Denní souhrn zpráv Zprávy

10-01-2005

Počet pohřešovaných Čechů v Asii poklesl na 12

Počet pohřešovaných Čechů v Asii se během pondělka snížil o jednoho na 12, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Jednu turistku, která byla v Thajsku, odhlásila ze seznamu její rodina. Z 12 aktuálně hledaných lidí jsou nadále u sedmi vážné obavy, že zemětřesení a následné řádění rozbouřeného moře nepřežili, a to v Thajsku a na Srí Lance. Ministerstvo dále nepotvrdilo informace médií, že je v Thajsku pohřešovaný další český občan. Na seznamech Červeného kříže je podle Mladé fronty Dnes uveden nezvěstný Čech Miroslav Kočera, který pochází z Českých Budějovic. "V tomto případě jde o turistu, který pobýval v Indii a chystal se do Thajska," uvedl Kolář, podle něhož patří tento pohřešovaný mezi tucet aktuálně nezvěstných. Mluvčí dodal, že podle thajských imigračních seznamů do Thajska oficiální cestou muž nikdy nepřijel. Podle zjištění ČTK se jeho jméno vyskytuje na thajských stránkách Červeného kříže, kde jsou registrováni lidé, které hledají jejich blízcí. Sestra nezvěstného Kočery ČTK řekla, že informace o svém bratrovi, jehož postrádá, předala minulý týden českému ministerstvu zahraničí. Rodinám vážně pohřešovaných lidí nabídlo ministerstvo možnost odebrání vzorků k analýze DNA. Využila ji zatím jen část z nich, uvedl Kolář. Analýzy jsou již hotovy, thajská strana upřesňuje některé technické záležitosti, dodal velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler. Vyhodnocené vzorky je podle něj možné odeslat elektronickou poštou. V Thajsku stále leží jedna zraněná Češka. Dvě ostatní, malé děvče a supermodelka Petra Němcová, se léčí už doma. Původně měla třetí zraněná odletět již v těchto dnech. Lékaři jí ale pro jistotu doporučili ještě několik dní klid na lůžku, uvedl Šitler.

Částka na kontech humanitárních organizací se blíží 190 milionům

Také o uplynulém víkendu a pondělka proudily na účty humanitárních organizací peníze, kterými čeští občané přispívali na pomoc jihovýchodní Asii zpustošené zemětřesením. Celková částka se od pátku zvýšila zhruba o 37 milionů a blíží se 190 milionům korun. Vláda uvolnila na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů plánuje poslat na rekonstrukční programy. Nadace ADRA již vybrala 72 milionů korun, z toho prostřednictvím SMS zpráv dostala 47 milionů. "Bude-li to tak pokračovat dál, mohli bychom prolomit magickou hranici padesáti milionů korun na dárcovských SMS zprávách, ve kterou nikdo nevěřil," řekl ČTK Vítězslav Vurst z nadace ADRA. Podle jejího ředitele Jana Bárty půjdou peníze především na projekt nemocnice v indonéské provincii Aceh, další finance jsou určeny na pomoc rybářům v pobřežních oblastech Thajska. Člověk v tísni má nyní na účtu zhruba 70 milionů korun, jen o víkendu na jeho kontě přibylo kolem deseti milionů. Podle představitele nadace Jana Mrkvičky peníze poputují zřejmě na Srí Lanku. Vyhodnocujeme, která oblast dostává nejméně pomoci, uvedl Mrkvička. Oblasti v okolí Kolomba, kde je pomoci nejvíce, se začínají přeplňovat, dodal. Uvažuje se prý například o odlehlé provincii v okolí města Trinkomale, kde musí mnoho lidí živořit v provizorních přístřešcích. Na pomoc Srí Lance se zaměřuje i Český červený kříž, který při přepravě pomoci spolupracuje s Českými aeroliniemi. Jeho ředitel Jiří Procházka dnes ČTK řekl, že naposledy na ostrov od organizace putovalo sedm a půl tuny sušenek a džusů. Červený kříž má nyní na kontě kolem 5,5 milionu korun. Pomoc do tak odlehlých oblastí, jako je například pobřeží Barmy, posílá Český výbor pro Dětský fond OSN (UNICEF). Zatím vybral téměř 11 milionů korun. "Přes víkend jsme dostali více než dva miliony korun, což je úžasné, protože jsme očekávali, že to bude spíš klesat," poznamenala ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. Ústředí ČSSD odeslalo na konto UNICEF 100.000 korun. Premiér a úřadující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross daruje 150.000 korun, sdělila ČTK mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Dětem chce pomáhat i Česká katolická charita. Dosud získaných téměř 30 milionů korun hodlá použít na projekty adopcí na dálku či na pomoc rybářským osadám v Indonésii a na Srí Lance. Poslední velký projekt humanitární pomoci v České republice byl organizován v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Občané tehdy na obnovu poničených měst a obcí přispěli nejméně půl miliardou korun.

