12 zařízení mělo s akutní lůžkovou péčí skončit. Dalších 18 by mělo dostat střednědobou smlouvu. Podle Pavla Horáka to neznamená, že se 12 nemocnic úplně zavře. Dostanou kontrakt o hrazení péče na rok. Za tu doby by se měly přeměnit. Se dvěma zařízeními už je dohoda hotová, dodal Pavel Horák. Podle něj budou poskytovat jednodenní péči.

Hejtman Hašek (ČSSD): Plán na rušení nemocničních lůžek je jednostranný diktát

Plán pojišťoven na rušení nemocničních lůžek je podle místopředsedy ČSSD Michala Haška jednostranným diktátem, o kterém se kraje jako zřizovatelé nemocnic dozvěděly až z médií. Mohl by vést k tomu, že kraje budou muset Evropské unii nebo státu vracet dotace v řádu až stovek milionů korun, které získaly a využily na rekonstrukci nemocnic. Hejtman Hašek to uvedl na stranické tiskové konferenci. Zástupci krajů se podle Michala Haška, který je jihomoravským hejtmanem a šéfem Asociace krajů ČR, chtějí příští týden kvůli rušení lůžek sejít se zástupci pojišťoven i ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem (TOP 09).

Rusko zrušilo zákaz dovozu tvrdého alkoholu z Česka

Ruské úřady zrušily zákaz dovozu českého tvrdého alkoholu, který vyhlásily 21. září v reakci na metanolovou aféru. Otevření ruského trhu se týká lihovin vyrobených v Česku po 26. září. Zrušení zákazu ve čtvrtek avizoval hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko a příslušné rozhodnutí o povolení dovozu a obchodování v pátek zveřejnil na své internetové stránce jeho úřad dohlížející na trh, Rospotrebnadzor. Současně upozornil, že dovážené lihoviny musejí být provázeny kompletním balíkem dokumentů potvrzujících jejich kvalitu, bezpečnost a původ. Do Ruska se z České republiky dováží především becherovka, fernet a absint.

V ČR přibývá cizinců víc než v SR, obě země řeší integraci Romů

Česká i slovenská společnost jsou o něco pestřejší než před rozdělením Československa a přibývá v nich cizinců. Samostatné Česko patří k zemím s jejich největším přílivem. Slovensko je zatím láká mnohem méně. Nejpočetnější skupinu lidí ze zahraničí tam představují Češi. V obou zemích se ale rozrůstají i jiné národnostní menšiny. Obě proto řeší, jak by jejich příslušníky úspěšně začlenily do běžného života. U romské minority se jim to stále nedaří a sklízejí za to kritiku domácích ochránců lidských práv i mezinárodních institucí. Po rozdělení v roce 1993 v Česku žilo 78.700 cizinců. Představovali 0,75 procenta obyvatel. Od té doby se podíl zvedl skoro šestkrát. Příliv zbrzdila až krize. Letos na konci července úřady evidovaly už bezmála 438.000 lidí ze zahraničí. Každý pětadvacátý obyvatel země tak nepochází z ČR. Cizinci nepřicházejí už jen na krátko, ale snaží se v Česku usadit. V SR v roce 1994 pobývalo 16.946 cizinců, tvořili 0,32 procenta obyvatel. Do roku 2010 se podíl zvedl na 1,25 procenta. Lidí ze zahraničí bylo 67.976. V Česku pocházejí tři pětiny cizinců ze tří zemí. Nejvíc jich je z Ukrajiny. Druhou příčku zabírají právě Slováci, za nimi jsou Vietnamci.

V ČR do září přibylo 165 pacientů s HIV, víc než loni za celý rok

V Česku za prvních devět letošních měsíců přibylo 165 nových pacientů s virem HIV. Loni za celý rok jich přitom bylo o 12 méně. Choroba AIDS se od ledna do konce září rozvinula u 16 lidí. Osm nemocných na ni zemřelo. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Od počátku sledování v roce 1985 zaznamenala v Česku celkem 1840 nakažených virem HIV, 360 pacientů s nemocí AIDS a 186 obětí.