ODS předloží návrh zákona o jednorázovém referendu k euroústavě

Občanští demokraté předloží návrh ústavního zákona o jednorázovém referendu k euroústavě tak, aby Češi hlasovali o budoucnosti Evropské unie (EU) ještě do konce letošního roku. Rozhodlo o tom širší vedení nejsilnější opoziční strany. Její místopředseda Ivan Langer v rozhlasovém pořadu Interview BBC řekl, že ODS zatím nejednala s jinými stranami o tom, zda návrh podpoří. "Většinový názor v obou komorách parlamentu je ten, že by ratifikace ústavní smlouvy měla proběhnout prostřednictvím referenda, a proto věříme, že tento náš návrh získá podporu," řekl Langer. Vyjednávání s jinými stranami by podle něj mohlo začít po dokončení celého návrhu zákona. Kdyby občané ústavní smlouvu nepodpořili, mohlo by se podle návrhu ODS referendum znovu konat nejdříve po dvou letech. "Referendum je tak zásadní věc, že by nemělo docházet k její 'inflaci'," vysvětlil Langer to, proč by se nové referendum nemělo konat dříve. Podle Langera nepočítá návrh občanských demokratů s povinnou účastí voličů. Upozornil ale, že tato věc bude předmětem debaty ve sněmovně a v Senátu. Myslí si, že kvórum by v návrhu být mělo, ale očekává proti tomu výhrady. Otázka, na kterou by občané v referendu odpovídali, by podle Langera měla znít: "Souhlasíte s podmínkami členství České republiky v Evropské unii dle smlouvy zakládající ústavu pro Evropu?"

Lidovci chtějí spojit hlasování o ústavě s volbami do

KDU-ČSL je pro spojení termínu referenda o evropské ústavní smlouvě s volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Lidovci podporují přijetí evropské ústavní smlouvy, která podle nich posiluje demokracii, právo, prosperitu a bezpečnost České republiky a zvyšuje podíl na rozhodování v EU. "Odmítnout ústavní smlouvu znamená krok zpátky, do rizik a nejistot 20. století," uvádí se v usnesení celostátního výboru. KDU-ČSL podporuje myšlenku obecného referenda. Uvědomuje si ale, že při současném rozložení sil takový zákon není průchodný, a tedy že o ústavě občané rozhodnou na základě jednorázového plebiscitu, doplnil Jakob. Spojit referendum a volby chce také premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross, zatímco prezident Václav Klaus a ODS chtějí obě hlasování oddělit.

Urban: Obchodní řetězce musí i v ČR respektovat pravidla EU

Velké obchodní řetězce působící v tuzemsku musí respektovat pravidla tržního chování v rámci EU. V nedělním pořadu televize Nova Sedmička to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň odmítl spekulace, že by kontroly České obchodní inspekce zaměřené na novoroční slevy v řetězcích souvisely s neúčastí jejích šéfů na předvánoční pracovní snídani s ministry, jejímž tématem měla být obchodní politika těchto firem a některé nešvary, na něž poukazují jejich dodavatelé. Urban v neděli zdůraznil, že nynější kontrolní akce jsou bezprostřední reakcí na stížnosti občanů. "My máme pocit, jakoby řetězce ještě nevěděly, že jsme v Evropě, a chceme pouze to, aby se chovaly ke svým zákazníkům - k Čechům - stejným způsobem, jako se chovají k Francouzům, jako se chovají k Němcům, jako se chovají kdekoliv ve světě," řekl Urban. Ministr rovněž uvedl, že novoroční výprodeje provázela mnohá pochybení a chování velkých obchodních řetězců označil za neetické. Napříště by tomu měla zabránit novela zákona o ochraně spotřebitele, již jeho resort připraví.

Zavádějící údaje o výši slev a lákání zákazníků na zboží, které v prodejně vůbec nebylo - to jsou jen některé nedostatky, kterých se při masívním lednovém výprodeji zboží dopustil obchodní řetězec Carrefour. Vyplývá to ze závěrů kontroly, kterou uzavřela Česká obchodní inspekce. Carrfouru nyní hrozí pokuta do výši jednoho milionu korun.