Žáci se zapojili do projektu s názvem Příběhy bezpráví

Žáci z více než 750 základních a středních škol, které se zapojily do projektu s názvem Příběhy bezpráví, se budou moci v průběhu listopadu blíže seznámit s událostmi v Československu v období normalizace. Pomoci by jim k tomu měly dokumentární filmy, které budou na školách promítány, a také besedy s pamětníky, které se po zhlédnutí dokumentů uskuteční. Osmý ročník projektu je zaměřen na události po roce 1968, protože podle organizátorů je toto období v mnohém stále živé a výrazně ovlivňuje naši současnost. Akci pořádá obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, projekt odstartoval v pražském kině Lucerna. Bylo zde předáno několik ocenění za protikomunistickou činnost. Mezi laureáty, které nominovali žáci škol a které vybrali tři ze studentů, jsou Oldřich Čapka, Hana Krsková-Dvořáková a Otakar Rambousek. Ocenění obdrželi z rukou ministra zahraničí Karla Schwarzenberga či ministra školství Petra Fialy.

Čeští vědci našli v Abúsíru hrob staroegyptské princezny

Čeští archeologové objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry hrobku princezny Šert Nepti z páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem. Nález, který odborníci označují za mimořádný, oznámila egyptská Nejvyšší rada pro památky. Objev ČTK potvrdili i čeští egyptologové. Podle vedoucího české egyptologické mise v Abúsíru Miroslava Bárty jde o výjimečný nález, který otevírá zcela novou kapitolu zdejších nekropolí. "Jsme velmi šťastní, že jsme našli nové okno, které nám umožní podívat se zpět v čase a zdokumentovat krok po kroku život a smrt některých historicky významných osobností éry velkých pyramid," uvedl Miroslav Bárta. Hrobka se vstupní síní, čtyřmi sloupy a chodbou vedoucí k samotným náhrobkům je vytesána do skály a nachází se na známé nekropoli staroegyptských panovníků. Hieroglyfy na zdobených pilířích mluví o zesnulé jako o "dceři krále jeho vlastní krve, jeho miláčkovi, uctivé k mocnému bohu". V hrobce, kde byly objeveny i sochy, jsou celkem čtyři náhrobky.

Výstava v jičínském muzeu přibližuje osudy vojáků z Jičínska

V jičínském muzeu začala výstava nazvaná Stanislav Kraus a přátelé - osudy 2. světové války. Expozice, která bude přístupná do 2. prosince, představuje lidem osudy vojáků z Jičínska, kteří během druhé světové války bojovali za Československo na různých frontách. ČTK o tom informovala mluvčí jičínského muzea Alena Anna Kyselo. Výstava se koná u příležitosti stého výročí narození brigádního generála Stanislava Krause, který se narodil v Ohavči. Kromě jeho osudů připomíná expozice i životní příběhy jeho bratra plukovníka letectva Josefa Krause a dalších 11 vojáků z Jičínska. Expozice chronologicky popisuje válečné události, které ilustruje velké množství dobových fotografií. "Výstavu doplňuje řada autentických předmětů, jako například válečná vyznamenání, mobilní skládací umyvadlo, písek z Tobruku, uniformy, lodní pytel a další osobní předměty bratrů Krausových a letce Františka Mlejneckého," uvedla Alena Anna Kyselo.

Izraelci přivezli do Prahy tanec o konfliktu na Blízkém východě

Taneční představení nazvané Loď bláznů odehráli v pražském klubu NoD izraelští tanečníci. Na festival 4+4 dny v pohybu ho přivezla slavná izraelská tvůrčí dvojice Niv Sheinfeld & Oren Laor, která v něm ukazuje absurditu konfliktu na Blízkém východě. V choreografii vystupují dva muži a jedna žena, Sascha Engel, Anat Grigoriová a Uri Shafir. Ztvárňují tři postavy, které existují vedle sebe, ale každá z nich si chrání svůj vlastní, uzavřený svět. Jednoho dne se však musí střetnout. V inscenaci zní hudba izraelského zpěváka a skladatele Didiho Ereze, skupiny ABBA, dua Pet Shop Boys a Michaela Jacksona.