Škromach nevzdává boj s Grossem o sociální demokracii

Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach nevzdává boj o sociální demokracii s premiérem Stanislavem Grossem, který po rezignaci Vladimíra Špidly převzal řízení nejsilnější vládní strany. Někdy prý pociťuje u některých straníků pochybnosti, zda na sjezdu před hlasováním neuhne a neřekne, že nebude proti Grossovi kandidovat. "Jednoznačně říkám, že ne," řekl ČTK. Gross a jeho stoupenci dávají najevo, že hodlají liberalizovat sociálnědemokratický politický program. ČSSD by prý měla ustoupit od bezplatného školství a zdravotnictví. Gross na minulém zasedání výboru hovořil o krácení sociálních výdajů jako o podmínce vstupu Česka do evropské měnové unie. Škromach to odmítá. Rozpočtové schodky se podle něj musí eliminovat růstem ekonomiky. Chce se držet tradičních levicových hodnot a důsledně naplňovat program, s nímž ČSSD vyhrála minulé volby do Poslanecké sněmovny. Místo pošilhávání po středových či pravicových voličích chce z politické scény vytlačovat komunisty.

Havana vzala Prahu na milost

Kubánská vláda oznámila, že obnovuje své vztahy se zastoupením Evropské unie (EU) v Havaně a se skupinou členských zemí EU, s nimiž měla Kuba své kontakty zmrazené. Do této skupiny dosud patřila i Česká republika. "Od této chvíle Kuba obnovuje oficiální kontakty na úrovni vlády se všemi zeměmi Evropské unie," sdělil v krátkém prohlášení v Havaně kubánský ministr zahraničních věcí Felipe Pérez Roque. Řekl, že vláda přijala toto rozhodnutí "s ohledem na žádost, kterou minulý týden dostala od předsedající země EU Lucemburska a rovněž od Španělska a Belgie. Již v prosinci Kuba obnovila vztahy se Španělskem, Belgií a Maďarskem. Nyní kubánská vláda obnovuje oficiální kontakty také s Nizozemskem, Slovenskem, Polskem, Českou republikou a se zastoupením Evropské komise v Havaně, s nimiž kubánské úřady dosud nekomunikovaly.

Budoucí piloti cvičí v Jeseníkách přežití v náročných podmínkách

Téměř dvacet budoucích vojenských pilotů z brněnské univerzity obrany se učí v Jeseníkách přežít v náročných podmínkách. Výcvik vyvrcholí třídenním pobytem účastníků kurzu v neznámém terénu. "První dva dny se nacvičuje příprava na práci v terénu. Účastníci kurzu se učí vyrábět pomůcky pro pohyb náročným terénem, pasti na ulovení zvěře či postavit si přístřeší," řekl Pavel Pazdera z univerzity obrany. Zkušenosti z přípravy si budou moci účastníci výcviku otestovat v praxi. Ve středu se vydají do hor s výbavou, kterou mají s sebou piloti při nouzovém přistání. "V terénu budou do pátečního večera. Každý den zdolají 15 až 20 kilometrů a budou se pohybovat ve skalách a překonávat vodní toky. Obě noci budou v terénu nocovat," prohlásil Pazdera. Výcviku v Jeseníkách se účastní studenti oboru pilot vojenského letadla. Kurz absolvují v rámci výuky.

Brněnské divadlo Reduta se otevře v druhé polovině roku

Brněnské divadlo Reduta se pro první návštěvníky otevře v druhé polovině roku. Ale již od června začne kompletně přestavěná budova procházet zkušebním provozem a začnou se v ní připravovat první hry. Reduta, která je jednou z nejstarších divadelních scén v Česku, mnoho let chátrala a sloužila jako sklad zeleniny prodejcům z blízkého Zelného trhu. Nyní bude památka třetí scénou brněnského Národního divadla, poslouží pro komornější inscenace. Slavnostní otevření je podle mluvčí Národního divadla Šárky Motalové naplánováno na počátek října. Rekonstrukční práce měly původně skončit již loni na podzim. Stav budovy se ale ukázal horší, než se předpokládalo. Stavbaři narušenou a plísní poškozenou budovu kompletně staticky zajistili. Hrubé stavební práce jsou již dokončeny, řekla dnes ČTK Motalová. Objekt bude mít nově dva sály - stupňovitý divadelní pro 220 návštěvníků a slavnostní pro 350 lidí. Slavnostní sál vznikl přestavbou bývalého hlediště divadla a bude hostit koncerty a plesy. Divadelní sál byl zcela přestavěn, v jeho dřívější podobě mu například zcela chybělo zázemí po levé straně jeviště, což inscenátorům velmi komplikovalo práci. Reduta vznikla na místě středověkých domů počátkem 17. století jako krčma. V roce 1767 v ní koncertoval Wolfgang Amadeus Mozart. Od roku 1993 je Reduta kvůli havarijnímu stavu uzavřena a od té doby vlivem velké vlhkosti rychle chátrala.