Úvod festivalu Contemplus bude ve znamení díla Johna Cage

Pražský festival soudobé hudby Contemplus, který se koná od 6. do 23. listopadu z větší části v divadelním prostoru La Fabrika, předznamená již 5. listopadu přednáška a projekce na téma osobnosti Johna Cage v Americkém centru na Malé Straně. Úvodní koncert nabídne Cageovu čtyřdílnou skladbu Music of Changes, která v podání německého klavíristy Steffena Schleiermachera zazní v České republice vůbec poprvé. "Pořadatelé 5. ročníku festivalu si kladou za cíl představit špičkové zahraniční interprety a uvést skladby, které pohnuly či právě hýbou světovou scénou," uvedl za pořadatele festivalu Contemplus Petr Bakla. Po vystoupení Steffena Schleiermachera se ve stejný den v Praze představí dvanáctičlenný newyorský soubor Talea Ensemble s průřezem hudbou nastupující generace amerických skladatelů. Program je doplněn fagotovým koncertem rakouské skladatelky Olgy Neuwirthové. Uvedení skladby For John Cage k výročí 100. narození významného skladatele 9. listopadu volně naváže na úvodní Schleiermacherovo vystoupení.

Na zábradlí odhalí Václavu Havlovi pamětní desku od Davida Černého

Pamětní desku svému někdejšímu kolegovi Václavu Havlovi odhalí na své budově pražské Divadlo Na zábradlí. Pozdější československý a český prezident ve slavné éře divadla v letech 1960 až 1968 na této scéně pracoval jako kulisák, herec, dramaturg, tajemník činohry a dramatik. Výtvarný návrh pamětní desky vytvořil sochař David Černý. Slavnostní odhalení desky se plánuje na 18. prosince, kdy uplyne rok od Havlova úmrtí.

Ze sportu:

Lucie Šafářová zahájí boj tenistek o obhajobu titulu ve Fed Cupu proti Srbsku duelem s Anou Ivanovičovou. První sobotní dvouhra finále v pražské O2 areně začne v 13:30. K druhému utkání nastoupí Petra Kvitová a Jelena Jankovičová. Rozhodl o tom los na Staroměstské radnici. Dvaadvacetiletá Kvitová je hlavní zbraní českého týnu, ale před finále léčila zánět nosohltanu a jen minimálně trénovala. Otázkou je, jak po nemoci vypořádá s bývalou světovou jedničkou Jankovičovou.

Pátý nasazený český tenista Tomáš Berdych skončil na turnaji série Masters v Paříži ve čtvrtfinále. S domácím Gillesem Simonem prohrál dvakrát 4:6. Sedmadvacetiletý český tenista mohl přidat šedesáté vítězství v sezoně, ale na další vylepšení osobního rekordu nedosáhl. Šanci bude mít příští týden na Turnaji mistrů v Londýně, pak ho čeká ještě pražské finále Davisova poháru se Španělskem.

Policie zatkla osm mužů podezřelých z projevů rasismu při nedělním utkání hokejové extraligy mezi Chomutovem a Libercem. Podle webu České televize všechny vyslechl ve zkráceném řízení soudce Okresního soudu v Chomutově a nařídil hlavní líčení, které se uskuteční 14. listopadu. Po výslechu byli všichni propuštěni na svobodu. Terčem rasistických projevů se stal v neděli v Chomutově liberecký útočník černé pleti Wayne Simmonds, zámořská posila na dobu výluky v NHL.

Hokejisty Karlových Varů posílí brankář Tomáš Vokoun. Dvojnásobný mistr světa se tak stane dalším hráčem, který do extraligy zamíří při výluce zámořské NHL. Šestatřicetiletý gólman, jenž v červnu podepsal smlouvu s Pittsburghem, se k týmu připojí v pondělí. Hlavním důvodem, proč se bronzový medailista z olympijských her v Turíně 2006 rozhodl zamířit do Karlových Varů je skutečnost, že se tam narodil. Karlovým Varům se zatím v extralize moc nedaří, aktuálně jsou dvanácté.

Český parašutista Pavel Novák v pátek seskočil v Himálaji s padákem z vrtulníku a přistál ve výšce 5000 metrů nad mořem, což je jedno z nejvýše položených míst, na jakém kdy nějací parašutisté přistáli. Novák z Aeroklubu ČR skok absolvoval se skupinou dalších deseti parašutistů, převážně Američanů. Stal se prvním Čechem, který seskok s přistáním v takové výšce provedl.

Sobotní počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, občas déšť. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

02-11-2012