Le Monde o "cédéčku" Magdaleny Kožené: Čistá nádhera

Velkou chválu pěje francouzský list Le Monde na adresu české mezzosopranistky Magdaleny Kožené za "cédéčko" s výběrem bachovských árií v jejím podání. Označuje je za "čistou nádheru" a píše, že Kožená zde dosahuje hloubky interpretace, jaká budí údiv. Stává se zřídka, aby se člověku tajil dech už od prvních not, uvádí deník a píše o "totální emoci" už při poslechu první věty titulní skladby Lamento od Johanna Christopha Bacha. Výběr obsahuje také skladby Johanna Sebastiana Bacha, Carla Philippa Emanuela Bacha, Franceska Contiho a Johanna Christopha Friedricha Bacha. Kožená je nahrála s orchestrem Musica Antiqua z Kolína nad Rýnem pod taktovkou Reinharda Göbela, vydalo je nakladatelství Deutsche Grammophon. Setkání Göbela a Kožené je opak těch "manželství z rozumu", jichž je svět desek plný; je to hudební oheň dvou bytostí, které mají stejnou vášeň, píše list. Hlas Kožené má podle něj neuvěřitelné zabarvení a procítěnost a Kožená má vše, co patří k velké pěvkyni. Jednatřicetiletá Kožená žije nyní v Londýně. V březnu očekává narození dítěte, jehož otcem je britský dirigent Simon Rattle.

České centrum v Paříži připravilo poctu Pavlu Tigridovi

Večer věnovaný památce publicisty, spisovatele a jedné z nejvýznamnějších postav českého exilu Pavla Tigrida připravilo na 12. ledna České centrum v Paříži. Na programu je dokumentární film, beseda a zahájení výstavy o českém a slovenském exilu ve 20. století. Večer bude moderovat politolog Jacques Rupnik. ČTK o tom informovala Klára Notarová z Českého centra v Paříži. Tigrida si připomenou jeho dávní přátelé a spolupracovníci z časopisu Svědectví, který Tigrid založil v roce 1965 v USA a později jej vydával v Paříži. Po třicet let Svědectví oponovalo komunistické vládě v Československu a bylo velmi vyhledáváno emigranty a českými intelektuály.

Zemřel Josef Fišera - přední osobnost čs. exilu ve Francii

Ve věku 93 let zemřel v neděli přední představitel někdejšího československého exilu ve Francii Josef Fišera. ČTK to sdělila česká konzulka v Paříži Ljuba Svobodová. Josef Fišera byl za druhé světové války činný ve francouzském odboji, zajišťoval zpravodajskou činnost pro spojence a pomáhal při organizování útěků demobilizovaných československých vojáků do Anglie. Přičinil se také o záchranu desítek židovských dětí. Po válce působil na československém konzulátu, ze kterého ale v únoru 1948 odešel a zůstal ve Francii. Pracoval pak jako profesor na vysoké škole sociálních věd při Sorbonně. Byl předsedou a skoro až do konce života hlavní hybnou silou Sdružení československých dobrovolníků ve Francii, v poslední době se však už jeho akcí nemohl účastnit. Činnost Josefa Fišery byla oceněna řadou vyznamenání. Mezi nejvýznamnější patří francouzský Řád čestné legie a Řád za zásluhy, Řád T. G. Masaryka, který mu v roce 1997 udělil prezident Václav Havel, a medaile Spravedlivý mezi národy, kterou uděluje Izrael lidem, kteří za války zachraňovali Židy před nacistickým vyvražďováním.

Počasí

V pondělí v České republice opět panovalo teplé a slunečné počasí, nepadaly ale už rekordy jako o víkendu. Ve středních a jižních Čechách bylo většinou přes deset stupňů Celsia, v pražském Klementinu ve 14:00 naměřili 12,5 stupně. Do nového teplotního rekordu ale scházely 4,2 stupně Celsia, protože maximální teplotu pro 10. leden evidují v Klementinu z roku 1991 a činí 16,7 stupně. Jak bude? Noc bude jasná nebo polojasná, teploty klesnou na 2 až -2 stupně. V úterý čekáme polojasno, odpolední teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem čtyř.

10-01-2005